8 Mbps'ye kadar internetin abone sayısı kaç?

CHIP Online
15-09-2009, 10:30   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

8 Mbps hıza kadar internet paketi 4 aydır bizlerle. Peki ama bu 4 ayda kaç kişi bu pakete geçti?

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/8-mb ... yisi-kac_15238.html

Resimlerle: İnternet tarihinin ilkleri...

İnterneti daha geniş kitlelere daha yüksek hızda sunma amacıyla Mayıs ayında, Türk Telekom tarafından İnternet Servis Sağlayıcılara (İSS) toptan olarak sunulan ve İSS'ler tarafından kullanıcılara ulaştırılan 8 Mbps'e kadar hızlı internet paketleri büyük ilgi gördüğü açıklandı. Dört ayda 8 Mbps'e kadar hızlı internetten faydalanmaya başlayan kullanıcıların sayısı 1 milyonu aştı.

Altyapı yatırımlarını sürdüren Türk Telekom, bu altyapının en verimli ve etkin şekilde kullanılması hedefiyle de çalışmalarını sürdürüyor. Müşterilerinin beklenti ve ihtiyaçlarını tespit ederek, kullanım alışkanlıklarını en iyi karşılayan ürün ve hizmetleri sunan Türk Telekom, mayıs ayı içerisinde de 8 Mbps'ye kadar hızlı internet paketlerini tek bir fiyat altında toplamıştı.

Tüm konu: 8 Mbps'ye kadar internetin abone sayısı kaç?

Resimlerle: İnternet tarihinin ilkleri...

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: 8 Mbps'e kadar hızlı internet paketine geçtiniz mi? Görüşleriniz...

Feel Good
15-09-2009, 10:34   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2,688 mesaj
Alıntı: CHIP Online  
Tartışıyoruz: 8 Mbps'e kadar hızlı internet paketine geçtiniz mi? Görüşleriniz...
Evet, geçtim. Arada bir bağlantıdan kopma gibi sorunları olmasa daha da memnun olacağım ama böyle de memnun sayılırım. =)

runoades
15-09-2009, 10:43   |  #3  
Yıllanmış Üye
160 mesaj

Türk Telekom Pazarlama ve İletişim Başkanı Erem Demircan, "Tüketicilerimize en son teknolojiyi, kolay anlaşılabilir ve uygun fiyatlı çözümlerle ulaştırmaya devam ediyoruz.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Hadi gülelim.Bu söze gülünür. Sn. Demircan bizle kafa buluyor herhalde.

Diğer Ülkelere göre ücretlerde kazık atıyorlar. Tabi memnun olur. Japonlar TTnet'in aldığı ücretin yarı fiyatına 47 Megabit bağlantı veriyorlar yahu. Hemde kotasız. Biz dünyada internet kullanımından kazık yiyen bir ülkeyiz. Bu konuda görüşleri var mı kendilerinin? Böyle süslü laflarla ancak acemi insanları kandırabilirler.

Ayrıca 15GB kotalı 8 MB tarifeye geçmemr. 1 MB sınırsızı bırakamam çünkü ayda en az 40-50GB download transferim var.

Son Düzenleme: runoades ~ 15 Eylül 2009 10:43
M.G.G
15-09-2009, 11:04   |  #4  
M.G.G avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
3,367 mesaj

Geçtim ve facia çıktı.Eskiden server giderdi, 1-2 saat sonra sanki vdsl kullanıyormuşum gibi kullanırdım.Şimdi hız gittikçe düşüyor.8 mbps internet saniyede 3 kb indirmek mi?Hatta bi ara şu bir yıllık anlaşma bitsin de biri'ye geçelim diyorum.

toddler
15-09-2009, 11:17   |  #5  
Yıllanmış Üye
220 mesaj

8 Mbps yüksek miktarda download yapanlar için iyi bir hız ama 15 Gb sınırı saçma oluyor bu durumda. Download yapacaksam yüksek hıza ihtiyacım olur ama 15 Gb sınır olunca benim için bir anlamı ok.

Ciim
15-09-2009, 11:22   |  #6  
Yıllanmış Üye
454 mesaj

mecburiyetten kullanıyoruz.. ah benim şu devletim tekelci anlayışı yıkıp yatırım v.s konusunda telekomu devreden çıkarsa.. neler olcak neler.. buna rağmen türkcell ve turk.net kendi ip omurgasını kurmuş durumda bildiğim kadarıyla... telekom ile anlaşmalıdırlar yoksa izin çıkmazdı..

