PC vs Sony PS3/Microsoft XBOX 360

Cosmic Eye
01-03-2010, 14:24   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
80 mesaj

Öncelikle hepinize merhaba. Biliyorum bununla ilgili çok konu açılmıştır. Takipte ettim ama herkes basit cevap verip geçiştirmiş. Bu yüzden detaylı bir konu başlığı açmak istedim. Cevaplarınızı daha detaylı verirseniz sevinirim.

1. Artık bilgisayardan sıkıldım, yani sıkıldım derken oyun bakımından. Oyun çeşitliliği fazla olsa da her oyun için bir parça eklemekten, ekstra masraf yapmaktan artık usandım. Bu yüzden bir konsola yönelmeyi tercih ediyorum. Ama hangisi işte ona karar veremedim.

2. Sony PS3, gerçekten iyi bir konsol. Oyun çeşitliliği XBOX 360'a göre az ama bu benim için bir problem değil. Sadece dilediğim vakit oyun oynamayı istiyorum.

3. Microsoft XBOX 360, Microsoft donanımlarında sorun yaşadığım için biraz çekinceliyim bu konuda. Çoğu yorumu okudum çoğunlukla sorun çıkarttığını söylüyorlar. Bu yüzden çekinceli olmam bir nevi daha ön plana çıkıyor.

4. Sony PS3 ve Microsoft XBOX 360 arasında teknik destek farkı sanırım bizim ülkemizde görülebilen bir şey. Hangisinde teknik destek alabilme imkanım daha fazladır?

5. Oyunların fiyatları konusunda sanırım PS3 oyunları daha fazla ve korsanı yok. Xbox 360 için ise oyunların daha ucuz olduğu ve korsan oyunun çalıştırılabildiği söyleniyor. Hiç umrumda değil açıkçası, bir o kadar zengin olmasamda, korsan ile işim yok benim. Oyun fiyatları arasında ki farklılıklar nelerdir? (Orijinal fiyatlardan bahsediyorum.)

6. Biraz ilerisinide düşünecek olursak hangisi tercih edilmelidir?

7. Yine de tüm bunların arasından bilgisayarı ön planda tutuyorsanız, nedenlerinizi paylaşmanızı isteyeceğim.

Yorumlarınız için teşekkür ederim. Umarım detaylı cevaplar verirsiniz.

Son Düzenleme: Cosmic Eye ~ 01 Mart 2010 14:26
StyleALP
01-03-2010, 14:50   |  #2  
StyleALP avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,601 mesaj

Öncelikle böyle sade ve güzel bir anlatım gerçekleştirdiğiniz için Teşekkür Ederim. Böyle bir başlığa ihtiyaç vardı.

Başlayalım;

1-) Evet, bir yönden haklısınız ama PC 'ninde sunduğu imkanlara bunlara belirli imkanlar doğrultusunda göz yummak gerekiyor, Gülümseme
 2-) İki konsol arasındaki oyun çeşitliliği arasında pek bir fark yok. İkiside kaliteli oyunlar barındırıyor,

3-) Microsoft en kaliteli üreticilerden biridir. Sorun yaşamanız bir tesadüfden ibaret olabilir. XBox 360 konusunda en can sıkan sorun 3K sorunudur. Buda 2009 Anakartlarda büyük ölçüde azaltılmıştır. Bazı satıcılar belirli bir ücret karşılığında garanti bile vermekte,

4-) Sony PlayStation 3 şuan için Microsoft XBox 360 için daha iyi bir teknik destek imkanına sahip. XBox 360 daha yeni yeni Türkiye 'ye Legal olarak getirilmekte ve satılmakta. Zamanla bu düzelebilir,

5-) PlayStation 3  oyunları XBox 360 'a göre biraz daha fazla. XBox 360 için FW ler mevcut. Bu yazılım sayesinde Orjinal olmayan oyunları çalıştırabilirsiniz,

6-) Biraz daha ilerisi düşünülecekse PlayStation 3 tercih edilmedilir.

- - -

Yazın XBox 360 almayı planlıyorum. Neden mi?

Yazılım fiyatları daha uygun. Konsol fiyatı daha ucuz ama bu benim için bir sebep değil. Çünkü PlayStation 3 o fiyatı hakediyor. Eğer yazılım fiyatları iyi olsa PlayStation 3 için vereceğim konsol fiyatına hiç acımam. Cidden hakediyor.

. . .

* İyi ForumLaR...

CarlJohnson
01-03-2010, 23:27   |  #3  
CarlJohnson avatarı
Yıllanmış Üye
1,081 mesaj

grafik yapısı olarak xbox biraz daha önde olsa da aşırı fark yaratıcak bir durum degil..ps3 ünde işlemcisi önde xbox 360a gore (xbox tercih ederseniz kesinlikle jasper anakart ve elite olsun),arkadasın da dedigi gibi 3k sorunuda cozulmustur neredeyse cıkmıyor artık hic son anakartla..biraz daha ilerisi için ps3 maddesini biraz daha açıklar mısınız?neden ps3 mesela ilerisi için :) oyunlar iki konsolada neredeyse ortak cıkıyor,bazı özel oyunlar var mesela god of war un sadece ps3 e cıkması gibi..xbox live olarak kesinlikle önde eger multi vs düşünürseniz aylık ya da senelik olarak ücretlide olsa xbox live daha iyidir kesnlikle o da aklınızda bulunsun...

Cosmic Eye
02-03-2010, 01:26   |  #4  
OP Üye
80 mesaj

Yorumlarınız için teşekkür ederim. Ben ileriye dönük olarak konsolların kullanım zamanlarından bahsetmiştim. Yani ortada yeni bir Playstation veya Xbox oluşumu var ise şu anda bu konsollara para vermenin mantıksız olacağını belirtmek için söyledim bunu. Onun dışında pek bir şey söylemek doğru olmaz.

