120 mm lik fan

ozannnn
22-07-2007, 14:05   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
177 mesaj

Arkadaşlar şuan benim kasanın içinde 2 tane 120 mm lik fan mevcut.Bu fanlar şuanda havayı içeriye üflüyor.Fanlar anakartı 5-6 C soğuttu.Eğer dışarı üflerse daha iyi bir sonuç alabilir miyim?Masum

Son Düzenleme: ozannnn ~ 22 Temmuz 2007 16:32
Borga-x
22-07-2007, 14:08   |  #2  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

Öndeki fan içeriye arkadakı fan da sıcak havayı ıcerden dısarı üflerse kasan ıcınde sırkulasyon olur buda daha ıyı soguma sağlar.

osa_bh
22-07-2007, 14:39   |  #3  
Yıllanmış Üye
335 mesaj

Merhaba

Bence de borga abinin dediğinden iyi bir sonuç alabilirsin.

ntguzel
22-07-2007, 14:46   |  #4  
Yıllanmış Üye
450 mesaj

kasa içine üfleticeksen fanı 8mmlikten daha fazla performans alırsın gibime geliyor.

kuruwa
22-07-2007, 15:05   |  #5  
Yıllanmış Üye
2,438 mesaj
Borga-x
Öndeki fan içeriye arkadakı fan da sıcak havayı ıcerden dısarı üflerse kasan ıcınde sırkulasyon olur buda daha ıyı soguma sağlar.
eksoz fan şart içeriye hava tahliyesi yapıyorsun ama içerdekı sıcak havayı dısarı atamıyorsun bu etkı eder arka panelde en az 1 adet eksoz fan wardır eger ıkı tane ıse alıp takmanı tavsiye derım 3 pinli alırsan eger cpu un ne kadar ısıya mahruz kalırsa o kadar hızlı döner ve tahlıyeyı daha ıyı sağlar eger işlemcın fazla ısınmıyorsa yawaşlar ve sesı azaltır

Caner Güral
22-07-2007, 15:07   |  #6  
Yıllanmış Üye
663 mesaj

Bunun milimetre değil de santimetre olması gerekmiyor mu ?

egemengiga
22-07-2007, 15:17   |  #7  
Yıllanmış Üye
4,298 mesaj
Caner Güral
doğrucu ahmetBeğendim

onden iceri, arkadan disari, varsa yan kapaktan iceri... en ideali.

Caner Güral
22-07-2007, 15:53   |  #8  
Yıllanmış Üye
663 mesaj
egemengiga
Caner Güral
doğrucu ahmetBeğendim

onden iceri, arkadan disari, varsa yan kapaktan iceri... en ideali.

Egemen abicim, şimdi doğrusunu da söylemek lazım.Hiç olmuyor mu sanki, burada okuduğunu gidip arkadaşlarıyla tartışan?Maksat, kimse yanlış bilgilendirilmesin. Gülümseme
Ben şahsen bu hareketi moderatörlerden beklerdim.İlk önce başlığı değiştirir, sonra içeriği, yine tekrarlanırsa, minik bir dipnot ile işi çözerdim.Burada moderatörün yazacağı bir yazı, benim yazacağımdan çok daha fazla dikkat çeker.

Hoşçakal...

Son Düzenleme: Caner Güral ~ 22 Temmuz 2007 15:56
egemengiga
22-07-2007, 16:15   |  #9  
Yıllanmış Üye
4,298 mesaj

dikkatsizlikten bir sifir koymayi unutmus. bence sorun olmaz. cunku fan almaya gittiginde 12mm lik alacagim dediginde saticinin surati bir acayip olur. kotu bir niyetle dogrucu ahmet yazmadim cunku sen duzeltmesen ben duzeltecektimGöz kırpma.

ntguzel
22-07-2007, 16:28   |  #10  
Yıllanmış Üye
450 mesaj
Caner Güral
haklısın caner.dikkatsizlik işte.Kahkaha
8mm değilde 80mm olacaktı.Kahkaha

ozannnn
22-07-2007, 16:31   |  #11  
OP Yıllanmış Üye
177 mesaj

Pardon arkadaşlar 0 koymayı unutmuşum:d

Son Düzenleme: ozannnn ~ 22 Temmuz 2007 16:31
ExCeLLiuM
22-07-2007, 16:42   |  #12  
ExCeLLiuM avatarı
Yıllanmış Üye
1,149 mesaj

Peki birşey sorayım. Kafama takıldı. Şimdi diyoruz ki arkaya bir egzoz takalım önceki fan içeriye üflesin, arkadaki dışarıya atsın. İyi bir mantık.

