PARDUSA NASIL PROGRAM KURARIZ ???

manager817
11-06-2007, 13:05   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
205 mesaj

Arkadaşlar tamam linux güzel de hiç son kullanıcıya hitap etmiyor ki !!! program kurulumu zor , pisi git ordan paketi ara !!! hadi bakalım diyelim ki ben lime wire kuracam nasıl kuracam !! lime wire pisi paekti yokk !! suse paketi var !! sora bi sürrü komut lazım o paketi açmak için sora kısayollar falan çook uzun iş ! normal kullanıcı bunun hangi biri yapacak arkadaşalar !!! şu linux 'a(pardus, suse, fark etmez) konsol ekranı kullanarak nasıl program kurarız !!! program kurmak için hangi komutları kullanıyoruz ????

gökhan19
11-06-2007, 13:31   |  #2  
Yıllanmış Üye
997 mesaj

Linux dostan bile daha zor.Sen vista kullan keyfine bak.Ben kullanıyorum çok keyifli.Yok oyun oynamıyım program kurmuyum programların çoğu çalışmasın gerekmez internette sürünüyüm hep sorun  olsun diyosan linux kullan.Bu konuda birinci.Zonk

xfce4
11-06-2007, 15:08   |  #3  
Yıllanmış Üye
131 mesaj

CRACK yapacak olursan linuxta da var öyle rahatlık..

layolus
11-06-2007, 17:47   |  #4  
Yıllanmış Üye
151 mesaj
gökhan19
Linux dostan bile daha zor.Sen vista kullan keyfine bak.Ben kullanıyorum çok keyifli.Yok oyun oynamıyım program kurmuyum programların çoğu çalışmasın gerekmez internette sürünüyüm hep sorun  olsun diyosan linux kullan.Bu konuda birinci.Zonk
evet bende şuanda vista kullanıyorum. dediğin gibi gayet keyifliymiş. az önce buraya cevap yazıyodum. firefox u durduruldu dedi. ve o kadar canım yazdıklarım gitti. ve bu aralar bu çok oluyor. kafasına göre istediği programı durduruyor ve kapatıyor. doğrusunu söylemek gerekirse bana da ilk başlarda saatlerce aradığım nVidia sürücüsü tenzih ederekten keyifli gelmişti. şu görünümü efektleri falan gerçekten müthiş. göze hitabeti çok iyi. ama 2-3 aydır kullandığım yani alıştığım için onlardan da keyif aldığım söylenemez. çünkü xp de de böyle olmuştu ilk kullandığımda gayet hoş bi görünümü vardı ama gözüm alıştığında artık normal gibi gelmeye başlamıştı. bide Vista beni 3B de hayal kırıklığına uğrattı. 3B özelliğini sadece pencere geçişlerinde tam anlamıyla görebiliyorsunuz. ki burada bırakın pencereyi 3B çevirme, falan pencereyi normal hareket ettirme bile yok sağa sola çekme gibi. Linux ta ise XGL linuxta bunların bir kısmını sağlıyor size(her sürüm için varmı bilmiyorum). Tanıtımı var burada.

linux a gelince de firefox kapanmadan önce yazdığımda "abartmamak gerek" diye başlamıştım. çünkü linux un da oyunları var. bunun yanında Wine ile directx destekleyen oyunlar oynanabiliyor. program kurmak deyince Windows tan biraz farklı olarak PISI, RPM gibi paket yöneticileriyle kurulum yapılabiliyor. internette de daha dün akşam kurduğum pardus içindeki firefox ayarlarını yaptıktan sonra gayet iyiydi. ama bence böyle tepki vermeniz biraz da linux u bilmemenizden kaynaklanıyor.

gökhan19
11-06-2007, 17:51   |  #5  
Yıllanmış Üye
997 mesaj

layolus sende problem varıdr.Bende hiçbi sorun yok.Süper çalışıyo valla artık vistayı bırakmam elimde ubuntu cdleri var ama bi halta yaramadığı için kurmuyorum

Aranel
11-06-2007, 19:55   |  #6  
Yıllanmış Üye
117 mesaj

Niye cevap vermek yerine Vista'dan vs. bahsediyorsunuz, burası Pardus forumu ve Pardus ile ilgilenenler için, uzaktan bakıp "yok olmamış" diyenler için değil.

