PC Mühendisliği

arsslan
06-01-2010, 18:20   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
55 mesaj

İyi akşamlar chip forum üyeleri. Sizlere kişisel (meslek ile ilgili) bir sorum olacak.Eğer ilgilenmiyorsanız okumamanızı öneririm :D...

Kendimi tanıtmayı unuttum :x . Lise 1 (Düz Lise) öğrencisiyim. Adım Ahmet. Benim bilgisayarlara bir yatkınlığım var. Çoğu arkadaşım Call of Duty oynarken ben webmasterlık üzerine, metin 2 oynarken ben pc modifiye, donanım vs. üzerine, pes oynarken ben ince ayarlar, performans arttırımı gibi şeylerle uğraşıyorum. Hem pc ile uğraşırken zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorum bile ve ben de bunu değerlendirmek istiyorum. Mesleki açıdan.

Açıcası ailem bilgisayar mühendislğininde iş olmadığını söylüyor. Ayrıca herkesin pc'si olduğu için herkes biliyormuş neyin nasıl yapılacağını diye düşünüyorlar ve fazla getirisi olmazmış.

Ben düz lise de okuyorum. Mesleğe gidecektim ama ailemin baskısı üzerine ( babam okumazsan bir işe girersin diyor ) düze gittim. Belki kararımı değiştiriir de doktor felan olurum diye ama ömrümü tıp ile geçirmek istemiyorum. Ayrıca pc'ye ilgim daha da arttı. Sebebi ise harçlıklarımla kasayı mdifiye etmem. Ledli fan taktım, işlemci fanını değiştirdim vs.

Biliyorum sıktım sizi ama gerçekten öğrenmem gerekiyor.

Soruma gelince PC Mühendisliğini düz liseden nasıl okurum? Eğer dz liseden okuyamazsam mesleğe mi gitmeliyim? Diplomayı alıncanerelerde iş bulabilrim?

Benim sıkıcı sorunumu okuyup cevap yazanlar için çok teşekkür ediyorum.

Son Düzenleme: arsslan ~ 06 Ocak 2010 18:24
IceManF1
06-01-2010, 18:27   |  #2  
IceManF1 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
3,542 mesaj

Bende Anadolu Lisesi öğrencisiyim ve senin gibi bu işlere meraklıyım.Kendimi her geçen gün geliştiriyorum.İleride de Bilişim Sistemleri Mühendisliği düşünüyorum.Veya diğer mühendislik dalları...

Sorun sıkıcı değil, tamamını zevkle okudum.

Kusura bakma.Sorunun cevabını bilmiyorum.

scallywag
06-01-2010, 18:41   |  #3  
Yıllanmış Üye
379 mesaj

Çağımız bilgisayar çağı artık internet üzerinden şirketler anlaşma yapıyorlar.Para elbette var ama parayı bulmak kazanmak sana bağlı.Öğretmenlik gibi değil.4 yıllık öğretmenlik okursun her hangi bir bölümde kpss ye girersin sabit ücretle emeklli olana kadar çalışırsın rutin bir şekilde.Bilgisayar mühendisliğinde her şey sana bağlı gün gelecek sabaha kadar kod yazacaksın uykundan zamanında sevgilinden ailenden çoğu şeyinden ödün vereceksin.Zor bir meslek,kafa yorucu.Bilgisayar modifiye etmeye performans artırmaya benzemez ailenin söylediği gibi olsaydı şuan her evde bir bilgisayar mühendisi olurdu.Her hangi bir üniversitenin bilgisayar mühendisliği bölümündeki derslere bak bakalım nasılmış.Herkesin bildiği şeyleri mi görüyorlar anlarsın.Bilgisayara yatkınlık diye bir şey yok.Bir yetenek işi değil azim,çalışma,sabır işi gerisi gelir zaten.Başarılar...

