En hızlı Web Browser

sosyalik
29-08-2011, 13:44   |  #76  
sosyalik avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 47
1,707 mesaj

Opera yılların tarayıcı şirketi olduğu halde; Firefox'ta olan eklentilerin çoğu Opera'da yok, olanlar da Firefox kadar işlevsel değil. Bunun sebebi açık kaynak kodlu olmamasından ileri geliyor. Açık kaynak kodlu olmamasını bırak, Opera eskiden ücretsiz değilmiş bile. İnsanlar neden paralı bir tarayıcıya eklenti geliştirsinler ki? Ayrıca bir web tarayıcısının ücretsiz olmaması nedir ki? Opera bulunmaz Hint kumaşı mı? Opera'nın eskiden paralı ve ücretsiz sürümünün reklamlı olduğunu öğrendiğimde neden Opera'nın kullanımının az olduğunu daha iyi anlıyorum:

Google > Opera artık ücretsiz

Firefox'un amacını okuduğunuzda söylemek istediklerimi daha iyi anlayacaksınız:
http://www.mozilla.org/tr/about/

perfect life
29-08-2011, 14:34   |  #77  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
799 mesaj
Alıntı: sosyalik  
Opera yılların tarayıcı şirketi olduğu halde; Firefox'ta olan eklentilerin çoğu Opera'da yok, olanlar da Firefox kadar işlevsel değil. Bunun sebebi açık kaynak kodlu olmamasından ileri geliyor. Açık kaynak kodlu olmamasını bırak, Opera eskiden ücretsiz değilmiş bile. İnsanlar neden paralı bir tarayıcıya eklenti geliştirsinler ki? Ayrıca bir web tarayıcısının ücretsiz olmaması nedir ki? Opera bulunmaz Hint kumaşı mı? Opera'nın eskiden paralı ve ücretsiz sürümünün reklamlı olduğunu öğrendiğimde neden Opera'nın kullanımının az olduğunu daha iyi anlıyorum:

Google > Opera artık ücretsiz

Firefox'un amacını okuduğunuzda söylemek istediklerimi daha iyi anlayacaksınız:
http://www.mozilla.org/tr/about/

Haklısın ama günümüzde artık ücretli tarayıcı yok.Opera da uzun yıllardır ücretsiz olduğuna göre eklenti yazanlar paralı bir tarayıcı için eklenti yazmış olmayacak.Çünkü Opera şu an ücretli değil.
Açık kaynak kod güzel bir şey ama siz de biliyorsunuz ki İnternet Explorer da Safari de Chrome da (kısmen) kapalı kaynak kodlu...

sosyalik
29-08-2011, 15:10   |  #78  
sosyalik avatarı
Yıllanmış Üye
1,707 mesaj

Chrome'un -açık kaynak- konusunda Firefox'tan tek farkı Google'ın bir şirket, Mozilla'nın bir vakıf olması.Ama en azından açık kaynak kodlu yani isteyen Chromium projesini inceleyebiliyor. Chrome'a rahatlıkla (biliyorsanız) eklenti yazabilirsiniz çünkü açık kaynak kodludur (Firefox'u söylemeye bile gerek yok zaten.) ama kimseden izin almadan Opera için bir eklenti geliştiremezsiniz diye biliyorum. Opera'nın kaynak kodlarını da göremezsiniz çünkü kapalı kaynak kodludur.

İşletim sistemleriyle bir benzerlik kurarsak;
Google Chrome Ubuntu ise (Ubuntu'yu açık kaynak kodlu olarak bir şirket geliştirir),
Mozilla Firefox Debian'dır (Başında bir şirket yoktur. Farkı, Debian'ın başında bir kurumun da olmaması.)
Opera'yı, Internet Explorer ve Safari'yi de Windows'a ya da Macintosh'a benzetebiliriz.

