Ne USB var Ne CD sürücü. Nasıl XP Yüklen

HPQ-User
08-08-2009, 10:00   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

ozan sormuş:
Arkadaşlar merhaba;
Bugüne kadar hep forumlardan aradığım cevapları buluyordum. Ama bu böyle bişey değil. 3 gündür sabah-akşam peşindeyim. çözen arkadaşları şimdiden tebrik ederim....
KONU: CD sürücü bozuk bir laptop var ve windows yüklenmesi gerekli. Biosta USB den açılış yok. Biosu güncelleyip USB den açılış yapmak istedim olmadı. HDD ye windows attım olmadı. HDD ye CD yi attım gene olmadı. HDD yi çıkarıp başka bilgisayarda işlem yapabiliyorum.
Cevap verecek arkadaşlar lütfen "çöpe at" "olmaz o" gibi cümleler kurmasın lütfen. Bu işin bir çaresi olduğunu düşünüyorum ama NE

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Diğer
Sistem Özellikleri:
Proxxel c600
PIII 1133MHz
256MB Ram
80GB HDD

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 5.2; .NET CLR 1.1.4322; InfoPath.2; .NET CLR 2.0.50727)

emre305
08-08-2009, 10:03   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
303 mesaj

usb gözükmüyor diyorsunuz da biosa usbyi taktıktan sonra mı baktınız yoksa takmadan mı baktınız? usbyi takıpta biosa bakmayı deneyin çıkacaktır

ozanaydemir
08-08-2009, 10:09   |  #3  
Yeni Üye
27 mesaj

biosta USB boot yok

Semih Özyurt
08-08-2009, 10:18   |  #4  
Semih Özyurt avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,748 mesaj

dostum imzamdaki konu sana yardımcı olur bi bak istersen  fakat xp cd'ni flaşa atıp daha sonradan pc'ne atarsan format atarsın

Semih Özyurt
08-08-2009, 10:21   |  #5  
Semih Özyurt avatarı
Yıllanmış Üye
2,748 mesaj
Alıntı: ozanaydemir  
biosta USB boot

diyor arkadaş sen ne diyorsun :)

ozanaydemir
08-08-2009, 10:25   |  #6  
Yeni Üye
27 mesaj

emre ve semih kardeş anlatmak istediğim usb boot diye birşey yok laptop eski. usb'den açılışı unutalım ilk önce.... hdd ye ne yapabiliriz tek çare hdd ye bişeyler yapıp açılmasını sağlamam lazım başka türlü açılış yolu yok

ECHELON_
08-08-2009, 10:26   |  #7  
Yıllanmış Üye
1,644 mesaj

harici bir cd room bulcaksın

Semih Özyurt
08-08-2009, 10:30   |  #8  
Semih Özyurt avatarı
Yıllanmış Üye
2,748 mesaj
Alıntı: ozanaydemir  
emre ve semih kardeş anlatmak istediğim usb boot diye birşey yok laptop eski. usb'den açılışı unutalım ilk önce.... hdd ye ne yapabiliriz tek çare hdd ye bişeyler yapıp açılmasını sağlamam lazım başka türlü açılış yolu

dostum sen usb cihazı taktığın zaman bilgisayarın usb'yi görüyor mu ?

OnlyMann
08-08-2009, 10:31   |  #9  
OnlyMann avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
2,779 mesaj

makinanın disket sürücüsü var mı?

önerim; diski söküp başka bir makinaya takınız. bilgilerinizi aldıktan sonra diski 2 ye bölünüz 2 bölüme xp cd sini kopyalayınız. disketle makinayı açıp 2. bölümdeki kur programını çalıştırınız. Eğer disket sürücü yoksa 2 bölünmüş diskin 1. bölümüne diskten açılışı sağlayacak (boot) systemi yükleyiniz (dosta vardı). belki disk bölümlerini fat32 yapmanız gerekir. eğer yüklenen system ki bu win 98 den sonra gelen bir özellik NTFS görmeyebilir.   makinayı diskten açtıktan sonra 2 bölümden kuru çalıştırabilirsiniz.

Başka bir yolda XP kurulu sürücüleri yüklenmemiş bir imajı 2. bölüme atıp makinayı açtıktan sonra imajı bastırabilirsiniz.

Ağ üzerinden imaj bastırılabilir ancak makinanın ağ desteğinin olup olmadığı önemli.

ozanaydemir
08-08-2009, 10:37   |  #10  
Yeni Üye
27 mesaj
Alıntı: SCARFACE_  
harici bir cd room bulcaksı

ARKADAŞLAR TEKRARLIYORUM USB BOOT YOK.
Harici DVD-RW ım var zaten

ozanaydemir
08-08-2009, 10:47   |  #11  
Yeni Üye
27 mesaj
Alıntı: OnlyMann  
makinanın disket sürücüsü var mı?

