Dolandırıcılıkta Son Nokta..

H@ckerCesur
21-04-2009, 16:18   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,881 mesaj

Dün akşamüstü bu saatlerde oturmuş kahvemi yudumluyorum. Keyfimde biraz yerinde hiç ummadıgım alacaklardan bir kısmı gelmiş. Kasaya para girmiş ve günü kurtardım diye keyifliyim.

Tam bu sırada içeri iyi giyimli bir adam girdi ve kurdugu cümleleri aynen aktarıyorum:
"Ya biz buraya yeni taşındık karşı apartmanda oturuyoz. Ben de işten yeni geldim fakat evde kimse yok. Yanıma da para almamışım, 3 tl dolmuş parası verebilirmisiniz. Kusura bakmayın kimseyi tanımıyorum burada 2 saat içinde geri getirim size..." dedi...

Tabi ben de insanlara karşı tükenmek üzere olan güvenim gün içinde gelen paralarla tekrar arttı ve kasayı açarak adama 3 tl verdim. Teşekkür etti 2 saate kadar gelecegini söyledi ve gitti.
Para halen gelmedi.
Parasında degilim zaten. İnsanların bu denli şerefsizliklerini gördükçe kalan son damla güven de ben de bitiyor. İlle biz de mi kandıralım birilerini. İhtiyacın varsa ihtiyacım var de al. Fakat ne amaçla yalan söylerler anlamış degilim.
Bir daha gerçekten ihtiyacı olanlara bile yardım edersem 2 olsun. Ağlıyor
Sizin başınızdan da böyle şeyler geçti mi ? Paylaşırsanız aynı numaralara düşmeyelim birdaha.

Gone
21-04-2009, 16:21   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
346 mesaj

Adam karsi apartmanda oturuyor ve sana "dolmus parasi" soruyor. Dolmuscular zaten "parasi olmayandan" para almiyorlar (yada adami arabaya bindirmiyorlar) .... Ben bu yalana karsi donup kaldim .....

Son Düzenleme: Gone ~ 21 Nisan 2009 16:23
H@ckerCesur
21-04-2009, 16:47   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
1,881 mesaj

ya görsen bir dil dökmesi var hepsini yazmadım. işte bizimkiler başka yerdeler onlardan gidip anahtarı alcam falan filan söyledi biraz.

Donup kalınacak bir olay, dünkü keyfimi hepten kaçırdı adam.
3 kuruş para için onur ve şahsiyetini hiçe sayıyolar ya.

degmez.. Belki gerçek olabilir olay. Ben olayın o yönünü de düşünmüyo degilim. Fakat neden sözünde durup parayı getirmiyor o zaman... ?

2. kere söylememde fayda var. Ben 3 lirasında 5 lirasında degilim. İnsanlık ölüyor. Üzgün

waybe
21-04-2009, 17:19   |  #4  
Yıllanmış Üye
2,376 mesaj

Dolandırıcılıkta Son Nokta başlıgını ile H@ckerCesur görünce ahanda bizim hacker dolandırıldı demiştim neyse memla küçükmüş ama böyle bi olayın olaması tabikide üzücü sonuçta insanın vicdanlarınıda etkiliyor yarın gercekten böyle bi durumda daha önce ki olay yüzünden insanlarda yardımı esirgemek var

H@ckerCesur
21-04-2009, 18:24   |  #5  
OP Yıllanmış Üye
1,881 mesaj
waybe
Dolandırıcılıkta Son Nokta başlıgını ile H@ckerCesur görünce ahanda bizim hacker dolandırıldı demiştim neyse memla küçükmüş ama böyle bi olayın olaması tabikide üzücü sonuçta insanın vicdanlarınıda etkiliyor yarın gercekten böyle bi durumda daha önce ki olay yüzünden insanlarda yardımı esirgemek
Yok kardeş hackercesur benim sadece takma adım. Hackerlik filan yaptıgım da yok. Bende başkaları gibi insanım. Sadece haksızlıkları kabullenemiyorum. İnsanlara ne zaman güvenmek istesem güvenim yıkılıyor. Aynı günde 3 kişiyi sildim. Alacak yüzünden. Verirken iyisin iş almaya gelince gününde vermiyorlar, sonra sallıyolar. Vs... Yalanlar...

