İşlemci Soğutucu Sorunu

Armadaaa
18-04-2013, 15:02   |  #1  
Armadaaa avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
148 mesaj

Arkadaşlar ben bi cahillik edip işlemci soğutucumu çıkarttım. Geri yerine taktım. Kilitlerinin hepsini kapattım. Şimdi işlemci soğutucudan ara sıra hani pcye fazla yüklendiğimizde fan hızlanınca ses gelir ya, ama şimdi o ses bilgisayar normaldeyken bile ara sıra geliyor. Ne yapmam lazım?

MegaFreak
18-04-2013, 15:08   |  #2  
MegaFreak avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 55
856 mesaj

soğutucuyu yanlış takmış olabilirsin tekrar kontrol et

Armadaaa
18-04-2013, 15:22   |  #3  
Armadaaa avatarı
OP Yıllanmış Üye
148 mesaj
Alıntı: MegaFreak  
soğutucuyu yanlış takmış olabilirsin tekrar kontrol
 Yok kardeş yanlış takmadım :( Acaba işlemcime termal macun mu sürmem gerekiyordu?

zafer.
18-04-2013, 15:36   |  #4  
zafer. avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 100
1,310 mesaj
Alıntı: Armadaaa  
 Yok kardeş yanlış takmadım :( Acaba işlemcime termal macun mu sürmem gerekiyordu?

işlemci soğutucuyu tekrar çıkar. işlemcinin üzerindeki termal macunu iyice sil. tekrar güzelce termal macun sür. sorunun çözülecektir. aynı olay benim de başıma gelmişti Gülüş

Armadaaa
18-04-2013, 15:40   |  #5  
Armadaaa avatarı
OP Yıllanmış Üye
148 mesaj
Alıntı: zafer.  

işlemci soğutucuyu tekrar çıkar. işlemcinin üzerindeki termal macunu iyice sil. tekrar güzelce termal macun sür. sorunun çözülecektir. aynı olay benim de başıma gelmişti Gülüş

Şu anda elimde termal macun yok. Bugün sipariş vereceğim. Gelene kadar iböyle yaptığı için işlemci felan yanmaz değil mi?

zafer.
18-04-2013, 15:42   |  #6  
zafer. avatarı
Yıllanmış Üye
1,310 mesaj
 Şu anda elimde termal macun yok. Bugün sipariş vereceğim. Gelene kadar iböyle yaptığı için işlemci felan yanmaz değil mi?

ağır işlemler yapmamaya çalışırsan sorun olmaz. en kötü ihtimalle pc reset atar.

Armadaaa
18-04-2013, 15:45   |  #7  
Armadaaa avatarı
OP Yıllanmış Üye
148 mesaj
Alıntı: zafer.  

ağır işlemler yapmamaya çalışırsan sorun olmaz. en kötü ihtimalle pc reset atar.

Tamam sağol kardeşim :)

zafer.
18-04-2013, 15:47   |  #8  
zafer. avatarı
Yıllanmış Üye
1,310 mesaj
 Tamam sağol kardeşim :)

rica ederim kolay gelsin :)

Armadaaa
18-04-2013, 16:19   |  #9  
Armadaaa avatarı
OP Yıllanmış Üye
148 mesaj

Beyler yine salakça birşey yaptım :S Arkadaşın dediği gibi belki yanlış takmışım diye tekrar çıkarttım ve tekrar taktım. O ses şu anda yok. Ama takarken soğutucunun 1 bacağının altında ki plastik parça kırıldı.. Bir sorun olurmu?

murat5038
18-04-2013, 21:01   |  #10  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 681
6,682 mesaj

Maşallah :D giderek parçaları dökmeye başladın :)

Olur tabi neden olmasın tam oturmayacakdır o tırnak kırıldığı için Boş yere masraf çıkardın şimdi başına.Alırsan Plastik montajlı alma :) kaliteli bişey al anakartın arkasından montajlı Olanlardan.

SypeR54
18-04-2013, 21:14   |  #11  
SypeR54 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 55
724 mesaj

önce git bi boy abdesti al sonra akasa venom voodo al tak ve mümkünse bidaha kasanın içini açma :D

DiamondMines
18-04-2013, 21:38   |  #12  
DiamondMines avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 988
10,394 mesaj
Beyler yine salakça birşey yaptım :S Arkadaşın dediği gibi belki yanlış takmışım diye tekrar çıkarttım ve tekrar taktım. O ses şu anda yok. Ama takarken soğutucunun 1 bacağının altında ki plastik parça kırıldı.. Bir sorun olurmu?

