Pardus'a Geçmek İçin Birkaç Neden

hackstein
05-10-2007, 23:47   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj

öncelikle merhaba,

bu konuyu pardusa geçmekte karasız olanlar için açtım

ilk başlarda bende xp ciydim linux tan hiç hoşlanmıyordum ancak pc'me pardusu kurunca fikirlerim değişti

kurup kurmamakta karasız kalanlar pc lerinde hem xp hemde pardus kullanabilirler o yüzden kafalarına takılmasın

benim pardus kullanmamamdaki en önemli neden TÜRK'lerin yapmış olmasıdır

diğer bir neden işletim sistemi olarak en fazla windows kullanıldığı için linuxlarda virüs bulaşma riski daha az

ve gene kendimce nedenim Pardusu Geliştirmekte yardımcı olmaktır

hatta pardusumuzu geliştirmek için elimden geleni yapmaya çalışıyorum

örneğin pardus için geliştirilen programları test etme,bug bildirme,programlar hakkında açıklayıcı yazılar yazma vs.

unutmayın ki windowsta ilk çıktığında bu halde değildi zamanla gelişti ve şuan benim derdimde pardusu geliştirip xp            düzeyine gelmesini sağlamak

pardus kurup kurmamakta karasız arkadaşlar için;pardus kullanlar kullanmalarında amaçları belirtirseler çok sevinirim

ayrıcı pardus hakkında daha geniş bilgi için:

adreslerine bakabilirler ....

Grendel.
23-10-2007, 20:59   |  #2  
Yıllanmış Üye
191 mesaj

Kardeşim hakketten yazına cok cok teşekkür ederim böle konuları forma işlemen pardusun geleceğini cok aydın olacağını gösteriyor hocam maillleşiriz :D

ahmetali53
24-10-2007, 22:47   |  #3  
Yıllanmış Üye
197 mesaj

İnşallah bilişim konusunda geleceğimiz parlak. Lakin herkes Windows, VBS uzmanı olsa ne olur. Başkasının olan kaleyi iyi bilsek ne yazar. Kale bizim değil.
Linux'u da biz yapmadık KDE'yi de Gnome'uda, fakat içinde ne olduğunu biliyoruz istediğimizde bir şeyler ekleyip çıkarabiliyor bir kod üstadının deyimiyle kaportanın altına girebiliyoruz. Belki bir gün tamamen bize ait bir işletim sistemimizde olur. Lakin popüler deyimle "Amerikayı yeniden keşfetmeye gerek yok " adamlar yapmışlar ne güzel. Bize de "İlim Çinde de olsa" gidip almak düşüyor.(Ki o kadar uzakta değil :) )
Neyse biz Türklerin bu memleket kurtarma muhabbetlerine doyum olmaz. Kalın sağlıcakla.

Tırtıl
24-10-2007, 23:27   |  #4  
Denetmen
Teşekkür Sayısı: 1
1,579 mesaj
hackstein
öncelikle merhaba,
benim pardus kullanmamamdaki en önemli neden TÜRK'lerin yapmış olmasıdı
Ama bu hiç bir zaman kalitesiz mala Türk adını yapıştırmayı haklı kılmaz.
hackstein
diğer bir neden işletim sistemi olarak en fazla windows kullanıldığı için linuxlarda virüs bulaşma riski daha az
Kullanılmayan bir sistem için niye virüs yazılsın. Öte yandan Pardus'u kurabilecek ve sorunsuz işletebilecek adam, anti-virüs yazılımını kurmayı ve güncellemeyi de bilen adamdır. Dahada önemli sorun, madem herkes bu sistemi kullansın istiyorsun, o zaman bu gerekçenin bir geçerliliği kalacak mı? Daha çok kişi kullansın, daha fazla virüs üretilecek.
hackstein
ve gene kendimce nedenim Pardusu Geliştirmekte yardımcı olmaktır hatta pardusumuzu geliştirmek için elimden geleni yapmaya çalışıyorum

örneğin pardus için geliştirilen programları test etme,bug bildirme,programlar hakkında açıklayıcı yazılar yazma vs.

Kişisel gelişim için hiç gelişmemiş bir sisteme yardımcı olmak güzel bir şey tabi.
hackstein
unutmayın ki windowsta ilk çıktığında bu halde değildi zamanla gelişti ve şuan benim derdimde pardusu geliştirip xp düzeyine gelmesini sağlamak
Bence hayal kurmayı bir kenara bırakıp, küçük hedeflerle başlamak gerekiyor. Bırakın Windows XP düzeyine gelmesini sağlamayı; Pardus'u diğer Linux dağıtımları Ubuntu, openSUSE gibi sorunsuz hale getirmek bir başlangıç hedefi olabilir mesela. Daha Pardus bunu başarabilmiş değil.

Son Düzenleme: Tırtıl ~ 24 Ekim 2007 23:28
turgutcaa
10-11-2007, 13:36   |  #5  
Yeni Üye
24 mesaj

Pardus kurdum ve kullandım ama çok eksikleri var. Her bir harekette neredeyse hata verecek. Ve sistemi daha çok zorladı bana göre. XP dende memnun değilim ama mecbur olarak tercih ediyorum. Ama Türk yapımı densede Pardus şu an için kullanılacak OS değil bence. Geliştirilip hataların giderilmesiyle olabilir. Sorunsuz Os yi neden kullanmayalım.

