iPhone hakkındaki görüşlerinizi paylaşın!

crazy_girl
30-09-2008, 00:28   |  #26  
Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
48 mesaj

Benim abimin vardı.yaklaşık 2 hafta önce (tabi buradaki fiyatından ucuz) Amerikadan sipariş etti. abartı olduğunu düşünüyorum. değmez! Görüntüsüne parlaklığına laf yok. şu ana kadar piyasadaki telefonların en muhteşemi en güzeli en kralı' da olabilir. ama dokunmatik tercih etmiyorum.ve sevmiyorum. zevk meselesi bence. bana göre Abartı Abartı Abarttııı!!! görsellik ön planda tutulmuş.  2mpixel kamera çok güzel ve kaliteli fotoğraflar çekiyor. sim kartı çıkarmak için sivri bişey olması lazım(ki bu benim için telefonu berbat yapar) eğer sağa sola atacak kadar paranız varsa alın. yazık verilen paraya.

BwT
30-09-2008, 11:49   |  #27  
Yıllanmış Üye
720 mesaj

Iphone karizmatik ve şık bir telefon. Apple'ın sadeliği, kullanışlılığı iphone'da da kendini belli ediyor.

Ancak fiyat/performans oranı çok çok kötü. Yani verdiğiniz paraya değmiyor. Asus P535, HTC Touch Diamond, Samsung Omnia gibi cep bilgisayarları iphone'un yaptığı her işi rahatlıkla yapabilir. Hem de daha ucuza...

pcqo
30-09-2008, 15:02   |  #28  
Taze Üye
1 mesaj

Genellikle Apple firmasının ürünlerinin çoğu sadece tasarımıyla dikkat çekiyor. İçerik bakımından çok sıradan ürünler hatta çok düşük özellikleri olan ürünler bile var. iphone da bunlardan birisi. Sadece kulaklık destekleyen bluetooth, gömülü batarya (değişmek gerekince servise gitmesi gerekiyor), 2 mp'lik düşük çözünürlükte bir kamera (sanırım video kaydı yapmıyor), işinize yarayabilecek bikaç özelliği satın almaya zorlayan yazılım eksiklikleri, Türkiye şartlarında ne kadar verimli olabileceği tartışılabilecek GPS'i, Türkiye'de kullanıma girmeyen 3G teknolojisi ve aklıma gelmeyen bikaç olumsuz özellikleri, tasarımından daha ağır basıyor bence. Aynı durum imac, macbook, macbook pro gibi ürünleri için de geçerli. Sonuç olarak tasarımlarına ben de aşık olsam bile o kadar çok para verip hiçbir Apple ürünü almam! Buna iphone da dahil.

cosdeniz
30-09-2008, 15:25   |  #29  
Taze Üye
7 mesaj

kim ne derse desin ben bu telefonu almayı düşünüyorum. sevgili arkadaşlar kamerası 2 mpiksel olabilir. eger çok fotoğraf çekmek istiyorsanız 1.250 ytl'ye fotoğraf makinasının tillahı var (örn. nikon d40x ben aldım çekilen fotoğrafların bırakın telefonla point-shot makinalarla bile alakası yok)video da çekmeyebilir telefonla video çekmek bana oldum olası saçma gelmiştir. bluetooth ile bişey gönderilmemesi çok önemli değil abuk subuk türk filmelrinin esprili videolarını gönderme gibi bir fantezim yok. buraya yazan arkadaşların kaç tanesi sürekli mms gönderiyor acaba (7 senedir cep telefonu kullanıyorum bir kere mms kullandım o da nokia 7250i vardı onunla sene 2003) benim için güzel yanı artık hem telefon (samsung u600) ve mp3 player (sony aw300) aynı anda taşımayacak olmam. o kısmı cazip geliyor. şimdi bu cihazı kullanan arkadaşlara sormak istiyorum; kulaklık ses kalitesi nasıl? benim sony mp3 playeri yakalayabilirmi? daha önce pda telefonlar kulladım (hp6340,nokia 7710, se p900,p910i) araba kullanırken işkence, direksiyondayken numara çeviremiyordum, böyle bir sıkıntı yaşarmıyım?

cripo
30-09-2008, 15:39   |  #30  
Taze Üye
2 mesaj

http://img511.imageshack.us/img511/3910/tasgibici1.png

Yoruma yer bırakmayan resim :)

