Neden Geriyiz ?

Banned
06-10-2009, 18:08   |  #1  
OP Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Medeni ülkelerden neden geriyiz ? Neden hiçbir kurumumuz, müessemiz, varlığımız dört dörtlük değil? Sosyal,  kültürel, teknolojik, ekonomik, eğitim, sağlık, hukuk, varlık, birlik....  neden her alanda medeni ülkelerde olmayan sorunlarımız var ?

Oydan ziyade görüşler belirtilirse daha güzel bir forum konusu olacaktır.

Anket
Son Düzenleme: Banned ~ 07 Ekim 2009 14:27
net24
06-10-2009, 18:12   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,233 mesaj

Abi bu durum ilk başta eğitimden.Herkes maddiyatının peşinde.Bana göre saçma sınavlarla gençlerin hayatıda yeniyor ve oyalandırılıyorlar...

Banned
06-10-2009, 18:14   |  #3  
OP Banlandı
5,777 mesaj
Alıntı: net24  
Abi bu durum ilk başta eğitimden.Herkes maddiyatının peşinde.Bana göre saçma sınavlarla gençlerin hayatıda yeniyor ve oyalandırılıyorlar...
Katlımın için teşekkürler. Yani cahillik, ciddiyetsizlik diyorsun.

Banned
06-10-2009, 18:16   |  #4  
Banlandı
1,256 mesaj

Birbirimizi kazıklamayı sevmemiz. :)
Mesela ben bugün kazık yedim xD

net24
06-10-2009, 18:18   |  #5  
Yıllanmış Üye
1,233 mesaj
Alıntı: khramn  
Katlımın için teşekkürler. Yani cahillik, ciddiyetsizlik diyorsun.
Tabi abi ben şu an liseye 1 gidiyorum ve bence kötü durum millet garip işlerle uğraşıyor.Sigara falan filan bu yaşta durum kötü.Eğitim iyi bir düzenleme gerek bence.Ben mesleki eğitim taraftarıyım.Ama tabi şu an düz lisedeyim.Zaten gıcık sınavlar saçma ayırmalar vs.Para kazanmak tamam önemlidir ama dediğin gibi kazık atmakta yanlış insanların birbirine güveni kalmıyor.

teknohat
06-10-2009, 18:28   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,494 mesaj

Geri olmamızda saçma sapan yasaklarında payı var.

HugOBoss___
06-10-2009, 18:30   |  #7  
HugOBoss___ avatarı
Yıllanmış Üye
2,011 mesaj

Verdiğiniz şıklara göre cahilliğimiz ve okumadığımızdan kaynaklanıyor bence... Birde hakkımızı aramayı ve tepki vermeyi bilmediğimizden... "Toplumlar layık olduğu gibi yaşar" sözü de çok manidardır bence...

StyleALP
06-10-2009, 18:40   |  #8  
StyleALP avatarı
Yıllanmış Üye
1,601 mesaj

Aslında anketteki bütün şıklar geçerli bu durumda. Özellikle Kültürel ve Teknoloji konusunda geri kalmamız acayip moralimi bozuyor. Her ne kadar yazsam bitme, kısa kesip oyumu söyleyeceğim. Oyum; '' Her zaman arka kapıları aramamız. ''

* Konu İçin Teşekkürler, IYI ForumLaR...

Banned
06-10-2009, 18:47   |  #9  
Banlandı
1,256 mesaj
Alıntı: StyleALP  
Aslında anketteki bütün şıklar geçerli bu durumda.
Kesinlikle katılıyorum.

teknohat
06-10-2009, 18:51   |  #10  
Yıllanmış Üye
1,494 mesaj

İnsanların okumaması bizim geri kalmamızdaki en büyük neden. Mesela ben bilgisayar öğrencisiyim. Seviyorum mesleğimi, hep yeni şeyler araştırıp kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Ama sınıfımdaki bazı akılsızlar, ki bu akılsızlar sınıfın büyük çoğunluğunu oluşturuyor, bana bir acayip bakıyorlar. Onlara göre ben sadece hocanın verdiği ödevleri yapcam, başka birşey araştırmıycam. Hatta inanamazsınız ama yeni gelen bilgisayar hocamız bile bana bu gözle bakıyor. Neymiş, ben kafayı kodlarla bozmuşum, başka birşey düşünmüyormuşum(gıcık oluyorum zaten herife). E aptallar, ben çalışmazsam, siz çalışmazsanız nasıl ilerleyecek bu ülke.
Kafası çalışanı da abuk sabuk yasaklarla engelliyorlar. Daha çoook bekleriz biz bu kafayla gelişmeyi.

