İntel 4 Yılda NE Kadar Performans Artışı Sağlamış?

Kapalı Hesap (107285)
23-04-2011, 11:41   |  #1  
OP Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 0
853 mesaj

Arkadaşlar gelin bugün sosyetik işlemci üreticimiz İntel'İn 3-4 sene önceki en iyi çift çekirdekli cpu'su q9770 ile bugünün en iyi çift çekirdekli cpu'su İ3 2120'yi karşılaştıralım ve bu geçen süre zarfında bize NE Kadar Performans Artışı Sağlamış (  nanometro, HT, Turbo core ve mimari değişim gibi masallarıyla bizi ne kadar kandırmış ) görelim....

Intel Core2 Extreme X9750 3.16GHz
Intel Core i3-2120 3.30GHz

ve testlerin adil yapıldığını göstermek adına farklı bir site.

AnandTech Bench  q9770 vs İ3 2100

Görüldüğü üzere bırakın artışı ibre aşağı doğru inmiş... Sebebi nedir bilmek zor ama intel elindeki teknolojileri bize sunmamak için, her geçen yıl yeni bir masalla kasasını daha fazla dolarla doldurmak için yemin etmiş gibi görünüyor. Yorum sizin...

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (107285) ~ 23 Nisan 2011 11:43
panda34
23-04-2011, 12:27   |  #2  
Yıllanmış Üye
2,344 mesaj
Alıntı: hkndvc  
Arkadaşlar gelin bugün sosyetik işlemci üreticimiz İntel'İn 3-4 sene önceki en iyi çift çekirdekli cpu'su q9770 ile bugünün en iyi çift çekirdekli cpu'su İ3 2120'yi karşılaştıralım ve bu geçen süre zarfında bize NE Kadar Performans Artışı Sağlamış (  nanometro, HT, Turbo core ve mimari değişim gibi masallarıyla bizi ne kadar kandırmış ) görelim....

Intel Core2 Extreme X9750 3.16GHz
Intel Core i3-2120 3.30GHz

ve testlerin adil yapıldığını göstermek adına farklı bir site.

AnandTech Bench  q9770 vs İ3 2100

Görüldüğü üzere bırakın artışı ibre aşağı doğru inmiş... Sebebi nedir bilmek zor ama intel elindeki teknolojileri bize sunmamak için, her geçen yıl yeni bir masalla kasasını daha fazla dolarla doldurmak için yemin etmiş gibi görünüyor. Yorum sizin...

Core2 Extreme ile normal i3'u kiyaslarsan oyle olur, birde normal seri Core2 ile ayni hizda i3'u kiyaslayalim ne olacak. Core 2 Duo E8500 yuzde 10 kadar daha yavas.
http://www.anandtech.com/bench/Product/55?vs=289
Intel Core 2 Duo E8500 - 3.16GHz - 6MB L2
VS
Intel Core i3 2100 - 3.1GHz - 512KB L2 - 3MB L3

Son Düzenleme: panda34 ~ 23 Nisan 2011 12:27
Kapalı Hesap (107285)
23-04-2011, 13:03   |  #3  
OP Kapalı Hesap
853 mesaj

Normal seri anormal seri diye bir ayırım yaparsak, gerçekçi sonuçlar elde edemeyiz. Olay gayet net, zamanlarının en iyi çift çekirdekli işlemcileri karşılaştırıldı.

Diyecesiniz ki o zaman da 6 çekirdek yoktu, bugün var, en üst seviye ürünleri karşılaştıralım. 995X gibi..

O zaman da çekirdek sayısının başka bir oyun olduğunu söylerim. Çünkü 4 sene önce 2 çekirdekli bir işlemci testlerden 5000 puan alabiliyorsa, bügünün teknolojisinde üretilen 2 çekirdekli bir işlemci testlerden en 2-3 kat fazla puan almalıydı, 15000 gibi... Bu noktada tekrar inceleme yaparsak,

995X 3 kat fazla çekirdeğe sahip olmasına rağmen aldığı puan sadece 10809. Yani 4 sene önce üretilmiş olan 2 çekirdekli bir işlemcinin ( x9750 ) 2 katı...

