Microsoft korsan Windows avında

kurtbey
08-04-2008, 20:43   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
51 mesaj

Korsan yazılımlara karşı geliştirilen uygulama 29 Nisan'da hayata geçecek.
08 Nisan 2008 / 16:32

Microsoft Türkiye'nin, "Office Orijinal Ürün Avantajı-Office Genuine Advantage (OGA) Bildirimi" uygulamasını 29 Nisan 2008'de hayata geçireceği bildirildi.  

Microsoft Türkiye'den yapılan yazılı açıklamada, OGA Bildiriminin, kullanılan office yazılımının orijinalliğinin test edilmesine yardımcı olduğu, yazılımın lisanssız olduğu tespit edildiği takdirde kullanıcının lisanslı yazılımın avantajlarından yararlanabilecek şekilde yönlendirildiği kaydedildi.

Orijinal olmayan office yazılımlarını kullananları bilgilendirmek ve böyle yazılıma sahip olanların lisanslı ürün indirerek bunların avantajlarından yararlanmalarını sağlamak için 29 Nisan'da hayata geçirilecek OGA Bildiriminin, 2007 yılında uygulanan "Windows Genuine Advantage (WGA)-Windows Orijinal Ürün Avantajı Bildiriminin" devamı niteliğinde olacağı aktarıldı.

Microsoft OGA Bildirimi pilot uygulamasının Şili, İtalya, İspanya ve Türkiye'de hayata geçirileceğine işaret edilen açıklamada, bu ülkelerin office'in, tüketiciler, işletmeler ve hükümetler tarafından yoğun olarak kullanıldığı farklı bölgeleri temsil ettiği, söz konusu dört ülkedeki deneyimin, kullanıcıları lisanssız yazılımlardan korumak için oluşturulacak küresel bir stratejiye katkıda bulunacağının düşünüldüğü vurgulandı.

AA

frkn_ua
08-04-2008, 21:40   |  #2  
Yıllanmış Üye
893 mesaj

pilot bölge olarak seçecek ülke mi bulamadınız  da Türkiye 'yi seçtiniz :D

GaMeRr
08-04-2008, 22:25   |  #3  
Yıllanmış Üye
1,264 mesaj

Bence aslında bu Türkiye için guru werici bişi.

crixallis31
08-04-2008, 23:58   |  #4  
Yıllanmış Üye
596 mesaj

Türkiyede korsan kullanımın tüm kullanıma oranı fazla ondan bizi kattılar diye düşünüyorum yani pekde gurur vrici bişey olmaz benim düşündüğüm neden dolayısıyla yapıyolarsa:(

Kapalı Hesap (34907)
09-04-2008, 13:43   |  #5  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 5
1,440 mesaj

Ben şahsım adına korsana karşıyım işte sebebleri.,

• Kayıt dışı ekonomi sebebiyle Devletin trilyonlarca lira vergi kaybı olmaktadır.
• Korsan’dan gelen yüksek miktardaki para, organize suç örgütlerine gitmekte ve yasadışı işlerin finansmanında kullanılmaktadır.
• Eser sahipleri, yaratıcı emeklerinin karşılığını alamadığı “Yaratıcılık” engellenmektedir.
• Korsanın önlenememesi, yabancı sermaye yatırımın önündeki en büyük engellerden biridir.
• Uluslararası platformda saygınlığımızı zedelemesi yanında çeşitli (kotalar, ticaretin engellenmesi gibi) müeyyidelerle karşılaşılmaktadır.
• Ülkenin gerek ekonomisi ve gerekse kültür hayatı için vazgeçilmez olan müzik, sinema, ilim/edebiyat sektörlerinin uluslararası alanda rekabet şansını, gelişimini, bu sektörlerde nitelikli eserler üretilmesini engellemekte ve imkansız hale getirmektedir.
• Bilgi toplumunun en önemli itici güçlerinden olan yazılım sektörü gelişememektedir.
• Ekonomik gücü son derece zayıf olan yerli sektörler durma noktasına gelmek ve yerli üretim yapılamadığından İthalata büyük bedeller ödenmektedir.
• Bilgi toplumu / Bilgi ekonomisinin yarattığı yeni üretim şekli, bilgiye dayalı katma değeri yüksek ürünlerden oluşmaktadır ki, bunların tamamı “fikri haklar” korumasına muhtaçtır. Bu koruma sağlanamadığında, ülkemizin tarım/sanayi toplumu/ekonomisi çerçevesindeki üretimi değişmeyecek ve ihracat açığımız gün geçtikçe artacaktır.

