antıkor virüslere karsı bagısıklama prog ?

PcMaKeR
17-11-2009, 22:57   |  #26  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj
Alıntı: Synchron  

neresinde bu veritabanı?
Program internetten güncellerken kendi klasöründe bir veritabanı oluşturuyor. windows 7 ye kurmak istemiyorum açıkçası vistada denedim ama windows 7 de ne yapar bilmiyorum.

programı kur. güncellemeden önce klasörüne bak boyutu incele. sonra güncelle boyut değişecektir.

PcMaKeR
17-11-2009, 23:13   |  #27  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
8,935 mesaj

canerkurt yapay zeka konusunda konuşalım bir ara senle ;)
ilgilenen kişi az bulunuyor ;)

canerkurt
17-11-2009, 23:20   |  #28  
Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
25 mesaj

elbette. ne zaman isterseniz. bende şu anda antikorun davranışları konusunda çalışıyorum. 
yapay zeka geleceğimizi şekillendirecek diye düşünüyorum. insanlar en kolay güvenlik yazılımlarında veya birtakım uygulamalarda kullanıyorlar. kolay gelsin.

PcMaKeR
17-11-2009, 23:31   |  #29  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
8,935 mesaj

Evet Antikoru kurdum. 
Windows 7de çalışmadı ne yazıkki. 
büyük olasılık D.E.P. e yakalandı. Ama windows uyarmadı neyse. 

seçtiklerim Antikorun database i. 

Buda antikoru durduran kod. 
kendim c# ile iki dk da yazdım. Antikor çalışırken Antikor isminde process açıyor.

[ Tüm kodu seç ] [ Yeni Pencerede Göster ]
System;                 using System.Collections.Generic;using System.Windows.Forms;using System.Diagnostics;namespace Defender { static class Program { /// <summary> /// The main entry point for the application. /// </summary>[STAThread] static void Main() { Application.EnableVisualStyles(); Application.SetCompatibleTextRenderingDefault(false); Console.ReadLine(); Process[] antikoruBul = Process.GetProcessesByName("Antikor");  foreach (Process p in antikoruBul) { Console.WriteLine("Antikor kapatıldı");p.Kill();} Console.ReadLine();}}} 
visual studio 2005 ve üstünde derleyebilirsiniz.

Daha windows 7 de çalışmıyor. Nasıl güveneceğim ben bu programa. Artı admin haklarına sahip kullanıcı yukardaki kod u derledikten sonra oluşan exe yi çalıştırsa antikor çöküyor.
using

Synchron
18-11-2009, 00:43   |  #30  
Yeni Üye
34 mesaj
Alıntı: canerkurt  
Merhaba,
Bilgim dahilinde sizinle notlarımı paylaşmak istiyorum.
Antikor bir anti virüsmüdür ? Hayır.
Antikorun Antivirüsler gibi veritabanı varmı ? Hayır
Veritabanı olmayan bir program, tanımlamaları nasıl yapar ?
Antikor zararlıları nasıl tespit ediyor ? Birileri ona zararlı tespit etmeyi öğremiş.
Anti virüslerin veritabanında bulunan binlerce virüsü, Antikor veritabanı olmadan bulabiliyor.
Evet birileri Antikorun zararlıları nasıl tespit etmesi gerektiğini öğretmiş,yani bahsi geçen program öğrenip uygulayabiliyor. Çok gelişmiş olmasa bile ki bana göre dünyadaki emsallerine nazaran çok çok iyi, Prevx,ThreatFire, Norton Antibot ve Kaspersky nin sezgisel metodlarından daha net sonuçlara sahip. Yukarıda bir arkadaşımız Symantec, Kaspersky el öper filan gibi cümleler kurmuş. Büyük konuşmak ve iddalaşmak karakterimde olmamasına rağmen arkadaşımızın bu söylediği olabilir.Nedeni ise şu, inceleme yapan arkadaşlar için söylüyorum bugün dikkatimi çeken birşey bu, Antikora virüs bulaşamıyor. Avast, Kaspersky,Norton,Avg bu saydıklarımın hepsi virüsler tarafından bozulabiliyor fakat Antikor bozulmuyor. Uzman arkadaşlarım bu ilginç parafımı değerlendirirse sevinirim.
Burdan şu sonucu çıkarıyorum, birileri Antikora virüsleri tespit etmeyi öğretirken kendi kendisini korumasınıda öğretmiş.

canerkurt arkadaşımız çok detaylı anlatmış. berrak bir kafayla incelendiğinde tespitlerinin doğru olduğu zaten görülecektir. bu yapay zeka mıdır değil midir, cevabı da basit evet öyledir. antikor gibi programların kullandıkları önceden öğretilerek verileri değerlendirip sonuç üreten yöntemlere yapay zeka teknolojisinin bir alt dalı olan "uzman sistemler" denir. antikor'un çıkarım mekanizması "geriye doğru zincirleme" gibi görünüyor. demek ki neymiş; antikor'da kullanılan yapay zeka bir uzman sistemmiş. uzman sistemin ne olduğunu merak edenler araştırabilirler, ilgili bölümde okuyanlar ya da mezun olanlar yapay zeka uygulamaları dersinden hatırlarlar. kıyaslamalarımızı objektif verilere dayandırarak yapalım. saygılar.

Son Düzenleme: Synchron ~ 18 Kasım 2009 00:47
ihtiyar_kurt
18-11-2009, 10:18   |  #31  
Yeni Üye
29 mesaj
Alıntı: PcMaKeR  
Buda antikoru durduran kod. 
kendim c# ile iki dk da yazdım. Antikor çalışırken Antikor isminde process açıyor.

visual studio 2005 ve üstünde derleyebilirsiniz.

