DNS ayarı değiştirmek legal mi?

HPQ-User
12-04-2009, 22:57   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

tolgahanter sormuş:
selam DNS ayarı değiştirip yasak sitelere giriyorum.aceba ttnet tarafından algılanırmıyım veya bu ayar güvenlik açıgına neden olurmu?

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows Vista
Sistem Özellikleri:
vistA

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 6.0; tr; rv:1.9.0.8) Gecko/2009032609 Firefox/3.0.8 (.NET CLR 3.5.30729)

Fatih_ARMAĞAN
12-04-2009, 23:11   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,804 mesaj

""Ben giriyorum Sizde girin"" Diyor.
DNS den giriyor..  nerden giriyor sizce
O zaman Başbakanamızında Yargılanması gerekir.
(Tabi Dokunulmazlık olayı Ayrı bir konu)
HErhangi bir tehlikesi yok diyebilirim. Normal şartlarda DNS den sonra girdiğiniz URL leler gözükmez.
Güvenlik açığınada neden olmaz.

Kapalı Hesap (76993)
12-04-2009, 23:24   |  #3  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 0
1,382 mesaj

Başta Youtube olmak üzere yasaklanmış bir sürü site ve bu sitelere giren milyonlarca da kullanıcı var sizce Türk Telekom bu işi takip edebilir mi? Ben hiç sanmıyorum.

loganwolverine
12-04-2009, 23:42   |  #4  
Yıllanmış Üye
944 mesaj

ben dns i manuel giriyorum hep bunda illegal bir durum yokki

Selçuk İslamoğlu
13-04-2009, 00:03   |  #5  
Selçuk İslamoğlu avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 73
4,133 mesaj

Tabii ki istediğin gibi DNS ayarını değiştirirsin.

Her servis sağlayıcı bir DNS vermek zorunda ama sen DNS ayarlarını onlara uydurmak zorunda değilsin. Ama bağlandığın DNS'lerde sorun oluşup da internet adreslerini çözümleyemezsen, internet servis sağlayıcın bundan sorumlu değil.

Zaten DNS sağlayıcılar da olsa, yasaklı sitelere IP ban'ı konulursa, sadece DNS değiştirmekle de giremezsin. Nitekim bazı sitelere böyle bir uygulama yapıyorlar.

ismailmazi
13-04-2009, 00:27   |  #6  
Yıllanmış Üye
368 mesaj

normalde legal değil ama ttnetin yasakladığı sitelere girmek için kullanmak zorundasın.yanlız şu anda türkiyede internetin yurtdışı çıkışlarında problem var.dns değiştirdiğinde bile çoğu sitelerde problem yaratıyor.sayfalar görüntülenmiyor.yavaş yavaş düzelir herhalde.

loganwolverine
13-04-2009, 00:33   |  #7  
Yıllanmış Üye
944 mesaj

statik ip olmadıktan sonra bulunma olayı zor modeme atın resrt ip yenilensin

Selçuk İslamoğlu
13-04-2009, 00:36   |  #8  
Selçuk İslamoğlu avatarı
CHIP Online
4,133 mesaj
Alıntı: loganwolverine  
statik ip olmadıktan sonra bulunma olayı zor modeme atın resrt ip
Her IP'yi bulmak çok kolay. Tüm ISP'ler, modemlere verdiği her IP'yi saat ve tarihini kaydederler.

_cypher_
13-04-2009, 01:54   |  #9  
Yıllanmış Üye
1,389 mesaj

dns değiştikten sonra ttnetin sizi izleyebillmesi mümkün değil en fazla dns yi saglayanlar tarafından izlenebilirsiniz bu yuzden dns serverlerinde kayıtlar tutulur hangi ip den bağlananın ne yaptığına dair ve herhangi bir bilişiim suçu işlendiğinde polisin bu kayıtlara erişme yetkisi vardır ancak youtube  gibi girilmesi engellenen sitelere bu şekilde girmek şimdilik suç kabul edilmediğinden endişeye gerek yok(yakında o da olur Kahkaha)

bu arada dns değiştirmek illegal değildir...