Microsoft Xbox 360 oyun bakımından daha zengin bir konsol. Yani aralarında en azından yarıya yakın fark var Playstation 3 ile. Ama gel gelelim ülkemizde bırakın teknik servisini satıcısını bile bulmak çok zor sanırım. Bu yüzden biraz sıkıntılıyız diye bilirim.

Donanımsal problemler her cihazlarda olabilecek şeyler. Ama bunlara mevcut ortamlarda ne gibi servisler sağlanacağı önemlidir. Bu yüzden Sony Playstation 3 sanırım bir adım daha önde.

Sony Playstation 3 o fiyatı hak ediyorsa acaba neden oyun sayısı çok daha az. Bu bakımdan bir çelişki mi var? Yoksa tamamen Xbox Live olayının etkisinden mi söz etmemiz gerekiyor.

Her ne olursa olsun bilgisayarda oyun oynamaktan vazgeçtiğimi söyleyebilirim. Konforlu olsa da kullanışlı olsada malesef fazla masraflı.

StyleALP
02-03-2010, 14:44   |  #5  
StyleALP avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,601 mesaj
Alıntı: CarlJohnson  
biraz daha ilerisi için ps3 maddesini biraz daha açıklar mısınız?neden ps3 mesela ilerisi için :)
 Bu konuda PlayStation 3 'e daha sıcak bakıyorum. Gerek fabrika çıkışı stock olarak barındırdığı donanımsal özellikler olsun gerek ise karşılaşılan sorun ve hatalar olsun. Bu bakımdan daha sıcak bakıyorum.
Alıntı: Cosmic Eye  
Yorumlarınız için teşekkür ederim. Ben ileriye dönük olarak konsolların kullanım zamanlarından bahsetmiştim. Yani ortada yeni bir Playstation veya Xbox oluşumu var ise şu anda bu konsollara para vermenin mantıksız olacağını belirtmek için söyledim bunu. Onun dışında pek bir şey söylemek doğru olmaz.
 Evet, yeni bir teknoloji içeren konsollar gelecek ama biraz daha zaman var. Natal Teknolojisi. Bence bunu kafaya takmayın bu konsollardan birini alın ve keyfinize bakın. Gelecek konsollar hem zaman bakımından hemde ücret bakımından masraflı olucaklardır.
Microsoft Xbox 360 oyun bakımından daha zengin bir konsol. Yani aralarında en azından yarıya yakın fark var Playstation 3 ile. Ama gel gelelim ülkemizde bırakın teknik servisini satıcısını bile bulmak çok zor sanırım. Bu yüzden biraz sıkıntılıyız diye bilirim.
 XBox 360 'ın sahibi Microsoft olmasından dolayı dediğiniz konuda daha iyi durumda. Bilgisayar konusunda uzman olan bir marka konsolada fayda sağlar tabi. Ama aralarındaki oyun farkı okadar fazla değil.
Sony Playstation 3 o fiyatı hak ediyorsa acaba neden oyun sayısı çok daha az. Bu bakımdan bir çelişki mi var? Yoksa tamamen Xbox Live olayının etkisinden mi söz etmemiz gerekiyor.
 Bir üstteki cevapta dediğim gibi XBox 360 Microsoft yönünden Bilgisayardada ileri olduğu için oradanda fayda görüyor. Ama kesinlikle PlayStation 3 o fiyatı hakediyor.
Her ne olursa olsun bilgisayarda oyun oynamaktan vazgeçtiğimi söyleyebilirim. Konforlu olsa da kullanışlı olsada malesef fazla masraflı.
 PC platformununda tadı başka. Her ne kadar konsollara göre daha masraflı olsada kendine göre sebepleri var. Ancak bir konsolun yanında PC gerekli diye düşünüyorum.

* İyi ForumLaR...

canuyma
02-03-2010, 16:16   |  #6  
Üye
94 mesaj

Tıpkı bende senin gibi 2 konsolun arasında kalmıştım. İlk ps3 için deliriyordum. Çünkü yazın ps3 alıcaktım. Ama dedimki abi bu oyun fiyatları çok yüksek. Kırılcak falan diyorlar tamam  kırılsın ben buna bir şey demiyorum. Ama sonuçta Blu-ray 2 3 lira değil :D yine fiyat 40 tl civarında olacaktır.

Hem oyunun fiyatının yarısını verecem hemde multi vs oynayamıcağım orjinal daha iyi . Mantık =)

O yüzden ben saatlerce forumlarda bakındım en az 5 6 konu açmışımdır. Şimdi karar verdim Fwli Xbox 360 almaya karar verdim. Dur bir özlü söz benden :D ;

2-3 oyun alıp multi oynıyacağıma 20-30 oyun alırım single oynarım. =)

Son Düzenleme: canuyma ~ 02 Mart 2010 16:18
CarlJohnson
02-03-2010, 17:14   |  #7  
CarlJohnson avatarı
Yıllanmış Üye
1,081 mesaj

multinin keyfi kişiden kişiye degisir lütfen :)) pc olmazsa olmaz zaten konsol pc nin yanına gelmeli düşüncesindeyim en azından pc elde olmalı iyi yada kotu :) bir de soyle bir soru yoneltiyim..benim kasam cok sukur güzel..ekran kartım sorunlu..elinizde para var iyi bir miktar..pc ye Zotac GTX 295 ekran kartını mı alırsınız?yoksa konsol mu tercih edersiniz..ekran kartı su an 910tl,xbox 360+2.gamepad+1 2 orjinal oyunla aynı fiyat..bu durumda pc mi yoksa gerek yok konsol yeter mi?:)

canuyma
02-03-2010, 19:11   |  #8  
Üye
94 mesaj
Alıntı: CarlJohnson  
multinin keyfi kişiden kişiye degisir lütfen :)) pc olmazsa olmaz zaten konsol pc nin yanına gelmeli düşüncesindeyim en azından pc elde olmalı iyi yada kotu :) bir de soyle bir soru yoneltiyim..benim kasam cok sukur güzel..ekran kartım sorunlu..elinizde para var iyi bir miktar..pc ye Zotac GTX 295 ekran kartını mı alırsınız?yoksa konsol mu tercih edersiniz..ekran kartı su an 910tl,xbox 360+2.gamepad+1 2 orjinal oyunla aynı fiyat..bu durumda pc mi yoksa gerek yok konsol yeter mi?:)
Ben konsol al derim çünkü kardeş alıyorsun ekran kartını (birde sen en iyilerden seçmişsin) eve gidene kadar eskileşiyor. Bu arada o ekran kartının hakkını veren oyun çok az.

