Pc açıldığında RAM %98-99 arası çalışıyor

emre4234
14-04-2013, 20:50   |  #1  
emre4234 avatarı
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 1
60 mesaj

arkadşlar malum bilen bilir.Geçenlerde laptopun şifresi kendi kendine uçmuş ve şifre doğru olmasına karşın laptop şifreyi kaldıramamıştık. Sağolsun forumdaki yardımcı olan arkadaşlarımız zayesinde Hiren's BOot Cd ile o işi hallettim. Pc ye orj bi lisans ile (deneme sürümü avast internet security ile tarattım. Pc ye virüs bulaşmıştı.Ve tarama çok yavaştı derin tarama.Mbayte cinsinden tarama yapıyordu avast.Sonra bende pc yi kapamaya zorladım çünkü tarama çok yavaştı.Pc tarama esnasınnda da donuyordu.

Ben daha sonra COMBOFIX indirdim onunla tarattım fakat tex dosyasını nere kaydettiğini bilmediğim için virüs buldu mu bulmadı mı bakamadım tex dosyasına.Ama muhakkak bulmuştur.Ardından gece bıraktım sabaha kadar birde avast internet security ile tarattım.O da virüs buldu sildim yeniden başlattım.

** Şimdi ise pc yeniden başladıktan sonra bazen bilgisayardaki ramler ole bi çalışıyor ki %98-99 arası hiç inmiyor.Advanced System care verimlilik izleyiciden ve pc nin kndi orj işlemci rem getgetinden baktığımda remler bu bahsettiğim 98-99 larda görünüyo hiç inmiyor.

** Ayrıca drivers meter gatgetsinde ise(HDD bilgi gatgetsi) bi hdd %100 de çalışıyor pc nin hdd işığına bakıyorum hiç sönmüyor.
En sonunda böle olunca yine avastı açıp tarama yapmak istedim pc dondu fare imleci takılarak hereket etti. veeee MAVİ EKRAN çıktı.

Bir de arkadaşlar görev yöneticisini açmak istediğimde remler %98 de çalıştığı için bellek az boşaltın gibi bi uyarı da çıkmıştı.
Şimdi görev yöneticisini açtığımda ise bi işlemin adı Com Surrogate, yansıma adında ise dllhost.exe
yazıyordu ve 2.257.156K larda geziniyordu bu nedir bilen var mı =?
Şimdi tekrar virüs taraması yaptırdım 1 tane buldu sildi onu tekrar taradım şimdi yok.Biraz uzun oldu ama kusura bakmayın :)
Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler..

mhmt06
14-04-2013, 21:22   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 134
1,187 mesaj

hiç kendini yormadan format at. sonra virüs bulaştırabilecek bir aygıt cd filan takmadan, hatta d yi açmadan  işlemcini  remini kontrol et. görev yöneticisinde işlemci ve rem in durumunu incele. sorun varsa donanımda sorun var demektir. ya temassızlık yada bozulma.  sorun yoksa kontrollü bir şekilde sırasıyla driverlerini ve programlarını kur ve devam.
ayrıca 2. bir güvenlik yazılımından ve sistem hızlandırıcı adı ile dolaşan programlardan uzak dur. ne kadar çok program o kadar sorun demektir o kadar yük demektir.

emre4234
14-04-2013, 21:28   |  #3  
emre4234 avatarı
OP Üye
60 mesaj
Alıntı: mhmt06  
hiç kendini yormadan format at. sonra virüs bulaştırabilecek bir aygıt cd filan takmadan, hatta d yi açmadan  işlemcini  remini kontrol et. görev yöneticisinde işlemci ve rem in durumunu incele. sorun varsa donanımda sorun var demektir. ya temassızlık yada bozulma.  sorun yoksa kontrollü bir şekilde sırasıyla driverlerini ve programlarını kur ve devam.
ayrıca 2. bir güvenlik yazılımından ve sistem hızlandırıcı adı ile dolaşan programlardan uzak dur. ne kadar çok program o kadar sorun demektir o kadar yük demektir.

hocam format herşeyin bi çözümü değil ki hani format kesin çözüz lakin önemli olan format sonrası o kadar proğramı yeniden kurmak.

ayrıca rem sürekli o şekilde çalışmıyor arada bu şekilde çalışıyor yani. Hani diyorum neden bu kadar yüksek acaba virüs proğramı arka planda tarama flaan mı yapıyor die açıp bakıyorum tarama da yapmıyor işte. ama o yukarıda bahsettiğim görev yöneticisindeki proğram .exe çalışıyor yuksek derecede onu sonlandırınca düşüyordu.Şimdi en son virüs taramasında 1 virüs vardı onu sildim tekrar yapacak mı bakalım belki o sildiğim virüs yapıyor olabilir di.

Ayrıca virüs proğramı haricinde sadece bi advanced system care pro kullanıyorum ama hani bi proğramın pc için gereksiz olduğunu düşünmüyor ve gereksiz çoğu proğram sağ alt taraftan çıkış yapıyorum. Gereksiz bi proğram da yok pcde kurulu olarak.

murat5038
14-04-2013, 22:25   |  #4  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 681
6,682 mesaj

mhmt06 katılıyorum ilk olarak avastla tarama yapıyorsan bekleyeceksin bitmesini tek avast için değil herhangi bir antivirüs için yarıda kapanmaz hiçbirşey sonra başına böle şeyler gelir.

