Yüksek Performanslı Toplama PC Önerisi

Süleyman.
30-07-2009, 17:00   |  #26  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj

Anakart: 478 lira. GIGABYTE EX58-UD3R, X58, DDR3, 2x PCIExp, Socket 1366, 6.4GT/s (24 GB'a kadar ram destekliyor).

İşlemci: 1724 lira. INTEL Core i7 975 3.33 GHz Quad Core Socket 1366 8MB Extreme Edition (Şu anki en güçlü işlemci).

Ram: 287 lira. CORSAIR TR3X6G1600C8 2GBx3 1600MHZ C8 INTEL I7 6GB KIT DDR3 (Core i7 sistemlerle üç kanallı hafıza mimarisi daha geniş veriyolu imkanı sağlıyor.

Ekran kartı: 280 lira. Zotac GTS 250 GDDR3 512MB 256Bit Nvidia DX10 (Üst seviye iyi bir kart.)

Sabit Disk: 196 lira. 2 adet WD 3,5" 500GB 32MB SATA2 7200 Rpm Caviar Black (Raid 0 yaparak performansı arttırabilirsiniz ama riski de vardır).

DVD yazıcı: 36 lira. SAMSUNG SH-S223B 48xCDRW 22xDVDRW SATA

Kasa: 262 lira. Cooler Master RC-690 650W nVIDIA SLI UYUMLU MidT ATX SİYAH

Toplam 3263 lira yapıyor. Bütçeyi aştığının farkındayım ama nakit alım yapacaksanız bu krizde daha uygun fiyata alabileceğinizi tahmin ediyorum pazarlıkla.

Tahmin ediyorum size bu görevi verenlerin beklentisinin çok üzerinde bir sistemdir bu. Hemen herşey üst seviye. Yalnız birkaç ay sonra daha güzel anakartlar gelecek. SATA3, USB3 destekli anakartlar piyasaya sürülecek.

Alıntı: technicalte  
İşlemci konusunu biraz araştırdım sordum felen , çıkardığım sonuç özet olarak şu:
görüntü işlemede kullanılan programlar core2Quad işlemcilerle uyumlu değil yani demek istediğim ekstradan gereksiz işlemci gibi olucak fakat diğer yandan görüntü işleme programı çalışırken aynı zamanda başka ofis programları da çalışırsa core2Quad  burada baya bi rahatlama sağlıyor sanırım .
o yüzden ileride core2Quad işlemcilerin de ucuzlayacağını düşünerek şimdiden 4 çekirdekli almak yerine  2 çekirdeklilerin o bahsettiklerinizden en sağlamını almak daha iyi diye düşündüm

RAM konusunda ise en iyi performansı verecek olayı çözemedim bu konuda bilgisi olanlar paylaşırsa başkalarınında işine yarayabilir bu bilgi . mesela
 2x2=4 4GB RAM  3x2 = 6 GB RAM  4x2 =8GB işlemcinin  intel anakartın ise FSB ve diğer ayarlar açısından uyumlu olacağını varsayarsak   bunlardan hangisi en iyi performans verir,

anakart 512  ya da 1 GB olabilir , anakartın çok profesyonel bişey olmasına gerek yokmuş . bana özellikle Nvidia dediler ama  Nvidia ile aynı özelliklere sahip daha iyi diyeceğiniz
ATİ ya da diğer markalarda varsa olabilir

bunları kabaca dikkate alırsak  düşündüğünüz bi sistem varsa belirtirseniz güzel olur, çünkü sonuç olarak diğer önerilere de bakıp yarın bi rapor vermem gerekiyor. dediğiniz gibi bunu bana  araştırmamı söyleyenler sistem yöneticiliği yapan elektronik, telekom ve bilgisyar mühendisi olan  kişiler donanım konusunda profesyonel olmasalarda anlıyorlar baya.

Ram meselesi sisteme göre değişen birşey. Size görüntü işleme vesaire için işlemci gücü gerekiyor ki bunun için de 4 çekirdekliler uygundur. Anladığım kadarıyla ekran kartına çok ihtiyacınız yok. Bu kriterler çerçevesinde ben en güçlüsünü önermeye çalıştım. Fazla gelirse kırpılabilir ve hala çok güçlü bir sistem elde edebilirsiniz. Ekran kartı performansını ise hafıza boyutu belirlemez; 512 MB veya 1 GB olması pek önemli değildir.