CarlJohnson
02-03-2010, 22:02   |  #9  
CarlJohnson avatarı
Yıllanmış Üye
1,081 mesaj

o ekran kartının hakkını weren oyunların yayılmasına biraz daha var sanırım :) bütün testlerde birinci cıkmış donanımhaber incelemede..bu ekran kartının eskimesi için birkac sene lazım sanırım ;) ama xbox ve live ayrı tabi.

Cosmic Eye
03-03-2010, 16:41   |  #10  
OP Üye
80 mesaj

Konunun enine ya da boyunda doğru tartışmaya açık olması sevindirici. Cevap veren arkadaşlara yeniden teşekkür ederim.

CarlJohnson,

Yorumların için gerçekten teşekkür ederim. Bende senin gibi düşünüyordum ancak arada bir problemi es geçiyorsun: Güvenlik. Sonuç olarak bilgisayarda kullandığın her bilgi orada kalıyor herhangi bir durumda onları kaybedebilirsin. Bir Playstation Network hesabı ya da XBOX Live hesabı burada farklılık gösteriyor. Elbette PS3 veya XBOX cihazlarının da zaafları vardır ancak kapalı kutu oldukları şu anlık kesin. Bilgisayarda durum birazcık farklı Online olarak oyun oynayabilecekken başına geleceklerin durumu birazcık farklı.

Ekran kartı konusuna gelince. Bugün o ekran kartı ile oynayabildiğin oyunu 4-5 ay sonra oynama şansın olmayabilir. Teknoloji bu üzerine kata kata ilerliyor. Bu yüzden diyorum ki o ekran kartına o an dünya para vermek ileride başka bir karta dünya para vermeyeceğin anlamını taşımıyor. Yeri gelecek işlemciden zorlanacaksın, onuda değiştir olacak. Belleklerin yavaş yavaş ömrünü tamamlayacak ya da ekstra takfiye gerecek hadi ona da para ver. Normal klayve ve mouse ile oyun oynayamayacaksın hadi ona da para ver. Ekstra kulaklık alacaksın sesler daha iyi olsun diye hadi ona da ver. Direksiyon diyeceksin sonra hadi ona da para ver. Bir bakacaksın ki monitörün artık canını sıkıyor, LED olsun benim olsun diyeceksin hadi ona da para ver. O zamana gelene kadar ekran kartın gözden düşecek yine değiştireceksin bu böyle devam edecektir. Bilgisayarın yerini oyun olarak belirlemek birazcık kusurlu, elbette bir bilgisayar gerekiyor ancak günlük işler için gerekiyor bana kalırsa. Oyun oynamak için değil. Bu konuda tek avantajı strateji oyunları ki ne PS3'te ne de XBOX 360'ta strateji oyununu oynamak kolay değildir. Kontrolden dolayı.

Bence kararını yeniden gözden geçirmelisin. Elbette saygı duyuyorum ama birazcık düz metodunda düşünüyorsun gibi geldi bana. Yani ben ilerisini düşünüyorum. 1,000 TL PS3 ise 1,000 TL LCD Televizyon olsa yanında bana 2 oyun hediye etseler ben yine günü mü gün yılımı yıl ederim. Ama bilgisayara 1,500 TL ver. Yok orijinal Windows ara, yok korsanı olsun bana koymaz vicdan meselesi dersin 1,250 'ye iner fiyat. Ekstra masraflarını katarsın ileride cebinden bir o kadar daha 1,250 TL çıkar. Tabi sizin açınızdan böyle olabilir ama dediğim gibi korsanda gözüm yok benim. Oyuna para verme derdi olmadığından Microsoft ürünlerini cazip gelebilir, ama bana öyle gelmiyor malesef. Umarım derdimi anlatabilmişimdir.

StyleAlp,

Sanırım bu konuşmalarımız beni mutlu edecek. Bilgili olmana sevindim ancak arada gerçekten yarı yarıya fark var. XBOX 360 bünyesinde 8000 oyun barındırıyorsa PS3 4000 oyun barındırıyor. Aradaki fark gerçekten büyük. Tabiki de bir de şu yönü var PS3 kalite bakımından tartışılamaz nitelikte senin de dediğin gibi donanımsal olarak çok güçlü. Belki az oyun, öz oyun felsefesini bu yüzden devam ettiriyor. Microsoft ise tamamen farklı bir adım atıyor. Bilgisayar ortamında pekiştirdiklerini konsoluna uyguluyor. Zaten XBOX 360 oyunlarına bakarsakta tablo ortaya çıkıyor PC'ye gelen her oyun neredeyse XBOX 360 bünyesine de katılıyor. Tabi ki Live özelliği çok iyi ancak karşı taraftada Playstation Network var. Her ne kadar iyi olmasada kendini gösteriyordur. Bu kadar geri plana atmamak lazım diye düşünüyorum.

Son Düzenleme: Cosmic Eye ~ 03 Mart 2010 16:41
CarlJohnson
03-03-2010, 17:45   |  #11  
CarlJohnson avatarı
Yıllanmış Üye
1,081 mesaj

aslında ben o soruyu bir arkadasım için sordum..xbox 360 ve full hd tv mevcut cok sukur bende:) bir arkadasım pc delisi ekran kartı degistirmek istiyor kendisine konsol önerdim ama pc den devam etmek istedi bunun üzerine sordum oyle bir soru..xbox 360 kullanıyorm memnunum :) istanbul anadolu yakası/kadıkoy de xbox için tamir vs yapan,alırken size garanti weren birkac yer biliyorum o yuzden donanımsal olarak pek sıkıntım olmuyor o konudada..ps3 vs xbox 360 ı da tamamen kullanıcak kişinin kendi duygularına,oyun,kalite beklentisine bırakmak en güzeli :) xbox live zaten bir numara bana gore de..