Banned
06-10-2009, 18:52   |  #11  
OP Banlandı
5,777 mesaj
Alıntı: KaaN96  
Birbirimizi kazıklamayı sevmemiz. :)
Mesela ben bugün kazık yedim
Geçmiş olsun. Yani yeni bir kazık atma tekniği öğrendin  o zaman.

Banned
06-10-2009, 18:56   |  #12  
OP Banlandı
5,777 mesaj
Alıntı: teknohat  
İnsanların okumaması bizim geri kalmamızdaki en büyük neden. Mesela ben bilgisayar öğrencisiyim. Seviyorum mesleğimi, hep yeni şeyler araştırıp kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Ama sınıfımdaki bazı akılsızlar, ki bu akılsızlar sınıfın büyük çoğunluğunu oluşturuyor, bana bir acayip bakıyorlar. Onlara göre ben sadece hocanın verdiği ödevleri yapcam, başka birşey araştırmıycam. Hatta inanamazsınız ama yeni gelen bilgisayar hocamız bile bana bu gözle bakıyor. Neymiş, ben kafayı kodlarla bozmuşum, başka birşey düşünmüyormuşum(gıcık oluyorum zaten herife). E aptallar, ben çalışmazsam, siz çalışmazsanız nasıl ilerleyecek bu ülke.
Kafası çalışanı da abuk sabuk yasaklarla engelliyorlar. Daha çoook bekleriz biz bu kafayla gelişmeyi.
Yani okumamak. Bu konuda bnde çok dertliyim. Şöyle bir turistik sahile gitseniz bakarsınız avrupalılar ellerinde kitapla bizler af buyrun derler ya ölü gibi yatıyor, ya öyle yatar yada karı kız peşinde. italyan yazardan sonra artık barbar değil tecavezcü millet olarak bilinmmeizde cabası. Üstelik müslümanız diye geçiniriz oysa bilmeyiz ki ilk emir ne bana tap, be bana ibadet et olmamış oku olmuştur. okumuyorsak nasıl müslüman olabiliriz ki?

loseface
06-10-2009, 18:59   |  #13  
loseface avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,757 mesaj

bananecilik her zaman kendini düşünen toplum ile karşı karşıyayız bence
karşılık beklemek en önemli problemlerden biri
düşüncelere saygı yine en önemli problemlerden biri
yetiştirilen ortamlar. gençliğe bi bakarsanız sevinirim

Banned
06-10-2009, 19:00   |  #14  
OP Banlandı
5,777 mesaj
Alıntı: HugOBoss___  
Verdiğiniz şıklara göre cahilliğimiz ve okumadığımızdan kaynaklanıyor bence... Birde hakkımızı aramayı ve tepki vermeyi bilmediğimizden... "Toplumlar layık olduğu gibi yaşar" sözü de çok manidardır bence...
Bugün öğretmeninin eline liste verip öğrencmi göndermesinden dolayı okul müdürüyle tartıştım. Listede marka, modeline, kitapevinden NERDEN ALINACAĞINA kadar  alınacakların hepsi kati surette belirtilmişti. 

Düşüncem sadece eşekler önüne ne konulsa sorgusuz sualsiz ona razı olup yer. Valla inek bile aç kalır samanın irmiğini yemez. Nedense biz her önümüze getirilene sorgusuz sualsiz razı olduğumuz yetmiyormuş gibi birde şakşakçısı, yakalası oluveriyoruz.