Fakat, ikiside içeriye üflese ne olur.hem arkadaki hem öndeki kasanın içerisine dışarıdan üflesin. Zaten içeriye üflenen hava nedeniyle kasanın içerisindeki eski hava havalandırma deliklerinden veya kasanın herhangi bir açıklığından dışarı çıkmak zorunda kalacaktır. Bu nedenle içeriden dışarıya havayı atmak için fan kullanmak gerekmiyor.

Bu mantık hakkındada yorumlarınızı belirtin. Yanlışmı düşünüyorum, atladığım bir yer mi var acaba?

kuruwa
22-07-2007, 16:46   |  #13  
Yıllanmış Üye
2,438 mesaj

eksoz fanın amacı tahlıyedır  eksoz fanını hemen onunde ve altında ekran kartı ile işlemcı wardır bunların sıcak havası tahlıye edılırken içerı giren havayıda bunların ustundende geçirerek eksoz fan tahlıye eder boylece ısınma dusurulmeye calısılır

Son Düzenleme: kuruwa ~ 23 Temmuz 2007 13:19
egemengiga
22-07-2007, 17:47   |  #14  
Yıllanmış Üye
4,298 mesaj

her kasanin yapisi degisik oldugundan hepsinin iceri hava vermesi durumunda verim almak sansa kalir. kendi kasam da butun fanlari iceri cevirince 10 derece yukseliyor sicaklik. iceri veren fan sayisi kadar disari veren olmasi daha iyi. tozdan, kablo yogunlugundan vb. durumlardan isinan hava cabuk sekilde tahliye olamaz. dengeyi saglamak icin eksoz fani sart.

Caner Güral
23-07-2007, 01:17   |  #15  
Yıllanmış Üye
663 mesaj

Bence şansa kalmaz.Bu işin sebebi Kimya ile hatta Coğrafya ile bile açıklanabilir.(Ben donanım ile ilk lise yıllarımda uğraşırdım ama birkaç çift söyleyecek sözüm var)

@KorsanNetTeam

İkisinin arasında fark var.

Bu soğutma işinde önemli olan içeriye daha fazla soğuk hava ya da daha fazla soğuk hava akımı vermek değil, iki taraflı hava akımını arttırmaktır.Yani o iki fanı, birini içeri diğerini dışarı yönlendirerek takmak, her ikisini de içeriye yönelterek takmaktan daha verimlidir.

Şimdi gelelim işin Felsefesi'ne (Ee, Felsefe artık ayrıntı yerine kullanılır oldu.Adettendir diye değil, mesajı yenilere de iyi verebilmek adına.Aslında işin Matematiği burası) Gülümseme

Diyelim ki 12 cm'lik bu fanımız 10 milibar hava geçirebilme sığasına sahip olsun, kasadaki delikleri de 2 milibar.

Şimdi sizin hesabınızın teorisi şu:

2 x FAN = 20 milibar soğuk hava içeri geliyor.Ekran kartı ve işlemciden de 20 milibarlık sıcak hava çıkarılıyor ve toplamda 40 milibarlık, mutlak bir hava akımı oluşuyor.Bunları 2 milibar kapasitesi olan deliklerle dışarıya çıkabilmesini beklemek anlamsız olur.Sadece bu kadar hava akımını hesaplarsak 40/2 den 20 saniyede dışarıya atar.

Bir de şöyle düşünelim:
10 milibarlık soğuk hava içeriye 12 cm'lik bir fan ile gönderiliyor.İçeride ekran kartı ve işlemciden de 20 milibarlık sıcak hava akımı alınıyor ve toplamda 30 milibar mutlak hava akımı oluşuyor.Ee bir de 10 milibarlık dışarıya hava geçirebilen egzoz fanımız vardı.Ne oldu ? 30/10=3 saniye

Yani şunu anlatmaya çalışıyorum: (Evet, anlattıklarım işin hafif fantastik, hafif işin eğlence kısmı olsa da) Gülümseme

Bu işte asıl amaç eli çabuk tutmaktır yani sirkülasyon işini kısa tutmak.Sevgili elvis32'nin de dediği gibi bazı kasalar bu dışarıya atabilme işini iyi yapar (bu yüzden kasanın malzemesi ve delikleri önemlidir; ama ilk önce malzemesi) ancak bunu doğru yere yerleştirilmiş bir fandan iyi yapamazlar.

