Radeon HD 7670M Ekran kartı sorunu

semiruhsar
19-11-2012, 18:35   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
16 mesaj

Merhabalar.

HP PAVİLİON G6 - 2176 ET model laptopum var. Radeon HD 7670M ekran kartı var. Fakat, Catalyst Control Center açtığımda sürüm numarası yerinde, ''CATALYST CENTER KULLANILABİLİR DEĞİL'' yazısı var. Bu beni çok rahatsız ediyor. Ne yaptıysam bu soruna çözüm bulamadım. HP destek hattı ile belki 8-10 defa iletişime geçtim. Telefonda yazılımları tek tek müşteri temsilcisi ile yaptık ama onlarda kaçacak yer aradılar hep.  Bunun yanı sıra mail yolu ile driverlar yolladılar fakat hiç birisi bu yazıyı değiştirmedi. Oyunlarda İntel(R) HD Graphics 4000 ekran kartını görüyor. Her hangi bir uygulamaya sağ tık yapınca grafik seçenek özelliği yok. BIOS'a ''fixed'' yapabileceğim ''switchable graphics'' diye bir özellikte koymamışlar.

PES 2013 settings kısmında çok çok iyi görünmesi gerekirken, sonuç resimde göründüğü gibi. Ayrıca CATALYST CENTER KULLANILABİLİR DEĞİL olan kısmı da resimledim.

BIOS güncel. Ekran kartım güncel. Windows 7 Home Basic 64 bit sistemim. Her çıkan güncellemesi yapıldı. Maalesef bir çözüme ulaşamadım. Kaldı ki; HP destek hattı bile konuyu çözemediler...!

İnşallah bir bilen çıkarda, bizimde işimiz görülmüş olur. Şimdiden herkese çok teşekkür ederim. Saygılar...

http://hizliresimyukle.com/showpic-368653/catalyst.jpg

http://www.hizliresimyukle.com/showpic-368656/pes_2013.jpg

enesunl
19-11-2012, 20:43   |  #2  
enesunl avatarı
Yeni Üye
20 mesaj

Hocam bence ekran kartında bi sıkıntı var direkt garantiye yolla onlar uğraşsın. Genel olarak baktım konuya garanti hakkında birşey yazdın mı görmedim ama. :)

semiruhsar
20-11-2012, 00:44   |  #3  
OP Taze Üye
16 mesaj

Daha laptop 1 aylık. Bakalım burada bir çözüm önerisi olan olmazsa, garantiye vermekten başka çare kalmayacak.

kyok
20-11-2012, 00:51   |  #4  
kyok avatarı
Yeni Üye
38 mesaj

bendede ona benzer sorun vardı aynı chipset benimde amd ekran kartınıda intel i de kökten sil aygıt yöneticisindende kaldır eser bırakma revo uninstaller falan ona benzer programla kaldır restart önce intel i kur intel in sitesinden indir son versiyonu restart sonra amd yi kur hp nin sitesinden indir yada burdan http://www.dell.com/support/driv ... leId=2988273566&;driverId=TCW15&isInstallAvailable=False&isKCSArticleTobeShown=False&categoryId=VI&returnUrl=%2Fsupport%2Fdrivers%2Fus%2Fen%2F19%2FProduct%2Finspiron-15r-5520%3FretrieveState%3DTrue&isUSDownload=false kurduktan sonra değiştirilebilir grafiklerden pes 13 exesini seç sonra gir oyuna inş işe yarar bi süre bende  o eziyeti çektim çekilcek dert değil intel kartla oyun oynamak

semiruhsar
22-11-2012, 19:13   |  #5  
OP Taze Üye
16 mesaj

kyok öncelikle yanıtınız için teşekkür ederim.

Aslında benim denemediğim hiç bir şey kalmadı. Netten araştırıyorum ve ATİ RADEON ve AMD RADEON kullananların bir çoğunda ''Catalyst Kullanılabilir Değil'' sorunu mevcut.

Ben bir ara driver temizleyici bir programla ekran kartlarıma ait ne varsa sildim sonra Hp nin sitesinden son driverları aldım ve yükledim. Fakat sorun yine aynıydı. HP destek hattı müşteri temsilcileri bile çözüm bulamadı ve sorun düzelmedi. Son olarak şu oldu...

