Soru Dizisi

loseface
09-09-2009, 15:44   |  #1  
loseface avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,757 mesaj

1.C de struct(yapılarda)şöyle bi kod görmüştüm acaba bunu C# tada kullanabilirmiyiz
#include"stdio.h"
main()
{
struct kızlar
{
int numara;
char adı;
}p;
p.numara=5;
p.adı=gamze;
}
2.C# bi küp çizebilmek şekil oluşturabilmek için hangi namespacei kullanabiliriz
bu isimalanını anlatan bi kaynak varmı bildiginiz?
3.bu kodparçası niye hata veriyor?
int a,b;
b=64;
b=a*a;
Console.WriteLine(a);
4.C++ ın çok güçlü olduğunu duydum ki bu forumdada baya tartışılmış konulardandır
genelde oyunların c++ la yapıldığını duydum c# oyun yazma ihtimalimiz ne kadar?
(gerçi C# ile işletim sistemi çekirdeği bile yazılıyormuş ama yinede sorayım dedim nede olsa ikisi ayrı kulvar)
5.C# da platform özğürlüğü yok acaba özgürlük getirmek için microsoftun bi çalışması veya böyle bi düşüncesi varmı
yoksa diğer diller gibi bunada bi iki yıl sonra desteklerini çekeceklermi?
6.Paralel programlama nedir?Ne işe yarar?
7.C++ da aşşağıdaki gibi bi kod*u derlemek için Visual Studioda hangi bölümü seçeçeğim örneğin C# da console seçtiğimiz
gibi C++ ta hangisi seçeceğiz
kod*:
#include <iostream>
using namespace std;
int main()
{
    cout << "Merhaba"
         <<"Serdar"
         <<"Abi"  
         << "\n";
    return 0;
}

Morgengabe
09-09-2009, 19:23   |  #2  
Üye
Teşekkür Sayısı: 0
76 mesaj

Ben profesyonel bir programcı değilim. Sadece 3. soruna cevap vereyim. Sorunun C#'la ilgili olduğunu varsayarak cevaplıyorum.
C#'ta değişkenlere ilk değer verilmelidir. İlk değer verilmezse program derlenemez. Senin kodunda da a'ya ilk değer verilmemiş. Kodu örneğin aşağıdaki hale getirirsen hata vermez:

int a,b;
a=10;
b=64;
b=a*a;
Console.WriteLine(a);

loseface
11-09-2009, 14:39   |  #3  
loseface avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,757 mesaj

cevap için sağol

loseface
11-09-2009, 22:02   |  #4  
loseface avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,757 mesaj

abiler ablalar kardeşler dayılar yeğenler ve diğer saymadıklarım lütfen şu diğer sorulara cevap please!!

HakkyX
12-09-2009, 00:06   |  #5  
Üye
82 mesaj

2. Sorunun Cevabı:
bir küp çizebilmek namespaces demişsin xD neyse
bunu yapabilmek için namespaces diye bir kavram kullanılmaz bu olayı for döngüsü ile halledebilirsin
örneğin iç içe for kullanarak listboxda gösterebilirsin ben denedim su anda textboxa * koyduğum an listboxda 
4 sütün 4 satır şeklinde bir yapı geliyor yani
bunun gibi birde sunuda yaptım
**
*
yani for döngüsü ile yapabilirsin

dipnot: kodları vermem..

Son Düzenleme: HakkyX ~ 12 Eylül 2009 00:06
unverensevket
12-09-2009, 03:57   |  #6  
Taze Üye
4 mesaj

1.C#'ta class icinde yapabilirsin.Kod cok fazla degismeyecek.Sadece class kizlar acmalısın.Icindeki veriler aynı olmalı.Verileri private public vs. olmasına dikkat et.
5.Hayır
7.Proje acarken Visual C++ C/C++ console application gibi bi sey secmen gerekir.

HakkyX
12-09-2009, 04:48   |  #7  
Üye
82 mesaj

@unverensevket 5. soruda yanılıyorsun microsoft böyle bir çalışmayı kombinasyon halinde olmasada sürdürüyor

HakkyX
12-09-2009, 04:50   |  #8  
Üye
82 mesaj

locaface sen ne okuyorsun ?? okul/bölüm/dal olarak

HakkyX
12-09-2009, 04:55   |  #9  
Üye
82 mesaj

1. sorunun cevabı
Public class Kızlar
{
private string _KizAdi;

public int KizAdi
{
get { return _KizAdi; }
set { _KizAdi= value; }  
}
}

bu şekilde database ine baka baka class lar yaratabilrsin ;)