Karub
06-01-2010, 19:17   |  #4  
Karub avatarı
Yıllanmış Üye
2,652 mesaj

Bende sizin yaşınızdayım daha küçükken bilgisayar ile tanıştım(p2ler..) sizin gibi donanımlarla ilgilenmeyi seviyorum ara sıra microsoft çalışanlarıyla konuşuyorum aslında orda staj yapan biri :)
Ne yalan söyleyeyim bizim yaşımızdakiler hep oyun oynuyorlar ama ben hep bu işlerle uğraşıyorum ve acaba bendemi sorun var diyordum ki demekki sizde benim gibiymişsiniz :)
Bilgisayar mühendisi olmak istiyorsanız mutlaka fen/sayısal yapmalısınız fen dedim çünkü bazı liselerde sayısal fen diye geçiyor. Yanılmıyorsam haftada 6 saat matematik var ve çok sıkıcı :D bilgisayar konusunda benim yaşımda benden pek fazla iyi olan kişi tanımadım. Çünkü yaz tatilinde hep 3 tane bilgisayarı yan yana getirip, içini açıp testler yaptım ve bu testleri değerlendirdim yani doğuştan zevk ve merak oluyor :D
Dediğim gibi bilgisayar öğretmenliğini bilemiyorum ama mühendislik gibi üst kıdemli meslekler hep sayısal bölümle :)

kyotoprotokolü
06-01-2010, 19:26   |  #5  
kyotoprotokolü avatarı
Yıllanmış Üye
1,327 mesaj

merhaba arkadaşım
bende meslsek lisesine gidiyorum bt öğrencisiyim
benimde bu işlere merakım var ailenin dediğini sadece onlar değil bir çok kişi çevremde bana da söylüyor
bu devir de herkes bilgisayarcı diye  bazı kişiler bu işin tam için de olmadığı için
her internete gireni program yükleyenler bazı basit işler vs. yapanları kendileri bilmedikleri için böyle söylüyorlar(bu devirde herkes bilgisayarcı)
bunlara kulak verme
ben meslek lisesi 3. sınıf öğrencisi olduğum için okulda bazı programlama ve veri tabanı dersleri görüyorum. Bizim yaptığımız çok kücük bir şeye bile 1 ders saatimiz gidiyor(çoook ufak uygulamalar)
bilgisayar işileri sanılan gibi kolay değğil elimizde visual basic 800 sayfalık falan modulü var ve bu sadece visual basic in 1000 de 1 lik bir kısımını oluştıruyor
demek istediğim bu işler için saat lerce bilgisayar başında durman ve çok ciddi bir şekilde kafa patlatan yaratıcı olman, hayal gücücün geniş olması gerekiyor ve daha bir çok şey
düz liseye gelince şimdilerde katsayılar falan karışık işler ortaya çıktı
kafalar karışık biraz araştır ve bu işi bilen rehberlik öğretmenlerine falan danış
yalnız şu var kendini geliştirsen iyi programlar yazarsan her türlü para kazanırsın
meslek lisesi şu yönden avantajlı bana göre eğer bir yere tekniker falan olmak istersen ilk önce meslek liseslerin alıyorlar düz liselere kıyasla
çünkü meslek lisesinde bilgisayarın onarımını vs. yapıyorsun ;(sana tornavida tutturuyorla yani)
staj falanda cabası o yüzden meslek tercihi var ara eleman işlerinde
SON OLARAK

Programcılık Bir Meslek Değil Sanattır...