Arkadaşım, Linux dostan falan zor değildir bunlara aldırmayın. Yüklediğiniz yazılım kaynak dosyadan derlenen cinstense büyük ihtimalle tar.gz veya zip şeklinde sıkıştırılmıştır, sıkıştırılan dosyayı açınca içinde INSTALL veya README vardır, onlarda talimatlar yazar. genelde kurulumlar "./configure" , "make" , "make install" şeklinde 3 işlemin sırasıyla yapılmasıyla tamamlanır. Bunun dışında, kurulum konusunda yardım gereksiniminiz varsa, irc.freenode.o da #pardus kanalında yardım edilir size.

@layolus

dediğiniz sistem şuan Beryl, Compiz ve Looking Glass isimlerinde mevcut.  En iyisi Beryl'dir. Ve size Vista'nın verdiği "tüm" görünüm özelliklerinin yanında bir çok yeni özelliği de beraberinde getirir, ve Vista kadar kasmadığına da kalıbımı basarım. Biz de kullandık zamanında Vista, en az 2 kat daha hızlıdır Beryl.

@gökhan19

Sizde sorun olmaması kimsede olmadığını göstermez, ben de az sorun yaşamadım zamanında Vista'da. Yardım edebilecek bilginiz varsa etmeye çalışın, bilmiyorsanız sürekli araya girmeyin de biz yardımcı olmaya çalışalım. Ubuntu CDlerini bir halta yaramadığından değil bir şey bilmediğinizden kullanamıyorsunuz.

Daha önce de dediğim gibi, Windows'un hiç bir uygulamasına Linux'un ihtiyacı yok. Çok daha iyi alternatifler hep vardır. Ayrıca siz Wine ve Cedega yı bile kullanıp Windows programlarınızı açmayı beceremediyseniz Linux camiası ne yapsın?

İnternete gayet rahat girilebilmektedir ayrıca Linux'ta. Ethernet modemler direkt tanınır, USB ler sorun yaratırsa(ki bende ve bir çok kullanıcıda yaratmadı) kimi yöntemlerle kolayca internet gelir. Ha sorun oluyorsa, çözüm de vardır, önemli olan yapabilmek.

Ben de şöyle diyeyim o zaman; Sisteminizi kurduktan sonra, her ay başında başka sorunlarla uğraşmak istiyorsanız, virüs tarayıcısız nette gezinip virüs ve spywarelerle dolup taşma fantezileriniz varsa, az özelliğe verebileceğiniz çok sistem kaynağınız mevcutsa, hayatınızı size çizilen sınırlı bir sistemde yaşamak istiyorsanız, MUTLAKA Vista kullanın.
(UAC ve Korumalı Mod derseniz ; aşılabiliyor artık. hem sinir bozucu gelmiyor mu size sürekli çıkan UAC?)

Herkes istediğini kullansın, reklam ücreti mi alıyorsunuz ki?

Son Düzenleme: Aranel ~ 11 Haziran 2007 20:00
yz tnrkl
11-06-2007, 19:58   |  #7  
Taze Üye
4 mesaj

pardus gerçekten sunduğu yazılım,web geliştirme olanakları ve bilimsel programlar ile windows dan çok daha yararlı ve tüm bunları ücretsiz kullanım avantajı var. Linux donanımı en iyi kullanan işletim sistemidir.

Windows u da kullanırken pardus kullanımı en kolay linux olamsı nedeniylede linuxa başlamak için çok güzel bir neden, görsel yönden çok sevimli grafik tasarımı ve aynı anda farklı görünümlere sahip masaüstlerine sahip oluyorsunuz tüm bunlar gerçekten çok güzel

her yeni gelişen yazılımın bazı sorunları olabilir ancak gelecekte linux daha çok kullanılıyor olabilir!

