Firefox 3'e çıktığı gün kötü sürpriz

CHIP Online
20-06-2008, 02:29   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Çıkmasının 5. saatinde Firefox 3'te çok tehlikeli güvenlik açığı bulundu. Detaylar haberimizde....

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Fire ... u-surpriz_7398.html

17 Haziran günü rekor için download'a sunulan Firefox 3'ün çıkmasından tam 5 saat geçmişti ki, Firefox 3'ü ve (Firefox 2.x) serisini de etkileyen çok kritik bir güvenlik açığı bulundu. TippingPoint'e gönderilen açık, Zero Day Initative programıyla Mozilla'ya iletildi. Bu program yazılımlardaki açıkları ilk bulanlara para ödülü vaadetmekte.

Bu güvenlik açığının detayları ve nasıl uygulandığı güvenlik sebebiyle açıklanmazken, kullanıcıların sadece hatalı kodlu web sayfalarını ziyaret etmesi, kötü niyetli kodun çalışması ve sisteminize girmesinin yeterli olduğu belirtiliyor. Mozilla'nın bu açığı kapamak için acil yama çıkarması bekleniyor. Bu açığın Firefox 2.x sistemleri de etkilediği ayrıca belirtiliyor.

Daha basit fakat Firefox 3'ün çökmesine neden olacak "overflow" açığı da Neohapsis mail listesi'ne gönderilmiş durumda.

Güncelleme: Mozilla Güvenlik Başkanı Snyder, blogunda bu exploiti incelediklerini ve en kısa zamanda önlem alınacağını söyledi. Bu açığın henüz internete yayılmamış olmasından dolayı, şimdlik güvenli olduğunu belirtti.

Tüm konu: Firefox 3'e çıktığı gün kötü sürpriz

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Firefox 3.0 sizce ne kadar güvenli?

SaGoPa KaJMeR.
20-06-2008, 05:27   |  #2  
SaGoPa KaJMeR. avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2,547 mesaj
CHIP Online
Tartışıyoruz: Firefox 3.0 sizce ne kadar güvenli?
Firefox 3.0 ' Bana Kalırsa Cook Acık Cıkar. :)
Nedenmi Bu Browse Acilmi Yaptılar. Bi Yeremi Yetiştirmeleri Gerekti Anlamadım. Bu Kadarmı Önem Vermediler. 2 Gün İcinde Acık Bulundu. Acıgı Kapatacak Bir Yama Bulana Kadar Şuan İe Gecmeyi Düşünüyorum Ve Gececem !

fenniEleman
20-06-2008, 09:35   |  #3  
Taze Üye
3 mesaj

tabiki açıklar oluşacaktır. Çünkü sevgili beyaz şapkalı hackerlarımız sürekli açık aramaktadırlar ve sistemde açık har zaman bulunur.Yüzde yüz güvenli sistem yapılamaz.(şöyle yapabilirsin internete bağlanmazsın anca o şekilde)
Önemli olan açıkları zamanında kapatmaktır.Ki mozillada bunu layıkıyla yerine getirmektedir.

byburak2008
Şuan İe Gecmeyi Düşünüyorum Ve Gececem !
İnan bana Ie de bundan daha fazla açık vardır.Microsoft bu açıkları açıklamadığı gibi kapatmayada o kadar hevesli gözükmüyor.

Kapalı Hesap (53751)
20-06-2008, 10:19   |  #4  
Kapalı Hesap
3,036 mesaj

İnşallah bir an önce yama hazırlanır.O kadar memnunim ki yani geçen güne kadar IE7 kullanıyodum şu anda Firefox'la geziniyorum bu sitede yaşadığım farkı anlatamam.

Tırtıl
20-06-2008, 10:20   |  #5  
Denetmen
Teşekkür Sayısı: 1
1,579 mesaj
fenniEleman
İnan bana Ie de bundan daha fazla açık vardır.Microsoft bu açıkları açıklamadığı gibi kapatmayada o kadar hevesli gözükmüyor.
Bu cümle sadece bir "dilek", herhangi bir gerçeğe dayanmıyor.

IE halen dünyanın en çok kullanılan tarayıcısı ve hackerler eminim onun üzerinde çok daha fazla uğraşıyorlar. Ama yine de şimdilik bir delik gedik yok bulunan ve Microsoft'un kapatmadığı. Ayrıca konuyu okursan bu Mozilla'nın açıkladığı bir hata değil. "Kusura bakmayın size bir günde 8 milyon delikli browser kakaladık" diyecek değiller zaten.

SaGoPa KaJMeR.
20-06-2008, 11:24   |  #6  
SaGoPa KaJMeR. avatarı
Yıllanmış Üye
2,547 mesaj
AdRaMiTi

Fırından yeni cıkmış her yeni şey yakar :) Fazla söze gerek yok.

