open suse kurulumu

Bu forum kilitli bir forumdur. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
bademgoz
02-02-2008, 13:39   |  #1  
bademgoz avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
352 mesaj

şubat sayısındaki bu programı kuramadım cd yi takın deyip duruyor yetkililer bir baksın ya dili değiştiriyorum new instal yapıyorum daha sonra ileri gidemiyorum yardım edin bu programı kuranlar varsa bi zahmet ilgilensinler

Son Düzenleme: bademgoz ~ 14 Şubat 2008 18:33
baryu
02-02-2008, 19:09   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
228 mesaj

aynı sorun bendede var bir türkü kuramadım şu opensuseyi yetkili birisi ilgilenirse sevinirim ayrıca hata ise şu yükleme sırasında cd 1 i istiyor

hcira26
03-02-2008, 16:00   |  #3  
Taze Üye
9 mesaj

baryu ya kesinlikle katılıyorum

Mahmut Karslıoğlu
13-02-2008, 21:39   |  #4  
Mahmut Karslıoğlu avatarı
CHIP Editör
84 mesaj

Merhaba,
Geç cevap verdiğimiz için özür dileriz. Suse ile sorun yaşayan tüm okuyucularımı eğer bana mkars@chip.com.tr adresinden ulaşıp isim detaylı adres ve telefon numaralarını ve derginin en son sayfasında yer alan kodu gönderirlerse yeni DVD'leri adreslerine gönderilecektir. Sorun yaşayan tüm okurlarımızdan özür dileriz.

Not: Kod olmadan yapılan başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.

egemengiga
15-02-2008, 20:43   |  #5  
Yıllanmış Üye
4,298 mesaj

sorunu ben de yasadim. bazi dosyalari bulamiyor. hata mesajinda "tekrar dene, atla, durdur gibi secenekler var. tekrar dene ise yaramiyor. atla yapinca da kuruluma devam etmiyor. sonra farkli bir konsol aciliyor ve buradan disk dogrulamasi yapabiliyoruz. suse diski yok gibi bir mesaj aliyorum. bu genel bir sorun sanirim. DVD nin diger bolumlerinde sorun yok. aslinda fiziksel bir sorun da yok anladigim kadariyla. suse kurabilmek icin ayri bir optik disk gerekiyor. ben DVD istemiyorum internetten indirecegim suse yi...

buradan indirebilirsiniz:

hangi islemci mimarisine gore hangi surumu indirmeniz gerektigine asagidan bakabilirsiniz:

x86 (i386)
Bu mimari bu işlemcileri destekliyor:

Intel Pentium 1-4, Pentium M, Celeron, 32bit Xeon, Celeron D, Core Solo/Duo
AMD K6, Duron, Athlon, Athlon XP, Athlon MP, Sempron

x86-64

AMD Opteron, Athlon 64, AMD Athlon 64 X2, Sempron 64, Turion 64
Intel Xeon, Xeon MP, Pentium 4 Extreme Edition, Pentium D, Core 2 Duo
64 bit tabanlı işlemciler AMD'nin AMD64 & Intel'in EM64T (İntel'in ismini değiştirdiği AMD64 mimarisi)
Info about AMD64/EM64T

PPC

G5 / G4 / G3
604 / 603 / 601
IBM RS/6000
IBM pSeries
IBM iSeries

alinti: http://tr.opensuse.org/Released_Version

ben DVD ISO sunu indirmeye basladim. eger ayni sorunu yaparsa CHIP in hicbir alakasi yoktur bu durumla.

DVD yada CD olarak indirdiginiz ISO dosyalarini Nero vb. araclarla DVD yada CD ye yazmaniz gerekiyor. daha sonra boot yaparak kuruluma gecebilirsiniz.

Son Düzenleme: egemengiga ~ 17 Şubat 2008 10:56
egemengiga
16-02-2008, 09:22   |  #6  
Yıllanmış Üye
4,298 mesaj

ortalama 100KB/s hiziyla yaklaşık 10 saatte opensuse DVD ISO sunu indirdim. bakalim kurulum gerceklesebilecek mi?

bademgoz
16-02-2008, 10:54   |  #7  
bademgoz avatarı
OP Yıllanmış Üye
352 mesaj

hadi kolay gelsin bende indirdim yine aynı sorun oluştu.bizlede paylaşırsan sevinirim.