Tekrar yorum sizin...s

Güney62
23-04-2011, 13:12   |  #4  
Güney62 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
546 mesaj

Sana katılıyorum.İntel sadece göz boyamak için Sandy Bridge'leri çıkardı.Yoksa performans artışı falan filan hikaye...

panda34
23-04-2011, 13:16   |  #5  
Yıllanmış Üye
2,344 mesaj

Ben AMD islemcili bilgisayar da kullaniyorum ama ucuz oldugu icin 200 liraya 4 cekirdekli islemci satiyor canavar gibi de oyun oynatiyor, ama Intel i7'nin ust modelleri kadar guclu AMD X6 islemciler yok bu bir gercek.

cracker1
23-04-2011, 13:35   |  #6  
cracker1 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
326 mesaj

evet amd daha iyi

Kapalı Hesap (107285)
23-04-2011, 14:01   |  #7  
OP Kapalı Hesap
853 mesaj

Yalnış anlaşılmasın benim bu konuyu açma sebebim hiçbir firmanın reklamını yapmak, karalamak veya övmek değil. İnsanların testlerdeki bu ilginç sonuçları görmesini ve piyasa oyunlarına aldanıp zaten az olan milli gelirimizin daha fazla sömürülmemesini sağlamak....

censez41
23-04-2011, 22:09   |  #8  
censez41 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
1,705 mesaj

iSuppli'ın rakamlarına göre, Intel işlemci pazarında 2010 yılını 81.0 pazar payı ile bitirdi. Bu, Intel için 2009 yılına göre 0.4'lük bir artış demek. AMD ise, pazar payını 2009 yılına göre 0.8 kaybederek 11.4'e geriledi.
2010 4. çeyreğinde Intel'in %81.5, AMD'nin ise %10.9 pazar payı elde ettiğini görüyoruz. Bu rakamlar trendin Intel'in lehine değiştiğini gösteriyor. Özellikle Sandy Bridge işlemciler Intel'in pazar payının artışında önemli rol oynadı.
2010 yılında işlemci pazarının 2009 yılına göre %25 büyüyerek 40 milyar dolarlık bir pazar payına ulaştığını görüyoruz.
Son rakamlar da gösteriyor ki, Bulldozer mimarisi AMD'nin  Intel'den pazar payı kapması için oldukça önemli. Bu şartlar altında AMD'nin Intel'le rekabet edebilmesi -en azından bazı segmentlerde- çok zor.

http://donanim.thgtr.com/haber/d ... n-son-pazar-paylari
den  alıntı

Görüldüğü gibi dünya intel kullanıyo sanırım 11.4 lük pazar payını da gelişmekte olan ülkelerden sağlıyordur
Şuan amd bu ezikliği gidermek için birazdaha fiyat performans oranı yüksek işlemciler çıkarıyor
 intel kadar iyi işlemci üretebilse kimsenin gözünün yaşına bakmadan fiyatları 1000 dolar dan başlatır buna emin olun

mesela 2007 yılı ocak dergisine göre amd athlon 64-fx-62 işlemcisini 960 dolara satıyordu

dabbe1
24-04-2011, 03:02   |  #9  
dabbe1 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
2,665 mesaj
Alıntı: censez41  
iSuppli'ın rakamlarına göre, Intel işlemci pazarında 2010 yılını 81.0 pazar payı ile bitirdi. Bu, Intel için 2009 yılına göre 0.4'lük bir artış demek. AMD ise, pazar payını 2009 yılına göre 0.8 kaybederek 11.4'e geriledi.
2010 4. çeyreğinde Intel'in %81.5, AMD'nin ise %10.9 pazar payı elde ettiğini görüyoruz. Bu rakamlar trendin Intel'in lehine değiştiğini gösteriyor. Özellikle Sandy Bridge işlemciler Intel'in pazar payının artışında önemli rol oynadı.
2010 yılında işlemci pazarının 2009 yılına göre %25 büyüyerek 40 milyar dolarlık bir pazar payına ulaştığını görüyoruz.
Son rakamlar da gösteriyor ki, Bulldozer mimarisi AMD'nin  Intel'den pazar payı kapması için oldukça önemli. Bu şartlar altında AMD'nin Intel'le rekabet edebilmesi -en azından bazı segmentlerde- çok zor.

http://donanim.thgtr.com/haber/d ... n-son-pazar-paylari
den  alıntı

Görüldüğü gibi dünya intel kullanıyo sanırım 11.4 lük pazar payını da gelişmekte olan ülkelerden sağlıyordur
Şuan amd bu ezikliği gidermek için birazdaha fiyat performans oranı yüksek işlemciler çıkarıyor
 intel kadar iyi işlemci üretebilse kimsenin gözünün yaşına bakmadan fiyatları 1000 dolar dan başlatır buna emin olun

mesela 2007 yılı ocak dergisine göre amd athlon 64-fx-62 işlemcisini 960 dolara satı