Banned
06-10-2009, 19:01   |  #15  
Banlandı
1,256 mesaj
Geçmiş olsun. Yani yeni bir kazık atma tekniği öğrendin  o zaman.
Sağol.

uGuR.uK
06-10-2009, 19:10   |  #16  
Yıllanmış Üye
8,316 mesaj

ordakilerin hepsi bi neden, hepsi ayrı bi sebep ayrı bi etken bu durumumuzda ama en çok birbirimizi kazıklamamız gibi geliyor. okuyanıda, okumayanıda, eğitimlisi-cahili, baştaki yöneticisi en alttaki işçisi öğrencisi çalışanı genci yaşlısı vs. millet olarak çoğumuzun kafası hep ters yönde işliyor... ordan yolumu bulim, burdan şunu alim, ötekilerde olmasın BEN yapim... "kendine müslüman" kavramı anlayabilene herşeyi o kadar güzel izah ediyor ki aslında...

CU_GS7
06-10-2009, 19:12   |  #17  
Yıllanmış Üye
6,371 mesaj

Tembel ya da önceden yaptıkları ile yetinen, sürekli eskiyi öven, dışa kapalı zihniyetli, kaderci anlayışa dayalı hayata bakışı olan ataların evlatları olmamızdan dolayıdır..
Osmanlı zamanında batılılar sürekli icat yaparken o zamanki Osmanlı çocukları icat yapmayı bırakın, biraz düşünmeye kalktığında "höyk sus, otur!" denilmesinden dolayı diye de özetlenilebilir..

Şimdi ise, atalarımızın okumadıkları zamanları da kapatabilmemiz için bizlerin daha çok okuması, daha çok çalışması gerekmekte..

kopuKÇocuk
06-10-2009, 19:13   |  #18  
Yıllanmış Üye
970 mesaj

Geri kalmamızın nedeni başımızdakiler yüzündendir!

Banned
06-10-2009, 19:18   |  #19  
OP Banlandı
5,777 mesaj
Alıntı: kopuKÇocuk  
Geri kalmamızın nedeni başımızdakiler yüzündendir!
Başa ancak birki defa darbe ile geliniş gerisi hep bizlerin oyuuı ile nedense. Diğer taraftan osmanlıdada  durum farklı değildi. Avrupa ileri giderken, osmanlı gerilemiş.

kopuKÇocuk
06-10-2009, 19:30   |  #20  
Yıllanmış Üye
970 mesaj
Başa ancak birki defa darbe ile geliniş gerisi hep bizlerin oyuuı ile nedense. Diğer taraftan osmanlıdada  durum farklı değildi. Avrupa ileri giderken, osmanlı gerilemiş.
Bence başımızdakiler hep kendilerini düşünüyor.Tam olarak bir bilgim olmamasına rağmen heryerde okuduğum ve olan olaylarında bunu kanıtlayacak olaylar olmasından dolayı şu kesin birşeyki bizi gerileyen şey ülkemizin dış ülkelere yardımı sevmesi, dışarıdan alınan malın daha iyi olduğu kanaatı ve yine dış ülkelerin bize olan saldırıları ile ilgilenmesidir.Ayrıca seçenekler arasına medya da eklenmeli bence çünkü çoğu insanımız oradan gördüğünün hemen en doğru ve en önemli haber olduğuna inanıyor.
ÖRN:binlerce şehidimiz olmasına rağmen şuanda medyada hiç birisi konuşulmuyor bilmem kaç gündür cem garipoğlu diye bir p.çin lafı edlip duruluyor.
neymiş cem bugün şunu istedi bugün şunu yedi bugün şunu yaptı bugün şunu giydi felan filan.
millet bunlarla ilgilenirken başındaki asıl sorun olan terörü unutuyor.

Banned
06-10-2009, 19:46   |  #21  
OP Banlandı
5,777 mesaj

Ben bu sitede medya ile arası iyi olan olduğunu, iyi bir tv izleyicisi olduğunu zannetmiyorum. Buraya gelen kişiler araştırma , öğrenme içerisinde olan kişiler. Tv ler bizi kandıramaz, o saçma sapan programlarını vs. chip gibi sitelere takılan araştırmacı ruhlu kişilere yutturamaz diye düşünüyorum.

CapanQGLU
06-10-2009, 19:48   |  #22  
CapanQGLU avatarı
Yıllanmış Üye
2,511 mesaj

Bence Ülkemizi geri taşıyan insanlar.
Oy'umda Bana ne ! cilik olarak kullandım.
(Tartışma konusu olmasın).

