Zorlu'nun sırrı açıklandı...

Banned
27-04-2007, 00:21   |  #1  
OP Banlandı
Teşekkür Sayısı: 0
1,148 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Eki 2005

Alternatif enerjiler konusunda Ar-Ge çalışmaları yürüten Vestel ekibinin geliştirdiği ve yaklaşık bir yıl içinde tüketime sunulacağı belirtilen hidrojen bazlı yakıt pilleri ile enerji sistemleri tanıtıldı.


Avcılar'daki Zorlu Plaza'da düzenlenen basın toplantısında konuşan Vestel İş Geliştirme ve Stratejik Planlamadan Sorumlu İcra Kurulu Üyesi Cengiz Ultav, hidrojen enerjisi alanında yürütülen laboratuvar çalışmalarının sonlandığını belirterek, söz konusu ürün ve teknolojilerde sertifikasyon sürecinin yakında başlayacağını bildirdi.  Vestel'in temiz ve ucuz enerji sağlayan pilleri

Ultav, dünyada yaygın olarak kullanılan fosil yakıtların artık tükenme noktasına geldiğini ve dev enerji şirketlerinin artık bu yakıtlara yatırım yapmamasının bunun bir göstergesi olduğunu anlatarak, Zorlu Grubu'nun da alternatif enerjiler konusundaki Ar-Ge çalışmalarına yaklaşık 20 milyon dolar harcadığını aktardı.

Hidrojen enerjisi alanında yaklaşık 2 yıldır uzman bilim adamlarından oluşan bir ekiple sürdürdükleri çalışmalardan başarılı sonuçlar elde ettiklerini kaydeden Ultav, şöyle devam etti: “Bugün vardığımız noktada Türkiye'nin deterjan ham maddesi olarak bir tonunu 300 dolardan ihraç ettiği borakstan hareketle sodyum bor hidrür bazlı, tonu 50 bin dolarlık 'hidrojen süngeri' ileri malzemesini elde ettik. Bu malzeme ile telsizden dizüstü bilgisayara, radyodan buzdolabına çeşitli kapasitelerde sayısız gereci çalıştıracak PEM (Proton Exchange Membrane) yakıt pillerini, evlerin her türlü enerji gereksinimini karşılayacak katı oksit yakıt pillerini, yüzde yüz çevre dostu kuru pilleri ve yüksek verimlilikteki özgün elektroliz metodumuzla sudan hidrojen elde etme sistemini geliştirdik. Sertifikasyon ve deneme süreçlerinin ardından üretime hazır olacağız.”

Ultav, Vestel'in 12 yıllık büyüme stratejisinin ilk yıllarında üretime odaklandığını, diğer yandan da yurt dışındaki bilim ve teknoloji merkezleriyle bütünleşmeye çalıştığını, bugün ise artık temel araştırma alanlarında Türk bilim adamları ve mühendisleri ile Ar-Ge'deki üstünlüğünü sadece elektronik alanında değil, enerji krizine çözüm olacak alternatif enerji sistemlerinde de gösterdiklerini söyledi.


“HEDEF, TEMİZ ENERJİ”


Hedeflerinin Türkiye'yi temiz enerji kaynaklarını en yoğun kullanan, bu konudaki sistemlerin en ileri versiyonlarını geliştiren, temiz enerji alanında dünyadaki 3 lider ülkeden biri durumuna getirmek olduğunu ifade eden eden Cengiz Ultav, Türkiye'nin en büyük rekabet avantajının ucuz işçilik veya turizm değil mühendislik gücü olduğunu vurguladı.
Ultav, ileri malzemeler ve alternatif enerji gibi gelişmiş alanlarda yapılacak çalışmalarla büyük katma değerler yaratılabileceğini ve bunun Türk insanının refah seviyesinin artırılmasına büyük katkılar sağlayabileceğini dile getirerek, şunları söyledi: “Hidrojen bütün dünyada enerji krizini çözmeye en uygun enerji kaynaklarından biri olarak değerlendiriliyor. Türkiye'nin de sahip olduğu doğal kaynaklarla tam bir hidrojen cenneti olduğunu biliyoruz. Ayrıca, hidrojenin depolanması, emniyetli kullanımı ve ekonomik bir şekilde nakledilebilir hale gelmesinde çok önemli bir fonksiyonu yerine getiren bor türevleri konusunda da dünya rezervlerinin yüzde 60'ına sahip bir ülkeyiz.”
Vestel'in, geliştirdiği teknolojileri ve ürünler hakkında bilgi veren Ultav, geliştirdikleri yakıt pillerinin çalışma yöntemlerini de uygulamalı olarak anlattı.

YENİ TEKNOLOJİLERİN AVANTAJLARI

Ardından gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Ultav, geliştirdikleri pillerle enerji ihtiyacının önemli bir kısmının daha ucuz maliyetle ve daha çevreci bir yöntemle karşılanmasının mümkün olduğunu, yapılacak 3 aylık sertifikasyon ve 3 aylık test çalışmalarının ardından, bu pillerin aşamalı olarak vitrindeki yerlerini alacağını bildirdi. Ultav, yakıt pillerinin evde kullanımının mümkün olduğunu, ilk aşama doğal gaz ile çalışacak olan cihazın, daha sonra ilave edecekleri başka bir parça ile tamamen su ile enerji üretecek duruma getirileceğini ve bu sayede bugünkü enerji maliyetinin yüzde 10'u ile aynı enerji ihtiyacının karşılanmış olacağını söyledi
alıntıdır... h.turk

egemengiga
27-04-2007, 00:29   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4,298 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

tam olarak ne kadar maddde kullanarak ne kadar enerji elde edildigi aciklamamislar sanirim. dedikleri gibi maliyet %10 a duserse cok iyi olur. ama dogalgaz ve petrol sirketlerinin isleri bozulacak gibi... daha once de birileri bu nedenden öldürülmüstü sanirim.

guncellemeden sonra:
nedense bu forumda acilan konularin tarihine bakilmadan en ustteki 3-4 konuya cevap veriliyor. bu konuyu yukari tasimak icin cevabimi duzenledim.

Son Düzenleme: egemengiga ~ 27 Nisan 2007 12:27
Borga-x
27-04-2007, 12:36   |  #3  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Kas 2006

gayet güzel bir buluş diyebiliriz. Umarım işe yararda bizimde dünyaya katkımız olur

Kapalı Hesap (53751)
27-04-2007, 12:40   |  #4  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 0
3,036 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Eyl 2007

evet küresel ısınmanın olduğu şu günlerde[*<]

jamezkane
27-04-2007, 21:10   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
149 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Ağu 2006

dünya yı elinde tutan, dogalgaz ve petrol şirketlerinin buna izin vereceğini sanmıyorum...

bence insanoğlu bir kaynak bitmeden başka bir kaynak arayışına geçmez.. petrolün bitmesini bekyecez bence. asıl o zaman karışacak ortalık