Önemli olan meblaglar degil. İnsanların yaptıkları... Göz kırpma

uGuR.uK
21-04-2009, 18:29   |  #6  
Yıllanmış Üye
8,316 mesaj

benimde başıma 2 kere geldi, aslında daha küçükken hep acırdım bu tarz insanlara. taa o zamanlardan beri hep içimden yardım etmek gelir ama gel gör ki çiğ süt emmiş çoğu. bi kere otelde gececiyken başımdan geçen olayı yazim:

saat gece 12-1 civarı, bahçede duruyodum bole hafif bitkin tipli biri geldi işte;
- ya kardeş, yol paramız kalmadı 1 lira 2 lira ne varsa sevabına verebilir misin?
+ iyi verim, ayıpsın.(1,5lira verdim)
sonra bahçeden çıkıp baktımki ilerdeki 2 köşede 2 arkadaşı "aldınmı olum, hadi ötekilere" gibi şeyler söyledi, uzaktanda olsa duydum, tabi akabinda "allah belanızı versin" gibilerinde saydırdım baya...

bide eminönünde oldu öyle;
meydana doğru gidiyorum, bi boyacı fırçasını düşürdü devam etti(iyi bakın bak). bende insanım ya:
+ usta fırça düştü, al bak.
- eyvallah kardeşim, gel bi ayakkabını parlatim.
+ yok sağol...
- ya gel, iyilik yaptın bana işte karşılksız bırakmam.
+ iyi yap bakalım
...işte memleket nere, falansın filansın derken...
- kardeş varsa 3-5 bişeyler be vs...
içses: ulan yuh ... artık!

o gün bugündür büyük-küçük, hasta-sağlam ne olursa olsun kimseye inanmam da yardımda etmem, ne halleri varsa görsün hepsi(sert bi söz belki ama, umrumda değil hiçbiri...)

waybe
21-04-2009, 18:30   |  #7  
Yıllanmış Üye
2,376 mesaj
H@ckerCesur
Yok kardeş hackercesur benim sadece takma adım. Hackerlik filan yaptıgım da yok. Bende başkaları gibi insanım. Sadece haksızlıkları kabullenemiyorum. İnsanlara ne zaman güvenmek istesem güvenim yıkılıyor. Aynı günde 3 kişiyi sildim. Alacak yüzünden. Verirken iyisin iş almaya gelince gününde vermiyorlar, sonra sallıyolar. Vs... Yalanlar...

Önemli olan meblaglar degil. İnsanların yaptıkları... Göz kırpma

yok ben orda hacker kelimesini latife olsun diye kullandım bu lakabın nerden geldiginide biliyom o yüzden kullandım yok sa bende bilyorum seni forumda kendini anlattın kadar abi

Kapalı Hesap (79876)
21-04-2009, 18:50   |  #8  
Kapalı Hesap
1,252 mesaj

Böyle bir olay hiç yaşamadım 2-3 lira için kimse bunu yapmaz;
o kadar karamsar olmamak gerek;
Sen insanlığını yaptın bırak o ne yaparsa yapsın.
Böyleleri yüzünden bütün insanlığa ceza kesmek yanlış.

bektash
21-04-2009, 18:55   |  #9  
Yıllanmış Üye
1,997 mesaj

Canınızı Sıkmayınn 3 gider 5 Gelir.. Herşeyi Allah'tan İsteyin.. . Mülk Sahibi Allah'tır...

H@ckerCesur
21-04-2009, 19:07   |  #10  
OP Yıllanmış Üye
1,881 mesaj
JeWoR
Böyle bir olay hiç yaşamadım 2-3 lira için kimse bunu yapmaz;
o kadar karamsar olmamak gerek;
Sen insanlığını yaptın bırak o ne yaparsa yapsın.
Böyleleri yüzünden bütün insanlığa ceza kesmek yanlış.
Sende haklısın fakat böyle yapan insanları gördükçe gerçekten kaldıramıyorum artık. Üzgün
Büyük konuşmayayım da. Gerçekten gitsin çalışsınlar alınteriyle kazansınlar. Eger o noktaya geleceksem kafama sıkar ölürüm ondan iyi. Arkamızı dönmeye korkuyoz dükkanda raftaki ürünleri çalıyolar yaaa.
Bu mu yani insanlık. Birini yakalayım varya ibreti alem için iş merkezinin önüne çıkarıp eşek sudan gelene kadar dövecen o olacak işte. Kamera koyyom artık dükkana kapatana kadar kaydediyo. Bu ne yaa. Kaleme bile gönül indiriyolar. Mp3 çalarlar kayboluyo. Kızgın
insanları tanıdıkça hayvanları daha bir sever oldum diyene hak vermeye başladım.
Kardeşimin pet shopu var. İnanın o kuşlar köpekler ve tavşanlar birçok insandan kat kat iyi.

