Linux gittikçe Windows'a mı benziyor?

Thrystan
24-09-2009, 20:49   |  #26  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
155 mesaj
Alıntı: toddler  
Tartışmanın anlamı yok. Ben saygısızlık yaptığımı düşünmüyorum. Sizden alıntı yaparak kendi deneyimlerimi ve görüşlerimi paylaştım. Ben ne Linuxçu nede M$'çiyim. İşime geleni kullanırım. İki tarafında iyi ve kötü yanları var. Şahsım adına söyleyebileceğim sadece M$'in tekelci davranmasından rahatsızım. Sonuçta M$ ürünlerindede bir sürü insanın emeği var ve ürünleri kusursuz olmasada saygıyı hakediyor. Aynı saygıyı Linux geliştiricileride hakediyor tabii.

İnanki Microsoft herhangi bir hata yaptığında milyonlarca kullanıcı zaten Microsoft'u eleştiriyor. Sonuçta emek ve para harcanmış birşey güzel çalışmıyorsa hesabı soruluyor. Ama birilerinin Linux'u eleştirmesi kabul edilemiyor.

Sonra da gelipte ben MS'in tekelci davranmasından rahatsızım deniyor. Microsoft kimsenin boğazını sıkıp Windows kullanacaksın demiyor. İsteyen istediği Web Browser'ını yüklemekte bile serbest. Herhangi bir browserı Default browser olarak ayarlayınca birdaha ie'nin sesi bile çıkmıyor.

Kimsenin Linux yazılımcılarına laf söylediği yok. Sadece bazı konularda yetersiz kalıyorlar. Bizde bu konuya açıklık getiriyoruz. Eğer herkes Linux'un güzel bir sistem olduğunu söylerse olduğu yerde kalır. Gelişemez. Bu yüzden birilerin eleştirmesi gerekiyor. Hatalarını söylemesi ve neden böyle olduğunu belirtmesi gerekiyor.

Eğer Vista bu kadar eleştirilmeseydi Windows 7 sağlıklı olmazdı.

Mustafa Akın
24-09-2009, 21:12   |  #27  
Mustafa Akın avatarı
Yıllanmış Üye
3,236 mesaj

Microsoft'un tekelci olmasından niye rahatsızsınız? Yani size ne ucu dokunuyor? Onu anlamadım ben. Microsoft'un pazar payının çoğunluğuunu elinde tutması tekelci olduğunu göstermez ki. Tekelci davranış, kendi malını zorla kabul ettirmek anlamı çağrıştırıyor bende, dedikleri gibi hiç bir şirkete silah zoruyla MS kullan denmiyor, isteyen mac kullanıyor isteyen linux, hatta mac'e özel office yazılımı bile yaptı. Şimdi tekelcilik neresinde microsoft un bunu açıklarsanız çok sevinirim herkes tekelci diyor da kimse nedenini söylemiyor

PcMaKeR
24-09-2009, 21:32   |  #28  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj

Microsoft beni zorla windows a alıştırdı. ABD den pompalı tüfeklerle evi bastılar zorla kullanacaksın bunu dediler. O günden beri kullanıyorum :P

ADEM-KAYA
24-09-2009, 21:40   |  #29  
ADEM-KAYA avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 10
12,271 mesaj

:)

Thrystan
24-09-2009, 21:54   |  #30  
Yıllanmış Üye
155 mesaj
Alıntı: PcMaKeR  
Microsoft beni zorla windows a alıştırdı. ABD den pompalı tüfeklerle evi bastılar zorla kullanacaksın bunu dediler. O günden beri kullanıyorum :

O karanlık günü hiç unutamıyorum siyah giyen adamlar evimi bastılar Bana ya Windows 95 kullanırsın yada bilgisayarına virüs bulaştırırız dediler :D

Bende o virüsler windows altında çalışmıyor mu diyince onlarda "orasını karıştırma, kullanacaksın dedikse kullanacaksın" diyince mecburen kullanmaya başladım :D

Not: Vista'yla beraber mini etekli hatun yolladılar :D Zamanla ikna teknikleride değişiyor :D

PcMaKeR
24-09-2009, 22:03   |  #31  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
8,935 mesaj

:D:D

loseface
24-09-2009, 22:13   |  #32  
loseface avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,757 mesaj

Bizim eve mini etekle kadın yollasınlar bu sistemde 95 kullanırım:D

Mustafa Akın
24-09-2009, 22:16   |  #33  
Mustafa Akın avatarı
Yıllanmış Üye
3,236 mesaj

Yok ben ciddi soruyorum ne yönüyle tekelcilik yapıyorlar?

