Tartışıyoruz: Korsan, Microsoftun Elinde mi ?

Turkish Developer
19-04-2009, 17:48   |  #51  
Turkish Developer avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
671 mesaj
hoppi
......

bu ücretsiz yazılımlar nerden para kazanıyor
......
tanındıktan geliştikten sonra mı ücretleniyor ?

Ücretsiz Yazılım Firmaları; Teknik Dahil - Destek Hizmetleri Sağlaması. Professional Farklı Çözümler ve Geliştiricilikler,Seminer, Lansman, Eğitim Faktörleri,Kişisel ve Birseysel Destek ve Çözümlerin Dışında, Kurumsal Alanda Sorunsal Çözümlerin Ticarete Dönük Hizmete Dayanıklı Olması.

Yazılım ve Donanım Firmalarının Öncelikli Olarak, Yeni Geliştiricilikleri, Bu Bazdaki İlişkileri, Başarılı Geliştiriciliklerin Ücretli Firmalara Satılması. Büyük Firmaların Reklama Yönelik Sponsor Olmaları.
vs. Daha Sayacak Bir Çok Üretilen Etken Var...

Son Düzenleme: Turkish Developer ~ 19 Nisan 2009 17:52
hoppi
19-04-2009, 18:29   |  #52  
Üye
72 mesaj

anlıyoruum.. gerçekten teşekkürler

piRe_
19-04-2009, 18:34   |  #53  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,183 mesaj

Boşa tartışıyorsunuz, elinde olsa ne olur olmasa ne olur. Gemisini yürüten kaptan... Ecnebinin derdi bizi mi gerdi. Ağzı kulaklarına varıyor

Zihinlerinizi daha güzel konular için yorsanız daha iyi olmazmı.

Kapalı Hesap (101323)
19-04-2009, 18:45   |  #54  
Kapalı Hesap
3,337 mesaj

kırılamayan yazılım yoktur    bilgisayar  dünyasında   % 100  koruma yoktur  microsoft  yazılımların kırılmasını engelleyemez      kısacası teknoloji dünyasında mümkün olmayan şey yoktur

Ahmet Ertuğrul
19-04-2009, 18:48   |  #55  
Ahmet Ertuğrul avatarı
Yıllanmış Üye
3,651 mesaj

Yani, korsan Microsoft'un elinde değil, Microsoft korsanın elinde aslında.

fsazil
28-04-2009, 03:58   |  #56  
Taze Üye
4 mesaj

Öncelikle herkese merhabalar.
gecenin bir yarısı saat 03:43 yazdıklarınızı okuyorum. konu hangi tarihde açıldı onu bile bilmiyorum fakat söylemek istediğim bir kaç konu var.
Öcelikle Microsoft korsan yazılımı tespit ettiği anda sizi bazı uygulamalardan men ediyor. Örneğin Windows Media Player 11 gibi. En azından başıma gelen buydu doğrulamadan geçemediği için Xp kurulum başarısız olmuştu.
Banka kredi ilişkisinde hesaptan para çeilmesi örneğine gelince. Bugün başıma geldi kredim için banka paramı kesmiş..
İşin magazin yönü bu sanırım..
Neyse asıl mevzuu olay cidden karışık ve Microsoft korsanla savaşıyor ama bir yandan da işine geliyor. Korsana karşı çünkü para kazanacağı yerden kendilerine göre maalesef para kazanaıyorlar.
Karşı değil çünkü korsan olmasaydı Windows işletim sistemleri NT-XP-Vista ve ileride 7 bu denli popüler olmayacaktı...
Linux en büyük alternatif mesela. Belki de bu bir pazarlama taktiği...
Önce sistemlerin yaygınlaşması için korsana göz yumulması, el altından acı ama ( acı çünkü lisanslı alıp kullananlara yazık) gerçek olması bana göre yüksek ihtimal destek verilmesi...
Belki gün bugündür MS için... Yani insanlarda istenen alışkanlık düzeyine getirildi Windows serileri... Ve artık önüne geçilecek korsanın bedava kullanımın.
Bunu tıpkı promosyon gibi görebilirsiniz bu örnekleri.
Önce ücretsiz dağıt tanıt ürününü sonra insanların beğenisini kazanınca Ücretli satmaya başla..
Sakın yanlış anlaşılmasın bu bir kandırmaca değil...
tabii ki ortada büyük bir emek var ve MS bu emeği öyle veya böyle ister beğenin isterseniz beğenmeyin hak ediyor. Hak etmediğini düşünen varsa kullanmaz olur biter..
Asıl kandırmaca demin de acı olarak ifade ettiğim gibi lisanssız kullanıcılara göz yumulurken Lisanslı ürünü para verenler...
Uzattım sanırım baya lafı..
Sıktığım için Özür Dilerim..
büyük şirketlerin pazarlama stratejilerine akıl sır erdirmek pek mümkün gözükmüyor sanırım..
İyi Günler Dilerim.
Saygılarımla...