Saygı ile

gökhan19
11-06-2007, 20:19   |  #8  
Yıllanmış Üye
997 mesaj
Aranel
Niye cevap vermek yerine Vista'dan vs. bahsediyorsunuz, burası Pardus forumu ve Pardus ile ilgilenenler için, uzaktan bakıp "yok olmamış" diyenler için değil.

Arkadaşım, Linux dostan falan zor değildir bunlara aldırmayın. Yüklediğiniz yazılım kaynak dosyadan derlenen cinstense büyük ihtimalle tar.gz veya zip şeklinde sıkıştırılmıştır, sıkıştırılan dosyayı açınca içinde INSTALL veya README vardır, onlarda talimatlar yazar. genelde kurulumlar "./configure" , "make" , "make install" şeklinde 3 işlemin sırasıyla yapılmasıyla tamamlanır. Bunun dışında, kurulum konusunda yardım gereksiniminiz varsa, irc.freenode.o da #pardus kanalında yardım edilir size.

@layolus

dediğiniz sistem şuan Beryl, Compiz ve Looking Glass isimlerinde mevcut.  En iyisi Beryl'dir. Ve size Vista'nın verdiği "tüm" görünüm özelliklerinin yanında bir çok yeni özelliği de beraberinde getirir, ve Vista kadar kasmadığına da kalıbımı basarım. Biz de kullandık zamanında Vista, en az 2 kat daha hızlıdır Beryl.

@gökhan19

Sizde sorun olmaması kimsede olmadığını göstermez, ben de az sorun yaşamadım zamanında Vista'da. Yardım edebilecek bilginiz varsa etmeye çalışın, bilmiyorsanız sürekli araya girmeyin de biz yardımcı olmaya çalışalım. Ubuntu CDlerini bir halta yaramadığından değil bir şey bilmediğinizden kullanamıyorsunuz.

Daha önce de dediğim gibi, Windows'un hiç bir uygulamasına Linux'un ihtiyacı yok. Çok daha iyi alternatifler hep vardır. Ayrıca siz Wine ve Cedega yı bile kullanıp Windows programlarınızı açmayı beceremediyseniz Linux camiası ne yapsın?

İnternete gayet rahat girilebilmektedir ayrıca Linux'ta. Ethernet modemler direkt tanınır, USB ler sorun yaratırsa(ki bende ve bir çok kullanıcıda yaratmadı) kimi yöntemlerle kolayca internet gelir. Ha sorun oluyorsa, çözüm de vardır, önemli olan yapabilmek.

Ben de şöyle diyeyim o zaman; Sisteminizi kurduktan sonra, her ay başında başka sorunlarla uğraşmak istiyorsanız, virüs tarayıcısız nette gezinip virüs ve spywarelerle dolup taşma fantezileriniz varsa, az özelliğe verebileceğiniz çok sistem kaynağınız mevcutsa, hayatınızı size çizilen sınırlı bir sistemde yaşamak istiyorsanız, MUTLAKA Vista kullanın.
(UAC ve Korumalı Mod derseniz ; aşılabiliyor artık. hem sinir bozucu gelmiyor mu size sürekli çıkan UAC?)

Herkes istediğini kullansın, reklam ücreti mi alıyorsunuz ki?

