Neden AMD ciyiz ?

Z1mBaBwE
04-04-2009, 09:46   |  #26  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2,674 mesaj

AMD işlemci ve ekran kartlarından, gigabyte anakarttan,Tagan psu dan,corsair ramlerden,Thermaltake kasalardan,WD HDD lerden,Sony nec cd-DVD sürücülerden asla şaşmam nvidia yazılım desteği olmasa performans olarak aslında AMD nin kartlarının çok gerisinde teknolojiside eski AMD oyun firmalarıyla anlaşsa asıl performansı siz o zaman görün.

titi_boss_14
04-04-2009, 11:13   |  #27  
Yıllanmış Üye
892 mesaj

HEMEN NOT ALIYIM... :)

Z1mBaBwE
04-04-2009, 11:28   |  #28  
Yıllanmış Üye
2,674 mesaj

Ağzı kulaklarına varıyor

Ahmet_79
04-04-2009, 13:27   |  #29  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
11,538 mesaj
R3QU3M
AMD işlemci ve ekran kartlarından, gigabyte anakarttan,Tagan psu dan,corsair ramlerden,Thermaltake kasalardan,WD HDD lerden,Sony nec cd-DVD sürücülerden asla şaşmam nvidia yazılım desteği olmasa performans olarak aslında AMD nin kartlarının çok gerisinde teknolojiside eski AMD oyun firmalarıyla anlaşsa asıl performansı siz o zaman görün.
Evet Amd/Ati'nin en büyük eksiği bu, sponsorluk ve yazılım konusunda bir türlü Nvıdıa ile baş edemiyor ki yakın zamanda da böyle bi şey olması biraz zor gibi, Nvıdıa kendini aştı artık x86 lisansını iptal ettiği için İntel'e bile posta koyacak duruma geldi vıa'yı satın alıp işlemci pazarına girmeyi hedefliyor ki bu da ne kadar büyük oynadığını açıkça göstermekte.

YasinC
04-04-2009, 13:40   |  #30  
Yıllanmış Üye
2,472 mesaj
Diablotical
Ben yokken güzel yorumlar gelmiş arkadaşlar klavyenize sağlık.
Böyle bir paylaşım ve duruma açıklık getiren böyle bir bilgi beraberinde kavga getirmedi tebrikler.
Her zaman intel amd kavgası olurdu ancak bu bilgiden sonra herşey ortada. Evet intel performanslı ama ne pahasına,ayrıca yakın zamanda AMD teknolojilerine dönüş yapacağıda aşikar.
nvidia yorumlarıda gelmiş ancak nVidia nın da aşağı kalır yanı yok tamam performanslı ancak nasıl ? :)
çift işlemcili diye piyasaya sürdükleri ekran kartlarının 2 tane 8800 i tost edip yaptıklarını erken unutuyoruz ATI r770 r790 diyerek alıp başını yürüdüğü yeni teknolojileri karşısında. gddr5 ide unutmamak lasım. Ama nVidia ya sempatim yok deil sırf Linux da iyi diye :) 4850 yi bi kenara koyup 6600 gt alasım var linuxda daha iyi :)
neyse herkese teşekürler. saygı
9800GX2 3870X2 karşısına çıkarıldı çift gpu bunu unutmuş değilim fiyatıda uçuktu ama sonuç olarak NVİDİA gerek yazılım gerek performansta ilerde

sihirbaz_
04-04-2009, 15:21   |  #31  
Yıllanmış Üye
298 mesaj
ahmet79
Evet Amd/Ati'nin en büyük eksiği bu, sponsorluk ve yazılım konusunda bir türlü Nvıdıa ile baş edemiyor ki yakın zamanda da böyle bi şey olması biraz zor gibi, Nvıdıa kendini aştı artık x86 lisansını iptal ettiği için İntel'e bile posta koyacak duruma geldi vıa'yı satın alıp işlemci pazarına girmeyi hedefliyor ki bu da ne kadar büyük oynadığını açıkça göstermekte.
evet intelde, nvidia'nın tegra'sını duyurduğundan ve işlemci üretmek için gelecek planlarından oldukça tedirgin gibi görünüyor.

zira cuda ile zaten bilinen grafik yongalarının kayar nokta (karmaşık matemetik hesapları) hesaplamadaki başarıları açıkça ortaya kondu.

ancak aşılması gereken pek çok engel var; gerekli yazılım desteği, çalıştıracak platformların hazırlığı ve ciddi seviyelerdeki güç tüketimi...

ömrümüz yeterse zamanla bunların aşıldığını ve şuan kullandıklarımızı hilkat garibesine çeviren sistemleri belki görürüz...