nonpasaran
13-04-2009, 02:02   |  #10  
nonpasaran avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
1,216 mesaj
_cypher_
dns değiştikten sonra ttnetin sizi izleyebillmesi mümkün değil en fazla dns yi saglayanlar tarafından izlenebilirsiniz bu yuzden dns serverlerinde kayıtlar tutulur hangi ip den bağlananın ne yaptığına dair ve herhangi bir bilişiim suçu işlendiğinde polisin bu kayıtlara erişme yetkisi vardır ancak youtube  gibi girilmesi engellenen sitelere bu şekilde girmek şimdilik suç kabul edilmediğinden endişeye gerek yok(yakında o da olur Kahkaha)

tam emin diilim ama verileri şifrelemediğin sürece dns i değiştirsende ttnet verinin içeriğinden nereye bağlandığını ne indirdiğini görebilir öyle olmasa kotanı takip edemiyor olmaları lazım kotanı takip edebilmek için veriyi ölçebiliyorlarsa görebiliyor da olmaları lazım diilmi?

Son Düzenleme: nonpasaran ~ 13 Nisan 2009 02:03
_cypher_
13-04-2009, 02:38   |  #11  
Yıllanmış Üye
1,389 mesaj

gelen giden paketleri kontol ederek ögrenmeleri mümkün de ttnetin işi gücü mü yok bana gelen paketleri tek tek oturup incelicek yani benim paketlerimi de anlık incelemesi gerekir bide ben virus indirdiysem direk ttnet te etkisinde kalır...
kota hesabında yanlızca gelen paketlerin boyutları toplamı alınıo yoksa gelen paketler tek tek açıp bakan yoq :)

ki paket boyutları bile anlık olarak alınmıo farkındaysan modem kapanınca güncellenio yada oniki(galiba) saate bir

Son Düzenleme: _cypher_ ~ 13 Nisan 2009 02:43
Selçuk İslamoğlu
13-04-2009, 03:17   |  #12  
Selçuk İslamoğlu avatarı
CHIP Online
4,133 mesaj
_cypher_

Şimdi bir yanlış anlamayı giderelim, proxy ile DNS serverları farklı şeylerdir....

Ayrıca ISP sizin her yaptığınızı kontrol edebilir, proxy olsun olmasın. Çünkü yaptığınız her paket onlardan çıkıyor (HTTPS proxy'ler hariç)

Sen -> ISP -> Proxy -> Bağlandığın site
Sen -> ISP -> Bağlandığın DNS server -> ISP -> Sen -> ISP -> Bağlandığın Sitenin IP adresi

Ayrıca işi gücü mü yok diyorsun da, bu iş bir filtreye bakar, sadece devletler sağlamıyorlarsa, bu işin biraz tuzlu olabileceği kesin...

Sadece DNS yoluyla gezilen trafiği engellemek/izlemek çok daha kolaydır.

Ayrıca işin içine yasal istek gelirse, bu iş çok daha kolay. Hackerlar onca proxy kullanımlarıyla nasıl yakalanıyorlar sanıyorsunuz.

Örneğin Çin'deki filtre bu iş için süper ;) Orada insanlar kapalı sitelere girebilmek için belki de adını bilmediğiniz "browserlar" kullanmak zorundalar. Bizde de yakında olur, nitekim Çin'den pek farkımız kalmıyor git gide. Sonra neden dünya neden bizi kaale almıyor diyoruz :P

Soruya yanıt gelirse, "milli veya uluslarası güvenliği" ilgilendirecek şeylere girmezsen veya savcılık soruşturması üzerinde çalıştırmıyorsa, kimse kimsenin ne yaptığına karışmaz. DNS kullanmak da illegal değildir.

tolter
13-04-2009, 10:19   |  #13  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
1,603 mesaj

teşekkürler madem illegal değil peki neden siteleri kapatıyorlar.googlede en fazla 5 dk aramayla bu dns olayı çözülüyor.Beğenmedim neyse dediğin gibi o adını duymadıgımız browserleri tanıtmaya başlayın bence şimdiden alışalım :-D

