asus çözülemeyen sata sorunu, :( yardıımm

lifeforfun
21-03-2007, 12:34   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj

daha önce bir çok kişinin sorunlaruna yardımcı olduğunuzu biliyorum eğer bana da yardım ederseniz çok sevinirim.. Sorunum şu...

Birkaç gün önce Samsung 160 Gb 8 Mb Cache Sata HD aldım, ancak ASUS A7N8X DELUXE olan anakartıma bir türlü tanıtamıyorum, çok kişi aynı sorunu yaşamış ama çözen yok :( bios dan default olarak sata enabled, ana karttan da jumper falan enabled durumda, anakart cd sinden çıkan sata driverları ile disket oluşturdum ama ( hard diski görüp, partition ları ayırmasına rağmen ) açılışta F6 ya basıp disketi okuttuğumda, Si3112.inf ve Si3112r.sys dosyalarını bulamıyor ve kurulum yapılamıyor.. Saatlerdir uğraşıyorum, bir sürü foruma göz attım.... çok kişi ASUS ana kartlarda bu tarz sata sorununu yaşıyor. Uyumsuzluk yüzünden gidip tekrar ide hard disk almak istemiyorum, yardımcı olursanız çok sevinirim...  ( bu arada araştırdım bios güncellemelerini yapanlar da bu soruna çözüm bulamamışlar... bir kısım kullanıcılar, xp cd sinin içine bu driver ı entegre edip denemişler ama ben beceremedim, ayrıca mevcut çalışan hard diskim üzerinden  raid driver yükledim sora taktım sata hard diski, o da işe yaramadı
: ( ne olur yardım edin .......

egemengiga
21-03-2007, 13:20   |  #2  
Yıllanmış Üye
4,298 mesaj

aldigin hdd eger SATAII ise sorun cikar. senin anakartin SATAI destekli.

dogru mu?

"Silicon Image® Sil 3112A Controller with 2 ports
Support RAID 0/1"

bu durumda samsung hdd nin uzerinde anlatimi olmasi lazim. ya da kutusunda kucuk bir kagit cikmistir orada anlatir. SATAI icin kullanilacaksa hdd uzerinde jumper ayarlaman gerekir.

bu da cozum olmazsa BIOS guncellemeyi dene. risklerini biliyorsundur.

cunku guncelleme bilgileri arasinda surekli su cumle geciyor:
"Update SATA ROM to 4.2.15"

umarim sorunun cozulur bir sekilde...

lifeforfun
23-03-2007, 09:54   |  #3  
OP Taze Üye
2 mesaj

zaman ayırıp yardımcı olduğunuz için çok teşekkürler.. foruma yardım için mesaj yazdıktan sonra teknik servisi de aradım ve asus un a7 ve av serilerinde sata uyumsuzluğu oluduğunu, hard diski bir şekilde tanısa bile sonrasında sistem kurulunca cd falan yazarken ( forumlarda diğer arkadaşların da yazdığı gibi ) bilgisayarın donabileceğini söyledi. en kesin çözüm ide ye geri dönmek diye düşündüm ve şuan sorunsuz samsung 160 gb 7200 rpm 8 mb cache ide hd kullanıyorum.... zamanınızı aldığım için kusura  bakmayın... teşekkürler...

onnorgs
31-03-2007, 01:53   |  #4  
Yeni Üye
24 mesaj

ide hdd yerine gigabyte anakarta dönseydin :) "achi" siz sata kurulumlarında hiçbir f6 disketi olayına girmeden tanıyor.