Aras Yurtman
14-11-2007, 09:32   |  #6  
Aras Yurtman avatarı
Yıllanmış Üye
571 mesaj

Bilgisayardan çok fazla anlamayan birisi bile Windows'u kurup kullanabilir. Ama Pardus hem birçok donanımla uyumsuz hem de sık sık sorun çıkarıyor. İşin kötüsü, bu sorunları çözmek için ya da aygıtların sürücülerini yüklemek için komut satırında uğraşmak gerekiyor ki bunu ancak bilgisayardan çok iyi anlayan kişiler yapabilir.

Yani Pardus, işletim sistemini CD'den yükleyip donanım CD'lerini takıp bir bir "Next"e basarak yükleyen çoğunluğa göre değil.

kursat_akilli
14-11-2007, 13:14   |  #7  
Yıllanmış Üye
187 mesaj
Tırt
hackstein
öncelikle merhaba,
benim pardus kullanmamamdaki en önemli neden TÜRK'lerin yapmış olmasıdı
hackstein
Kullanılmayan bir sistem için niye virüs yazılsın. Öte yandan Pardus'u kurabilecek ve sorunsuz işletebilecek adam, anti-virüs yazılımını kurmayı ve güncellemeyi de bilen adamdır. Dahada önemli sorun, madem herkes bu sistemi kullansın istiyorsun, o zaman bu gerekçenin bir geçerliliği kalacak mı? Daha çok kişi kullansın, daha fazla virüs üretilecek.
hackstein
ve gene kendimce nedenim Pardusu Geliştirmekte yardımcı olmaktır hatta pardusumuzu geliştirmek için elimden geleni yapmaya çalışıyorum

Kişisel gelişim için hiç gelişmemiş bir sisteme yardımcı olmak güzel bir şey tabi.
hackstein
unutmayın ki windowsta ilk çıktığında bu halde değildi zamanla gelişti ve şuan benim derdimde pardusu geliştirip xp düzeyine gelmesini sağlamak
Bence hayal kurmayı bir kenara bırakıp, küçük hedeflerle başlamak gerekiyor. Bırakın Windows XP düzeyine gelmesini sağlamayı; Pardus'u diğer Linux dağıtımları Ubuntu, openSUSE gibi sorunsuz hale getirmek bir başlangıç hedefi olabilir mesela. Daha Pardus bunu başarabilmiş değil.
Ben Pardusu kurdum kullanmaya başladım.Birşeyi baştan kabul etmek gerekli eksiklikleri var daha yola yeni çıktı
bildiğim kadarıyla windows da ilk çıktığı zamanlarda hatalar veripi çöküyordu.zamanla herşey yoluna girecek inşallah güzel bir işletim sistemimiz olacak.arkadaşın bahsettiği gibi hedefler küçük olmamalı büyük hedefler peşinde koşmalıyız ve buınları başarmaya çalışmalıyız istemeliyiz en başından.Ben bu arkadaşa hiç katılmıyorum ve kendisine kızıyorum.baştan böyle söylenirse "biz yapamayız edemeyiz,adamlar yapmış biz yapamayız.biz türküz bunlardan anlamayız veririz 350- 500 $ dolar vista kullanırız paramızda dışarı çıksın gitsin sonrada barbar bağırırız "cari açık şu kadar bu kadar diye.ben kullanıyorum memnunum alışmak biraz zaman alacak bu gerçek,çok şeyi windows kadar kolay değil (prog.kurulum vb.) ve gerekli olan resim, web tasarım vb gibi programların pardus altında çalışabilen sürümleri olmalı.ve olacakta zamanla kullanım sayısı artıkça o firmalarda ona gör uyumlu yazılımlar yapacak.Ben gördüğüm veya karşıma çıkan hataları bildiriyorum bir parçada olsa yardımım dokunsun diye.
Tüm arkadaşlara sesleniyorum Pardus kullanmaya başlayalım.

ulgens
28-07-2008, 07:17   |  #8  
Taze Üye
2 mesaj

iki gün öncesine kadar sadece xp kullanıyordum. bilim tekniğin sitesinde gezerken içimde acayip bi milleyitçilik ateşi parladı ve hemen pardusu indirdim. ilk denememi vmwarele yaptım. açıkçası baştan hayal kırıklığına uğradım. ilk linux denememdi ve .exe çalıştıralamadıını öğrenince vmwarei kapatıp xpmle yoluma devam etmeye karar verdim ancak gün içinde pardus forumlarına bakarken windowsa ne denli bağlandığımı farkettim. bilgisayar kullanmaya başlayalı 10 yıl olmuştu ama windowstan başka sistemle çalışan bi pc/macin önünden bile geçmemiştim. sonra düşündüm de bu kadar bağlanmak zararlı ben bu pardusu azcık daha kurcaliim elbet güzel bi şeyleri vardır. düşündüğüm gibi de oldu; kurcaladıkça gerçekten güzel olduğunu farkettim. görsellik yönünden xpden oldukça üstündü ve vistadan da aşağı kalmıyordu. beryli deneme şansım olmadı ama kesinlikle bugün deniycem hakkında çok güzel videolar izledim. -- giremeyenler dtunnel ile girebilir - özellikle benim gibi yeni yeni programlamaya başlayan birisi için biçilmiş kaftandı. henüz sadece pardus kullanabilcek kadar pardus aşığı değilim ama en azından sadece windowsa bağlı kalarak yaptığım hatayı gördüm. ayrıca windows 95in kullanımda olup 98in lüks sayıldıı zamanları hatırlıyorum da windowsun sürüyle eksiği vardı ama kimse windowsu bu forumdakilerin pardusu eleştirdiği daha doğrusu aşağıladı gibi aşağılamıyordu. özellikle .exe'ler konusunda büyük bi eksik olsa da belki bir gün giderilebilir. yeni çıkmış bi sisteme en azından kurup deniycek kadar şans verilmesi gerektiğine inanıyorum. şimdi hard diski bölümlemekle uğraşıyorum. birazdan 3. diske pardus kurucam.