Banned
13-04-2009, 14:36   |  #14  
Banlandı
232 mesaj

ttnet değil de başka ülkenin uydusunu kullanarak girsek?(girebiliyorsak tabii)..malum ileride internet toptan bile kapatılabilir belki...hatta suç kapsamına bile girebilir...

recep34
13-04-2009, 19:30   |  #15  
Yıllanmış Üye
413 mesaj

Burda yanlış anlaışılan bir şey var siteleri kapatan ttnet değil.TTnet saedec kendine gelen mahkeme kararını uyguluyor.Dolayısı ile kim bu karar uyuyor,kim uymuyor bunun çötelesini zaten tutamazlar ama hadi tutacak olsalarda bu TTnetin derdi değil,kanun uygulacının derdidir.

Dns değiştirmmek yasaldır.Herkes istediği dns'yi seçmekte kullanakta özgürdür.Dolsyısı ile sen dnd kullandığında yasak yazısını görmüyorsan senin derdin değil...

CapanQGLU
13-04-2009, 20:32   |  #16  
CapanQGLU avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,511 mesaj

Bu Durum TTnet Tarafından Pek Sorun Olmaz Ama Bilgisayarın Tarafından Sorun Olabilir Bana Kalırsa Başlıca Virüsler... Direk Olarak Açıktan Akıyorlar.

Qk†ay
13-04-2009, 21:06   |  #17  
Yıllanmış Üye
300 mesaj

dns yi degiştirdim diye ttnet bana yamuk yapsın tt merk binasını bombalarım yemin ederim

ck1991
13-04-2009, 21:20   |  #18  
ck1991 avatarı
Yıllanmış Üye
533 mesaj

yasaldır :)

Mustafa Can
13-04-2009, 22:27   |  #19  
Mustafa Can avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,248 mesaj
Selçuk İslamoğlu
Şimdi bir yanlış anlamayı giderelim, proxy ile DNS serverları farklı şeylerdir....

Ayrıca ISP sizin her yaptığınızı kontrol edebilir, proxy olsun olmasın. Çünkü yaptığınız her paket onlardan çıkıyor (HTTPS proxy'ler hariç)

Sen -> ISP -> Proxy -> Bağlandığın site
Sen -> ISP -> Bağlandığın DNS server -> ISP -> Sen -> ISP -> Bağlandığın Sitenin IP adresi

Ayrıca işi gücü mü yok diyorsun da, bu iş bir filtreye bakar, sadece devletler sağlamıyorlarsa, bu işin biraz tuzlu olabileceği kesin...

Sadece DNS yoluyla gezilen trafiği engellemek/izlemek çok daha kolaydır.

Ayrıca işin içine yasal istek gelirse, bu iş çok daha kolay. Hackerlar onca proxy kullanımlarıyla nasıl yakalanıyorlar sanıyorsunuz.

Örneğin Çin'deki filtre bu iş için süper ;) Orada insanlar kapalı sitelere girebilmek için belki de adını bilmediğiniz "browserlar" kullanmak zorundalar. Bizde de yakında olur, nitekim Çin'den pek farkımız kalmıyor git gide. Sonra neden dünya neden bizi kaale almıyor diyoruz :P

Soruya yanıt gelirse, "milli veya uluslarası güvenliği" ilgilendirecek şeylere girmezsen veya savcılık soruşturması üzerinde çalıştırmıyorsa, kimse kimsenin ne yaptığına karışmaz. DNS kullanmak da illegal değildir.

bide https yi anlatsanızMasumMasumMasumMasumMasumMasumMasum

PcMaKeR
14-04-2009, 00:09   |  #20  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj

https özel şifreleme protocolüdür.
Secure Hypertext Transfer Protocol ün kısaltılması. normal http nin şifrelenmişi kısaca.

veriler bağlandığın server ile senin aranda şifrelenir.
bağlandığın proxy sunucu yada normal sunucu sana 2 key gönderir anahtar diyelim.

bunun biri açık diğeride özel keydir. özel key sayesinde bağlantı şifrelenip sunucuya bildirilir. sunucu özel keyi okur tekrar yanıtı o özel keyle şifreler sana gönderir açık key ise o sunucunun ne tür bir şifreleme yaptığını belirtir. sha1 gibi güçlü bir şifreleme ile sana şifre gönderir.