Daha windows 7 de çalışmıyor. Nasıl güveneceğim ben bu programa. Artı admin haklarına sahip kullanıcı yukardaki kod u derledikten sonra oluşan exe yi çalıştırsa antikor çöküyor.

Yazmayayım diyorum kendimi zor tutuyorum, bu kodlar ne ? bunu değil antikora başka bir programa uygulasan onuda kapatır. bende bişey sandım nerde kaldı bill gates liğin. bu yazığın kodları c# bilen ilkokul öğrencileri bile yazabilir. yazık ...

PcMaKeR
18-11-2009, 11:22   |  #32  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
8,935 mesaj
Alıntı: ihtiyar_kurt  
Yazmayayım diyorum kendimi zor tutuyorum, bu kodlar ne ? bunu değil antikora başka bir programa uygulasan onuda kapatır. bende bişey sandım nerde kaldı bill gates liğin. bu yazığın kodları c# bilen ilkokul öğrencileri bile yazabilir. yazık ...
Vallamı.
O kodların amacı şu. Program kendini durdurmaya izn vermemeli. O kodları nortona uygula bakalım. Durdurulsa dahi yeniden başlıyor.

O kodları yazacak bir ilk okul çocuğu bul bana. bulamazsan konuşamazsın. bul bana hadi. daha c# bilen çoğu kişi process mantığını bilmiyor. Ne laubali bir kişisin sen. Terbiyesizlik seninki.

ihtiyar_kurt
18-11-2009, 12:06   |  #33  
Yeni Üye
29 mesaj
Vallamı.
O kodların amacı şu. Program kendini durdurmaya izn vermemeli. O kodları nortona uygula bakalım. Durdurulsa dahi yeniden başlıyor.

O kodları yazacak bir ilk okul çocuğu bul bana. bulamazsan konuşamazsın. bul bana hadi. daha c# bilen çoğu kişi process mantığını bilmiyor. Ne laubali bir kişisin sen. Terbiyesizlik seninki.

Norton hem hizmet katmanında hemde uygulama katmanında çalışıyor. Senin yazdığın kod uygulama katmanındaki bir programı sonlandırabilir. Sen Nortonu uygulama katmanından sonlandırdığında norton hizmet katmanından çalışmaya devam edecektir zaten. Ancak hizmet katmanındaki uygulamalarıda durduracak kodlar yazılabilr. Senin kodlarına eklesen Nortonuda, başkasınıda durdurabilirsin. Antikor uygulama katmanında çalışıyor.bu kadar kod yazmanada gerek yoktu, görev yöneticisinden solandırabilirdin.
Şimdi diyeceksinki ben bunları neden yazdım, "c# bilen insanların process mantığını bilmezler" diyerek insanları kandırmaman ve senin eksik bilgini tamamlamak,insanları yanlış bilgilendirmemek adına yazdım.ayrıca insanların cahilliğini yüzüne vurmak nezamandan beri terbiyesizlik.bilmiyorsan sus bilenler tartışsın.

Kapalı Hesap (101323)
18-11-2009, 13:05   |  #34  
Kapalı Hesap
3,337 mesaj

antikor  bedava  key dagıtıyor 1 yıllık  ben aldım  almayanlar alsın  benden söylemesi

loseface
19-11-2009, 16:49   |  #35  
loseface avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,757 mesaj
Norton hem hizmet katmanında hemde uygulama katmanında çalışıyor. Senin yazdığın kod uygulama katmanındaki bir programı sonlandırabilir. Sen Nortonu uygulama katmanından sonlandırdığında norton hizmet katmanından çalışmaya devam edecektir zaten. Ancak hizmet katmanındaki uygulamalarıda durduracak kodlar yazılabilr. Senin kodlarına eklesen Nortonuda, başkasınıda durdurabilirsin. Antikor uygulama katmanında çalışıyor.bu kadar kod yazmanada gerek yoktu, görev yöneticisinden solandırabilirdin.
Şimdi diyeceksinki ben bunları neden yazdım, "c# bilen insanların process mantığını bilmezler" diyerek insanları kandırmaman ve senin eksik bilgini tamamlamak,insanları yanlış bilgilendirmemek adına yazdım.ayrıca insanların cahilliğini yüzüne vurmak nezamandan beri terbiyesizlik.bilmiyorsan sus bilenler tartışsın.
bilgisayardan belki senden daha çok anlamıyorumdur ama Serdar abinin yazdığı kodla eğer program kendisini kapatabiliyorsa adamlar basar virüsün içine bu kodu olur biter.
Mantıksızca kelimeler kullanmayalım bence türkler yaptı diye yırtık don almak zorunda değiliz gider elin Amerikalının fantezi iç çamaşırını alırız ;;)

Kruis
19-11-2009, 19:17   |  #36  
Kruis avatarı
Yıllanmış Üye
496 mesaj

loseface  bilmiyorsan olaya dahil olma.
Her türlü yazılımı sonlandırabilmek mümkün ki.Çoğu yazılım bypass edilir fakat bu kod bypass değil zaten.Zemana antilogger dahi bypasss edilebilmekte peki bu bypasss edildiği için zemana antilogger kullanmayalım mı ? bu ona benziyor.
Açıkcası isteyen beğenir isteyen beğenmez.Fakat bilgiçlik yapıp saçma düşüncelerle insanların kafasını karıştırmayın.

ihtiyar_kurt
19-11-2009, 19:36   |  #37  
Yeni Üye
29 mesaj
Alıntı: loseface  
bilgisayardan belki senden daha çok anlamıyorumdur ama Serdar abinin yazdığı kodla eğer program kendisini kapatabiliyorsa adamlar basar virüsün içine bu kodu olur biter.
Mantıksızca kelimeler kullanmayalım bence türkler yaptı diye yırtık don almak zorunda değiliz gider elin Amerikalının fantezi iç çamaşırını alırız ;;)
İlk olarak, yazının 4. satırında nasıl memleketin olan Amerika'nın adının "A" sını büyük harfle yazdıysan, 3. satırda bulunan "türkler" cümlesindeki "T" yi büyük harfle yazacaksın.Daha sonda kimin donunu giyeceksen giyersin.