şimdi geldim esas yazmak istediğim kısma. pardus bi kere %100 olmasa da ulusal. ne kadar kalitesiz de olsa sırf bu yüzden destek veririm. misal windowsun da staj programları var ama hangisine başvurmak pardus yaz stajlarına başvumak kadar kolay. ya da windowsun hangi programında liselere yer var -bilen varsa söylesin-
bir de şunu sormak istiyorum. eğer wine ile de olsa pardusta exe çalıştırmaksa ve elimizdeki de açık kaynak bir sistemse oturup şunu yapmak istiyorum: sistme bi yerinden bi yerinden yapış ve ek hiç bir şeye gerek kalmadan .exe çalıştırmasını sağla. şimdiki programlama bilgimle yapamam belki ama bunu yapabilcek arkadaşların yorumlarını ne derece teknik olursa olsun bekliyorum

baDibere
28-07-2008, 16:30   |  #9  
Yıllanmış Üye
205 mesaj
Tırtıl
Kalitesiz sözü pek uygun durmamış. Eminim ki Win'den kalitelidir.
Tırtıl
Linux için virüs yazılsa bile -ki var-, sistemi çökertecek cinsten, kişisel bilgilerinizi bir takım yerlere gönderecek cinsten hiçbir eylemde bulunamaz.
Tırtıl
Sanırım siz Linux'u doğrudan çekirdekten kullanız ki hiç gelişmemiş diyorsunuz ve böyle "hakaret"ler edebiliyorsunuz.
Tırtıl
Bir hedef vardır ve o da sorunsuz ve tam kararlı bir sistem oturtmaktır. Ki bu Win XP düzeyine erişmek değildir - Onu takmak Linux'a saygısızlıktır bence - ve her ne kadar sorunsuz deseniz de her yüklediğimde sorunlarla karşılaştığım Ubuntu, openSUSE gibi işletim sistemlerinin önüne geçmektir ki bence başarıyor ve Pardus'ta bir sorun yaşamıyorum.
turgutcaa
Pardus kurdum ve kullandım ama çok eksikleri var. Her bir harekette neredeyse hata verecek. Ve sistemi daha çok zorladı bana göre. XP dende memnun değilim ama mecbur olarak tercih ediyorum. Ama Türk yapımı densede Pardus şu an için kullanılacak OS değil bence. Geliştirilip hataların giderilmesiyle olabilir. Sorunsuz Os yi neden kullanmayalım.
Gördüğünüz eksiklikleri ve bulduğunuz hataları bizimle ya da Pardus geliştiricileriyle paylaşırsanız emin olun ki çok yararlı olacaksınız.
arasyurtman
Bilgisayardan çok fazla anlamayan birisi bile Windows'u kurup kullanabilir. Ama Pardus hem birçok donanımla uyumsuz hem de sık sık sorun çıkarıyor. İşin kötüsü, bu sorunları çözmek için ya da aygıtların sürücülerini yüklemek için komut satırında uğraşmak gerekiyor ki bunu ancak bilgisayardan çok iyi anlayan kişiler yapabilir.

Yani Pardus, işletim sistemini CD'den yükleyip donanım CD'lerini takıp bir bir "Next"e basarak yükleyen çoğunluğa göre değil.

Bilgisayardan çok fazla anlamayan biri bile Pardus'u çok rahat kurabilir ve kullanabilir. Üstelik Pardus kurulduğunda Windows'ta yaptığınız gibi 2 saat İnternet'te ya da CD'lerinizde sürücü avına çıkmazsınız. Çünkü birçok donanımı Pardus ilk kurulduğu anda tanır. Sürücü yüklemek için komut satırıyla uğraştığımı hatırlamıyorum genelge Paket yöneticisi işimi görüyor. Ki komut satırıyla uğraşsam bile yazacağım 3 tane sıradan komut o kadar.

Sayılarımla...

darkmaster
29-07-2008, 14:13   |  #10  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
244 mesaj

ya pardusa kalitesiz diyen adam gidip kendini damdan atsın. örnek verdiğin ubuntu nun kde versiyonu olan kubuntu, artık pardusun ağ aracını kullanacağını duyurdu ve sen tutup ubuntuyu örnek veriyosun. hem ubuntu kim ki 2000 li yıllara dayanan bir geçmişi var. linux konusunda tecrübe denince slacware i tek geçerim 1992 yılı ve ilk linux şirketidir kendisi.

al buda senin xp seviyesine ulaşamaz dediğin linuxdan bir görüntü sende koy bakayım ekran görüntünü görelim. (bu masaüstümün en saf halidir dahada abartabilirim görselliği:) )

resim : http://img295.imageshack.us/my.php?image=prt1je0.jpg

Son Düzenleme: darkmaster ~ 30 Temmuz 2008 15:33
BAHADIR YAMALI
05-12-2009, 10:26   |  #11  
Taze Üye
4 mesaj

pardus sistem gereksinileri ne

perfect life
26-04-2010, 20:21   |  #12  
Yıllanmış Üye
799 mesaj

Pardus kullanıyorum bende windows 7 ile beraber boot olarak.