128 bit şifreleme şuan için zor kırılan bir şifreleme ama hackerlar kırabiliyor.

256 bit şifreleme var şuan baya bir güvenli ve kırılması zor. bu bit olayı ise keyin türü ve uzunluğuyla alakalıdır. mesela diyelimki 128 bitte 64 karakterlik özel bir key kullanılırken 256 da 128 karakter kullanılır örneğin. şifreleme iyi bişidir. kimse göremez kimse karışamaz.

ama işin kötü tarafı yavaşır çünkü iletişim şifreli kurulduğundan dolayı her alım-verim işleminde çözülüp şifrelenir. bankalarda vb yerlerde şifreli girişler uygulanır. kısaca özetledim. şimdi gelelim TT sizi izlermi.

öyle bir izlerki. siz dns değiştirin varın sadece bağlanmak istediğiniz yerin yolunu gösteriyorsunuz. Kısaca suyun arığını ve kaynağı var kaynak TT olsun arık ta dns olsun. siz arığın yönünü değiştirin farklı yönden ulaştırmayı deneyin ulaşık tarlaya ama kaynak kimde TT te. istese suyun kaynağını keserde durdururda yönlendirirde. Ama TT gidiyor siteyi kapatmıyor zaten kapatamaz sadece TT in dns ine bağlı olan kullanıcıları eer o siteye erişim isterse kendi özel ip sine yönlendirip bu site banlıdır diyor. Ama sen dns girerek onun yönlendirmesinden kurtuluyorsun. Çıkarda o dns i banlarsa ne yapacaksın. Yeni yollar arayacaksın. Bir zamanlar 4.2.2.1 den youtubea girilmiyordu hatırlarsanız şimdi de giriliyor mu bilmiym ama sebebi şuygu. TT Fortiget gibi özel firewall üeten şirketlerden ayvan gibi ağ süzme aygıtları aldılar mesela izmirdekini kendim gördüm ana omurgayı amcamın oğlu çalışıyor. bütün omurga onlar tarafından süzülüyor. şu bloklama işini vb şu bildiğiniz bu site bilmem ne bilmem ne mahkemesi tarafından yasaklanmıştır diyor ya işte onu bu aygıtlat sağlıyor. kendine özel işletim sistemleri yönetimleri var.

TT sadece özel durumlarda belirtilen kişilerin iplerini izler. Oda büyük olasılık mahkeme kararı vb gibi şeylerden geçer. eğer TT izlemeye kalksa günlük tblarca veri o omurgalardan akıyor. depolamaya kalkarsa işin içinden çıkamaz.

umarım faydalı olmuştur.

Son Düzenleme: PcMaKeR ~ 14 Nisan 2009 00:13
Banned
14-04-2009, 01:09   |  #21  
Banlandı
232 mesaj
PcMaKeR
https özel şifreleme protocolüdür.
Secure Hypertext Transfer Protocol ün kısaltılması. normal http nin şifrelenmişi kısaca.

veriler bağlandığın server ile senin aranda şifrelenir.
bağlandığın proxy sunucu yada normal sunucu sana 2 key gönderir anahtar diyelim.

bunun biri açık diğeride özel keydir. özel key sayesinde bağlantı şifrelenip sunucuya bildirilir. sunucu özel keyi okur tekrar yanıtı o özel keyle şifreler sana gönderir açık key ise o sunucunun ne tür bir şifreleme yaptığını belirtir. sha1 gibi güçlü bir şifreleme ile sana şifre gönderir.

128 bit şifreleme şuan için zor kırılan bir şifreleme ama hackerlar kırabiliyor.

