Kitap mı, E-kitap mı?

saldırgan
17-10-2010, 14:24   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
229 mesaj

Makeleyi okuyumanızı ve yorumlarınızı bekliyorum:
Not: Makaleyi ben yazmadığım için beni eleştirmeyin konu üzerinede tartışalım. Ağzı kulaklarına varıyor

http://www.teknolojikhaberler.tk/kitap_mi_ekitap_mi-t98.0.html

Son Düzenleme: saldırgan ~ 17 Ekim 2010 14:35
Atilla Sarıtaş
17-10-2010, 14:34   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
5,871 mesaj

Kitap.

saldırgan
17-10-2010, 14:58   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
229 mesaj

E-kitap yaygınlaşırsa, bir rekabet ortamı oluşursa bu fiyatlar kesinlik aynı kalmaz. Öyle umuyorum ki 10 tllik bir kitabı 5 tlye okuyabiliriz. Bir daha hatırlatayım makaleyi ben yazmadım lütfen bana atıfta bulunmayınız. Fakat e-kitap'ı destekliyorum. :)

Kapalı Hesap (153535)
17-10-2010, 15:07   |  #4  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 27
2,297 mesaj

E-kitap bence.

CarlJohnson
17-10-2010, 15:34   |  #5  
CarlJohnson avatarı
Yıllanmış Üye
1,081 mesaj

kişiden kişiye degisir ben kitabı desteklerim taşımaktanda sıkıntı duymam birinde insan saglıgı da var sonucta radyasyon yayan belli bir batarya vs ile çalışan birsey insana biraz daha varar normal kitap okumak daha saglıklıdır..bende normal kitabı destekliyorum.

Atilla Sarıtaş
17-10-2010, 15:50   |  #6  
Yıllanmış Üye
5,871 mesaj

Kitap okumayı genel olarak hem severim hem sevmem yani kitabına göre değişir. Okuyacak olsamda e-kitap değil kitap olur. Windows XP - Windows 7 olayına çevirmeyin bunuda şahsi görüşlere biraz saygı.

mcafee23 ayrılmıştır
17-10-2010, 15:57   |  #7  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
3,717 mesaj

e-kitap okunmuyor ki.Önümde bilgisayar açıkken ilgi alaka başka yerlere dağılıyor.Dur şu siteye bakayım.
Yok şu video ya bak demişlerdi ona bakayım.Bir bakıyorum orada bir e-kitap açık bu ne lan deyip kapatıyorum.
Bence bu herkeste de aynıdır.
Bir çocuğun babasına "ders çalışacağım" diyerek aldırdığı bilgisayar ya da
Bir çocuğun bilgisayarda 3 saattir ders çalışıyorum demesi gibi birşey bu

O yüzden KİTAP
En azından kitap okumak için hazırlanırsın.Tv bilgisayar kapatır sessiz bir ortam hazırlarsın kendine.Dikkatin dağıldığı aklına birşey geldiği zaman bilgisayarı açmaya üşenir okumana devam edersin.
Hatta o kadar dalarsın ki ocağın üstünde ki çaydanlığı yakarsın :)

Eğer siz e-kitap okuduğunuzda ağaçların kesilmeyeceğini falan zannediyorsanız çok safsınız (saldırgan sözüm sana değil sadece ironi)
Bu bir sektör bir endüstri para kazanmak isteyen gazeteler,yayın evleri,dergiler her zaman olacaktır.E-kitap'a geçme düşüncesinde olan yazılı medya ise iş dijitale döküldüğü için para kazanamayacak, sanatçıların mp3 ile düştüğü duruma düşecektir.

Şimdi soruyorum hanginiz bir e-kitabı para ile satın aldı?
Ormanları koruyacağız diye bir eserin telifini elinde bulunduran kişilerin hakkını yemek de olmaz...

Son Düzenleme: mcafee23 ayrılmıştır ~ 17 Ekim 2010 16:00
user_ÖK
17-10-2010, 15:59   |  #8  
Yeni Üye
32 mesaj

Kesinlikle e-kitap okurdum çünkü, bir kitap bir ağacın kolu demek hem böylece e-kitap sayesinde ilk günkü gibi yıparanmamış kitap sayfaları olucak.Ve uzun yıllar bir kitabı saklayabilicez...