Son Düzenleme: sosyalik ~ 29 Ağustos 2011 18:35
aslanpayi
31-08-2011, 12:18   |  #79  
aslanpayi avatarı
Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
27 mesaj
Chrome'un -açık kaynak- konusunda Firefox'tan tek farkı Google'ın bir şirket, Mozilla'nın bir vakıf olması.Ama en azından açık kaynak kodlu yani isteyen Chromium projesini inceleyebiliyor. Chrome'a rahatlıkla (biliyorsanız) eklenti yazabilirsiniz çünkü açık kaynak kodludur (Firefox'u söylemeye bile gerek yok zaten.) ama kimseden izin almadan Opera için bir eklenti geliştiremezsiniz diye biliyorum. Opera'nın kaynak kodlarını da göremezsiniz çünkü kapalı kaynak kodludur.

İşletim sistemleriyle bir benzerlik kurarsak;
Google Chrome Ubuntu ise (Ubuntu'yu açık kaynak kodlu olarak bir şirket geliştirir),
Mozilla Firefox Debian'dır (Başında bir şirket yoktur. Farkı, Debian'ın başında bir kurumun da olmaması.)
Opera'yı, Internet Explorer ve Safari'yi de Windows'a ya da Macintosh'a benzetebiliriz.

+1

üstün özellikleri var Operanın ama açkkaynak değil neden eklenti yapayım ki? Ayrıca google sadece Opera'ya destek vermiyor. Opera forumlarında google haksız rekabet yapıyor diyorlar ama bence Opera standartlara uymuyor ve google o yüzden destek vermiyor. 
Ör:
plus bildirim alanına tıklayınca şu sayfa çıkıyor

Google haksız rekabeti neden bir tek operaya yapıyor? tarayıcıların alayını desteklemiş.

ikinci eksiği operanın reklam engelleme. yok dahili reklam engelleme varmış bilmem ne palavralar sıkmayın yok öyle birşey. içerik engelle diyebirsey var. o da reklam hariç herşeyi engelliyor. aslında tarafsız gözle bakarsak opera iyi hoş ve bir sürü özellik var evet  ama çoğu görüntüde var gerçekte uiçi boş..

eklenti kalitesini arttırıp içi boş özelliklerinin içini faydalı şekilde doldurursa firefoxun önüne anca öyle geçer. firefoxu 1755 kişi kodluyor. operayı kaç kişi kodluyor? ya ie'yi? peki ya safariyi? Chrom koderlar kaç kişi bilen var mı?
operada sadece last pass var. firefoxta da sadece o olsa daha hızlı ve  aynı performansta kullanacağıma eminim.  chrome yüklü ama bu üçünden son tercihim olur. sistem kaynağımı en çok yiyen o.

perfect life
31-08-2011, 21:17   |  #80  
Yıllanmış Üye
799 mesaj
Alıntı: aslanpayi  
+1

üstün özellikleri var Operanın ama açkkaynak değil neden eklenti yapayım ki? Ayrıca google sadece Opera'ya destek vermiyor. Opera forumlarında google haksız rekabet yapıyor diyorlar ama bence Opera standartlara uymuyor ve google o yüzden destek vermiyor. 
Ör:
plus bildirim alanına tıklayınca şu sayfa çıkıyor

Google haksız rekabeti neden bir tek operaya yapıyor? tarayıcıların alayını desteklemiş.

ikinci eksiği operanın reklam engelleme. yok dahili reklam engelleme varmış bilmem ne palavralar sıkmayın yok öyle birşey. içerik engelle diyebirsey var. o da reklam hariç herşeyi engelliyor. aslında tarafsız gözle bakarsak opera iyi hoş ve bir sürü özellik var evet  ama çoğu görüntüde var gerçekte uiçi boş..

eklenti kalitesini arttırıp içi boş özelliklerinin içini faydalı şekilde doldurursa firefoxun önüne anca öyle geçer. firefoxu 1755 kişi kodluyor. operayı kaç kişi kodluyor? ya ie'yi? peki ya safariyi? Chrom koderlar kaç kişi bilen var mı?
operada sadece last pass var. firefoxta da sadece o olsa daha hızlı ve  aynı performansta kullanacağıma eminim.  chrome yüklü ama bu üçünden son tercihim olur. sistem kaynağımı en çok yiyen o.

