Beta sürümlerde dahil hangi tarayıcı en iyi?

Kutay_ALBAYRAK
30-07-2010, 04:01   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
17 mesaj

Arkadaşlar yeni sürümlere baktığımız zaman hangi tarayıcı daha iyi dersiniz? Bunu sürekli fanatikliği yapılan tarayıcı anketlerinden öte bu işin ilminden anlayan üyelerimiz arasında yapmak istedim. Herkes kendi sebebini detaylarıyla açıklayarak yazarsa sevinirim.

Not: Fanatiklik yerine deneme tecrübelerinizi paylaşınız...

Anket
MertBJK1903
30-07-2010, 09:57   |  #2  
MertBJK1903 avatarı
Yıllanmış Üye
1,020 mesaj

ben her tarayıcıyı kullandım:
mozilla=eklentilerle beraber çok ağırlaşıyo çok yavaş kalıyo ama yeni srümüyle bu sorunu çözmüşler fakat betasında simge durumuna küçült ve yanındaki tuşlar yok ve hala çok hızlı değil
ınternet explorer 8=çok yavaş explorer 9 çıktığında belki onu kullanabilirim kaldırmaktan ziyade windows uygulamalarından çıkarın açılışınız 1 saniye hızlanır
google chrome=gerçekten çok hızlı ama bazı sayfaları açmıyor ve çöküyor bazen yeni sürümle bu sorunlar gider
safari=dili ingilizce ve orta düzeyde ingilizce bilmeyenler kullanamaz ama buna rağmen hiç çökmedi ve gayet hızlı
opera=işte oyum operaya 10.60ı kullanıyorum muhteşem bir kere çökmedi aralarında en hızlısı yaklaşık  %12-13 daha hızlı birde opera turboyu açınca salisesinde açıyor sayfayı fakat kötü yanı şu turboyla bağlanınca resimler bulanık gösteriyo ki buda normal adı üstünde turbo yani resimleri tam yüklemiyo ama yinede çok kötü değil

Kapalı Hesap (153334)
30-07-2010, 12:53   |  #3  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 187
6,419 mesaj

EI EXPLORER 8 yavaş değil tam aksine daha seri mozillanın bazı ugulamaları ei8 ağırlaştırıyor bunu mozillada microsoftta kabullendi.Keske ie8 de mozilla kadar çok eklenti ve diğer özellikler sahip olsa webden bişey indirdigimizde ne video indiriyor ne flash elektirik kesilince hadi baştan ei8 de saçmalıkları var tabi ama en iyisi suan ei8 ve çıkacak olan ie9 çünkü microsoftun kendi çöplügünde başka horoza yeryok.Bu şeye benzedi şahin görünümlü ferrari.Adamlar zaten windowsun tüm serilerinde internet expolorer ücretsiz veriyor.Mozilla ve diğer tarayıcılar çıkınca insanlar farklı özellik arayışına düştüler ama aslında hepsi aynı.sadece yavaş yavaş bazı özelikleri sunuyorlar.İnternet hakkında tüm özelikleri çıkarsalardı kimse ie9 yüklemezdi.

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (187034) ~ 30 Temmuz 2010 12:58
Kırık Çocuk
30-07-2010, 14:51   |  #4  
Yıllanmış Üye
473 mesaj

