İstanbulda SEL

nadir akdag
09-09-2009, 19:58   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
204 mesaj

ÖNCELLİKLE SELİN BAŞLADIĞI GÜNDEN BERİ ÖLENLERE RAHMET AİLELERİNE ALLAH TAN SABIR DİLİYOYORUZ

SİZCE İSTANBUL DA SEL DE ÖLENLERDEN KİM SORUMLU

ANKETE KALTIKDIKTAN SONRA LÜTFEN BİR KAÇ YORUMDA BULUNALIM

Anket
Son Düzenleme: nadir akdag ~ 09 Eylül 2009 20:55
Karub
09-09-2009, 20:17   |  #2  
Karub avatarı
Yıllanmış Üye
2,652 mesaj

Öncelikle herkeze geçmiş olsun.. Ama soruda bi yanlışlık var. Kim sorumlu demişsiniz.. İstanbul belediyesi ve altınada doğal afetler her zaman gelebilir, demişsiniz burada sorumluluk yok tek gerçek çarpık kentleşme.. Her yer beton yığını hiç toprak, ağaç yok.. Toprak olsa yinede 20 den fazla insan ölmezdi diye düşünüyorum :)

O_uzHaN
09-09-2009, 20:19   |  #3  
O_uzHaN avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,061 mesaj

bence istanbul belediyesi sorumlu
çünki daha düzgün bir istanbulu gerçekten yaratmak isteselerdi herkes işine önem verirdi ,düzgün yapardı
haberlerde gördüm adamın biri ölüyorum diye itfaiyeyi aramış ama oranın yetkilileri biz oraya bakmıyoruz gibi şeylerle geçiştirmiş ve gitmemmiş
bunlara rağmen sizce kim sorumlu???

Trance
09-09-2009, 20:27   |  #4  
Trance avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
1,058 mesaj

belediye sorumlu, bir gün ordaki derenin taşıcağını tahmin edip önlem almalıydı.

nadir akdag
09-09-2009, 20:30   |  #5  
OP Yıllanmış Üye
204 mesaj
Alıntı: Karub  
Öncelikle herkeze geçmiş olsun.. Ama soruda bi yanlışlık var. Kim sorumlu demişsiniz.. İstanbul belediyesi ve altınada doğal afetler her zaman gelebilir, demişsiniz burada sorumluluk yok tek gerçek çarpık kentleşme.. Her yer beton yığını hiç toprak, ağaç yok.. Toprak olsa yinede 20 den fazla insan ölmezdi diye düşünüyorum :)
belediyede çarpık kentleşmeyi önleseydi !!!

Ağlıyor(tüm ölenler için)

Selçuk İslamoğlu
09-09-2009, 20:32   |  #6  
Selçuk İslamoğlu avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 73
4,133 mesaj

Tam bizim iş yerinin önü orası...

Bağcılar Belediyesi 3.5 km iftar sofrası yapacağına, 15 senede 3.5 km kanalizasyon yapsaydı şu derenin kenarlarına bu insanlar ölmeyecekti...

Toxic
09-09-2009, 20:39   |  #7  
Yıllanmış Üye
3,600 mesaj

belediye sorumlu.çoğu Kuzey Avrupa ülkesi deniz seviyesinin altında ama onlarda böyle bir sorun yaşanmıyor

Son Düzenleme: Toxic ~ 09 Eylül 2009 20:41
Qromodynmc
09-09-2009, 20:57   |  #8  
Qromodynmc avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 127
4,184 mesaj

her kim sorumu ise onu kınıyorum,ayrıca ölenler için çok üzüldüm ya,umarım allah daha kötüsünü vermez..