Sonra avastı hadi diyelim kastı ve kapattın açtığında antivirüs olmayan combofix neden kullanırsınız ikiside işe yaramaz programlardır benim gözümde kullanmasını bilen çok azdır direk çalıştır iş bitti olurmu öyle.Neyse bunu da geçtim ASC nedir düzelceğine sistemi batıran bir program bunlar üst üste gelince virüslerde silinmeyince ramden daha başka ne beklenir tüm donanım şuan yanlış çalıştığı için üstüne programlarda tarama ve kendini kurtarma peşinde olduğundan her yerden bişey kapmaya bakıyor.

İlk başda ya doğru düzgün antivirüs kullancakdınız yada hiç kapatmıyacakdınız.Format olmadan düzeltmesi uzun sürer.

emre4234
14-04-2013, 22:35   |  #5  
emre4234 avatarı
OP Üye
60 mesaj
Alıntı: murat5038  
mhmt06 katılıyorum ilk olarak avastla tarama yapıyorsan bekleyeceksin bitmesini tek avast için değil herhangi bir antivirüs için yarıda kapanmaz hiçbirşey sonra başına böle şeyler gelir.

Sonra avastı hadi diyelim kastı ve kapattın açtığında antivirüs olmayan combofix neden kullanırsınız ikiside işe yaramaz programlardır benim gözümde kullanmasını bilen çok azdır direk çalıştır iş bitti olurmu öyle.Neyse bunu da geçtim ASC nedir düzelceğine sistemi batıran bir program bunlar üst üste gelince virüslerde silinmeyince ramden daha başka ne beklenir tüm donanım şuan yanlış çalıştığı için üstüne programlarda tarama ve kendini kurtarma peşinde olduğundan her yerden bişey kapmaya bakıyor.

İlk başda ya doğru düzgün antivirüs kullancakdınız yada hiç kapatmıyacakdınız.Format olmadan düzeltmesi uzun sürer.

bu murat 5038 benim tanıdığım murat 5038 mi :)

sanırım o diğer taraftaydık :)

neyse kardeşim ben konuma dönüyorum evet hiç bi proğram yarıda kapatılmaz neden kapattım oraya yazdım ama . Pc donmuştu o yuzden kapattım.Yoksa neden kapatıyım ki.Ondan sonra tekrar tam tarama yaptırarak çıkan tüm virüsleri sildim.yeniden başlattım pc yi etkili olması için.Pc başlarkende başlangıç taraması yaptı avast siyah ekranda detaylı olarak 2 saat falan sürdü.daha sonra orada 1 tane buldu o da windows etkinleştirme proğramıydı rarlı şekilde onu virüs olarak algıladı halbuki virüs değil yani neyse ben hepsini sil dediğim için ilk çıkan seçenekte malesef hepsi silindi onda da.Sonra dedim garanti olsun dedim hani ne biliyim murat COMBOFIX antivirüs değil malvare vs temizleyici usblerden bulaşanları vs temizliyo benımkilerde onlardan die onu da tarattım temizlettim.  :D ama işte tex dosyasını okuyamadım çünkü hemen kapandığı için göremedim imkanım olsa bakacaktım.

demek asc proğramı hakkınd sende mi o şekilde düşünüyorsun ? CCleaner da mı kullanmıyorsun ?

murat5038
15-04-2013, 00:30   |  #6  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 681
6,682 mesaj

Benden başka murat5038 pek forumlarda bulamazsın malesef :D Elimizde bu var :D

ASC tavsiye etmiyorum bilmeyen için beni tanıyan özelden ne deek istediğimi gayet iyi bilir açıklamaya gerek yok:) Ancak ccleaner zararlı değil basit içerikli ancak güçlü bir araç yani zararı fazla yok kullanmayı bilmeyen içinde(çünkü sadece kullanmayı bilmeyen reg tarama ve cleaner kısmını kullanıyorlar bunlar zaten programın ana araçları olduğundan :) sorun yok özel durumlar haricinde.

gelelim konuya dediğim gibi combosudur bilmem neyidir bunlar sistem genelde sistem stabilitesini bozan yazılımlardır kaş alayım derken göz çıkarmak gibi yani.Kaspersky dışında antivirüs kullanıyorsan Kullanma onun yerine free istiyorsan iyi bir güvenlik duvarı koy virüs olduğuna şüphelenirsen Kaspersky rescue kullan bunlar hep sistemden tasarruftur.Eğer ben yinede işi garantiye alayım dersen bilinen Antivirüslerin IS araçlarını sadece kullan harici bir güvenlik tarama vs araçlar kullanma sistem aracıda ccleaner sadece yeterli reg kayıt temizliği için çoğu kişinin kullanmadığı ama çok yararlı olan :) bilinmeyen http://www.eusing.com/free_registry_cleaner/registry_cleaner.htm Bunu kullanabilirsin(ancak abartmamak şartıyla )

Bu dediklerimi tabi formatan sonra yaparsın :)şuanda o hataları düzeltmek için pek işe yaramaz.