Windows 7 Açılış Süresi En Hızlısı

AyPrensii
19-10-2009, 09:03   |  #1  
AyPrensii avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
747 mesaj

Yapılan testler, Windows 7'nin söylendiği gibi Vista'dan hızlı açılmadığını ortaya çıkardı. Peki bu ne kadar önemli?

IoIo Technologies adındaki, bilgisayarlara ince ayar yapan yazılımları üreten firma, yaptığı testlerde Windows 7'nin önceki sürümlerden hiç de öyle abartıldığı gibi kısa sürede açılmadığını, aksine Vista'dan bile daha uzun bir açılış süresine sahip olduğunu ortaya koydu.
Buna göre, taze bir Windows 7 kurulumunda masaüstü ekranını görmek 40 saniye sürüyor olsa da, açılış işlemlerinin tamamlanması ve işlemcinin mesaiyi bitirmesi 1 dakika 34 saniye sürüyor. Windows Vista'da ise bu süre 1 dakika 6 saniye.

Mustafa@PC
19-10-2009, 09:08   |  #2  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj

Hayır, Windows 7 sahip olduğu birkaç özellikle Vista'dan yaklaşık %10-15 civarı daha hızlı açılıyor...

Bunu sadece ben değil daha önce Vista kullanmış şuan Windows 7 kullanan herkes biliyor ;)

Üstelikyazıda "taze bir Windows 7" denmiş ama şöyle birşey var Windows 7 veVista'da (özellikle de Windows 7 de) XP'den farklı olarak boot yapısıkullandıkça hızlanıyor ve optimize oluyor. :)

Son Düzenleme: Mustafa@PC ~ 19 Ekim 2009 09:12
AyPrensii
19-10-2009, 09:12   |  #3  
AyPrensii avatarı
OP Yıllanmış Üye
747 mesaj

aSLında Anket YapILSa ii OLur :=) IoIo Technologies   Test etmiş. System Mechanic Gißi Optimizer ProgramLarını Üreten Firma

Mustafa@PC
19-10-2009, 09:20   |  #4  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
13,125 mesaj

Windows 7'de kullanıcının kullanmadığı servisler onları tetikleyecek birşey olmayana kadar ayakta beklemiyor. Diğer yandan sürücüler Windows 7'de paralel yükleniyor. Windows 7'de önbelleğe alma tekniğide mevcut...

Son Düzenleme: Mustafa@PC ~ 19 Ekim 2009 09:22
Mustafa@PC
19-10-2009, 09:23   |  #5  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
13,125 mesaj

Birde birşey söyliyeceğim siz denemediniz değil mi Windows 7'yi ? :)

AyPrensii
19-10-2009, 09:25   |  #6  
AyPrensii avatarı
OP Yıllanmış Üye
747 mesaj

MSconfig SekmeSinde Geli$mi$ Seçeneklerde BOOT.INI  Maxmem , NumProc Bütün İŞLetim SistemLerindemi İşe Yarıyor? Bu özeLLik Vista Piyasaya Çıkıncamı Çıktı?  Yoksa Dah Önce XP'dede mi Mevcuttu? SanıRım ßu İnce Ayar Baya i$e Yarıyor

AyPrensii
19-10-2009, 09:27   |  #7  
AyPrensii avatarı
OP Yıllanmış Üye
747 mesaj
Alıntı: Mustafa@PC  
Birde birşey söyliyeceğim siz denemediniz değil mi Windows 7'yi ? :)

Masaüstünde Denemedim ama SürekLi Yanımda kuLLanan Bir arkada$ vaR :) Ama Bir tane Macßookta Denedim.. Ztn Yeniden İmzaLanacak Windows 7 O zaman Bakarız Duruma :)

Mustafa@PC
19-10-2009, 09:32   |  #8  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
13,125 mesaj

Windows 7 yeniden mi imzalanacak :) ?

Windows 7 ve Vista'da boot.ini yok, ince ayarada gerek yok.

Sadece bir özellik var msconfig / boot sekmesinde tüm işlemcileri kullanabilme seçeneği var...

Recep Baltaş
19-10-2009, 09:49   |  #9  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

Bizde zaten varolan haberleri SDN'den Copy Paste edip buraya sanki yapılmamış gibi koymayın. Biz o haberi zaten yaptık.

Ayrıca Iolo Technologies ürünün satmak için Wİndows7'ye çamur atan bir firma.

Sizn önceki haberiniz de SDN'den alınma saçma sapan bir yazıydı. Yok efendim neymiş netbook'lar için Windows 7 uygun değilmiş....Ne siz netbook'a Windows 7 kurdunuz ne de onu yazan kişi...