Cosmic Eye
03-03-2010, 19:33   |  #12  
OP Üye
80 mesaj

Anlıyorum sizide. Umarım iyi bir seçim yaparım :) Ama benim için Sony PS3 bir adım daha önde gerek ise Sony ürünlerinden aldığım mutlak performans gerek ise kalite açısından. Bulduğum bilgileri, edindiğim bilgileri paylaşacağım burada umarım yararlı olur böyle bir seçimde zorlanan arkadaşlar için. :)

CarlJohnson
03-03-2010, 21:53   |  #13  
CarlJohnson avatarı
Yıllanmış Üye
1,081 mesaj

her turlu tarafsız,dogru bilgi yeni secicek arkadaslar için faydalı olucaktır :) malum deney-gozlem onemli..xbox ya da ps3 arasında dedigim gibi dünyalar yok..güvendiginiz istediginiz konsolu alın sonrada buyrun keyfine katılın :)) simdiden hayrlı olsun.

Cosmic Eye
04-03-2010, 22:49   |  #14  
OP Üye
80 mesaj

Yeniden merhaba arkadaşlar, yeni bilgiler edindim veya paylaşmak istiyorum. Bilmenizi isterim ki elde ettiğim bilgilerin çoğu tarafsızdır. Sizin seçiminizden yardımcı olmanız için araştırılmıştır. Ama söylemeden edemeyeceğim, çoğu bilgileri XBOX 360 kullanıcılarından edindim ve onlarda aynı cevapları veriyorlar neredeyse. Bende kararımı vermiş bulunmaktayım onuda yazının sonunda görebilirsiniz. :)

1. Sony Playstation 3, Microsoft XBOX 360 konsolundan daha ucuzdur. Önceki bilgilere ters düşüyor biliyorum ama bu bilgi gerçekten doğru. Hemen nedenini belirtiyorum. Sony Playstation 3 satın aldığınızda neredeyse tüm ekstraları ile birlikte geliyor. Her şey hazır halde yani. Ancak Microsoft XBOX 360 için bu söz konusu değil, ekstra bir şeyler satın almanız gerekiyor ve hesaplamaları düzgünce yaparsanız gerçekten Playstation 3 daha ucuza temin ediliyor.

2. Sony Playstation 3 bataryalı daha uzun ömürlü ve şarj edilebilir. Microsoft XBOX 360 için ise pili bittiği zaman ekstra pil almanız gerekiyor. Geri dönüşüm söz konusu değil. (Ekstra masraf 1)

2. İkisinde de kontroller dilediğiniz gibi güzel ancak kalite olarak bakılacak olursa Playstation 3 bir adım daha önde bulunuyor. Bunun sebebide imalat ve pazarlama konusunda ki kalite.

3. Sony, Playstation Network ile online oyun oynamaya izin veriyor ve internet bağlantınız varsa bu sizin için bedava oluyor. Ancak Microsoft XBOX Live özelliği için aylık ücret talep ediyor. Bununla beraber Live özelliğide önemini yitiriyor. (Ekstra masraf 2)

4. Tabi ki de mevcut disk boyutları. Sony Playstation 3, 250 GB disk alanını kullanıcıya sunarken; Microsoft XBOX 360 120 GB gibi bir disk alanını kullanıcıya sunuyor. Yani Playstation yine bir adım önde.

5. Sony Playstation 3 için arızalanma/çalışmama gibi durumların oranı %2-%10 arasında değişiklik gösteriyor. Microsoft XBOX 360 için ise bu rakam %20 civarlarında.

6. Merak edilen en can alıcı konu; oyun sayısı. Microsoft XBOX 360 daha çok oyuna sahip ancak kalite bakımından oyunların çoğu vasatı aşamıyorlar. Bunun yanında Playstation 3 için yapılan oyunlar ise kalite bakımından üst seviyelerde oluyor. Yani dediğim gibi az ama öz oyun yorumu gerçek oluyor.

7. Microsoft XBOX 360 için özel üretilen oyunların başında yer alan Halo, XBOX 360 alınmasını en çok sağlayan etken diyebilirim. Ama Sony Playstation 3 cephesinde ise çetin cevizler yerinde saymıyorlar. Metal Gear Solid serisi, God of War serisi, KillZone 2 gibi oyunlar burada büyük etkenler.

8. Kullanıcı sayısı bakımında Microsoft XBOX 360 daha önde ancak bu önde olma sizi yanıltmasın. Microsoft'un konsolunda oyunlar kırılabiliyor. Bu çok yüksek bir etken. Ancak Sony cephesinde bu durum böyle değil. Yani sandığınız gibi oyuncu fazlalığı Live'den kaynaklanmıyor. Çünkü Live için aylık ücret alınıyor.

9. Yurt dışında çoğu kişinin şikayetçi olduğu durum Microsoft XBOX 360 konsolunun aşırı derecede ısınması, yani uzun süreli kullanım birazcık tehlikeli. Sony Playstation 3 için ise böyle bir dert söz konusu değil. Tabi ki aşırıya kaçmamak şartıyla.

10. Sony Playstation 3, Blu-Ray disklerini kullanıyor, Microsoft XBOX 360 ise HD-DVD ile yola devam diyor. Bu durumda hangi disk formatının daha iyi olduğuna siz karar verin. Tabi ki Blu-Ray.

11. Sony Playstation 3 tam tamına 7 adet işlemci çekirdeğine sahip, Microsoft XBOX 360 ise 3 adet işlemci çekirdeğine sahip. Buradad 9. maddeye bakarak bir ters dönüşüm olduğunu görebilirsiniz.