TuncaBozkurt
09-09-2009, 21:41   |  #9  
Yıllanmış Üye
4,805 mesaj

Sadece İBB değil, ilçe belediyeleri ve altyapıyla ilgilenen bakanlık da sorumlu. *Ve en büyük sorumluluklardan biri de bu projelere imza atan mühendislere ait. Hadi belediye izin verdi, sen niye imzalıyorsun kontrolörlük yapan mühendis?!* Selçuk İslamoğlu da söylemiş. 3,5 km iftar sofrası yapacağına dere kenarlarına bunlar olmayacaktı. Gösterişle olmuyor belediyecilik. Ayrıca dereleri kurutturup bina ve yol yaptırılmasa da bunlar olmayacaktı büyük ihtimalle. Bugün NTV'de duydum: Normalde bu tür durumlarda önceden alarm verilmesi gerekiyormuş. Ama ilgili yasa(veya yönetmelik) gereği erken uyarı amaçlı alarm sistemi sadece savaş halinde ve 10 Kasım'da kullanılabiliyormuş. Doğru olabilir.
Bu yağmurda Edirne otobanının(ki bu Avrupa'ya bağlanan otoyoldur aynı zamanda) da bir kısmının sular altında kalması ilginç. İstanbul'da bir yerde Mimar Sinan'ın yaptığı köprü ayaktayken, yeni yapılan bir köprü hasar görmüş(yıkılmış da olabilir).
Bugün televizyonda çeşitli haber kanalları, internet tarayıcımda da haber siteleri ve Ekşisözlük açıktı(haber ajanslarıyla yarışırcasına çok sayıda son dakika gelişmesi ekşisözlük'te bulunabiliyor.) 3 bakan, Kadir Topbaş ve Muammer Güler basın açıklaması yaparken NTV açıktı. Muammer Güler "arabasının üzerinde, evinde mahsur kalmış, kurtarılmayı bekleyen kimse kalmadı hepsini kurtardık" dedikten sonraki haber bir sitede onlarca kişinin kurtarılmayı beklediğiydi.

Acaba İstanbul, en azından sel basan yerler afet bölgesi ilan edilecek mi?

*ekleme

Son Düzenleme: TuncaBozkurt ~ 09 Eylül 2009 22:43
uGuR.uK
09-09-2009, 22:20   |  #10  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
8,316 mesaj

bu şeyde herkes sorumlu, altyapıyı ayarlamayan belediye(ler)de, oralara bina diken mühendislerde, alanlarda, yaptıranlar ve imar iznin veren yetkili mercilerde... herkes.

Yunus. Emre
09-09-2009, 22:27   |  #11  
Yunus. Emre avatarı
Yıllanmış Üye
1,148 mesaj

belediyenin hiç bi suçu yok doğal bi frlaket su gher barjı doldurdu gidecek yol bulamıyıncada taştı
her ülkenin başına glir hangi belideye 80 yıllık yağmur 45 saate boşalırsa o belidiyede aynı durumu yaşar

secman
09-09-2009, 22:55   |  #12  
Yıllanmış Üye
247 mesaj
Alıntı: "  
belediyenin hiç bi suçu yok doğal bi frlaket su gher barjı doldurdu gidecek yol bulamıyıncada taştı
her ülkenin başına glir hangi belideye 80 yıllık yağmur 45 saate boşalırsa o belidiyede aynı durumu yaş
  doğal felaketmiş  alt yapı yatırımı berbat yağmur suyu boruları 1 metre çapında bile değil su gönderceğine su geri çıkıyor avrupada bak bakalım öylemi borunun içinde futbol bile oynarsın kandırmayalım kendimizi polyanacılık oynamasınıda pek biliyorsunuz uyanın artık daha nezaman uyanacaksınız baş suçlu  belediyedir gerekli önlemleri önceden kanunen almak zorundaydı ve gereğini yapmadı 

osmanefe
10-09-2009, 13:32   |  #13  
Yıllanmış Üye
1,693 mesaj

Bence o belediyede suç yok zamnında kendi arsdalarını aklayarak kaçak ev yapıp sonrada onu yasallaştıranlardada suç var bence. her neyse bu felekette canlarını vermiş vatandaşlarımıza allahtan rahmet diliyorum.