H@ckerCesur
04-04-2009, 20:46   |  #32  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,881 mesaj

Eskiden kulaktan duyma bilgilerle amdyi karalayanlardandım. Fakat amd gerçeklerini ögrendikten sonra amd ye sempati duymaya başladım. P4 olan eski sistemimi degiştirdigim zaman amd alacagım. Amd / Ati

Ayrıca oyunlarda da hep amd sistemler üstün. Forever amd

eger amd olmasaydı intel işlemciler 2 kat daha pahalı olurdu Göz kırpma

Z1mBaBwE
04-04-2009, 21:32   |  #33  
Yıllanmış Üye
2,674 mesaj
YasinC
9800GX2 3870X2 karşısına çıkarıldı çift gpu bunu unutmuş değilim fiyatıda uçuktu ama sonuç olarak NVİDİA gerek yazılım gerek performansta
Yazılım desteği iyi olmasa performansı olmaz zaten normalde bakarsak nvidia teknolojik bakımdan AMD den geride çoğu oyun nvidia destekli olduğu halde HD4xxx serisi ati desteği olmamasına rağmen nvidianın kartlarıyla hemen hemen aynı performansı verdi ve bazı kartları ile nvidiayı geçti buda AMD nin ne kadar sağlam teknoloji kullandığını gösteriyor yazılım desteği olmamasına rağmen nvidianın kartlarıyla aynı sonuçları alıyorsa hatta daha yüksek performans veriyorsa bu teknolojisinin nvidia dan çok çok daha iyi olduğunu gösterir ah birde AMD desteği olsa oyunlarda gerçek performans neymiş o zaman görürsünüz.

Diablotical
05-04-2009, 03:49   |  #34  
OP Yıllanmış Üye
593 mesaj
H@ckerCesur
Eskiden kulaktan duyma bilgilerle amdyi karalayanlardandım. Fakat amd gerçeklerini ögrendikten sonra amd ye sempati duymaya başladım. P4 olan eski sistemimi degiştirdigim zaman amd alacagım. Amd / Ati

Ayrıca oyunlarda da hep amd sistemler üstün. Forever amd

eger amd olmasaydı intel işlemciler 2 kat daha pahalı olurdu Göz kırpma

Tebrik ederim arkadaşım böyle birşeyi kendine itiraf edebildiğin ve bizimle paylaşabildiğin için.
Saygı duydum.
Keşke diğer kulaktan duyma bilgilerle AMD yi aşağılayan insanlarda kendilerine bu itirafta bulunabilseler.
Pahalı çünkü iyi demeseler. Ardındaki gerçeğe baksalar. Kimse araştırıp da gerçeği öğreneyim demiyoda 10 sene önceki işlemciler ile kıyas yapıp akıllarınca AMD ısınıyor performansı kötü diyorlar.
Evet AMD bu işe intelden aldığı işlemcilere AMD damgası vurarak ( hatta intelin ismide yazardı bu işlemcilerde kimse bilmez) ama bi kaç optimizasyon ile daha performanslı hala getirerek satardı. O köprünün altından çok sular aktı ve bugüne geldik boynuz kulağı geçti arkadaşlar. Biz AMD ci olarak bu gerçeği hiç inkar etmedik AMD o günlerden bu günlere geldi çünkü amacı sadece para kazanmak değil. F\P işlemci ve ekran kartlarından ben bunu çıkarırım 1 milyar doları geçkin zararından bunu çıkarıyorum.
saygılar sevgiler.

elsad
05-04-2009, 06:22   |  #35  
Üye
71 mesaj

amd islemcili toshiba a30017g makinam vardi bilgisayardan cok isiticiya benziyordu kenarindan alev puskuruyordu nesi guzel amd nin?
simdi intel kullaniyorum oyun disinda hic isi yok

Z1mBaBwE
05-04-2009, 09:19   |  #36  
Yıllanmış Üye
2,674 mesaj

Teknik serviste uzun süre turıon x2 ultra kullandık oyun oynadık saatlerce notebook un kasası ılıktı aşrı ısınma söz konusu değil sizin kullandığınız notebook un işlemci büyük bir ihtimal 90nm eski bir işlemci ve ısınması doğal AMD nin nesi var diyorsunuzda intelin sözde performansı yok test sonuçlarını intel kendine uyarlattı üstün performans benim diyor fasa fiso geçenlerde 4GB kıngston hyperx DDR2 1066 ramli core 2 quad Q9550 işlemcili bir sistem geldi sorunluydu sorununu giderdik bios uptade ile crysis warhead ı sıkıştırcaz 5.7GB boyutu var neyse sıkıştırmaya başladık 47 dk sıkıştırmasını bekledik bumu üstün performans aynı işlemci Athlon x2 6000 ile yaptırdık 30dk da bitirdi zamanında benimde intel işlemcili sistemim vardı P4 3.00 1GB ram vardı oyunlarda beni kanser ediyordu takılıp kalıyordu kasaya bir tekme bir baktım oyuna girmiş illa tekmelemek gerekiyor intelleri valla AMD stabil hızlı çalışıyor şuan athlon 3000+ AM2 kullanmaktayım hızı bana yeterli geliyor ama sıkıştırma yaparken artık yaşlandığını belli ediyor çok yakında değiştiricem.