Son Düzenleme: cripo ~ 30 Eylül 2008 15:57
phantomxxx
30-09-2008, 17:23   |  #31  
Taze Üye
7 mesaj
cripo

Bu resim olayı gayet iyi özetlemiş. Yeğenim almıştı inceleme fırsatım oldu. Ön tarafında kamera olmayan bir 3G telefon üretip 1500 YTL istiyorlar. Ama verende kabahat. PS 3 alırım daha iyi hiç olmazsa Ps3 alana Blue Ray Player bedavaBeğendim
Ayrıca video kaydı da yok. Ayrıca mesaj geldiğinde telefonun ışığı yanıyor ve mesaj ana ekranda pat diye çıkıyor (densiz bir telefon yani). Şifre koyupta korunurum sanmayın mesajın ekrana düşmesini engellemiyor. Ama annenize ekran için bir tül perde diktirirseniz belki engelleyebilirsiniz. Dil çıkarıyor

gokhan2828
30-09-2008, 22:16   |  #32  
Taze Üye
7 mesaj

Samsung ve Nokia'nın yeni dokunmatik ekranlı modelleri alternatif olacaktır.Türkçe menü ve kullanışlılık ön planda olacaktır.

kernell32
01-10-2008, 01:21   |  #33  
Taze Üye
3 mesaj

samsung, htc demissiniz iphone 'a rakip olarak ama bunlarin hepsi windows mobile kullaniyor. cogu kisinin bunlari tercih etmemesinin ve iphone'un dunya capinda acayip tutulmasi da bu yuzden. cunku iphone mac os mobile kullaniyor ve karmasik bir yapi yok.  windows mobile ise son derece karmasik ve buglarla dolu yavas bir sistem. telefonlar cok iyi olabilir ama platform kotu . ben biraz bekleyip iphone almayi dusunuyorum max 1000ytl verecem. herkes elestiredursun apple cok iyi biliyor teknolojiyi gunluk yasama nasil aktarabilecegini ve bu yuzden de cok basarili.

macallan
01-10-2008, 02:03   |  #34  
Taze Üye
18 mesaj

herkese merhaba,
çoğunlukla negatif yorumların olduğu bu alana bişeyler eklemek istedim.
öncelikle cok sık telefon değiştiren biri olmadığımı bilmenizi isterim. iphone 5. telefonum ve yaklaşık 9 sendir telefon kullanıcısıyım. şuan içime sinen tek telefon iphone diyebilirim. herşeyden önce 6 gündür yoğun kullanımıma rağmen tek bir hata vermeyen bir cihaz. bunun yanında bir şeyi kabul etmemiz gerekir. bu zamana kadar sacma sapan renkli süslü püslü caf caflı görüntülerle piyasada lider olan nokia öncelikle pillerine bi cözüm bulsun derim. 1 senede hemen biterler. samsungun işletim sisteminin kullanışsızlıgı bir başka eksiklik. sony-ericsson hakkında konuşmak bile gereksiz. piyasa payı zaten belli ediyor.  iphone bir tuş takımı olayını ortadan kaldırmakla cep telefonunda bir devrim yapmıştır.iphone ilk cıktıgında bu özelliğin cok tutulacagını anlayan nokia samsung ve diger firmalar hemen işe koyulup rakiplerinden geri kalmak istememişlerdir. örnek samsung i900. olumsuz yorum yapan arkadaşlar genellikle fiyat konusunda yorum yapmışlar. sanırım iphonu kullanma şerefine erişememişler. eğer kullanırsanız şunu anlıcaksınız; yıllarca eşşeğe binmişsiniz. sadece tuş takımının ortadan kalkması bile bence büyük bir olay.  iphone nun menülerine baktığınızda standart menülerden cokta büyük farklılıklar göremiceksiniz. ee işin ticari yönü var tabiki. program satışı. app store bu yüzden geliştirilmiş sanırım. ama bir şeyi dikkatinizi çekmek isterim. iphone şu an itibariyle java desteği vermiyor. fakat java geliştircileri bunun üzerinde çalışıyor. ve cıkacakda. bunun yanında mr jobs bunu istemiyor. cünkü iphone da calışcak programlar sadece onların geliştirdiği programlama dilinde geliştirilmesini istiyor. ama n kadar isterlerse istesiner javada işin içine gircek ve iphone un yetenekleri genişliyecek.