Umut_Pardus
06-05-2010, 20:19   |  #13  
Yıllanmış Üye
184 mesaj
Alıntı: Tırtıl  

tamam arkadaşım güzel demişsin ama bu hackerların amacı ne ya manyak mı bunlar sürekli virüs yazıyorlar!!!

yalikaya
12-05-2010, 08:57   |  #14  
Taze Üye
1 mesaj

arkaşım iyi geçelim,proğramın gelişmesine yardımcı olalım iyide neden tübitak yaptıysa dili ingilizce..
türkçe olsa daha iyi değilmi geliştirmek açısından. saygılarımla

Denisjr
21-05-2010, 13:41   |  #15  
Yeni Üye
47 mesaj

Arkadaşlar.. Pardus kullanmayı çok istiyorum.. Bir arkadaşımda gördüm ve ağzım açık kaldı.. Kendime yükleyim dedim.. Bİr sitede resimli açıklaması yapılmış.. Fakat Pardusun yüklenmesi için tamamen format atmak gerekiyormuş.. Bende buna değer dedim.. D: yi komple sildim.. CD yi taktım.. ve tam %99 da hata verdi yüklenmedi.. Sinir oldum.. Hem xp hem pardus nasıl kullanılır.. Elinizde döküman varsa paylaşırmısınız? ve nerden temni edebilirim pardusu?

Rashnu
25-01-2011, 08:11   |  #16  
Rashnu avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
347 mesaj
Alıntı: darkmaster  
ya pardusa kalitesiz diyen adam gidip kendini damdan atsın. örnek verdiğin ubuntu nun kde versiyonu olan kubuntu, artık pardusun ağ aracını kullanacağını duyurdu ve sen tutup ubuntuyu örnek veriyosun. hem ubuntu kim ki 2000 li yıllara dayanan bir geçmişi var. linux konusunda tecrübe denince slacware i tek geçerim 1992 yılı ve ilk linux şirketidir kendisi.

al buda senin xp seviyesine ulaşamaz dediğin linuxdan bir görüntü sende koy bakayım ekran görüntünü görelim. (bu masaüstümün en saf halidir dahada abartabilirim görselliği:) )

resim :

"Teknik hedefi ve yöntemi belirlenen tasarı hızla ilerlemeye başladı ve 1 Şubat 2005 tarihinde ilk ürün olan Pardus Çalışan CD 1.0 yayımlandı. Tasarının amaçları ve teknik yaklaşımı hakkında Linux camiası ve kullanıcıları bilgilendirmeyi amaçlayan Çalışan CD beklenenin üzerinde ilgi gördü. Sonrasında geliştirme daha çok özgün yenilik tasarılarına yoğunlaştırıldı ve nihayet 26 Aralık 2005'te Pardus'un ilk kurulabilir sürümü olan Pardus 1.0, ağ üzerinden yayımlanmaya başlandı." peki aradaki 5-6 yıllık tecrübe farkı ne olacak? az mı diyorum? bu açık çok değil aslında ama linux bu kadar süre önce düşünülüp kurulmuş olsaydı şimdi windows yerine belki herkes linux kullanıyor olacaktı...

"1992 yılında Patrick_Volkerding Patrick Volkerding tarafından yaratılan Slackware, hâlen geliştirilen en eski Linux dağıtımıdır." diyor wikipedia peki öle olsun ama ;
http://www.linux.org/info/linux_timeline.html adresinden bir göz atın ingilizce yazması da sorun olmaz herhalde....
dediğine göre slackware 1993 yılında çıkmış ve benim ingilizcem o kadar da iyi değil... ilk linux MCC Interim Linux olmuş  ve 1992 şubat ayında çıkmış.... veee
tekrar sizin yazınızı yanlış anlamadıysam ...."1992 yılı ve ilk linux şirketidir kendisi." kısmını yani ;
"Software und System Entwicklung GmbH (SuSE) founded in Nuremberg, Germany. Distributes a German version of SLS with corresponding manuals 1992 november" diyor  sanırım burasını da anlamışsındır...

aradaki fark linux şirketi ve kişi ... uzunca anlattım ne ilk linux kurucusu ve yapımcısı nede şirketi... nede ben slackwareyi veya pardüsü kötülüyorum. Hepsi ayrı bir yolun yolcusudur. Hepsi ortak bir paylaşımın eseridir. Ubuntu da yeni bir araç veya program çıktığında ki bunların hepsi birer fikirle orataya çıkar, diğer bir dağıtım onu kullanabilir. Kullanamasaydı bütün linuxlerde aynı özellikler olmazdı. Biri linux biri windows olurdu:)
Yanlış anlamayın... Pardüs kötüdür demiyorum ama ubuntu pardüs ten daha iyi.. yer, zaman ve konum itibari ile hatta problemlere teknik desteğe ve çözüm aşamalarına bakın.....