Son Düzenleme: Süleyman. ~ 30 Temmuz 2009 17:08
MerSIRIUS
30-07-2009, 17:17   |  #27  
MerSIRIUS avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
240 mesaj

Intel Core i7 975 Extreme, 3.33Ghz, 64Bit, 8 MB L3 Cache, 6.4 QPI, 45Nm 1.880 TL
[url=http://www.vatanbilgisayar.com/productdetails.aspx?I_ID=38673                                                    ASUS]http://www.vatanbilgisayar.com/productdetails.aspx?I_ID=38673                                                    http://www.vatanbilgisayar.com/productdetails.aspx?I_ID=38089      ya da;[/url]     ASUS Rampage II GENE Intel X58 Soket 1366 DDR3 2000MHz (O/C) Anakart 472 TL
LanParty DK X58-T3EH6 Intel X58 LGA 1366 DDR3 1600(O/C) Anakart    491 TL
http://www.vatanbilgisayar.com/productdetails.aspx?I_ID=36848      ya da;                                        GIGABYTE Intel X58 UD5, Soket 1366, DDR3 2000Mhz Anakart   553 TL
http://www.vatanbilgisayar.com/productdetails.aspx?I_ID=35943
OCZ 6 Gb (2Gb*3) Gold Edition 1600MHz DDR3 Üç Kanallı Bellek Kiti 346 TL
http://www.vatanbilgisayar.com/productdetails.aspx?I_ID=36164      ya da;
CORSAIR 6GB (3*2GB) Dominator DDR3 2000MHz CL8 Üç Kanallı Bellek Kiti  659 TL
http://www.vatanbilgisayar.com/productdetails.aspx?I_ID=38017  
C.MASTER NV-690C NVIDIA EDITION 700W nVIDIA SLI UYUMLU PENCERELİ MidT ATX SİYAH KASA 321 TL
http://www.vatanbilgisayar.com/productdetails.aspx?I_ID=39198
ZOTAC GTX275 AMP! GDDR3 896MB 448Bit Nvidia DX10.1 Ekran Kartı  504 TL
http://www.vatanbilgisayar.com/productdetails.aspx?I_ID=37759
Toplam 3917 TL
Bu fiyat en yüksek fiyat şu anda ama kasa,ekran kartı(896mb) ve ram leri çok yüksek ttum mesela ram e en yüksek iki alternatifi yazdım ve toplarken en pahallılarını topladım.. Yani anlıyacağın 3500 garanti süper bir pc olur  bahsettiğin iki işlem birden yapar şuan ki pc.... 

MerSIRIUS
30-07-2009, 17:20   |  #28  
MerSIRIUS avatarı
Yıllanmış Üye
240 mesaj

Ama biraz daha kırparsan mesela ekran kartını Süleyman. nın gbi yaparsan kasnıda onun ki gibi yaprsan çok iyi olur fiyat bakımından ben en son özellikleri yazdım ve dvd yazıcı hdd flan koymadım bahsetmemişler die ortalam Süleyman. gibi bir pc işleribi çok çok iyi görür

technicalte
30-07-2009, 17:20   |  #29  
OP Taze Üye
12 mesaj
Alıntı: Süleyman.  
Anakart: 478 lira. GIGABYTE EX58-UD3R, X58, DDR3, 2x PCIExp, Socket 1366, 6.4GT/s (24 GB'a kadar ram destekliyor).

İşlemci: 1724 lira. INTEL Core i7 975 3.33 GHz Quad Core Socket 1366 8MB Extreme Edition (Şu anki en güçlü işlemci).

Ram: 287 lira. CORSAIR TR3X6G1600C8 2GBx3 1600MHZ C8 INTEL I7 6GB KIT DDR3 (Core i7 sistemlerle üç kanallı hafıza mimarisi daha geniş veriyolu imkanı sağlıyor.