PcMaKeR
24-09-2009, 22:24   |  #34  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
8,935 mesaj

Valla Mustafa ben görmedim tekelcilik yaptıklarını.

En basitinden .NET arkasından çok laf ettiler. Mono Project .net in linux türevi. Microsoft tekel olsaydı ilk başta o adamların bunu yapmasına izin vermezdi.

Kanıt sunmak ...

Kal-El
24-09-2009, 22:43   |  #35  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
816 mesaj

@PcMaKeR

Yorumlarınızı agresif ve aşırı yancı buluyorum. O zaman ben de bir yorum yaparken "Lafım Bill Gates'e" diye başlayayım ve konuya cevap verene "Sen kimsin, Bill Gates misin birader ne diye konuşuyorsun" diyeyim. Bu hareketinizi doğru bulmuyorum ve kınıyorum. Burası paylaşım ve tartışma konusu. O zaman siteyi açaydık sadece Bill Gates ve Linus kullansaydı. Birbirlerine cevap verirlerdi.

PcMaKeR
24-09-2009, 22:48   |  #36  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
8,935 mesaj

"gerçekler acıdır."

Mustafa Akın
24-09-2009, 23:08   |  #37  
Mustafa Akın avatarı
Yıllanmış Üye
3,236 mesaj

Ben de görmedim işte böyle dendikçe bi garip geliyo.
Ben Microsoft ürünlerinden gayet memnunum, bir sürü kaynak ve imkan var.

loseface
24-09-2009, 23:28   |  #38  
loseface avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,757 mesaj
Alıntı: Kal-El  
@PcMaKeR

Yorumlarınızı agresif ve aşırı yancı buluyorum. O zaman ben de bir yorum yaparken "Lafım Bill Gates'e" diye başlayayım ve konuya cevap verene "Sen kimsin, Bill Gates misin birader ne diye konuşuyorsun" diyeyim. Bu hareketinizi doğru bulmuyorum ve kınıyorum. Burası paylaşım ve tartışma konusu. O zaman siteyi açaydık sadece Bill Gates ve Linus kullansaydı. Birbirlerine cevap verirlerdi.

Serdar abiyi tanısaydın emin ol anlardın niye böleolduğunu.Bilmeden konuşanları özellikle kendi bildigi şeyle alakalı şeylere çok sinirleniyor nede olsa forum burası yüzlerce kişi giriyo yanlış bilgi olmasın diyor Serdar abinin yerine konuştum gibi oldu sanki ama:D

Kal-El
24-09-2009, 23:39   |  #39  
Yıllanmış Üye
816 mesaj

Arkadaşım dediğin gibi buraya yüzlerce kişi giriyor. Kimse kimseyi tanımak zorunda değil. Yorumlarınızı ona göre yazın. Agresif tutumun hiçbir faydası gelmez size. Bildiği konuysa bildiği konu, bu konuda tekel değil ya. Neden insanların yorum yapması sizi rahatsız ediyor? İlla sizin yorumlarınız mı geçerli olacak bu forumda? Kusura bakmayın ama bu forumda çokça gördüğüm bir şey bu. Mesaj sayısı bol olan eski üyeler forumu kendi malları bellemişler, bi gruplaşma var. İnsanların yorum yazmalarına bu tarz komik tepkiler verilmesi hiç hoş değil.

Hem ben ortada gerçek falan göremiyorum. Yaptığınız tek şey agresif birtutumla insanların yorumlarına "yorum" yazmak. Burada kimse kimseye"Birader sen sus" demeye hakkı yok.

Başlığa gelince. Linux gittikçe Windows'a benziyor lafı biraz genelleme olmuş. Linux mevcut dağıtımların kullandığı bir çekirdektir ve dağıtımlara göre paketlerin içeriği değişebilir. Bazı arkadaş gayet güzel açıklamış. Paketten pakete değişir bu ve bazı dağıtımlarım içeriği geniş olabilir. Kaldı ki Linux Ubuntu adına konuşursam, Windows'a nazaran çok daha hafiftir. Kurulum esnasında kurulmamış halde fakat depo içinde gelen yazılımların hepsi kullanıcının çok basit hamlelerle kurabileceği bir şekilde. Bu kadar içerikle gelmesine rağmen 700 MBlık CDler ile dağıtımı olan bir işletim sistemi GBlarca yer tutan "sıfır" kuruluma sahip bir Windows dağıtımına pek benziyor diyemeyiz.