Son Düzenleme: Rashnu ~ 25 Ocak 2011 08:16
gomana
26-01-2011, 01:56   |  #17  
Üye
55 mesaj

çok fazla teknik terimlerden anlamam ama piyasadaki ne kadar os varsa kurup kullanmışımdır hepsini bence pardusun 2009 serileri sorunlu idi kullanıcı açısından ama 2011 kurdum kullanıyorum şlimdilik herhangi bir sorun görmedim ben 3 senedir aynı laptopu kullanıyorum acer aspire 5920g tüm donanımlarımı sorunsuzca tanıyan tek sistem pardus 2011 oldu (bahsettiğim sorun sonradan driver yüklemeye gerek kalmamak) sadece kurdum ve kullanıyorum herkesede kendimce tavsiye ederim iyi akşamlar diliyorum hepinize

loseface
27-01-2011, 10:37   |  #18  
loseface avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,757 mesaj

Geçmemek İçin Nedenler
-Daha kurulumda hata veriyor.Wmvare,virtuabox falan hiçbirine daha kuramadım abuk sabul hatalar veriyor.Ancak mecbur harddiske kurdum
-Kde kullanırken gnome network manager kullanacak kadar çok uyumlu bir iş başarmışlar!
-Açılşış/kapanış süresi çok uzun.
-Libboffice yi eklemişler.Ne büyük iş OpenOfficeden ayrılan bi ekibin yaptığı daha beta aşamasında olan kararsız bir yazılımı eklemişler.
-Kerneli güncellemişler! Ne büyük iş bende bunları yapabiliyorum
-Onu bunu ekleyip iki üç tane program yazıp eklemişler sonrada biz yaptık edalarındalar.Bi kere pardus bi işletim sistemi değil bi linux dağıtımı.
-Hata raporu falan yayınlayan arkadaşlar vardı geliştiricilerin cevapları aynen böyleydi "Bende hata yok."
-Ne akılsa kago parası ödüyoruz 2.5 tl.Büyük bimiktar değil ama Ubuntuyu istetiyorsunuz Allahın İngilteresinden geliyor ama bi kuruş para almıyorlar senden burada büyük maddi destek alan -devletten- Pardus bizden hala kargo parası alıyor.
-Vel hasıl bu iş böle gitmez kurmayın kurdurtmayın pişman olursunuz.

PC.Kopat
27-01-2011, 11:38   |  #19  
Yıllanmış Üye
750 mesaj
Alıntı: loseface  
Geçmemek İçin Nedenler
-Daha kurulumda hata veriyor.Wmvare,virtuabox falan hiçbirine daha kuramadım abuk sabul hatalar veriyor.Ancak mecbur harddiske kurdum
-Kde kullanırken gnome network manager kullanacak kadar çok uyumlu bir iş başarmışlar!
-Libboffice yi eklemişler.Ne büyük iş OpenOfficeden ayrılan bi ekibin yaptığı daha beta aşamasında olan kararsız bir yazılımı eklemişler.
-Onu bunu ekleyip iki üç tane program yazıp eklemişler sonrada biz yaptık edalarındalar.Bi kere pardus bi işletim sistemi değil bi linux dağıtımı.
-Hata raporu falan yayınlayan arkadaşlar vardı geliştiricilerin cevapları aynen böyleydi "Bende hata yok."
-Ne akılsa kago parası ödüyoruz 2.5 tl.Büyük bimiktar değil ama Ubuntuyu istetiyorsunuz Allahın İngilteresinden geliyor ama bi kuruş para almıyorlar senden burada büyük maddi destek alan -devletten- Pardus bizden hala kargo parası alıyor.
Neden dediklerinin biri bile mantıklı değil. Yorumunu tekrar gözden geçir bence. Ayrıca kerneli güncelliyorsun da bir OpenOffice'i mi kuramıyorsun?

gomana
27-01-2011, 12:00   |  #20  
Üye
55 mesaj

loseface madem devletin kaynaklarının ve parasının boşuna harcandığını düşünüyorsan arkadaşım, burada afrika kökenli bir linüx dağıtımını öveceğine gerekli merciilere başvuruda bulun

Son Düzenleme: gomana ~ 27 Ocak 2011 12:34
PC.Kopat
27-01-2011, 16:29   |  #21  
Yıllanmış Üye
750 mesaj

loseface arkadaşımızın yorumunu incelemeden geçemeyeceğim. Yalanlarla Pardus'un adı lekelenmemeli.

Sen kuramadıysan Pardus'un suçu ne? Bİr yerde hata yapmışsındır. Pardus'un suçu olsa bile birkaç bilgisayarla olan uyumsuzluk geriye kalan milyonlarca sisteme karşın ne kadar etkili bir açıktır?
 Eeee?.. Ne var ki? İyi olanı kullanmak varken?.. Uyumsuzluk falan da yok.
 Hiç de öyle değil. Normal bir Windows'un açılışı ilk yüklendiğinde 30-40 saniye arasıdır. Sonradan şişerek bu süre 90 saniyeye kadar tırmanabilir. Fakat Pardus 25-30 saniyeye kullanıma hazırdır. Kapanış hızında ise Windows'tan kötü bir yanı yoktur.
 Bilgisizliğin belli oluyor. http://www.pardus-linux.org/2010 ... an-libreofficee-mi/ Kısaca özgür yazılımcılık uğruna -yönü şaşan OpenOffice yerine- LibreOffice tercih edilmeye başlandı.

