ZoneAlarm'dan yanlış trojan uyarısı

CHIP Online
13-06-2008, 20:31   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

ZoneAlarm Pro, Yahoo Messenger'ın önemli bir bileşenini trojan sandı, tartışmalar başladı.

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Zone ... n-uyarisi_7318.html

CheckPoint'in popüler güvenlik yazılımı ZoneAlarm Pro, Yahoo Messenger'ın sesli görüşmeler için gereken ActiveX bileşenini "Yspy" isimli bir trojan olarak görüyor. Bunun sonucunda da, Yahoo Messenger için son derece kritik bir dosya olan "yacscom.dll"nin silinmesini öneriyor. Ancak bu durum, aslında yanlış bir alarmdan başka bir şey değil.

ZoneAlerm Pro'nun uyarısının yanlış olduğu anlaşılana kadar, ZoneAlarm destek forumlarında küçük çaplı  tartışmalar yaşandı. Tartışmalara son veren ise bir CheckPoint yetkilisinin alarmın yanlış olduğunu doğrulaması oldu. İsrailli şirket CheckPoint, sorunu gidermek için bir yama üzerinde çalıştıklarını duyurmakla yetindi, ayrıntılı bir açıklama yapmadı.

Güvenlik yazılımları tarafından verilen yanlış alarmlar aslında daha önce de görülmüştü. Hatta bazı hatalar çok büyük tartışmalara bile yol açmıştı. Örneğin Microsoft'un Live OneCare anti-virüs servisi, Gmail'in sitesinde virüs bulunduğunu tespit etmiş, ancak kısa süre sonra bunun yanlış bir alarm olduğu ortaya çıkmıştı.


Tüm konu: ZoneAlarm'dan yanlış trojan uyarısı

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Güvenlik yazılımlarının verdiği uyarılara ne kadar güvenebiliriz?