sonucta herkesin yorumları fikirleri farklı olacaktır. sadece saygı duymak gerekir.  benim söylemek istediğim son şey apple calışanları ürünlerinin üzerinde fazlasıyla itina gösteriyor. keşke aynı şeyi MS de yapabilse. yapsaydı şu an coktan vistaya gecerdim. herkese iyi günler

FireWalkeR
01-10-2008, 12:06   |  #35  
Yeni Üye
29 mesaj

arkadaşlar iphone cok güzel kullanışlı bir telefon yapmış ama bence bir telefon için hangi özelliğin olduğu alternatifleriyle karşılaştırıldığında hangisinin daha üstün olduğu önemlidir (iphone alacak arkadaslar bunlara önemsemeyen yada para onlar için önemli olmayan arkadaslar diye düşünüyorum)

cünkü iphone'da fiyatı 1300 küsür bluetoth yok(var da yok),kamera 2 mp,mms gönderemez,batarya  telefona monteli değiştiremezsin,mp3'ü zil sesi yapamazsın(bu özellikleri 3.parti yazılımlarla yapıyorsunuz işte ozaman telefon yavaslar kasılır) aklıma gelenler bunlar siz uzatın vs. vs.yani su özellikler standart özellikler yapmayın arkadaslar bi arastırın lütfen.ben samsung örneğini verdim omnio diğer markalarada bakın ürünleri inceleyin sonra karar verin bence

yarın iphone yeni model cıkarır yukarıdaki özellikleri olan adına da iphone2 der o zaman anlarsınız durumu böyle durumlarda biraz bekleyip incelemek lazım iphone su an piyasanın kaymağını sıyırıyor

tabii zevk sizin zevkiniz para sizin paranız kolay gelsin

FireWalkeR
01-10-2008, 12:53   |  #36  
Yeni Üye
29 mesaj

iphone alacak arkadaslar su ankate bakarsanız insanların seçimini görmüş olursunuz

en son baktığımda: Abartıldığını düşünüyorum. Başka bir telefon alırım. (%62)

sanırım %62 lik kısım durumun farkında...

carpediem23
02-10-2008, 15:06   |  #37  
Yeni Üye
33 mesaj

arkadaşlar walla ben iphone u hiç kullanmadım ama youtube tan 100 lerce kez farklı videolarını izlediğimden cihazı bir telefoncuda elime alıp kullandığımda sanki biliyormuş gibi kullanıp kurcalama fırsatım oldu bu bahsettiğiniz tüm artı ve eksi yanları biliyorum iphone 2g(ilk versiyon) çıktığından hatta çıkmadan önce dahi araştırıyordum...

şimdi gelelim yorumuma bence iphone tam anlamıyla bir oyuncak tabiri caiz se bir büyük oyuncağı...

çünkü görsel şölen den başka hiçbir işlevsellik içermiyor kimi arkadaşlar film izlemek ve müzik dinlemek için mükemmel ekranı şöle böle güzel diyorlar ama benim o arkadaşlara tavsiyem kesinlikle bir psp almaları en azından psp için satılan film ler ve oyunlar var ve bir flash lite desteği sunmayı akıl etmiş sony...

ben p990i(SE) kullanıyorm ve iphone un yapıp p990i nin yapamadığı hiç bir şey yok p990i nin + ları daha çok en azından int e gireceksem telefonumu kablosuz bir modem olarak kullanma şansım var bluetooth la dosya gönderip alabiliyorum bir telefonun bunu yapamaması ne demek yahu ben bir ark ımdan müzik alamicam böle komedi olur mu olur arkadaşlar ewt inanılmaz ama olur..

açıklayım iphone tüm müzik 3. parti app. lar ve türevleri nin desteğini alabilmek için sizi bir bilgisayar ve tek telefona mahkum bırakıyor amacı ise illegal paylaşımı engellemek zaten 1 yıldır biliyorum ki iphone bir çok firmanın da desteğini alarak bazı bilişim teknolojilerinden çok uzak henüz çok acemi arkadaşların gözünü boyamayı başardı ancak bizim gibi bu sektöre yıllarını vermiş kişileri ise sadece güldürdü..

