yavaş açılan klasörler.. yada yavaş bilgisayar

null29
17-11-2009, 21:54   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
29 mesaj

aynı marka model iki bilgisayarda crea bilgisayarda vista yüklüydü gayet hızlı ve seri çalışıyordu.

bu makinelere win 7 kuruldu aslında her iki makinede iyi çalışıyor tek sorun şu herhangi bir klasöre girdiğinizde resmen makine önce bir duruyor düşünüyor sonra cevap veriyor...

anlayamadım genel bir yavaşlık yok kayet seri fakat klasörlere girerken bir kaç saniye 1-2 sn kadar yuvarlak bekleme simgesi geliyor mausenin altına. yani klasörün içerigini, klasöre tıklar tıkalamaz değilde 1-2 sn gecikmeli görüyorum. anlayamadım hemen hemen bütün klasörlerde böyle vista da çooook süper çalışan iki makinenin ikiside win 7 de batırdı resmen bir çözüm üretebilecek kimse varmı.

core2 duo e7200 @2,66 2,67 ghz
2,00 gb ram
32 bit işletim sistemi

OSMAN BAĞÇEVAN
17-11-2009, 21:57   |  #2  
Denetmen
Teşekkür Sayısı: 5
6,606 mesaj

klasörlerin görünümü yada bütün klasörlerin simgesini değiştirmenizden kaynaklanmasın ?
artık dosyaları temizleyip , sisteminzii optimize edin bakalım sonuç değişicek mi ?
unutmadan sürücüler yüklü ve günceldir umarım ?
yada uyumsuz sürücüler ve programlar ?
hiç yoktan bir virüs ? :)

anlaşıldığı gibi sorunu tahmin etmek güç..Nerden çekseniz oraya uzuyor..Bunlara bakmanızı tavsiye ederim..Yahu herkes çatır çatır performans diyor , siz windows 7 yavaş diyorsunuz ? :)

Son Düzenleme: OSMAN BAĞÇEVAN ~ 17 Kasım 2009 21:58
null29
18-11-2009, 08:40   |  #3  
OP Yeni Üye
29 mesaj

sayın hocam; öncelikle önerileriniz için tşk ederi.
bende bunu merak ediyordum açaba herkezdemi böyle vistadan daha hızlı daha kararlı çalışıyor diyorlar bende neden böyle diye

klasör görünümleriyle filan oynamadım extra programda makineye sokmadım.(yani görünüm tema boot vs.. ayarlamak için bir şey koymadım) standart win 7 32 bit

fazlaca program var acaba ondanmı diye düşündüm ama vistada da vardı.hatta daha fazla program yüklüydü.
tek fark karspersky nin 7.0 sürümü yerine 2010 sürümü kullanıyor olmam.(malum bilirsiniz:)bu yüzden tanılamalı başlangıç yaptım (sadece temel bileşenler yüklensin diye) tüm görünüm aero ayarlarını sıfırlayıp görünüm ayarlarını klasik windows a döndürdüm terformansı artar diye, yine olmadı.(farklı bir sorun bu çözücez ama kimbile neresinde)

driverlere gelince hepsini win7 kendi buldu yükledi extra bir çalışmam olmadı, acaba olmalımıydı...

OSMAN BAĞÇEVAN
18-11-2009, 08:55   |  #4  
Denetmen
6,606 mesaj

estağfullah , birşey öğrettiğimiz yok ki hoca olalım..açın bakın google ye orada da yazdıklarımız yazıyor...

windows 7 yi bayadır kullanıyorumda , bu tarz bir sorun daha önceden görmedim..Windows 7 forumunu takip ediyorum ki bayadır takip etmeme rağmen bu sizin sorununuzu ilk kez duyuyorum..Yani ben buradan anlıyorum ki genel olarak bir sorun yok , sizin gibi özel kişilerde sorun olabiliyor (seçilmiş insansınızdır belkim :))

ekstra programlarınızı bilgisayarınıza sokmayarak iyi yaptınız ki , çoğu kişi windows 7 ye geçtikten sonra eski sürücülerinin bulunduğu anakartın cd sini takar ve eski sürücüleri(o sürücüler belki vista ya bile uyumlu değil)yüklemeye çalışır..İşte sonrada windows 7 forumuna gelir  bas bas bağırır ,XP XP XP diye...