12. İlginizi çeker mi çekmez mi? Bunu bilmiyorum ancak Sony Playstation 3 içerisinde bir Internet Tarayıcısı barındırıyor.

Şimdilik bu kadar arkadaşlar. Çoğu özellikleri, artıları ve eksileri kullanıcılardan edindim. Benim vermiş olduğum karar ise Sony Playstation 3 konsolundan yana. Eğer bir bilgiye ihtiyacınız varsa her türlü paylaşmaya hazırım. Ancak konuya ihanet etmemek açısından şunlarıda eklemem gerekiyor:

Bilgisayar kullanıcılarına sözüm yok. Oyunlarını orada oynayabilirler, makineleri el verdiği kadarıyla. İstedikleri zaman istedikleri değişiklikleri, masrafları yapabilirler. Bunlar onlara kalmış bir şey. Oyun konusunda durum bu elbette çok fazla oyun var ve kaliteli oyun sayısıda fazla nitekim her yeni oyun sizlerden yeni bir şey istiyor olacaktır. Konsollar için ise sadece televizyon ve kendisi yetiyor. Ekstra masrafa girmeye gerek kalmıyor anlayacağınız. Çökme sıkıntısı, sistem arızalanma sıkıntısı çok az oranlarda gözüküyor. Ofis işleri için, günlük kullanım için elbette konsolları bilgisayara rakip olarak göremeyiz. Oyun konusunda bilgisayar her zaman bir adım öndedir diyordum ama artık demiyorum malesef. Konsol ile keyfinizi çıkartın. Sağlığınız içinde bir etken tabikide. Özellikle gözleriniz ve beliniz için.

Yine de keyfiniz bilir tabikide. Ben bilgileri edindim. Edindikçe paylaşmaya da devam edeceğim. Tartışmaya açığım. Tabi ki kurallar ve belirli bir seviye içerisinde. Yorum yapan herkese teşekkürler. Umarım yararlı bir konu olur.

Son Düzenleme: Cosmic Eye ~ 04 Mart 2010 22:53
CarlJohnson
05-03-2010, 16:03   |  #15  
CarlJohnson avatarı
Yıllanmış Üye
1,081 mesaj

bu bilgiler açıkcası xbox ı ezmekten baska birsey degil..bazı ozelliklerde cok abartılmıs yani tamam bazı açılardan xbox ve ps 3 arasında + ve - sekilde yonler war ama bu kadar da acımasız sekilde 10 maddede xbox ı dagıtmak hic akıl karı degil.yurt içi fiyata bakarsanız alış fiyatı ps3 için daha pahalı,xbox a ne ekleyeceginize baglı olarak fiyat artıp azalır ona saygım var..2)xbox gamepad i ps3 pad inden daha kalite olabilir demicem direk ama tasarıma vs dokunursanız ps 3 ünde ahım şahım bir gamepad i yok biraz fazla ps3 tarafı ezme olmus..3)ps3 evet ücretsiz izin werior ama xbox live ın yanından gecemiyor bnu kullanıcıların neredeyse hepsi soyler ve xbox live a werdiginiz her kurus deger..herseye ücretsizlik olarak bakmamak lazım..4)ps3 gelirken 250 gb secenegi ile de gelebiliyor ama xbox dada extra hard disk almak mümkün uygun fiyatlara bulunabilir..5) xbox ın son anakart modeliyle bu arıza sorunu biraz daha fazla düzeltildi ve en aza indirildi bu konuda hala ps3 biraz daha onde o dogru ama mükemmellik derecesinde degil..6)xbox a cıkan ama ps 3 cıkmayan halo dısında ilgi cekici oyunlarda mevcut bunu iki taraflıda arastırabilirsiniz ps3 kendine ait kozları sahip olsada xbox dada var..oyun konusunda vasatı aşamıyor demek zaten kusura bakmayın ama saçmalıktan başka birşey degil..teknik özellik olarak bakarsanız xbox anti-alising kralıdır ekran kartı ps 3 ünkinden kesinlikle daha iyidir ve ps3 degil xbox 360 yeni cıkan pc ekran kartlarıyla karsılastırılır cogu zaman..ps 3 e oyun yapmanın zor oldugunu bazı oyunlarda sorun olabilecegini oyunların resmi üreticileri bile açıklamaktadır..bu degilki xbox tada yoktur elbet vardır makine sonucta..ama bole yorum adil olmamıs..9) yeni cıkan jasper anakart ile bu 3k sorunu neredeyse kokten bitmiştir artık bu sorunu karsılastırmalarda kullanmayın lütfen en kotu bir sogutucu alın uygun bir fiyata olsun bitsin..ps3 te sogutucuya gerek yok o ayrı tabi kesinlikle cok iyi bir ozellik..ama xbox'a hayır demek içinde 3k bahane degil..HD-DVD rom da iyidir blue ray ayrı ama kendi adıma blue ray in benim için pek bir manası yok(kişisel gorus :)) 11) evet ps 3 işlemci olarak daha güclü ama goruntu olarak geride..ve yanlıs hatırlamıyorsam xbox 360 piyasaya ps3 ten belli bir süre önce daha cıktı bir yerde 1sene diye okumustum..12.madde zaten kişisel,xbox live ında bir cok ozelligi var..ustteki yoruma saygım sonsuz yazana da :) ama sevgili arkadasım(abim veya kardesim yas sorun degil:) bu yorum yazdıgın kadar adil olmamıs..ozellikle bu yormların biraz sert ve artık klasik tartısma yorumları oldugunu belirtmek isterim ozellikle xbox da oyunların vasatı aşamaması senin bilgi kaynaklarının azcık dikkatsiz kişiler oldugunu gosterir :) zaten xbox ın grafik kartı kesinlikle daha iyi nasıl vasat aşılmaz oyunlarda!sacma degil mi sizce de:)

Cosmic Eye
05-03-2010, 23:04   |  #16  
OP Üye
80 mesaj

CarlJohnson öncelikle yanlış anlaşıldığım için özür dilemek istiyorum. Ben iki cihazdan birini satın almaya çalışan birisiyim. Yani böyle birini yüceltmek, birini karalamak gibi bir amacım olamaz. Eğer bir Sony Playstation 3 sahibi olsaydım dedikleriniz doğru olabilirdir. Ve bende buna katılırdım.