TuncaBozkurt
10-09-2009, 13:47   |  #14  
Yıllanmış Üye
4,805 mesaj
Alıntı: osmanefe  
Bence o belediyede suç yok zamnında kendi arsdalarını aklayarak kaçak ev yapıp sonrada onu yasallaştıranlardada suç var bence. her neyse bu felekette canlarını vermiş vatandaşlarımıza allahtan rahmet diliyorum.
Bu binaları yasallaştıran kim? Yine belediyeler.
Alıntı: secman  
  doğal felaketmiş  alt yapı yatırımıberbat yağmur suyu boruları 1 metre çapında bile değil su gönderceğinesu geri çıkıyor avrupada bak bakalım öylemi borunun içinde futbol bileoynarsın kandırmayalım kendimizi polyanacılık oynamasınıda pekbiliyorsunuz uyanın artık daha nezaman uyanacaksınız baş suçlu belediyedir gerekli önlemleri önceden kanunen almak zorundaydı vegereğini yapmadı 
Bir ara İngiltere'nin kanalizasyon görüntüleri yayınlanmıştı(sanırım CHIP'te). Biraz temiz olsa dekore edilir, yaşanır. O kadar genişti.Gülüş

Son Düzenleme: TuncaBozkurt ~ 10 Eylül 2009 13:49
bir dost
10-09-2009, 15:39   |  #15  
Yıllanmış Üye
1,174 mesaj
Alıntı: uGuR.uK  
bu şeyde herkes sorumlu, altyapıyı ayarlamayan belediye(ler)de, oralara bina diken mühendislerde, alanlarda, yaptıranlar ve imar iznin veren yetkili mercilerde... herkes.
bence de tekbir kişi sorumlu değil herkesin payı var.
ama  yağmur da çok şiddetliydi. sonuçta bir yılda yağmayan yağmur 1 günde yağdı. nereye yağarsa yağsın yine aynı görüntü olurdu. bakınız amerika kaç kere sel altında kalmış görüntülerini izledik değil mi?

EbRaR ErDeM
10-09-2009, 16:01   |  #16  
Yıllanmış Üye
1,217 mesaj
Alıntı: Selçuk İslamoğlu  
Bağcılar Belediyesi 3.5 km iftar sofrası yapacağına, 15 senede 3.5 km kanalizasyon yapsaydı şu derenin kenarlarına bu insanlar ölmeyecekti...

Vallaha sonuna kadar haklısınız. Ölenlere Allah rahmet eylesin.

uGuR.uK
10-09-2009, 17:21   |  #17  
Yıllanmış Üye
8,316 mesaj
Alıntı: tuncab  
...
Bir ara İngiltere'nin kanalizasyon görüntüleri yayınlanmıştı(sanırım CHIP'te). Biraz temiz olsa dekore edilir, yaşanır. O kadar genişti.Gülüş
yani, adamlar film çekiyor kanalizasyon sistemlerinde, bizimkilerde sürte sürte bi kişi anca girebiliyor. hatta bilmem hiç göreniniz oldumu ama sultanahmetteki çoğu kanalizasyon tarihi tünellerden ibarettir. zamanında eski imparatorluklar ve toplumlar tarafından yapılmış o yapıların üstüne yeni şehir kurulunca ve bu türk aklıyla birleşince "hazır yapı var, akıtalım gitsin..." şekli bi yöntemden olsa gerek yeni altyapı oluşturulmaktansa olan tarihi yapılar kullanılıyor. doğma büyüme buralı olan biri olarak gördüm defalarca ama yinede iyi çalışıyor valla, çok çok aşırı yagmur yagıdında bikaç tanesi anca taşar ötekilerde onu idare eder zatenGülümseme

HugOBoss___
10-09-2009, 18:57   |  #18  
HugOBoss___ avatarı
Yıllanmış Üye
2,011 mesaj

tamam türkiye de altyapı ve şehirleşme çok kötü ama dünyada amerika ve avrupa dahil her yerde sel felaketi oluyor...

Y.İ.Ğ.İ.D.O.
11-09-2009, 00:48   |  #19  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 14
3,152 mesaj

Sorumlu devlet.

International Affairs
11-09-2009, 03:48   |  #20  
International Affairs avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
4,659 mesaj

O kadar kişinin yaşamını yitirmesi çok kötü hepsine Allah rahmet eylesin.