aero temasını kaldırıyorsa ekran kartınız iyi birşey olmalı..Ekran kartınızın sürücüsünü yüklemeyip , bunları yaparsanız da bu sorunla karşılabileşiceğinizi düşünüyorum,tahmin ediyorum tabiki..diğer yandanda klasörlerin bulunduğu hard disk
''null29 ben yavaşım, bende sorun olabilir , sıcaklığım belki aşırı derecede bilmiyorsun sen '' diyebilir size :)
bios ayarlarınızında güncel ve doğru yapılandığını farzedersem , bu yüksek olasılık.Bios ayarlarınızı yanlış yapılandırırsanız ise , hard diskinizi okumaması yada böle sorunlar çıkacağı belli değil ama işte yanlışlıkdan herşey olabilir..Örnek olarak da O.C u verebilirim..

Ekstra olarak  sizin , işlemcinizin chipset i, ekran kartınızın sürücüsünü ve son olarak ise ses kartınızın sürücüsünü yüklemeniz gerekiyor..
Ekran kartınızın güncel sürücüsünü , ekran kartı üreticisinin sitesinden ,
İşlemcinizin chipseti ni , işlemcinizi üreticinizin sitesinden ,
ses kartınızın sürücüsünü , ses kartı üreticinizin sitesinden,
indirebilirsiniz..Bulamazsanızda yardımcı olabiliriz..

Son olarak da şunu söleyim ki yanlış birşey yapmayın , güncel sürücüleri indirin ve windows 7 ile uyumlu olup olmadığına bakın..
He o sürücüleri ister yedeklersiniz , ister her formattan sonra güncel sürücüleri indirirsiniz orası size kalmış..

Ben bu üretici sitelerini bilmem derseniz de Driver Genius yada bu gibi programın tarzında program tavsiye ederim..Windows 7 ile uyumlu olacak tabi..Otomatik sürücünüzü bulur , yükle dersiniz yükler ..bu kadar basit bir program..

null29
18-11-2009, 13:44   |  #5  
OP Yeni Üye
29 mesaj

hocam ekran kartım onbord.(kusura bakmayın bir önceki mesajda yanlış bir cümle kurarak sizi yanılmışım, yaptıgım performans seçeneklerindeki görsel efekt uygulamalarını sıfırlamak olmuştu zaten çözüm alamayınca eski durumuna getirdim)

siz driverleri güncelleyin dediğinizde aygıt yöneticisine baktım sorunsuzdu aygıt yöneticisinden güncelle dedim tüm aygıtlar günceldi daha iyi bir sürücü yok uyarısı geldi.bulamadı yani

ilginçtir yaklaşık 1 aydan olmuştur win7 kullanalı 1 aydır devameden bu sorun nasıl olduysa şuan bu makinada düzeldi makine ucuyor amane yaptımda düzeldi anlamıyorum.diğer makine hala aynı durumda.

düzelen makinada sistem geri yüklemesi yaptım acaba ne yaptık diye msn discovery yüklemişim birde oyun kaldırmışım geri yükledim 3 gün öncesine msndiscovery bu gun yüklemiştim.oyunu 3 gün önce kaldırmıştım. geri yükledikten sonra aynı yavaş klasörlere girme yavaş word olayı devam etti hatta birde karsperky lisansı kara listeye düşmüştü geri yüklemeyi geri alınca.herşey yine düzeldi.

