Neden Geriyiz ?

Anket
Banned
06-10-2009, 23:15   |  #51  
OP Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Japonyada okul dört yaşından itibaren başlıyor. Avrupaa altı yaşında çocuk çoktan okuma yazmayı öğrenmiş oluyor. Her şehirde büyük şehir kütüphaneleri var, aynı zamanda her vatandaşın kütüphane kartı.  Herkes istediği anda bu kütüphanelere giderek istediği kaynağı temin edebiliyor.

Acaba medeniyeti yakalamış ülkelerde bu bir rastlantı mı?

HugOBoss___
07-10-2009, 01:26   |  #52  
HugOBoss___ avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2,011 mesaj
Alıntı: khramn  
Japonyada okul dört yaşından itibaren başlıyor. Avrupaa altı yaşında çocuk çoktan okuma yazmayı öğrenmiş oluyor. Her şehirde büyük şehir kütüphaneleri var, aynı zamanda her vatandaşın kütüphane kartı.  Herkes istediği anda bu kütüphanelere giderek istediği kaynağı temin edebiliyor.

Acaba medeniyeti yakalamış ülkelerde bu bir rastlantı mı?

Rastlantı değil bence... Söylediğiniz gibi medeniyeti yakalamalarından dolayı eğitime önem veriyorlar...  Bunlarda zaten birbiri ile doğru orantılı yani, eğitim=medeniyet.. Eğitim kadar önemli bir şey var mı şu dünyada? Düşünsenize bir insan dünyanın en zeki insanı ama eğitim görmemişse neye yarar... Burada dediğiniz gibi Kuran-ı Kerim'in ilk ayetinin "oku" olması da çok manidardır... Yine Hz Muhammed (sav)'in "Bir işi bitirince hemen diğerine sarıl" sözünü de hatırlatmadan geçemeyeceğim... İyi geceler herkese... <

tolker
07-10-2009, 11:39   |  #53  
Yeni Üye
32 mesaj

Aslında eğitimlide olsa sonuç olarak birbirimizi kazıklamadan duramıyoruz.Malesef el ele verip beraber ayaga kalkacagımıza birbirimizin ayagını kaydırmayı düşünüyoruz :(( çok yazık....

CapanQGLU
07-10-2009, 11:44   |  #54  
CapanQGLU avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,511 mesaj

Neden geri olduğumuzu geçmişte ararsak çözemeyiz. Geleceğe doğru mesaj yazalım bence.

gokhan38
07-10-2009, 14:07   |  #55  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
1,097 mesaj

bence geri kalmamızın tek nedeni boyun egme siyaseti ve kendi cebinden başka bi şey düşünmeyen siyasetciler bütünü tek neden bu bence. her türlü kaynak ülkemizde mevcut oldugu halde hic birini kullanmayoruz amerikadan falan izin almadan , bi cok ünlü bilim adamımız olmasına ragmen her türlü teknolojide dışa bagımlıyız , memleketini milletinii duşunen cesur siyasetcileriz olamdıgı sürece de bu böyle kalacak. :(
bi ATATÜRK daha  dogmadigı sürece bu memleket gelişemez.

teknohat
07-10-2009, 14:13   |  #56  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,494 mesaj

Bir Atatürk daha çıkmadan bu memleket gelişmez diyerek kestirip atmamak lazım. Bu cümlede de görüyoruz, birinin çıkıp bizi kurtarmasını bekliyoruz. Böyle olmamalıyız işte. Onlar geçmişte ellerinden geleni fazlasıyla yaptılar, şimdi onların emanetini korumamız gerek.

CapanQGLU
07-10-2009, 14:36   |  #57  
CapanQGLU avatarı
Yıllanmış Üye
2,511 mesaj

Bu konu uzar uzar gider elde var sıfır (bence)

teknohat
07-10-2009, 14:43   |  #58  
Yıllanmış Üye
1,494 mesaj

Sen birşeyler yapmayı düşündün mü capanoğlu?

PcMaKeR
07-10-2009, 14:56   |  #59  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj

gökhan38 Atatürk'ten  bir farkın varmı?
Oda Türk'tü sende Türksün.
Oda ülkesini seviyordu sen de seviyorsun.
Atatürk tamamen çökmüş bir Osmanlı İmparatorluğundan Yeni bir Ülke çıkarttı ama tek başına yapmadı. Tarih konuşmayacağım.

Ülke niye böyle:
Siyasi erdemler farklı,
Dini eylemler farklı,
Bu ikisini açmayacağım çünkü tartışma konusu çıkıp Bu başlığı kitleyebilecek yada silebilecek duruma gelir. Tartışma çıkartmayın mesajımdan açana saygımız olsun ;)

Ülkemizin en büyük eksikliği şu: "İşim görüldükçe gerisi beni ilgilendirmez"
Dışarıda bir anket yapın mesela "menun musunuz Ülkemizden?" diye Cevap çoğunlukla evet olur...

