zorunlu bireysel emeklilik sistemi

raziel34
12-04-2016, 06:23   |  #1  
raziel34 avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 25
204 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Eyl 2015

bi kulağımızın arkası kalmıştı...
şu öve öve bitirilemeyen sistemi tanıtmaya çalışan kaç tane süslü bağyan sigortacı arkadaşa (onlar da ne yapsın işte kendilerine ezberletilen üç beş replikle komisyonlarını çıkaracak enayi peşinde ), yıllar önce sisteme girenlerin, şimdiye kadar sistemden elde ettikleri kar/zarar miktarını somut verilerle aciklamalarini istediysem, aldığım cevaplar hep "birikimleriniz, sizin tercihleriniz doğrultusunda uzman yatırım danismanlarimizca en iyi şekilde degerlenmektedir." türü afaki cevaplardı. ama az çok yatırım araçlarını ve haberlerini takip eden bir kişi, bu paraları kontrol eden yatırım fonlarinin aslında reel olarak pek bir şey kazanamadiklarini kolaylıkla öğrenebilir (%25 devlet desteği olduğu halde). o destek olamasa külliyen zarar yani. hal böyleyken ben ailemin rızkından kestiğim parayı neden beceriksiz fon yöneticilerine emanet ediyorum, çok şükür az çok finansal okur yazarligim var, iyi kötü analitik düşünme kapasitem de olduğuna göre kendi paramı kendim yönetirim ve her hâlükarda, %25 devlet desteği olmamasına rağmen, bu beceriksizlerden daha çok kazanırım diye borsaya sıfır bilgiyle başladım ve çok şükür öyle de oldu.
ama karşı taraf çakal işte. adamlar baktılar zarardalar alttan girip üstten çıkarak bunu kanunen zorunlu yapıyorlar. işin üzücü yanıysa devletimizin bu çakallarin oyunlarına alet olup sonu dipsiz kuyu misali tamamen belirsiz bu sisteme alet olması ve vatandaşının parasını kanun zoruyla bunlara verdirmesi. sistemin çok güzel olduğunu anlatmaya çalışan sokak röportajlarında "iki emekli maaşı iyi olur tabii ki" diye sevinen saf ve masum yurdum insani bakalım yıllar sonra, karı geçtim, yatırdığı ana parayı bile eksiksiz geri alabilecek mi?

Kapalı Hesap (158848)
12-04-2016, 19:59   |  #2  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 28
248 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Ara 2009

Meşhur bir söz vardır ölüyü ....kti  diriyi ...kti sıra vatandaşa göz dikti diye ülkemizde sürekli yaşanan olay bundan ibarettir kaldıki nüfusumuza nereden baksak 5 milyon daha eklediler malum yeni bir kaynak lazım

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (275647) ~ 12 Nisan 2016 21:05