OnlyMann
15-09-2009, 11:23   |  #7  
OnlyMann avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
2,779 mesaj

hayır geçmedim düşünmüyorum da. ama 2 saçma noktası olduğunu da söylemeden edemeyeceğim. 1 kota sınırlaması, 2 TT yakınlık sorunu bu hizmet verilecekse insanların özgürlüğü kısıtlanmamalı. ne yani 8 Mb alacaksam evimi mi değiştirmeliyim. şu kota meselesi de ap ayrı bir sorun ya kardeşim almışım 8 Mb beni neden bilmem kaç GB ile sınırlandırıyorsun ki? isteyen istediği kadar indirsin istediğini yükleyebilsin. yok kotayı geçersen hızın düşer yok şunu yaparsan bu şöyle olur saçma sapan bir tarife yani. zaten verdiğin hizmet tam anlamıyla karşılanamıyor. bunu da yok şu yok bu diye kısıtlarsın. kısacası saçma sapan nedenlerle saçma sapan kısıtlamalar diye düşünüyorum. bu arada kendim de 1 Mb kotalı kullanıyorum.

Feel Good
15-09-2009, 11:27   |  #8  
Yıllanmış Üye
2,688 mesaj
Alıntı: OnlyMann  
hayır geçmedim düşünmüyorum da. ama 2 saçma noktası olduğunu da söylemeden edemeyeceğim. 1 kota sınırlaması, 2 TT yakınlık sorunu bu hizmet verilecekse insanların özgürlüğü kısıtlanmamalı. ne yani 8 Mb alacaksam evimi mi değiştirmeliyim. şu kota meselesi de ap ayrı bir sorun ya kardeşim almışım 8 Mb beni neden bilmem kaç GB ile sınırlandırıyorsun ki? isteyen istediği kadar indirsin istediğini yükleyebilsin. yok kotayı geçersen hızın düşer yok şunu yaparsan bu şöyle olur saçma sapan bir tarife yani. zaten verdiğin hizmet tam anlamıyla karşılanamıyor. bunu da yok şu yok bu diye kısıtlarsın. kısacası saçma sapan nedenlerle saçma sapan kısıtlamalar diye düşünüyorum. bu arada kendim de 1 Mb kotalı kullanıyorum.
Bu 15 GB kotalı tarife sana saçma geliyorsa tamamen sınırsız 8Mbit hızı olan tarifeye geçiver sen de. Tabii aylık 99 TL. Canın isterse...

OnlyMann
15-09-2009, 11:32   |  #9  
OnlyMann avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
2,779 mesaj
Alıntı: Feel Good  
Evet, geçtim. Arada bir bağlantıdan kopma gibi sorunları olmasa daha da memnun olacağım ama böyle de memnun sayılırım. =)
demişsiniz. ne sunulursa kullanıyoruz işte. güle güle kullanın. sadece memnun olmadığımı ki ben kullandığımı söyledim zaten.  şartların daha iyi olmasını istemez misiniz? daha az ödeyip daha hızlı bir internet daha güzel olmaz mı? çok sıkıntım yok inteneti işim gereği kullanıyorum. gün içindeki hızımı da bilseniz şaşardınız 100 Mb.

Feel Good
15-09-2009, 11:49   |  #10  
Yıllanmış Üye
2,688 mesaj
Alıntı: OnlyMann  
demişsiniz. ne sunulursa kullanıyoruz işte. güle güle kullanın. sadece memnun olmadığımı ki ben kullandığımı söyledim zaten.  şartların daha iyi olmasını istemez misiniz? daha az ödeyip daha hızlı bir internet daha güzel olmaz mı? çok sıkıntım yok inteneti işim gereği kullanıyorum. gün içindeki hızımı da bilseniz şaşardınız 100 Mb.
Şartların daha iyi olmasını kim istemez? Ama bize sunulanlarla da yetinmesini bilmeliyiz diye düşünüyorum.(ki yetiniyoruz da) Gün içindeki hızınıza da şaşırmadım. =)

eolos
15-09-2009, 12:08   |  #11  
Yıllanmış Üye
2,036 mesaj

ben gectim hiç sorun cıkmadı

AnilClarte
15-09-2009, 12:24   |  #12  
Taze Üye
19 mesaj

009
Eylül
1.798.085.453
 (1,675 GB)
47.438.512.301
Baglantı hızında ben Düşüş Yasamadım 512 Birden indiremiyorlar..
 (44,181 GB)

Mustafa Akın
15-09-2009, 12:48   |  #13  
Mustafa Akın avatarı
Yıllanmış Üye
3,236 mesaj