egemengiga
16-02-2008, 14:34   |  #8  
Yıllanmış Üye
4,298 mesaj

indirdigim ISO da da ayni sorun olustu. zaten sende de ayni sorun olusmus. bu demek oluyor ki CHIP in yapabilecegi bir sey yok. opensuse ile iletisim kurmamiz gerekiyor. CHIP in bu hata ile ilgisi yok! ya sorun ISO da yada bizim bilgisayarlarda. usenmesem CD biciminde indirecegim... cunku bulamadigi dosyalari CD den istiyor. CD1 i tak diyor. sonra DVD yi sectigimizde bile ayni sorunu yapiyor. eger CHIP DVD leri tekrar postaladiysa bosuna postalamis oldu. ben biraz daha kurcalayip sorunu cozmeye calisacagim.

kullanma
16-02-2008, 14:36   |  #9  
Taze Üye
2 mesaj
Mahmut Karslıoğlu
Merhaba,
Geç cevap verdiğimiz için özür dileriz. Suse ile sorun yaşayan tüm okuyucularımı eğer bana mkars@chip.com.tr adresinden ulaşıp isim detaylı adres ve telefon numaralarını ve derginin en son sayfasında yer alan kodu gönderirlerse yeni DVD'leri adreslerine gönderilecektir. Sorun yaşayan tüm okurlarımızdan özür dileriz.

Not: Kod olmadan yapılan başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.

Siz bu mesajı yazdığınız an ben mail attım 3 gün gibi kısa bir sürede DVD'm elime ulaştı. Henüz denemedim, ama bu sürat  bile teşekkürü hakediyor.

inek_43
16-02-2008, 21:48   |  #10  
Yeni Üye
35 mesaj

Öncelikle Chip dergisine sonsun teşekkürler.Yeni DVD'im elime 1 günde ulaştı..İşte chip dergisinin farkı bu.Fakat boşa yolladılar.Hakkınızı helal edin dergi yöneticileri.Sorun sizde değil sorun Opensuse'de..Genel bi sorun yani..

bademgoz
16-02-2008, 23:23   |  #11  
bademgoz avatarı
OP Yıllanmış Üye
352 mesaj

evet benimde elime ulaştı TEŞEKKÜRLER CHIP DERGİSİ
Dikkate alınmak ve önemsenmek güzel bir şey.teeeşeeekküüüürleeerrr
mahmut bey'e de tşk.

bademgoz
16-02-2008, 23:27   |  #12  
bademgoz avatarı
OP Yıllanmış Üye
352 mesaj
egemengiga
indirdigim ISO da da ayni sorun olustu. zaten sende de ayni sorun olusmus. bu demek oluyor ki CHIP in yapabilecegi bir sey yok. opensuse ile iletisim kurmamiz gerekiyor. CHIP in bu hata ile ilgisi yok! ya sorun ISO da yada bizim bilgisayarlarda. usenmesem CD biciminde indirecegim... cunku bulamadigi dosyalari CD den istiyor. CD1 i tak diyor. sonra DVD yi sectigimizde bile ayni sorunu yapiyor. eger CHIP DVD leri tekrar postaladiysa bosuna postalamis oldu. ben biraz daha kurcalayip sorunu cozmeye calisacagim.
ya bende indirdim aynı sorunları yaşarım diye kurmaktan çekiniyorum benim bilgisayarda pardus te var.openSUSE yi kurunca mbr siliniyor mbr ya yeniden yazacam yada pardusu yeniden kuracağım benide bilgilendirirseniz sevinirim.Beğendim

bademgoz
16-02-2008, 23:33   |  #13  
bademgoz avatarı
OP Yıllanmış Üye
352 mesaj

egemengiga arkadaşım ben indirdiğim opensuse de yapılandırma ayarlarına kadar geldim bu aşamada bilgisayar reboot oluyor her şey baştan başlıyor ne yapacam bilemiyorum kurarsan benide bilgilendir chıp dergisinin yeni gönderdiği dvd yi bekletiyorum iyice öğrendikten sonra kurmayı düşünüyorum.şu an forumu geziyorum benzer sorunlar yaşayan var mı ne yapmışlar onu araştırıyorum.

egemengiga
16-02-2008, 23:40   |  #14  
Yıllanmış Üye
4,298 mesaj

suse bende hep ayni yerde kaliyor. chip dergisinde verilen ile ayni. ben mbr araclari ile lunix  yuklu olan surucuye mbr atamayi denemistim ama olmadi. pardus kullaniyorsan mbr de kendi ekrani ile seni karsilar. suse yuklenirse ister pardus u ister suseyi buyuk ihtimal secebilirsin. karar senin, suse varken ben pardus kullanmak istemem... bir sekilde suse yi kuracagim. ama sen suan daha avantajli durumdasinKahkaha

guncelleme:

yeni CHIP DVD leri eline gecen arkadaslardan suse yukleyenler yok mu? ben baska bir sunucudan indiriyorum. CD dogrulama yapamiyor broken hatasi veriyor.