önerim; diski söküp başka bir makinaya takınız. bilgilerinizi aldıktan sonra diski 2 ye bölünüz 2 bölüme xp cd sini kopyalayınız. disketle makinayı açıp 2. bölümdeki kur programını çalıştırınız. Eğer disket sürücü yoksa 2 bölünmüş diskin 1. bölümüne diskten açılışı sağlayacak (boot) systemi yükleyiniz (dosta vardı). belki disk bölümlerini fat32 yapmanız gerekir. eğer yüklenen system ki bu win 98 den sonra gelen bir özellik NTFS görmeyebilir.   makinayı diskten açtıktan sonra 2 bölümden kuru çalıştırabilirsiniz.

Başka bir yolda XP kurulu sürücüleri yüklenmemiş bir imajı 2. bölüme atıp makinayı açtıktan sonra imajı bastırabilirsiniz.

Ağ üzerinden imaj bastırılabilir ancak makinanın ağ desteğinin olup olmadığı önemli.

Disket sürücü yok. HDD'yi dediğin gibi yaptım 2 ye böldüm 32GB altı fat32 ile 1.bölümü böldüm içine XP cd sini attım ama birde şu sorun oluyor. NTLR eksik diyor. tecrübelerimde 98 açılış disketiyle zaten xp yüklenmiyor diye biliyorum. (fat32 ile açılan dosta xp kurulmuyor) yani dediğim gibi benim iş bayağı karışık ama çözümü olduğunu hissediyorum. yani dos görebilmesi için açılış fat32 olacak ama ntfs işlemini yapabilecem :) image olayına gelince imageyi çalıştıracak kadar nasıl açıcam peki birde öyle bir durum var

Semih Özyurt
08-08-2009, 10:50   |  #12  
Semih Özyurt avatarı
Yıllanmış Üye
2,748 mesaj

ozan sen imzamdaki cd'siz xp kurma'ya baktınmı?

emre305
08-08-2009, 10:56   |  #13  
Yıllanmış Üye
303 mesaj
Alıntı: Semih Özyurt  

imzası işine yarayabilir onu da deneyebilirsin

OnlyMann
08-08-2009, 11:01   |  #14  
OnlyMann avatarı
Yıllanmış Üye
2,779 mesaj

ntlr eksik demesinin nedeni xp açılışı aramasından dolayı. imaj dediğim de gohst  tarzı bir imajdı ve bunu açmak mümkün olabilir. 

durum şu olabilir.
diski 2 bölmek ama fat32 yerine fat olarak (20 GB) olarak. 1. bölüme system yükleyip 2. bölüme imajı burada açabilirsiniz. ama sanırım imaj için ghost uygun olacaktır. çünkü onda istenirse partitionlarda kurulabiliyor. kuruluş bittikten sonrada belki 3. parti bir yazılımla diskleri genişletmek fat fat32 dönüştürmek gerekir.

kısacası eski sürüm bir windows açılışı ile makinayı açıp imaj basmayı ki bu arada belki imaj için acronis öneren arkadaşlarda olabilir.

ozanaydemir
08-08-2009, 12:03   |  #15  
Yeni Üye
27 mesaj
Alıntı: Semih Özyurt  

imzayı göremedim arkadaşım ya.

ozanaydemir
08-08-2009, 12:11   |  #16  
Yeni Üye
27 mesaj

sanırım bloktakinden bahsediyorsun ona baktım ama windows yüklü bilgisayardan bahsediyorsun bende hiçbir şey yüklü değil ki.

ozanaydemir
08-08-2009, 12:23   |  #17  
Yeni Üye
27 mesaj

ARKADAŞLAR SANIRIM ÇÖZÜYOR GİBİYİM. 1 SAATE KADAR SONUCU BİLDİRİRİM. "HİÇ BİR FORUMDA BULAMADIĞIM BU SORUNU" AKLIMA BİR ŞEY GELDİ VE DENİYORUM ŞİMDİ EĞER OLURSA SİZİNLEDE PAYLAŞACAĞIM.