UAC ı ben daha vista kurduğumun ilk günü kaldırdım.Her aybaşında sorunlarla uğraştığım yok.3 Aydır vistadayım ve hiç virüs girmedi.Kaspersky int. sec. var ama kapalı tutuyorum çünkü vista dünyanın en güvenli işletim sistemi.Vistada ie7 var yine 3 aydır bi solucan bile giremedim zaten xpdeykende anasayfam 1 kere kilitlenmişti o kadar.Az değil çok özellik var ve şu teknoloji yılında bu özelliklerin hepsini 512 ram nvidia 5500 ekran kartı ile süper hızlı yapıyorum.Ve vista xpden daha hızlı çalışıyor.Tabiki ben size pardus kullanmayın demiyorum ama sorunları var ve hiçbişeyi çalıştırmıyo benim önerim vista.
Bu arada ben beceriksiz değilim hatta bilgisayar ve interneti çok iyi biliyorum o kadar iyi biliyorumki daha konu başlığına bakarak konuda ne olduğunu görüyorum ve konuyu açınca doğru düşündüğümü anlıyorum.5 senedirde bilgisayar ve internet kullanıyorum dünkü çocuk değilim.Bi bilgisayarcının bildiğinin %80inin ve daha fazlasını biliyorum bilgisayar ve teknolojiye meraklıyım.Yetermi..Cool

Aranel
11-06-2007, 22:13   |  #9  
Yıllanmış Üye
117 mesaj

@gökhan19

size beceriksiz demedim öncelikle.

Vista'nın dünyanın en güvenli işletim sistemi olduğu önermesini son derece komik buluyorum, Vista kullanmadan yorum yapan biri değilim, biliyorum neyin ne olduğunu. Vista gayet rahat worm ve virüs yiyebiliyor, dediğim gibi, IE7'nin korumalı modu adam gibi korumamakta. Vista'da UAC'i kapattıktan sonra sizi ne koruyor o ayrı mesele, ben Kaspersky ile her gün bir kaç sitede uyarı mesajı görüyordum, yani Kaspersky'ı kapatmış olsaydım çok kereler zararlı yazılım girecekti. Kaldı ki, Vista ile Linux'u güvenlik konusunda tartışmak bile komik geliyor bana.

Çok özellikten kasıt nedir onu anlayabilmiş değilim. Çok değil, "iyi boyanmış" özellikler var. İçerisinde getirdiği yazılımlarla XP'ye bile üstün olmadığını görüyoruz zaten, bir kaç yenilik var, ama olmasaydı Vista diye bir şey olamazdı zaten. Ben 512Mb NVidia 5200 ile denedim ve süper hızlı falan değildi, özellikle Linux'a göre sürüngen hızında işlem yaptırıyor, kendinizi kandırmayın.

Beceriksizlik ayrı şeydir, bir sistemi bilmemek ayrı şey. Linux'un çoğu özelliğinin farkında olmaksızın yorumlar yapıyorsunuz, bu sizin o içerikten haberdar olmadığınız anlamına gelmez mi? Bana kalırsa bir sistemi uzun bir süre, zamanı iyi değerlendirip "detaylıca" incelememiş birinin o işletim sistemini eleştirme hakkı yoktur. 5 yıldır kullanıyor olmanızın bir önemi yok, 1 yıl kullanıp çok iyi bilende var, kaldı ki ben 10 senedir kullanıyorum, ve hiç bir zaman 10 senedir kullanıyorum ya ben çok biliyorum demedim. Kendinizle bu kadar barışık olmanız güzel bir şey tabii.

Daha "Pardus hiç bir şeyi çalıştırmıyor." yorumunuzun bile yeterli doğrulukta olmadığını görüyorum. Linux, Windows'un her yazılımının çok iyi alternatiflerine sahip. Kaldı ki, Wine gibi yazılımlarla çok sevdiğiniz Windows yazılımlarına kavuşabiliyorsunuz. Donanımsal olarak, nasıl siz "Ben Vista'da sorun yaşamadım" diyerek Vista'yı kafadan sorunsuz ilan ediyorsanız, bende Linux'ta hiç sorun yaşamadım. Ha yaşayan insanlar var, onlarında araştırmacı olanları sorunlarını çözüyorlar zaten.