Microsoft XBOX 360 için söylenenlerin çoğu kullanıcı yorumudur. Bunu tırajlı internet sitelerinin kullanıcı başlıklarında veya forum başlıklarında görebilirsiniz. Katılıyorum size onu yazmayı unutmuşum, ekran görüntüsü konusunda XBOX 360 çok daha iyi bir durumda olduğunu eklemem gerekiyor. Sanırım bunu es geçtiğim için yanlış anlaşıldım.

Şu anda çok ters düşünüyorsunuz. Basit bir fanatiklik yapmıyorum ben aksine bu fanatikliğin dışında kalmak için konuyu açtım ve en baştada belirttim zaten basit yorumlardan lütfen uzuk durun diye. Böyle bir şeyi düşünmeniz gerçekten şaşırtıcı. Fanatiklik yapsaydım cümlelerim çok daha kesin olurdu.

Teknik detaylara geçersek, Microsoft XBOX 360 için ekstra bir hard disk kullanımının olduğunu bilmiyordum. Şimdi sizden öğrendim, bu onun için artı olabilir ama maliyetide üste çıkartır. Daha bunun gibi bir çok neden söz konusu, ayrıca pillerinin şarj edilememesi gibi bir durum ne çin yaygın olan bir konsolda bulunur? Bu biraz çelişkili durmuyor mu sizce?

Online özellik ise tamamen katılıyorum. XBOX Live özelliğini Playstation Network özelliğinden kat kat üstün ama şimdi bu soruma cevap verin benim : Türkiye'de normal bir oyuna para vermek dahi zor gelirken bir insan için online oyun oynayabilmek adına ekstra para ödemek mantıklı bir durum olur mu?

Yukarıda ki sorum ne için online olan özelliği öne çıkarmadığımı gösteriyor. O kişisel bir tercih meselesidir. Hangisini seçeceğiniz sizlere kalmış bir durum.

Oyunlar konusuna gelince. Microsoft ve Sony anlaşmalı olarak üreticilerden özel oyun yapımı talebinde bulunuyorlar ve bunları zaten Exclusive başlığı altında görüyoruz. Exclusive oyunlar içerisinde inanın ayrım yapmak çok zor ancak normal tabanlı bir oyun üzerine konuşacak olursak Microsoft'un bu konuda bir beklentisi veya bir rekabeti söz konusu olamıyor. Çünkü kullanıcıların deyimiyle Sony'nin yanında basit kalıyor. Benim vasatı aşamamaktan kastım buydu. Oyunların çok kötü olmasından veya oynanabilirlik açısından bir duruma ait yorum yapmadım. Sanırım bunu farklı algıladınız bu yüzden düşünceleriniz bu yönde gelişti.

Gerçekten şaşırdım. Fanatiklik yapsaydım bu konuyu açma zahmetinde bulunmaz, hangisini tercih etmem konusunda da yol göstermeniz istemezdim.

Son Düzenleme: Cosmic Eye ~ 05 Mart 2010 23:07
Cosmic Eye
06-03-2010, 00:15   |  #17  
OP Üye
80 mesaj

Microsoft XBOX 360 için ekstra ödeme yapmanız gereken etmenleri sizler için biraz daha araştırdım. Eğer tüm bunlara sahip olmak istiyorsanız en düşük 320 dolar gibi bir fiyatı gözden çıkarmanız gerekiyor.

HD DVD Player, ekstra para ödemeniz gerekiyor 100-150 dolar arasında fiyatları değişiyor.
Şarj aleti , klasik olarak ödemeniz gereken miktar 20 dolar civarlarında.
Hard Disk , gerekli olduğu sürece edinmeniz gerekiyor fiyatları 100 ile 200 dolar arasında boyuta bağlı olarak değişiyor.
WiFi , bu özellik için ekstra 50 ile 100 dolar arasında bir ödeme yapmanız gerekiyor.
XBOX Live , bu özellik için de yaklaşık 50 dolarlık (yıllık) bir ödeme yapmanız gerekiyor.

Eğer yuvarlarsak 320 dolar gibi (en düşük) bir ekstra masrafınız oluyor. Tabi bunun gibi daha bir çok şeye masraf yapabilirsiniz. Bu durumda fiyat daha da artacak anlamına geliyor. Playstation 3 için böyle bir şeyi söylemek mümkün olmuyor malesef. Bir fiyat verip tüm özellikleri beraberinde kazanıyorsunuz.

CarlJohnson
06-03-2010, 10:52   |  #18  
CarlJohnson avatarı
Yıllanmış Üye
1,081 mesaj