Güncellemeseler miydi yani? Güncelleştirme yapmasalar yapmadılar dersin ama bu mantık da ne?
 Bu konuda tartışmak yersiz. Gir ve biraz kurcala anlarsın böyle olmadığını.
 İspat?
 Ekonomisi çok iyi bir devlet olarak (!) çok normal. 2,5 TL'mi öderim mis gibi Pardus evimde. Ne var o kadar parada? Ubuntu işi ticarete döktü zaten para da bol. İyi olanın kargosu beleş diye bir kural mı var. Zaten internetten de indirilebiliyor. Niye 2,5 TL (ki kotasızlar için bu parayı ödemeye gerek de yok kotalı internet kullanıcıları da internet kafeden falan indirir isterse ya da paşa paşa iki buçuk TL'cik öder.)  için Pardus'tan vazgeçeyim ki?
loseface gibileri dinlemeyin pişman olursunuz ;)

Sonuç: Pardus kurulmaya değer bir işletim dizgesi :)

loseface
27-01-2011, 17:14   |  #22  
loseface avatarı
Yıllanmış Üye
1,757 mesaj
Alıntı: PC.Kopat  
loseface arkadaşımızın yorumunu incelemeden geçemeyeceğim. Yalanlarla Pardus'un adı lekelenmemeli.

Sen kuramadıysan Pardus'un suçu ne? Bİr yerde hata yapmışsındır. Pardus'un suçu olsa bile birkaç bilgisayarla olan uyumsuzluk geriye kalan milyonlarca sisteme karşın ne kadar etkili bir açıktır?

//Bende kuramıyorsam kim kuracak pardusu.Ne gariptir Mandvri,Fedora,Suse,Ubuntu,Debian,BackTrack bunları çok kolayca kurdumda pardus kurulmadı.Bana WmWareye kurup ekran görüntüsünü at bende diyim tamam kuruluyor.

Eeee?.. Ne var ki? İyi olanı kullanmak varken?.. Uyumsuzluk falan da yok.
//Vaybe gnome network manageri kullanmadığın ne kadarda belli
 Hiç de öyle değil. Normal bir Windows'un açılışı ilk yüklendiğinde 30-40 saniye arasıdır. Sonradan şişerek bu süre 90 saniyeye kadar tırmanabilir. Fakat Pardus 25-30 saniyeye kullanıma hazırdır. Kapanış hızında ise Windows'tan kötü bir yanı yoktur.
//Ben windowsu savunan biri değilim ama 90 saniyede açılan windowsada gülerim benim donanımında bi bilgisayarsa 20 saniyeyi geçmedi daha bi sistem pardus dışında
 Bilgisizliğin belli oluyor. http://www.pardus-linux.org/2010 ... an-libreofficee-mi/ Kısaca özgür yazılımcılık uğruna -yönü şaşan OpenOffice yerine- LibreOffice tercih edilmeye başlandı.
//Open officeyi kurmak kolay olabilir ama hala beta aşamasında olan bi sürümü kullanmak ne derece mantıklı.Bir kullanıcı kurdu pardusu önemli bi sunum hazırladı LibreOffice ile sonra ne olacak beta değilmi verebilir hatasını tüm çalışmalar bum!

Güncellemeseler miydi yani? Güncelleştirme yapmasalar yapmadılar dersin ama bu mantık da ne?
//Güncellemejk güzel hoş birşeyde sanki bu güncellemeleri kendileri oluşturmuş kendileri oturmuş yazmış edasındalar.
 Bu konuda tartışmak yersiz. Gir ve biraz kurcala anlarsın böyle olmadığını.
//Ben pek kurcalamaktan anlamam bazıları gibi bizzat şu an Yurt dışında ileri düzey sistem prgoramlama yapan bi abimiz vardı açtı kodları tek tek gösterdi şu kod şu dağıtımdan şu kod şu dağıtımdan diye şimdi bunları tek tek bulup burada yazacak kadar zamanım yok
 İspat?

Ekonomisi çok iyi bir devlet olarak (!) çok normal. 2,5 TL'mi öderim mis gibi Pardus evimde. Ne var o kadar parada? Ubuntu işi ticarete döktü zaten para da bol. İyi olanın kargosu beleş diye bir kural mı var. Zaten internetten de indirilebiliyor. Niye 2,5 TL (ki kotasızlar için bu parayı ödemeye gerek de yok kotalı internet kullanıcıları da internet kafeden falan indirir isterse ya da paşa paşa iki buçuk TL'cik öder.)  için Pardus'tan vazgeçeyim ki?
//Pardusun ubuntudan artılarını yaz bana sonra bana deki bu farklar 2.5 tl ediyo bende gidip siparişimi vereyim.