97gazisi
06-01-2010, 19:31   |  #6  
Üye
83 mesaj
Alıntı: scallywag  
Bilgisayara yatkınlık diye bir şey yok...Bir yetenek işi değil...
Kesinlikle katılmıyorum.Tam tersine önce ilgi ve yatkınlık gelir.Tabi ki de azim ve çalışma gerektirir.
Ama şöyle birşey var ki;Bilgisayar mühendisliği bölümü çok çalışma gerektiren bir bölüm.
Yani genelde bilgisayarla ilgisi olanlar değil de.O sınavlarda tam puan alan,hiç sevmediğim bir tabir
olsa da "İnek" dediğimiz tipler kazanır bu bölümü.Ama bu tip kişiler daha doğru düzgün fareyi
tutmayı bilmezler,klavyede hızlı yazamazlar.Ekstra bir yatkınlıkları da yoktur ve ortada kalırlar.
Aylık 1Milyar maaş belki alırlar.

Şimdi geçelim senin yazdıklarına.
Senin bilgisayarla ilgilenmen.Kod yazman,modifiye etmen v.s. ,ve bundan haz ve zevk alman bu işe
ilgin olduğunu ayrıca bir yatkınlığın olduğunu gösterir.

Tek sorun şu ki;Çok çalışman lazım bilgisayar mühendisliğine girmen için.Düz liseden de olsa
girersin.Ama tek şart "Çalışmak,çalışmak ve çalışmak." Özellikle Matematik ve İngilizceye çok çalışman gerek evlat!Sayısal da başarılı olman gerek.Ama mührendis olduktan sonra zaten bilgisayara ilgin olduğu için çok başarılı olursun.Kod yazmaktan zevk alacağın için çok yüksek maaşlar alırsın.

Yani uzun lafın kısası :D...
Girersin evlat,giresin.

PcMaKeR
06-01-2010, 19:47   |  #7  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj

herkes birşey biliyorda iş yapan yok.
yoksa biz aç kaldıydık...

ayrıca pc mühendisi diye de birşey yok. görende yeni birşey var sanacak.

eolos
06-01-2010, 19:48   |  #8  
Yıllanmış Üye
2,036 mesaj

Ben bilgisayar mühendisliği son sınıf öğrencisiyim. Öncelikle şunu söylemeliyim web masterlik,donanım (bilgisayar söküp takmak) Mühendislikle alakası olmayan işler. Ben 4 sene içerisinde bunu öğrendim, size öğretilen şeyler derinlemesine ve zor şeyler, Wep programlama öğrenirsin en iyisini yapmaya çalışırsın, sana verilen ödevler projeler sana en iyisini yapmayı öğretir, donanım ögrenirsin  donanım kodlarının nasıl yazıldığını öğrenirsin Mİps kodlarını kullanarak. network de en baba network sorunlarını özmeye calışırsın. iş işine gelince yalan kimse bilemez bu sektörde para olup olmadığını isterseniz şu linkten inceleyin son 10 yılın meslekleri arasında bilgisayarla ilgili kaç tane bölüm var  ıca  teknoloji bu kadar hızlı ilerlerken bilgisayar nasıl geri kalabilir?

ECHELON_
06-01-2010, 19:53   |  #9  
Yıllanmış Üye
1,644 mesaj

geleceğin yegane mesleği bilgi güvenliğidir arkadaşlar yök bunu farkına varmış ve ilerde ortaya çıkacak bilgi güvenliği uzmanı açığını kapatmak için şimdiden bir çok ünide 2 yıllık bilgi güvenliği ile ilgili bölüm açıyor pc mühendisliği çok genel bir kavram

PcMaKeR
06-01-2010, 20:02   |  #10  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
8,935 mesaj
Alıntı: ECHELON_  
geleceğin yegane mesleği bilgi güvenliğidir arkadaşlar yök bunu farkına varmış ve ilerde ortaya çıkacak bilgi güvenliği uzmanı açığını kapatmak için şimdiden bir çok ünide 2 yıllık bilgi güvenliği ile ilgili bölüm açıyor pc mühendisliği çok genel bir
yok ya.
biraz mantık çalıştırırsak:
PC gelişirken yazılımda gelişir paralel olarak.
yazılım olmadan bomboş pc nin neyini korumak gerekecek hiçbirşeyi.
yazılım olmadan donanım işlemez.
demekki yazılım mühendisliği pc için en önemli etken.