Son Düzenleme: HakkyX ~ 12 Eylül 2009 04:57
loseface
12-09-2009, 12:30   |  #10  
loseface avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,757 mesaj

ben lise2 de okuyorum fen lisesinde

loseface
12-09-2009, 12:37   |  #11  
loseface avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,757 mesaj
Alıntı: unverensevket  
1.C#'ta class icinde yapabilirsin.Kod cok fazla degismeyecek.Sadece class kizlar acmalısın.Icindeki veriler aynı olmalı.Verileri private public vs. olmasına dikkat et.
5.Hayır
7.Proje acarken Visual C++ C/C++ console application gibi bi sey secmen gerekir.
işte proje açarken C++ console application bulamadım win32 de var onda derliyorum çalışmıyor C++ da C# taki console application yok dev c++ varmış derleyici olarak yakın zamanda indirecem amcamda eğitim setleride var bu arada hakkyx namespace sorusunda bi cevap buldum şu linki bi incele
http://msdn.microsoft.com/en-us/ ... .media.drawing.aspx

HakkyX
12-09-2009, 19:21   |  #12  
Üye
82 mesaj

loseface o seni aşar koçum ;) lise2 fen de okuyosan matematik çalış okeymi ? bırak bu işleri bilgisayar bölümü okuyan arkadaslar yapsın adamı hasta etmeyin aq amacanız ne sıçtığım ekranında cennet yok!!! fen lisesi okuyosan bilim adamı olmaya calıs ulan doktor ol mimar ol :@ bizim önümüzü kapatıyorsunuz !! biz bu işin temelini atıyoruz sizin gibi elemanlar üniyi kazanıp hiç bi temeli olmadan bile mühendis olurken biz teknisyon oldugumuzla kalıyoruz!!

loseface
13-09-2009, 13:19   |  #13  
loseface avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,757 mesaj

işte lisede temel üniversitede orta eğitim sonra yurt dışında lisanüstü diye gider
fenlisesini bırakıp meslek lisesine gidemeyeceğime göre bilgisyarı bendeinternetten öğrenirim temelim olur mühendis olup ileride iyi iş yaparım

Son Düzenleme: loseface ~ 13 Eylül 2009 13:28
eolos
13-09-2009, 14:55   |  #14  
Yıllanmış Üye
2,036 mesaj

Şimdi sırasıyla cevap vereyim sana
1. soru için bkz: http://barkinkizilkaya.com/post/2009/08/14/YAPILAR(STRUCTS).aspx
2. soru için c# ta 3d modelleme için bir isim alanı yoktur kendin modellemen gerekir. sadece iki boyutlu çizim için using System.Drawing.Drawing2D vardır yanlız bununlada console aplication calıstıramassın sadece form da yani bazı arkadaşlaın önerdiği for döngüsü ile sadece kare çizebilirsin.
3. soru için a değişkenine değer atamamıssın o yüzden hata veriyo.
4. soru için c# ta oyun yazma şansın var tabi ki c++ ta oyunlar değil onların motorları yazılır. oyun yapmak istiyorsan microsoftun kodlamaya gerek duymadan oyun yaratabileceğin platformu XNA game studioyu deneyebilirsin adresii http://msdn.microsoft.com/en-us/xna/default.aspx
5. soru için sorunu tam anlamadım platfom dan kastın nedir? micosoftun yenilik yapmak için herzman çalışması vardır.
6.soru için paralel programlama karmasık işlerin daha çabuk yapılması için çekirdeğin programlama yapılarak bölünmesidir. tayfun akcay bu alanda bir numaradır bize verdiği konferansta cekirdeği 32 parcaya bölmüştü muhtesem bir görüntüydü. ileri programlama için kullanılır şimdilik lazım oldugunu düşünmüyorum.
7. soru için yine consolu sececeksin

HakkyX
13-09-2009, 20:00   |  #15  
Üye
82 mesaj

ya yürü git internette kimse sana birşey anlatmaz kocum merak etme ;)

eolos
14-09-2009, 17:39   |  #16  
Yıllanmış Üye
2,036 mesaj

ben sana yardım ederim forumun amacıda bu zaten birileri bilecek birileri yardım edecek her zaman soru yollayabilirsin mail adresimi sitemi felanda biliyosun zaten

loseface
14-09-2009, 18:42   |  #17  
loseface avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,757 mesaj

Kimse yardım etmezmi?KahkahaŞakacı!!Serdar abi kendi bilgisayarına bağlattırdı videolu ders anlattı barkın abi blogunda yardımcı oluyor bide iki üç tane e-kitap bul bi kitap al kırtasşyeden bak nasıl öğreniyorsun!!

loseface
14-09-2009, 18:44   |  #18  
loseface avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,757 mesaj

Bu aradda Barkın abi Cevaplar için sağol facede görmüştüm cevapları parmaklarına sağlık:d

