Format Sonrası Pc Donması

112709
24-07-2013, 16:40   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4 mesaj

BİRAZ UZUN OLACAK AMA LÜTFEN OKUYUN

Olayları baştan anlatmak gerekirse 1 yıldır bunu yaşıyodum ne kadar cd le format atsamda pc donuyordu bende bilgisayarcıma dedim durumu bi getir dedi baktım usbden formatladı 10 dk sürdü geri verdi pc açılma hızım 4-5 dk dan 20 saniyenin altına düştü ama 32 bit format attırmıştım bazı sorunlar oluyordu oynadığım oyunun hilelerinde bende aynı usbden almıştım ondan 64 e formatladım win7 bu arada sonra düzgün çalıştı her neyse 1-2 formatta ailede olan pclere attım hatta kendi pcme 2. formatı 1 ay kadar önce tekrar atmıstım ve yine düzgündü ama nedense 1 hafta önce formatlarken sanki eskiden cd format attığım zamanki gibi bi yavaşlama oldu format 2-2.30 saat arası sürdü pc açılması 2 dk dan uzun sürüyor oyunumun açılması 20 dk sürüyor dayanamadım bilgisayarcıma tekrar götürdüm dedim bendeki usbden bi formatlarmısın tamam dedi aldı bendekinden yaptı ve normal çalıştı hiç sorun çıkarmadan acaba dedim düzeldimi diye dün bi tekrar usbyi deneyim dedim ve pc yine ağırlaştı yine 2 dk dan uzun sürüyor açılması bu adamın yaptığı farklı bişey olmalı neyi farklı yaptığını bana açıklayabilecek olan varmı ulaşma durumum yok adam tatilde arıyorum açmıyor en az 1 hafta bu pc böyle olcak yapamazsam ve yarın netim 3mbpsden 20mbps ye yükselecek düzgünce nette dolanmak istiyorum ne yapmam lazım 
formatta şöyle formatlıyorum usb takıp biostan 1.aygıt usb gösteriyorum 
usb speed diye bi ayar var highspeedden fullspeed alıyorum usblerin daha hızlı çalışmasını sağlıyormuş 
1 tuşa basın falan oraları geçerken bile yavaşladı artık 
türkçe ve türkçe f dilleri seçip devam diyorum 
özelleşmişten c yi biçimlendirip c ye ileri diyip format başlatıyorum acaba farklı bişeymi varda yapmıyorum onu ? 
sonra pc açılıncada ilk ekran kartı sonra oyunumu zaten tek oyun yüklerim sonra driver programım var hepsinin güncel halini kendi yükler sonra oyunumu açarım patch bitincede girerim normalde patch bitmesi 20 dk dır hepsinin ama bu en az 5-6 saat sürüyor artık

sistemimi yazmamısım
amd athelon II X2 250
4 GB ram
Nvdia Geforce 9900GT 256 bit 1 GB
320 gb hdd var 8 tane bad sector buldu bugün tarattım 

Son Düzenleme: 112709 ~ 24 Temmuz 2013 16:48
112709
24-07-2013, 16:59   |  #2  
OP Taze Üye
4 mesaj

bilenmi yok yoksa uğraşmakmı istemiyorsunuz Sansürlenmiş

murat5038
24-07-2013, 19:24   |  #3  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 681
6,682 mesaj

HDD deki bad sectordan kaynaklı Yeni HDD alırsan düzelir. Sıcaklıkları kontrol et macunları değişmemiş ise aldığından beri değiştir.

Format atarken usb hızlarını elleme Optimize default yapıp sadece 1. kısma usbyi al bu yeter. Formatı cd den at özel bir durum yoksa. Oynanmış xp kullanam formattan sonra Antivirüs kur ilk olarka ve driver bulucu yazılımı kullanma kendi orj. sitelerinden inmesi lazım yoksa bilgisayarın daha kötü hal alır gördüğün gibi.

murat5038
24-07-2013, 19:25   |  #4  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
6,682 mesaj

Ayrıca burda hiç kimse sana özel cevap verecek diye bir kural yok beklemeyi öğrenmen lazım bir daha kine dikkatli konuş sertlikle hiçbirşey çözemezsin.

112709
24-07-2013, 20:42   |  #5  
OP Taze Üye
4 mesaj
Alıntı: murat5038  
Ayrıca burda hiç kimse sana özel cevap verecek diye bir kural yok beklemeyi öğrenmen lazım bir daha kine dikkatli konuş sertlikle hiçbirşey çözemezsin.
peki teşekkürler yani şimdi hdd veya ssd alacak maddi durumum şuan yok bad sector içinde 3-4gün pc açık kalmalı ben bu adam gibi formatı nasıl atarım neyi farklı yapıyorda o badsectorler veya driver bulma programı bile yavaşlatmıyor ?

murat5038
24-07-2013, 23:03   |  #6  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
6,682 mesaj

öyle bir durum söz konusu olamaz o adam Biosu düzeltiyor sen bozuyorsun ayarları yukarda yazdığına göre. Badsectörleri giderme yolunu anlatırdım ancak hem bilgili değilsin bu konularda hem de Daha çok zarar verme riskin var Yeni hdd alman lazım. İlk dediğim uyarıları dikkate alırsan yavaşlama azalacaktır. Bad sectör olduğunu nerden anladın HDTUNE 5. ile Error scan yap ve bittiğinde resmini burada paylaş. Diğer sistem bilgilerini de paylaşırsan iyi olur.

112709
24-07-2013, 23:25   |  #7  
OP Taze Üye
4 mesaj

az önce aradım telden bios ayarlarını yarın atacakmış ondanmış hdtune taratıştım uzunsürüyodu bidaha yapamam bu arada ilgi için saol ama üslubunu düzeltmelisin yinede saol telden gece giremem sabah konu başlığına çözüldü yazarım

murat5038
25-07-2013, 00:15   |  #8  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
6,682 mesaj

uslubu ben değil ilk önce siz düzgün yazmadığınız için uyarı verdim.

padisah
25-07-2013, 03:19   |  #9  
padisah avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 178
2,190 mesaj
Alıntı: murat5038  
öyle bir durum söz konusu olamaz o adam Biosu düzeltiyor sen bozuyorsun ayarları yukarda yazdığına göre. Badsectörleri giderme yolunu anlatırdım ancak hem bilgili değilsin bu konularda hem de Daha çok zarar verme riskin var Yeni hdd alman lazım. İlk dediğim uyarıları dikkate alırsan yavaşlama azalacaktır. Bad sectör olduğunu nerden anladın HDTUNE 5. ile Error scan yap ve bittiğinde resmini burada paylaş. Diğer sistem bilgilerini de paylaşırsan iyi olur.
  Murat zarar verme riskinden neyi kast ediyorsun?
Yapılacak işlem bu:Başlat>Tüm programlar>Donatılar>Komut istemi(Sağ tıkla>yönetici olarak çalıştır>Evet)>chkdsk /f>Enter

murat5038
25-07-2013, 15:56   |  #10  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
6,682 mesaj
Alıntı: padisah  
  Murat zarar verme riskinden neyi kast ediyorsun?
Yapılacak işlem bu:Başlat>Tüm programlar>Donatılar>Komut istemi(Sağ tıkla>yönetici olarak çalıştır>Evet)>chkdsk /f>

bad sector onunla düzelmez :) işlem WD nin kendi LLF yazılımı ile yapılacak ancak 0 verisi yazıldığı için yarıda kesilme veya herhangi bir terslik hddyi daha beter çıkmaza götürür.

murat5038 bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]