AMD intel'den daha iyi işlemci üretiyor ama insanlar koyun pisikolojisinde olduğundan hala intel işlemcili sisteme para kaptırıyor...

anarxia
24-04-2011, 10:57   |  #10  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 41
663 mesaj

intel ve amd'nin performansları birbirine yakın, amd biraz daha iyi performans konusunda, fakat işlemcinin ömrü konusunda intel amd ye fark atar.

black_flood
24-04-2011, 11:24   |  #11  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj

anarxia
Alıntı

intel ve amd'nin performansları birbirine yakın, amd biraz daha iyi performans konusunda, fakat işlemcinin ömrü konusunda intel amd ye fark atar.

kullanıldığı ortama ve şartlara göre değişiklik gösterir malesef saçma sapan bir deli hurafesi ile yürümüyor malesef bu işler. amd sistemler bçok ağır çalışma ortamlarında 5 sene performans ve stabilite kaybına uğramadan çalışabilirken intel en fazla 2 sene gidiyor aynı ortamda 3. cü sene yenileme durumu doğuyor.

evet i7 dengi yok diye görülüyor herkezin tek lafı bu akız olmuş ağızlara. ona bakacak olursakta intelin hiçbir işlemcisi gerçek 64 bit kodları işleme yeteneğine sahip değildir. amd firmasından aldığı koları emulatörler aracılığı ile dönüştürüp çözebiliyor.

öyle saçmalık olmaz intel 64 bittir demeyin geçmişinden bu yana 64 ü asla desteklemediği ve asla kullanamadığı için para ile satın aldığını herkez bilir.

ve tarih tekerrür ediyor amd 128 bit işlemcilerinbi üretti ama gerçek değil kısmen olan modelleri üretti. en ezik lano işlemcisi i7 serisi tüm işlemcilerden % 1.5 kat daha hızlı bitiriyor işlemleri. apu modelleri % 15 daha hızlı çalışıyor i7 exterme modellerinden. zambezi modelide % 45 daha hızlı çalışıyor ve en son çıkan yeni mimari çekirdeği ise % 75 daha hızlı çalışıyor.

eğer amd gerçek 128 bit işlemcilerini çıkartsa idi intelin en az 10 yılına maal olurdu yenilgisini hazmetmesi.
intel hiç bir zaman işlemci teknolojisi üretmedi bugüne kadar hep aynı saat hızı arttırdı cache bellek arttırdı sanal çekirdek yaptı entegre ekran kartı üretti falan filan hep aynı hikaye.

amd tüm yenilikleri sağlayan firma. 64 bit amd getirdi 128 bit amd getirdi. entegre bellek kontrolcüsü amd getirdi intel satın aldı. serin ve sessiz teknolojisi dediği mimariyi amd üretti intel satın aldı. birtek işlemciye otomatik overclock teknelojisi ve entegre ekran kartı muhabbetini intel çıkarttı fakat ezik olduğu için geliştiremedi. amd bunuda yaptı artık tüm işlemci çekirdekleri bağımsız olarak overclock ediyor kendisini dx 11 ati hd 6000 ekran kartlı işlemcilerini ürettiler.

amd her türlü intele fark koydu ve koymayada devam edecektir.

bu arada amd yeni işlemcilerinin performans testlerini yayınladılar fakat buraya link vermiyorum intel diyenlerin ezikliği çıkmasın ortaya . yenilgilerini zamanı gelince haziran ayında görsünler canlı olarak.