Ama ben kurdum ve test ettim. Windows 7 netbook'lar için mükemmel bir işletim sistemi.

Bizdeki haber:

Ayrıca eski haberleri bulup bulup çıkarmayın. Windows 7'yi sevmiyorsanız gidin sevdiğiniz işletim sisteminin forumunda takılın beyefendi.

Halil Mollaoğlu
19-10-2009, 12:02   |  #10  
CHIP Online
373 mesaj

Hani derler ya bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak diye. İşte Windows 7 hakkındaki kulaktan doldurulma (!) haberlerin elden ele dolaşması tam olarak buna benziyor.

Windows 7 hakkında yorum yapmak istiyorsanız önce deneyin. Yeniden imzalama ne demek? Neyi imzalaması sözleşme mi bu, fesh edilip sürekli imzalansın? Microsoft 22 Temmuzda 7600.16385.090713-1255 numaralı derlemenin nihai sürüm olduğunu onayladı, haberini yaptık. Paylaşım ağlarına zilyon tane kopyası düştü, hatta geçenlerde Microsoft'un kendisi Windows 7 Enterprise Final sürümünün 90 günlük denemesini yayımlandı. İsteyen indirebiliyor. Hepsinin haberini yaptık. Hala gelmiş imzalanmamış olduğundan ve üstüne üstlük kendi sisteminizde denemediğinizden bahsediyorsunuz. MacBook'ta denemiş olabilirsiniz, ama bir de kendi sisteminize kurun ve uzun bir süre varsayılan işletim sisteminiz olsun. Eski sisteminizin yedeğini alın (Norton Ghost ve Acronis True Image gibi bir programla). Olur da Win7 canınızı sıkarsa biz buradayız. Danışırsınız elimizden geldiğince yardımcı oluruz. Olmadı önceden aldığınız sistem imajına geri döner tepe tepe kullanırsınız eski sisteminizi. Bu kadar!

Oradan buradan haber copy-paste edip gerçek deneyim sahibi olmadan bilgi paylaşırsanız ancak buradaki insanların antipatisini kazanmakla kalırsınız. İstediğiniz buysa ne ala, böyle devam edin.

Iolo Technologies' gelince: Bu firma optimizasyon yazılımı üreten bir firmadır. Onun işi zaten işletim sistemini karalamak olacak, eğer Win7 ek optimizasyona ihtiyaç duymasa nereden para kazanacak ki? Aynen Symantec'in beleş Microsoft Sec. Essentials'ı karalaması gibi. Bu piyasa ne yazık ki böyle.

Kal-El
19-10-2009, 13:40   |  #11  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
816 mesaj

Evde XP, okulda Vista kullanmış birisi olarak 7'ye yeni geçiş yaptım ve tecrübelerime dayanarak söyleyebilirim ki Windows 7 kat ve kat önde. Evdeki sistemime Vista kurmayı aklımın ucundan bile geçirmemişken Windows 7 o kadar rahat çalışıyor ki, hemen hemen XP kadar performans alıyorum. Açılış süresi de benim bilgisayarımda, Windows 7'nin daha kısa. Adı geçen firma benim de bildiğim kadarıyla "Tune", "Optimization" tarzı programlar üretiyor. Yani bu haberlerine güvenmek pek içimden gelmiyor. Tecrübeler daha geçerli bence. Bir anket konulsa başlığa daha hoş olur.

Son Düzenleme: Kal-El ~ 19 Ekim 2009 13:42
melen
19-10-2009, 13:46   |  #12  
melen avatarı
Yıllanmış Üye
3,638 mesaj
Alıntı: Halil Mollaoğlu  
Hani derler ya bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak diye. İşte Windows 7 hakkındaki kulaktan doldurulma (!) haberlerin elden ele dolaşması tam olarak buna benziyor.

Windows 7 hakkında yorum yapmak istiyorsanız önce deneyin. Yeniden imzalama ne demek? Neyi imzalaması sözleşme mi bu, fesh edilip sürekli imzalansın? Microsoft 22 Temmuzda 7600.16385.090713-1255 numaralı derlemenin nihai sürüm olduğunu onayladı, haberini yaptık. Paylaşım ağlarına zilyon tane kopyası düştü, hatta geçenlerde Microsoft'un kendisi Windows 7 Enterprise Final sürümünün 90 günlük denemesini yayımlandı. İsteyen indirebiliyor. Hepsinin haberini yaptık. Hala gelmiş imzalanmamış olduğundan ve üstüne üstlük kendi sisteminizde denemediğinizden bahsediyorsunuz. MacBook'ta denemiş olabilirsiniz, ama bir de kendi sisteminize kurun ve uzun bir süre varsayılan işletim sisteminiz olsun. Eski sisteminizin yedeğini alın (Norton Ghost ve Acronis True Image gibi bir programla). Olur da Win7 canınızı sıkarsa biz buradayız. Danışırsınız elimizden geldiğince yardımcı oluruz. Olmadı önceden aldığınız sistem imajına geri döner tepe tepe kullanırsınız eski sisteminizi. Bu kadar!