Lisanslanmaya neden dikkat etmeliyiz?
A.B.D Telif Hakları Sözleşmesi ve uluslararası telif hakları anlaşmalarına göre telif sahibinden belirli kullanım hakkı alınmadan bilgisayar programlarının da içinde bulunduğu telif hakları alınmış materyallerin kopyalanması, kullanımı ve dağıtımı yasaklanmıştır. Satış, bedava dağıtım veya kişisel kullanım amacıyla yapıldığına bakılmaksızın, Bilgisayar yazılımlarının ve yazılım bileşenlerinin kullanım hakkı alınmadan yapılan çoğaltma, kullanımı veya dağıtımı telif hakları ihlalidir.
Bilgisayar yazılımları, Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında yasal koruma altındadır.

Bilgisayar yazılımları, Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında yasal koruma altındadır.

Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nda yapılan son değişiklikler 12 Mart 2004 tarihinde Resmi Gazate'de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na göre korsan yazılım kullanılması, kopyalanması veya satışa sunulması halinde uygulanacak cezalar aşağıdaki şekilde düzenlenmiştir :

- 150 milyar TL'ye kadar ağır para cezası;
- 4 yıla kadar paraya çevrilmeksizin hapis;
- 3 seneye kadar meslek veya ticaretten men;
- Korsan yazılım yüklü bilgisayarlara el konulması

Ayrıntılı bilgi için:

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (64706) ~ 09 Nisan 2008 13:44
panda34
11-04-2008, 01:06   |  #6  
Yıllanmış Üye
2,344 mesaj

Bilmem biliyormusunuz , artık korsan cd'cilerinde sonu geldi .
Çünkü ADSL ve Rapidshare var . Çoğu kişi artık korsan cd'ye de para vermiyor .

mayata
11-04-2008, 09:36   |  #7  
Yıllanmış Üye
105 mesaj

suat666 sizin microsoftla bi otaklığınız var mı???

Kapalı Hesap (34907)
11-04-2008, 13:54   |  #8  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 5
1,440 mesaj

Benim düşüncelerimin temeli-
korsana karşı olduğum yasalarada saygım'ın olduğu içindir...,
--Kayıt dışı ekonomi sebebiyle,
--Eser sahipleri, yaratıcı emeklerinin karşılığını alamadığı
--Uluslararası platformda saygınlığımızı zedelemesi
Ülkenin gerek ekonomisi ve gerekse kültür hayatı için vazgeçilmez olan müzik, sinema, ilim/edebiyat sektörlerinin uluslararası alanda rekabet şansını, gelişimini, bu sektörlerde nitelikli eserler üretilmesini engellemekte ve imkansız hale getirmektedir.
-- Bilgi toplumunun en önemli itici güçlerinden olan yazılım sektörü gelişememektedir

--Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nda yapılan son değişiklikler 12 Mart 2004 tarihinde Resmi Gazate'de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na göre korsan yazılım kullanılması, kopyalanması veya satışa sunulması halinde uygulanacak cezalar aşağıdaki şekilde düzenlenmiştir :

- 150 milyar TL'ye kadar ağır para cezası;
- 4 yıla kadar paraya çevrilmeksizin hapis;
- 3 seneye kadar meslek veya ticaretten men;
- Korsan yazılım yüklü bilgisayarlara el konulması

ersans
12-04-2008, 16:48   |  #9  
Yıllanmış Üye
235 mesaj

suat666 arkadaşıma katılıyorum bence de korsan çok kötü bişey

bjk_memo
13-04-2008, 01:41   |  #10  
Yıllanmış Üye
290 mesaj

o tarihe kadar OGA nında raconunu bulurlar hiç merak etmeyin :):):)

Son Düzenleme: bjk_memo ~ 13 Nisan 2008 01:46
mesut_illegal
13-04-2008, 09:08   |  #11  
mesut_illegal avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
810 mesaj

Migrosoft böyle işlerle uğraşacağına ürünlerinde indirim yapsın!!!

Banned
13-04-2008, 17:39   |  #12  
Banlandı
206 mesaj

orjinal yazılımlar fiyatı makul seviyelere düşmediği sürece bunun önüne kimse geçemez maalesef
herkes ister tabi orjinalını ama insanları korsan kullanmaya mahkum edenler utansın ne diyelim.

[resim][/resim]

Son Düzenleme: seanpaul18 ~ 13 Nisan 2008 17:39
Kapalı Hesap (69520)
13-04-2008, 18:22   |  #13  
Kapalı Hesap
39 mesaj

Ne yaparlarsa yapsınlar yine de engelleyemezler.