son söz eğer arkadaşlarınıza hava atmak istiyorsanız ki bunun da etik yönü zayıftır, bu telefonu alabilrsiniz, sokağa atacak milyarlarınız varsa bu telefonu alabilir ve 1 hafta arkadaşlarınıza hava attıktan sonra sıkılıp 1 ay sonra telefonunuzu 2. el almak isteyenlere sunmak üzere bir bayii ye satabilirsiniz:D

ben derim ki alınabilecek telefonlar şu an için i8510 samsung ve omnia i-900 x1 i de tercih edebilirsiniz ama beklemenizi öneririm google dan nvidia nın çıkartacağı telefona göz atmanızı öneririm bir çok kişi bilmiyor ama görüncü büyüleneceksiniz:D

saygılar

carpediem23
02-10-2008, 15:19   |  #38  
Yeni Üye
33 mesaj
cripo

harikasın nerden buldun o resmi ya:D:D:D

euehueheuheue

carpediem23
02-10-2008, 15:25   |  #39  
Yeni Üye
33 mesaj
macallan
herkese merhaba,
öncelikle cok sık telefon değiştiren biri olmadığımı bilmenizi isterim. iphone 5. telefonum ve yaklaşık 9 sendir telefon kullanıcısıyım. şuan içime sinen tek telefon iphone diyebilirim. herşeyden önce 6 gündür yoğun kullanımıma rağmen tek bir hata vermeyen bir cihaz. bunun yanında bir şeyi kabul etmemiz gerekir. bu zamana kadar sacma sapan renkli süslü püslü caf caflı görüntülerle piyasada lider olan nokia öncelikle pillerine bi cözüm bulsun derim. 1 senede hemen biterler. samsungun işletim sisteminin kullanışsızlıgı bir başka eksiklik. sony-ericsson hakkında konuşmak bile gereksiz. piyasa payı zaten belli ediyor.  iphone bir tuş takımı olayını ortadan kaldırmakla cep telefonunda bir devrim yapmıştır.iphone ilk cıktıgında bu özelliğin cok tutulacagını anlayan nokia samsung ve diger firmalar hemen işe koyulup rakiplerinden geri kalmak istememişlerdir. örnek samsung i900. olumsuz yorum yapan arkadaşlar genellikle fiyat konusunda yorum yapmışlar. sanırım iphonu kullanma şerefine erişememişler. eğer kullanırsanız şunu anlıcaksınız; yıllarca eşşeğe binmişsiniz. sadece tuş takımının ortadan kalkması bile bence büyük bir olay.  iphone nun menülerine baktığınızda standart menülerden cokta büyük farklılıklar göremiceksiniz. ee işin ticari yönü var tabiki. program satışı. app store bu yüzden geliştirilmiş sanırım. ama bir şeyi dikkatinizi çekmek isterim. iphone şu an itibariyle java desteği vermiyor. fakat java geliştircileri bunun üzerinde çalışıyor. ve cıkacakda. bunun yanında mr jobs bunu istemiyor. cünkü iphone da calışcak programlar sadece onların geliştirdiği programlama dilinde geliştirilmesini istiyor. ama n kadar isterlerse istesiner javada işin içine gircek ve iphone un yetenekleri genişliyecek.

sonucta herkesin yorumları fikirleri farklı olacaktır. sadece saygı duymak gerekir.  benim söylemek istediğim son şey apple calışanları ürünlerinin üzerinde fazlasıyla itina gösteriyor. keşke aynı şeyi MS de yapabilse. yapsaydı şu an coktan vistaya gecerdim. herkese iyi gü

hee tabii tabii zaten ilk dokunmatik telefon da iphone :D:D

ayrıca sana da bir ek bilgi vereyim Se nun piyasa payı türkiye de çok çok düşük bazı ülkelerde de en çok satılan marka ama bir başarısızlığı var bu bir gerçek bilgi ise şu bunun nedeni telefonlarının başarısız olması değil sony ile ericsson un arasındaki anlaşmazlıklar böle konularda yorum yapacaksna bilgi sahibi olman gerekir!

carpediem23
02-10-2008, 15:30   |  #40  
Yeni Üye
33 mesaj
macallan
herkese merhaba,

sonucta herkesin yorumları fikirleri farklı olacaktır. sadece saygı duymak gerekir.  benim söylemek istediğim son şey apple calışanları ürünlerinin üzerinde fazlasıyla itina gösteriyor. keşke aynı şeyi MS de yapabilse. yapsaydı şu an coktan vistaya gecerdim. herkese iyi gü

hee ayrıca iphone u kullanma şerefine erişememişler demişsiniz de benim telefonum p990i ve 2. el aldım fiyatı 340 ytl idi iphone 1400ytl siz para ile şeref elde etti iseniz ben hiç almayım bir telefonu kullanmayı bir şeref ölçütü olarak görüyorsanız zaten size cvp veriyor olmam bile garip ama içimden geldi apple artık nasıl gözünüzü boyadıysa yüksek bir şeref elde etmişsiniz size hayatta başarılar :D