H@ckerCesur
28-04-2009, 04:48   |  #57  
OP Yıllanmış Üye
1,881 mesaj

@fsazil arkadaşım yazını bir nefeste okudum. Ben de benzer düşüncelere sahip olsam da herkes farklı düşünceye sahip ve kimse kimsenin düşüncesini kolay kolay degiştiremez.
Herkes istedigi şeye inanmakta özgürdür.

Sabahın beşi olmuş burdayım. Konuyu takip ettim tekrardan. Her kafadan bir ses var.
Yorumsuz bir resim ekleyecem. Microsoftun orjinal sitesinden. Koca bir firma korsanı bu kadar kolay nasıl kabullenebilir ki ?

İşte Resim:

Son Düzenleme: H@ckerCesur ~ 28 Nisan 2009 04:49
Turkish Developer
28-04-2009, 05:15   |  #58  
Yıllanmış Üye
671 mesaj
H@ckerCesur
@fsazil arkadaşım yazını bir nefeste okudum. Ben de benzer düşüncelere sahip olsam da herkes farklı düşünceye sahip ve kimse kimsenin düşüncesini kolay kolay degiştiremez.
Herkes istedigi şeye inanmakta özgürdür.

Sabahın beşi olmuş burdayım. Konuyu takip ettim tekrardan. Her kafadan bir ses var.
Yorumsuz bir resim ekleyecem. Microsoftun orjinal sitesinden. Koca bir firma korsanı bu kadar kolay nasıl kabullenebilir ki ?

İşte Resim:

Merhaba, Bilginin ve Bilgi Paylaşımının Yeri, Saati Zamanı ve Süreci Olmaz...
ki Bu Konuda Korsanlığın Ne Derecede Olduğuna Dair Uzun Yazılara Yer Verdim Bu Başlık Altında.

Konuya İstinaden;
Microsoft Türkiye Sayfası Üzerinde '' Koca bir firma korsanı bu kadar kolay nasıl kabullenebilir ki '' Gibi Bir İfade,Serzenişin Altında Yatan Neden Nedir.?

Ayrıca Kaynak Gösterdiğiniz Microsoft TR nin Genel Müdürü Dahil , Önde Gelen  Yetkilileri  Yöneticileri Kısmı ile Görüşüyorum Bizzat. ve Yeri Doldurulmayacak Çok Değerli Yöneticilerimizdir. Bahsini Etmek İstediğiniz Konuda Zaaf Gösterileceğinide Düşünmüyorum. Yok Burada Yazmak İstemedğiniz Özel Bir Nedeniniz Varsada Bunu PM den Sorabilirsiniz'de.

Çünkü Böyle Bir Lanse ve Nuansta Bulunduğunuza Göre,
Sanırım Yok.

Siz Böyle Bir Konuda , Hangi Kanıda Bu Teze Vardığınızı Açıkçası Merak Ettim.

Bu Tür Mesajları Ortaya Atarken , Lütfen İfade Ettiğiniz Gibi  Kendi Görüşünüzü Yansıtınız. Ortaya Ziyaretçileri Yanıltacak ve Bir Şey Varmış Gibi Yanıltıya Düşürecek Bir Sebep Göstermek Doğru Bir Yaklaşım ve Paylaşım Olmayacağını Unutmayalım.