Son olarak, bu başlıkta Pardus ile ilgili teknik bir soru sorulmuş, gelip tamamen alakasız bir biçimde vista reklamları girmenize gerek yok, benim rahatsız olduğum olay bu. Teknik bir konuda soru yöneltilmiş, biliyorsanız cevaplarsınız, bilmiyorsanız konuyu niye "Vista şöyle iyi. Böyle iyi." ye getirirsiniz ki? Ben Vista forumlarındaki sorunlara girip "İşte vista böyle rezil bir sistem. koşun Pardus'a" diyor muyum? Sizin Pardus'la sorun yaşamanız "sizi" ilgilendiriyor, ben yaşamıyorum, yaşayanlarınkini de bir çok iletişim yoluyla çözüyorum, veya başkaları çözüyorlar. Ben de Vista'da bir çok sorun yaşadım, siz yaşamadınız. Demek ki hiç bir işletim sistemi sorunsuz olamıyormuş. Önemli olan siz sorun yaşadınız diye bir işletim sistemini "başarısız" diye etiketlemeniz. Ben Vista'da yaşadığım çoğu sorunu bir şekilde çözdüm, ha çözecek kadar uğraşmadıklarım da olmuştur, fakat bunları kullanarak "işte vista böyle rezil" demiyorum, siz de daha çok çabalasaydınız mutlaka Linux sorunlarınızı çözerdiniz.

Neyse, konuyu uzatmaya gerek görmüyorum. Sonuçta burası Pardus forumu, ve konu da teknik bir mevzudur, Ha isterseniz Pardus vs. Vista başlığı yapın orada tartışılsın, fakat bunun yeri burası değil. Burada konu hakkında bilgisi olan kullanıcılara bir soru yöneltilmiş, Vista vs. Pardus tartışmasının konuya alakasız düştüğüne inanıyorum. Yoksa ben de bilirim Vista forumuna girip her soruna tek tek "Vista iğrenç. Bıdı bıdı bıdı sorunları var, gelin Linux'a" demeyi. Fakat bununla konuyu iyice dağıtmış olurum, bu örnekte gördüğümüz üzere.

İsteyen istediğini kullansın, fakat başka kullanıcılara da engel olmasın, etiketleme yapmasın.

gökhan19
11-06-2007, 23:36   |  #10  
Yıllanmış Üye
997 mesaj

Ben kullandığımdan gözlemlediklerimi söylüyorum.Korumalı mod falan kapalı sadece vistanın güvenlik duvarıyla arkaplanda windows defender duruyo başkada bişey yok.Çokta güzel çalışıyo valla xpye artık dönmem vistada 10kat daha hızlıyım.

Aranel
13-06-2007, 14:20   |  #11  
Yıllanmış Üye
117 mesaj

@gökhan19

Kısaca söylemek istediğim, yapılmış bir ürünü kendiniz sorun yaşıyorsunuz diye kötü etiketlememeniz gerektiği, neyse konu uzamasın fazla.

@manager817

Limewire Pisi paketi Pisi deposunda mevcuttur, Contrib depoda olabilir ona dikkat edin.

Bunun dışında yapmak istediğiniz "kaynak kurulumlar" varsa, INSTALL ve README dosyalarında detaylı olarak anlatımı olur hepsinin. Genelde ./configure , make , make install komutlarını sırasıyla uygulatmak yeterlidir.

Son Düzenleme: Aranel ~ 13 Haziran 2007 14:23
gökhan19
13-06-2007, 14:56   |  #12  
Yıllanmış Üye
997 mesaj

Benim değil herkesde aynı sorun var.Pardus kötü herkes aynısını haykırıyo ama anlamıyosunuz.