deep blue
02-10-2008, 15:31   |  #41  
Taze Üye
1 mesaj

Kısa ve öz yazmaya çalışacağım,

iPhone'u kullanmadan uzaktan değerlendirmek hatadir, iki sebep:
1- Multitouch ekranlı birşey kullanmadınız
2- Büyük bir ihtimal ile MacOS kullanmadınız

iPhone aldıktan sonra Apps Store'u gezmeden değerlendirmek hatadır, iki sebep:
1- Dünyanın en geniş uygulama kütüphanesinde mutlaka sizin hayatınızı değiştirecek eksikliğinden bile haberiniz olmayan ücretli veya ücretsiz en az 5 uygulama vardır
2- Bu cihaz uygulamalar ile Yüklü haldeki performansı ile bile size MacOS ve Apple'a saygı duymayı öğretecektir

Bunları yapmış birisi olarak hala iPhone hakkında negatif değerlendirmeleri olan azınlık içinse bir tek dikkat edilecek nokta kalıyor:
Eş değeri ve özelliğinde ne ile kıyaslıyorsunuz onun fiyatı ne kadar?!

Bu yazıyı okuyup iPhone alabilecek imkana sahip 'standart kullanıcılara' tavsiyem Apps Store'u kullanacaklarsa almalarıdır, tespitlerimde yanılıyorsam veya sizin için uygun bir cihaz değilse bile en fazla aynı paraya alabileceğiniz bir telefondan 'biraz daha az' özellikli muhteşem ve kullanımı cığır açmış bir telefon almış olarak kalırsınız ama ya ben dahil 2008'in sonunda 10 milyonun üzerinde iPhone almış olan dünyalı haklıysa..

'Power kullanıcılar' zaten satılan şeyin ne olduğunu ve küçük uyarlamalar ile TAŞINABİLİR ve Terminal erişimli MacOS'un nelere kadir olduğunu biliyorlardır: )

Saygılarımla,

uGuR.uK
02-10-2008, 16:29   |  #42  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
8,316 mesaj

ya iphone'u kısaca özetlemek gerekirse normal cep telefonlarında ne kadar gereksiz ve ayda yılda bir kullanılan özellik varsa bir araya toplayıp şık bi kapak icinde satıyorlar. yani bicok kisinin kullandıgı bluetooth, dosya kopyala gibi özellik yok, artık cep kamerası önemli bi etken olmasına ragmen 2mp'lik var onda ve oda düzgün bisi degil. neymiş sınırsız interneti varmış? anasını satim kim sürekli cepten nete giriyor ki? paso msnde, facebookta sitelerde vs. takılıp netten film izleyen varmı aranızda? ha dokunmatik ve büyük ekranı şıklıgı istiyorsanız samsung'un yeni cıkardıgı rakibini yada nokia tube'u beklemenizi öneririm yani. adam gibi özellik ve kullanım onlarda var işte...

tisipiaypi
02-10-2008, 19:20   |  #43  
Taze Üye
1 mesaj

Yani ben şimdi bin bilmem kaç küsür lira para verip telefon (pda) alıcam. Sonra elimdeki mp3 dosyalarını buna aktaramayacağım. satın aldığım şarkıyı ya da çektiğim "bulanık" resmi "bana da göndersene" diyen arkadaşıma "benim telefonumun bluetooth'u dosya göndermiyor." deyip karşıdan gelen kahkahalara göğüs gereceğim. Ama ekranı dokunmatik mi diyeceğim? 2005 yılında satınaldığım sony ericsson k700i ile bile bilgisayara bluetooth ile bağlanıp, powerpoint sunumu yönetiyordum. Bence % 15 ucuz olan samsung omnia tercih edilmesi gereken bir seçenek. Tabi ki zevk meselesi, ancak bence omnia daha da güzel görünüyor. çakma iphone haberine de çok güldüm. Türkçe menü, kart girişi ve java desteği vb.

fahri_242
02-10-2008, 19:33   |  #44  
Yeni Üye
25 mesaj

Bence Iphone 3g alacak olan varsa gitsin yurt dışındaki tanıdıklarından 199 dolara getirtsinler.O ürün ancak bu fiyata değer...