Ekran kartı: 280 lira. Zotac GTS 250 GDDR3 512MB 256Bit Nvidia DX10 (Üst seviye iyi bir kart.)

Sabit Disk: 196 lira. 2 adet WD 3,5" 500GB 32MB SATA2 7200 Rpm Caviar Black (Raid 0 yaparak performansı arttırabilirsiniz ama riski de vardır).

DVD yazıcı: 36 lira. SAMSUNG SH-S223B 48xCDRW 22xDVDRW SATA

Kasa: 262 lira. Cooler Master RC-690 650W nVIDIA SLI UYUMLU MidT ATX SİYAH

Toplam 3263 lira yapıyor. Bütçeyi aştığının farkındayım ama nakit alım yapacaksanız bu krizde daha uygun fiyata alabileceğinizi tahmin ediyorum pazarlıkla.

Tahmin ediyorum size bu görevi verenlerin beklentisinin çok üzerinde bir sistemdir bu. Hemen herşey üst seviye. Yalnız birkaç ay sonra daha güzel anakartlar gelecek. SATA3, USB3 destekli anakartlar piyasaya sürülecek.

Ram meselesi sisteme göre değişen birşey. Size görüntü işleme vesaire için işlemci gücü gerekiyor ki bunun için de 4 çekirdekliler uygundur. Anladığım kadarıyla ekran kartına çok ihtiyacınız yok. Bu kriterler çerçevesinde ben en güçlüsünü önermeye çalıştım. Fazla gelirse kırpılabilir ve hala çok güçlü bir sistem elde edebilirsiniz. Ekran kartı performansını ise hafıza boyutu belirlemez; 512 MB veya 1 GB olması pek önemli değildir.

anakart 24 GB ı destekliyorsa en az 4 soketi var  herhalde , özellikle bunu belirtmişlerdi.

işlemci fiyatı sanırım kabul görmeyecek :D onu kırpabilirmiyiz ,  mesela 2 çekirdekli en sağlam işlemci sanırım 4 çekirdekliden daha ucuzdur. verdiğiniz anakarta uygun 3 GHz ve üzeri bi işelmci önerebilir misiniz?

Sabit disk konusunda RAİD 0 yapabilirsiniz demişsiniz, ben bu parçaları araştırırken genelde bu yazdığınız özelliklerin yanında  parantez içinde (RAİD 0) yazıyor, bu  RAİD 0 var mı demek yoksa sonradan yapılabilir manasında mı ya da doğrudan RAİD 0 özelliği yapılmış diskler var mı önerebileceğiniz
bir de sizce bu özelliği yapmamız bize ne katar hız aktarımının artması dışında bi  katkısı var mıdır?

MerSIRIUS
30-07-2009, 17:23   |  #30  
MerSIRIUS avatarı
Yıllanmış Üye
240 mesaj
anakart 24 GB ı destekliyorsa en az 4 soketi var  herhalde , özellikle bunu belirtmişlerdi.

işlemci fiyatı sanırım kabul görmeyecek :D onu kırpabilirmiyiz ,  mesela 2 çekirdekli en sağlam işlemci sanırım 4 çekirdekliden daha ucuzdur. verdiğiniz anakarta uygun 3 GHz ve üzeri bi işelmci önerebilir misiniz?

Sabit disk konusunda RAİD 0 yapabilirsiniz demişsiniz, ben bu parçaları araştırırken genelde bu yazdığınız özelliklerin yanında  parantez içinde (RAİD 0) yazıyor, bu  RAİD 0 var mı demek yoksa sonradan yapılabilir manasında mı ya da doğrudan RAİD 0 özelliği yapılmış diskler var mı önerebileceğiniz
bir de sizce bu özelliği yapmamız bize ne katar hız aktarımının artması dışında bi  katkısı var mıdır?