Konuya gelincede senin Serdar abin, Amerikadaki ismiyle PcMaKeR ın yazdığı kodlar "Alt F4" ten başka bişey değil.Yani uygulama katmanında çalışan bir programı kapatıyor.O kodlarda "antikor" yazan yerlere "Winamp" yaz winampı kapatır yada başka bir programı yazabilirsin. 

Serdar abinin yazdığı kodla eğer program kendisini kapatabiliyorsa adamlar basar virüsün içine bu kodu olur
ya siz kamera şakasımısınız.bu işler bukadar basitmi? virüs yazarlar bu kadar basit yolları bilmiyorlar da maşallah sen bir bakışta virüsü yazdın kodların içine koydun ... sonrada olduda bitti maşallah. :) hatta kırkbir kere maşallah.

yoksa bu virüs işleri sizin Amerikada böylemi oluyor?

o zaman canı sıkılan bir programı kapatacak kodlara virüs eklesin :)  virüslü alt f4 :D

Bakın ben sizle polemiğe girmek istemiyorum, chip forumlarının kalitesi yüksek, rica ediyorum bırakın öyle kalsın.Bir konu hakkında bilgi sahibi olmayan arkadaşlar soru sorsunlar, öğrensinler, tartışsınlar. Ama aşağılayarak, yanlış bilgilerle nereye kadar?

loseface
19-11-2009, 19:41   |  #38  
loseface avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,757 mesaj
arpanet
19-11-2009, 21:57   |  #39  
Yeni Üye
37 mesaj

konunun yine diğer emsalleri gibi olduğunu örmekten yine üzüldüm.Tabiki eleştiri gerekli.Ama bu yararlımı zararlımı konusunda .Hele bireylerin birbirini hedef almasını hiç yakıştıramadım.Biz kişileri değil fikirleri tartışmlıyız....
Bir açıklama yapma gereği duydum.Antikorun kapatılması sisteme virüs bulaşabileceği anlamına gelmiyor.Bağışıklama ilgili program bozulsa bile çalışmasını sürdürebilmelidir.Bu konuda prevx en iyi örnektir.Küçücük boyutu ile yazılım devlerinin yapamadığını yapar ve illa bir veritabanına ihtiyaç hissetmez.
Artık güvenlik sistemi değişiyor.Bulut bilgi işlem teknolojisi yaygınlaşıyor.Bağışıklama ortaya çıkıyor.Bizler inat ediyoruz böyle bir şey olamaz diye. Aynısını ben insanların yıllar önce söylediklerinden hatırlıyorum.İnsanlar uçamaz.Araçlar kendi kendine gidemez.Atlar bunun neresine koşulacak.Telefonunu kim yanında taşımak isterki( bunu söyleyen meşhur bill gates dir.).Bir de bu güne bakın.AZ önce bahsedilen şey bunlardan daha mı acayip ve ya imali daha mı zordur.Bence değil.Bu günler okadar uzakta değil.

not:Polemik olsun istemiyorum.Ben sadece gözlemlerimi yazdım deneme sonuçlarını yazdım.Bir kısım beğenir bir kısım beğenmez buna bir sözüm olamaz.Ama lütfen bireyleri eleştirmeyin.

Son Düzenleme: arpanet ~ 21 Kasım 2009 12:57
ihtiyar_kurt
19-11-2009, 22:16   |  #40  
Yeni Üye
29 mesaj
Alıntı: hasankir1401  
konunun yine diğer emsalleri gibi olduğunu örmekten yine üzüldüm.Tabiki eleştiri gerekli.Ama bu yararlımı zararlımı konusunda .Hele bireylerin birbirini hedef almasını hiç yakıştıramadım.Biz kişileri değil fikirleri tartışmlıyız....
Bir açıklama yapma gereği duydum.Antikorun kapatılması sisteme virüs bulaşabileceği anlamına geliyor.Bağışıklama ilgili program bozulsa bile çalışmasını sürdürebilmelidir.Bu konuda prevx en iyi örnektir.Küçücük boyutu ile yazılım devlerinin yapamadığını yapar ve illa bir veritabanına ihtiyaç hissetmez.
Artık güvenlik sistemi değişiyor.Bulut bilgi işlem teknolojisi yaygınlaşıyor.Bağışıklama ortaya çıkıyor.Bizler inat ediyoruz böyle bir şey olamaz diye. Aynısını ben insanların yıllar önce söylediklerinden hatırlıyorum.İnsanlar uçamaz.Araçlar kendi kendine gidemez.Atlar bunun neresine koşulacak.Telefonunu kim yanında taşımak isterki( bunu söyleyen meşhur bill gates dir.).Bir de bu güne bakın.AZ önce bahsedilen şey bunlardan daha mı acayip ve ya imali daha mı zordur.Bence değil.Bu günler okadar uzakta değil.

not:Polemik olsun istemiyorum.Ben sadece gözlemlerimi yazdım deneme sonuçlarını yazdım.Bir kısım beğenir bir kısım beğenmez buna bir sözüm olamaz.Ama lütfen bireyleri eleştirmeyin.