FireWalkeR
02-10-2008, 20:30   |  #45  
Yeni Üye
29 mesaj
tisipiaypi
Yani ben şimdi bin bilmem kaç küsür lira para verip telefon (pda) alıcam. Sonra elimdeki mp3 dosyalarını buna aktaramayacağım. satın aldığım şarkıyı ya da çektiğim "bulanık" resmi "bana da göndersene" diyen arkadaşıma "benim telefonumun bluetooth'u dosya göndermiyor." deyip karşıdan gelen kahkahalara göğüs gereceğim. Ama ekranı dokunmatik mi diyeceğim? 2005 yılında satınaldığım sony ericsson k700i ile bile bilgisayara bluetooth ile bağlanıp, powerpoint sunumu yönetiyordum. Bence % 15 ucuz olan samsung omnia tercih edilmesi gereken bir seçenek. Tabi ki zevk meselesi, ancak bence omnia daha da güzel görünüyor. çakma iphone haberine de çok güldüm. Türkçe menü, kart girişi ve java desteği vb.
fahri_242
Bence Iphone 3g alacak olan varsa gitsin yurt dışındaki tanıdıklarından 199 dolara getirtsinler.O ürün ancak bu fiyata değer...
kesinlikle sizlere katılıyorum arkadaslar %62'lik kısım gittikçe artıyor sanırım :D

FireWalkeR
02-10-2008, 20:44   |  #46  
Yeni Üye
29 mesaj

yaw baksana çinliler bile yapmış iphone ama adına "Sci Phone" demiş telefon full (iphone'a göre)telefon türkçe dil desteği bile vermiş hemde 120$ nerden buluruz acaba alalım heheheheehehe :D
buyrun inceleyin: https://www.chip.com.tr/konu/Turk ... sinda-var_8969.html

apple'ın turkiyeye ne kadar değer verdiği belli türkçe dil desteği bile yok ama biz gidip apple'la para kazandırmak için gece 12'de sıralara geciyoruz

ne zaman akıllanacagız acaba....

burraqq
02-10-2008, 22:31   |  #47  
Taze Üye
1 mesaj

Oncelikle merhaba
iphone daha ilk cıktıgından beri ülkemize geldiginde alınası bir cihaz gozuyle bakmıstım ama forumu okudugumda biraz korktum ve ulkemizdeki fiyatta biraz korkuttu acıkcası yurtdısından cihaz getirtme gibi bir durumum olabilir fakat bu konuda tam olarak bir bilgi sahibi degilim eger bu konuda tecrubeli arkadaslarımız varsa 1 - 2 sorum olacak
ilk sorum - 8 gb 199$ 16gb 299$ olarak lanse ediliyor fakat eger herhangi bi dıs ulkeden bunu almaya kalktıgımızda fiyatı bu mudur ?
2 - bunu ulkeye getirirken ne gibi belgeler isteniyor yada usulu erkanı nedir ?
şimdiden tesekkurler

FireWalkeR
02-10-2008, 22:32   |  #48  
Yeni Üye
29 mesaj

iPhone 3G'nin Eksileri (almaktan vazgeçirecek eksikler )

25 Eylül’ü 26 Eylül’e bağlayan gece satışa sunulan iPhone 3G’ye teknoloji meraklıları tarafından yoğun ilgi gösteriliyor. iPhone 3G’nin diğer cep telefonu modellerine göre üstün özelliklere ve şık bir tasarıma sahip olması, bu ilginin ilk sebeplerinden. Yalnız telefonu almadan önce gözden geçirilmesi gereken bir çok eksi özellik var ki, telefonu almaktan vazgeçebilirsiniz.

Apple iPhone 3G’nin eksi özellikleri:

* Bluetooth ile resim, müzik ve dosya transferi yok
Apple iPhone 3G’de Bluetooth var fakat Bluetooth üzerinden resim, video veya dosya transferi yapamıyorsunuz. Arkadaşınızda gördüğünüz bir müziği Bluetooth üzerinden telefonunuza yükleyemiyorsunuz. Çektiğiniz resimleri yine Bluetooth ile diğer telefonlara veya bilgisayara aktaramıyorsunuz.

* MMS özelliği bulunmuyor
iPhone 3G’de MMS özelliği bulunmuyor. Yani mutlu bir anınızı çekip sevdiğiniz kişilere MMS olarak gönderemiyorsunuz. Size gönderilen MMS’leri de alamıyorsunuz.