ben fanatiklik olarak demedim zaten yanlıs anlamayın bu fanatiklik konusuda cok tartısılmıstır :) dediginiz gibi xbox a masraf var extra lazım oldukca birşeyler daha cıkar..iki konsoldada masraf vardırda xbox daha fazla diyelim :) dediginiz gibi xbox a extra 120 gb takılır ama bunun için maddiyat gerekiyor tabi..bunu 100-200 dolar degil de 120 tl gibi bir fiyata bulabilirsiniz..tabi extra masraf o ayrı :) ben modemden baglandıgım için net'e wi-fi gibi birseye gerek duymuyorum..xbox live 50 dolar gibi bir fiyat ama deger kesinlikle ama o da masraf tabi..hd dvd player ın fiyatı yüksek biraz 129 dolar su an ki resmi fiyatı bu konuda haklısınız..kendi adıma elimde mevcut hd dvd player tv alırken yanında hediye wermişlerdi sagolsunlar :) tabi siz almak isterseniz xbox la beraber o da bir masraf dedigim gibi 129 dolar..fw'li alırsanız xbox ta oyun fiyatları 10 tl orjinal alırsanız ps3 le aynı zaten..kendi adıma xbox a werdigim ve vericegim her kurusa deger diyorum..ama tabi fiyat olarak tek seferde cok sey almak,kazanmak olarak bakarsanız ps3 bu konuda size daha uygun duruyor sanırım..forumlardakilere cok bakmayın acıkcası herkes farklı birsey soyler..siz resmi sitelerden ve yakın ortamınızda kullananlardan bilgi alın karsılastırmalara bakın gamespot tarzı sitelerde..bir de iki konsoluda fırsatınız olursa kısa bir sürede olsa deneyin..ps3 ve xbox gamepadlerini elinize alıp biraz kurcalayın aletleri hangisi hosunuza giderse buyrun alın hatta buradan yada özel mesajdanda bana aldım deyin bende hayırlı olsun diyim :) tartısma olarak kimseye saygısız etmem asla bir teknoloji parçası için insan kalbini kırmaya deger mi degmez :) bu extra masraf durumunu da soyle acıklayabilirim size..xbox yanılmıyorsam ps3 ten daha once cıkan bir alet..ee malum durum boyle olunca sony yapımcıları extra seyleride eklemisler alete zamanlada xbox bunları ek aksesuar olarak cıkarmak zorunda kalmıs sanırım :) üretim aşamasında 1senelik fark gercekten yapımcı kişilerin kendi cihazlarını gelistirmesi için yeterli bir süre sanırım ozellikle boyle bir rekabette:)

CarlJohnson
06-03-2010, 11:13   |  #19  
CarlJohnson avatarı
Yıllanmış Üye
1,081 mesaj

oyunlar olarakta ps3 te god of war..heavy rain..gran turismo var özel olarak birkac tane daha vardır elbet..xboxta gran turismoya karsı forzamotorsport var..heavy rain e benzer olarak (belki karsılık olarak bilmiyorum) Alan Wake var...Halo:Reach ve Halo serisi..Mass Effect 2...Fable 3..Splinter Cell:Conviction (ps3 e cıkmıyor) mevcut..bunun yanında Metal Gear Solid serisi ps3 e ait ama son oyunu xbox tada mevcut olacak :) bende xbox a sahip oldugum için xbox fanı degilim he :) sizin werdiginiz konsol kararını bende kan ter içinde verdim açıkcası ne alsam hangisini almalıyım diye..xbox ı sectim..yoksa ps3 alıcaktım neredeyse :) sonra vazgecmiştim..aralarında zaten uçurum yok.dünya meselesi de degil pek :) o yuzden cok takılmayın baktınız ps3 tek seferde bütün istediklerinizi karsılıyor fiyatları güzel oyun bulabileceginiz,garanti alabileceginiz,servise goturebileceginiz yer cok o zaman cok düşünmeden alın keyfine varın :) bende xbox için 2 senelik garanti,parça satan yer,cihaz için servis vs bulup almıstım rahatca :)  bir de gamepad için charge kit denen birsey mevcut ama tabi o da masraf masraf ve masraf :) 35 40 tl gibi bir fiyata şarjlı pil ve şarj kablosunu alabilirsiniz..ps3 te gamepad i direk aletin usb sine takıp şarj edebilmek gibi bir güzelligi var tabi..bundada aynı mantık batarya gamepad e sarj aletide konsola sarj dolana kadar kablolu sonra cıkarıp wireless oynayabilirsiniz ama onunda masrafı var!! :))

Son Düzenleme: CarlJohnson ~ 06 Mart 2010 11:39
Cosmic Eye
06-03-2010, 12:53   |  #20  
OP Üye
80 mesaj

Haklısınız ancak dediğim gibi zaten ben ekstra masraftan kaçınmak için bilgisayarda oyun oynamayı bırakıyorum. Kendimi yeniden ekstra masraf ailesine atmaya pek niyetim yok açıkçası. :)

Yorumlarınız için teşekkür ederim. Bende bilgilerimi o tarz sitelerden elde ettim zaten. Grafik karşılaştırmasınıda inceledim. :) Aradaki farkı gözle görebilmek mümkün gerçekten. Ancak benim için grafik ekstra bir etken değil yani pek takmam çok iyi olsun, muhteşem olsun diye takıntım yoktur. Tekrardan teşekkür ederim. Umarım bu konu tercih yapmaya çalışanlara örnek olur. :)

canuyma
06-03-2010, 20:26   |  #21  
Üye
94 mesaj
6. Merak edilen en can alıcı konu; oyun sayısı. Microsoft XBOX 360 daha çok oyuna sahip ancak kalite bakımından oyunların çoğu vasatı aşamıyorlar. Bunun yanında Playstation 3 için yapılan oyunlar ise kalite bakımından üst seviyelerde oluyor. Yani dediğim gibi az ama öz oyun yorumu gerçek oluyor.

7. Microsoft XBOX 360 için özel üretilen oyunların başında yer alan Halo, XBOX 360 alınmasını en çok sağlayan etken diyebilirim. Ama Sony Playstation 3 cephesinde ise çetin cevizler yerinde saymıyorlar. Metal Gear Solid serisi, God of War serisi, KillZone 2 gibi oyunlar burada büyük etkenler.

Ne xbox ın oyunları vasatı aşamıyor mu ?ŞaşkınNaptın ya ? Sen nasıl gow,gow2,halo,ALAN WAKE,splinter cell e vasatı aşamıyor demişsin ya öldüm gülmekten  öldüm.Gülüş Bravo valla Alkış Sen bunu git amerikada söle (orda en çok xbox çı var) idam ettirirler :D Saymışsın Kilzone 2 güzel ama yapay zeka berbat.2 saat sonra sıkıldım Modern Warfare açtım içim açıldı . Sende duyumlara göre yazmışsın büyük ihtimal oynamamış veya 5 10 dk oynamışsındır. Ps3 de SADECE God Of War a saygım var.Herifler killzone 2 e coop bile koymamışlar.