HakkyX
14-09-2009, 19:27   |  #19  
Üye
82 mesaj

lan olm yürüün gidin benle dalgamı geçiosunuz yaa :D katman mimarisi nedir desem oop zımbırtısı diyiceksiniz olm siz varya insert update delete den baska bi tarram yapamassınız siz onuda yapamassınız yaptınız C# In nesnesel oldugunu biliyoruz siz gider butonun altında bam güm kodları yazarsınız aman allahım ne kodlar ne bi bağlantı açıkmı kontrolu ne bi try catch kontrolu barkın abinin zamanı yetiyosa anlatsın sizlere barkın abiniz hadi bakim öğreniceğiniz çok şey var daha iftar vakti daha çok sey yazardım ama gitmem lasım kalanı haftaya muha..

eolos
14-09-2009, 19:57   |  #20  
Yıllanmış Üye
2,036 mesaj

arkadaşım benim bir iddaam yok ki siz benim rakibimde değilsiniz. ben kendim programlama yapıyorum ha sen try ve catch den felan bahsetmissin bu arada bak buyur burda yazmısım :) http://barkinkizilkaya.com/post/2009/08/26/ileri-c-1.aspx ayrıca aynı yazı editöü olduğum sitede de mevcut  al adresi de burada http://www.teknovole.com/tasarim ... gramlama/ileri-c-1/
sen tabi şimdi ileri programcı olduğun için buna basitte dersin ama sana şöyle birşey soylerim bu durumda basit anlatıyorum çünkü piyasada zaten konuları oldugundan zor anlatan bir çok site mevcut.
Arkadaşlar ben kendi halimde bir bilgisayar mühendisi adayıyım ve bazı arkadaşlar gibi katman mimarisiyle program yazamam kusura bakmayın. ama günlük hayatta pogramcılıga yeni başşlayan kendini ilerletmek isteyen kimselerede moral bozuklugu yaratmam. Çünkü bir insanın şevkini kırmak çok fena bişeydir her insan anne karnındayken bişeyler öğrenemiyor malesef. zamanla birşeyler öğreniyor, daha sona bu öğrendiklerini hayata geçiriyor.  
Yani arkadaşlar yıkıcı değil yapıcı olalım hakkyX arkdaşım madem iyi programcısın ki profiline baktım micosoft mimarisinin tüm dillerine hakimsin süper bişe bu ama biraz daha mütevazi olalım olurmu rica ediyorum......

HakkyX
14-09-2009, 20:16   |  #21  
Üye
82 mesaj

1.si nazik konusman için eyw.
2.si orda bahsettiğim ben size try catch bilmioyrsunuz demedim veri tabanı bağlantı sırasında hangi rolda oynar onu bilmiyorsunuz dedim.. sana saten bi sözüm yok o loseface ye kızdım daha lise 2 ye gidiyo pcmaker in da dediği gibi gidip oyun oynıyıcağına nelerle uğrasıo xD utanmasa ben keylooger yazmak istiyorum yardım edin die konu açıcak ondan korkuyorum..

loseface
14-09-2009, 21:02   |  #22  
loseface avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,757 mesaj

hakkyX benim amacım burada master olmak değil biraz bişeler öğrenmek oyun ıynamak bi yerden sonra insanı sıkıyor be insan matematik testi çözmekten te sıkılıyor en sonunda bilgisayarı öğrenmek istiyor bilmedikleri şeyleri bilenlerden öğrenmek istiyor sen yardım edersin etmezsin benim için önemli değil şevkimi kırmaya yönelmen beni biraz kızdırdı sadece yinede k.bakma özür dilemek küçüklerin yapacağı iş nede olsa

HakkyX
14-09-2009, 21:23   |  #23  
Üye
82 mesaj

ne küçüğü ben senle aynı yastayım farkı anladınmı sen orda mühendis olucaksın bu bilgilerinle saten üniversitede bişey anlatmıolarsana ben burda işin herseyini biliyoken gelicen benim işimi kapıcan hem kalitesiz yazılımcı hem bizi zor durumda bırakıcaksınız.. olay bundan ibaret..

eolos
14-09-2009, 21:31   |  #24  
Yıllanmış Üye
2,036 mesaj

üniversitede bişi anlatmıyolarmı :):) komik. Arkadaşım bak sen önce şu ayrımı iyi kavra Bilgisayar mühendisi ile programcısı arasında fark var. sen daha özel iş yapacan ben daha genel yani kimse kimsenin alanını kapatmıyor.

Son Düzenleme: eolos ~ 14 Eylül 2009 21:33
loseface
14-09-2009, 21:33   |  #25  
loseface avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,757 mesaj

Bende o zaman öğreniyorum işte boş yere iş kapmış olmam