Sanırım beni hiç takmıyorsun ama çift çekirdekli 3.0 Ghz üztü işlemci yok şuan piyasada benim yazdıklarımı okuyormsun bilmiyorum ama insanlar burda emek veriyorlar.........Beğenmedim

Son Düzenleme: MerSIRIUS ~ 30 Temmuz 2009 17:24
MerSIRIUS
30-07-2009, 17:24   |  #31  
MerSIRIUS avatarı
Yıllanmış Üye
240 mesaj

Ayrıca o anakart sadece i7 destekliyor....

technicalte
30-07-2009, 17:25   |  #32  
OP Taze Üye
12 mesaj
Alıntı: MerSIRIUS  
Anladım ozaman dedeğim gibi i7 sistemlere bakın yani önce anakarttan başlayın core i7 destekleyecek bir anakart almanız lazım bu anakart yüksek ihtimal 6 DDR3 ram slotlu olur ki bu da her yönden avantaj sağlar.Bunları bulduktan sonra zotac Gtx 275/280/285 vb ekran kartları 700 lira altında..Gelelim ram e
3x2 kitlere bakın derim 1333/1600 Mhz sizin için çok iyi olur bunları yaptıktan sonra hdd ve en az 600 watt lık bir kasa lazım size.HDD de çok hızlı olsun diyorsanız 10000 rpm lik hdd lere bakınız. Ben alamam siz yazın diyorsanız size bir sistem yazayım
 mesela demişsiniz ya  , core i7 yi destekleyecek bi anakart lazım şuraya girdim örneğin:

INTEL  Core i7 950 3.06GHz 8MB 4.8GT/s LGA1366 İşlemci SLBEN
bunu seçtim
sonra buna uygun anakart ve  diğer parçaları sıraladı ben de hangisi daha iyidir pek bilgim yok şunları seçtim :

KINGSTON  6GB DDR3 1333MHz CL9 Triple Kit (3X2GB) KVR1333D3N9K3/6G

WESTERN DIGITAL  WD2500AAKS SATA2 250GB 16MB

GIGABYTE  8400GS 512MB DDR2 64Bit DVI 16x NX84S512HP

bir de benden bazı açıklamalar isteyecekler  mesela bu yazdığım parçaların yanında ne anlama geldiğini bilmediğim bi sürü özellik var :
örneğin:  4.8GT/s LGA1366 İşlemci SLBEN ;  CL9- KVR1333D3N9K3/6G; DVI 16x NX84S512HP
vs şeylerin yanında FSB hızının önemi , işlemci clock hız  bu tür şeylerin önemini ve açıklamasını bulabileceğim siteler var mı

çünkü ben bu parçaları adama sunarken neden bu özelliği seçtiğimi raporda belirtmeiyim.
şey dediler hem sen öğren araştır her zaman lazım olur,  hem de  bize anlat ne yaptığımızı bilelim,

biraz yoğun kişiler oldukları için bu tür işleri stajerlere veriyolar .

MerSIRIUS
30-07-2009, 17:28   |  #33  
MerSIRIUS avatarı
Yıllanmış Üye
240 mesaj
Sevgili MerSIRIUS kardeşim, üç gün oldu sabrediyorum ama artık seni biraz "serious" ciddiyete davet ediyorum.
1- Ben daha dün kaydoldum
2- Hatamın ne olup da sana dokunduğunu bana söylersen çok sevinirim ve bir daha yapmam

Son Düzenleme: MerSIRIUS ~ 30 Temmuz 2009 17:30
MerSIRIUS
30-07-2009, 17:33   |  #34  
MerSIRIUS avatarı
Yıllanmış Üye
240 mesaj
 mesela demişsiniz ya  , core i7 yi destekleyecek bi anakart lazım şuraya girdim örneğin:
http://www.sanalmarketim.com/pc_topla/
bunu seçtim
sonra buna uygun anakart ve  diğer parçaları sıraladı ben de hangisi daha iyidir pek bilgim yok şunları seçtim :

bir de benden bazı açıklamalar isteyecekler  mesela bu yazdığım parçaların yanında ne anlama geldiğini bilmediğim bi sürü özellik var :
örneğin:  4.8GT/s LGA1366 İşlemci SLBEN ;  CL9- KVR1333D3N9K3/6G; DVI 16x NX84S512HP
vs şeylerin yanında FSB hızının önemi , işlemci clock hız  bu tür şeylerin önemini ve açıklamasını bulabileceğim siteler var mı