Ben xbox almanı tavsiye ederim. Xbox ım mı var. Hayır. Sadece abi git oyun al 160 lira (kaliteden şüpen olmasın bu ayrı konu) Onun yerine kıyafet al, alışveriş yap. :D Bunları şöyle düşünebilirsin. Benim param sadece korsana yetiyor diye. Hayır istesem orjinal de alırım. Ama bence saçma bir oyuna 100-170 lira vermek.

Grafik

Bu yerde şuan (ortak oyunlarda) birinin daha iyi olması diye bir şey yok ama şunu diyebilirim. Xbox 360 ın ps3 ü geçmesini beklemeyin çünkü XBOX FİYAT PERFORMANS ürünüdür. Yani ortak oyunda ps3 daha iyi olsa bile bu yine xbox ın başarısı ile sonuçlanır.

3k

Eğer arcade alırsanız. Jasper boardlu. En kötü şartlarda en  az 10 12 ay kullanırsın. Ve 3 k verdi. Çok değil 3 4 ps3 oyunu sana giriyor. Göz kırpma

CarlJohnson
06-03-2010, 22:39   |  #22  
CarlJohnson avatarı
Yıllanmış Üye
1,081 mesaj

bu iki maddeyi acıklamstı arkadas tekrar yazmıssın olsun :) walla kendi adıma xbox ı ps3 cülerin kullandıgı kadar kullanabilecegime inanıyorum fanıyla beraber gunde 3 saatlik falan bir oyun süresiyle sorun cıkarabilcegini sanmıyorm mübarek aletin :) bu arada oyuna 100-170 tl wermek ayrı birsey tabi..170 werilmez de 70-90 veririm live ına baglanır kral gibi oynarım zewki de bambaskadır:) işin o kısmıda kişisel gorustur..killzone 2 konusundada hic gormedim oynamadım o yuzden yapılan yoruma saygım sonsuz :))

Cosmic Eye
06-03-2010, 23:10   |  #23  
OP Üye
80 mesaj

canuyma, yorumun için teşekkürler ama yazdıkların benim için anlamsız duruyor. Çünkü yazdıklarımı anlamadan yorum yaptığın ortada ya da işine geldiği gibi.

Bana XBOX 360 platformuna özel olarak çıkarılmış oyunları sayar mısın lütfen? Daha doğrusu hani vasat olmayan özel oyunları. Söylemiş olduğun oyunlara bakıyorum şimdi;

Gears of War, Gears of War 2, Halo serisi, Splinter Cell serisi, Alan Wake. Bunlar Exclusive oyunlar zaten. Bak benim yazdığım yoruma anlarsın ne demek istediğimi. Şimdi ben sana biraz oyun sıralayım istersen;

Microsoft XBOX 360 için en iyi oyunlar şu şekilde sıralanabilir: Halo serisi (anlaşmalılar zaten.) , Gears of War , Gears of War 2 , Forza Motorsport 3, Left 4 Dead 2 , Dead or Alive 4.

Sony Playstation 3 için en iyi oyunları ben sana sıralayım: Metal Gear Solid serisi, Uncharted 2: Among Thieves (geçen yıl içerisinde en iyi oyun seçildiğini hatırlatırım.), Demon's Souls, inFamous, Killzone 2 (sen istediğin kadar kabul etme ama en iyi oyunlar arasında), Resistance 2, Final Fantasy serisi (Japon kalesi, Xbox versiyonuna da bakabilirsin.), Little Big Planet, Heavy Rain, God of War serisi.

Senin bana verdiğin oyunlara karşılık ortaya bunları koysam darma duman olacağını söylebilirim sana. Hangi birinle başa çıkacaksın? Zaten Uncharted 3: Among Thieves sana en iyi cevabı uzmanlar tarafından vermiş. Listelediğim Playstation 3 oyunlarına göz atarsan belki aralarından iki-üç tanesi multiplatform içerisindedir. Geri kalan hepsi Exclusive konumunda ve hangi incelemeyi okursan oku dereceleri en iyiye yakın konumdadır. Sen inansanda inanmasanda. Bu oyun meselesinin daha çok uzayacağını düşündüğümden bu konu üzerine seninle tartışmayacağım, ne kadar yazarsan yaz değişmeyecek çünkü. Oyunlar ortada. Kullanıcı görüşleride ortadadır. Tırajlı internet sitelerine bakabilirsin.

Fiyat performans ürünü olması beni ilgilendirmiyormuş demek ki ben sadece performansa bakıyorum belki? Buna karışabilecek durumda değilsin sanırım. Yerel olarak, yani ülkesel olarak gerçekten XBOX 360 üzerine destek sağlanana kadar o konsolu tercih edeceğimi düşünmüyorum. Şu anda tırajlı olan elektronik mağazalarda bile kendileri yok nedense. Madem fiyat performans ürünü o zaman desteği sağlasınlar ya da getirsinler. Bir oyuna şu kadar para verebilmek insanın kendisini ilgilendirir. Bağımlısı değilim. 1 oyun ile 1 yıl dahi idare edebilirim. Ama yapılan oyunun hakkınıda veririm, kimsenin hakkıda benim üzerimde kalmaz. Umarım anlatabilmişimdir.

Son Düzenleme: Cosmic Eye ~ 06 Mart 2010 23:13
canuyma
06-03-2010, 23:11   |  #24  
Üye
94 mesaj

Bende alcamda yaza doğru. Tavsiye verir misin ? Fan falan ben onları anlamıyorum da ? Fiyatı? Şimdiden saol

canuyma
06-03-2010, 23:17   |  #25  
Üye
94 mesaj

Birde fw li mi alıyım yoksa live için orjinal mi ? Arada kaldım. Bazıları diyorki orjinal alcaksan ps 3 al. Sence hangisi ?