Antikorun Prevx ten daha hızlı tarama yaptığını gördüm.ve net olmamakla şunuda söyleyebilirim tespitlerinde antikor daha açıklayıcı sonuç veriyor.bende sizin gibi düşünüyorum çok yakın gelecekte antivirüsler çöpe gidecek.çünkü teknoloji ona doğru ivme kazandı.sistem kaynaklarını sömüren yazılımlar fazla ayak bağı olmaya başladı.bugün chip te yayınlanan bir haberi paylaşmak istiyorum. https://www.chip.com.tr/konu/guve ... ta-kaldi_16500.html
bu haberdende anlaşılacağı gibi artık antivirüsler işlerini yapamıyorlar.işlerini yapıyor olsalar zaten virüslü sistem dosyalarını temizleyip bizi format derdinden kurtarırlardı.ama işin kolayına kaçıyorlar.virüs varsa hopla zıpla sonra kullanıcıya sil de. silincede sistem dosyasını sildin formatla de.
antikordaki exeleri aşılama meselesi ise oldukça ilginç bir konu.nedeni ise korumaya aldığı exe leri ne olursa olsun koruması.yani virüsü bi şekilde kendinden yalıtıyor(en azından benim incelemem bu)
şimdilik paylaşacaklarım bunlar.yanıldığım nokta olursa belirtin.kolay gelsin.

PcMaKeR
19-11-2009, 22:26   |  #41  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
8,935 mesaj
....
Melissa virüsünü inceledin mi hiç.
Blaster Virüsunun türevlerini inceledin mi hiç.
Sen virusleri böyle süper kodlar mı sanıyorsun. Öyle sanıyorsan daha öğreneceğin çok şey var. Virusler programın açığından faydalanan yada pc kullanıcısını kandıran programcıklardır.

O kod basit bir worm tipinde virusun yaptığı işlevdir. Ve alt f4 ile yakından alakası yoktur. MSN Messenger i alt f4 ile kapat bakalım kapanıyor mu simge durumuna düşüyor. ama benim kod ile messenger ı kapat bakalım ne oluyor. Daha kodu yorumlayamamışsın burda virus dersi veriyorsun bize.

İşte ilk okul daki talebenin c# bilgisi bu kadar olur. İnsanı aşağılıyormuşuz Mehmet biz. Adam benim kodumu aşağılarken iyiydi. Process classını öğren sonra o kodu yorumla burda.

Kill() Methodu ile MainWindowClose() (Senin belirttiğin alt+f4) arasında dağlar kadar fark vardır. Biri bellekten komple programı atar ve işleçleri durdurur birisi ana pencereyi kapatır.

Yazmayacaktım ordan hala konuşuyorsun. İnsan ilk önce düşünür....

Synchron
19-11-2009, 22:51   |  #42  
Yeni Üye
34 mesaj

Hep polemik hep sataşma hep laf sokma! Arkadaşlar, iyi ya da kötü ama gelecekte varolacak şeylerden biri bağışıklama sistemleri. Bunun da tek örneği Antikor. Neden bu fikri tartışamıyoruz, neden hep birbirimizle uğraşıyoruz, garip ama ne yazık ki gerçek. Sadece bu konu değil, ülkemizde hemen her konudaki ortaya çıkan yeniliklerde tavrımız bu! Kendimizi bu kadar küçük görmeyelim. Bugün büyük dediğimiz ülkelerde teknoloji geliştiren insanların birçoğu başka yerin değil bizim ülkenin insanıdır. Dikkatinizi çekerim. Saygılar.

canerkurt
20-11-2009, 23:59   |  #43  
Yeni Üye
25 mesaj

Rahatsızlığımdan dolayı 3 gündür konuya müdahil olamamakla beraber çıkan kişisel tartışmalardan dolayı hasankir1401 arkadaşımızla aynı düşünceleri paylaşmak istediğimi belirtmek istiyorum.

Alıntı: hasankir1401  
Bir açıklama yapma gereği duydum.Antikorun kapatılması sisteme virüs bulaşabileceği anlamına geliyor.Bağışıklama ilgili program bozulsa bile çalışmasını sürdürebilmelidir.Bu konuda prevx en iyi örnektir.Küçücük boyutu ile yazılım devlerinin yapamadığını yapar ve illa bir veritabanına ihtiyaç hissetmez.

Arkadaşımızın verdiği Prevx örneğine katılmıyorum. Prevx alanında iyi bir program, zararlı tespitlerinde başarılı, çalışmasıda hızlı. Antikor ile kıyaslandığında ise antikor sistemi daha hızlı tarıyor. Zararlı tespiti Prevx ten daha agresif.
Müsadenizle Antikor - Prevx kıyaslaması notlarımı paylaşmak istiyorum. Eksiklerim ya da hatalarım olursada paylaşmanızı rica ediyorum.
Prevx te Antikor da çok hızlı virüs tespiti yapıyorlar. Neredeyse ikiside dünyanın en hızlı virüs tespit programları.
Yukarıda değindiğim gibi Antikor net tespitlerde bulunuyor,sanıyorum ki nedeni yapısı standartlara uygun olmayan exe leri tanımlamakta çok profesyonel olmasında.
Şimdide en farklı tespitimi yazmak istiyorum. Antikorun çalışma mantığınıda sanırım bu örnekle daha net belirlemiş olabileceğiz. Prevx zararlıları karantinaya alıp silebiliyor. Aynı şekilde bu sistem tüm anti virüslerde var. Antikordaki farklılıkta burada başlıyor. Antikor bağışıklama adını verdikleri sistemle exe yi neredeyse bir kale gibi koruyor. Virüs uygulamaya bulaşmak istediğinde tepki veriyor. Antikorun çalışma sisteminde silmek, karantinaya almak gibi bir durum söz konusu değil.Anti visrüsler gibi sürekli kendini hissettirmek için çaba sarfetmiyor.
Dosya silmemesi açıkçası benim en çok hoşuma giden tarafı.Virüs uygulamayı bozarsa sadece "uygulama kurtarılsınmı?" diye soruyor.Virüs bozulmalarından dolayı format atılan pc lerin tek ortak noktası var; antivirüs sistem dosyasındaki virüsü temizleyemedi ve dosyayı sildi. sonuç;format.
Evet Prevx ten ve tüm diğer güvenlik yazılımlarından farklı tarafı güvenlik için bağışıklama dedikleri exe lere kod eklemek ve exe leri duvarları yıkılamayan kalelere çevirmek. Bazı arkadaşlarımız antikorun sistemden dosya sildiğini yazmış, bunada katılmıyorum. Antikorun dosya silmediğini, virüs silmediğini kullanan herkes görmüştür.
Aslında sistem mantığını çözmek için bu linkteki sayfada bulunan video yu seyretmek daha fazla fikir sahibi olmamızı sağlar.  http://www.antikorugs.com/p/viewpage.php?page_id=1  
Uzman arkadaşlarımdan bir ricam olacak.Daha önce yazdığım paylaşımda da belirtmiştim.Antikor kendisine virüs bulaştırmıyor. Testlerim esnasında Kaspersky ve Antikoru beraber kullanıyordum, Antikor kendisinin bozulmasına izin vermiyor.Bana kalırsa bu konu tek başına konuşulması gereken ciddi bir konu. 
Hastalığımdan dolayı kısa tutmak istiyorum.Değerli arkadaşlarım konu hakkında fikirlerini paylaşır ise geliştirici tartışmalar yapabileceğiz. hasankir1401 arkadaşımada katılıyorum.teknoloji karşısında ya da yeni geliştirilen bir konu için inatla bu olmaz dememek lazım.saygılarımla.