Karnım doydukça ben iyiyim sen iyisin iyi geçinip gidiyoruz der geçerler. Özellikle köylerde bu anket te hayır cevabı çok az çıkar...

TBMM deki insanları biz seçiyoruz bildiğiniz gibi. Yani işi Devlete yıkmayacağız kendimize yıkacağız. İlerisini görmeden yapılan işlemler yüzünden ülke böyle.

Okullara laf atarız ama okuyanda hayır var mı? Yok. Adam elinde sigara okul kantininde dersini sallıyor.
Devlet kurumlarıda öyle: Elinde örgü yavaştan iş yapıyor. Ülkede tam tekmil çalışan Tek Devlet Kurumu Askerlik Şubeleri. Dakkası dakkasına iş yapıyorlar... Sebebi ciddiyet.

Ne yaparsak düzeliriz:
Benim görüşüm: İşi ciddiye almak, Yarım yamalak iş yapmamak. Bu ikisini ben Ülkemde görmedim.

khramn abimiz iyi bir noktaya parmak basmış ama sıkışan adam hemen işi Atatürk'e devlete yıkar.

İğneyi ilk önce kendimize batırmalıyız ki etkisini hissedelim. Ama biz iğneyide çuvaldızıda başkasına batırmaktan hoşlanıyoruz.

Japonya niye önde. Adamlarda Azim var. bizde bir tane Atatürk çıktı ama onlarda yığınla Atatürk gibi düşünen insan var. Adamlar hiç boş durmuyor...

Herkesin kendi görüşü kendine arkadaşlar. Mesajımda tartışma çıkartacak konular var. Lütfen tartışma çıkartmayın...

CapanQGLU
07-10-2009, 15:04   |  #60  
CapanQGLU avatarı
Yıllanmış Üye
2,511 mesaj
Alıntı: teknohat  
Sen birşeyler yapmayı düşündün mü capanoğlu?
Ben sadece üstüme düşeni düşünür, yaparım ve yapıyorum da.

teknohat
07-10-2009, 15:07   |  #61  
Yıllanmış Üye
1,494 mesaj
Alıntı: CapanQGLU  
Ben sadece üstüme düşeni düşünür, yaparım ve yapıyorum da.
sen yapıyorsan başkalarıda yapabilir değil mi ;)

CapanQGLU
07-10-2009, 15:12   |  #62  
CapanQGLU avatarı
Yıllanmış Üye
2,511 mesaj

Bu ne böyle sorgu suhal mi oynuyoruz. Herkes kendi düşüncesini söylesin neyi tartışmaya alıyoruz.
İktidara oturtturanlar düşünsün. Neden geri olduğumuzu.

gokhan38
07-10-2009, 15:12   |  #63  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
1,097 mesaj

pc maker arkadaşım bende elimden geldigi kadar ülkemin gelişmesi icin caba gösteriyorum.
Secimlerde boş oy atıyorum neden diyeceksin cünkü mevcut partilerin hangisi sizce tam olark ülkesini  düşünüyor.
not : konuyu siyasi bi tartışmaya dönüştürmeyelim .

CapanQGLU
07-10-2009, 15:16   |  #64  
CapanQGLU avatarı
Yıllanmış Üye
2,511 mesaj

Boş oylar ve atılmayan oylar da zaten, ilk iki-üç parti arasında dağıtılıyor.
Tabi bu medya'ya taşınmıyor.

Ahmet Ertuğrul
07-10-2009, 15:17   |  #65  
Ahmet Ertuğrul avatarı
Yıllanmış Üye
3,651 mesaj
Alıntı: teknohat  
Bir Atatürk daha çıkmadan bu memleket gelişmez diyerek kestirip atmamak lazım. Bu cümlede de görüyoruz, birinin çıkıp bizi kurtarmasını bekliyoruz. Böyle olmamalıyız işte. Onlar geçmişte ellerinden geleni fazlasıyla yaptılar, şimdi onların emanetini korumamız gerek.
Alıntı: PcMaKeR  
gökhan38 Atatürk'ten  bir farkın varmı?
Oda Türk'tü sende Türksün.
Oda ülkesini seviyordu sen de seviyorsun.
Atatürk tamamen çökmüş bir Osmanlı İmparatorluğundan Yeni bir Ülke çıkarttı ama tek başına yapmadı. Tarih konuşmayacağım...
Alkış
Bütün okulların sınıflarında asılması kanunlarla zorunlu çerçeveler var ama nedense bir Allah'ın kulu çıkıp bunları okumuyor ya da okuyor anlamıyor ya da öğretmenler gerektiği gibi anlatmıyor.

Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi

Ey Türk Gençliği!

Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyetini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir.

Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegâne temeli budur. Bu temel, senin, en kıymetli hazinendir. İstikbalde dahi, seni bu hazineden mahrum etmek isteyecek, dahilî ve haricî bedhahların olacaktır. Bir gün, İstiklâl ve Cumhuriyeti müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için, içinde bulunacağın vaziyetin imkân ve şerâitini düşünmeyeceksin! Bu imkân ve şerâit, çok nâmüsait bir mahiyette tezahür edebilir. İstiklâl ve Cumhuriyetine kastedecek düşmanlar, bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler. Cebren ve hile ile aziz vatanın, bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler. Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler. Millet, fakr ü zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir.

Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

Atatürk bugünleri hep görmüştü. Şimdi keşke bir Atatürk daha çıksa demek yerine bizim onun gibi olmaya çalışmamız gerekiyor.

PcMaKeR
07-10-2009, 15:23   |  #66  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj

Boş oy demek güvenin yok zaten ileriyi de görmüyorum bi iş olmaz bizden demektir!

Yapmayın güvendiğinize atın. Kimsenin size kime attınız diye sorma hakkı yoktur! Herkesin kendisine bir hak verilmiştir Eşit hak verilmiştir. Kadında birdir erkekte birdir çocukta birdir. Sadece hakkınızı kullanın yeter. Ama doğru emellerde kullanın. Ne zaman biri senin hakkını gasp ettiyse bu senin haklarının onun eline geçmesi demektir.

Sizin elinizde.

hamann7725
07-10-2009, 22:34   |  #67  
hamann7725 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
1,837 mesaj

ben bazı küçük ama önemli detaylara dikkat ederim mesela.örneği karşımda elini ağzına kapatmadan öksürüp hapşıran ve esneyen kişilerden hiç hazzetmem.Aslında bu hem okulda hemde ailede eğitimsizlikten kaynaklanıyor.biri bu kişilere öğretseydi bu şekilde olmazdı ama bazılarıda biliyor ama umursamıyor.işte bu ikisinin birleşimi çok önemli.Sadece bilmek yetmiyor onu bide uygulamak lazım.İşte bizim geriliğimiz genel anlamda buradan kaynaklanıyor.Ya bilmiyoruz yada biliyor yapmıyoruz !

net24
07-10-2009, 23:02   |  #68  
Yıllanmış Üye
1,233 mesaj

Ya mesela bir örnek vereyim size.Ben bu forumdan adını yazmama gerek yok bir bilgisayar mühendisi abimle uzun zamandır msn de görüşüyorum.Son görüşmemde programlama hakkında görüşüyoduk.Bana dedi ki:
"Deniz çalıştığım şirkete bir programcı işe girdi.Adam yeni mezun programlamadan adam akıllı anlamıyor."

Burda demek istediğim yani biz geri kaldık ya eğitimin büyük payı var.Okullarda mesleki eğitim olsa atıyorum lisede meslekğe göre okusak öyle programcı olup programlamadan hala anlamayan adamlar çıkmaz.Mühendisler daha çok şey bilir.Böylece daha çok şey üretir.Tabi burda devletinde o kişilere sahip çıkması gerekiyor ki o mühendis,bilim adamı,teknisyen ve sayamayacağım diğerleri ülkeyi daha ileri götürsün.Mesleki derken yanlış anlamayın mühendislikte bir meslektir satış elemanıda teknisyende hepsi birer meslektir.Biri olmazsa aynı besin zinciri gibi sorun çıkar.

secman
07-10-2009, 23:05   |  #69  
Yıllanmış Üye
247 mesaj

demokrasi sadece seçimlerde mi oy vermekmi? milletin vekilliğini kim seçiyor? milletin nekadarı vekilini tanıyor onunla öngörü sunabiliyor? milletin kendisi neden kanun yapmıyor onaylamıyor çünkü demokrasi bilinci yok gelişmeyede açık değil

Yunus. Emre
08-10-2009, 09:19   |  #70  
Yunus. Emre avatarı
Yıllanmış Üye
1,148 mesaj

Bence geri değiliz nedense türklerde bi avrupalı sevgisi vardır aslımız neyse bizde o yuz onlar gibi olmaya
çalışmayalım  çoğu müsülüman artık başka bi avrupalının yanında müslümanım demekten utanıyo bu neden böyle . Çok şükürkü Allah'a böyle gururlu ve onurlu bi vatanın evlatlarıyız.

Selçuk İslamoğlu
08-10-2009, 11:34   |  #71  
Selçuk İslamoğlu avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 73
4,133 mesaj
Alıntı: CapanQGLU  
Bu ne böyle sorgu suhal mi oynuyoruz. Herkes kendi düşüncesini söylesin neyi tartışmaya alıyoruz.
İktidara oturtturanlar düşünsün. Neden geri olduğumuzu.