piRe_
21-04-2009, 19:34   |  #11  
Yıllanmış Üye
1,183 mesaj

Bir gün otogar arabasına bindim İstanbul'da. Halkalı'ya gedik araç tıklım tıklım oldu. Bu sırada bir adam dikkatimi çekti, adam armut gibi sallanıyor. Ben durumu anlamaya çalışıyorum gözüm onda. Bu arada herif aracın ortalarına kadar ilerledi gözümden kayboldu. O an elimdeki poşet kopunca yere düşen ıvır zıvırı toplamaya çalışıyorum, bir den bir gürültü koptu. Adeta otobüsü tekmeliyorlar sanki. Sonra anladım ki arkada biri bayılmış. Neyse normaldir yakınındakiler ilgilenir diye düşünürken iyi giyimli biri başladı ''Beyler bayanlar... Sara hastası... gönlünüzden ne koparsa...''

Millet 5-10 veriyor yalan yok, en ufak para 5 lira. Ağzı kulaklarına varıyor Bir an refleks mi desem bilmem ''Durun şu adama bir de ben bakayım'' dedim ve yanına kadar gittim. (sanki çok anlarımda) Herif hala tepiniyor bu arada. Sonra döndüm para toplayana;
... sende mi bu yalancının ortağısın yoksa, şirketmi kurdunuz... falan hayıflanıyorum, ama epey kızdım cidden. Bu sara hastası falan değil neden insanları dolandırıyorsunuz. Madem sara hastası ne işi var otobüste, hastaneye gidiyorsa ki bu araba oraya gitmiyor, nerde raporların? Göster evraklarını seni hastaneye ben götürüp tedavisini yaptıracağım. Deyince millet kendine geldi. Benim bildiğim, sara nöbeti tutan birinin ağzı köpürür bunda hiç bir şey yok, debelenip duruyor ayaklarıyla otobüsü tekmeliyor.

Biz karşılıklı atışırken para toplama işi rafa kalktı tabi. Bu arada bizim hasta da ayaklandı sanki hiç bir şey olmamış gibi oturdu yerine. Ama yandan yandan da beni kesiyor. Ağzı kulaklarına varıyor Fazla sürmedi zaten 1-2 durak sonra indi. İndi de rahatladım yoksa bakışlarından bir hainlik tasarladığını düşünmeye başlamıştım. İşin yoksa bir de onla uğraş. Ağzı kulaklarına varıyor

PcMaKeR
21-04-2009, 19:57   |  #12  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj

o adamı tebrik etmek gerekiyor... işini çözmüş o... ben böyle düşündüm.

hiç öyle isteyen olmadıda çocuklar çok yapıyor.

"Abi migrosun oraya nasıl giderim?"

-Hangisi abisi?

"konyaaltındaki abi."

-hımm bu taraftan oraya giden otobüs yok karşıya geç 65 nolu otobüse bin gidersin.

"sağol abi."

-dikkat et kendine bak ne işin var orda.

"abi arkadaşımın yanına gideceğim."

- ii bakalım.

3 adım gider.

"Abi. Abi be 50 kuruş versene."

-?

"abi valla param kalmadı da."

-iyi al.

"tşk ederim abi sağol."

sonra karşıya geçer başka birisinede aynısını uygular.

kaç kere şahit oldum keklendim hala devam ediyorum vermeye ne yaparsın insanız sonuçta. Allah düşürmesin o duruma yeter başka birşey istemiyrum.