Atilla Sarıtaş
17-10-2010, 16:06   |  #9  
Yıllanmış Üye
5,871 mesaj
Alıntı: mcafee23  
e-kitap okunmuyor ki.Önümde bilgisayar açıkken ilgi alaka başka yerlere dağılıyor.Dur şu siteye bakayım.
Yok şu video ya bak demişlerdi ona bakayım.Bir bakıyorum orada bir e-kitap açık bu ne lan deyip kapatıyorum.
Bence bu herkeste de aynıdır.
Bir çocuğun babasına "ders çalışacağım" diyerek aldırdığı bilgisayar ya da
Bir çocuğun bilgisayarda 3 saattir ders çalışıyorum demesi gibi birşey bu

O yüzden KİTAP
En azından kitap okumak için hazırlanırsın.Tv bilgisayar kapatır sessiz bir ortam hazırlarsın kendine.Dikkatin dağıldığı aklına birşey geldiği zaman bilgisayarı açmaya üşenir okumana devam edersin.
Hatta o kadar dalarsın ki ocağın üstünde ki çaydanlığı yakarsın :)

Eğer siz e-kitap okuduğunuzda ağaçların kesilmeyeceğini falan zannediyorsanız çok safsınız (saldırgan sözüm sana değil sadece ironi)
Bu bir sektör bir endüstri para kazanmak isteyen gazeteler,yayın evleri,dergiler her zaman olacaktır.E-kitap'a geçme düşüncesinde olan yazılı medya ise iş dijitale döküldüğü için para kazanamayacak, sanatçıların mp3 ile düştüğü duruma düşecektir.

Ormanları koruyacağız diye bir eserin telifini elinde bulunduran kişilerin hakkını yemek de olmaz...
+1 Alkış
Alıntı: user_ÖK  
Kesinlikle e-kitap okurdum çünkü, bir kitap bir ağacın kolu demek hem böylece e-kitap sayesinde ilk günkü gibi yıparanmamış kitap sayfaları olucak.Ve uzun yıllar bir kitabı saklayabilicez...
Saklamayı ve kullanmayı bildikten, gereken değeri verdikten sonra en son düşünülecek konu.

+

Alıntı: mcafee23  

Kapalı Hesap (153535)
17-10-2010, 16:31   |  #10  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 27
2,297 mesaj

Öyle dedim ama haklısınız galiba arkadaşlar bir metni bilgisayar ekranından okumak bile çok zor olabiliyor.

user_ÖK
17-10-2010, 16:37   |  #11  
Yeni Üye
32 mesaj

Ülkemiz de telif hakkı denen bişey var. e-kitap ülkemizde yaygınlaşırsa eminim ki yazarların ve şairlerin yazdığı mekaleler e-kitap sayesinde en iyi şekilde korunacak. korsan kitap böylece azaltılmış olacak. Kitap büyüklüğünde olan e-kiteplar göz koruma ekranı sayesinde eminimki gerçek kitaptaki zevki bize tattıracak..

saldırgan
17-10-2010, 19:42   |  #12  
OP Yıllanmış Üye
229 mesaj

Arkadaşların genel olarak e-kitabın sadece, bilgisayar üzerinden okunma özelliğine dikkat çekerek dikkatin dağılacağını yansıtmışlar. Fakat bu sadece, bildiğiniz gibi, bilgisayar başından olumuyor. E-kitap için özel tasarlanmış cihazlar var. Bunları göz ardı edemeyiz, öyle değil mi? E-kitaplar için özel tasarlanmış cihazdan bir tane alırsınız belli bir süre içerisinde, 20-25 yıl gibi, kullanırsınız. Böylece eğer gerçekten yaygınlaşırsa e-kitap, bence ağaçlarda kurtulur. Herkesin e-kitap okuduğu bir ortamda kağıda basılmışkitapları kim okur, hemde yüksek maliyetle. Hem araştırmalar gösteriyorki biz ne kadar istemesekte e-kitap şuan kullandığımız kitapların yerini alacak... Belki para bile ki zaten öyle oldu. Şimdi kulladığımız kredi kartı vb. ile paranın yüzüne hasret kaldık. Maaş bankaya yatıyor ordan kredi kartına, otomatik fatura ödeme talimatın vb.ye gidiyor, haksız mıyım. Benim nacizane önerim e-kitap hakkındaki ön yargımızı yıkarak on farklı bir gözle bakmayı denememizdir.

mcafee23 ayrılmıştır
17-10-2010, 21:11   |  #13  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
3,717 mesaj

hanginiz pdf okumak için alacaksınız o cihazları?

