Klasörler için "Değiştirme tarihi" butonu ekleme?

radyoaktif
01-03-2013, 00:37   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
237 mesaj

Arkadaşlar iyi günler. Windows 7 kullanıyorum ve bu işletim sisteminde beni canımdan bezdiren bir derdim var;

Fotoğraf, video arşivi yapan birisiyim. Ve bu dökümanlar ayrı ayrı klasörlerde. Bazen fotoğraf ve videolar üzerinde düzenlemeler yapıp üstüne kaydettiğim için, düzenlediğim dosyaların klasör içinde en altta gözükmesi için "Değiştirme tarihi" sekmesini seçmem lazım. Ama bu sekmeyi, her yeni klasör için "Sıralama ölçütü" sekmesinden "Diğer" i tıklayarak "Değiştirme tarihi"ni ekliyorum. Ve bu işlemi her yeni girdiğim klasörde tekrar tekrar yapmak zorunda kalıyorum. Tabi 1 kere girip "Değiştirme tarihi" sekmesini eklediğim klasörde bu sekme kaydoluyor ama ondan sonraki başka yeni girdiğim klasörlerde birdaha birdaha eklemek zorunda kalıyorum. Tüm klasörler için bu "Değiştirme tarihi"nin otomatik seçili olmasını sağlayamıyor muyuz? Çünkü artık her klasör için bu işlemi yapmaktan bıktım.

Ne güzel XP'de bu "Değiştirme tarihi" otomatik olarak her klasörde çıkıyordu ve böyle windows 7'deki gibi saçma sapan bir şekilde tekrar tekrar her klasör için eklemek zorunda kalmıyordum.

badwizard
01-03-2013, 00:49   |  #2  
badwizard avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 100
1,013 mesaj

İstediğin gibi ayarladığın bir klasör açıkken alt tuşuna bas, araçlar>klasör seçenekleri ni seç, görünüm sekmesine geç, tüm klasörlere uygula butonuna tıkla. bu yöntem her açtığın klasörü o anki ayarlarda açılmasını sağlar.

radyoaktif
01-03-2013, 14:20   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
237 mesaj
Alıntı: badwizard  
İstediğin gibi ayarladığın bir klasör açıkken alt tuşuna bas, araçlar>klasör seçenekleri ni seç, görünüm sekmesine geç, tüm klasörlere uygula butonuna tıkla. bu yöntem her açtığın klasörü o anki ayarlarda açılmasını sağlar.

Eyvallah dostum. Hele şükür yardımınla bu illet dertten kurtuldum. Artık her klasörün "Sıralama ölçütü" sekmesinde "Değiştirme tarihi" butonu otomatik çıkıyor.

Birde her yeni girdiğim klasörde dosyaların "Döşeme" şeklinde gözükmesi için tek tek uğraşıyordum. Bu durumuda bu yöntem ile hallettim; bi kere "Değiştirme tarihi" ve görünüm olarak da "Döşeme" yi ayarladığım bir klasör için klasör seçeneklerinden "Klasörlere Uygula" diyince hepsi otomatikman tam istediğim gibi oldu çok şükür :)

radyoaktif
02-03-2013, 21:29   |  #4  
OP Yıllanmış Üye
237 mesaj

Arkadaşlar bu konu başlığı altında sormak istediğim bir soruyu daha ekran görüntüleri üzerinden sormak istiyorum;

Yani bahsettiğim gibi bu sürükleme işini yapabildiğim tek yer masaüstü. Onun dışın hiç bir klasördeki dosya için yapamıyorum. Bu arada ben sürükleyerek kopyalamadan felan bahsetmiyorum arkadaşlar yanlış anlaşılmasın. O yüzden CTRL'ye ALT'a vs basılı tutup dosyayı sürükle felan demeyin. Sorum gayet açık.

Ne güzel XP'de masaüstü dahil her klasörde stediğin dosyayı sürükleyip istediğin dosya ile yer değiştirebiliyordun yada boş bir yere taşıyabiliyordun. Umarım Win 7'de bu özelliği kaldırmamışlardır. Yardımcı olursanız sevinirim.

enes_fb
02-03-2013, 23:31   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
342 mesaj

Aynı fotoğrafı istediğin tarihte git tekrar çek sorunun düzelir, kolay gelsin.

- PHOTOSHOP EKIBI -

badwizard
03-03-2013, 00:02   |  #6  
badwizard avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 100
1,013 mesaj
Alıntı: enes_fb  
Aynı fotoğrafı istediğin tarihte git tekrar çek sorunun düzelir, kolay gelsin.

- PHOTOSHOP EKIBI -

Bu arkadaş Nasreddin Hoca'nın 12. kuşak torunu galiba.

XP de klasör içerik listeleme parametresi devre dışı bırakılabiliyordu o yüzden klasör içeriklerini istediğin gibi sağa sola yerleştirebiliyordun.

sağ tuş menüsünde bulunan simgeleri düzenle seçeneğinin altındaki otomatik düzenlemeyi devre dışı bıraktığında simgeleri manual olarak düzenleyebilirsin, ancak windows 7 de bu mümkün değil.

sağ tuş menüsünde dosya listeleme seçeneğinin altında otomatik düzenlemeyi devre dışı bırakacak bir seçenek bulunmuyor hangi görünümü seçersen seç her şekilde dosyalar otomatik olarak sıralanır.

Son Düzenleme: badwizard ~ 03 Mart 2013 00:06
radyoaktif
03-03-2013, 13:01   |  #7  
OP Yıllanmış Üye
237 mesaj
Alıntı: badwizard  
Bu arkadaş Nasreddin Hoca'nın 12. kuşak torunu galiba.

XP de klasör içerik listeleme parametresi devre dışı bırakılabiliyordu o yüzden klasör içeriklerini istediğin gibi sağa sola yerleştirebiliyordun.

sağ tuş menüsünde bulunan simgeleri düzenle seçeneğinin altındaki otomatik düzenlemeyi devre dışı bıraktığında simgeleri manual olarak düzenleyebilirsin, ancak windows 7 de bu mümkün değil.

sağ tuş menüsünde dosya listeleme seçeneğinin altında otomatik düzenlemeyi devre dışı bırakacak bir seçenek bulunmuyor hangi görünümü seçersen seç her şekilde dosyalar otomatik olarak sıralanır.

Anladım dostum. O zaman bu durumu windows 7 için kabulleneceğiz artık. Tüm yardımların için canı gönülden teşekkürler. Selametle