Oradan buradan haber copy-paste edip gerçek deneyim sahibi olmadan bilgi paylaşırsanız ancak buradaki insanların antipatisini kazanmakla kalırsınız. İstediğiniz buysa ne ala, böyle devam edin.

Iolo Technologies' gelince: Bu firma optimizasyon yazılımı üreten bir firmadır. Onun işi zaten işletim sistemini karalamak olacak, eğer Win7 ek optimizasyona ihtiyaç duymasa nereden para kazanacak ki? Aynen Symantec'in beleş Microsoft Sec. Essentials'ı karalaması gibi. Bu piyasa ne yazık ki böyle.

Alıntı: Recep Baltaş  
Bizde zaten varolan haberleri SDN'den Copy Paste edip buraya sanki yapılmamış gibi koymayın. Biz o haberi zaten yaptık.

Sizn önceki haberiniz de SDN'den alınma saçma sapan bir yazıydı. Yok efendim neymiş netbook'lar için Windows 7 uygun değilmiş....Ne siz netbook'a Windows 7 kurdunuz ne de onu yazan kişi...

Ama ben kurdum ve test ettim. Windows 7 netbook'lar için mükemmel bir işletim sistemi.

Bizdeki haber:

https://www.chip.com.tr/konu/vista-windows-7-den-hizli-mi_15778.html

Ayrıca eski haberleri bulup bulup çıkarmayın. Windows 7'yi sevmiyorsanız gidin sevdiğiniz işletim sisteminin forumunda takılın beyefendi.

Vav. Süper cevaplar!

OSMAN BAĞÇEVAN
19-10-2009, 15:48   |  #13  
Denetmen
6,606 mesaj

yemişim testini...fark ortada.. daha ne testi ne yavaşı diyorsunuz..!

Kapalı Hesap (135391)
19-10-2009, 16:09   |  #14  
Kapalı Hesap
2,758 mesaj

Sanki Hayatlarında Win 7 kullandılar !

Banned
19-10-2009, 16:31   |  #15  
Banlandı
284 mesaj

saçmalık en hızlı açılan windows - windows 7 bende 22sn masaüstü, eset ss, winfast wizart, realtek hd, logitech g,razer,msi afterburner ve araçların çalışması 34sn buluyor win7 hazır, kapanma süresi ise 8sn. taki benim xp bile orda verilen sürelerden dahahızlı açılıyor. vistadan daha hızlı açılıyor win7 her konuda vistadan hızlı.

ben IoIo Technologies in artık ürünlerini win7 le satamayacağını düşünüyorum sadece CCleaner (ücretsiz) işinizi görür büyüzden çamur atıyor ama farkında deyil win7 reklamı yapıyor reklamın iyisi kötüsü olmaz.

Son Düzenleme: Tx3 ~ 19 Ekim 2009 16:41
ErKaN-23
19-10-2009, 18:56   |  #16  
ErKaN-23 avatarı
Yıllanmış Üye
931 mesaj

en güzel test benğim gördüğüm izlenimlerimdir zaten açılış süresi yüzünden vista dan nefret etmiştim win7 kral bir sistem kimse bana masal okumasın

aslında bu tür safsatalara cevap vermemek lazım daha da ardı arkası kesilmez

Son Düzenleme: ErKaN-23 ~ 19 Ekim 2009 18:57
osmanhasimcan
19-10-2009, 21:19   |  #17  
Yıllanmış Üye
131 mesaj

recep baltaş kardeşim gereken cevabı vermiş fazla söze gerek yok....

bilgisayar uzmanı olarak sadece şunları söylemek isterim...

windows 7 şu anda tüm işletim sistemlerine göre daha hızlı vede performans  yönünden daha verimli tek işletim sistemidir....
bu durum üzerine tecrübe ve izlenimlerime dayanarak söylüyorum windows 7 kullanıcıları vista ve xp lerini tarihe gömecektir....