Hepsini yıllardır defalarca kullanmış birisi olarak;
Mozilla Firefox: Her şeyden bir anda ve aynı pencerede haberim olsun diyorsanız ve de güçlü bir sisteminiz varsa tavsiye ederim. Lakin sisteminiz 1 gb ram ve 2 ghz işlemciden yoksunsa tavsiye edilmek bir tarafa kaçılması gereken bir tarayıcıdır. Zira açılması dert, kapanması dert. Ne 4'ün betasında ne 3.6.8 sürümünde çözülebilmiş bir problem değil.
Safari: İlk sürümlerinde kötü bir tablo çizen Safari, son sürümüyle gayet de hızlı ve sistem gereksinimler i yüksek olsa da birçok düşük sistemli PC'de de verimli çalışan bir uygulama. Tabii bazı sitelerde uyumsuzluk problemi verebiliyor ama genelinde hızlı ve özet geçen bir tarayıcı. Uzun uzun kafanızı yormaz. Ayrıca öyle orta düzey İngilizce bilmeye gerek yok. İnternetle biraz haşır neşir olan herkes tarayıcının dilinden anlayabilir. Yetecek kadar anlar en azından.
Internet Explorer: 9 sürümü umut vaadetse de şu anda 8 sürümüyle sıralamada en sonda. Eklenti desteği de yok zaten. Lakin banka siteleridir, devlet kurumlarının siteleridir, böyle sitelerle iş yapıyorsanız zaman zaman bilgisayarınızda bulunmasında fayda var. Çünkü IE'ye göre ayarlanıyor böyle siteler genellikle. Uyumsuzluk problemi çekebilirsiniz öteki türlü. Eklentisi olmamasına rağmen de açılışta 10'larca eklentiyle dolu Firefox'tan bile daha yavaş açılmasıda cabasıdır bunun.
Opera: Her ne kadar kendini geliştirse de ayarlar kısmı sığ kalmıştır bunun. Ayrıca aşırı derecede sadedir görünüş olarak. Lakin ayarlar kısmıyla cebelleşmeyin. Aldığınız gibi kullanın. Bir süre sonra adamı sıkar çünkü kullanılmayan ve dar bir kitleye hitap eden bir sürü cart curtu var. Opera Unit, Opera Turbo vs. Opera Turbo zaman zaman işe yarayabilir. Ama siz 4 mbit ve daha yukarısı bir bağlantıya sahipseniz ona da gerek kalmaz Opera'nın kendisine de.
Chrome: Olağanüstü hafif bir tarayıcı. Bu yüzden de sitelere ulaşma verimi çok yüksek. Lakin yine bazen ve bazı sitelerde göçükler yaşayabiliyor. Eklenti desteği gelecek veya geldi gibi diyelim. Firefox'a ulaşamaz tabi. Fakat git gide daha iyi olduğunu söyleyebiliriz. Anlayacağınız Google her şeyi sade seviyor. Anasayfayı da tarayıcıyı da.

Oyum Chrome'a gitti. Ama Safari ile çekişmeli.

layra41
30-07-2010, 16:43   |  #5  
Yıllanmış Üye
725 mesaj

firefox çok kulanışlı yavaşlatıyo dediğiniz eklentiler özelliklere sahip kolaylık sağlıyor kulanışlı hız istiyorsanız chrome ,safari ise basit güvensiz ve kulanılmaz

Nicoll
30-07-2010, 19:54   |  #6  
Nicoll avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
1,352 mesaj

Dünya devi IBM neden Mozilla Firefox tercih ediyor: https://www.chip.com.tr/forum/tek ... 043_wp1.html#904262

Başka bir dev firmadan yine Firefox üzerine kurulmuş bir tarayıcı; DELL KACE: https://www.chip.com.tr/konu/yeni ... tarayici_21408.html

Firefox profesyonellerin tercihi... Güvenlik ve bağımsız özgürlük isteyenlerin tercihi...

Son Düzenleme: Nicoll ~ 30 Temmuz 2010 19:57
Karub
30-07-2010, 20:10   |  #7  
Karub avatarı
Yıllanmış Üye
2,652 mesaj

IE'den şaşmam demiştim. Büyük konuşmuşum.. Mozilla FireFox 4 beta 1 kullanmıştım performansı hoşuma gitti ama pratik değidi. Tam sürümü eminim daha iyi olur.

brke_gngr
30-07-2010, 20:54   |  #8  
Yıllanmış Üye
114 mesaj

ben firefox kullanıyorum ama hiç yavaşladığını hissetmedim yada pek takmadığımdan öyle bilemiyorum.

resulsen
30-07-2010, 22:03   |  #9  
Yeni Üye
31 mesaj

Tüm tarayıcıları denedim;
1.Maxthon 3 beta
2.Google Chrome
3.Opera 10.60

Nicoll
31-07-2010, 02:09   |  #10  
Nicoll avatarı
Yıllanmış Üye
1,352 mesaj

Aslında bu başlık altında başka yazı yazmayacaktm ve başka tarayıcılar hakkında olumsuz yorum yapmayı da kesinlikle istemiyordum... Gel gelelim tam da geceliklerimi giymiş yatacaktım ki şurdaki haber beni de yaz, beni de yaz... Diye tutturdu; ben de kıramadım tabii :)

İnternette forumları veya dergilerde, gazetelerde teknoloji haberlerini az çok takip edenler sık sık; Google'dan gizlenmek, kişisel bilgilerinizi Google'dan saklamak, Google'ın verilerimizi topladığı 10 kaynak gibi başlıkları, makale ve haberleri görmüşler, okumuşlar ve belkide bizzat uygulamışlardır... Google'dan korunmak için çeşitli tarayıcı eklentileri bile yazıldı... Google'dan kişisel bilgileri gizlemek artık nerdeyse profesörlere tez konusu olacak noktaya geldi...