Umarım, ikili hava akımının yani aktif hava akımının, kısa sürede yapılmasının, neden gerekli olduğunu (zaman) bir nebze anlatabilmişimdir.Dediğim gibi donanım işleriyle öyle sürekli ilgilenen biri değilimdir ama bu işin mantığı bence budur.Bilimsel hesaplara girmeden, konunun özeti olarak verdiğim cümle aslında sorunuzun cevabı niteliğinde.

...

Hoşçakalın.İyi günler, iyi çalışmalar...

Son Düzenleme: Caner Güral ~ 23 Temmuz 2007 01:23
ExCeLLiuM
23-07-2007, 19:58   |  #16  
ExCeLLiuM avatarı
Yıllanmış Üye
1,149 mesaj

Hepinize teşekkürler. Doğru söylüyorsunuz, bir sirkülasyon oluştumak çok daha faydalı olacaktır. Caner Güral hesaplamaların içinde tşk ler. Konuyu daha iyi kavradım. O zaman işlemci için en etkili soğutma düzeneğinde kasanın öntarafında ortalarda bir fan olsa ve oradan içeri hava girse işlemcinin üzerinden geçse ve sıcak havayı alsa, ardınadan arkadai egzoz dan atsa daha iyi olurdu, ancak maalesef ön taraftaki optik yuvalar ya da hdd yuvaları buna engel oluyor ve, kasanın alt tarafından hava içeriye giriyor.

Belki bu daha iyi, oradan giren hava hdd lerin olduğu bölgedeki sıcak havayı alıp egzoz a goğru ilerliyor.

Şimdi konu konuyu açıyor ama bir şey hakkında da yorumlarınızı rica ediyorum. Kasa açıkken mi daha iyi soğutma olur yoksa, kapalı olupta dediğiniz gibi bir sirkülasyon oluşturmak suretiylemi daha iyi soğutma elde edilir?

blackhawkmilan31
24-07-2007, 02:43   |  #17  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,472 mesaj
KorsanNetTeam
O zaman işlemci için en etkili soğutma düzeneğinde kasanın öntarafında ortalarda bir fan olsa ve oradan içeri hava girse işlemcinin üzerinden geçse ve sıcak havayı alsa, ardınadan arkadai egzoz dan atsa daha iyi
Kesinlikle.

kuruwa
24-07-2007, 12:31   |  #18  
Yıllanmış Üye
2,438 mesaj

kasanın önünde fan bulunan bir çok kasa modelide mevcud aslında tabıkı bununda faydası war ki direk hardısk e üfleyenlerde mevcud

jeomania
24-07-2007, 19:05   |  #19  
Yıllanmış Üye
1,251 mesaj
KorsanNetTeam
Şimdi konu konuyu açıyor ama bir şey hakkında da yorumlarınızı rica ediyorum. Kasa açıkken mi daha iyi soğutma olur yoksa, kapalı olupta dediğiniz gibi bir sirkülasyon oluşturmak suretiylemi daha iyi soğutma elde edilir?
tabikide kapalıyken.. önemli olan hava akımını yaratmak ve sıcak havayı hemen ordan uzaklaştırmak. bu nedenle önde içeri hava üfleyen, arkada ise biri psuda diğer de altında olmak üzere 3 tane fan kapalı kasada daha iyi soğutmaya sebep olur.

ayrıca yan kapağı açık kasada sıcak hava hep aynı yerde olduğu için soğutma etkili olmayacaktır. kasanın ön alt kısmından alınan soğuk hava kasa içinden geçip arkaya atılır.. kasanın arkası ön kısmına uzak sayılır yani bilmem anlatabiliyor muyum.

ExCeLLiuM
24-07-2007, 19:16   |  #20  
ExCeLLiuM avatarı
Yıllanmış Üye
1,149 mesaj
jeomania
ayrıca yan kapağı açık kasada sıcak hava hep aynı yerde olduğu için soğutma etkili olmayacaktır.
bu görüşüne katılmıyorum. Sıcak hava neden hep aynı yerde dursun ki. Önünde bir engel yok. Kocaman bir açıklık. Odanın veye bulunulan ortamın havasıyla birleşecek. Dolayısı ile havaya yayılacak.Havanında büyük bir kısmı kasadakinden daha düşük bir sıcaklığa sahip olduğundan genel olarak bir soğuma oluşacaktır.