Şayet; Varsa Bilgi, Belge ve Bulgunuz Bunuda Açıklayınız.

Ulusal Olarak Korsanlığın Bizi Etkilediği Gerçeğinide Unutmamanız Gerekir.Sadece Yazılımcı Firmamıza Zarar Vermiyor.

İsterseniz Konu Hakkında http://www.microsoft.com/turkiye/korsanyazilim/risk.mspx Linki Ziyaret Edebilirsiniz..

İyi Sabahlar.

Son Düzenleme: Turkish Developer ~ 28 Nisan 2009 05:20
H@ckerCesur
28-04-2009, 05:22   |  #59  
OP Yıllanmış Üye
1,881 mesaj

iyi sabahlar.
sitedeki bahsi geçen Korsan yazılım ibaresi Tüm Ürünler kategorisinde geçiyor.

Bu tutum ise korsan yazılımın da microsoft tarafından lanse edildigi gibi bir düşüncenin doğmasına sebebiyet verebiliyor.

Yani bir yanlış anlaşılmaya açık bir durum var.
Microsoftun sitesine giriyorsun. Ürünlere bakarken Korsan Yazılım da orda. İlk bakışta insanın aklına "ulan acaba korsanı da mı microsoft çıkartıyor" düşüncesinin gelmesi dogaldır. İçerigini daha önceleri okudum zaten.

Son Düzenleme: H@ckerCesur ~ 28 Nisan 2009 05:28
Turkish Developer
28-04-2009, 05:54   |  #60  
Yıllanmış Üye
671 mesaj

O Bahsini Ettiğiniz Kısmın , Hemen Üstünde '' Lisanslama '' ile İlgili Bölüm Mevcuttur.
Ayrıca '' Korsan Yazılım '' Olarak Bir Başlığın Orada Yer Almasının Pek O Kadar Büyük Bir Çelişkiyi Kullanıcıya Doğuracağıda Düşünülemez.

Bir Başlıktan İbaret, Varsayalım Öyle Bir Şey Olsa, Merak Eden Kullanıcı O Kısmı Muhakkak Tıklayıp Yönleneceği Alandaki Bildiri ve Uyarıyı Okuyacaktır.

Ayrıca Vermiş Olduğum Link, ''Tüm Ürünler'' Uzantısında Değil, Korsan Yazılıma İlişkin Sabit Link Uzantısına Sahiptir.

Microsoft.com Sitesinde Tüm Hizmet ve Servisler Hakkında Adresleri Bulabilmek Mevcuttur.

Korsan Yazılımlar  ile İlgili Olarak Detaylı Geniş Bilgiyi ve Mücadelesi İçin  http://www.microsoft.com/piracy/ Adresini Ziyaret Edebilirsiniz.

Sevgiler...

Son Düzenleme: Turkish Developer ~ 28 Nisan 2009 05:56
Tırtıl
28-04-2009, 13:54   |  #61  
Denetmen
1,579 mesaj
H@ckerCesur
iyi sabahlar.
sitedeki bahsi geçen Korsan yazılım ibaresi Tüm Ürünler kategorisinde geçiyor.

Bu tutum ise korsan yazılımın da microsoft tarafından lanse edildigi gibi bir düşüncenin doğmasına sebebiyet verebiliyor.

Yani bir yanlış anlaşılmaya açık bir durum var.
Microsoftun sitesine giriyorsun. Ürünlere bakarken Korsan Yazılım da orda. İlk bakışta insanın aklına "ulan acaba korsanı da mı microsoft çıkartıyor" düşüncesinin gelmesi dogaldır. İçerigini daha önceleri okudum zaten.