şimdi diger makineyle uğraşıyorum düzeltebilme umudu ile ama ne yaptıkta düzeldi anlayamadığımdan.discovery onada kurdum kaldırdım birşey değişmedi.düzelen bilgisayarın çalışan hizmetleri ile diğer makinenin hizmetlerini karşılaştırdım.aynı hale geterdim.yaptıgım ne varsa ki birşey yapmadımya işte böyle anlamsız şeyler!! düzelmemiş makineyede yaptım ama nafile.. neyse çıkarcam bir şekilde bulucaz bunun çözümünü.

son olarak  Driver Genius un driver bulma özelliği ile microsoftun otomatik driver bulma özelliği aynı işi görmüyormu.

Kapalı Hesap (153334)
18-11-2009, 13:54   |  #6  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 187
6,419 mesaj

Arkadaşım anti vürüsünü önce güncellemeni önerir ve sorunun bilgisayarına sızan vürüsten kaynaklandıgını sanıyorum.Windows 7 yi kurarken temiz kurulum yapmanızı vistanın artıklarının tamamen silinmesi için temiz format çekmenizi öneririm.

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (156667) ~ 18 Kasım 2009 13:55
null29
18-11-2009, 13:58   |  #7  
OP Yeni Üye
29 mesaj

hocam ilgilendiğiniz için sizede çok tşk ederim.

her iki makineyede win7 yi temiz kurulum yaparak yükledim hatta fdisk çektim:)

antivirüs yazılımı olarak ta karspersky 2010 kullanıyorum.ben driverlerden şüphelenmeye başladım.

piRe_
18-11-2009, 14:03   |  #8  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,183 mesaj

Yeni formatladığınızda böyle bir sorununuzun olması düşündürücü. Yeni formatlamış olmasaydınız başlat>cmd satırına rundll32.exe advapi32.dll,ProcessIdleTasks yazıp işlemin bitmesini bekleyin, klasörler arası geçişiniz hızlanacaktır diyecektim. İşlemin bittiğini anlamak için kasanın hdd ışığına bakabilirsiniz. Işık söndüğünde işlem tamamdır.

Kapalı Hesap (153334)
18-11-2009, 14:04   |  #9  
Kapalı Hesap
6,419 mesaj

Makineye sıfırdan yükle anti vürüs kurmadan dene.Birde sata ve anakart driverlarını güncellemeyi dene.Bilgisayar yönetiminden(disk yönetimi) fotosunu gönderebilirmisin.

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (156667) ~ 18 Kasım 2009 14:08
null29
18-11-2009, 14:09   |  #10  
OP Yeni Üye
29 mesaj

rundll32.exe advapi32.dll,ProcessIdleTasks hocam bu nedir? işlevi?

sensible13
18-11-2009, 14:09   |  #11  
sensible13 avatarı
Yeni Üye
49 mesaj

bu bi sorun mu bilmiyom ama bende de böyle bi şey var klasörü tıklayınca 1 saniye bekliyo ki eskiden pat pat diye tıklardı hiç beklemeden bazen 07.5 saniye oluyor ben çok dert etmiyorum ama böyle bi şey var driverların hepsi güncel driver uptader programından baktım kasperksy internet security 2010 kullanıyom virüs yok ve windowsum orjinal dediğim gibi pek dert etmiyom ama böyle bi şey bende de var.

Son Düzenleme: sensible13 ~ 18 Kasım 2009 14:11
null29
18-11-2009, 14:19   |  #12  
OP Yeni Üye
29 mesaj

http://www.resimupload.com/ds228278489_disk.html

disk görüntüsü

sorunki hemde ne sorun diger bu makine düzelince diğer makinedeki sorun gözümde daha da büyüdü tak tak seri açılması varken bekle bekle bekle sinir bozucu.
ha üstatlar bu makine düzelen makine.diğer makinede harici disk yok zaten.

rundll32.exe advapi32.dll,ProcessIdleTasks bu komutu yazan arkadaşım nedir diye sormuştum googleye yazar yazmaz ne olduğu belli olduda sorum şu bunu sen yazdında performansın artımı.zira kimse iyi bahsetmiyor. :) ki benim performansta bir sıkıntım yok.yüklü tüm programları antivirüsü vs.. devre dışı olarak ta açsam yine o klasörlere girerken bekleme sorunu geliyor.