Bu yüzden Microsoft ve Apple dünyanın parasını kırıyor.

İlla donanımla orantılı yazılım düşünmeyelim. Veritabanı düşünelim.
En basit örnek: Oracle ve Microsoft Sql Server.

Milyar dolarlar dönüyor. Veritabanı yazılımı çoğu pc kullanıcısının bilmediği bir terim ama yaptığı iş çok büyük.

En basit veritabanı örneği:Google. Milyarlarca sayfa google ın kendi geliştirdiği veritabanında tutuluyor. Kendi geliştirdiği veritabanını kendisi koruyor.

Güvenlik dersleri geneldir. windowsun ayrı, linuxun ayrı, sunucu ya özel yazılımların ayrı.
Güvenlik derslerini öyle ahım şahım ders olarak düşünmemenizi öneririm...
güvenlik en güzel tecrübe ile öğrenilir...

kyotoprotokolü
06-01-2010, 20:03   |  #11  
kyotoprotokolü avatarı
Yıllanmış Üye
1,327 mesaj

97 gazisi arkadaşıma kesinlikle katılıyorum
adamın bilgisayarla alakası yok sorsan işleci ne diye
öyle birşey mi var diyecek fakat sırf o düz lisede veya anadolu lisesinde neyse
matematik fizik gördüğü için bu konuları yapıyor ve mühendisliğıe gidiyor
fakat bu işe merakı olan incik cincik araştıran meslek liselseri
matematik fizik kimya biyoloji hiçbir sayısal dersi göremediğinden yapaamıyor ve
mühendisliğe gidemiyor

ECHELON_
06-01-2010, 20:07   |  #12  
Yıllanmış Üye
1,644 mesaj
Alıntı: PcMaKeR  
yok ya.
biraz mantık çalıştırırsak:
PC gelişirken yazılımda gelişir paralel olarak.
yazılım olmadan bomboş pc nin neyini korumak gerekecek hiçbirşeyi.
yazılım olmadan donanım işlemez.
demekki yazılım mühendisliği pc için en önemli etken.

Bu yüzden Microsoft ve Apple dünyanın parasını kırıyor.

İlla donanımla orantılı yazılım düşünmeyelim. Veritabanı düşünelim.
En basit örnek: Oracle ve Microsoft Sql Server.

Milyar dolarlar dönüyor. Veritabanı yazılımı çoğu pc kullanıcısının bilmediği bir terim ama yaptığı iş çok büyük.

En basit veritabanı örneği:Google. Milyarlarca sayfa google ın kendi geliştirdiği veritabanında tutuluyor. Kendi geliştirdiği veritabanını kendisi koruyor.

Güvenlik dersleri geneldir. windowsun ayrı, linuxun ayrı, sunucu ya özel yazılımların ayrı.
Güvenlik derslerini öyle ahım şahım ders olarak düşünmemenizi öneririm...
güvenlik en güzel tecrübe ile öğrenilir...
siz öyle diyorsanız öyledir çünkü ne bilgi ne de antisiz pc kullanacak kadar ne bilgi nede tecrübem var.. ben sadece fikrimi belirttim

arsslan
06-01-2010, 20:30   |  #13  
OP Üye
55 mesaj

Cevaplayan herkese teşekkür ediyorum. Bu konu hakkında düşünücem.