Ben 180 GB yaptım kotayı ona bişey demediler :D

posicor
15-09-2009, 12:50   |  #14  
Yıllanmış Üye
358 mesaj

Geçtim ama bir digital pack rat olarak şu "adil kullanım" konusunda epey sıkıntılıyım.15 GB kota, sınırsız çorba diyip 2. tabaktan sonra çay kaşığıyla içeceksiniz demeye benziyor, adaletin bu mu telekom? :)

Bu arada kim ne derse desin, altyapı bu kadarı için bile yetersiz kalıyor (özellikle hafta içi akşamları ve pazar öğleden sonra) Daha önce bu 8 Mb "adil" menü yokken 2 Mb kullanıyordum, yavaştı ama stabildi.

Başka servis sağlayıcılara geçme konusunu ise iki kere düşünmekte fayda var. Geçmeden önce mutlaka kendi altyapıları (özellikle yurtdışı çıkışları) olduğundan emin olun.Çoğu bildiğim kadarıyla ttnet altyapısını kendi müşteri hizmetleri ve ekstraları ile satıyor.Yani aldığınız aslında ttnet adsl + xmarka adsl teknik desteği olabiliyor.

İlave not : Ben cesaret edemedim açıkçası, diğer yazan packrat'lere soruyorum, nasıl aştınız 15 GB'ı? Bağlantıyı mı kesmediniz hiç?

Son Düzenleme: posicor ~ 15 Eylül 2009 12:53
ismet35
15-09-2009, 12:58   |  #15  
ismet35 avatarı
Yıllanmış Üye
1,037 mesaj

hayır geçmedim..nası iş anlamadım  ? 8 mbit veriyon 15 gb kota koyuyon, bi de gittim Türk telekoma söyledim olayı,dedim ama 15  gb kota varmış dedim, kadın bana 8 mbit te öle bişey yok dedi... :@
geçmedim,geçmem de.....
ev 1 mbit 4gb,
iş 1 mbit limitsiz.....sorun yok..

Son Düzenleme: ismet35 ~ 15 Eylül 2009 14:50
H@ckerCesur
15-09-2009, 13:05   |  #16  
Yıllanmış Üye
1,881 mesaj

1 mb sınırsız kullanıyorum. Aylık 45 tl stabil hızda ve sorunsuz. Aylık download da 70 gb üzeri...

Kırık Çocuk
15-09-2009, 13:13   |  #17  
Yıllanmış Üye
473 mesaj

Geçtim ve biraz da olsa memnunum. 8 Mbps'i kaldırmayınca 4'e düşürttüm hızımı ve kopma sorunu olmadan kullanıyorum. Bir de bu düşürme işlemi için aradığımda Ocak'ta altyapı çalışmalarımız tamamlanıyor o zaman 8 Mbps'i tamamıyla kullanabilirsiniz dediler. Bilmiyorum belki kandırdılar ama bi umut oluyor insanın içinde:)

Ahmet Ertuğrul
15-09-2009, 13:38   |  #18  
Ahmet Ertuğrul avatarı
Yıllanmış Üye
3,651 mesaj

Yeni geçtim.

alpagun
15-09-2009, 13:48   |  #19  
alpagun avatarı
Yıllanmış Üye
492 mesaj

8 mb/aylık 15 Gb kotalı bağlantı ilk çıktığında, övülerek adetâ  göklere çıkarılan bu târife ile alâkalı reklam metninini içine sıkıştırlmış ve hatta gizlenmiş 'İmkânlar ölçüsünde' ibâresini okuyunca midem bulanmıştı.

TTnet'te çalışan bir arkadaşımın yanına giderek mevzû ile alâkalı bilgi istedim. Kesinlikle önermediğini belirterek, 'Maddi imkânların elveriyorsa, 2 mb veya 4 mb bağlantıya geç.' dedi.

Bunun üzerine bir müddet bekleyip, 8 mb kotalı kullananların görüşlerini almayı uygun gördüm. Çevremde ttnet santraline yakın oturan bir kaç kişi dışında bu bağlanıtıya geçmekten memnun olan yok gibi. Download hızındaki sürekli düşüşlerden şikâyetçiler. İlk indirmeye başladığınızda tahmini süre 10 dk görünürken indirme hızındaki düşüşe paralel olark bu 60 dk çıkıyor diyorlar.

Ben hâlâ 1 mb sınırsız kullanmaktayım. Download işlemine başladığımda bunun kaç dk veya saat sonra biteceğini biliyorum. Tabii,  akşam saatlerinde rapid'den dosya indirmiyorsam.