Son Düzenleme: null29 ~ 18 Kasım 2009 14:47
Kapalı Hesap (153334)
18-11-2009, 14:44   |  #13  
Kapalı Hesap
6,419 mesaj

Ativürüsten oldugunu idda etmiyorum ama çoğu antivüs programının kurulum aşamasında kaçırıdıgımız yada ayarlarında gizli olan bazı ufak detaylar mevcut.Örnek Nod ss 3 veya 4 sümünde kurulumda görünen ayar gibi.Enable dersen sistemi max koruyor sürekli tarıyor, işlemciye giden herşeyi takip ediyor hdd nin ve işlemciye biraz yük biniyor buda dosyaların geç açılmasına sebep oluyor.Altaki disble seçenegi ise kastırmıyor ama sürekli taramadıgı için daha geç vürüs buluyor.
Resmine baktım gerçekten fdisk yapmışsın güzel, ama kaçırdıgın bir nokta olmuş fdisk yapıldıktan sonra windows 7 hdd yi tekrar uçurup windows 7 nin kendi partion olayını yapman gerekirdi.Mavi mantıksal sürücü yazan yer windows 7 de sorun yaratabilir.Oyüzden windows 7 dvd sini tak Hdd tamamını windows 7 ile şekillendir ve formatla.Şu 100mb yazan yeri silmeyin.Birde 160gb lık hdd ni master(efendi-sata1) yap diğer 1tb hdd ise slave(köle-sata2) yap. 

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (156667) ~ 18 Kasım 2009 14:59
null29
18-11-2009, 14:57   |  #14  
OP Yeni Üye
29 mesaj

hocam öyle yaparsak bölümlemenin bir mantıgı kalırmı.c giderse d de gider zaten yanlışmıyım.

şunuda ekliyeyim bu makine şuan normalleşti.yani gönderdiğim ekran görüntüsündeki makin düzgün çalışıyor. iki makine var ve bu makinenin neden normalleştiğini de anlayamamakla beraber diğer makinenin hala sorunu devam ettirmesinede anlam veremiyorum.

Son Düzenleme: null29 ~ 18 Kasım 2009 15:00
piRe_
18-11-2009, 14:59   |  #15  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,183 mesaj
Alıntı: null29  
http://www.resimupload.com/ds228278489_disk.html

disk görüntüsü

sorunki hemde ne sorun diger bu makine düzelince diğer makinedeki sorun gözümde daha da büyüdü tak tak seri açılması varken bekle bekle bekle sinir bozucu.
ha üstatlar bu makine düzelen makine.diğer makinede harici disk yok zaten.

rundll32.exe advapi32.dll,ProcessIdleTasks bu komutu yazan arkadaşım nedir diye sormuştum googleye yazar yazmaz ne olduğu belli olduda sorum şu bunu sen yazdında performansın artımı.zira kimse iyi bahsetmiyor. :) ki benim performansta bir sıkıntım yok.yüklü tüm programları antivirüsü vs.. devre dışı olarak ta açsam yine o klasörlere girerken bekleme sorunu geliyor.

Google'da yazanlar yada başkalarının yorumları beni bağlamaz ben doğru bildiğimi yazarım.
O komutu uyguladığınızda dfrgntfs.exe çalışmaya başlar ve disk birleştiricisi çalışır. Bu sayede klasörler arasındaki dolaşımınız hızlanır. Ben yavaşlama hissettiğimde ve gerektiğinde bu işlemi daima uygularım.

Kapalı Hesap (153334)
18-11-2009, 15:01   |  #16  
Kapalı Hesap
6,419 mesaj
Alıntı: null29  
hocam öyle yaparsak bölümlemenin bir mantıgı kalırmı.c giderse d de gider zaten yanlışmıyım.