//Son olarak harddiske kurduktan sonra yapılan 15 dklık testin sonucu bu kadar pardusu savunduğuna göre bunlarıda anlarsın ;)

process:2347): GLib-CRITICAL **: g_slice_set_config: assertion `sys_page_size == 0’ failed

[2402:2402:5088876312:ERROR:base/native_library_linux.cc(32)] dlopen failed when trying to open /usr/lib/chromium-browser/libffmpegsumo.so: /usr/lib/chromium-browser/libffmpegsumo.so: paylaşımlı nesne dosyası açılamıyor: Böyle bir dosya ya da dizin yok

(gnome-mplayer:2411): GLib-CRITICAL **: g_hash_table_insert_internal: assertion `hash_table != NULL’ failed

QMetaObject::invokeMethod: No such method DolphinApplication::loadCommandLineOptionsForNewInstance()

Couldn’t load icon "clementine-panel" 
Couldn’t load icon "clementine-panel-grey" 
mpris::Mpris::Mpris(Player*, mpris::ArtLoader*, QObject*) 
void mpris::Mpris::Init() - starting 
void mpris::Mpris::Init() - registering MPRIS1 
void mpris::Mpris::Init() - registering MPRIS2 
void mpris::Mpris::Init() - complete 
Remote interface published on Avahi 
virtual bool GnomeGlobalShortcutBackend::DoRegister() - starting 
virtual bool GnomeGlobalShortcutBackend::DoRegister() - gnome settings daemon not registered 
void mpris::Mpris::Initialised() 
virtual bool QxtGlobalShortcutBackend::DoRegister() 

(<unknown>:2492): GStreamer-CRITICAL **: gst_bin_add: assertion `GST_IS_ELEMENT (element)’ failed

(<unknown>:2492): GStreamer-CRITICAL **: gst_element_get_static_pad: assertion `GST_IS_ELEMENT (element)’ failed

(<unknown>:2492): GStreamer-CRITICAL **: gst_object_unref: assertion `object != NULL’ failed

K3bQProcess::QProcess(0x0)
K3bQProcess::QProcess(0x0)
k3b(2516)/kdeui (kdelibs): Attempt to use QAction "view_projects" with KXMLGUIFactory! 
k3b(2516)/kdeui (kdelibs): Attempt to use QAction "view_dir_tree" with KXMLGUIFactory! 
k3b(2516)/kdeui (kdelibs): Attempt to use QAction "view_contents" with KXMLGUIFactory! 
k3b(2516)/kdeui (kdelibs): Attempt to use QAction "location_bar" with KXMLGUIFactory! 
QMetaObject::invokeMethod: No such method K3b::Application::loadCommandLineOptionsForNewInstance()
QCoreApplication::postEvent: Unexpected null receiver

kaudiocreator(2601)/libkcddb KCDDB::Cache::store: Unknown source "" for CDInfo 

(<unknown>:2601): Gtk-CRITICAL **: IA__gtk_notebook_get_tab_label: assertion `GTK_IS_WIDGET (child)’ failed

(<unknown>:2601): Gtk-CRITICAL **: IA__gtk_notebook_get_tab_label: assertion `GTK_IS_WIDGET (child)’ failed

kaudiocreator(2601)/kdecore (KConfigSkeleton) KCoreConfigSkeleton::writeConfig:

<unknown>:2609): Gtk-CRITICAL **: IA__gtk_notebook_get_tab_label: assertion `GTK_IS_WIDGET (child)’ failed

(<unknown>:2609): Gtk-CRITICAL **: IA__gtk_notebook_get_tab_label: assertion `GTK_IS_WIDGET (child)’ failed

(<unknown>:2609): Gtk-CRITICAL **: IA__gtk_notebook_get_tab_label: assertion `GTK_IS_WIDGET (child)’ failed

QWidget::insertAction: Attempt to insert null action
QWidget::insertAction: Attempt to insert null action

kdenlive(2609)/kdecore (KConfigSkeleton) KCoreConfigSkeleton::writeConfig:

Query failed: Cannot read table of contents.
TOC query failed: Cannot read table of contents.
QMetaObject::invokeMethod: No such method KUniqueApplication::loadCommandLineOptionsForNewInstance()

** (pavucontrol:2680): DEBUG: Failed to initialize device manager extension: No such extension
bi hata raporu konusunda sana cevapyazmıyorum oda linki bulamadığım için bulduğum gibi konuda paylaşacağım

PC.Kopat
27-01-2011, 18:37   |  #23  
Yıllanmış Üye
750 mesaj

Ben kesinlikle Pardus'un fanatiği değilim ve en iyisi demiyorum. Ubuntu ile de karşılaştırmıyorum çünkü Ubuntu hem finansal yönden hem de üretim süresi bakımından Pardus'un önünde. LibreOffice konusunda hakkın da var ama OpenOffice'den de umut kesildi. Peki niye Pardus'u öneriyorum? İnsanları Windows'tan kurtarmak için ve "Ya yine az buçuk şu bilgisayar denilen illette bir şeyler başarmışız." dedirtebilmek. Dışa bağımlılığı azaltmak. 20-25 sene öncesi olsaydı baştan yazsınlar iyi olur derdim ama artık malesef bunun için çok geç. Bir kere kaçırdık o şansı. Ama zararın neresinden dönersek kârdır. Bare olabildiğince bağımsız bir şeyler ortaya çıksın. GTK ile yazılmış olan ve Pardus ekibinin direkt kullandığı programlarda hata olması da doğal. Raporun yarısını kaplamış hatalar ama Pardus ekibi yazmadı ki kaudiocreator'ı. Düzeltmeleri gerek ama dediğim gibi: Pardus'un daha yolu uzun. Ayrıca zamanım olursa Vmware'e yüklerim Pardus'u ;) Network manager'da da ben problem yaşamadım bilmiyorum belki sana denk geldi o konuda bir şey diyemem. 90 saniyede açılan Windows yok mu var bkz. forumlarda yakınanlar ve 90 olmasada yaklaşan ben. Alıntı kodlarla ilgili yukarıda açıklamamı yaptım.