Hakkaten Hayal Kırıklıgı Oldu. AdRaMiTi Yaptıgın Yorum'ma Söyleyecek Söz Bulamıyorum. YORUMSUZ !

:))

beepha
20-06-2008, 12:06   |  #7  
Yıllanmış Üye
156 mesaj

ben programı indirip kurdum
kurduum andan itibaren de sorunsuz kullanıyorum ama bir yandan da IE8 bir an evvel çıksa da kullansak diye sabırsızlanıorum

kardeşim millet bi acaip yahu hele bi kurun kullanın biraz zevkini çıkarın tilkinin ne bu hemen açık bulmalar falan ayıp deil mi :P

Berat Kaçar
20-06-2008, 12:37   |  #8  
Yıllanmış Üye
157 mesaj

acik fln degil de, hiz konusunda ve performans konusunda begenmedim. 2.x serisi daha iyidi sanki...

paintingster
20-06-2008, 15:48   |  #9  
Yıllanmış Üye
123 mesaj

son derece üzücü indirmiştim kullanmıştım çok ta memundum bu haberi duyunca hayal kırıklığı yaşadım içime kurt düştü bende operanın yeni sürümünü kullanmaya başladım mozilla firefox 3 ten daha hızlı ve kullanışlı mozilla firefox 3 te olan özellilklerin çoğu operadada var opera daha güvenli.
mozilla bu açığı kapatana kadar opera kullanacağım.

Waterfallll
20-06-2008, 19:32   |  #10  
Yeni Üye
40 mesaj

Çok. :D

07BENER07
20-06-2008, 20:02   |  #11  
Yıllanmış Üye
1,699 mesaj

firefox u indirenlerden biri olarak ilk indirdiğimde göze hoş gözükmüştü ama şimdi hataları olduğunu anlıyorum zaten opera da gözüme güzel gözükmeye başladı :D indirsem mi acaba ?? :D:D:D

smoktr
20-06-2008, 21:15   |  #12  
Taze Üye
16 mesaj

açıkçası firefox 3 ün ilk betası çıktığı günden beri kullanıyorum. açıkları olduğunu kabul ederek tabiki. neden etmeyeyim ki;
ie kullanıyorum henüz popup filtresi bile yokken.
media player kullanıyordum hiç bir codec yüklü değilken.
98 kullandım virüs programı olmaksızın.
downloadları bile ie üzerinden yaptım yarıda kalsalarda...
halen msn mesenger kullanıyorum bilinen ve bilinmeyen açıklarıyla.
şu ana kadar bulunan tek açığı ile firefox gibi bir tarayıcıdan neden mahrum olayım ki.

Berat Kaçar
21-06-2008, 03:37   |  #13  
Yıllanmış Üye
157 mesaj

cogundan iyi ama yetmiyor

XxXDaRKoXxX
21-06-2008, 11:15   |  #14  
Yıllanmış Üye
3,720 mesaj

2-3 gün içinde tahminimce yama ya da güncelleme gelir ;)

neverofnever
21-06-2008, 12:26   |  #15  
Yıllanmış Üye
507 mesaj

Firefox mümkünse birkaç tane yama çıkartana kadar 3ü birdaha kullanmam.Neden mi ; çıktığı gün indirdim ve ilk 2gün çok memnunken üçüncü gün sanırım "overflow" açığı sayesinde o akşam firefox simgesine tıklıyorum ve karşılaştığım mesaj şu ; "Firefox çöktü"...Hata raporu hazırla yazıları falan çıktı bende gönder dedim fakat onuda göndermedi.Programı kaldırıp tekrar kurdum ve yine aynı mesaj bende 2ye devam ediyorum şu an.Vede firefox3 ile girdiğim sitelere Ie ve spacetime ile giriyorum fakat onlarda sorun olmadı ama 3 çöktü...

yawmaniak
21-06-2008, 21:39   |  #16  
Taze Üye
18 mesaj

arkadaslar selamlar benım de bır sorunum oldu hayal kırıklıgı ıcındeyım daha once fırefox 2 yı kullanıyordum ve mukemmeldı temalar ındırdım eklentı kurdum hayran kalmıstım sonra 3 cıktı ve ılk gece yukledım ılk sorun  3 ye ekledıklerım uyumsuz cıktı bır suru eklentı kurulmadı sonra gecenın ılerleyen saatlerınde mozilla cokme habercısı yazdı ve mozılla coktu hala sok ıcındeyım ılk defa basıma boyle bırsey geldı sonra rapor yolla dedım yolla bastan kurdum kaldırdım ve yıne coktu sımdı herseyını sıldım attım
ya nasıl coktu anlamadım bılen varsa yazsın ltfn hangı durumlarda coker
ve operadan bahsettı bır arkadas o konuda ne dusunuyorsunuz hangı tarayıcı tavsıye edılır tesekkurler