256 bit şifreleme var şuan baya bir güvenli ve kırılması zor. bu bit olayı ise keyin türü ve uzunluğuyla alakalıdır. mesela diyelimki 128 bitte 64 karakterlik özel bir key kullanılırken 256 da 128 karakter kullanılır örneğin. şifreleme iyi bişidir. kimse göremez kimse karışamaz.

ama işin kötü tarafı yavaşır çünkü iletişim şifreli kurulduğundan dolayı her alım-verim işleminde çözülüp şifrelenir. bankalarda vb yerlerde şifreli girişler uygulanır. kısaca özetledim. şimdi gelelim TT sizi izlermi.

öyle bir izlerki. siz dns değiştirin varın sadece bağlanmak istediğiniz yerin yolunu gösteriyorsunuz. Kısaca suyun arığını ve kaynağı var kaynak TT olsun arık ta dns olsun. siz arığın yönünü değiştirin farklı yönden ulaştırmayı deneyin ulaşık tarlaya ama kaynak kimde TT te. istese suyun kaynağını keserde durdururda yönlendirirde. Ama TT gidiyor siteyi kapatmıyor zaten kapatamaz sadece TT in dns ine bağlı olan kullanıcıları eer o siteye erişim isterse kendi özel ip sine yönlendirip bu site banlıdır diyor. Ama sen dns girerek onun yönlendirmesinden kurtuluyorsun. Çıkarda o dns i banlarsa ne yapacaksın. Yeni yollar arayacaksın. Bir zamanlar 4.2.2.1 den youtubea girilmiyordu hatırlarsanız şimdi de giriliyor mu bilmiym ama sebebi şuygu. TT Fortiget gibi özel firewall üeten şirketlerden ayvan gibi ağ süzme aygıtları aldılar mesela izmirdekini kendim gördüm ana omurgayı amcamın oğlu çalışıyor. bütün omurga onlar tarafından süzülüyor. şu bloklama işini vb şu bildiğiniz bu site bilmem ne bilmem ne mahkemesi tarafından yasaklanmıştır diyor ya işte onu bu aygıtlat sağlıyor. kendine özel işletim sistemleri yönetimleri var.

TT sadece özel durumlarda belirtilen kişilerin iplerini izler. Oda büyük olasılık mahkeme kararı vb gibi şeylerden geçer. eğer TT izlemeye kalksa günlük tblarca veri o omurgalardan akıyor. depolamaya kalkarsa işin içinden çıkamaz.

umarım faydalı olmuştur.

buradaki şifreleme "https" anlaşılan verileri şifreliyor ama bu biraz seri bir şifreleme anlaşılan yani biraz vakitle aşılmayacak birşey değil ama mesele şu ki ttnet trafiği 2 yönlü olarak izliyor yani 2 tarafında gönderip aldığı şifreleri vs yakalayabiliyor yani demek istediğim bizim browser onun şifresini bilip açabiliyorsa ttnet te bu yöntemle açmaz mı(bizim browser anlaşılan karşı tarafın gönderdiği şifreleri alıyor ama bunu ttnet te alabilir)işin özü ttnet bize takarsa şifreli bile olsa mantıklı bir süre içerisinde çözmüş olur..bir de her sitenin https desteklememesi sorunu var tabii...
bir de ek olarak eklemek isterim ki ttnet bütün proxy sunucularının adrelerini bir gecede bloklayabilir ama kendini akıllı zannedenlerin sesleri kesilsin diye yapıyor zannedersem..ilerde herkes proxylere güvenirken aniden onları da kapatır ve itiraz edenlere ne var ki karşıysanız sitelerin kapatılmasına yıllar önce şikayet etseydiniz biz sadece "sakıncalı" sitelere girildiğini "tesbit" ettiğimiz için proxy sunucularını kapattık yani alt tarafı kapattığımız sadece proxy sunucuları idi deyip ardından da "siz yasa dışı bir iş mi çeviriyorsunuz ki proxy sunucularını kullanıyordunuz yoksa yıllardır bu zaten yasak olan sitelerde mi geziyordunuz o zaman zaten itiraz hakkınız yok suçlusunuz" deyip ağızlarının payını verebilir... "internette asla sansür olmaz illa bir yol bulunur" diyenlere de "china"  adlı ülkeyi araştırın diyorum...