layolus
13-06-2007, 16:38   |  #13  
Yıllanmış Üye
151 mesaj
gökhan19
Benim değil herkesde aynı sorun var.Pardus kötü herkes aynısını haykırıyo ama anlamıyosunuz.
neden ben haykırmıyorum acaba da memnuniyetimi dile getiriyorum. xp ve vista kullanırken 15 dakika bir bağlantım kopuyor. ve şuan pardusla 2-3 saattir kesintisiz bağlıyım. ve ayrıca vistamda sizin gibi KIS kullanıyorum ve sizin yapmadığınızın aksine KIS'i aktif şekilde kullanıyorken bu hatalar çıkıyor. Windows Defender  kimbilir kaç tane virüsün cirit atmasına izin veriyordur. Tutup bide bana bide Windows Defender'ı savunmayacaksınız dimi? Dergimizin yaptığı antivirüs testlerden birinde ya sonuncu yada sondan ikinci olmuştu. Yanlış hatırlamıyorsam da 10 tane program katılmıştı. Windows defenderin da %60-%70 lerde bir oranı vardı mevcut virüsleri tanıyabilme açısından. bakın ben vista forumuna gidip abartılı bir şekilde şurası böyle kötü burası böyle kötü diyormuyum? ama  vista'nın 10 larca kötü yanını sayabilirim. zaten her işletim sisteminde de olması normal şeyler. hatasız işletim sistemi olmaz. siz daha pardusta oyun oynandığını, internete girildiğini, program kurulduğunu bilmezken pardus a nasıl kötü diyorsunuz, nasıl böyle onun hakkında yorum yapabiliyorsunuz ki? az önce bir arkadaşımla konuştum, bilgisayarında teyze oğlunun kurduğu bi pardus varmış ama windows kullanıyormuş. "aa pardus kullansana" dedim, "bak ne güzel ulusal işletim sistemi." bana pardus için "kötü" demedi, "kullanmasını bilmiyorum" dedi. windows kullanımına alışılmışlık var. bu bende de var. lütfen alıştığınız şey için alışmadığınız şeyi kötülemeyin. bende windows u daha iyi kullanırım. ama pardus um bir tanedir. Gözünü devirmiş bir bilgisayara, daha farklı bir açıdan nasıl bakılır onu öğretti bana. başta beryl(daha tam kuramadım ama) olmak üzere... Utanma böyle her gün yeni bişeyleri karıştırdıkça yeni bişeyler öğrenmenin heyecanına varıyorsunuz. çok güzel bi duygu.

Son Düzenleme: layolus ~ 13 Haziran 2007 17:02
gökhan19
13-06-2007, 19:06   |  #14  
Yıllanmış Üye
997 mesaj

Benim bağlantım kopmuyor ama.Senin modem dandiktir.Sen vista yükle sonra arkana bile bakma süper çalışıyor.

layolus
13-06-2007, 22:27   |  #15  
Yıllanmış Üye
151 mesaj
gökhan19
Benim bağlantım kopmuyor ama.Senin modem dandiktir.Sen vista yükle sonra arkana bile bakma süper çalışıyor.
zaten vistam var onda kopuyor diyorum. sen vista yükle arkana bakma diyosun. mesajımı okumadın mı yoksa? Windows için şimdilik çok fazla kullanıldığı için en fazla yazılmış virüs onun içindir ve de linuxa göre daha az güvenlidir.(kaynak:dergimizin test sayfaları) eğer vistada arkama bakmazsam süper çalışanlar sadece arkakapı virüsleri olur. bide afedersiniz ama o zaman neden pardus ta kopmuyor? acaba ben pardus da ultra mega süper en kalite modem mi kullanıyorum(!) ?

gökhan19
13-06-2007, 22:49   |  #16  
Yıllanmış Üye
997 mesaj

Valla ne kullandığın beni ilgilendirmez.Ben zyxel usb modem kullanıyorum tıkır tıkır nete giriyorum kopma yok.Hata kesin sendedir.

layolus
13-06-2007, 23:56   |  #17  
Yıllanmış Üye
151 mesaj
gökhan19
Valla ne kullandığın beni ilgilendirmez.Ben zyxel usb modem kullanıyorum tıkır tıkır nete giriyorum kopma yok.Hata kesin sendedir.
arkadaşım ortada hata yok. sorun var. internet bağlantısının yakın zaman aralıklarında kopma sorunu. muhtemelen bi solucandan kaynaklanıyor, çünkü geçen vista yı açtığımda kritik güncelleme vs diyordu. ya mesele nereden nereye geldi ya Deli bence daha fazla uzatmasak iyi olacak. çünkü burası pardus forumu. konu ise linux a nasıl program kurarız?