Son Düzenleme: black_flood ~ 24 Nisan 2011 11:28
censez41
24-04-2011, 14:43   |  #12  
censez41 avatarı
Yıllanmış Üye
1,705 mesaj

intel 2001 yılında çıkardığı itanium işlemcisiyle 64bit i zaten destekliyordu  ancak bu işlemci sunucular için geliştirildi bakınız.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Itanium_i%C5%9Flemcisi

pc lerde ilk 64bit işlemciyi amd kullandı ve komut setinin lisansinı intele  verdi  intelde daha önceleri mmx, sse1..4 ve ön önemlisi x86 komut setlerini amd ye vermişti
bir aralar nvidia  intele rakip işlemci üretmek için x86 komut seninin lisansina sahip olan via yı satın alabileceği konuşuluyordu..

intel yol haritasına uyduğu için pc ler için 64 bit e amd den sonra girdi ve amd nin ilk çıkan 64 bit lik athlon işlemcileri yazılım eksikliği ve o zamanın sistemleri için 1gb bellek yettiği için bir işe de yaramdı
ayrıca bilgisayarda işlemci dışında diyer teknolojilerde de intel in katkısı büyük mesela pci-e,pci gibi slotlar ı intel geliştirdi

bellek kontrolcüsünü işlemciye ilk koyan amd olmuştur bu sayede intelin core 2 dou işlemcilerin ile olan performans farkının daha da açılması önlenmiş oldu
şuan intel bu konudada üstün zira bellek kontrolcüsü işlemcinin içine aldı ve 3 kanal desteği var
amd de buldozer bile 2 kanal desteği var
8 çekirdekli buldozer işlemcisinin 6 çekirdekli intel işlemcisinden üstün olmasınla övünürlar :))

http://www.donanimhaber.com/isle ... n-50-daha-hizli.htm

amd nin geliştirdiği bir teknoljide elektronik soba video aşağıda

http://www.youtube.com/watch?v=XrEaAMt9SnA

Son Düzenleme: censez41 ~ 24 Nisan 2011 15:14
dabbe1
24-04-2011, 15:44   |  #13  
dabbe1 avatarı
Yıllanmış Üye
2,665 mesaj
intel 2001 yılında çıkardığı itanium işlemcisiyle 64bit i zaten destekliyordu  ancak bu işlemci sunucular için geliştirildi bakınız.

pc lerde ilk 64bit işlemciyi amd kullandı ve komut setinin lisansinı intele  verdi  intelde daha önceleri mmx, sse1..4 ve ön önemlisi x86 komut setlerini amd ye vermişti
bir aralar nvidia  intele rakip işlemci üretmek için x86 komut seninin lisansina sahip olan via yı satın alabileceği konuşuluyordu..

intel yol haritasına uyduğu için pc ler için 64 bit e amd den sonra girdi ve amd nin ilk çıkan 64 bit lik athlon işlemcileri yazılım eksikliği ve o zamanın sistemleri için 1gb bellek yettiği için bir işe de yaramdı
ayrıca bilgisayarda işlemci dışında diyer teknolojilerde de intel in katkısı büyük mesela pci-e,pci gibi slotlar ı intel geliştirdi

bellek kontrolcüsünü işlemciye ilk koyan amd olmuştur bu sayede intelin core 2 dou işlemcilerin ile olan performans farkının daha da açılması önlenmiş oldu
şuan intel bu konudada üstün zira bellek kontrolcüsü işlemcinin içine aldı ve 3 kanal desteği var
8 çekirdekli buldozer işlemcisinin 6 çekirdekli intel işlemcisinden üstün olmasınla övünürlar :))

senin yaşından büyük o işlemciler... o işlemciler on yıldan eski... AM2 ve sonrasını kıyasla bak çok sevdiğin intel Core i serisine bak asıl micro mangal olan onlar...

censez41
24-04-2011, 15:51   |  #14  
censez41 avatarı
Yıllanmış Üye
1,705 mesaj

sen benim yaşımı nerden biliyon ben yıllarca intel 6510 işlemcisini kullanan commodore 64 kullandım
o yıllarda amd intel e fasan üretim yapıyordu.  :)))

dabbe1
24-04-2011, 15:58   |  #15  
dabbe1 avatarı
Yıllanmış Üye
2,665 mesaj
sen benim yaşımı nerden biliyon ben yıllarca intel 6510 işlemcisini kullanan commodore 64 kullandım
o yıllarda amd intel e fasan üretim yapıyordu.  :)))
tahmini olarak... intel ile AMD yaşıt sayılır IBM olmasa o 2 markada olmayabilirdi... intel fos oyuncaklarla insanları kandırırken AMD gerçek performansı uygun fiyata satar... artık sürüden ayrılıp intel'den kurtulmanın vakti gelmiştir...