RocKhan
14-04-2008, 05:53   |  #14  
Yıllanmış Üye
153 mesaj

gitsinler o denemelere çinden başlasınlar windows vistayı sokakta 1 dolara satıyorlar bide bu dvd cd si :)

nurtan
15-04-2008, 12:34   |  #15  
Yeni Üye
48 mesaj

Illegal nickli arkadaşa katılıyorum. Microsoft korsan yazalımlarla uğraşacağına ürünlerini makul bir seviyeye getirsin.

mayata
15-04-2008, 12:53   |  #16  
Yıllanmış Üye
105 mesaj

kardeş bizde onu söylüyoz .zaten.Ancak bazıları bunu anlamamak için
direniyor.Yok burda korsan teşvik edilmezmiş.yok çok kötü bişeymiş.
tamam bizzde teşvik etmiyoz ama microsofta şu tekelciliği bıraksın.artık
fiyatları düşürsün.

sah1n
15-04-2008, 16:48   |  #17  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,757 mesaj

Çok doğru söylüyorsunuz aynen katılıyorum.Bugün artık hemen hemen her 3 evden birinde mutlaka bilgisayar var ilerde her evde olacak.Bu işletim sistemleri olsun başka yazılımlar olsun bunların fiyatını yarıya çekse yada bir kullanıcının alacağı fiyata indirse herkes alır ve daha çok kar yaparlar.Kaçak bilgisayar aramaya harcadıkları paralara yazık.Bunlar nasıl düşünüyorlar çok merak ediyorum.

nurtan
15-04-2008, 17:20   |  #18  
Yeni Üye
48 mesaj

Arkadaşım, Türkçede "w" harfi henüz kullanılmıyor. Lütfen dilimize daha saygılı olalım.Deli

karaseymen
16-04-2008, 12:59   |  #19  
karaseymen avatarı
Yıllanmış Üye
135 mesaj

Ben de suat666 nın fikirlerine katılıyorum.

anthRaX
16-04-2008, 16:32   |  #20  
Yeni Üye
43 mesaj

Bence de orjinal çok pahalı.herşey crysis gibi 50 ytl olsa hemen alıyım ama malesef 100 ytl ustu bu ürünler.Bu fiyitlar da ülkemiz vatandaşını aşıyo.makul olduğu surece orjinal en iyisi ama...

suikast_81
17-04-2008, 00:55   |  #21  
Yıllanmış Üye
107 mesaj

indirim olmasssa adama bole bındirırler arkadaslar sımdıye kadar kı paketlerını fahıs fıyatlarla satmasaydı ekonomık olarak satsaydı guncellemeler de ona keza tutlabılır bır yanı osaydı maddı manevı ozman derdım adam haklı ama su konumda kokune kadar haksız kardsımm onunda bır yolunu bulurlar arkadaslar arz taleb meselesı

Murat.
18-04-2008, 10:15   |  #22  
Yıllanmış Üye
948 mesaj

Hiç kimse korsanla uğraşmak istemez. o parayı vermeyeyim derken ne uğraşlar veriyor aslında. suat666 doğruları yazmış. ancak ülkemizin kişi başı gelir seviyesi o kadar düşük ki. ister istemez yöneliyorlar. aslında microsoft bunu bireysel kullanıcılar için ( ev tipi ) çok cazip bir fiyata sunsa hem kendisi daha az zarar eder hemde millet bu dertten kurtulur

HolyMan
18-04-2008, 13:22   |  #23  
Yıllanmış Üye
212 mesaj

bence de arkadaşlar belli oranda indirime gitmezlerse onlar daha çok uğraşırlar bu işlerle düşünsenize bi adam ayda 500-600 ytl maaş alıyo gidecek vistaya 300 ytl verecek kimse vermez veremez mecbur bulaşacak korsana napsın adam yanlışmıyım sanki

nastymen
02-05-2008, 18:42   |  #24  
nastymen avatarı
Yıllanmış Üye
115 mesaj

bencede fiyatlar uygun bi rakamda olursa kimsede korsana kaçmaz niye kaçsınki bu herşey için öyledir

eolos
02-05-2008, 19:16   |  #25  
Yıllanmış Üye
2,036 mesaj

ben kesinliklekorsana karsıyım korsan kullanım emek hızsızlıgıdır bir insanın emeğiniz calmak onun onrunu zedelemekle es degerdir bence