Lanse etmekle, bazı gerçekleri görmezden gelmemek arasında bir fark var. Korsan, bilgisayardan ve yazılımdan anlayan hemen herkesin bildiği bir olgu. Microsoft ile Adobe belki de dünyada korsan yazılımdan dolayı normalde kazancağından çok ve çok azında para kazanan en büyük iki firma. Zaten updateler ile verilen uyarılar da, bu işin bilincinde olmayanlar için. Neşeyle hırsızlığı savunanları kızdırmaya çalışmaktan çok, bu işin farkında olmayan ve bu yasadışı olaya alet olmuş insanları uyandırmak için.

fsazil
28-04-2009, 17:37   |  #62  
Taze Üye
4 mesaj

Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu

Bilgisayar yazılımlarının hukuka aykırı yollarla çoğaltılması, kullanılması ve dağıtılması gibi eylemler telif hakkı ihlali suçlarını oluşturmakta ve yasalarımızda bu suçlar için ağır hukuki ve cezai yaptırımlar öngörülmektedir. 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca, telif hakkı ihlali suçu işleyen kişiler hakkında kamu davası açılmakta ve bu kişilerin 4 seneye kadar hapis ve 150 milyar liraya kadar ağır para cezası ile cezalandırılmaları söz konusu olmaktadır. Ayrıca korsan yazılım kullanıldığı tespit edilen işletmelerin sahipleri, genel müdür ve ilgili müdürleri de, aynen korsan yazılım suçu işleyen kişiler gibi sorumlu tutulmaktadırlar.

Bu yazı MS sitesinden alıntıdır..

Quad-Core
28-04-2009, 19:41   |  #63  
Yıllanmış Üye
844 mesaj
H@ckerCesur
Eger bir ürün çıkar çıkmaz cracklanıyorsa bundan şüphelenmek gerek. Göz kırpma
Sen ne diyorsun :) Geçenlerde yapılan hacker olimpiyatlarında Apple'ın safarisi ve Firefox saniyler (7 yada 8 olması lazım) içerisinde çökerttiler.

Dünyada biz normal insanlardan daha ileri seviyede düşünebilen kişiler var. Bunları inkar edemeyiz, zaten inkar etmekta aptallık olur.

Windows crakleme işine gelince ;

Vista içinde kırılmaz,süper bir işletim sistemi,kıramazsınız,falan filan denildi ve sonra sonucu hekes biliyor..
Bu olay Windows 7 içinde farklı olmayacak.

Microsoft istediği kadar önlem çıkarsın gene bir şekilde bu güvenlik önlemleri kırılacaktır.Dünyanın en iyi mühendisleri microsoft'da değil..El elden üstündür.

Ve bence microsofta göre biz Kişisel PC kullanıcıları 2.planlardayız, microsoftun gözü kurumlar,kuruluşlarda.

Onlar parayı zaten şirketlerden kazanıyor. Ve kerkes biliyorki şirketlerde herhangi bir lisansız yazılım kullanmanın sonucu ne olur?

Microsoft şirketlerle ve büyük kuruluşlarla uğrastığı kadar Kişisel kullanıcılar ile uğraşsa korsan yazılımın bir nebze önüne geçebilir ama korsan yazılım kullanımını engelliyemez.

Konuyu başlatan arkadaşa teşekkür ediyorum :) Uzun zamandır yazmak istemistim böyle bişi...

H@ckerCesur
28-04-2009, 19:59   |  #64  
OP Yıllanmış Üye
1,881 mesaj
Quad-Core
Konuyu başlatan arkadaşa teşekkür ediyorum :) Uzun zamandır yazmak istemistim böyle bişi...
Rica ederim... Fakat bende halen şüpheler var.
istese çok rahat önüne geçer diye düşünüyorum. Microsoft korsan yazılımları tespit edebiliyor.
Her tespit ettigi korsan yazılımı kullanan kişiye milyarlarca ceza keserse kim bir daha korsan kullanmaya teşebbüs edebilir ki ?

Linuxa ilgi de artar böylelikle. Her neyse konu zaten yeterince uzadı. Ben burda kesiyorum. Herkes haklı çünkü

Süleyman.
28-04-2009, 20:20   |  #65  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj
H@ckerCesur
Her tespit ettigi korsan yazılımı kullanan kişiye milyarlarca ceza keserse kim bir daha korsan kullanmaya teşebbüs edebilir ki ?
Daha önce de söylemiştim. Microsoft kendisi ceza kesemez. Uzun dava süreçlerine götürür bu iş onu. Hatta korsan kullanımı tespit etse bile uzaktan bunu bloke etmesi kendisi için çok ciddi sıkıntılara neden olur.