Baştakiler de bu milletin içinden çıkıyor, başka bir yerden zembille inmiyor. Sorun yine millete dönüyor... Atatürk gibi kendini yetiştiren, geliştiren istisnalar hariç... Nasıl yetiştirildiyse öyle devam ediyor. Bence seçeneklerin hepsi... Geçmişle öğünerek aynı noktada kalmak bence sadece cahillikten başka bir şey değil.

CapanQGLU
08-10-2009, 12:51   |  #72  
CapanQGLU avatarı
Yıllanmış Üye
2,511 mesaj

Baştakiler, Medya'da birbirleriyle diss yapacağına bunları masaya koysa belki bir ilerleme kayıt edebiliriz.

teknohat
08-10-2009, 14:51   |  #73  
Yıllanmış Üye
1,494 mesaj

Geçmişle öğünerek aynı noktada kalmak cahilliktir ama her fırsatta geri kalmışlığımızın sebebi olarak geçmişi suçlamak, geçmişini kötüleyerek ilerlemeye çalışmakta bir cahilliktir. Böyle insanlar belki daha iyi yaşam şartlarına kavuşurlar ama benliklerinide kaybederler. Türk kültürü git gide yok olur.

Ahmet Ertuğrul
08-10-2009, 19:17   |  #74  
Ahmet Ertuğrul avatarı
Yıllanmış Üye
3,651 mesaj

diss yapmak??

Banned
08-10-2009, 19:42   |  #75  
OP Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

TAKİPÇİYİZ
 İşin birde şu yönünü düşünüyorum. Birisini veya bir şeyi takip ediyorsanız bu demektirki siz onun gerisindesindir. Takip etmek arkada olmayı gerektir. Şöyle bakıyorum biz tüketici bir ülke olarak herşeyi takip ediyoruz.  Teknolojinin takipsiçiyiz, ekonominin takipsçisiyiz, hukukn takipçisiyiz, eğitimin takipçisiyiz, sağlığın takipçisiyiz. Ülkemize hep AB. standartlarını getirmeye çalışıyor, o satandartlardanda daha ileri reformları kendimiz yapmayı düşünmüyoruz. Oysa dünyada ani medeniyet sıçramaları hep reformlar ile olmuş.  Düşünün hep medeni ülkelerde kansere ne kadar çare bulunabilindi diye onları takp eden,  onlarda kullanılan yeni yöntemleri ülkemizdede uygulamaya çalışan bir profesör doktor kansere ne kadar çare olabilir?  En fazla onlar kadar değilmi ! Neden  bizim de bir kanser araştırma ensitütümüz yok. Girsin bilim adamlarımız bir kampüse sıkıntılarını biz çekelim, geçimlerini biz sağlayalım. Ne gerekiyorsa verelim. Ama araştırsınlar. Utanıyorum. Çinlilerin merdiven altlarında sahte olasada rahatlıkla yaptıkları teknolojik cihazları yapamayacak kadar aciz bir ülke olduğumuz için.

BENCİLİZ

Bizde bir kişi ir makama geldiği zaman mutlaka bir şakşakçı ve ondan beklentileri olan çevresi vardır.  Adam milletvekili olmuşsa mutlaka birkaç kişiyi işe aldırmalı, ister laım olsun ister olmasın iline bazı hizmetler getitilmesini sağlamalı, sanayicisini vergi borçlarından kurtarmalı, yakınlarına ihalelerde öncelik sağlamalı  kısacası yandaşlarına menfaat sağlamalı. Yoksa oda adam mı denir. Bu katman katman küçülür.  Mevki sahibi önce ilini, sonra ilçesini, sonra köyünü, sonra kabilesini, sonra ailesini gözetmek zorundadır, gözetmezse adam olmaz. Ben belediye binasına belediye başkanından daha az ağa tavırlarıyla giren başkan oğlu görmedim.

Unutmamak gerekir ki bir yerde bir ekmek varsa ve siz bunu bir şekilde birilerinin yemesini sağlıyorsanız demmeki onda hakkı olanların aç kalmasını sebeb oluyorsunuzudur. Eğer torpille memurluğa girmişseniz yeminle söylüyorum, ölene dek aldığınız maaş haramdır.

Sonuç olarak benciliz ve yöneticilerimizi iyi yönetici olacaklardan değil, çıkarlarımıza iyi hitap edeceklerden seçiyoruz. Değil mi ? Doğal olarak seçtiklerimizde vatanı milleti değil bizi düşünüyor. Bu nedenle ülkemizde hep iktidarın ve onların çevresinin borusu ötüyor.