Atilla Sarıtaş
17-10-2010, 21:17   |  #14  
Yıllanmış Üye
5,871 mesaj

E-Kitap için olan cihazlarda yoldan çıkacaktır merak etme kablosuz internet ve opera koyduğun anda biter o e-kitap işi kimse facebook, twitter, formspring gibi sitelerden sıra gelmez.

saldırgan
22-10-2010, 20:08   |  #15  
OP Yıllanmış Üye
229 mesaj

Kullanmasını bildikten sonra kullanılır. Aslında iyide olabilir. Adam okuduğu bir cümleyi, bir sözü beğenir, Facebook'ta paylaşır. İş yine bizde bitiyor... Yeterki amaç okumak olsun. :)

alien_fx
07-11-2010, 23:17   |  #16  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
5,671 mesaj

Kitap.

metabolic
12-01-2011, 14:15   |  #17  
Yeni Üye
44 mesaj
Alıntı: mcafee23 ayrılmıştır  
hanginiz pdf okumak için alacaksınız o cihazları?

+1 :)
Katılıyorum bu düşünceye. İnsanlar kitaplar için çok pahalı derken bir pdf formatındaki yazıyı okumak için ne kadar para vereceklerdir bu 1. Ayrıca bu kitaplar konusunda sayfa kağıt israfı olduğunu düşünen arkadaşlarımız evde kaç kağıt yırtıyorlardır yok yere. Kağıtların geri dönüşümü artık mümkündür bunu da biliyoruz bu da 2 :) Bence kitap her zaman kitao sonuna kadar kitap. Saygılarımla.

kirbas
01-06-2011, 10:55   |  #18  
Yıllanmış Üye
159 mesaj

pek çok açıdan ekitap derim. doğaya ve yeşile katkısı, konforu (bütün kitaplığı yanında taşıyabilme), vs. her ne kadar yeni veya eski kitap kokusunun yerini tutmasa da teknolojiden kaçamayız.

dasti
02-06-2011, 11:00   |  #19  
dasti avatarı
Yıllanmış Üye
1,963 mesaj

Geri dönüşüm ve sentetik kağıt uygulamaları gelişmediği için bizim ülkemizde basılı kitap aslında çok ağır bir yük doğa için.

Yine de kitap okurken sayfalara dokunarak edinilen kitapla bütünleşme olayı çok farklı. İlerledikçe sayfaları çevirmek, ayraç koymak, bazen seneler önce okunmuş bir kitabın içinde kalan ufak bir not veya fiş bulmak... E-Kitapta maalesef böyle bir duygu yok.

Bir de e-kitap okurken ışık ve parlaklıkla orantılı baş ağrısı, mide bulantısı ve tansiyon düşmesi gibi durumlar var ki bu da bir başka etken benim basılı kitap tercih etmem için.

kuzeyisiklari
07-06-2011, 09:28   |  #20  
Yeni Üye
49 mesaj

Kitap okurken sayfalarını çevirmek, eski bir kitapsa sayfalarının sararmışlığını görmek kitap okuma zevkidir. E-kitabı okuyabileceğimi sanmıyorum.

kirbas
07-06-2011, 10:13   |  #21  
Yıllanmış Üye
159 mesaj

aslında ekitap mantıklısı ama dikkati toplamak çok zor. belki zamanla (umarım) alışacağız

kirbas
09-06-2011, 15:03   |  #22  
Yıllanmış Üye
159 mesaj

yazarlar telif haklarını kendileri bile çiğniyor, yayınevvi ile anlaşırken kaç kitabın bandrolsüz basılacağını kendisi belirliyor. korsana bulaşmayan kalmadı

ahmett93
21-06-2011, 10:02   |  #23  
Taze Üye
8 mesaj

Çelişkili konularda görüş ayrılığı had safada olur. İkisininde kendine göre göz ardı edilmeyecek kadar avantajları var. Benim görüşüm dijital ortama alışık olduğum için e-kitap.

siber961
21-06-2011, 15:24   |  #24  
Yıllanmış Üye
313 mesaj

E-book Reader fiyatları düşsün bir tane almayı düşünüyorum, yazıda zaten anlatılmış hem kitap taşıma derdi olmayacak istediğin yerde daha fazla içeriği kullanabilme imkanı sunuyor.Asıl kafamı karıştıran uzun süre e-book'ta okunulan kitaplar göz ve baş ağrısı yapar mı acaba?

Son Düzenleme: siber961 ~ 21 Haziran 2011 15:25
aysedundarr
28-06-2011, 16:48   |  #25  
Yıllanmış Üye
2,076 mesaj

Muhakkak rahatsızlılık yaşatır E-book. normal kitap bile okurken bir süre sonra gözlerimiz kızarıp yaşlanıyor ve azda olsa başımız ağrıyorki E-book ta durum daha fenadır, sonuçta manyetik bir alan söz konusu ve ışığa direk bakmak gözü daha çok yorar.
Seçime gelince E-book büyük bir kolaylık, küçük bir aygıta kütüphane sığdırabiliyoruz ama ben kitaptan yanayım, birşeyde bir keyfimizde doğal olsun.