Synchron
21-11-2009, 11:54   |  #44  
Yeni Üye
34 mesaj

Sayın canerkurt. Öncelikle size geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. İlgili programı ben de inceleme fırsatı buldum. Tespitlerinize katılmamak mümkün değil. Benim de yaptığım incelemelerde elde ettiğim sonuçlar benzer. Elimde bulunan güncel virüslerle (parite, sality, alman, vb.) anti-virüsler (Kaspersky, Norton, Avast, vb.) ile Antikor kıyaslaması yaptım. Elde ettiğim sonuçlar benzer. Virüsler çalışmaya başladığında söz konusu anti-virüs yazılımları öyle ya da böyle virüsten etkilenirken benzer bir sonucu Antikor'da göremedim. Antikor'u kapatarak (çalışırken aktif koruması olabileceği düşüncesinden hareketle) virüsü bulaştırdım ve uygulamayı tekrar çalıştırdım. Kapatıp tekrar incelediğimde virüsten hiçbir eser kalmadığını gördüm. Dikkatimizi çektiğiniz gibi bu üzerinde ayrıca durulması gereken bir konu. Internet üzerinde yaptığım araştırmada Antikor geliştiricilerinin bu teknolojilerine "Nesne Esaslı Koruma" (NEK) adını verdiklerini öğrendim. Konu ile ilgili yazıları http://www.cozumpark.com/forums/thread/132800.aspx adresinden siz de okuyabilirsiniz. Geliştiricilerin burada anlattıkları şeyler gerçekten ilgi çekici ve açık fikirlilikle üzerinde düşünülmesi gerekiyor. Burada anlatılan teknoloji ile ilgili iki nokta özellikle ilgimi çekti "NEK'in derleyicilere entegre edilmesi" ve "uygulamalara farkındalık kazandırma". İlgili ve bilgili arkadaşların dikkatlerini çekmek ve bu konu hakkında da fikirlerini öğrenmek isterim.

Son Düzenleme: Synchron ~ 21 Kasım 2009 11:58
arpanet
21-11-2009, 13:07   |  #45  
Yeni Üye
37 mesaj

Bir açıklama yapma gereği duydum.Antikorun kapatılması sisteme virüs bulaşabileceği anlamına geliyor..
bir düzeltme yapmak istedim.Bu satırlar tarafımdan yanlış yazılmıştır.Doğrusu gelmiyor olacaktır.
Çünkü daha öncede belirttiğim gibi formatlama ile bile bağışıklığı sağlanmış dosyaların bağışıklığının kaldırılması mümkün değildir.Yani bu noktada antikorun kapalı yada açık olması önemli değildir.Formatlama ile sistem diskindekiki bağışık kısım silindiği için bu kısıma virüs bulaşabilir.Ayrıca önemli bir husuta antivirüslerin virüslerin bozduğu dosyaların aslı bozulmadan onarılmasıdır.

Linkin Park
22-11-2009, 01:02   |  #46  
Taze Üye
4 mesaj

Arkadaşlar merhaba hepinize öncelikle.
2 gün önce Windows7 yi indirdim Son buildi.

İlk olarak birkaç öneri de bulunacağım.

Windowsu Kurduktan sonra ! Hemen antivirus kurmayın. Daha doğrusu diyelim ki hiçbir program driver vb kurmayın.

Aşağıdaki Verdiğim Adımları Takip Edip Veri Yürütme Engellemesini Açın.

İlk Önce Bilgisayarıma Sağ tıklayıp Özellikleri Tıklayın.

Windows Vista ve Windows 7 Kullanlar:

Türkçe Kullanlar Açılan Pencereden:

1. Sol Taraftan Gelişmiş Sistem Seçeneklerine Tıklayın.

2. Açılan Pencereden Performans Grubu altındaki Seçenekler Butonuna Basın.

3. Veri Yürütme Engellemesi Sekmesine Tıklayın. Ve Eğer Sisteminiz Destekliyorsa Etkinleştirin (AMD ve Intelin 64 bit işlemcileri ve yeni nesil bütün işlemciler destekler.)

Türkçe Sürüm İçin işlem tamam. Şimdi İngilizce kullananlar için yapalım.

Adımlar Aynı ama resimli antalacağım.