Benim cihazım orginal sistem fakat yanında sistem cd si ile değil RECOVERY ile geldi. Kurulumun yedeğini almıştım. Beni dün HP den aradılar ve ''SORUNUNUZ RECOVERY SİSTEM ALAKALI OLABİLİR. SİZE SİSTEMİNİZİN ORGİNAL CD SİNİ YOLLUYORUZ'' dediler ve bilgilerimi aldılar. Valla yüklenmek istemiyorum onlarada çünkü; bana kalırsa cidden çok ilgilendiler. Bakalım orjinal cd gelsin onunla bir format atayım belki düzelir. Düzelmezse verecem garantiye artık.   :)

tekhece34
20-01-2013, 02:03   |  #6  
Taze Üye
1 mesaj

aynı problemi bende yaşıyorum ati radeon hd 7670m ve intel hd 4000 çift ekran kartı var ama işletim sistemi performans değerlendirmelerinde ve oyun grafiklerinde hep intel ekran kartı ön planda çıkıyor bilgisayarımın performansı iyi fakat ati ekran kartını kullanamıyorum ben hp yi veya inteli aramadım bi sizden yardım almak istedim ama bu konuya siz de vakıf değilsiniz sanırım genel olarak bi araştırma yaptım makinalarda ya hiç problem yok yada bu g6 serisi tamamen üretim hatası işletim sistemi ile ilgili hata var mı bilmiyorum yeniden Windows kurdum recovery i de yaptım ama problem aynı bazı marka laptoplar da fn tuşu ile ekran kartı geçiş sağlanıyor ama hp g6 serisinde böle bir seçenek sunulmamış ekran sürücüsünü ati nin web sitesinden arattığımda bile bulunamıyor belki de bu seri laptop için özel üretilmiş diye de düşünüyorum ama ati nin web sitesinde neden olmaz bu aklımda soru işareti oluşturuyor belli ki kolay kolay da çözülücek bir problem değil .

murat5038
20-01-2013, 03:26   |  #7  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 681
6,682 mesaj

nvidia optimus gibi özenti yapılmış sistemler yapcak bişey yok optimuslardaki gibi geçiş sorunundan başka bişey değil.Driver Sorunu çoğunlukla ve dedikleri gibi İşletim sisteminden kaynaklı Basic Yerine home pre x64 olsa daha iyi olurdu.

Recovery olan sistemlerde bu sıkıntılar normal Sıfırdan Format atılsa daha kolay çözülür ve tabi doğru driver(güncel demiyorum)

Konu sahibi Bunları yüklesin Sorun kalkacak demiyorum ama Düzelme ihtimali Güç seçeneğinden HP yazılımının seçeneklerini seçtiği zaman Bir ihtimal düzelebilir.

Alttaki bağlantıdan intelin günceli varmı diye bak 

Diğer Birçok uğraşılcak şeyi var o yüzden pek konuya girmiyorum çok uğraştığım için uzun sürüyor.

ahmetcaner
10-03-2013, 19:29   |  #8  
Taze Üye
3 mesaj

aynı pc ve ekran kartı bendede var, crysis 3 oynuyorum bu oyunu intel 4000 çalıştıramaz heralde.

ahmetcaner
10-03-2013, 19:45   |  #9  
Taze Üye
3 mesaj

http://4.bp.blogspot.com/-BgtOem ... 1600/Ads%C4%B1z.png

ben böyle yapıyorum.

darkardabin
25-08-2013, 17:25   |  #10  
Taze Üye
1 mesaj

arkadaşlar lütfen biriniz bana yardımcı olsun.

elimde samsung atıv book 3 np350v5c-s0ftr notebook  bulunmakta  SİPARİŞ KODU125032447AĞIRLIK2,33 kg.BELLEK8 GBBELLEK TİPİDDR3BLUETOOTH PORTUVarDahili KameraVarEKRAN BELLEĞİ2 GB gDDR3EKRAN BOYUTU15,6"EKRAN ÇÖZÜNÜRLÜĞÜ1366 x 768 PikselEKRAN ÖZELLİĞİHD LEDETHERNETVarGARANTİ SÜRESİ2 YılGRAFİK TİPİAMD Radeon HD 7670MHOPARLÖRVarİŞLEMCİIntel Core i7 3630QMİŞLEMCİ HIZI2,40 GHzİŞLEMCİ TİPİIntel Core i7MARKASAMSUNGMODELNP350V5C-S0FTRPİL TİPİ6 Hücreli

[url=]SABİT DİSK[/url]

750 GB S-ATATV-OUT ÇIKIŞI1 x VGA, 1 x HDMIUSB BAĞLANTI ADEDİ2 x USB 3,0, 2 x USB 2,0YAZILIMWindows 8 64 BitWİRELESSVarİşlemci MarkasıIntelKart Okuyucu3-in-1 (SD, SDHC, SDXC)

özellikleri bunlar bu şuan windows 8 di fakat benim kulanamam gerekn program vs. desteklemediği için win7 ye çevirdim slimsdrivers tan butun driverlerini indirdim fakat hala ekran kartının tekini yüklemiyor deli oluyorum intel ve amd olarak 1 1 var inteli yükledi amd de sorun var ayrıca universal serial bus USB denetliyicisinide indirip yükledim ama hala aygıt yöneticisinde  bilinmeyen aygıtlarda lütfen yatdımcı olun bana daha 2 haftalık laptopın içine ettik :S

Son Düzenleme: darkardabin ~ 25 Ağustos 2013 17:29
berkayjan
30-09-2013, 21:42   |  #11  
berkayjan avatarı
Üye
Teşekkür Sayısı: 1
88 mesaj

Aynı Sorun Bendede Var. Yardımlarınızı Bekliyorum.