Aranel
15-06-2007, 11:58   |  #18  
Yıllanmış Üye
117 mesaj
layolus
gökhan19
arkadaşım ortada hata yok. sorun var. internet bağlantısının yakın zaman aralıklarında kopma sorunu. muhtemelen bi solucandan kaynaklanıyor, çünkü geçen vista yı açtığımda kritik güncelleme vs diyordu. ya mesele nereden nereye geldi ya Deli bence daha fazla uzatmasak iyi olacak. çünkü burası pardus forumu. konu ise linux a nasıl program kurarız?
Ne anlatırsan anlat anlatabildiklerin karşındakinin anlayabileceği kadardır derim. Öyle ön yargılı bir insana anlatıyorsun ki, adam Pardus 2020 çıksa, "Yaşasın Vista" diye haykıracak.

@gökhan19
Kimse "Pardus kötü" diye haykırmıyor, bunu her gördüğünüz yerde alenen haykıran bir tek siz varsınız, bunun dışında, sevmeyeni varsa kullanmaz. Biz seviyoruz, sorun yaşamıyoruz,  ve yaşadıklarımızı da çözebiliyoruz. Siz sorun yaşıyor ve bunun altından kalkamıyorsanız, kullanmayın, ama sudan sebeplerle de kullanmak isteyecek kişilerin önünü kesmeye kalkmayın. Benim kurduğum Vista, 1.5 ayda tamamen çökmeye karar verdi, ben kalkıp Windows Vista iğrençtir diye alenen haykırmıyorum görüldüğü üzere. Kaldı ki, Vista iyi paketlenmiş kötü üründür bana kalırsa, bana katılmayabilirsiniz, fakat başka ürünlere çamur atmayın. Daha iyisini yapabiliyorsanız sizi de bekleriz ayrıca.

bir de "hata kesin sendedir" cümlesi dikkatimi çekti, aynısını ben söylemiştim size, "5 yıldır kullanırım da şöyle böyle" diye geçiştirmiştiniz, yanlış mıyım?

Neyse, özetle, siz kendi bildiğinizi kullanın, biz kendi istediğimizi kullanalım, fakat böyle alakasız konularda sağdan soldan "Pardus kötüdür" , "Pardus'u sevmiyorum" tarzı atlamalara gerek yok, Vista'da da yüzlerce sorun oluyor(olmuyor demeyin, denedim ben kendisini), bunların bir kısmının foruma başlıkları açılıyor, fakat ben gidip o forumlarda "Vista böyle rezil bi' sistem ya, ondan ondan!" demiyorum, bu açıkça saygısızlıktır.

Konu hakkında bilginiz varsa, yanıtlayın. Bilmiyorsanız rahat bırakın ki, bilen kullanıcı cevaplasın.

ekleme: 2 sayfalık konuda, soruyla ilgili tek cevabı da ben vermişim, ortamı gereksiz bulandırmamak gerekiyor, değil mi?

Son Düzenleme: Aranel ~ 15 Haziran 2007 12:00
gökhan19
15-06-2007, 12:09   |  #19  
Yıllanmış Üye
997 mesaj

Ben gereken cevapları yazdım artık bişey yazmak istemiyorum.En iyisi vista kardeşim kendinizi kandırmayın.

Aranel
15-06-2007, 12:48   |  #20  
Yıllanmış Üye
117 mesaj

Ben de gereken cevapları yazdım artık bir şey yazmak istemiyorum(yazmayalım demişim zaten). En iyisi Pardus kardeşim kendinizi kandırmayın.

* Kısasa Kısas :D

gökhan19
15-06-2007, 13:22   |  #21  
Yıllanmış Üye
997 mesaj

En iyisi vista.Burdakileri kandırmanın anlamı yok.