ozanaydemir
08-08-2009, 14:44   |  #18  
Yeni Üye
27 mesaj

olmuyor arkadaşlar olmuyor. ama yapmam lazım bu işi çıldırcam. usb destekli bir bilgisayardaki hdd'yi söktüm XP cdden açtım normal yükleme yapıyormuş gibi açıldı. disk seçeneğine gelince usb den bağladığım laptopun hdd'sini gördü normal xp yüklermiş gibi devam ettim mavi ekrandaki XP yükleme dosyaları atılıyor bittikten sonra bilgisayarı yeniden başlat çıkıyor o arada çıkardım hdd'yi laptopa taktım ama laptopta siyah ekran geliyor yukarda sol köşede alt imleç yanıp sönüyor o kadar. tekrardan diğer bilgisayara taktım kuruluma devam edeyimde tam kurayım sonra laptopa takayım diye. bu sefer dediğim ilk yeniden başlatma işleminden sonra meğer mavi ekrana düşüyormuş (ilkinde hemen çıkardığım için fark etmemiştim). neyse bu iştende vazgeçtim. diski fat32 olarak biçimledim içine XP cd sini atarken isim uzunluğu diyerek dosyaları kabul etmedi. ntfs olarak biçimledim xp cd sini içine attım. laptopa taktım ntldr eksik dedi. bu sefer sürücü harfini silip yine laptopa taktım yine ntldr eksik. gittim XP cdsinden i386 içinden ntldr dosyasını attım içine yine laptopa taktım bu seferde tam ntldr hatası verceği yerde sürekli restlemeye başladı. XP cdsine baktığım zaman bilinmeyen dosya sistemi diyor. hdd'yi benim cd gibi göstermem gerek yada BAŞKA ÇARE

ozanaydemir
08-08-2009, 15:11   |  #19  
Yeni Üye
27 mesaj

Arkadaşlar yeni yeni şeyler türetiyorum. Şimdide kafayı CDFS dosya sistemine taktım. bunu bileniniz varmıdır. Yani NTFS sistemi yerine ben hdd'yi CD'deki gibi CDFS dosya sistemine çevirebilirsem ozaman XP CD'si gibi çalıştırabilirim diye düşünüyorum....:(

ozanaydemir
08-08-2009, 15:21   |  #20  
Yeni Üye
27 mesaj

EMEĞİNE SAĞLIK ARKADAŞIM TŞK EDERİM AMA. BENİM LAPTOPTA HİÇ SİSTEM YOK. DİSK SIFIR.

sinan354
08-08-2009, 16:32   |  #21  
Yıllanmış Üye
533 mesaj

Arkadaşım sistem olmadan bilgisayar nasıl o hale geldi anlamadım.neyse yapman gereken bilgisayarı servisine götürüp yeni bir dvd-rom taktırman.zaten pahalı değil.ondan sonra istediğin gibi yükle xpyi.çünkü dvd-rom sana çok lazım olur.ileride tekrar format atmak istersen yine uğraşmak zorunda kalmazsın.

ozanaydemir
08-08-2009, 16:42   |  #22  
Yeni Üye
27 mesaj

Hadiyin Arkadaşlar biraz daha kafa patlatalım. bişeyler çıkacağına inanıyorum. Eğer bu konuyu çözersek çok kişi buraya akın edicektir. çünkü forum sitelerinin neredeyse hepsini gezdim sonuçlanan hiç yok.

OnlyMann
08-08-2009, 17:17   |  #23  
OnlyMann avatarı
Yıllanmış Üye
2,779 mesaj

imaj basmanın sorunu çözeceğini düşünüyorum. bir önceki mesajımda dediğim gibi çözülebilir sanırım. 

mavi ekran hatası aldığınız durumda da yükleme yaptığınız makinaya ait sürücüleri yüklememeniz gerekirdi. o makinaya ait sürücüleri bulamadığı için mavi ekran hatası veriyor.

emre305
08-08-2009, 17:42   |  #24  
Yıllanmış Üye
303 mesaj

laptopun masaüstü pc olsaydı işletim sistemli harddisk bağlayıp oradan kendi harddiskine kurabilirdin işletim sistemini bunu laptopa yapma imkanın var mı

ozanaydemir
08-08-2009, 19:00   |  #25  
Yeni Üye
27 mesaj
Alıntı: OnlyMann  
imaj basmanın sorunu çözeceğini düşünüyorum. bir önceki mesajımda dediğim gibi çözülebilir sanırım. 

mavi ekran hatası aldığınız durumda da yükleme yaptığınız makinaya ait sürücüleri yüklememeniz gerekirdi. o makinaya ait sürücüleri bulamadığı için mavi ekran hatası veriyor.

demek istediğinizi anladım fakat, Mavi ekranı başka bilgisayarda laptopun hdd'sini usbden bağlayıp windows yüklemeye çalışırken vermişti.