Çok sorun olur. Soğutucu işlemci ile temaz etmez. Eğer bios ayarlı değilse 65c de kapatmaz sistemi ve soğutma yapmazsa işlemciyi pert edersin dikkatli ol. Şu durumda hiç bişey yapma. Git kendine Contact 21 gibi bir soğutucu al kurtul bu dertden. Babana anlatsan aldırır sana, yanacak felan de, yalvar yakar, kurtar sistemi. Stok fandan kurtulmuş olursun. Termal macun da sürmeyi unutma. Bilmiyorsan yaptırt.

Armadaaa
18-04-2013, 21:38   |  #13  
Armadaaa avatarı
OP Yıllanmış Üye
148 mesaj
Alıntı: murat5038  
Maşallah :D giderek parçaları dökmeye başladın :)

Olur tabi neden olmasın tam oturmayacakdır o tırnak kırıldığı için Boş yere masraf çıkardın şimdi başına.Alırsan Plastik montajlı alma :) kaliteli bişey al anakartın arkasından montajlı Olanlardan.

Kardeşim işlemci soğutucu tam oturuyor. Sallanma falan yok yani.

DiamondMines
18-04-2013, 21:40   |  #14  
DiamondMines avatarı
Yıllanmış Üye
10,394 mesaj
 Kardeşim işlemci soğutucu tam oturuyor. Sallanma falan yok yani.

Çok sağlam basınç ile temas etmesi lazım, ve arada macun olması lazım. Kullanabilirsin ama risk kesin var. Kesinlikle oyun felan deneme. Internet için kullan şimdilik. Ben tavsiye etmiyorum, derhal baktır.

Armadaaa
18-04-2013, 21:43   |  #15  
Armadaaa avatarı
OP Yıllanmış Üye
148 mesaj
Alıntı: DiamondMines  

Çok sağlam basınç ile temas etmesi lazım, ve arada macun olması lazım. Kullanabilirsin ama risk kesin var. Kesinlikle oyun felan deneme. Internet için kullan şimdilik. Ben tavsiye etmiyorum, derhal baktır.

Zaten temas ediyor. Kırıldı derken o kilit yeri tümden kırılmadı. Altında ki parça büküldü sadece. Düzeltsem düzeltirim ama açmaya korkuyorum şimdi :D

DiamondMines
18-04-2013, 21:45   |  #16  
DiamondMines avatarı
Yıllanmış Üye
10,394 mesaj
 Zaten temas ediyor. Kırıldı derken o kilit yeri tümden kırılmadı. Altında ki parça büküldü sadece. Düzeltsem düzeltirim ama açmaya korkuyorum şimdi :

Hangi parçadan bahsediyorsun, resim koyabilirmisin? Vida gibi geçen plastikler mi? O zaman termal macun yenile kesinlikle ve tekrar kontrolden geçir işlemci soğutucuyu.

Armadaaa
18-04-2013, 21:49   |  #17  
Armadaaa avatarı
OP Yıllanmış Üye
148 mesaj

Hangi parçadan bahsediyorsun, resim koyabilirmisin? Vida gibi geçen plastikler mi? O zaman termal macun yenile kesinlikle ve tekrar kontrolden geçir işlemci soğutucuyu.

Resim koyabilirim ama bugün değil. Yarın tekrar çıkartır çekerim resmini hemde düzeltmeye çalışırım. Özel mesajdan gönderirim sana resmini. Yinede anlatmaya çalışayım. Hayır o vida gibi geçen yer değil, onun yanında 2 tane küçük ayak gibi birşey var. İşlemciyi takarken kilitleri açmayı unutmuşum bastırınca büküldü 1 tanesi. Sonradan kilitleri açtım taktım işte, sonra sizin dediğiniz gibi temassızlık olur mu diye salladım işlemciyi sallanma felan yoktu.

DiamondMines
18-04-2013, 21:50   |  #18  
DiamondMines avatarı
Yıllanmış Üye
10,394 mesaj
 Resim koyabilirim ama bugün değil. Yarın tekrar çıkartır çekerim resmini hemde düzeltmeye çalışırım. Özel mesajdan gönderirim sana resmini. Yinede anlatmaya çalışayım. Hayır o vida gibi geçen yer değil, onun yanında 2 tane küçük ayak gibi birşey var. İşlemciyi takarken kilitleri açmayı unutmuşum bastırınca büküldü 1 tanesi. Sonradan kilitleri açtım taktım işte, sonra sizin dediğiniz gibi temassızlık olur mu diye salladım işlemciyi sallanma felan yoktu.

Vallahi dikkatli ol, tam kestiremiyorum ne olduğunu, zorlama sistemi, hatta kullanma gerekeni yapana kadar.

Armadaaa
18-04-2013, 21:58   |  #19  
Armadaaa avatarı
OP Yıllanmış Üye
148 mesaj

Vallahi dikkatli ol, tam kestiremiyorum ne olduğunu, zorlama sistemi, hatta kullanma gerekeni yapana kadar.