Kapalı Hesap (76993)
22-06-2008, 01:10   |  #17  
Kapalı Hesap
1,382 mesaj

opera yı hiç kullanmadım ama firefox un ıe den daha güvenli olduğu aşikar

paintingster
22-06-2008, 14:30   |  #18  
Yıllanmış Üye
123 mesaj

çok üzülüyorum mozilla firefox tan da ne yapsam vazgeçemiyorum alışkanlığım olmuş
mozillaya güveniyorum güvenmek istiyorum en kısa süre de bu açığı kapatacaklarına inanıyorum ben bu sürümü çok sevdim mozilla firefox 2 den daha iyi çokta hoş.

crixallis31
22-06-2008, 15:45   |  #19  
Yıllanmış Üye
596 mesaj

Açık 2x sürümünde de mevutmuş neyi tartışıo-yoruz burda 3x ilk gğnden beri sorunsuz çalışıyor herkesde çalışmayabilir sorunsuz dünyanın en fazla kullanılan tarayıcı ie6 ve ie7 ile firefoxla karşılaştığıman daha fazla hata ve anormallikle karşılaşıyorum.Yukarıda dendiği gibi %100 güvenli sistem yoktur ayrıca ie ile uğraşan beyaz hacker yoktur heralde sadec emicrosoft yetkilileri mozilla ise o konuda daha şanslı diye düşünüyorum o yüzden yamalı bohçaya dönüp paso yamanıyor.İe de yamanıyor ama o kadar güven vermşyor onunla uğraşan hackerler beyaz değil çünkü en fazla kullanılan taraycı...İlk açığı olan program muamelessi yapmanın anlamı ne ilk de değil sonda değil her program gibi açığı olacaktır.

Son Düzenleme: crixallis31 ~ 22 Haziran 2008 15:48
paintingster
25-06-2008, 11:52   |  #20  
Yıllanmış Üye
123 mesaj

mozillaya da güvenmiyorum artık...
mozilla firefox 3 ü korkuyla kullanmaktan bıktım...
2.0.0.15 sürümü beklerken bu ne ya?
bence en iyisi en güvenlisi opera...
mozilla firefox gibi reklam yapsa opera yaygınlaşır...

07BENER07
25-06-2008, 12:10   |  #21  
Yıllanmış Üye
1,699 mesaj

bence mozilla firefox büyük bir düşüş yaşayabilir bundan sonra

paintingster
25-06-2008, 15:02   |  #22  
Yıllanmış Üye
123 mesaj

pek sanmıyorum...

mohican
26-06-2008, 22:11   |  #23  
Yeni Üye
46 mesaj

İşletim sistemleri hakkında güvenlik hakkında ne kadar bilgili olduğunuzu söyleyebilirsiniz ey microsoft yandaşları.... Kimin kakaladığını kimin gerçekten güvenli olduğunu anladığınızda çok geç kalacaksınız ey microsoft yandaşları, sonra paşa paşa dönersiniz Mozilla Highest Security Firefox'a .... Aynen Nwidiacıların Ati ye abuk sabuk laflar ederken Şimdi Ati nin uygarlığını kabullendikleri gibi, sizde en güçlü ve en güvenli tarayıcı Mozilla nın Uygarlığına boyun eyeceksiniz.... Şunu unutmayın iyiler ben iyiyim demez o yüzden geç farkedilirler.... Mozilla tehditlere karşı askerdir adeta nöbet tutan elbette kurşuna da denk gelebilir ama hemen başka bir mozilla kodu nöbete geçiverir, peki ya İe o size baştan ihanet ediyor zaten uyanamadınızmı hala.... Sizin gibi adamların uyanabilmesi için daha nasıl benzetmeler yapayım ben be....

mohican
26-06-2008, 22:18   |  #24  
Yeni Üye
46 mesaj

Mozilla dan bıkan varsa opera kullanın dünyanın en güvenli tarayıcısıdır kendisi tanıştırayım.... İkinci olarak Firefox geliyordu zaten ancak 7 yıldır Firefox kullanıyorum kimse hackleyemedi ki benim başımdaki hackırları sölesem nasıl bunlardan kurtuluyorsun diye dudaklarınız ucuklar... Ayrıyetten 7 yıldır firefoxtan hiçbir hata mesajı bile almadım Firefox 3.0 da dahil....

Kapalı Hesap (25909)
29-06-2008, 11:10   |  #25  
Kapalı Hesap
1 mesaj

Ben 8 sene İE kullandım. 5 ay önce firefox denedim. İlkönce 2yi kurdum ve daha sonra 3ü. Neden Microsofta bağlı kalmışım bunca yıldır diye hayıflanıyorum. İnanın bana İE nin daha fazla açığı var. Her güzelin elbette kusuru olacaktır. Kullandığımız Microsoft yazılımlarının ne kadarı güvenli ki? Bu dünyada Antivirus programları bile hayatta kalmak için virus vb. yazılımlar üretirken...