Hackercesur babacan görünmüşsündür adama dalmıştır dükkana :D

alexsos
22-04-2009, 00:25   |  #13  
Üye
79 mesaj

bu aynı olay benım basıma 3 kez geldı .. bırıncısınde adama yardım ettım .. kalkmak bılmedı .. bır ara ulen sımdı herıfe bırsey olurda alırmısın basına belayı derken nasıl olduysa kaktı ama para umudu olmadıgı ıcın duzeldı gıttı.. sonra arkadaslarla aramızda konsusurken aynı olayı yasayanlaranlatındca dolandırılmaya kalktıgımı anladım .. allahtan para fılan vermemıstım bu ıcıme bıraz su serptı.. daha sonra bır ılkyardım kursunda sara hastasına acıl olarak nasıl yardım edılecegını ogrendım .. sol elın kucuk parmak tırnagının dıp kısımında sag kosesıne parmakla baskı yapıla bır nokta var.. burasını cok sıkı olmamak kaydı ıle baskıya alıp hafıf daıreler halınde uygulama yapıyorsun . eger adam gercekten sara hastası ıse bır dakıka ıcınde ayılıyor.. kendıne gelıp kalkıyor.. ama sara hastası degıl de numara yapıyorsa kalkmıyor numaraya devam .. bu yontemı akapunkturcu bır doktor arkadas ogrettı . ıkıncı olayda hanımla arabadan ındık bır arkadasın evının yolunda onumuzdekı adam kut dıye dustu kaldı .. yanında karısı sanıyorum veya ortagıdır. ortalıgı feryada vermeye basladı .. yanına gıttım kucuk parmagına ogrendıgım uygulamayı yapmaya basladım ..adam kalkmıyor.. anladım kı numara .. 4-5 dakıka sonra kalktı uyandı kendıne gelır gelmez ılk ısı abı karnım ac sara hastasıyım demeye basladı ..
tabıı sonuc ortada..
ucuncu kez genc bır cocuk yıkıldı onumde.. aynı olayı uyguladım ve bır dakıka surmeden kalktı ayıldı.. kendıne geldı ve allah razı olsun dıyıp gıttı.. sımdı asıl konu su.. bunlara kızmak yerıne oyle bır duruma geıtırdıler kı ulkeyı kımse calısmak ıstemıyor. hazırdan para kazanmak veya somurmek varken nıye gayret etsınler kı .. eskıden hatırlarım bırısınden tek kurus ıstemeyı bırakın dusunmek bıle utanma meselesı ıdı ..
ama sımdı bakın tv lere.. yapılan programlara .. bu ıslerı yapmak ve ınsanları kandırmak bır sanat ve akıllılık olmus..
durustluk, onurlu olmak ve sozunun erı olmak gıbı kavramlar ıse aptallık ve enayılık halıne gelmıs..
bu bızım yasantı tarzımız olmamalı .. turk ınsanları bu sekılde yasamayı haketmıyor..

viking20
22-04-2009, 08:24   |  #14  
viking20 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 141
7,681 mesaj

adilik başka birşey değil.
-----
Yaşanan yoğun iç göç,işsizlik ve bunlara bağlı adli vakalarda son zamanlarda çok hızlı bir artış var.Hertürlü önleminizi şimdiden ciddi olarak alın,yarın iş işden geçmeden,daha vahim durumlar kapıya dayanmadan.

Son Düzenleme: viking20 ~ 22 Nisan 2009 08:25
ECHELON_
22-04-2009, 10:29   |  #15  
Yıllanmış Üye
1,644 mesaj

arkadaşlar bu aralar dolandırıcılar yeni yöntemler buluyor hackercesurun maruz kaldığı durum basit bir iş ben bunlardan daha ilgincine rastladım

ben normalde nette hiç bir yere ne  adımı ne işimi ne cismimi yazarım resmi siteler dışında ama birileri bir yerlerden size bir şekilde ulaşıp işte biz şu sigorta firmasıyız ya  da şu şirketiz diye sizden randevu talep edebiliyorlar

memleket çakal kaynıyor kimseye güvenmeyeceksin

nonpasaran
22-04-2009, 11:12   |  #16  
nonpasaran avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
1,216 mesaj