&#12288;
Bu adımları izleyin teker teker. Türkçede Sadece bunun yazıları değişmiş olarak görünür.

Windows Xp Services Pack 2 ve Üstü İle Windows 7 e kadar bütün sürümlerde aynı. Sadece Vista ile Windows 7 de izlenecek yol farklı ama karşılaşılan yer aynı kapı.

Bu işlemleri yaptıktan sonra bakın size örnek göstereyim nasıl çalışıyor. Deneme amaçlı indirdiğim crack nasıl bloklanacak şimdi izleyin..

Resme Tıklayarak açıklamaları ve detayları görün.

Veri Yürütme Engellemesi(Kısaca DEP Diyeceğim.)nin amacı Tampon bellek taşması sonucu etkinleşen bir çok virusu bloklar. Bazı programlarda çökme yaşşıyorsanız o programı ya en son sürümle güncelleyin yada Güncel bir antivirus programı ile taratın.

İlk işim her zaman bunu açmaktır. Unutmayın bunu açtık diye viruslerden korunacağız anlamı getirmeyin aklınıza. Her virus tampon bellek taşması yaratmaz. Ama çoğunluk olarak çoğu virus bunu dener baktı olmadı bu virus gibi 5 -6 tane deneme yapar sonuçta hepsi fos çıkar.

Güvenlik iyidir ama paranoyak olmamak şartıyla herşeyi yerli yerinde yaparsanız kolay kolay güvenlik elden gitmez.

Bu işlemi yaptıktan sonra ikinci işiniz antivirus kurmak ve Bilgisayarın windows Update Servislerini Açmak olmalı ve son güncelleştirmeleri çekmek olmalı !!!

Hepinize iyi günler dilerim, Kolay gelsin.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Bu Yazı PcMaKeR e ayit Bu Yazıyı Okursanız Formattan Sonra Bu Islemler Yapılırsa Vıruslerın Antı Vıruslerı Bozamıycagı nı Gorursunuz.
Bırde Nis 2010 Kurdunmu Sonar Koruması Ile Tadından Yenmez (Yapay Zeka Vırus Sısteme Gırdıgı Anda Engellıyor)

Antıkorda Yapay Zeka Var Dıyen Arkdasım Bu Programı Kur Yapay Zeka Nasıl Olur Gor Incele

Elestırme Amaclı Soylemıyorum Sadece Bılgı Edının
Son Olarak Antıkor Dıyelımkı Cok Iyı Yapay Zeka,Butun Dosyalara Bagısıklık Kazadırıyor Dıyelım Sende Norton Kaspersky G-Data Nod 32 .... Antı Vırus Sırketlerı Bu Programı Rezıl Etmek Icın Ellerınden Gelenı Yapmıycakmı Sonucta Adamın Ekmek Teknesı

Unutumayın Deepfreeze Icınde Aynı Seylerı Soyluyorlardı Ne Oldu Pufffff....

Son Düzenleme: Linkin Park ~ 22 Kasım 2009 01:02
PcMaKeR
22-11-2009, 10:02   |  #47  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
8,935 mesaj

Teşekkür ederim Linkin Park.
D.E.P. i doğru düzgün kimse bilmiyor. MS De öyle bir yere gizlemiş ki. Ya windows konusunda uzman olacaksın yada güvenlik konusunda ;)

https://www.chip.com.tr/forum/Win ... nanlar_t103289.html

ihtiyar_kurt
22-11-2009, 17:47   |  #48  
Yeni Üye
29 mesaj
Alıntı: Linkin Park  
 Bu Yazı PcMaKeR e ayit Bu Yazıyı Okursanız Formattan Sonra Bu Islemler Yapılırsa Vıruslerın Antı Vıruslerı Bozamıycagı nı Gorursunuz. 

Benim windowsun bu servisine dediğim bişey yokki, ayrıca bu servisin tüm virüsleri tamamiyle engellediği ve anti-virüsleri bozamayacağını söyleyemeyiz.

Bırde Nis 2010 Kurdunmu Sonar Koruması Ile Tadından Yenmez (Yapay Zeka Vırus Sısteme Gırdıgı Anda Engellıyor)

Antıkorda Yapay Zeka Var Dıyen Arkdasım Bu Programı Kur Yapay Zeka Nasıl Olur Gor Incele

Elestırme Amaclı Soylemıyorum Sadece Bılgı Edının

Peki bende sana şunu sorayım o zaman antikor veritabanı olmadan kafasıdanmı uyduruyor virüs tespitlerini? ayrıca antikordaki kesin tespitler neden diğer antivirüslerin yapay zekasında yok.Aşağılamak istemem ama antivirüsler içerisinde en çok yol geçen hanı olan Norton. hem bi dünya sistem kaynağı tüketecen hemde virüs kaçıracaksın. Elbette bilgi edinilmesi için yazdığının farkındayım.Bilgi Fizan'da olsa üşenmem gider alırım, o konuda müsterih ol.

Son Olarak Antıkor Dıyelımkı Cok Iyı Yapay Zeka,Butun Dosyalara Bagısıklık Kazadırıyor Dıyelım Sende Norton Kaspersky G-Data Nod 32 .... Antı Vırus Sırketlerı Bu Programı Rezıl Etmek Icın Ellerınden Gelenı Yapmıycakmı Sonucta Adamın Ekmek Teknesı

Unutumayın Deepfreeze Icınde Aynı Seylerı Soyluyorlardı Ne Oldu Pufffff....

ya ne fütursuz bir açıklama. ama sana ben cevap vermeyeceğim yalakalandığın PcMaKeR dan bir alıntı yapacağım sana Link ve alıntıyı oku bakalım.
 https://www.chip.com.tr/forum/Bil ... EO_t104592_wp2.html 
ya yapmışlarsa. Kaspersky symantecyapamadı die bu adamlarda mı yapacak. Küçümsemeyin arkadaşlar. Kaç keresöyledim. Hiçbir kimseyi küçümsemeyin.