Reklam engelleme dışında neyi engellemeyi becerdiniz anlayamadım.Yazıları engellemiyor ya flash içerikleri engelleyebiliyor.Reklamların da %99'unun flash olduğunu düşünürsek bu konuda başarılı.Ayrıca tek tek engellemek istemiyorsanız netteki sık kullanılan birçok site için önceden oluşturulmuş engellenmiş reklam listelerini Opera Forumdan indirebiliyorsunuz.Emin olun Lastpass'dan daha güvenli.Lastpass'dan daha önce şifre sızdırılmıştı.
Bugün yayınlanan Opera 11.51 ile plus sorunu düzeltildi.Google mı Opera mı destek vermiyor acaba ?
Google'ın diğer tarayıcılar sayfasında bile Opera yok.Matris biçimindeki google görsel sayfasını bile daha yeni destekledi Google.Operanın milyonlarca websitesiyle sorunu yok  düzgün görüntüleniyor ama Google'la sorunu olması Operayı ilgilendirmiyor.Google Chrome interneti daha iyi hale getirmek için yayınlandı.Operanın da amacı bu.Peki neden Google gereken desteği vermiyor.
Opera Norveç yazılımı olduğundan da dışlanıyor.Amerikanlar tekelcilik yapmaya çalışıyor.Microsoft - Apple
Google-Bing tüm piyasa Amerikanların elinde.Neden başarılı bir Norveçli yazılım istesinler ki ? 
Alaka kurmak istemeyenler olabiliri.Ben böyle düşünüyorum en azından. 

sosyalik
31-08-2011, 22:02   |  #81  
sosyalik avatarı
Yıllanmış Üye
1,707 mesaj
Alıntı: perfect life  
Google Chrome interneti daha iyi hale getirmek için yayınlandı.Operanın da amacı bu.Peki neden Google gereken desteği vermiyor.
Opera Norveç yazılımı olduğundan da dışlanıyor.Amerikanlar tekelcilik yapmaya çalışıyor.Microsoft - Apple
Google-Bing tüm piyasa Amerikanların elinde.Neden başarılı bir Norveçli yazılım istesinler ki ? 
Alaka kurmak istemeyenler olabiliri.Ben böyle düşünüyorum en azından. 
Opera'nın amacı interneti daha iyi bir hale getirmek değil. Eskiden ücretli olması bunu kanıtlıyor.

Şu destek meselesi de nedense bir tek Opera'da sorun oluyor. Opera forumlarında desteklemeyen siteler için özel konu başlığı bile var. Bütün tarayıcılar siteleri sorunsuz desteklerken neden bu sadece Opera'da sorun oluyor? Gariplik Opera'da mı yoksa webmasterda mı?

Tekel meselesi için şunu söyleyebilir ki Google, Chrome'u her ne kadar açık kaynak kodlu olarak geliştirse de amacı aslında para kazanmak. En azından para kazanırken insanların istediklerini yapmaya çalışıyor ve herkesin kaynak kodunu görmesine izin veriyor. Opera kapalı kutu gibi. Mozilla Firefox zaten herkesin gözü önünde kodlanıyor ve zaten Internet Explorer tekeline karşı geliştirildi. (Mozilla Firefox adres satırına about:mozilla yazabilirsiniz.)

Hangi tarayıcıyı kullanacakları insanların kendi seçimleridir ama sizin geliştirilmesine katkı sağlayamadığınız, nasıl geliştirildiği, içinde tam olarak nelerin olduğu sizinle paylaşılmayan bir tarayıcıya uyumlu sitelerin yazılması için olan üstün çaba nedendir onu anlayamıyorum.

sosyalik
31-08-2011, 22:08   |  #82  
sosyalik avatarı
Yıllanmış Üye
1,707 mesaj

Ayrıca Mozilla'nın amacını anlayabilmek için şu videoyu izleyebilirsiniz (Türkçe alt yazı için "cc" butonunu aktifleştirin.) :
http://www.youtube.com/watch?v=u ... channel_video_title

