win7 ye buyuk bi rakip

ali140
12-07-2009, 11:55   |  #1  
ali140 avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
724 mesaj

arkadaslar bildiginiz gibi google yeni bi işletim sistemi geliştiriyo ve linüx ilk defa bi devi arkasına alarak belkide ciddi anlamda gelişecek ve son kullanıcıların ihtiyaçlarına tam cevap verecek ve googlenin söylediğine göre bu yeni sistem virüslerden etkilenmeyecekmiş.
ben şahsen heyecanla bekliyorum.
sizinde  düşüncelerinizi merak ettim sizce nasıl olur bu iş?

kod3003
12-07-2009, 12:02   |  #2  
Yeni Üye
43 mesaj

ya arkadaş bence virüssüz bir işletim sistemi olmaz bilgisayar etkilenir her bilgisayara virüs girme olasılığıı çok düşük bile olsa nette gezerken bile virüs girer

h@y@let
12-07-2009, 12:06   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
887 mesaj

Google gibi bir devin linux tabanlı işletim sistemi yapması yerine sıfırdan kendilerinin oluşturmasını beklerdim.

ali140
12-07-2009, 12:08   |  #4  
ali140 avatarı
OP Yıllanmış Üye
724 mesaj

yeni çekirdek yazmak o kadar kolay bi iş degil ve onu oyle bi iki senedede stabil bi hale getirmek sanmıyorum windows bile yıllardan beri ugrasıyo halandaha eksik. bence linüx u geliştirmeleri daha iyi enazından oyun vs firmaları artık lünixsa destek verebilecek

kod3003
12-07-2009, 12:11   |  #5  
Yeni Üye
43 mesaj

arkadaşlar ne kadar uğraşırsa uğraşsın microsoft gibi bir devi geçemeyeceğini düşünüyorum

ali140
12-07-2009, 12:12   |  #6  
ali140 avatarı
OP Yıllanmış Üye
724 mesaj

ama enazındam mac ten kat kat iyi olcagı kesin

kod3003
12-07-2009, 12:32   |  #7  
Yeni Üye
43 mesaj

orasını bilemem

ErKaN-23
12-07-2009, 12:59   |  #8  
ErKaN-23 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
931 mesaj

zaten amaç bu linüx ü geliştirmek burada gooogle sadece finansman olarak yani bir sponsor olarak görüyorum burada ikiside kazanacak bence azimle uğraşılsıdı zaman olamayacak hiçbir şey yoktur böyle bir işletim sisteminin oluşturlmasını bende isterim hiç değilse microsoftun tekelinden kurtuluruz baksanıza şu win7  fiyatlarına neredeyse yeni bir pc fiyatı

Son Düzenleme: ErKaN-23 ~ 12 Temmuz 2009 13:00
Recep Baltaş
12-07-2009, 14:36   |  #9  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj
Alıntı: seven_7343  
googlenin söylediğine göre bu yeni sistem virüslerden etkilenmeyecekmiş.

sizinde  düşüncelerinizi merak ettim sizce nasıl olur bu iş?

Siz de buna inandınız. Virüs girmeyecek bir işletim sistemi yapmak imkansızdır.

Google kullanıcılar işletim sistemine ilgi göstersinler diye iyi gazlıyor. Rekabet her zaman iyidir :)

Dip not: Google, "gugıl" diye okunur.

ali140
12-07-2009, 16:46   |  #10  
ali140 avatarı
OP Yıllanmış Üye
724 mesaj

tabikide inanmadım. ama orda iyicene okursan virüs girmeyecek demiyorum virüslerden etkilenmeyecekmiş diorum.buda imkansız ama windowstan daha guvenli olacağına adım gibi eminim.
dip not:ayrıntılara takılmayalım anlayan anlıyor.

bymarks
12-07-2009, 17:17   |  #11  
bymarks avatarı
Yıllanmış Üye
655 mesaj

valla bir işletim sistemi yapsınlar hem linux hemde windows uygulamalarını çalıştırabilisin o zaman 500 dolar veririm işletim sistemine

ali140
12-07-2009, 17:28   |  #12  
ali140 avatarı
OP Yıllanmış Üye
724 mesaj

lindows die bişey var ma piyasada bi araştır istersen. en son betaydı ama şimdi ne oldu bilmiyorum.hem linüx hemde windows programlarını çalırtırıyormus

kartal7
12-07-2009, 17:40   |  #13  
kartal7 avatarı
Yıllanmış Üye
380 mesaj

500 dolar vereceksen window7  al paran artar.

Erhan Tiryakioğlu
12-07-2009, 18:37   |  #14  
Erhan Tiryakioğlu avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
4,716 mesaj

NE KESİNLİKLE VİRÜS GİRMEZMİ?