censez41
24-04-2011, 16:07   |  #16  
censez41 avatarı
Yıllanmış Üye
1,705 mesaj
Alıntı: dabbe1  
tahmini olarak... intel ile AMD yaşıt sayılır IBM olmasa o 2 markada olmayabilirdi... intel fos oyuncaklarla insanları kandırırken AMD gerçek performansı uygun fiyata satar... artık sürüden ayrılıp intel'den kurtulmanın vakti gelmiştir...
"Görüldüğü gibi dünya intel kullanıyo sanırım 11.4 lük pazar payını da gelişmekte olan ülkelerden sağlıyordur

mesela chip  2007 yılı ocak dergisine göre amd athlon 64-fx-62 işlemcisini 960 dolara satıyordu"

burda daha daha öncede belirtiğim gibi amd işlemcilerini pazar payını artırmak için bir miktar ucuza sattığı doğru ama intelle rekabet edebildiği yıllarda fiyatları hiçde ucuz değilde örnek
mesela 2007 yılı ocak dergisine göre amd athlon 64-fx-62 işlemcisini 960 dolara satıyordu

Son Düzenleme: censez41 ~ 24 Nisan 2011 16:08
black_flood
24-04-2011, 19:13   |  #17  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
5,190 mesaj

yazıyı değiştirdiğin için sağol sapla samanı ayırt edemeyen canlı örneği. bir kere x6 yada x8 değildir lano işlemciler x2 dir 2.cisi ise apu modelide x4 ve x6 dır. bobcat modelide x4 x6 ve x8 dir. daha işin içine 20 çekirdekli fxleri katmadım bile.

al sana sonuçlar sok gözüne gözüne belki rahatlarsın.

bu nisan ayına ait olan FX buldozerler yok çünkü rakip olabilecek bir tane bile inte ürünü yok.

ve bundan önce tüm internete yaydığım x4 apu işlemcisinin % 40 performans farkı çaktığı test.

buda rahatlatamadıysa artık buz koy anca soğursun.

intel hiçbir zaman 64 bit desteklemedi ve destekleyemeyecekte 128 bit desteğide veremeyecek asla ne yazık ama dimi yediremiyorsunuz intel kullanıcıları hiçbir zaman kazanamıyorsunuz iddanızda. ekran kartınıda geliştirdiniz valla mükemmel oldu ezikler sizi dandik dx10 ekran kartlarını yenilik diye sundunuz. amd 6000 harici kartlar ile ne kadar oyun yazılım açılabiliyorsa entegre 6000 serisi ilede o kadar çok uygulama oyun video donmadan açılabiliyor varmı intelin dx11 desteği ve hd 45 fps alabilen entegre grafik çözümü yok.

Son Düzenleme: black_flood ~ 24 Nisan 2011 19:18
censez41
24-04-2011, 20:39   |  #18  
censez41 avatarı
Yıllanmış Üye
1,705 mesaj

adam özle yazmış ki görende amd den para alıyo sanacak :))
bikere şu aşağıdaki paragraftan  tek kelime anlamadım bu cümleyi hangi sözüme cevap yazdın merak ettim

"yazıyı değiştirdiğin için sağol sapla samanı ayırt edemeyen canlı örneği. bir kere x6 yada x8 değildir lano işlemciler x2 dir 2.cisi ise apu modelide x4 ve x6 dır. bobcat modelide x4 x6 ve x8 dir. daha işin içine 20 çekirdekli fxleri katmadım bile."

ben yazılarımı şu anki gidişata göre yazdım ve mümkün mertebe kanıtlarıyla yazmaya çalışıyorum sen se daha piyasaya çıkmamış tarafsız kaynaklarca test  edilmemiş işlemcilerle bana cevap veriyorsun

intelin 64bit desteklemediği saçmalığını  ne ye dayanarak söylüyorsun merak ediyorum intel ilk 64bit işlemciyi 2001 yılında çıkardı dedim site ismide verdim bir bak istersen
ayrıca amd 128bit desteği ile ilgili birşeylerde yazmışsın nerden okudun site adını bizede ver yoksa amd de çalışan bir köstebekmi tanıyorsun :)))

önemli not:bana cevap vereceksen önce adam ol ve doğru düzgün cümle kur yoksa benim yazdıklarımdan tek kelime alıntı yapıp cevap verme

black_flood
24-04-2011, 21:04   |  #19  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
5,190 mesaj

aptal insan örneği sse5 128 bit olayı 64 bit ilk amd işlemci çıktıktan 1 hafta sonra yayınlandı resmi olarak

sen daha uyu uyu. kendi web sitesindede ararsan bulursun

dabbe1
24-04-2011, 22:05   |  #20  
dabbe1 avatarı
Yıllanmış Üye
2,665 mesaj

http://www.donanimhaber.com/dige ... stekli-olabilir.htm
bunun dışında tam sonuç yok... intel yine geride kalacak bu kesin...