Son Düzenleme: osmanhasimcan ~ 19 Ekim 2009 21:20
Mustafa@PC
19-10-2009, 21:24   |  #18  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
13,125 mesaj

@osmanhasimcan

İmzayı özel mesaj ile atabilirmisin ? Belki kullanabilirim hoş duruyor :)

Kal-El
19-10-2009, 21:48   |  #19  
Yıllanmış Üye
816 mesaj
Alıntı: osmanhasimcan  
windows 7 şu anda tüm işletim sistemlerine göre daha hızlı vede performans  yönünden daha verimli tek işletim sistemidir....
Windows sistemleri içerisinde diyelim.

melen
19-10-2009, 21:55   |  #20  
melen avatarı
Yıllanmış Üye
3,638 mesaj

Bence de tüm işletim sistemlerine göre. Yemişim Linux'u...

Cem1995
19-10-2009, 21:57   |  #21  
Yıllanmış Üye
299 mesaj

Ya ben testleri falan bilmem ama süre tutmuşluğum var açılışta Vista 43 saniyede Windows 7 de 35-38 aralığında açılıyordu , Windows 7 daha hızlı açılıyordu bana göre ;)

Kal-El
19-10-2009, 22:00   |  #22  
Yıllanmış Üye
816 mesaj
Alıntı: HP-Tubos Melen  
Bence de tüm işletim sistemlerine göre. Yemişim Linux'u...
Hangi Linux dağıtımlarını kullandınız? Fedora, Debian, Ubuntu ve Pardus kullanmış birisi olarak söyleyebilirim ki özellikle Ubuntu ve türevleri Windows sistemlerinden daha hızlı açılış ve kapanışlarda.

melen
19-10-2009, 22:36   |  #23  
melen avatarı
Yıllanmış Üye
3,638 mesaj

Pardus kullandım. Windows kadar iyi arayüzü bulamadım ben... Sizi bilemem ama.

Kal-El
19-10-2009, 22:41   |  #24  
Yıllanmış Üye
816 mesaj
Alıntı: HP-Tubos Melen  
Pardus kullandım. Windows kadar iyi arayüzü bulamadım ben... Sizi bilemem ama.
Arayüz konusu ayrı. Zevklere göre değişebilir o. Ben açılış ve kapanış süresinden bahsediyorum. Ayrıca Kubuntu arayüzü de Windows arayüzüne daha yakındır, alışma zorluğu çekenler için. :)

AyPrensii
19-10-2009, 22:58   |  #25  
AyPrensii avatarı
OP Yıllanmış Üye
747 mesaj
Alıntı: Recep Baltaş  

Bizdeki haber:

https://www.chip.com.tr/konu/vist ... hizli-mi_15778.html

Doğru Sen Test Edince MükembeL hatta MükembeLden 1 KM Daha Ötede , Ama o Şu Diğeri 1.TekiL Şahıs 2.Tekil Şahıs Yaptıgı Zaman Berbat :) Kendini Ne Sanıyosun Sen Microsoft'tan Ortakmısın Olamasında Zaten, Mühendisimisin Yanından Gecemessin Adminmisin Hayır Gercekte NormaL SanaLda aDMinsin :) Senin gißi TR'de YüzbinLercesi Var.. Onu Bunu Test Etmekten OLmuyor. Senin Görüşün Herkesin Görüşü OLamaz. .. ÖyLe ŞeyLer Oluyorki Ruhunuz Duymuyor Emin OL Buna ;) KuLLan KuLLan Çöpe Atmak OLmaz BiLişim Dünyası OLabiLir ama Herşeye Saygı DuymaLısın... Windows 7'yi Sevip Sevmem Bana KaLmış Sen MüdahaLe Edemezsin Burası PayLaşım ve BiLişim aLanı Herkes Görüşünüde Yazar aLıntı Yaparak BiLgi Sahibide OLur PayLaşırda. Forum KuraLLarınızda Bu Davranışlara Haykırı Hususlar Varsa Göster Bana ? SDN Macbook'lara Windows 7 Kurup Denememiş Bende Denemedim!! Bunu YazanLar Deneyen Senin Hayatta Görmediğin Üstün Zeki MühendisLer. Fark Ettiysen MakaLede MühendisLer Geciyordu Sadece Benim aLıntı Yaptıgım Kaynak SDN 'di ! ONLarda araştırmaLara DayaLı OLarak Yazmıştır ! Sende ÖyLesindir Kendi BiLgini Oluşturamassın. Senden üStünLeri vardır ONLardan Kırparsın BirşeyLer Yada Öğrenerek.