Eğer bu başlığı içeriği okumadan yorumlayanlar varsa, yani Linux sistemlerinin görsel açıdan Windows'a benzemeye başladığını düşünüyorlarsa iki kere düşünsünler derim. KDE masaüstü ortamı Windows'a biraz daha benzer. Fakat GNOME ortamı Windows'tan farklı ve daha hafiftir. PIII 384MB bellekli bir sistemte Ubuntu ile Compis Fusion sorunsuz bir şekilde çalışabiliyor. Windows Vista veya Win7'yi kurmayı deneyin bakalım aynı sisteme. Ayrıca Windows Vista ve Windows 7 de özgün tasarımlar olmaktan uzaklar. Çünkü Vista ile başlatılan "görsellik" açılımı hali hazırda yıllardır MacOSlarda mevcuttu zaten.

Son Düzenleme: Kal-El ~ 24 Eylül 2009 23:41
mesut_illegal
25-09-2009, 00:42   |  #40  
mesut_illegal avatarı
Yıllanmış Üye
810 mesaj
Alıntı: loseface  
Serdar abiyi tanısaydın emin ol anlardın niye böleolduğunu.Bilmeden konuşanları özellikle kendi bildigi şeyle alakalı şeylere çok sinirleniyor nede olsa forum burası yüzlerce kişi giriyo yanlış bilgi olmasın diyor Serdar abinin yerine konuştum gibi oldu sanki ama:
Arkadaş doğru söylüyor.Serdar Abi bu konularda gayet bilgili ve tecrübeli birisi.
Ayrıca bende 2007 yılından beri Chip'te düzenlik olarak takılıyorum mesaj sayısı fazla olan üye arkadaşların hiçbirinin gruplaşma yaptığını görmedim.
Hangi forumda Linux vs Windows üzerine konu açarsanız açın hep böyle bir karşıt düşünceler ve tartışmalar oluyur. Kim ne kullanıyorsa onun fanatikliğini yapıyor.Linux kullananlara saygımız var niye Linux kullanıyorsun Windows kullanacaksın gibi birşey kimse diyemez.
Linux'te virüs sorununun olmamasının asıl nedeni kullanıcı sayısının az olmasıdır.
Her zaman yazılımda sonuna kadar Microsoft benim tercihim.

mindmehmet
25-09-2009, 00:58   |  #41  
Yıllanmış Üye
118 mesaj

Arkadaşlar ben başka bir açıdan bakmak istiyorum anlattığınız gibi kernel lar hakkında bir birikimim yok php, .net filan web tasarımımı da bilmem ama bildiğim birkaç şey var gördüğüm şunlar.
1) microsoft tam organize ve zeka avcısı
2) bir işi yapmayı ne kadar çok istersen o kadar iyi yaparsın ve varını ona yatırırsın
3) bildiğim kadarıyla microsoft açık kaynağı kullanmıyor bariz sebepleri vardır programcılar bilir virüsler filan...
4) microsoft kullanıcı arayüzlerini bile mühendislik bilgileriyle tasarlıyor oturup da ilham gelmesini beklemiyorlar teknik kadro süper ve yenilikçi
benim tek sıkıntım türkiye için daha cazip fiyatlarla windowsu sunmanın bir yolunu bulsunlar

Thrystan
25-09-2009, 01:01   |  #42  
Yıllanmış Üye
155 mesaj

PcMaker'ın yerinde bende olsam bende agresifleşirim. Bilip bilmeden konuşan birçok kişi var bu forumlarda.

Yok ubuntuymuş yok fedora yok diğer sistemler. İstediğinizi kullanın Linus Torvalds bunlarla o kadar ilgilenmiyor. Asıl ilgilendiği konu Linux-Kernel yani sistemin altyapısı ve gelişen teknolojilere ayak uydurumadığını belirtiyor. Birisinin dağıtımına ek bir özellik koyması sistemi yavaşlatıyor. Yani sorun kernel bazlı.