Son Düzenleme: arsslan ~ 06 Ocak 2010 22:32
PcMaKeR
06-01-2010, 20:43   |  #14  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
8,935 mesaj

PC üzerine okumak istiyorsan ilk önce karar vermeyi geliştir.
böyle onu seçerim bu daha iyi o daha iyi diye düşünürsen yarı yolda kalırsın.

scallywag
06-01-2010, 22:35   |  #15  
Yıllanmış Üye
379 mesaj
Alıntı: 97gazisi  
Kesinlikle katılmıyorum.
Elbette ki yatkınlığın olacak ama kimse bilgisayar mühendisliğine girerken yetenek sınavına tabi tutulmuyor.Spor akademisi,sanat bölümleri vs desen eyvAllah sonuna kadar yetenek lazım ama bilgisayar çok farklı,çalıştıktan sonra yapılamayacak bir şey değil. Herkesinde harcı değil o ayrı !

net24
06-01-2010, 23:02   |  #16  
Yıllanmış Üye
1,233 mesaj
Alıntı: scallywag  
Elbette ki yatkınlığın olacak ama kimse bilgisayar mühendisliğine girerken yetenek sınavına tabi tutulmuyor.Spor akademisi,sanat bölümleri vs desen eyvAllah sonuna kadar yetenek lazım ama bilgisayar çok farklı,çalıştıktan sonra yapılamayacak bir şey değil. Herkesinde harcı değil o ayrı !

Bende yazılım mühendisliği ya da bilgisayar mühendisi olmak istiyorum.Millet oyun oynarken ben ilgi merakla programlama ve web tasarımla uğraştım hala da uğraşıyorum.Çok kişi gördüm Microsoft Visual'den birini kurup açıyor ve ağız açık kalıyor biraz inceleyince çünkü garip geliyor ama mesela ben inadına daha da araştırdım iyice işin içine girdim ; devamda edeceğim...

Fakat bende düz lise 1 öğrencisiyim.2.sene bende ne yapacağımı bilmiyorum açıkçası...Hep bir söz söylerim biraz isyankar ama "keşke bilgisayardan anlamasaydım da futbol/basketbolda süper olsaydım..." çünkü okul takımını görüyorum öğretmenlerde üstü kapalı söylüyor.Okul takımındakiler sınıfı beleş geçiyor.Zaten sporcunun öyle güzel puanlara ihtiyacı yok yeterki iyi sporu olsun.Ama bizim gibi adamlara öyle kendimizi göstereceğimiz bir seçenek verilmiyor.Adalet yok o konuda...

Ha bide günümüzde bir sorun var .Format atan program kuran kendini usta sanıyor.O yüzden işte insanlar bilgisayar ile ilgili meslekleri küçümsüyor.Ama aslında zordur.Merak ,ilgi gerek...

Nicoll
06-01-2010, 23:06   |  #17  
Nicoll avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
1,352 mesaj

Buradaki değerli programcı arkadaşlardan özür dileyerek başlamak istiyorum...

Bilgisayara meraklı arkadaşların yazılarını okudum. Merakınız çoğunlukla donanım ağırlıklı.

İşini çok iyi yapan, hatta bir Microsoft personelinden bile daha kaliteli iş çıkaran çalışkan yazılımcılarımız var... (Bir kısmı da yurtdışına göçüyor maalesef)

Ancak, elektronik sektöründe berbatız... Entegre devre, mikroişlemci tasarımı ve üretimini, geliştirmesini yapabilecek tam anlamıyla kalifiye mühendislerimiz yok ya da çok az. Buna paralel olarak girişimcilerimiz de yok...

Sony, samsung, simens, motorola, intel, amd, nec... gibi dünya çapında entegre devre tasarımı, mikro işlemci geliştirme ve imalatını yapan bir Türk firması var mı?

Neden yok? Neden olmasın? Neden siz olmayasınız?

Bilgisayar deyince hep yazılımda saplanıp kalmışsınız... Boşverin yazılımı onu herkes yapar, elektronik mühendisliğine yönelin.

Elektroniğin, bilgisayarın ve geleceğin tanrısı olun.