* Pil çıkarılamıyor, değiştirilemiyor
iPhone 3G’nin pili çıkarılamıyor ve değiştirilemiyor. Belli bir kullanım süresi sonunda ömrü dolan pili değiştirmek için Apple’a göndermeniz gerekli. Bunun dışında bir yol kullanmak telefona zarar verebiliyor.

* Video kayıt özelliği ve dijital yakınlaştırma yok
iPhone 3G’nin 2 MP kamerası bulunuyor. Fakat kamerada dijital yakınlaştırma bulunmuyor. Bu özellik fotoğrafın kalitesini düşürse de olması gereken bir özelliktir. Aynı zamanda kamera ile video kaydı yapamıyorsunuz. iPhone 3G’nin kamera yönü çok zayıf kalmış.

* Görüntülü görüşme için 2. kamera takılamıyor
3G teknolojisi hep görüntülü görüşme ile eşleştirilmiştir. 3G, görüntülü görüşme demek değildir. Görüntülü görüşme için 3G teknolojisinin yanında, uygun bir kameranın olması gerekmektedir. Bu uygun kamera ismi 3G olan iPhone’da yok. Olmadığı gibi harici olarak bir kamera da bağlayamıyorsunuz.

* Arttırılabilir hafıza özelliği yok
Her ne kadar dev hafızaya sahip olmasına rağmen, yüksek kalitedeki multimedya desteği kısa süre içerisinde size bu hafızayı yetersiz kılacaktır.

* Flash videoları izleyemiyorsunuz
Örnek olarak bilgisayarınızdan YouTube’daki videoları izleyebilmeniz için Flash Player eklentisinin tarayıcınıza yüklü olması gerekmektedir. iPhone Safari tarayıcısını kullanmakta ve Safari’de şimdilik Flash Player eklentisi bulunmamakta. iPhone’da özel YouTube menüsü sayesinde sorunsuz olarak YouTube videolarını izleyebiliyorsunuz. Diğer video sitelerini ve çoğu internet sitesinde yer alan flash görsellerini göremiyorsunuz.

* Java desteği yok
Telefonda Java desteği bulunmamakta. Bu sebeple telefonunuza Java uygulamaları ile farklı özellikler ekleyemeyeceksiniz. Aynı zamanda nerdeyse diğer tüm telefonlarda bulunan Java desteği ile oynanan oyunları da iPhone 3G ile oynayamayacaksınız.

* MP3 zil sesi yapamıyorsunuz
Telefonunuzda yer alan MP3’leri zil sesi olarak kullanamıyorsunuz. MP3’leri zil sesi yapmanın tek yolu iTunes müzik marketinden para ile müzik satın almaktır. iTunes’in Türkçe içeriği olmadığı için sevdiğiniz dizi müziklerini veya Türkçe şarkıları iPhone 3G’nizde zil sesi olarak kullanamayacaksınız.

* iTunes programı olmadan müzik yükleyemiyorsunuz
Normalde herhangi bir telefona müzik yüklemek için “sürükle bırak” mantığını kullanırsınız. Telefonun içini gösteren pencereye bilgisayarınızdaki müzikleri atarak yükleme işlemi yaparsınız. Fakat iPhone 3G için aynı durum söz konusu değil. Telefona müzik atmak için bilgisayarınızda iTunes programının yüklü olması gerekmektedir. iPhone içerisindeki tüm veriler bu program sayesinde aktarılmaktadır. Aynı durum videolar içinde geçerlidir.

* iPod aksesuarları ile uyumlu değil
Bu güne kadar Apple’a ait bir müzik çalar kullanmış olabilirsiniz. Bu müzik çalarların kulaklıkları veya şarj cihazları iPhone 3G ile aynı girişe sahip olabilir. Ama bir sorun var: Bu aksesuarları iPhone 3G ile kullanamıyorsunuz. Herhangi bir aksesuarı telefona taktığınızda ekranda uyarı yazısı çıkıyor.

* Sesle arama yok
Arama yapmak istediğimiz kişi için bir defaya mahsus olmak üzere bir ses tanımlayarak, daha sonra bu kişiyi aramak için, kaydettiğimiz bu sesi söylemeyerek arama yapmaya sesli arama denir. Bu özellik iPhone 3G’de bulunmuyor.

* Tek bir mesaj silmek yok
iPhone SMS menüsünde yer alan mesajlardan birini sildiğinizde, o mesajı gönderen kişiye ait tüm mesajlar siliniyor. SMS menüsü aslında SMS Chat benzeri bir özellik. Bir kişiden gelen mesajlar sanki MSN’de yazışıyormuşsunuz gibi kaydediliyor ve bu mesajlardan birini silmenize izin vermiyor. Ya hepsini sileceksiniz yada silmeyeceksiniz.

