Matematik bilginize güveniyor musunuz?

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
cici__46
06-11-2006, 23:30   |  #51  
Üye
Teşekkür Sayısı: 0
53 mesaj

iii de turqoise_frz ilk ,işleminde x=y demişsin ve
X² - Y² = XY -Y²  bu şu demek oluyor
X² - X² = X² -X² dimi peki sen burada
(X + Y).(X - Y) = Y.( X-Y )demişsin bu da;
(X + X).(X - X) = (X + X).(X - X) olmalı sen bunu y parantezine alamazsın matematikte böle bişi yok...

cici__46
06-11-2006, 23:38   |  #52  
Üye
53 mesaj

Sevgili turquoise_frz;
a²-2ab-ac=-bc-b²
ac yi sol tarafa attık.
a²-ab-ac=ab-bc-b²
2ab nin birini sağ tarafa geçirdik diosun fakat
buradaki 2ab denilen ifade birleşiktir öyle yaparsan her iki tarafı 2 ye bölmen gerekli
bu yüzden paradoks dıpsittt.....

turquoise_frz
07-11-2006, 12:51   |  #53  
Üye
Teşekkür Sayısı: 1
72 mesaj

güselim nerde dipsittt.:)dur anlatiim bak,
a²-2ab-ac=-bc-b²
a²-ab-ab-ac=-bc-b² demektir
a²-ab-ac=ab-bc-b²  sağa atınca birini durum bu
ayrıca olay toplama nası her iki tarafı 2 ye bölebilirsn ?

cici__46
09-11-2006, 01:19   |  #54  
Üye
53 mesaj

kardeş paradoks yanlış yaaa
a²-ab-ac=ab-bc-b²
2ab nin birini sağ tarafa geçirdik.
a(a-b-c)=b(a-b-c)
a ve b parantezine aldık.

tamam çarpmanın yerdeğiştirme özelliği var ama çıkarmanın yok işlem soldan sağa gider sen
ab-bc-b² yi paranteze aldığında b(a-c-b)olur ve sağ tarafla sadeleşmez...

turquoise_frz
09-11-2006, 13:21   |  #55  
Üye
Teşekkür Sayısı: 1
72 mesaj

güselim sen nie her seferinde başka bi yerde sorun buluyosn anlamıyorm ama şu an söylediğin yanlış bi hata yok
çünkü;
b(a-c-b) zaten b(a-b-c) ifadesine eşittir.ne demek çıkarmanın yerdeğiştirme özelliği yok.ne alakası var .ben var demedm ki.var olduğunu gösteren bi işlem de yapmadm.bnm yaptığım toplamanın yer değiştirme özelliği .yer değiştirdiğim sayılarda -b  ve  -c  
sen şimdi bana a-c-b  a-b-c   ye eşit diil mi diyosn.bi daha düşün bence.zaten diğer arkadaşlar da çoook önceden bu soruyu okumş ki okunma oranı baya yüksek bu konunun  bi hata yok.istersen bu konuyu kapatalım artık.D_Hasgül arkadaşımız yeni bi soru sormş bi tanesi henüz çözülmemş heralde.istersen onunla ilgilenebilirsn.sen bilirsin tabi.ben bi daha bu paradox a takılıp kalma taraftarı diilim.gerek yok.boşa vakit kaybı.

herkese ii sohbetler...

D_Hasgül
13-11-2006, 19:42   |  #56  
Taze Üye
10 mesaj

Cevap gelmediği için ben cevaplıyorum.

Soru2: Bir oda var içerisinde 3 tane ampul ve birde sandalye var.Dışarıda da 3 düğme var.Odanın içerisi kesinlikle dışarıdan gözükmüyor ve senin odaya yanlızca bir defa girme hakkın var. Bil bakalım hangi düğme hangi lambayı yakar?
Odaya bir defa girme hakkımız olduğu için dışarıda düğmenin birini açar ve bir süre bekleriz daha sonra bu düğmeyi kapatıp bir diğer düğmeyi açıp odaya gireriz ve sandalyeye çıkarız yanan ampul ikinci yaktığımız düğmeye ait.Yanmayan ampulleri elleriz sıcak olan ilk yaktığımız ve bir süre beklediğimiz düğmeye ait. Yanmayan ve soğuk olan ampul ise hiç ellemediğimiz üçüncü düğmeye ait.