Son Düzenleme: Nicoll ~ 06 Ocak 2010 23:07
loseface
06-01-2010, 23:49   |  #18  
loseface avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,757 mesaj

Fen lisesinde okuyorum bunu dememin sebebi artistlik yapmak değil.Okulumda çevremde ailemde herkes doktor olmamı istiyor aslında ama ben yinede inatla bilgisayar mühendisi olmak istiyorum doktorluğa saygımız var ama burada doktor olmak istiyen birini vazgeçtirebilirim anında.Bende senin gibi merakla başladım şimdi kendimi geliştirmeye çalışıyorum.Özellikle network yada güvenlik alanında görev yapmak istiyorum.En büyük hayalim tübitakta işletim sistemi geliştiriliiciği bunun içinde temelleri atmaya çalışıyorum.En basitinden başka işletim sistemlerni kurcalıyorum.Nasıl yapıldığını araştırıyorum.Kerneli inceliyorum.(Ne kadar hiç bi şe anlamasamda Kahkaha)Yani anlatacağım ne olmak istiyorsan ne yapmak istiyorsan ilk başta onu belirle.O gayede kendini geliştirmeye çalış.Benim gibi aptallık yapıpda derslerini ikinci plana atma.Şu an bağımlılık haline gelmiş durumda.Rüyamda googlei fln görüyorum KahkahaKısaca sana diyceğim Ne istediğini bil.Ne yapacağını öğren.Ve onu yap ;)

By_Kert
07-01-2010, 08:39   |  #19  
By_Kert avatarı
Yıllanmış Üye
728 mesaj
Alıntı: arsslan  
Açıcası ailem bilgisayar mühendislğininde iş olmadığını söylüyor. Ayrıca herkesin pc'si olduğu için herkes biliyormuş neyin nasıl yapılacağını diye düşünüyorlar ve fazla getirisi olmazmış.

Soruma gelince PC Mühendisliğini düz liseden nasıl okurum? Eğer dz liseden okuyamazsam mesleğe mi gitmeliyim? Diplomayı alıncanerelerde iş bulabilrim?

-Daha hayata tam olarka atılmadın ve gençsin sana önerim ailenle konuş düzenli bir şekilde ve zorlayarak hiçbirşeyin doğru olmayacağını bu hayatın senni olduğunu ve ilgini çeken gerçektende yapmak istediğin işi seçmen gerçekten ilerde pişman olmamana işarettir bu konuyu muhakkak kendin düşün bilg Wep okudum ilgimi çekiyordu sende hangi bölüm ilgini çekiyor yapmaktan hoşlanıyorsan onu yap derim bu konuda görüşüm budur...) 
-Ve daha lise 1 desin o zaten heryerde aynı meslektede düzdede vs 9 sınıfı düzde bitirip (Ki çok istediğin belli onu anladım yazdıklarından)mesleğe geçebilirsin ki en azından liseyi okusan bile meslek lise mezunusun gine birçoğundan birkaç adım öndesin öle yada böle gerçekten ilgiliysen lisedede birçok şey katarsın kendine zaten başarılıysan öss den sonra senni için gine aynı şekilde güzel bir bölüm seçip devam et der Kert abin:) Sonradan pişman olmak gerçekten çok kötü bunları göze al bu senin hayatındır sadece şimdiki zamanı düşünerek karar verme bir ömür boyu yapıp zevk alıcan bişeyi seç güzel kardeşim umarım biraz düşüncelerinde yardımcı olmuşumdur 

PcMaKeR
07-01-2010, 08:46   |  #20  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
8,935 mesaj
Alıntı: Nicoll  
İşini çok iyi yapan, hatta bir Microsoft personelinden bile daha kaliteli iş çıkaran çalışkan yazılımcılarımız var... (Bir kısmı da yurtdışına göçüyor maalesef)

Sony, samsung, simens, motorola, intel, amd, nec... gibi dünya çapında entegre devre tasarımı, mikro işlemci geliştirme ve imalatını yapan bir Türk firması var mı?

Bilgisayar deyince hep yazılımda saplanıp kalmışsınız... Boşverin yazılımı onu herkes yapar, elektronik mühendisliğine yönelin.