Forumlarda ağzı olan konuşur ve bilen birinin gözüne soka soka birşeyleri ima ederse o kendi saygısızlığı. Geçen gün biride gelip bana şey diyor "Linux kullanmayan Microsoft şakşakcıları konuşmasın" bizim Linux kullanmadığımızı kim söylemiş. Konuda Linuxlara bulaşan bir virüs ile ilgiliydi :D

Yıllardır söylüyorum Linux virüsleri çok tehlikeli diye ama dinleyen yok ne zaman haberi çıkıyor yorumlara "Ben söylüyordum zaten" diyince şak şakcı oluyoruz. Bu arada Linux sistemi için 1997 yılından beri virüsler yazılıyor :D

Taraftar olmak güzeldir. Holigan olmadığımız sürece!!!

muammerturkmen
25-09-2009, 01:38   |  #43  
Yıllanmış Üye
359 mesaj

2 forum okumayla 2 siteye bakmayla linux anlaşılmaz, mac in tabanıdır linux ve windows un en baba yerlerinde çalınmış linux kodları ve açık kaynak kodlar yatar, bunları bile bile saçma sapan neyi tartışıyorsunuz, çıkmış bi çok bilmiş herkesi azarlıyor yav bi söz var demeyeyim dedim ama cahille yarı cahil çok zararlıdır derler anlamaz her zaman muhalefet olur öğrenmeye anlamaya çalışmaz kulaktan dolma bilgilerle konuşur, şimdiki siyasette din eldenn gidiyorrr diyolarya aynı olay işte, altındaki amerikan oyununu para çıkar vb. üçgenlerini dörtgenlerini görmez, konuyu nerden nereye getirmişsiniz madem tartışmayı bilmiyorsanız tartışmayın, idrak edemiyorsanız çekilin kenara; gerçekler acıdır. bu arada bu linux a virus bulaşmama meselesine gelince gerçek prof. bilgisayarcılar linux üstünde istediğini daha iyi yapar kimse kendi ekmeğine acı biber sürmek istemez bu yüzden kimse linux için virüs yazmaz milw0rm.com u biraz inceleyin ne demek istediğimi anlarsınız inşallah, linux bir sanattır. Bu sanatı anlamak için dünyaya at gözlüklerini çıkarıp bakmak lazım. Aslında daha çok linux görsel olarak olması gereken şekli alıyor bunu yıllarca inkar etti birileri windows benzetmesi yaptı ama olay çok farklı, çekirdek tabikide zamanla şişecek bu çok normal zamanla bu sorunlarda desteklerimizle aşılacaktır.

Kal-El
25-09-2009, 01:54   |  #44  
Yıllanmış Üye
816 mesaj

Pardon da, Linus Torvalds çekirdeğin gelişmeler karşısında yetersiz kaldığını söylemiyor. Windows'un da yaşadığı giderek büyüme yani şişme sorununu dile getirmiş. İşletim sistemlerinin yaygınlaştıkça kullanıcıların kullanım ihtiyaçlarına paralel olarka çekirdeğin genişlediğini söylemiş. Bunu nasıl "Linux yetersiz kalıyor" şeklinde yorumluyorsunuz. Aynı sorun Windows'ta çok daha ileri bir seviyede var. Yazılanları neden at gözlüğüyle yorumluyoruz hep şaşıyorum. Ayrıca konuyu şu güya "Linux'a bulaşan virüs"e getiriyorsunuz. O başlıktaki yazımı okursanız olayın ne olduğunu anlarsınız.

Thrystan
25-09-2009, 02:34   |  #45  
Yıllanmış Üye
155 mesaj

MuammerTurkmen önce biraz araştırma yapmanı öneririm. Umarım bir daha ki sefere gerçekten ciddiye alabileceğim seviyede bir konuşma yaparsın.

Kal-El, evet sorun çekirdeğinde olduğunu söylemiyor bu konuda sonuna kadar haklısın. Aslında bunu söylemesine bile gerek yok. Çok fazla application var ve bunları sisteme yükleyince sistem şişiyor. Bu en klasik çekirdek sorunlarından bir tanesidir. Bunu kimsenin ittirazı olacağını sanmıyorum. Sorun Windowsta da var. Ama çözümü için uğraşılıyor. Aynısı Linux içinde geçerli fakat Linux'un hatalarını söyleyince suçlu duruma düşüyoruz.

Bende Windowstan çok daha gelişmiş bir işletim sistemi kullanmak istiyorum. Ama yaptığım işlere göre Linux yeterince iyi bir alternatif olamıyor. Ve böyle bir sistemi ister Macciler ister Linuxcular yapsın onları ayakta alkışlarım.