* XHTML tarayıcı yok, WAP sayfalarını görüntüleyemiyorsunuz
iPhone 3G ile wap sayfalarını gezemiyorsunuz. Çünkü XHTML desteği bulunmuyor. Bu özelliğin olmaması cepten ulaşılabilen bir çok faydalı wap sitesinin hizmetlerinden yararlanamayacağınız anlamına geliyor. Örnek olarak bankaların cep şubelerini kullanamayacaksınız, otobüs saatlerine bakamayacaksınız, Turkcell-im veya Vodafone Live gibi multimedya sitelere giremeyeceksiniz.

* Telefondan bilgisayara müzik atamıyorsunuz
Telefonunuzda çalan bir müziği arkadaşınız çok beğendi ve sizden kendisine göndermesini istedi. Bluetooth’u kullanarak dosya transferi gerçekleştiremediğinizden dolayı müziği arkadaşınızın bilgisayarına atmayı deneyebilirsiniz. Fakat arkadaşınızın bilgisayarında iTunes kurulu ise.

* Türkçe dil desteği yok
Apple iPhone 3G’nin Türkçe dil desteği şimdilik bulunmuyor. Fakat aktif kullanımda İngilizce bilmeyenler için fazla bir problem oluşturmuyor. Simgeler zaten yaptıkları görevleri anlatır şekilde tasarlanmış. Ayrıca telefonun bir çok özelliği sizin düşünebileceğiniz şekilde oluşturulduğundan aklınıza geleni birkaç deneme ile parmağınızı kullanarak yapabiliyorsunuz.

* E-posta eklentisi olarak gelen MP3’leri kaydedemiyorsunuz
iPhone 3G ile veri akışı sağlamanın ikinci yolu e-posta göndermek. Göndereceğiniz e-postaya resimlerinizi veya videolarınızı ekleyebiliyorsunuz. Göndermede bir problem yok fakat almakta biraz problem var. Size gönderilen resimleri kaydederek galeriden bakabiliyorsunuz. Fakat e-posta ile gelen müzikleri kaydetme seçeneği yok. Bu müzikleri dinlemek için e-postanın içerisine girmeniz gerekiyor.

* Dahili modem yok
iPhone 3G’yi dahili modem olarak kullanamıyorsunuz. Yani bilgisayarınıza bağlayarak EDGE veya 3G üzerinden bilgisayarınızla internete bağlanamıyorsunuz.

daha ne olsun ve bu telefon türkiyede 1300 küsür ytl'ye satılıyor ve bizim insanımız bu telefona kosuyor buyrun burayı okuyun sonra karar verin....

FireWalkeR
02-10-2008, 22:45   |  #49  
Yeni Üye
29 mesaj

buyrun buda sitesi adamlar site bile açmış olayların farkındalar yani iphone alanlar ve alacak olanlar kesinlikle baksın incelesin ve gerçeği görsünler

kernell32
03-10-2008, 01:23   |  #50  
Taze Üye
3 mesaj

ya bakiyorum ama yorum yapamadan duramadim cok yalan yanlis seyler konusuluyor. amerikada 199 dolarmis turkiyede cok pahalimis filan.  amerikada 199 dolara sozlesmeli aliyorsunuz ve sozlesmeye gore ayda plana gore para oduyorsunuz. baya paraya patlamis oluyor. amerikada apple storedan 199 dolar para verip alip turkiyeye gelemiyorsunuz. amerikadan yeni geldim bu yuzden biliyorum. amerikadan alinmis kredi kartiniz olmasi lazim ve amerikada oturuyor olmaniz lazi. cunku sozlesme yapiyorsunuz adamlarla. kredi kartinizla teminat veriyorsunuz. amerikada kredi karti almak da cok zor bir is. kredi notuna filan bakiyorlar. yani turkiyede asiri pahali degil. avrupada da 600-800 dolar arasi degisiyor fiyatlar.turkiyeye gore fiyatlar normal bence. bir de herkes iphone 'a cephe almis. bence siz bir mac kullanin ve yillarca windows kullandiginiza lanet okuyun.   bir macbook + iphone hayatinizi degistirebilir o kadar diyorum. iphone' u tam ozellikli kullanmak istiyorsaniz macbook unuz olmasi sart