yüksek fan sesi sorunu

filiz.im
07-08-2008, 15:27   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
12 mesaj

bilgisayarımda fan çok fazla ısınıyor ve kasadan fazlasıyla yüksek bir ses çıkıyor bu neden olabilir birde hoparlörlerimde sürekli bir cızırtı oluşuyor bu konularda bana yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Fatih_ARMAĞAN
07-08-2008, 15:48   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,804 mesaj

işlemci aşırı ısındığı için termostatda bu ısıyı düşürmek için işlemci fanını yüksek devirde çalıştırarak bu ısıyı düşürmeye çalışıyor. dolayısıyla normalin üstünde bir uğultuya neden oluyor..
Buna çözüm şu şelikde olabilir.
ilk olarak işlemci fanınızı kompresörle temizleyebilirsiniz.. Fan Toza maruz kaldıysa daha  alimünyum kanallardan gerekli hava akışı sağlanamaz ve bu yüzden yüksek ısı oluşur. ve buda fan ın yüksek devirde çalışma ihtiyacı duymasına neden olur.

önceki Dual core yada P4 Prescott işlemcilerde orjinal olarak kullanılan fanlarında en ufak ısı artışında temiz olmasına rağmem bu şekilde uğultu olabiliyor..

yapabileceğiniz diğer bir çözüm ise  Yeni bir fan alıp takmak olur.. ses problemi yaşamak istemiyorsanız DB i düşük olan fanları tercih ediniz (Coolmaster,Thermaltake vb. gibi)

Hoparlördeki sorun ise herhangi bir parazitten oluşabilir. pc ye bağlantı jack kablolarını kontrol edin hoparlörünüz kaliteli bir ürün değil ise yüksek ses tonlarında çızırtılar yapıyor olabilir..

Reborn91
07-08-2008, 15:51   |  #3  
Reborn91 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
3,307 mesaj

bilgisayarın fazla ısınıyor. Buna bağlı olarakta fanların daha çok çalışıyor. Gürültünün kaynağıda bu. fanları teker teker çıkartıp temizle. Hatta ortalarına gres yagı sür. Bu seslerini bir nebze olsa azaltacaktır. Kasa içi hava dolaşımını da iyi tut. İşlemci fanını temizleyip , termal macununu yenileyebilirsin. Göz kırpma

filiz.im
07-08-2008, 16:28   |  #4  
OP Taze Üye
12 mesaj

her yolu denedim ama faydasız hoparlörümdeki sesin kesilmesini engelleyemiyorum ses çok az açık olduğunda çok bi problem yok ama sesi biraz yükselttiğimde tahammül edilemeyecek bir ses çıkıyor :(  hoparlörümün markası crative çokta kalitesiz olduğunu sanmıyorum ama yinede engelleyemiyorum bu sesi :(

Denek123
15-08-2008, 23:23   |  #5  
Üye
64 mesaj

İşlemci ile gelen orjinal intel fan'lar genelde hep sesli çalışıyorlar ya.Diğer çin-japon işi fanlarada ben guvenemiyorum açıkçası

vagabont
17-08-2008, 15:27   |  #6  
Yıllanmış Üye
103 mesaj

haporlerdeki sesin kaynagi dugmenin kirlenmis olmasidir,tripot tarzinda bisey deniyodu aklima gelmiyor ,onu degistirirsen duzelir,fiyati onceden 1.5 milyondu simdi olsa olsa 3 milyon olsun

Razorback
19-08-2008, 07:04   |  #7  
Yıllanmış Üye
712 mesaj

https://www.chip.com.tr/forum/alt ... -sorunu_t58340.html

YasarS
19-08-2008, 07:17   |  #8  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,238 mesaj

Hoperlör cızırtıları çoğunlukla microfonla hoperlörün birbirine yakın olmasından kaynaklanır.Yada çok yakınında frekans yayan başka bir cihazdanda olabilir

buraktrgt
01-06-2016, 12:07   |  #9  
Taze Üye
1 mesaj

fanı daha yeni temizledim şimdi de takır tukur ses geliyor ne yapabilirim laptop fanıdır bu