Arkadaşlar hepinizin yazdıklarınızı okudum.Hepinizin haklı olduğu noktalar var.Ama bu yazdıklarımı bir abinizin yazdıkları olrak okuyun ve üzerinde düşünün.
Bu tip olaylarla hepimiz karşılaşıyoruz.Ve biz istiyoruz ki karşımızdaki insan ilk defa bizden istiyor olsun.Oysa bunların %90'ı bunu sürekli olarak yapan insanlar.Çünkü isteyebilmek alışkanlık gerektirir.Alışık olmyan insan kolay kolay yapamaz.Ama bir de olayı şöyle düşünün; sizden yolda kaldım diye para isteyen birinin aslında bu parayı şarap almak için istediğini anladığınızda yada sizden para isteyen bir ufaklığın ertesi gün oradan geçtiğinizde hala birinden para istiyor olduğunu gördüğünüzde kızmaya yada hayal kırıklığına uğramaya ne hakkı(mız)nız var.
Onlarla aynı şartlarda büyüseydiniz yada aynı anne babaya sahip olsaydınız aynı durumda sizin olabileceğinizi düşündünüzmü hiç? Mesela babanız her akşam içip içip annenizi dövse eve para getirmek yerine annenizi satmaya kalksa?Şimdi pc başında sıcacık odanızda internete bağlanmış kahvenizi yudumlarken bunu hayal etmenin zor olduğunu biliyorum ama hiç bir insan onursuz olmak için doğmaz...Kimse şarapçı olmak için,kimse dilenmek için doğmaz.Verdiğiniz üçbeş kuruşu sahip olduğunuz onurlu hayatın,sahip olduğunuz imkanların,sizi seven annenizin,sizi hep korumuş gözetmiş olan babanızın,sizi can diye gören kardeşlerinizin bir şükrü olarak görün.Onlar gibi olmamanızı sağlayan bir hayat yaşamış olmanızın şükrü olarak görün.Ve karşınızdakilerin şarapçı da olsa,tinerci de olsa,dilencide olsa,yalancıda olsa bir zamanlar onurlu bir insan olarak dünyaya göz açtıklarını düşünün.Ve onlarından da sizin gibi bir hayat yaşasalardı ceplerine harçlık koyan,arkalarında duran bir babaları olsaydı,üzerlerine titreyen bir anneleri olsaydı şu anda onurlu bir insan olarak yaşıyor olabileceklerini düşünün.Ve verdiğiniz her sadakanın ardından sahip olduklarınıza şükredin.Ve tekrar düşünün...

ibrahim19
22-04-2009, 11:30   |  #17  
Yıllanmış Üye
635 mesaj

Lisedeyim daha, o yıllarda da yaz tatillerinde leblebicide çalışıyorum gece vardiyasındayım bigün içeri iki kişi girdi;
şundan ver bundan bir kilo şundan iki kilo baya aldılar hesap 100 küsür tuttu adamlar ödeme yapcaklar önce elim bir 20lira (yanlışda olabilir) adam sana daha önce 50 de vermiştim demi dedi hayır hiç bişey vermedin sadece 20 verdin dedim nese adam 50 daha verdi tamam mı? dedi ne tamamı daha yarısı oldu dedim nese ver geri dedi verdim paraları birazdan gelcem bunları taşımıyım gelincede parayı öderim dedi. Tabi çaktım davayı tamam dedim, çalıştığım yerede polisler gelir sohbet ederdik o akşam geç geldiler orda olsalardı hemen aldırmıştım nese adamların poşetleri biraz beklettim ama ne gelen var ne giden geri aç diz işin yoksa...

Son Düzenleme: ibrahim19 ~ 22 Nisan 2009 11:34
Banned
22-04-2009, 12:29   |  #18  
Banlandı
303 mesaj

verirken ki niyet önemli  verdigin kisinin ne yaptıgı degil ama arkasınıda bu kadar arama niyetin art niyet olmasın sadece bi dahaki sefere daha bilincli ol biri dolmus param yok derse sende ben götüreyim abi de..

Banned
22-04-2009, 12:40   |  #19  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 2
5,024 mesaj
merve_merve
verirken ki niyet önemli  verdigin kisinin ne yaptıgı degil ama arkasınıda bu kadar arama niyetin art niyet olmasın sadece bi dahaki sefere daha bilincli ol biri dolmus param yok derse sende ben götüreyim abi de..
Dediklerine katılmıyorum senin bazı insanlar toplumda asalak görevi görüyor çalışıp para kazanacağı yerde gidip başkalarını çarpmaya çalışıyor halbuki bir işe girip çalışsa hem ülkenin gelişimine katkıda bulunur hemde kendi kazanır ama dilenmek yada 3K daha kolay geliyor.