International Affairs
06-10-2009, 19:48   |  #23  
International Affairs avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
4,659 mesaj

Çünkü bizim ülkemiz çok tembel bir ülke,zamanında Almanya 2. Dünya savaşında türkiyeyi yanına sokması cabası zaten o savaşa türkiyeninde girmesi zaten başını çok fazla ağrıttı sonra cumhuriyet kuruldu kuruldu ama biz cumhuriyeti kurduğumuzda tüm avrupa ülkelerinde çoktan demokrasi gelmişti,bundan dolayı 1. neden olabilir.
2. olarak Şunu örnek vereyim Almanya ile karşılaştıracağım gine Almanya 3. Dünya savaşına Girdiğinde,Türkiyeden geriyedeydi bunu hepimiz biliyoruz,sonra ne oldu bir anda bu savaştan bir şekilde sıyrıldılar(Karlı bir şekilde bile değil,Toprak kaybederek),Sonra ne oldu,Almaya  bugunkü Almanya oldu,
3. olarakTürkiyenin 1900 lü yıllarda Osmanlıdan kalan Çok fazla borcu vardı mecburen bu borçları üstlenmek zorunda kaldı Türkiyenin yağmalanmaması için ama ginede tabi 2. dünya savaşında bir çok avrupa ülkesi Ülkemizin suyunu çıkardı.
4.Olarak Biz hala Osmanlıdan kalan borçları tamamlayamadık bildiğim kadarı ile daha oborçlardan sıyrılamadık ki adam gibi bir düzlüğe çıkalım ne zaman bir düze çıksak hemen iniyoruz bu işi adam gibi yürütemiyor birileri ya da biraz zeka sorunları var ki ilerini göremiyorlar.
Daha Anayasa hukukuna dayalı bir çok madde var gelişmemezlik üzerine ama onlarıda yazarsam çok uzar,ha bir de Avrupa Birliği Meselesi var,Ülkemiz hiç ihtiyaç Duymadığı bir şekilde üye olmak istiyor,Bu da zaten başlı başına bir intahar,Üye olacağımızı açıkçası çok düşük bir ihtimal görüyorum çünkü dün 'Avrupa Birliği Sürecinde Türkiye' Diye bir kitap almıştım İnanamazsını kendi Anayasa Hukuğumuza bile el atmışla Erkek-Kadın Hakları ile,İnanılmaz derecede değiştirilmişlik var,Yani bunlara ne gerek zaten bunlar ola ola İyice dibe batacaz,Sonuçta Avrupanın Komplo Teorileri için Kendimizi Savunmalıyız ve bu Avrupa sevdası bitmeli örnek,İsviçre Hiç bir zaman Avrupa birliğe üye olmamıştır ve şu an içinde bunu istememektedir zaten,Biz bunun gibi ülkeleri adam akıllı örnek alsak burada olmazdık.

Banned
06-10-2009, 20:07   |  #24  
OP Banlandı
5,777 mesaj

Derler ki 2. dünya savaşından sonra yıkık dökük ülkesine iki tane atom bombası atılmış olan japonyada enflasyan % 250 olmasına ve hiçbir yasak olmamasına ragmen hiç kimse parası ile döviz almıyordu. Herkes günlük 15 saat çalışıyor, bunun 7 saatinin ücretişni kendisi alıyor 8 saati devlete veriliyordu.

Düşünüyorum acaba eksiğimiz onur mu ?

CapanQGLU
06-10-2009, 21:11   |  #25  
CapanQGLU avatarı
Yıllanmış Üye
2,511 mesaj
Alıntı: teknohat  
Geri olmamızda saçma sapan yasaklarında payı var.
Biraz daha açar mısın ne gibi ?
--
Birde şu konuya gelmek istiyorum. Arkadaşlar ülkemiz gerektiği noktaya daha gelmedi.
Doğudaki insanlarımızın neler çektiğini az çok hepimiz biliyoruz. 
Bence diğer avrupa ülkelerde olduğu gibi devlet her çocuk başına ailelere maddi desteği vermeli, diye düşünüyorum.
Büyük şehirde olupda okumayana zaten söylicek birşey bulamıyorum.

Son Düzenleme: CapanQGLU ~ 06 Ekim 2009 21:19