Aranel
15-06-2007, 14:50   |  #22  
Yıllanmış Üye
117 mesaj

halen devam diyorsun yani :) bana göre de en iyisi Pardus. Stabil, Güvenli , Yazılımları da Vista'dan daha iyi bana göre, oyunlarını dahil beğeniyorum var mı? Sana göre Vista, bana göre Pardus. Uzatmayalım. Kendini kandırmanın anlamı yok bana göre. Neyse ne diyorduk; reklam girmeye gerek yok.

Ha bir de, 3.cü sayfayı da vurmuşuz,bundan kelli daha fazla cevap yazmıyorum, kendi kendinize tartışmaya ve "Vista süferr!" demeye devam edebilirsiniz, ben ne anlatsam da o tarafa farklı gidiyor sanırım. Bu tartışma benim için kapanmıştır, Pardus iyidir güzeldir, "bana göre" , Sana göre de Vista iyi güzel, tamam o zaman tartışmanın alemi yok.

Benim için bu tartışma burada sonlanmıştır, siz devam edebilirsiniz.

Son Düzenleme: Aranel ~ 15 Haziran 2007 14:53
gökhan19
15-06-2007, 14:53   |  #23  
Yıllanmış Üye
997 mesaj

Bence en iyisi vista.Çevremdekilerede vista kullanmalarını söyluyorum ve çevremdeki 3 kişide bu sayede vista sahibi oldu.Çok memnunlar vista zaten xpden 10 kat daha hızlı çalışıyor pardus daha xpye rakip olamadı anladın heralde.

layolus
15-06-2007, 17:23   |  #24  
Yıllanmış Üye
151 mesaj
gökhan19
Bence en iyisi vista.Çevremdekilerede vista kullanmalarını söyluyorum ve çevremdeki 3 kişide bu sayede vista sahibi oldu.Çok memnunlar vista zaten xpden 10 kat daha hızlı çalışıyor pardus daha xpye rakip olamadı anladın heralde.
şansını bence çok zorluyorsun.

peki o halde senin vistan bunları yapabiliyor mu?

vista bi kere en az 512 ram istiyor. bildiğim kadarıyla da aerosunu kullanabilmek içinse 1 GB lık ram e ihtiyaç duyuyor. senin vistan 1 GB lık harcadığı ramiyle daha üçüncü boyutu ancak pencere değiştirmede tam anlamıyla kullanırken, pardus ise 256 ram ile bu işlemlerin hepsini yapabiliyor. 1GB ram ile daha pencereyi bile esnetemeyen bi işletim sistemin varsa cem yılmaz ın türk telekom reklamında dediği gibi o senin kendi hayırseverliğin. ben pardusla vistayı karşılaştırmıyorum bile. sen istersen win95 ile ister win 3.1 ile karşılaştır.

bide sizi tebrik ediyorum. beni vistadan birisi ancak bu soğutabilirdi. sayenizde vista kullanmamaya başladım. artık ubuntu'dayım. pardusu ne çabuk bıraktın demeyin, o da yüklü sistemde.

gökhan19
15-06-2007, 17:37   |  #25  
Yıllanmış Üye
997 mesaj

Ne aero için 1 gb rammi.Vista home premiumu 512 ram nvidia geforce fx5500 256mb de çalıştırıyorum ve tüm özellikleri mükemmel hızda çalışıyor.Xpde oluşan donmalar yavaşlıklar vs. vistada yok.
İşte vistanın gücü linux vista önünde herzaman böyle amele gibi boyun eğiyor zaten.Her zaman böyle yukardaki videolardaki gibi orasını burasını eğiyor.SinsiSinsiSinsi  Ben vista kullanıyorum ve çevremdekilerede kullandırıyorum herkesede öneriyorum.Sen ister linux kullan ister mac kullan ama önerim vista.Bişey biliyoruzda söylüyoruz.
Artık konuyu uzatmanın anlamı yok isteyen istediğini kullanır ama ben vistayı öneriyorum.

Son Düzenleme: gökhan19 ~ 15 Haziran 2007 17:39