Bunu bile bile Google Chrome kullanmak demek çok afedersiniz Google ve iş birlikçilerinin kucağına oturmak demektir... Eğer illa ki Chrome kullanmak istiyorsanız ChromePlus öneririm. Onda casusluk araçları yok ve o da tıpkı Chrome gibi Chromium tabanlı. Hem de ondan daha güncel Chromium versiyonunu baz alıyor...

Opera için burada ayriyetten yazmayacağım zira yazdığım zaman rahatı bozulanlar ve uykuları kaçanlar oluyor...

IE ve Safari acınacak halde oldukları için onlara birşey demeyeceğim Kahkaha

Atilla Sarıtaş
31-07-2010, 03:03   |  #11  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
5,871 mesaj

Opera 10.60 kararlı sürüm değil mi zaten ?
Betalar arasında Mozilla Firefox 4 (Yeni adıyla Minefield) 

Kutay_ALBAYRAK
31-07-2010, 03:53   |  #12  
OP Taze Üye
17 mesaj

Evet Opera 10.60 kararlı sürüm ve benim bildiğim herhangi bir betası kullanıma sunulmuş olmadığı için o seçenek o şekilde oldu.

Kapalı Hesap (153334)
31-07-2010, 10:31   |  #13  
Kapalı Hesap
6,419 mesaj

mozilla fire fox u nezaman bilgisayarıma yüklesem ie8 çok ağırlaşıyor.Mozillaya açıkçası güvenmiyorum ama eklentileri çok işime yarıyor.Zaten internette sörf yapmak için ie8 kullanıyorum hem güvenli hemde seri zaten ei9 çıkınca ne 8 nede diğer tarayıcaları kullanan fazla kişi kalıcagını sanmam eğer mozilla gibi ekleti çıkartırsa tabi microsoft.Sonuçta mozilla ücretisiz bir yazılımdır bence çok güzel birşey ücretsiz yazılım.

-MHG-
31-07-2010, 10:52   |  #14  
Yıllanmış Üye
641 mesaj

Beta kullanmanızı önermem.Sorun çıkartabiliyor.
Oyumsa güncelleştirmeleriyle daha da iyi olan Opera'ya.Ama Mozilla 4'ün kararlı sürümü belki fikrimi değiştirir.

Onuralp Yılmaz
31-07-2010, 11:09   |  #15  
Yıllanmış Üye
922 mesaj

Kaç kere diyecez ya! COMODO Dragon
http://download.comodo.com/dragon/DragonSetup.exe

Son Düzenleme: Onuralp Yılmaz ~ 31 Temmuz 2010 11:11
Mustafa Akın
31-07-2010, 12:26   |  #16  
Mustafa Akın avatarı
Yıllanmış Üye
3,236 mesaj
Alıntı: DETROID_35  
EI EXPLORER 8 yavaş değil tam aksine daha seri mozillanın bazı ugulamaları ei8 ağırlaştırıyor bunu mozillada microsoftta kabullendi.
Bunu nolur açıklayın..

Cem1995
01-08-2010, 10:37   |  #17  
Yıllanmış Üye
299 mesaj

internet explorer 8 , windows 7 kullananlarda gerçekten çok hızlı ama xp ve vistada bende çok yavaş çalışıyo bilmiyorum

operaya gelirsek bir süre test ettim , fakat web sayfası açılırken resimleri göstermeden dikdörtgenler gösteriyo falan böyle bi ağır ağır açma bilmiyorum hiç sevmedim

google chrome ve mozilla firefox en iyileri.
ama mozillada google arama yeri + birçok eklenti olduğundan dolayı oyum mozillaya.

sosyalik
01-08-2010, 17:04   |  #18  
sosyalik avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 47
1,710 mesaj

Ben eskiden opera kullanıyordum ama artık mozilla veya google chrome arasında seçim yapacağım.Şu anda mozilla kullanıyorum ama googl chrome a geçermiyim bilmiyoum.