şunuda ekliyeyim bu makine şuan normalleşti.yani gönderdiğim ekran görüntüsündeki makin düzgün çalışıyor. iki makine var ve bu makinenin neden normalleştiğini de anlayamamakla beraber diğer makinenin hala sorunu devam ettirmesinede anlam veremiyorum.

Bende C: D: diye ayrıdım ama windows 7 de bölümlemeyi böyle yapıyor.Windows 7 kuruluyken yapma dinamik diske dönüştürür (sarı olur) ozaman C: yi formatlarsan D: de uçar.Anti vürüs programın ilk yüklendiginde bilgisayara sürekli heryeri tarar sen farketmezsin tarama bitince agırlaşma kaybolur diskin hızlanır klasörlere çabuk ulaşırsın.

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (156667) ~ 18 Kasım 2009 15:05
sinan354
18-11-2009, 15:09   |  #17  
Yıllanmış Üye
533 mesaj

Arkadaşlar benzer sorun bende de oldu.c ve d ye bölme ile alakalı değil bende iki hdd var bölünmemiş olarak yine aynısı oluyor.hatta antivirüs yüklemeden önce de bu yavaşlık söz konusu.bu yavaş geçişler benim de canımı çok sıktı.bi yolunu bulamadım.şu an vista kullanıyorum her şey takır takır geçiyor.

null29
18-11-2009, 15:23   |  #18  
OP Yeni Üye
29 mesaj

meger ne kadar çok varmışız...:)

Kapalı Hesap (153334)
18-11-2009, 15:59   |  #19  
Kapalı Hesap
6,419 mesaj
Alıntı: sinan354  
Arkadaşlar benzer sorun bende de oldu.c ve d ye bölme ile alakalı değil bende iki hdd var bölünmemiş olarak yine aynısı oluyor.hatta antivirüs yüklemeden önce de bu yavaşlık söz konusu.bu yavaş geçişler benim de canımı çok sıktı.bi yolunu bulamadım.şu an vista kullanıyorum her şey takır takır geçiyor.
Windows 7 dede tıkır tıkır çalışıyor.Sorun sizde normalde vista kurdugumda bendede olurdu ama windows 7 de böyle bişey olmadı.
Bilgisayarımın windows 7 deki hızı videosu.Yalnız fps az birde program iyi değil.Normalde bundan daha hızlı çalışıyor özellikle o 128gb pack i yükledikten sonra baya bir hızlandı.
Video
http://rapidshare.com/files/3087 ... 8-15.44.23.rar.html
32bit 4gb ve üzeri ram destegi sağlayan yazılım.Crack midir nedir bilgisayar xp gibi oldu.:)
http://www.kiloupload.com/file/0 ... .x86.04.08.2009.exe

sensible13
18-11-2009, 16:34   |  #20  
sensible13 avatarı
Yeni Üye
49 mesaj

arkadaşlar ne kadar doğru bilmiyorum ama forumdonanim dan bi arkadaş da aynı sorunla karşılaşmış ve kullandığı antivirüs programı olan kis 2010'u kaldırınca sorun ortadan kalkmış bi denemkte fayda var,ben akşam denicem dışarı çıkıcam şimdi düzelirse bende uygularım.

sinan354
18-11-2009, 16:58   |  #21  
Yıllanmış Üye
533 mesaj
Alıntı: DETROID_35  
Windows 7 dede tıkır tıkır çalışıyor.Sorun sizde normalde vista kurdugumda bendede olurdu ama windows 7 de böyle bişey olmadı.
Bilgisayarımın windows 7 deki hızı videosu.Yalnız fps az birde program iyi değil.Normalde bundan daha hızlı çalışıyor özellikle o 128gb pack i yükledikten sonra baya bir hızlandı.
Video
http://rapidshare.com/files/3087 ... 8-15.44.23.rar.html
32bit 4gb ve üzeri ram destegi sağlayan yazılım.Crack midir nedir bilgisayar xp gibi oldu.:)
http://www.kiloupload.com/file/0 ... .x86.04.08.2009.exe