Kasperskydakilerbilgisayarın yaratıcısı mı tövbe tövbe konuşturmayın insanı kötü kötü.düşünün bir ya. Bu programı sen yapmış olsaydın ? Birisi saçma saçma buolmamış pff bu mu yani dese hoşuna gider mi?

BeğenmedimBeğenmedimBeğenmedim

Antivirüs firmaları senin gibi sistemleri sorgulamayan insanlar oldukça daha çok nemalanırlar bu piyasadan. ondan şüphem yok. deepfreeze ile antikoru kıyaslıyorsun ya buda ayrı bir komedi. neyse ben devam edeyim.

Sayın PcMaKeR seninle polemiğe girmemeye kendi kendime söz vermiştim ama son olarak sana bazı şeyler söylemek istiyorum. Sen Chip forumlarında en çok yazı yazan, amacı insanlara karşılaştıkları sorunlarda yardımcı olmak olan başkatip konumunda birisin. Senin görevlerin arasında bu ülkede gelişen olayları takip etmek, onları paylaşmak, geliştirmek yokmu? Chip forumlarında onlarca yönetici var ve hemen hepsinin yazılarını keyifle takip ediyorum. Öğretmek, paylaşmak,yönlendirmek amacıyla kendi birikimleri dahilinde yazılar yazıyorlar.Sen neden onlar gibi olamıyorsun? Senin bu katı tutumunu anlayamıyorum.senin bu konuda verdiğin bilgileri tekrardan inceledim ve bazı olumsuzlukları paylaşmak istiyorum.
Syncron adlı kişi Kadir Çamoğlunun antikor konusundaki yazısını eklemiş, işte link burada https://www.chip.com.tr/blog/kadi ... karisiyor_3200.html
senin Kadir hocanın yazısını okumadan yaptığın eleştiri ilk hatan. İşte alıntı

Kadir Çamoğlu bir yazılımı inceledi diyeo yazılım mükemmel değildir. Daha ne profesyoneller var. Güvenlikyazılımı şaka değildir ve vaadettiğini verebilmeli. Çoğu büyük şirketvaadettiğini veriyor ama insan insandan üstündür.

Senin yaptığın hata şu; Kadir hoca yazılımı incelediğinden bahsetmemiş, sadece geliştirilen antikor teknolojisinin uzu vadede geliştirilmesinde neler olabileceğini, neler yapılabileceğini belirte bir vizyon koymuş ortaya.Ayrıca bana bir forum yöneticisi gösterki bir eğitmene, bir öğretmene senin kullandığı cümlelerle hitap etmiş olsun..
daha sonra canerkurt un eklediği bir link var  http://www.research.ibm.com/anti ... alife4.distrib.html   IBM firmasınında buna benzer bir çalışması olduğunu fakat tamamlamadığını yada tamamlayamadığını belirtmiş.

sycron isimli paylaşımcı yine konu hakkında antikor geliştiricilerinin çözüm parktaki yazılarını örnek vermiş.
   http://www.cozumpark.com/forums/thread/132800.aspx        bu konuda antikorla alakalı ve tartışılması gereke bir konu.
şimdide benim bulduğum bir linki ekliyorum yine çözüm parktan  http://www.cozumpark.com/forums/thread/131639.aspx   burdada antikor geliştiricileri windows işletim sistemlerini virüs giremeyecek şekilde geliştirdiklerini anlatmışlar. 
ayrıca hasankir1401 in bahsettiği gibi windows işletim sistemlerinin çekirdeğini geliştiriyorlarmış. microsoftla irtibatta olduklarını ve konuyu geliştirdiklerini yazmışlar. ayrıca kimlerle görüştüklerinide yazmışlar.
daha başka doctus.org tada işletim sistemlerini ve herhangi bir uygulamanın tek başına antivirüslere ihtiyaç duymadan virüslere karşı kendi kendisini korumasını anlatan ve isteyen herkese test etmeleri için sunumlarını gönderdiklerini yazmışlar. ya peki sen ne yapmaya çalışıyorsun onu anlamış değilim. ülkemizde iyi yada kötü böyle bir gelişme olmuş.bu sinir, bu öfke neden? senin forum yöneticisi olarak daha duyarlı olman gerekmiyormu? bence biraz daha ılımlı olalım. beni düşündüren şey neden bu konu başka yerlerde normal şekilde tartışılabilirken Chip forumunda sataşmalardan başka birşey olmuyor? bu iş neyin nesi bi öğrenelim. düşünsenize windows yıllardır güvenlik konusunda geliştirmeler yaparken bu insanlar windows işletim sistemleri üzerinde bağımsız çalışmalar yapmışlar.
ayrıca dedikleri doğru ise windows da efsane olmazlarmı? Kadir hocamın yazdığı konuda dediği gibi Antivirüs yazılımları tarihe karışmazmı?
benim yazacaklarım bu kadar.bundan sonrada PcMaKeR ile polemiğede girmeyecem.Herkesin bildiği kendine.

PcMaKeR
22-11-2009, 18:40   |  #49  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
8,935 mesaj

DEP Servis değildir bana bildiğin birşeyle gel. Buna kızıyorum yanlış bilgi yanlış bilgi yanlış bilgi. Yeter be sizin dırdırınızı mı çekeceğim ben.
Daha neyin ne olduğunu bilmiyor böyle konuşuyor.

Antikoru kuran mübarek insan programın internetten verilerini güncellediğini görmüyor mu. LAf kavgası yapmayın benle. Ya körsün güncellemeyi görmüyorsun yada atıyorsun.