çünkü ben bu parçaları adama sunarken neden bu özelliği seçtiğimi raporda belirtmeiyim.
şey dediler hem sen öğren araştır her zaman lazım olur,  hem de  bize anlat ne yaptığımızı bilelim,

O yanında yazan şeyler GB Mhz vb. harici şeyler modelleriyle ilgilidir yani onlarla ilgili birşey soracaklarını zannetmiyorum ama 17x DVI 4.8 GT/s bunları bilmende büyük fayda var

dextercan
30-07-2009, 17:35   |  #35  
Yıllanmış Üye
1,624 mesaj

E8500,E8600 SANIRIM BİRKAÇ AY SONRA E8700 ÇIKACAK.ghzleri 3.16,3.33,3.50

Süleyman.
30-07-2009, 17:36   |  #36  
Yıllanmış Üye
16,587 mesaj
1- Ben daha dün kaydoldum
2- Hatamın ne olup da sana dokunduğunu bana söylersen çok sevinirim ve bir daha
1. Üç gün kadar uzun gelmiş demek ki.
2. Öncelikle biraz öğren, forumu takip et, öneride bulunmak için aceleci olma. Flood yapma, yani gereksiz mesaj yazma konulara. Gibi...

Süleyman.
30-07-2009, 17:38   |  #37  
Yıllanmış Üye
16,587 mesaj

Sevgili MerSIRIUS kardeşim, üç gün oldu sabrediyorum ama artık seni biraz "serious" ciddiyete davet ediyorum.

6 adet soket var fakat bu anakartlar için 3 veya 6 adet ram kullanmak gerekir, üç kanal sistemini bozmamak için. Diğer sistemler için de çift kanal mimarisini kullanabilmek için 2-4 adet ram kullanmak gerekir.

Artık bu saatten sonra iki çekirdekli işlemci önermem. Güçlü dört çekirdekli işlemciler gene fiyat/performans olarak daha iyidir. İşlemcilerin performans tablosu için linklere bakabilirsiniz:
Normal CPU'lar: http://www.cpubenchmark.net/common_cpus.html
Üst seviye CPU'lar: http://www.cpubenchmark.net/high_end_cpus.html

"Raid 0"ı siz yapıyorsunuz, bunun için size RAID destekleyen anakart gerekiyor. Okuma, yazma kopyalama işlemlerinde 2 kat performanslı olur ama bir sabit disk çökerse bütün verileriniz gider. Böyle de bir riski var.

MerSIRIUS
30-07-2009, 17:40   |  #38  
MerSIRIUS avatarı
Yıllanmış Üye
240 mesaj
1. Üç gün kadar uzun gelmiş demek ki.
2. Öncelikle biraz öğren, forumu takip et, öneride bulunmak için aceleci olma. Flood yapma, yani gereksiz mesaj yazma konulara. Gibi...
Öneride bulunmak için acele ettiğimi zannetmiyorum en pahalı sistemi koyup fiyat hakıında bilgi sahibi olmasını söyledim ayrıca forumu sürekli takip edip insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum yardım alıyorum da örneğin senden çok yardım aldım ve teşekkür ederim yaptığımın yanlış olduğunu düşünüyorsan ne yaptığımı yazıp beni şikyaet edebilirsin..........

Süleyman.
30-07-2009, 17:44   |  #39  
Yıllanmış Üye
16,587 mesaj
Öneride bulunmak için acele ettiğimi zannetmiyorum en pahalı sistemi koyup fiyat hakıında bilgi sahibi olmasını söyledim ayrıca forumu sürekli takip edip insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum yardım alıyorum da örneğin senden çok yardım aldım ve teşekkür ederim yaptığımın yanlış olduğunu düşünüyorsan ne yaptığımı yazıp beni şikyaet edebilirsin..........
Abicim lütfen. Seni şkayet edecek filan değilim, hevesini de kırmak istemiyorum. Sen ne yapmaman gerektiğini biliyorsundur artık.

MerSIRIUS
30-07-2009, 17:45   |  #40  
MerSIRIUS avatarı
Yıllanmış Üye
240 mesaj

Bu arda sanalmarketim den bakmanı öneririm ben bir sistem kurdum çok dada ucuza geldi.