Bilmediğin konular hakkında yorum yapma istersen.Bilgisayarın nasıl kurulacağını herhalde biliyoruz.sorun sizde derken yani uydururken neden kaynaklandığını da belirtseydin o kadar biliyorsan.kaç defa denedim yaa.bilip bilmeden konuşmayın şöle.zaten olayın sürücü ile de alaksı yok.nasıl vista ilk kurulup masa üstü geldiğinde klasörler arasında gezmeyi denediysem win7de de denedim ama bariz bi şekilde win7 yavaş kalıyor ya da kasılıyor.

ibrahim19
18-11-2009, 17:33   |  #22  
Yıllanmış Üye
635 mesaj

parçalanmış disk problemi gibi geldi bana birleştirmeniz olayı düzelte bilir

Kapalı Hesap (153334)
18-11-2009, 17:42   |  #23  
Kapalı Hesap
6,419 mesaj
Alıntı: sinan354  
Bilmediğin konular hakkında yorum yapma istersen.Bilgisayarın nasıl kurulacağını herhalde biliyoruz.sorun sizde derken yani uydururken neden kaynaklandığını da belirtseydin o kadar biliyorsan.kaç defa denedim yaa.bilip bilmeden konuşmayın şöle.zaten olayın sürücü ile de alaksı yok.nasıl vista ilk kurulup masa üstü geldiğinde klasörler arasında gezmeyi denediysem win7de de denedim ama bariz bi şekilde win7 yavaş kalıyor ya da kasılıyor.
Arkadaşım bak bu konuyu bilmiyordum söyledigin iyi oldu.Benim p4 de takır takır çalışan bilgisayar işte sende takılıyor tabiki bu windows 7 nin suçu neden sende takılırken bizde takılmıyor değil mi.Sorunun ne olduğunu ancak iyice detaylı şekilde öğrenirsen ozaman yardımcı olursun.Vista bugune kadar kullandığım en agır sistem bana vistadan söz etme.Yavaşlıgın nedenini araştırırsan bulursun ben sana değil Arkadaşa yardımcı oldum ayrıca.

OSMAN BAĞÇEVAN
18-11-2009, 21:14   |  #24  
Denetmen
6,606 mesaj

resimde anlatmaya çalıştım..
2 işlem uygulayın bakalım :

1.denetim masası/klasör seçenekler
buradan ulaşabilirsiniz..
resimde ki gibi yaptıktan sonra resimler , diğer okun gösterdiği şekilde göstercek..İnşallah anladınız..
2.Bilgisayarım'a sağ tıklayın/özellikler/gelişmiş sistem ayarları/
deyince direk 2. olarak kırmızıyla gösterdiğim ekran gelicek.Oradan performans a tıklayıp , açılan kutucukta
gereksiz ne var ne yoksa kapatın..Benim hepsi kapalı ama aero efekti açık..Siz hepsini kapatırsanız aero da kapanıcak ona göre kapatın..

Şimdi bir başka çözüm yoluda regedit den geçiyor..
çalıştır ı açtıktan sonra regedit yazıyor ve enter e basıyoruz..
https://www.chip.com.tr/blog/osma ... ir-nerede_3898.html
ve iki resimde ki değerleri de uyguladıktan sonra sistemimizi yeniden başlatıyoruz..Ve Chip Online ye sorununuzun çözülüp , çözülmediğini sölüyoruz :)

Son Düzenleme: OSMAN BAĞÇEVAN ~ 18 Kasım 2009 21:15
sensible13
19-11-2009, 00:52   |  #25  
sensible13 avatarı
Yeni Üye
49 mesaj

ilk önce osman arkadaşımın önerdiği çözümleri denedim az bi şey farketti sonra kis 2010'u kaldırdım tamamen sorun ortadan kalktı.klasörler arası geçişler eskisi gibi inanılmaz hızlandı.şimdi asıl sorun nis 2010 yüklesem yine aynısı olur mu ya da kis 2010 dışında önerebilceğiniz bir antivirüs programı var mı?