PcMaKeR
14-04-2009, 10:20   |  #22  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj

Piranha mantıklı bir cevap ama özel yoldan uğraşır istese tt. Ama https yi çözesi zaten iş işten geçmiş oluyor. Skype ı ele al.

tolter
14-04-2009, 11:39   |  #23  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
1,603 mesaj

Bu DNS adresleri de sürekli ölüyor işleyini bir zaman sonra yitiriyor ve daha normal sitelere bile girilmiyor.güncel dns adresi bulmak da bi hayli güç

Selçuk İslamoğlu
14-04-2009, 11:59   |  #24  
Selçuk İslamoğlu avatarı
CHIP Online
4,133 mesaj
tolgahanter
Bu DNS adresleri de sürekli ölüyor işleyini bir zaman sonra yitiriyor ve daha normal sitelere bile girilmiyor.güncel dns adresi bulmak da bi hayli güç
Nasıl yani?

Proxy ile karıştırıyorsun herhalde.

Al sana hiç değişmeyen DNS:
208.67.222.222
208.67.220.220

fsm1453
17-04-2009, 01:15   |  #25  
Taze Üye
4 mesaj

Arkadaşlar Selçuk İslamoğlu açıklamış ama bende sadece daha kolay anlaşılması için bişey yazmak istedim bu konuda.

Dns ne işe yarar onu kısaca söylemek istiyorum öncelikle.
Dünyadaki internete bütün bilgisayarlarda IP adresleri bulunur ve bilgisayarlardaki bilgilere, dosyalara veya servislere ulaşmanın tek yolu bu IP adresleridir. Tabi IP adresi ezberlemek yada bilmek çok karmaşık bir iş olduğu için daha sonradan Domain Name Services denilen DNS çıkartılmıştır. DNS sayesinde isteyen kişiler bilgisayarlarına özel isimler atayabilme imkanına kavuşmuşlardır.
sitelerin erişimide bu sistemle gerçekleşir. yani youtube'a erişmek için 208.117.236.70 gibi bir IP adresi yerine Youtube.com adresini bilmek daha kolaydır ama internette böyle bir bilgisayar adresi yoktur. Sadece bazı sunucularda bu adresin karşılığı olan IP adresleri vardır. biz tarayıcımıza youtube.com yazdığımızda bilgisayarımız ADSL modeme youtube.com alan adının karşılığı olan IP adresini sorar. tabi ADSL modemde bu kayıt olmadığı için oda telekoma sorar. eğer telekomun sunucularındaki geçici bellekte bu adres yoksa oda amerikadaki com alan adı uzantılarını yöneten sunucuya sorar. sonunda bir şekilde youtube.com'un karşılığı olan IP adresi 208.117.236.70 şeklinde bize gelir. ve tarayıcımız hemen bu IP adresine bağlanarak sayfayı ister. şimdi burda engelleme işlemi nasıl yapılıyor derseniz. ADSL modemimiz adresi kendinden bi sonraki yönlendirici olan telekomun sunucusuna sorduğunda telekom gerçek IP'yi bize göndermek yerine uyarı sayfasının tutulduğu bilgisayarın IP adresini bize atar. bu yüzden tarayıcımızda bu adrese yani yasak sayfasına istek gönderir ve görüntüler. Bu arada arkadaşlarda belirtmiş bu yasağı telekom koymuyor. Mahkeme koyuyor. Telekomda devletten lisans alırken yaptığı anlaşma uyarınca yasakları uyguluyor. tabi şu anda yasak sadece dns kayıtlarını daha sonra mahkeme ip adreslerinide engelleyeceksin dediğinde ve telekom bu ip adreslerine erişimi engellediğinde proxy sunucularda işe yaramaz dns sunucularıda. çünkü gideceğiniz hedefin adresleri engellidir ve geçiş yoktur.

bu arada elimde youtube a rahatca girmeyi sağlayan bir hosts dosyası var burda paylaşımı yasakmı bilmiyorum ama sakıncası yoksa burda dosyayı ve nasıl kullanılacağını yayınlayabilirim.