Son Düzenleme: egemengiga ~ 17 Şubat 2008 13:02
Mustafa Arslan
17-02-2008, 16:03   |  #15  
Yıllanmış Üye
411 mesaj
egemengiga
suse bende hep ayni yerde kaliyor. chip dergisinde verilen ile ayni. ben mbr araclari ile lunix  yuklu olan surucuye mbr atamayi denemistim ama olmadi. pardus kullaniyorsan mbr de kendi ekrani ile seni karsilar. suse yuklenirse ister pardus u ister suseyi buyuk ihtimal secebilirsin. karar senin, suse varken ben pardus kullanmak istemem... bir sekilde suse yi kuracagim. ama sen suan daha avantajli durumdasinKahkaha

guncelleme:

yeni CHIP DVD leri eline gecen arkadaslardan suse yukleyenler yok mu? ben baska bir sunucudan indiriyorum. CD dogrulama yapamiyor broken hatasi veriyor.

arkadaşlar chip in bizlere gonderdiği dvd ile opensuse yuklenıyor tekrar denedim ve oldu
opensuse beğendimmi hayır internete bir turlu bağlanamadım Beğenmedim

Son Düzenleme: Mustafa Arslan ~ 17 Şubat 2008 20:36
egemengiga
17-02-2008, 22:15   |  #16  
Yıllanmış Üye
4,298 mesaj

ben de baska sunucudan indiriyorum. eger bunda da sorun yaparsa benim PC de yada optik surucumde sorun var demektir.

mustafarslan35, baglantin kablolu mu kablosuz mu?

kurulum hatasini yasayan baskalari da var:

bu kisi baska isimle aramizda degilseKahkaha.

CHIP den su aciklamayi bekliyorum; tekrar gonderilen DVD ler elimizdeki DVD lerle ayni mi? yoksa sadece opensuse yuklenmis olan bir DVD mi? eger ayni DVD ise yeniden mi basildi? CHIP opensuse yi hangi adresten indirdi? benim arka sayfada verdigim adreslerden degilse sorun cozulmus demektirKahkaha.

Mustafa Arslan
17-02-2008, 23:21   |  #17  
Yıllanmış Üye
411 mesaj
egemengiga
ben de baska sunucudan indiriyorum. eger bunda da sorun yaparsa benim PC de yada optik surucumde sorun var demektir.

mustafarslan35, baglantin kablolu mu kablosuz mu?

kablolu bağlantı... ama ubuntu bile daha iyi opensuse dan en azından ilk izlenimim bu Islık
gerci hepsi aynı kernel kullanıyor xp- vista olayı gibi janjanlı basıyorlar o kadarKahkaha

kullanma
18-02-2008, 08:21   |  #18  
Taze Üye
2 mesaj

Gönderdiğiniz DVD'yi çalıştırdım, opensuse'yi kurdum. Tekrar teşekkürler...

__d_mode__
18-02-2008, 12:16   |  #19  
Yeni Üye
28 mesaj

Bana hala dvd gönderilmedi :(

niyazi
18-02-2008, 16:32   |  #20  
Üye
95 mesaj

benimde elime ulşatı bugün
ilgililere teşekkürler.. gelen dvd bozukta olsa sırf bu ilgi için mahmut beye ve tüm chip çalışanlarına TEŞEKKÜRLER ;)

ezirrize
18-02-2008, 16:34   |  #21  
Üye
76 mesaj

Ben mail attım, 2-3 gün oldu daha gelmedi. Bekliyorum...
Bu arada sorunların dikkate alınması çok güzel. Teşekkürler CHIP.

egemengiga
18-02-2008, 18:57   |  #22  
Yıllanmış Üye
4,298 mesaj

farkli sunucudan indirdigim ISO DVD ile kurulum sorunsuz gerceklesti. ISO yu diger bilgisayarimdan yazdim. halen sorunun kesin kaynagini bilmiyorum. ya www.linux.org.tr adresindeki ISO dosyalari bozuk, yada ISO yu yazan cihazlarda sorun var...

frankkiss_03
18-02-2008, 21:45   |  #23  
Taze Üye
7 mesaj

peki onda hata war kabul peki bazı oyun ve uygulamalar niye çalışmıyor çalıştırınca bir cmd penceresi gelip gidiyor ve hem önde hem arka planda çalışan bir exe yok ... :S

egemengiga
18-02-2008, 22:28   |  #24  
Yıllanmış Üye
4,298 mesaj

ben cogu uygulamayi test ettim hic sorun yasamadim...

baryu
19-02-2008, 13:32   |  #25  
Yıllanmış Üye
228 mesaj

bende mail attım şimdi bakalım ne zaman gelicek dvd :)