Bunları söylerken, kasa açıkken daha iyi soğutma olur iddiasıyla söylemiyorum, sadece bilimsel olarak ne oluyor onu öğrenmek ve bu yazıları okuyanlarında öğrenmelerini sağlamak amacım.

Son Düzenleme: ExCeLLiuM ~ 24 Temmuz 2007 19:16
jeomania
24-07-2007, 19:47   |  #21  
Yıllanmış Üye
1,251 mesaj

sen katılma kardeş. akışkanlar mekaniği diye bir ders vardır. hatta bu derse de gerek yok akıl vardır mantık vardır. işin doğrusu bu. olay çok basit kardeş gökyüzü değil ki bu.
bulunduğu ortamla alakalı yani sıcak havanın orda hareket etmesi lazım. konveksiyon hareket bu durumda ısı transferi için şart

ExCeLLiuM
24-07-2007, 20:16   |  #22  
ExCeLLiuM avatarı
Yıllanmış Üye
1,149 mesaj

jeomanila o zaman sen şunu demek istiyorsun. Örneğin bir imkan olsa 50C sıcaklığında bire havayı 20C sıcaklığında bulunan bir odaya bıraksak, bıraktığımız yerde o hava kalacak ve odanın yarısı 50 derece diğer yarısı 20 derece mi olacak.

Elbetteki hayır hava birbirine karışacak, örneğin 35C civarında bir karışım odada bulunacatır. Tabi bu değeri rastgele veriyorum.

egemengiga
24-07-2007, 20:55   |  #23  
Yıllanmış Üye
4,298 mesaj

yan kapak acikken denedigimde sicaklik 10 derece kadar yukseldi. oda sicakligi yaklasik 27 derece. kasanin kapagi acik olsa da diger 5 yonden kapali. sicak havayi kendi halinde birakirsan yavas yavas dagilir. ama fan yardimi ile cok daha hizli uzaklasir ortamdan. ne olursa olsun amac isinan havayi(yolu acik da olsa) bir an once uzaklastirmaktir. ki yeni gelen hava molekulleri sogutucudan isi alsin.

blackhawkmilan31
24-07-2007, 23:13   |  #24  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,472 mesaj

50C ile 20C birbirine karıştığında 35C ortaya çıkar.Bu doğru birşey ama bir sorun var.O kuralın olması için ikisininde aynı kütle ve hacime sahip olması lazım.Ama yaz gününde kasa her zaman fan yardımı ile  soğutuluyor.Odaya 100V dersek kasanın kapladığı hacim 1V olur.Sadece örnek veriyorum ona göre kesinlikle 100V ye bir 1V gelecek diye bir kural olmadığını biliyoruz zaten.Ama yaz günlerinde odanın hacminin hepsi aynı sıcaklık ile dolduğu için kasayı açtığımızda aslında odanın içindeki daha fazla hacimdeki hava kasanın içindeki ılık hava ile birleşince odadaki hava ısı verirken kasanın içindeki hava ısı almak zorundadır.Evet bu derslerde okutulur.Hatta yasası bile vardı.Yanlış hatırlamıyorsam "Boyle Maryo Yasası" idi.Ben de tam hatırlamıyorum ama böyle bir yasa var.Ama zaten bu mantıken düşündüğünde de böyledir.Yani Kış aylarında kasayı açarsanız sisteminiz daha az ısınır(odada klima,soba,kalorifer olmamak şartıyla) ama yazın kasa kapalı kalırsa daha az ısınır.
Bu zaten bir mantık meselesi.Bu konuyu 3 yaşındaki çocuk bile bilebilir.Tartışılacak pek birşey yok bence.

Son Düzenleme: blackhawkmilan31 ~ 24 Temmuz 2007 23:15
jeomania
25-07-2007, 01:55   |  #25  
Yıllanmış Üye
1,251 mesaj

herneyse ya sonuç neymiş o zaman kısaca ben yazayım:
yaz kış kasa kapağı kapalı olacak,
açmak yerine doğru düzgün önden havayı alacak şekilde fan içe doğu, arkadaki fanlar ise havayı arkaya atacak şekilde dışarı üflemelidir. boşyere kasayı açıpta gereksiz fanteziler yapmayın derim