Orda işaretlediğim kilidin kenarında iki tane ayak gibi birşey var. Hatta kilidi açınca ortasından vida gibi birşey çıkıyor. İşte o iki küçük şeyden biri büküldü.

mhmt06
18-04-2013, 22:05   |  #20  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 134
1,187 mesaj

ev yapımı geçici termal macun:
ninenizinden kalma gümüş yüzük varsa biraz eğeyle yontun. (yada annenizin gümüş takımları varsa  pc den kökten kurtulmak için onu yontun ) yoksa bakır da olabilir. 
işlemciyi söküp üzerindeki eski macunları temizleyin. alkol varsa iyi olur. yoksa sert bir bez olabilir. işlemcinin tabanını çizmemeye dikkat edin. işlemci bacaklarına asla baskı uygulamayın, mümkünse dokunmayın.  aynı şekilde soğutucuyu temizleyin.
nohut büyüklüğünde diş macunu ile tozu karıştırıp işlemcinin üzerine sürün. kağıt kalınlığında olmalı ve kenarlara iki milimden fazla yaklaşmamalı.
soğutucuyu direk olarak işlemcinin üzerine oturtup pergelle daire çiziyormuş gibi sağa ve sola birkaç milim çevirip sabitleyin. bunu yaparken anakarta zarar vermeyecek şekilde bastırın. ve artık hiç oynatmadan kilitleyin.
dikkat 3 bacak belki idare eder  ama 2 bacak karşılıklı değilse 0 demektir.

Armadaaa
18-04-2013, 22:09   |  #21  
Armadaaa avatarı
OP Yıllanmış Üye
148 mesaj
Alıntı: mhmt06  
ev yapımı geçici termal macun:
ninenizinden kalma gümüş yüzük varsa biraz eğeyle yontun. (yada annenizin gümüş takımları varsa  pc den kökten kurtulmak için onu yontun ) yoksa bakır da olabilir. 
işlemciyi söküp üzerindeki eski macunları temizleyin. alkol varsa iyi olur. yoksa sert bir bez olabilir. işlemcinin tabanını çizmemeye dikkat edin. işlemci bacaklarına asla baskı uygulamayın, mümkünse dokunmayın.  aynı şekilde soğutucuyu temizleyin.
nohut büyüklüğünde diş macunu ile tozu karıştırıp işlemcinin üzerine sürün. kağıt kalınlığında olmalı ve kenarlara iki milimden fazla yaklaşmamalı.
soğutucuyu direk olarak işlemcinin üzerine oturtup pergelle daire çiziyormuş gibi sağa ve sola birkaç milim çevirip sabitleyin. bunu yaparken anakarta zarar vermeyecek şekilde bastırın. ve artık hiç oynatmadan kilitleyin.
dikkat 3 bacak belki idare eder  ama 2 bacak karşılıklı değilse 0 demektir.
 Yok sanırım ben anlatamadım :) Ayak kırılmadı zaten. Hatta hiç sallanma falan'da yok. Termal Macun sürmediğim halde sıcaklık normal. Yinede yarın o küçük şeyi düzeltmeye çalışacağım sağolun.

Armadaaa
18-04-2013, 22:38   |  #22  
Armadaaa avatarı
OP Yıllanmış Üye
148 mesaj

Birde birşey soracağım. Şimdi bu durumda : Hem soğutucuyu çıkarttım macun sürmedim hemde takarken 1 tırnak kırıldı, sıcaklık kaç olması gerekir?

mhmt06
19-04-2013, 00:05   |  #23  
Yıllanmış Üye
1,187 mesaj

macun kemikleşmemişse yüzde  yirmi gibi. tam kurumuşsa ortalama yüzde otuz kadar artması lazım.

Armadaaa
19-04-2013, 12:53   |  #24  
Armadaaa avatarı
OP Yıllanmış Üye
148 mesaj
Alıntı: mhmt06  
macun kemikleşmemişse yüzde  yirmi gibi. tam kurumuşsa ortalama yüzde otuz kadar artması lazım.
 Kardeşim sorunumu halletim. Bugün açtım kasayı o işlemci soğutucunun bükülmüş tırnağını düzelttim. Altında ki termal macunu temizledim. İşlemcide ki termal macunuda temizledim. Ama elimde termal macun bulunmadığı için öylece taktım. Şu anda sıcaklık 50-60 arası geziyor. Normal mi? İşlemcim : İntel Pentium D 2.80 Ghz

mhmt06
19-04-2013, 13:40   |  #25  
Yıllanmış Üye
1,187 mesaj

o işlemci zaten ısınmak için bahane arar.   onun için macunun soğutucun fanın iyi ve sorunsuz olmalı.
macun soğutucu ile işlemcinin arasındaki ısı alışverişini sağlar ve kullanmak şarttır.