Gürkan
11-09-2009, 14:00   |  #21  
Gürkan avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 8
403 mesaj

Ayamama Deresi'ni ıslah etmeyen kim? Bu dere 1995 yılında yine bu şekilde taşma yapmış ve tam 14 sene sonra gene taştı ve kaç vatandaşımızın canını aldı.. Bu 14 senede bu dereye çare bulamayan kim? Dere yatağının bazı yerlerinde küçültüldüğü ve yönünün değiştirilmiş olduğu gözlemlendi peki bunu yapanlar kim? Dere yatağının içine ve hemen yanına evlerin yapılmasına, dere yatağının dibine iş yerlerinin ve fabrikaların yapılmasına izin verenler kim? Bütün bu yapılaşmaların çoğunun ruhsatı var.. Peki bu ruhsatları, imarları ve gerekli hizmetleri verenler kim?  Derenin hemen yanından geçen ve selle birlikte nehire dönen o otoyolu oraya yaptıranlar kim?
Sorunun cevabı ortada değilmi sizce? Biran önce Büyükşehir Belidiye Başkanı ve İstanbul Valisi istifa etmelilerdir bence.. Unutmadan İstanbul için bu akşam ve yarın sağnak yağış uyarısı var.. Yani yine bir sel tehlikesi.. Siz siz olun dışarı çıkmamaya dikkat edin.. Eğer çıkmanız gerekliyse üzerinizde mutlaka can yeleği bulundurun..  

theironman
11-09-2009, 14:42   |  #22  
theironman avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 63
8,347 mesaj

gerçekten de çok acı bir tablo ortaya çıktı bu selle birlikte. Selin verdiği hasar milyon dolarlarla ifade ediliyor ama bu selden en büyük darbeyi kanımca Vodafone'dan başkası yemedi. İki gündür kendine gelemedi Vodafone ve maalesef ben Vodafone'un bir aylık bir kullanıcısı olarak "Neden Vodafone'a geçtim" sorusunu kendime soruyorum. Vodafone, iki günlük iletişim kaybını bir şekilde aşabilir, ancak uzun vadedeki imaj kaybı çok daha zedeleyici olacak. Gelelim sel felaketinin bir diğer boyutuna... Biliyorsunuz, sel felaketiyle birlikte yağmacıları da görmeye başladık. Kendi gözlerimle de maalesef tanık oldum; bu tip insanlara insan desem biz neyiz, yok biz insansak bunlar ne... Bilemiyorum... Bildiğim tek şey bu tiplerin leş kargalarından veya akbabalardan bir farkı olmadığıdır. Gerçekten yazık...

SaGoPa KaJMeR.
11-09-2009, 17:41   |  #23  
SaGoPa KaJMeR. avatarı
Yıllanmış Üye
2,547 mesaj

Nalet Olsun Sana istanbul Başka birşey demiyorum !!!!!!

TuncaBozkurt
11-09-2009, 22:24   |  #24  
Yıllanmış Üye
4,805 mesaj
Alıntı: Gürkan  
Sorunun cevabı ortada değilmi sizce? Biran önce Büyükşehir Belidiye Başkanı ve İstanbul Valisi istifa etmelilerdir bence..
Haklısın. Sonuna kadar haklısın. Ama kusura bakma gülmeden edemiyorum. Nerede yaşıyoruz ki, gelişmiş(maddi değil düşünce yapısı ve gerçek demokrasi anlayışı açısından) bir ülkede mi yaşıyoruz ki? Komik geldi bana.

ParanoiD
11-09-2009, 22:47   |  #25  
ParanoiD avatarı
Yıllanmış Üye
1,900 mesaj

Her olaydan sonra sorumlu aranıyor.Birileri bulunuyor 3 gün yerden yere vuruluyor, yada sorumluyu bulcaz diye milyon tane isim atıyorlar ortaya günlerce tartışılıyor ama bu felaketlerin yolunu açan kişiler bir türlü bulunamıyor.Bulunsada isim olarak kalıyor ve belli bir süre sonra aynı olay başımıza geldiginde aynı felaketlerle yeniden karşılaşıyoruz.Sonra tekrar sorumlu arıyoruz.Türkiye yine oldugu yerde sayıyor.Kendi kendimizi yiyip bitiriyoruz.Ama sonuca ulaşamıyoruz.Ben artık "sorumlu kim?" diye düşünmekten yoruldum.Yazık oluyor ölen canlara giden emeklere.Türkiye'nin büyük değişikliklere ihtiyacı var.Atatürk gibi büyük bir insan lazım bu ülkeye.Kökten değişiklikler için.Yoksa böyle oldugumuz yerde sayarız.Hatta geriye dogru yol almaya başladık bile..