Sonuç olarak bu forumda herkes herkesi bastırmaya çalıştığı sürece hiçbir ortak nokta bulamayız. At gözlüğü yakıştarmasıda çok anlamsız olmuş. Sonuçta bir yere dürbünle baksan bile görmeyi istemedikten sonra görmezsin. İnsanların kişisel tercihidir.

Son Düzenleme: Thrystan ~ 25 Eylül 2009 02:37
Kal-El
25-09-2009, 02:46   |  #46  
Yıllanmış Üye
816 mesaj

İşte durum bu. Bastırmaya çalışmak. İlk mesajımda karşı çıktığım belirttiğim olay da bu. Karşıt görüşlere "Sen Linus musun birader" diyip susturmaya çalışılmış.

Ben asla Linux'un hatalarının söylenmesine karşı çıkmadım, çıkmam da. Linux'un prensibine aykırıdır zaten bu. Hatalar ortaya çıkacak ki düzeltilecek. Ancak şöyle bir durum var. Linux'un eksikleri söylenirken "Naber noldu, çok güvendiğiniz Linux'ta da şu şu şu varmış. Oturun yerinize. Gerçekler bunlar" gibisinden tavırlar alınıyor. Karşı çıktığım nokta bu. Sonuçta kimse burada bir işletim sisteminin temsilciliğini yapmıyor. Yapsa bile böyle fanatik tutumlara gerek yok. Dediğiniz gibi dürbünle de bakılsa görmek istemedikten sonra fayda etmez.

Asıl konuya dönecek olursak, Linux şu an için Windows'a bir alternatif sayılmaz birçok konuda evet. Ancak geliştirilme politikasına bakıldığında Linux'un birçok konuda alternatif olması ise takdire şayandır. Linux'ta, Windows'ta alıştığımız birçok yazılım v.s. bulunsa insanlar Linux'un pek de bir farkı olmadığını anlar. Şahsen ben, Linux'taki CAD tarzı yazılımlara alışamadığım için iki işletim sistemini birden kullanıyorum. Alışkanlıklardan vazgeçebilsek bu egemenliğin bitceğini düşünüyorum. Ama bu durum hiçbir işletim sisteminin çekirdek şişmelerini engelleyemez. Bu da onları zayıf veya başarısız yapmaz. Microsoft'un aksine Linux'ta bunu engellemek için planlı ve profesyonel olarak yürütülen bir çalışma var sayılmaz. Linus'un da dediği gibi "Birisi bir şey yapmalı ki çözülsün".

Thrystan
25-09-2009, 03:07   |  #47  
Yıllanmış Üye
155 mesaj

Hah şimdi oldu böyle konuşulunca forumun tadı çıkıyor :D

Bende şu fanatiklerden çok çektim. Zamanında Linux virüsleri çok tehlikeli olabiliyor dediğimde üzerime birkaç fanatik gelipte standart bir yalanı savunmaya başlamışlardı "Linux için virüs yazılmaz" diye sonra bayağı bir sinir olmuştum. Sonradan birkaç Linux virüsü haberi çıkınca doğal olarak ben söylerken benle dalga geçiyordunuz moduna geçtim :D

Ben hala virüslerin Linuxlar için çok büyük bir tehlike olduğunu düşünüyorum. Çünkü Linux için virüs yazmanın ne kadar kolay olduğunu gördüm ve kullanıcı Linux'a virüs girmez diye kendini kandırırsa başı belada demektir.

Kernel konusuna gelince Mono-Kernel optimizasyon açısından çok elverişli değil. Linux'un yeni bir hibrit kernel modeli kurması mantıklı olabilir. Yanlış hatırlamıyorsam Win 98 den sonra MS mono kernel yerine NT kernel kullanmaya başladı. Vista ve Windows 7 ile beraber bu şişmeleri en aza indirdiler.

Şişmeler konusunda XP tam bir kabustu. :D

PcMaKeR
25-09-2009, 08:14   |  #48  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
8,935 mesaj

Adama bak windowsun kodlarında linux kodları varmış. Sanki kodları kendi yazdı böyle gözüyle gördü de konuşuyor. Gelde kızma. Bilmiyor ordan sıkılıyor.

Mac in tabanı unixtir Linux değildir. Linux un kalbide unixtir ama her ikisi farklı platformlar için derlenmiş ve optimize edilmiştir.