BUNA SADECE HAHAHA DENİLİR :D

Arkadaşlar Virüssüz İşletim Sistemi Yoktur Zaten Bu İmkansız ... Google ve Linux Gerçekten Güzel Bir İşletim Sistemi Çıkartabilr Bu Doğrudur Hatta Bende Alırım (Beğenirsem) Bence Microsoftu Pek Geçebilmeleri Mümkün DDeğil Hatta İmkansız Denilebilir Dünyanın En Çok Kullanılan İşletim Sistemi Windows Ve Windows 7 Çıktığından Dolayı Çoğu Kişi Windows 7 Orjinalini Satın alıp Yaklaşık 2-3 Yıl Birdaha Sürüm almıcaklar Linuxde Pek Kullanılmıcak (Linux Ücretsiz Olursa Belli olmaz) Ancak Geçemezler Gibi Gelior Bana

Mustafa@PC
12-07-2009, 19:24   |  #15  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj

Chorme OS nin Windows'a rakip olma gibi bir iddası yok...

Arm işlemcili ve notebooklar ilk hedefi. Zaten çoğunlukla internet için bilgisayarı açan kullanıcılara yönelik olacak.

Son Düzenleme: Mustafa@PC ~ 12 Temmuz 2009 20:18
TuncaBozkurt
12-07-2009, 20:04   |  #16  
Yıllanmış Üye
4,805 mesaj
tabikide inanmadım. ama orda iyicene okursan virüs girmeyecek demiyorum virüslerden etkilenmeyecekmiş diorum.buda imkansız ama windowstan daha guvenli olacağına adım gibi eminim.
dip not:ayrıntılara takılmayalım anlayan anlıyor.
İlk çıktığında evet belki daha güvenli gibi gözükebilir. Eğer çok sayıda insan tarafından kullanılmazsa tabi. Linux için neden Windows kadar virüs yazılmıyor? Windows kadar kullanılmadığı için olmasın? Ya da Mac?
lindows die bişey var ma piyasada biaraştır istersen. en son betaydı ama şimdi ne oldu bilmiyorum.hem linüxhemde windows programlarını çalırtırı
Linux altından Windows için yazılmış yazılımları çalıştırmayı Wine adlı emülatörle yapabilirsiniz. Hatta bu emülatörle Solaris, BSD ve MacOS altından da Windows yazılımlarını çalıştırabilirsiniz.

http://www.winehq.org/download/

Son Düzenleme: TuncaBozkurt ~ 12 Temmuz 2009 20:08
Kapalı Hesap (140385)
12-07-2009, 20:04   |  #17  
Kapalı Hesap
204 mesaj
Alıntı: erhan87  
valla bir işletim sistemi yapsınlar hem linux hemde windows uygulamalarını çalıştırabilisin o zaman 500 dolar veririm işletim
para vermeye gerek yok kubuntu da bedava wine programı da bedava kur kubuntunun içine wine programını bedavaya olsun
mac os x ile windows uygulamalarını tek işletim sistemi çalıştırması daha önemli

black_flood
12-07-2009, 20:08   |  #18  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj

recep beyin dediği doğru virüssüz bir yapı asla olmaz ve yapılamaz ve yapılamayacakta.akıl var mantık var  0.001 gram beyin varsa iyi düşünün bir işlketim sistemi var siz bunun üzerinde istediğiniz herşeyi çalıştırabiliyorsunuz adobe,corel,msn vs.vs. ve sisteme virüs girmez yapmış adamlar woaww dünyayı kazandılar diyorsunuz bu tamamen 0.001 gram beyni bile olmayanların inanacağı birşey. bu saydığım yazılımların alayında açık ve bug var hackerların bildiği ama kullanmadığı özelliklen. bu açıkları kullanırsa linux değil patch guard gibi tüm exe,dll,msi leri kilitlesenizde virüs girecektir ve sizde yana yakıla virüs var diye yakınacaksınız.

hani mac işletim sistemide virüssüzdü mac tiger ve leopar çıkana kadar sürdü hayatı. sonra ne oldu kullanım arttı ürün pclerdede kullanılabilir oldu ve en son gelen panter yazılımına çıktıktan 4 gün sonra sp çıkartıldı hani virüs girmez etkileyemezdi ne oldu hava deliğimi açıldıda içinde delik deşik edildi kısa sürede??? tabiki hayır sadece hacker arkadaşlar eğer istenirse mac yazılımlarınında istenirse yamalı bohça değil yamalı don lastiği gibi eritilebileceğini anlatmaktı ama anlayan anladı anlamayanlarda halen virüs yok diyor.

ya linux saydığım programları kullanınca güvenlik açığı olmayacakmı adamlar fing atmayacakmı linux sistemlerde tabiki atacak ve sizde ben yada benim gib derin hack sitelerindeki incelemelerde bulunanlara yutturdunuz ya bizde yan bastık yattık çamura bu hikaye işleri geçin. antivirüslerin bile hepsini aşmak mümkün neden symantec üzerine yapılır saldırı bileniniz varmı yok çünkü dünyada en çok kullanılanlar listesinde 1 numara bu nedenlede ilk hedef nortonlu sistemlere zarar verebilecek kodlar ile virüs üretmek.

buna rağmende virüs hikaye diyebilecek kabiliyetli arkadaşlar varsa şimdiden başarılar size ilerde hele bir çıkarın o işletim sistemlerini bi elimize geçsin görürüş kaç gün yada saatte patlatılabileceğini.