Eğer birilerine yardım yapılacaksa bile gerçekten ihtiyacı olanlara yardım edilmeli asalaklara değil sonuçta para kazanmak kolay değil ben çalışıp alın terimle kazanayım birileri sırf yüzsüz ve onursuz diye hazır olanına konsun var mı böyle bişe tabikide yok ama benim vereceğim yardıma gerçekten ihtiyacı vardır böyle olduğunu anlarım o zamanda elimden geleni yapmak isterim zaten yapıyorumda.

H@ckerCesur
22-04-2009, 12:56   |  #20  
OP Yıllanmış Üye
1,881 mesaj

Bu tarz insanlar yüzünden gerçek ihtiyaç sahiplerini de algılayamıyoruz. Ve bir arkadaş demiş ki onun durumunda sen de olabilirdin.

Ben insanım ve her insan ölmeye mahkumdur. Yarınımızın bile garantisi yok. Bu dedigin olay kişilik(sizlik) olayıdır. Eğer öyle bir duruma maruz kalacagıma ölmeyi yeğlerim. Kafama sıkarım. Göz kırpma

Kaya Erdoğdu
22-04-2009, 15:10   |  #21  
Yıllanmış Üye
1,281 mesaj

arkadaşım doğal şeyler hergün karşılaşıyoruz bu olaylarla napıcaksın elini cebine atmayacaksın heleki bu devirde +kriz war GeekGülümseme

PcMaKeR
22-04-2009, 16:38   |  #22  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj
merve_merve
oldu altına arabada çekeyim birde şöfürümü olacaktı hackercesur. hey Allah'ım ya herkez melek mi. Hele birde ülkemizde. millet miletin ayağını nasıl çukura düşürürüm diyor sen ne diyorsun. Belki kendince haklısın ama takım elbiseli kaç kişi gördün böyle söz veripte gelmeyen.

hergün pohaça aldığım yere param olmadığında önünden geçerken bu gün alamıcam diyorum adam diyorki yarın verirsin. bu yüktür sorumluluktur aç kalırım gene almam...

Ahmet Ertuğrul
22-04-2009, 18:17   |  #23  
Ahmet Ertuğrul avatarı
Yıllanmış Üye
3,651 mesaj
JADEX
Bende o zaman başımdan geçen bir olayı anlatayım.Bir gün gene böyle çarşıda geziyorum adamın biri pat diye çıktı karşıma elime nasıl olduğunu anlamadığım bir şekilde dergi tutuşturdu sakatlara yardım için olan dergilerden hani satarlar böyle...

...Şimdi sorarım size Arkiler benim yaptığım yardım gerçekten ihtiyaç sahiplerini buldumu yoksa o günün sazanı benmiydim?

Ya sen boşver onu o kadar çok düşünme, sonuçta sen adama inanarak aldın. Doğruysa sevabı sana, yalansa yine sevabı sana, günahı ona.

bektash
22-04-2009, 18:20   |  #24  
Yıllanmış Üye
1,997 mesaj

Kimsenin Hakkı Kimsede Kalmaz Merak etmeyin Sadece Dikkat edin yeterli..

Ahmet Ertuğrul
22-04-2009, 18:22   |  #25  
Ahmet Ertuğrul avatarı
Yıllanmış Üye
3,651 mesaj
piRe_
Bir gün otogar arabasına bindim İstanbul'da...Benim bildiğim, sara nöbeti tutan birinin ağzı köpürür bunda hiç bir şey yok, debelenip duruyor ayaklarıyla otobüsü tekmeliyor...
Askerde kriz geçirme numarası yapanları komutanlar gözlerine kontrol ederek anlıyorlarmış. Nöbet geçirenler gözlerine hükmedemez, sağa sola kayarmış. Komutan numara yapana eğilip bakınca, o da şaşırıp ona bakma gafletinde bulunuyor, ondan sonrası kötüAğzı kulaklarına varıyor