Video KaldırılmışVideo Kaldırılmış

Video burada açılmayabilir, açılmazsa burayı tıklayın.

perfect life
31-08-2011, 22:50   |  #83  
Yıllanmış Üye
799 mesaj
Şu destek meselesi de nedense bir tek Opera'da sorun oluyor. Opera forumlarında desteklemeyen siteler için özel konu başlığı bile var. Bütün tarayıcılar siteleri sorunsuz desteklerken neden bu sadece Opera'da sorun oluyor? Gariplik Opera'da mı yoksa webmasterda mı
Peki herhangi bir banka işlemini Chrome ile denediniz mi ? Tamam Opera da banka vs. işlemleri desteklemiyor bu sitelerden kaynaklanıyor ama demek ki her tarayıcı her siteyi düzgün görüntüleyemiyor.
Firefox'a sözüm yok zaten Linux severim uzun süre kullandım açık kaynak kodu biliyorum.Ama Operaya neden insanların bu kadar önyargılı davrandığını anlamıyorum.
Tabii ki insanlar istediği tarayıcıyı kullanabilir.Örneğin ben direk Opera'dan başlamadım.
İnternet Explorer 6 , Firefox 2x - 3x serileri , Chrome 2-3-4 ve son olarak Opera 10.60 kullanarak devam ediyorum.Diğer tarayıcıları da kullandım ama Operanın bu kadar önyargılı olacak şekilde diğer tarayıcılardan eksikliği olduğunu düşünmüyorum.Hatta mümkün mertebe Chrome'dan hatta Firefox'dan fazla özelliği var ki son zamanlarda Firefox açıkca Operada olan özellikleri eklemeye başladı.

sosyalik
31-08-2011, 23:57   |  #84  
sosyalik avatarı
Yıllanmış Üye
1,707 mesaj
Hatta mümkün mertebe Chrome'dan hatta Firefox'dan fazla özelliği var ki son zamanlarda Firefox açıkca Operada olan özellikleri eklemeye başladı.
Opera'nın sol üstteki menüsünün tasarımını aldığını kabul ediyorum ama onun dışında bir benzerlik de göremiyorum. Opera Turbo özelliğinden bahsediyorsanız -şu anda adını hatırlayamadığım bir eklentiyle- Firefox kullanıcıları yıllardır (Opera Turbo'yu çıkarmadan da önce) bu özelliği kullanabiliyorlar.

Düzenleme: Bahsettiğim eklentiyi buldum:

Son Düzenleme: sosyalik ~ 01 Eylül 2011 00:00
perfect life
01-09-2011, 00:21   |  #85  
Yıllanmış Üye
799 mesaj
Opera'nın sol üstteki menüsünün tasarımını aldığını kabul ediyorum ama onun dışında bir benzerlik de göremiyorum. Opera Turbo özelliğinden bahsediyorsanız -şu anda adını hatırlayamadığım bir eklentiyle- Firefox kullanıcıları yıllardır (Opera Turbo'yu çıkarmadan da önce) bu özelliği kullanabiliyorlar.

Düzenleme: Bahsettiğim eklentiyi buldum:

Bir de Opera'da bulunan tek tuşla üyelik girişi benzeri yeni bir özellik.Zaten bunla önemli değil tarayıcılar geliştikçe  birbirlerinden özellik almları işten değil.
Yoksa Opera'nın ilkleri saymakla bitmez :)

Ama yine bahsetmek istiyorum ki tüm bunlar Opera'da dahili.Eklentisiz.Eklentiler tarayıcı hantallaştırıyor , güvenlik risklerini arttırıyor. Firefox'da Hızlı Erişim bile yok.Kullanışlık açısından biraz zayıf kalıyor.Gerçi bunu halen neden eklemediklerin şaşıyorum ama neyse. 