Kapalı Hesap (153334)
02-08-2010, 09:07   |  #19  
Kapalı Hesap
6,419 mesaj
Alıntı: Mustafa Akın  
Bunu nolur açıklayın..
Bunu oku

https://www.chip.com.tr/konu/ie8- ... tan-ne_14159_2.html

Ardından da bunu oku. Korsn kullananların neden ie8 yavaş öğren.

https://www.chip.com.tr/forum/IE8 ... n-yolu_t102129.html

buda sana vürüslü eklentileri

https://www.chip.com.tr/konu/zara ... entileri_18148.html

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (187034) ~ 02 Ağustos 2010 09:11
İntel İtanium
02-08-2010, 09:51   |  #20  
İntel İtanium avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
239 mesaj

oyum mozillaya çünkü eklentisi hizlı çalışıyo

Nicoll
02-08-2010, 16:09   |  #21  
Nicoll avatarı
Yıllanmış Üye
1,352 mesaj

Google üçkağıtlarını ifşa ettiğim yazımda bahsettiğim alternatif ChromePlus tarayıcısına gelen özel mesajlara toplu olarak cevaben yazıyorum;

Aşağıdaki tabloda Google Chrome ve ChromePlus arasındaki farkları ve kaldırılan izleyici kodları görebilirsiniz... Özellikle de son maddede yazan şifreli bağlantıdan bilgi ginderme eylemi tüyler ürpertici...

[url=http://www.chromeplus.org/chromeplus_privacy_policy.php?hl=en][/url]

ChromePlus üzerinde Chrome için yazılmış tüm eklentileri sorunsuz bir şekilde kullanabiliyorsunuz. Ayrıca Google Chrome'da olmayan çok gelişmiş bir ayar bölümü var...

ChromePlus'un Linux sürümü de mevcut ancak Linux üzerinde doğrudan Chromium kullanabilme olanağınız da var...

Deneyebileceğiniz diğer Chromium tabanlı tarayıcılar: Comodo Dragon, Flock 3.0 Beta

Mustafa Akın
04-08-2010, 00:15   |  #22  
Mustafa Akın avatarı
Yıllanmış Üye
3,236 mesaj
Bunu oku

https://www.chip.com.tr/konu/ie8- ... tan-ne_14159_2.html

Ardından da bunu oku. Korsn kullananların neden ie8 yavaş öğren.

https://www.chip.com.tr/forum/IE8 ... n-yolu_t102129.html

buda sana vürüslü eklentileri

https://www.chip.com.tr/konu/zara ... entileri_18148.html
Nerde acaba Firefox'la alakası??????
Alakasız linkler gönderiyorsunuz yine, Microsoft da Mozilla da Firefox'un IE 8'i yavaşlattığını mı kabullendi? Bu mu yani?
Desteksiz iddialar, saçma sapan şeyler. Kusura bakmayın.

Kapalı Hesap (153334)
04-08-2010, 17:35   |  #23  
Kapalı Hesap
6,419 mesaj
Alıntı: Mustafa Akın  
Nerde acaba Firefox'la alakası??????
Alakasız linkler gönderiyorsunuz yine, Microsoft da Mozilla da Firefox'un IE 8'i yavaşlattığını mı kabullendi? Bu mu yani?
Desteksiz iddialar, saçma sapan şeyler. Kusura bakmayın.
Seninle zaman öldüremicem mustafa sana bişey kanıtlamak için uğraşmıcam git kendin yabancı siteleri gez bul.
Çocuğun birine gittim buldum kanıtını çocuk dediki ben ingilizce bilmiyorum.
Git yabancı siteleri blokları gez oku.Senle uğraşamam.

unbelievable_n_plus
04-08-2010, 18:47   |  #24  
Yeni Üye
22 mesaj

Kutay Bey eğer bilgisayarının hızı iyiyse firefoxtan şaşma ama bilgisayarın idare eder bi şeyse chrome kullan bi de bu kadar tarayıcı kafana takma  hangisini kullanırsan kullan bütün tarayıcılar gerçekten iyi ürünler aralarında karşılaştırma yapmak zor.

Mustafa Akın
04-08-2010, 19:25   |  #25  
Mustafa Akın avatarı
Yıllanmış Üye
3,236 mesaj
Seninle zaman öldüremicem mustafa sana bişey kanıtlamak için uğraşmıcam git kendin yabancı siteleri gez bul.
Çocuğun birine gittim buldum kanıtını çocuk dediki ben ingilizce bilmiyorum.
Git yabancı siteleri blokları gez oku.Senle uğraşamam.

Senin dediğin saçma sapan bir şey için ben diğer siteleri mi gezeyim?
Olur beyfendi, siz görüşlerinizin arkasında böyle durduğunuz sürece, görüşleriniz atmaktan öteye değerlendirilemeyecektir, laubali dilinizle de sizi ciddiye almak mümkün değil.