MerSIRIUS
30-07-2009, 17:50   |  #41  
MerSIRIUS avatarı
Yıllanmış Üye
240 mesaj
Abicim lütfen. Seni şikayet edecek filan değilim, hevesini de kırmak istemiyorum. Sen ne yapmaman gerektiğini biliyorsundur artık.
Heves derken? Yaşıma göre konuştuğunu biliyorum ama yaklaşık  okula başladığımdan beri bilgisayarlarla yatıp kalkıyorum donanım hakkında bildiklerimi başkalarıyla paylaşmamın neresinin yanlış olduğunu hala anlamadım insanlara yardımcı olmayı çok severim ve chip te böyle bir sistem olduğunu bilmiyordum bu konuda chip e teşekkür ederim ama yapmaman gerektiğ diorsun benim yazdıklarımın hangisinde öğrenmem gereken birşey var anlamıyorum tabi ki bu konuda çok şey öğrenmeliyim ama bilmediğim bir şeyi asla yazmam yazzdıysam da özür dilerim daha önce de oldu.
                                                                                                                      SAYGILAR

Süleyman.
30-07-2009, 17:56   |  #42  
Yıllanmış Üye
16,587 mesaj
Heves derken? Yaşıma göre konuştuğunu biliyorum ama yaklaşık  okula başladığımdan beri bilgisayarlarla yatıp kalkıyorum donanım hakkında bildiklerimi başkalarıyla paylaşmamın neresinin yanlış olduğunu hala anlamadım insanlara yardımcı olmayı çok severim ve chip te böyle bir sistem olduğunu bilmiyordum bu konuda chip e teşekkür ederim ama yapmaman gerektiğ diorsun benim yazdıklarımın hangisinde öğrenmem gereken birşey var anlamıyorum tabi ki bu konuda çok şey öğrenmeliyim ama bilmediğim bir şeyi asla yazmam yazzdıysam da özür dilerim daha önce de oldu.
                                                                                                                      SAYGILAR
Abicim konu ne yaşın ne de yardım etme konusundaki isteğin.

Madem açıkça söyleyeyim: Henğz tam bilmiyorsun, öğrenmen gereken şeyler var. Bazı konularda hataların var. Sen yetenekli bir gençsin, biraz daha forumu takip ettiğin takdirde çok uygun önerilerde bulunacağına eminim ve bu durumda emin ol ben müdahalede de bulunmam senin cevaplarına. Ama biraz daha pişmelisin.

Sen henüz kendin için en ideal sistemi seçemiyorsun, kelin ilacı olsa önce kendi başına sürer hesabı.
https://www.chip.com.tr/forum/150 ... yardim_t119977.html

Lütfen, biraz sabret; bu hem senin için hem de yardıma ihtiyacı olanlar için daha iyi olacaktır.

MerSIRIUS
30-07-2009, 18:10   |  #43  
MerSIRIUS avatarı
Yıllanmış Üye
240 mesaj
Abicim konu ne yaşın ne de yardım etme konusundaki isteğin.

Madem açıkça söyleyeyim: Henğz tam bilmiyorsun, öğrenmen gereken şeyler var. Bazı konularda hataların var. Sen yetenekli bir gençsin, biraz daha forumu takip ettiğin takdirde çok uygun önerilerde bulunacağına eminim ve bu durumda emin ol ben müdahalede de bulunmam senin cevaplarına. Ama biraz daha pişmelisin.

Sen henüz kendin için en ideal sistemi seçemiyorsun, kelin ilacı olsa önce kendi başına sürer hesabı.
https://www.chip.com.tr/forum/150 ... yardim_t119977.html