sosyalik
01-09-2011, 10:51   |  #86  
sosyalik avatarı
Yıllanmış Üye
1,707 mesaj
Bir de Opera'da bulunan tek tuşla üyelik girişi benzeri yeni bir özellik.Zaten bunla önemli değil tarayıcılar geliştikçe  birbirlerinden özellik almları işten değil.
Yoksa Opera'nın ilkleri saymakla bitmez :)

Ama yine bahsetmek istiyorum ki tüm bunlar Opera'da dahili.Eklentisiz.Eklentiler tarayıcı hantallaştırıyor , güvenlik risklerini arttırıyor. Firefox'da Hızlı Erişim bile yok.Kullanışlık açısından biraz zayıf kalıyor.Gerçi bunu halen neden eklemediklerin şaşıyorum ama neyse. 

Opera web tarayıcı piyasasına yenilik getirdi elbette ama bunu webi daha iyi bir hale getirmek için yapmadı.
Firefox hızlı erişimi bence bile bile eklemiyor çünkü isteyenler eklentiyle yapabiliyorlar. Mesela bir toolbar yüklediğinizde bile onun  sponsor arama motoru yeni sekme sayfasındaki boş sayfaya dahil olabiliyor. Firefox eğer kendi hızlı erişim ekleseydi bu eklentilerle sorunlar olabilirdi.
Bir de dikkat ederseniz Opera yeniliklerinin çoğunu Internet Explorer tekeli zamanında yapmış. Yani eğer biraz akıllı davranıp ürünlerini parayla ya da ücretsiz sürümünü reklamla piyasaya sürmeseydi ve bir de açık kaynak kodlu olsaydı Firefox'un yerinde olabilirdi.

perfect life
01-09-2011, 14:51   |  #87  
Yıllanmış Üye
799 mesaj
Opera web tarayıcı piyasasına yenilik getirdi elbette ama bunu webi daha iyi bir hale getirmek için yapmadı.
Firefox hızlı erişimi bence bile bile eklemiyor çünkü isteyenler eklentiyle yapabiliyorlar. Mesela bir toolbar yüklediğinizde bile onun  sponsor arama motoru yeni sekme sayfasındaki boş sayfaya dahil olabiliyor. Firefox eğer kendi hızlı erişim ekleseydi bu eklentilerle sorunlar olabilirdi.
Bir de dikkat ederseniz Opera yeniliklerinin çoğunu Internet Explorer tekeli zamanında yapmış. Yani eğer biraz akıllı davranıp ürünlerini parayla ya da ücretsiz sürümünü reklamla piyasaya sürmeseydi ve bir de açık kaynak kodlu olsaydı Firefox'un yerinde olabilirdi.
Evet yenilikler 6-7 yıl öncenin.O zamanlar için devrimdi.Mesela sekmeli gezinti.Ama kimse tarayıcıya para ödemek istemez bu doğru.
Firefox'un geliştiricileri bunu da düşünebilirdi.Mesela Explorer'da da Opera'da da hızlı erişim kolaylıkla kapatılabiliyor.İsteyenler açar arzu edenler kapatır.Bu şekilde geliştirilse daha iyi olabilir.
Eklentiler tarayıcıda işleri kolaylaştırıyor olabilir ama kötü amaçlı olmadıklarına kimse garanti veremez.Ayrıca bu eklentilerden yasaklananlar bile oldu bilgi sızdırdığı için.Hatta Firefox geliştiricileri bir liste bile yayınladı en çok tarayıcıya yük bindiren eklentiler adında.Ayrıca eklentilerle yerel bilgisayarınızda ayar yapabiliyorken ben laptop'ımı ve masaüstü bilgisayarımı senkronize ediyorum.Böylece birinde yaptık değişiklik diğerinde de geçerli oluyor.Firefox'ta Sync var ama bu eklentiler için geçerli değil.Her bir firefox için ayrı ayar yapmak gerekiyor ve internet üzerinden senkronize etmek mümkün olmuyor.Tüm bunları Opera ile yapabiliyorsanız bence evet artık Opera interneti daha iyi hale getirmek için geliştiriliyor :)