Bir de bu târifelerdeki 8 mb bağlantı, 4 Gb kota muhabbetinin mantığını henüz kavrayamadım, cahilliğime verin. Bir insan bağlantı hızını en tepeye çıkarırken, kotanın 4 Gb olmasını hangi sebeple kabul edebilir ?

Son Düzenleme: alpagun ~ 15 Eylül 2009 13:59
EbRaR ErDeM
15-09-2009, 14:12   |  #20  
Yıllanmış Üye
1,217 mesaj

8 Mpbs'e kadar değil de direkmen 8 mpbs olanına geçtim.

posicor
15-09-2009, 14:37   |  #21  
Yıllanmış Üye
358 mesaj

Bir de bu târifelerdeki 8 mb bağlantı, 4 Gb kota muhabbetinin mantığınıhenüz kavrayamadım, cahilliğime verin. Bir insan bağlantı hızını entepeye çıkarırken, kotanın 4 Gb olmasını hangi sebeple kabul edebilir ?
Katılıyorum...

Basit bir hesap yapalım, 8Mb/s down bağlantı (1 Byte = 8 bit varsayarsak, gerçi olmak zorunda değil ama geneli öyle) ~=1 MB/s = 60 MB/d= 3600 MB / sa ~= 3,5 GB / sa eder.Yani teorik tüm band genişliği ile download eden birinin kotasını doldurması üstüne %20 gibi muazzam bir hata payı (band genişliğinin her zaman 8 Mb olmaması, kaynağınız ile aranızdaki darboğaz problemleri vb.) koysanız bile 1,5- 2 saati geçmez :)

Yada başka bir açıdan bakalım, 4 GB= 4096 MB Her güne düşen ortalama kotanız = 136,5 MB bunun da %90'ı kullanılabilir olsa (yanlış paketler vs. nedeniyle) =123 MB. Bu miktar da mesela facebook kullanıyor ve orada günde bol komikli 10-15 video seyrediyorsanız anca ona yeter :) Tutup bir download yapamazsınız, MMORPG hayatta oynayamazsınız.

Bu kota ancak sabah girip gazetesini okuyan, günde birkaç mail kontrol eden (sonra da o gelen 3 mailin içersindeki tek phishing mailine kanıp her türlü bilgisini kaptıran  ) ihtiyar amcalara göre.Gerçi onlar için de ha 8Mb ha 56K farketmez :)

International Affairs
15-09-2009, 14:45   |  #22  
International Affairs avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
4,659 mesaj

Tt net abonesi olmadığım için maalesef geçemedim ama süperonline de bu hizmet var geçmeyi düşünmüyorum.

ck1991
15-09-2009, 15:06   |  #23  
ck1991 avatarı
Yıllanmış Üye
533 mesaj

8mbite kadar 15gb kotalı kullanan arkadaşlar 15gb'ı aştıktan sonra modeminize reset atmadığınız sürece hız düşmesi yaşamyacaksınız aklınızda bulunsun çevreme bu parayı ödeyip 1tb'tan fazla download yapanlar var hız düşmesi yaşamadan...

alpagun
15-09-2009, 15:13   |  #24  
alpagun avatarı
Yıllanmış Üye
492 mesaj
Alıntı: posicor  
Bu kota ancak sabah girip gazetesini okuyan, günde birkaç mail kontrol eden (sonra da o gelen 3 mailin içersindeki tek phishing mailine kanıp her türlü bilgisini kaptıran  ) ihtiyar amcalara göre.Gerçi onlar için de ha 8Mb ha 56K farketmez :)
Ben o 'İhtiyar amca' yım. 55 yaşımdayım.

Ne yapalım yani...! Gençliğimde bilgisayar vardı da ben mi kullanmadım ? İbrahim TATLISES'in 'Urfa da Oxford vardı da biz mi okumadık ?' dediği gibi. Tek kusurum dünya'ya sizden epey önce gelmiş olmam. Takdir edersiniz ki, bu da kimsenin elinde değil.

Yaşlı olmam, bilgisayar alanındaki yenilikleri/teknolojileri takip etmeme, öğredenebildiğim kadarını öğrenmeme engel değil.

56 kb da pek az oldu  delikanlı...

Bu kadar da insafsız olma. Kahkaha

Son Düzenleme: alpagun ~ 15 Eylül 2009 15:41
Mustafa Akın
15-09-2009, 15:15   |  #25  
Mustafa Akın avatarı
Yıllanmış Üye
3,236 mesaj

Adil kullanım çalışmıyor ki çoğu zaman..