black_flood
24-04-2011, 22:35   |  #21  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
5,190 mesaj

bu olabilimesin bulamadığın 128 bit mimarisi ile yaptığı hesaplama yöntemi öyle bir karışıkki intelin ki halt etmiş yanında.

tabi bunun dışında dahasıda var yok değil ama bu kadarufak bir parçası yeterde artar ilgilenenlere. 128 bit gelecek ve geliyor kaçarı yok intelin ezilmek onun kaderinde var.

censez41
24-04-2011, 22:49   |  #22  
censez41 avatarı
Yıllanmış Üye
1,705 mesaj
Alıntı: black_flood  
aptal insan örneği sse5 128 bit olayı 64 bit ilk amd işlemci çıktıktan 1 hafta sonra yayınlandı resmi olarak

sen daha uyu uyu. kendi web sitesindede ararsan

kendini bir bok biliyo sanan ama hiçbirşey bilmeyen insan müsfettesi bak şimdi

http://developer.amd.com/CPU/SSE5/Pages/default.aspx
sse5 komut setin de 128 bit kelimesini görünce hemen atladın sandın ki bu işlemci 128bit değilmi :))

bu registerler yazılım desteklerse multimedia uygulamalarını hızlandırmak için düşünülmüştür
git arşivden chip dergisi nisan 99 sayısını bul sayfa 168
"orda bir satırda derki   pentium 3 8 tane 128bit lik register bulunur bunlar seçime bağlı olarak x87 ,mmx veya sse1 komutlarını tarafınsan kullanılır."

yani p3 de bile sse için 128bit olduğunu söylüyo sence bu işlemcidemi 128bit

bunlar derin konular aslında ben üniversitede mikroişlemciler dersi gördüğüm halde bu konuyu sana detaylı açıklayamam çok merak ediyorsan iyice öğren sonra ahkam kes.

Son Düzenleme: censez41 ~ 24 Nisan 2011 22:59
Banned
25-04-2011, 02:04   |  #23  
Banlandı
188 mesaj
Şuan amd bu ezikliği gidermek için biraz daha fiyat performans oranı yüksek işlemciler çıkarıyor
intel kadar iyi işlemci üretebilse kimsenin gözünün yaşına bakmadan fiyatları 1000 dolar dan başlatır buna emin
Kesinlikle katılıyorum ...

Son Düzenleme: cy ~ 25 Nisan 2011 02:05
thegenius
25-04-2011, 11:03   |  #24  
Yıllanmış Üye
131 mesaj

bence amd intelden iyi islemci bile uretse onyargilardan kurtulamayacagi icin en az sole bi 5 yil daha fiyatlari asagida tutmak zorunda kalir  . bu bilinen ticari bir gercek. 
kaldi ki benim gordugum kadariyla amd de daha hizli islemciler konusunda fazla bisey yapmiyor.
cunku daha iyisini yaparlarsa stoklardaki urunlerin cou elde kalir bu da zarar demek.
stoklar bitsin diye bekliyolar bitmeye baslayinca da aman bunlar biterse ne saticaz cok tuttu yaf deyip, ayni tip urunlerden yenileri suruyolar piyasa yuvarlanip gidiyo. 
belki de satislar peynir ekmek gibi gitse durum degisirdi .

censez41
25-04-2011, 15:41   |  #25  
censez41 avatarı
Yıllanmış Üye
1,705 mesaj

chip dergisi nisan 2011 sayısında oyun sistemleri için "intel core i5-2500k" işlemcisin tavsiye ediyor işlemcinin fiyat performans puan ise 100 yani performansına göre 220$ fiyatı gayet iyi
şuan amd sistem alacaklar yakın zamanda çıkacak olan buldozer işlemcilerini kullanacakları kesin olmadığını  bilmelerini isterim ayrıca buldozer işlemcileri çıktığı zaman çok iyi başarı sağlar iseler bile anakart ve işlemcilerinin fiyatlarının ucuz olmasını beklemeyin.

Son Düzenleme: censez41 ~ 25 Nisan 2011 16:01