Aslında ikimizde pek ayrı tellerden çalmıyoruz ama ben biraz milliyetçi tarafına bakıyorum sen de performansa ;)

Rashnu
27-01-2011, 18:40   |  #24  
Rashnu avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
347 mesaj

Seninle tartışmak falan istemiyorum ama iilla konuyu uzatalım diyorsun... biz türk değilmiyiz? Türkiyemizi sevmiyormuyuz?  işimiz Pardüs ve çalışmalarını karalamak değil. Ubuntu Canonical şirketinin bir malı ticarileşti diyosun ama ögür yazılım olarak devam ediyo ve etmek zorunda aynı pardüs gibi pardüsün de arkasında birçok şirket ve isim var ama en önemlisi devlet var bunu hiç düşündün mü? Mantık olarak bu kadar desteği alan bir Linux İşletim Sistemi veya dağıtımı... nasıl olurda bir şirketin yaptığı ve dağıttığı linux den geri olabilir? yada geri de değil aslında bir şeyleri başaramıyorlar hep... olumsuzluk var... İlk pardüs maceram ilk arkadaşımın tavsiyesi üzerine başladı... daha ilk betasında çöktü ... hevesim kırıldı... o zaman gidip hiç anlamadığım bsd kurdum ve daha başarılı oldum. Daha sonralarda kullanıcı dostu olan linuxleri tercih ettim red hat kurmuştum sonra ücretsiz olmadığını anladım ve ondan da ayrıldım. Novell in Open Süse sini denedim ve başarılı buldum derken bir de ubuntu hakkında makale okudum.... kullanıcı dostu vs .vs. deniyeyim dedim taaaa 2007 de o zamandan beri de ubuntu yu asla birakmam... Desktop, Server ve 2008-2009 cloudlarını denedim hepsinde başarılı kararlı... Ayrıca ilk kurduğum desktop versiyonundan itibaren kade de gnomeler, gnomerlde kde programları kullanılabiliyor. Bu bir avantaj da değil linuxlerin herbirinde bu aynı olması gerekiyo çünkü her dağıtım birbirinin dostu çünkü açık kaynak ve hepsi de halkın yararınadir halk tarafından geliştiriliyor. Pardüsün daha çok yolu ilerlemesi gereken bunu diyorum ... sadece yazılımsal değil.. ekip ve destek açısından da ... Her linux sürümünde de birsürü hata çıkıyor ve güncellemelerle bu sorunlar gideriliyor. Ubuntu da da bir çok problemle karşılaştım ki bunlar olağan problemler ve bir kaç hareketle bunları düzelttim ve düzeltiyorum. Ben pardüsü karalamıyorum tekrar yanlış anlamayın yerli malını korumalıyız.. çünkü ona verilen destek ve para yardımı bizim cebimizden çıkıyor.
Dediğim gibi Ubuntu ile pardüs arasında aslında büyük farklar yok. Ama farklara gelince
1- Eminim hala Tv kartı problemini çözemediler.... gidip bu bu programı kuruyorsunuz V4 bilmem ne (v4l-dvb) yöntemi ile çözülüyor yalan mı?
- ubuntu da kaffeini kurun ve çalıştırın (daha basit programlar da var ama ben işimi görsün yeter mantığı ile bakmadım!)
2- Teknik destek ve forumlardaki destek eksikliği !!!
- ubuntu da ki teknik desteğe ve forum yardımları çok çok daha fazla !!!
3- Kararlı sürümler farkı , Pardüs de şöye bir mantık var yenisi çıkmış kurayım ve eskisini formatlayayım...
Ubuntu da böyle bir şey yok  kararlılığı göz ardı edilmeycek kadar... hala birçok kişi 6.10 sürümünü kullanıyor.
4- Anlayamadığım en  büyük neden , Hala Pardüs pardüs pardüs ... Sadece masaüstü versiyonu var bence bu kadar devleti ve halkı arkasına alan bir kurum veya proje şimdiye kadar diğer dağıtımlarla arasındaki farkı kapatmayı birakın geçmesi gerekiyordu...
Neyse konuyu uzatmaycağım siz istediğiniz gibi sistem kullanın en önemlisi siz nasıl hissediyorsunuz gerisi yalan ve unutmayın herkes aynı düşünseydi dünya hala taş devrinde olurdu.

loseface
27-01-2011, 19:24   |  #25  
loseface avatarı
Yıllanmış Üye
1,757 mesaj

Aynen fazla farklı tellerden çalmıyoruz.Ben biraz  mükemmel sistem meraklısıyım ondan ilk başta yapsınlar sonra kullanalım mantığı var.2009 u kurmuştum hemde windowsu silerek ama bi zaman sonra hernedense bi çökme meydana geldi ve tüm verilerim çalışmalarım gitmişti.2011 de büyük bi umutla kurmuştum ama olmadı bende Windowstan kurtulma taraftarıyım.Ancak bazı değişiklikler artık yapılmalı bence dediğin gibi yeni bir windwos belki yazılamaz ama yazılabilinirde.Çekirdek olarakta şu an C ve Sistem Programcıları derneği yazmaya çalışıyo bir çekirdek