Lütfen, biraz sabret; bu hem senin için hem de yardıma ihtiyacı olanlar için daha iyi olacaktır.
Ben herşeyi biliyorum demedim ve öğrenmem gereken şeyler olduğunu belirttim ve şunu da belirtiyim kendine uygun sistem dedin ya aslında yazdığım şeylere dikkat etmelisin ve ondan sonra yazdığım yazılara yani bir sistem toplayıp gönderiyorum biliyorum çok gereksiz yanlış donanınlar eklediğimi ama ben en pahallısını ve en yüksek özellikte olanını yazarsam insanalr da ona göre bütçe belirler diyorum kimseden özenmeyi ve kimseye yaranmaya çalışmayı sevmem ama asıl aklımdaki sistem hep seini yazdıklarınla ya aynı yada bir yada 2 donanımı farkedior o da marka olarak lğtfen burası tartışma yeri arkaşa yardımcı olursak çok daha iyi olacak konu burda kapanırsa çok iyi olur sana herkese olduğu gibi bir büyüğüm ve daha fazla şey bilenim olarak saygım sonsuz

MerSIRIUS
30-07-2009, 18:11   |  #44  
MerSIRIUS avatarı
Yıllanmış Üye
240 mesaj

Tartışama yeri değil yazıcaktım...

M.Ahmet
31-07-2009, 12:52   |  #45  
Yeni Üye
46 mesaj

hdd biraz az olmamış mı ?

nvidia quadronun saat hızlarına bakamadım ama Asus eah 4890 da iyi bir kart buna da bir bakın derim ; )

Son Düzenleme: M.Ahmet ~ 31 Temmuz 2009 13:20
Adanalı.
31-07-2009, 13:19   |  #46  
Yıllanmış Üye
2,336 mesaj
Alıntı: M.Ahmet  
hdd biraz az olmamış mı ?
Adam 100-200 GB falan istiyor.

M.Ahmet
31-07-2009, 13:21   |  #47  
Yeni Üye
46 mesaj
Alıntı: herrscher  
Adam 100-200 GB falan istiyor.
az değil mi diyorum bende 1 gb yi bulan uygu fotoraflarını saklamak için vs..

PcMaKeR
31-07-2009, 13:59   |  #48  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj

Süleyman abi raid 0 demiş ama arkadaş yüksek boyutlu dosyalar ile oynayacak hdd lerden biri giderse yazık olur.

WD nin Raptor disklerini tavsiye ederim.

Video ve fotoğraf işlenecek bir sistemde Oyun kartı olmaz. Yazık olur alına  sisteme. nvidia Quadro yada Atinin FireGL kartları gereklidir.

Süleyman.
31-07-2009, 16:30   |  #49  
Yıllanmış Üye
16,587 mesaj
Alıntı: PcMaKeR  
Süleyman abi raid 0 demiş ama arkadaş yüksek boyutlu dosyalar ile oynayacak hdd lerden biri giderse yazık olur.

http://www.hepsiburada.com/weste ... &productid=bd850963
WD nin Raptor disklerini tavsiye ederim.

Video ve fotoğraf işlenecek bir sistemde Oyun kartı olmaz. Yazık olur alına  sisteme. nvidia Quadro yada Atinin FireGL kartları gereklidir.

Ben bilmiyorum tabi Serdar, yapılacak işin durumunu. 512 MB filan denince ekran kartının önemsiz olduğunu düşündüm. Fakat öbür ekran kartları da hayli pahalı. Zaten arkadaşın baktığı ekran kartı çok daha trajik bu iş için. :)
http://www.sanalmarketim.com/pc_topla/
bunu seçtim

Siz ne yaptınız sistem için? Ram seçimi daha iyi olabilir. Baktığınız ekran kartı işe yaramaz bir model, oyunlar için bile ancak Mario'ya filan uygundur. Sabit disk de zayıf ayrıca.

Acaba diğer bilgisayarlardaki ekran kartlarından birkaçının modelini söyleyebilir misiniz? Ona göre değerlendirelim.

Bir de akademisyenlerin bu teori düşkünlüğü var, bilgisayar mühendisi mi olacaklar yahu. :) Gerekirse o sorduklarınızı da izah ederiz.

PcMaKeR
31-07-2009, 16:59   |  #50  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj

Abi yazdıklarını okudum hep. Forumda Notebook ta uzman sensin. Ama hiçbirimiz Ahmet_79 u geçemeyiz :D
Hiç sesi çıkmamış ilginç.

video ile uğraşacaklarsa mac alın kurtulun dicem. Xeon lu özel macler var ama para az diyorlar.