Windows un kalbi dos tur! dostaki kodlar unixtir deme bana çalışma şekli ve mimarisi tamamen farklıdır. Dos windows nt ye kadar kapsamlı şekilde windowsun en düşük katmanı olmuştur. windows nt ile birlikte donanım ve programlama katmanı değişitirlmiştir ve sadece en basitinden klasör yapısına bakıp unixe benzemediğini anlarsın.

@Kal-El ilk mesajında kaşındın. Benim yazımı al sırala mesajları sonra da böyle de. ilk başta böyle konuşsan ya. İlla sert çıkınca "ben böyle demek istemiştim ama böyle böyle oldu" tavrı takınmayın. Linux u seviyorsan benim söylediğim gibi söyle: "Windows u seviyorum kardeşim hiçbir os benim gözümde windows kadar değerli değil" linux u böyle seviyorsan böyle de saygı duyayım. ama çıkıp benim yazımı alıp sıralama öyle. herkez kızar bir ben kızmam.

Ve gördüğün gibi hala bilmeyenler konuşuyor yukarda Kal-El. Linux un kodları windows ta varmış. Bill gates ile birlikte yazdılar sanırım. Ben bile bu konuda hiç yorum bulundurmadım nasıl böyle fikir yürütülüyor anlamadım.

T-MacGrady
25-09-2009, 09:21   |  #49  
Yıllanmış Üye
231 mesaj

Linux Beleş demi sanrısam oyle ?

Hiç düşünmedinizmi ? okadar iyi olsa niye beleş olsun ?
Bir gün linux gerçekten sağlam olursa paralı olur ( tabi şindi beleşse )
Ayrıca bişi sorcam Linux de exe varmı? bi tanesinde yok du hangisi o ?
(bilmiyorumda bi bilgi )

Bide youtubedan linux ve mac videoları ızledım
Masaüstüne exe kısayolu atılamıyomu Hiç masaüstünde bişi yoktu

Dock vardı herşey ondaydı..?
eğer böyleyse oo hangi kişi geçerki
Geçse bile orenmezki :) benım gibi

Bide şunu da söleyim konu açlımış :)
Şu apple 'in işareti neden elma?

Nerde akıllarına gelniş bilen varmı ? Hayır çok gıcık oldum hiç hoşuma gitmedide :)

Birde ilerde linux denemeyi düşünüom ama 1 günlük :)
Driver kuramıcazmı?
elimizdeki Counterın Setubunu Linuxda kuramıyozmu ?
Hea bide biyerde duydum linuxda çok açık varmış virüsler çok tehlikeli oluyomuş bu doğrumu ?

Bide Kal-eL bi sorum var böyle demişin
Linus'un da dediği gibi "Birisi bir şey yapmalı ki çözülsün".

kim yapcak ki ? (hani buda bi sorun) kimm...

Birde bu linux a baktım bi çıktı Bir sürü hangisini indircez ya
(geçmicem ama merak ) :) Sorumlarıma cvp verirseniz şimdiden teşekkürler

PcMaKeR
25-09-2009, 09:30   |  #50  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
8,935 mesaj

Apple ın simgesinin elma olması doğal. Apple = Elma ismi.
O Dock olayı MacOS ta.

Exe sadece windows ta çalışıyor(bir tane daha vardı ismi tam bilinmiyen bir os onda da çalışıyordu ama Exenin asıl çalıştığı platform windows.

Linux deneyeceksen Ubuntu dene live cd versiyonu yani direkt cd den çalışan ı dene. Yanlız hemen yorum yapma kurcala sonra yorum yap. Yoksa biryerde ben linuxu beğenmedim dersen ve sana ne kadar kullandın sorusu sorulupta sen 1 - 2 saat kullandım dersen taşa tutarlar.

Hiçbir os bir iki saat kullanılıpta değeri anlaşılmaz. Çoğu kişi yapıyor bunu. Windows Vistada çok oldu 2 gün kullanıp amannn bu xp nin giydirilmiş hali dediler buna şahit oldum.

Counter Strike ı winehq denilen emulatör ile çalıştırıyorsun. verim çok iyi olmaz. DirectX i adam gibi çalıştıramıyorsun. Yavaş çalışıyor.

MacOSx te bile Linuxtan kaliteli oyunlar var...

Merak iyidir ama Linuxta değil.