Son Düzenleme: black_flood ~ 12 Temmuz 2009 20:09
ali140
12-07-2009, 20:54   |  #19  
ali140 avatarı
OP Yıllanmış Üye
724 mesaj

bu sadece googlenın saçma iddası zaten bilinçli bi kullanıcı asla inanmaz.

Nephysus
12-07-2009, 21:04   |  #20  
Nephysus avatarı
Yıllanmış Üye
171 mesaj

Bir işletim sistemine virüs yazmak ya da daha genel olarak hatalarını ortaya çıkarmak karşı taraf için daha kolaydır. Bu temel mantık bütün işlerde sağlanır. Bir yazı yazdığınz zaman sizin göremediğiniz hataları görmeleri için başkalarına da okutuyor musunuz? Evet. Bu olay da aynısıdır. Bir işletim sistemini yazan bir gruptur. Ama onu delmeye çalışanlar bu grubun en az 5 misli insanlardır.

Çok uç olacak ama bir işletim sistemini yazmak için google, eğer güveniyorsa tamamen yeni bir çekirdek ve bu çekirdeği yazmak için yeni bir programlama dili icat ederse o zaman bir ihtimal verebiliriz. O da diğer insanların bu işletim sisteminin ayrıntılarını öğrenme süreci olur. Ondan sonra yine süzgeçe döner işletim sistemi. Eğer ki çok başarılıysa ve her çekirdek güncellemesinde yeni bir yazılım dili oluşturabiliyorsa o zaman sistem her sürümde farklı olacağından karşıtları oluşamaz. Bu durumda virüssüzlüğü doğurabilir. Ancak başta da dediğim gibi bu yüklü yatırım masrafı gerektirir. Uygulanabilirliği de sorgulanabilir.

Braveheart28
13-07-2009, 01:31   |  #21  
Taze Üye
1 mesaj

Nephysus çok güzel söylemiş.yeni bi yazılım diliyle yazılırsa ki bunun kırılması zor olursa virüssüz pc güç olmaz.ama microsoft gibi bi efsane de kolay yıkılmaz.50 yıl daha microsoft gider kankalar :D sonrası zaten uzay teknolojisi olucak :D:D

kod3003
13-07-2009, 18:01   |  #22  
Yeni Üye
43 mesaj

ya kardeş virüs den etkilenmeyen bir işletim sistemi olmaz microsoft tanda güvenli olmaz ozaman microsofta güvenmiyorsan xp vista yada win  7 işletim sistemini kullanma

olricc
13-07-2009, 18:09   |  #23  
Taze Üye
10 mesaj

Virüssüz işletim sistemi olacağına inananlardanım. Konu biraz bu bağlamda tartışılmış çünkü. Virüsü yapan kimlerdir? Hackerler... Neden virüs yaparlar. Sistemlere zarar vermek için... Hackerlerin asıl amacı Microsoft'un tekeline isyan etmektir. Neden Linux virüsten yana şikayetçi değil. Çünkü linux açık kodlu bir işletim sistemi. Kimsenin tekelinde değil. Ona savaş açmanın bir amacı yok. Bu anlamda hackerlerin eğer google'ın desteği ile böyle bir işletim sistemi yaratılırsa ona saldıracaklarını sanmıyorum.

kod3003
13-07-2009, 18:18   |  #24  
Yeni Üye
43 mesaj

şimdi hackerlar protesto yapıp her bilgisayara virüs yollamazlar mı yollarlar virüs ben linux abime gitmiyim microsoft abime mi gideyim diyor onu bana sölesene kardeşim

ali140
13-07-2009, 18:21   |  #25  
ali140 avatarı
OP Yıllanmış Üye
724 mesaj

linux e yazılmış virüslerin de olduğunu unutma ve ne kadar cok yaygınlasırsa o kadar hedef olcaktır tabıkı microsoftun tekelininde etkisi var ama asıl neden o değil bence. linuxu kullananlar zaten hep professyonel kişiler yani onları pek zarar veremezler ama windows su önüne gelen kullanıyo bilinçli bilinçsiz o yüzden windowssa virüs yazmak şu anda daha cazip hackerler için.