Neden yurt dışına kaçıyor: Türkiyede değerini bilen yok.

Neden büyük bir şirket olamıyor donanım ağırlıklı: Türkiyede destek sağlayacak vergi düşecek vs yapacak devlet kurumu yok.

Yazılımı herkes yapsaydı Microsoft çökerdi... Yazılım öyle kod yazıp derlemeye benzemiyor gerçek hayatta ne yazıkki.

Karub
07-01-2010, 09:37   |  #21  
Karub avatarı
Yıllanmış Üye
2,652 mesaj

Aslında bakarsan önce sınıfı geçmeye bak seçim işleri şimdilik bekleyebilir :)

Nicoll
07-01-2010, 16:33   |  #22  
Nicoll avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
1,352 mesaj

Neden yazılım uzmanlarımız yurt dışına kaçıyor? Çünkü Microsoft gibi köklü ağaçlar kendi varlığını sürdürebilmek adına çevresindeki fidanlar yaşken budamak zorunda, ihtiyacı olmasa bile... Onlar da para ve statünün hırsına kapılıp kopup giderler... (firmayı marka yapan sadece para ve bilgi değildir, ortalıkta birsürü politik ayak oyunu döner)

Bu ülkenin maliye bakanı Türk değil mi? Bizi yönetenler bizim aramızdan çıkmıyor mu? Devleti suçlayarak bir yere varılmaz ki en kolay yol budur.

Yazılımı sevgi ve merak olduktan sonra herkes yapar. Microsoft'un kök ve gövdesinden de mangal kömürü yaparız.

Dünya ekonomisine yön verecek bir elektronik firmamızın olması için gereken tek şey geleceğe olan radikal ve devrimsel bir bakış açısı. Bu konuya yazan öğrenciler sizden daha iyimser düşünüyorlar.

Bir yazılımcı olarak imzanızda taşıdığınız "atamizindeyiz" ibaresi ve geleceğimiz adına bu karamsar tavrınızı değiştiriniz.

"İhtiyaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur."

Alıntı: PcMaKeR  
Neden yurt dışına kaçıyor: Türkiyede değerini bilen yok.

Neden büyük bir şirket olamıyor donanım ağırlıklı: Türkiyede destek sağlayacak vergi düşecek vs yapacak devlet kurumu yok.

Yazılımı herkes yapsaydı Microsoft çökerdi... Yazılım öyle kod yazıp derlemeye benzemiyor gerçek hayatta ne yazıkki.

eolos
07-01-2010, 21:02   |  #23  
Yıllanmış Üye
2,036 mesaj
Alıntı: Nicoll  

Elektroniğin, bilgisayarın ve geleceğin tanrısı olun.

Yazılımı herkez biyere kadar yapar ! sonrası tecrubelere kalmıs

arsslan
08-01-2010, 15:24   |  #24  
OP Üye
55 mesaj

Çok sağolun. Cevaplar için. Yazılı haftasındayız o yüzden bakadım. Haliyle cevap da yazamadım. Ama yazdıklarınız sayenizde bir hedef belirledim (Çevremdekilerin her türlü karalama çalışmalarına karşın yolumda ilerleyeceğim. :) ) ama hala pürüzler var. Örneğin donanımcıların yada yazılımcıların çalışma ortamlarını merak ediyorum. Bir de ben üniversitede yazılım üzerine okudum diyelim. Okul bittikten sonra iş bulma olanaklarım nasıl? Ya da nerelerde iş bulabilirim?

Cevaplar için çok teşekkür ederim.

By_Kert
08-01-2010, 16:05   |  #25  
By_Kert avatarı
Yıllanmış Üye
728 mesaj

Eğer meslek lisesine gidersen son yıl işletme eğitimi alacaksın orda iş koşulları vs nasıl en iyi şekilde gözlerinle görürsün anlatmamıza gerek kalmaz ;)