DEP e windows servisi diyor. Daha servislerin ne olduğunu bilmiyor.
DEP bir servis değildir DEP bir bileşendir ve direk çekirdeğe müdahale ediyor. Program - İşletim Sistemi - Ram arasını kontrol edip İşlemciden dönen tampon taşmalarını kontrol ediyor.

Bakın bilmiyorsanız bilmiyorum diyin yada susun. Benle polemiğe girmeyecekmiş. Daha doğru düzgün birşey bilmiyorsun neyine polemiğe gireceksin. Önce windowsun çalışmasını öğren gel sonra benle polemiğe gir. Daha alt+f4 ile process sonlandırmayı bir tutan adamla polemiğe mi girecem.

Ben diyeceğimi diyorum beni etkilemez sizin kullanmanız. Ama burda gelipte senin şu kodun böyle bu düşüncen böyle diyemezsin yoksa böyle cevaplar almaya alış.

Antivirus yazılımları ancak işletim sistemi kendi güvenliğini sağladığında kalkar yoksa yok öyle kalkma. Ya kendin viruslerin çalışma sistemini öğrenir kurmazsın yada antiviruse saygı duyup kurarsın.

Synchron
23-11-2009, 19:31   |  #50  
Yeni Üye
34 mesaj

Yine polemiklerle geçen bir tartışma. Arkadaşlar defalarca belirttim bilgi namına zanlarınızı ve düşünceleriniz aktarmayın lütfen. Uzattıkça uzatmışsınız şu DEP konusunu. Bakın teknolojinin üreticisi Microsoft nasıl tanımlamış DEP'i.

Veri Yürütme Engellemesi (DEP), bir sistemde kötü amaçlı kodun yürütülmesini engellemek amacıyla bellekte ek denetimler gerçekleştiren bir dizi yazılım ve donanım teknolojisidir. Microsoft Windows XP Service Pack 2 (SP2) ve Microsoft Windows XP Tablet PC Edition 2005'te, DEP, donanım ve yazılım tarafından zorlanır.

DEP'nin birincil avantajı, veri sayfalarından kod yürütülmesini engellemesidir. Genelde, kod varsayılan öbek ve yığından yürütülmez. Donanım tarafından zorlanan DEP, bu konumlardan çalışan kodu belirler ve yürütme gerçekleştiğinde bir özel durum oluşturur. Yazılım tarafından zorlanan DEP, kötü amaçlı kodun Windows'taki özel durum işleme düzeneklerinden yararlanmasını engelleyebilir.

Donanım tarafından zorlanan DEP: Donanım tarafından zorlanan DEP, bir bellek konumu yürütülebilir kod içermediği sürece bir işlemdeki tüm bellek konumlarını yürütülemez olarak işaretler. Yürütülemeyen bellek konumlarına kod yerleştirmeyi ve bu kodları çalıştırmayı amaçlayan bir saldırı sınıfı bulunmaktadır. DEP, bu tür saldırıları belirleyip bir özel durum oluşturarak onların engellemesine yardımcı olur.

Donanım tarafından zorlanan DEP, işlemci donanımını kullanarak belleği kod yürütülmemesi gerektiğini belirten bir öznitelikle işaretler. DEP, her sanal bellek sayfası için ayrı ayrı çalışır ve genelde sayfa tablosu girdisindeki (PTE) bir bit değerini değiştirerek bellek sayfasını işaretler.

İşlemci mimarisi, DEP'nin donanımda nasıl kullanıldığını ve sanal bellek sayfasını nasıl işaretlediğini belirler. Ancak, donanım tarafından zorlanan DEP'yi destekleyen işlemciler, uygun öznitelik kümesiyle işaretlenmiş bir sayfadan kod çalıştırıldığında bir özel durum oluşturabilir.

Advanced Micro Devices (AMD) ve Intel, DEP ile uyumlu olan Windows ile uyumlu mimariler tanımlamış ve piyasaya sunmuştur.  

Yazılım tarafından zorlanan DEP: Windows XP SP2'ye ek olarak bir dizi Veri Yürütme Engellemesi güvenlik denetimi eklenmiştir. Yazılım tarafından zorlanan DEP adı verilen bu denetimler, Windows'taki özel durum işleme düzeneklerinden yararlanan kötü amaçlı kodu engelleyecek biçimde tasarlanmıştır. Yazılım tarafından zorlanan DEP, Windows XP SP2 çalıştırabilen tüm işlemcilerde çalışır. İşlemcinin donanım tarafından zorlanan DEP becerileri ne olursa olsun, yazılım tarafından zorlanan DEP, varsayılan olarak yalnızca sınırlı sayıda sistem ikili dosyasının korunmasına yardımcı olur.  

Avantajlar: DEP'nin birincil avantajı, varsayılan öbek sayfaları, çeşitli yığın sayfaları ve bellek havuzu sayfaları gibi veri sayfalarından kod yürütülmesini engellemesidir. Genelde, kod varsayılan öbek ve yığından yürütülmez. Donanım tarafından zorlanan DEP, bu konumlardan çalışan kodu belirler ve yürütme gerçekleştiğinde bir özel durum oluşturur. Özel durum işlenmezse, işlem durdurulur. Kodun çekirdek modunda korumalı bellekten yürütülmesi bir Dur hatasına neden olur.

DEP, bir güvenlik ihlali sınıfının engellenmesine yardımcı olabilir. Özellikle, bir virüs veya başka bir saldırı türünün ek kod içeren bir işlem ekleyip bu kodu çalıştırmayı denediği kötü amaçlı bir programı DEP engelleyebilir. DEP özelliği bulunan bir sistemde, kod eklenirse bir özel durum oluşur. Yazılım tarafından zorlanan DEP, Windows'taki özel durum işleme düzeneklerinden yararlanmaya çalışan programları engellemeye yardımcı olabilir.