gelefsane
16-05-2009, 18:35   |  #37  
Yıllanmış Üye
353 mesaj
elsad
amd islemcili toshiba a30017g makinam vardi bilgisayardan cok isiticiya benziyordu kenarindan alev puskuruyordu nesi guzel amd nin?BeğenmedimBeğenmedimBeğenmedim
simdi intel kullaniyorum oyun disinda hic isi
senin bilgisayar dandikse amdnin 10 yıl önceki işlemcilerini kulanıyorsan amd ne yapsın buna?aynı şey intel içinde geçerli.gidipde celeron işlemciyle atıyorum mesela crysis oynamaya kalkışırsan o da terler kıcından nefes alır.parayı sayıp döktürmüşsün intele sonra da kalkıp iyi etmişim diye uyanık havasına yatma...gerci sende haklısısın diğer tüm intelciler gibi insan psikolojisi kazıklanmayı kim kabullenebilirki...Terleme

ycsycs1907
25-05-2009, 04:38   |  #38  
Yeni Üye
37 mesaj

arkadaslar bende su anda (6 sene oldu bu pc ye :D)
Intel Celeron 2.40 işlemci
40 GB HDD
256 MB Ram
128 MB ATİ Redeon 9200 Se
sistemim var.Ram 256 oldugundan HDD e  yuklenıyo sitem bu durumca HDD asırı yukten ses  cıkarıyo :D 1 gb ram alsam bu sorun duzelır bu halde PES 2009 oynatıyo bu makına seviyorum ya ben bunuuu :D

Firat982
25-05-2009, 09:12   |  #39  
Yıllanmış Üye
162 mesaj

Bu topici not edeceğim...Gerekli zamanda lazım olack çünkü :)...

Neyse bir kaç şeyde örnekleme yaparak eklemek istiyorum.Elimde 100 dolarlık AMD 8450(3 çekirdek) ve 100 dolarlık gigabayte anakart var...Ve bunlar bilgisayarımın yeni modifye olmuş hali.kingston ddr2 hyperx ve 4850 ekrankartı desteğiyle Sonucu örnekleme yaparak anlatacak olursam..GTA4 gibi istisna bir oyunu 1 kere bile takılmadan aralıksız 4-5 saat en üst değer olan highest(sıralama high,very high,higest tir) ayarlarda akıcı bir şekilde maxiumum işlemci 52 derece ekran kartı 58 derecelede oynayabiliyorsam.ve eski işlemcim amd 3500'ün 2006-2009 arasında bir kez bile beni yarı yolda bırakmamış ve sadece bir kere restart atmışsa(anakart ısınması) ve değiştirme sebebimin ekran kartımın shader desteği vermemesi yüzündense.Tercihimin niye hala AMD olduğunu anlatabilmişimdir umarm..AMD GERÇEKTEN FİYAT/PERFORMANS GÖSTERGESİDİR

Son Düzenleme: Firat982 ~ 25 Mayıs 2009 09:22
black_flood
25-05-2009, 11:56   |  #40  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj

amd'nin ofis ve diğer uygulamalardagayet iyi olduğunu söyleyebilirim işlem hacmi çok geniş işlemciler üretmekte vede uzun ömürlüler.sql veritabanlı işlemleri bile düşünmeksizin seri şekilde işleyebilmektedir.bunların dışında eğer bir karşılaştırma yapacak olursak eski athlon 3200+ soket 939 işlemcilerden oluşan yapılarda bile yeterli ram var ise vista sorunsuz çalışabilmekte iken core2 duo harici olan yapılarında intelin çok ağır ve hantal çalışmakta helke tek çekirdeklilerde çalışmıyor gibi bişey vista.amd ilk 64 işlemci çıkardığında verdiği sözün hakkını verebilmekteyken intelde malesef bu yok.ilk çıktığında soket 754'te dahil xp64 sonrası çıkacak tüm işletim sistemleri ve yazılımları çalıştırabilir derken intel gülüyordu ama kendisi yapamadı zırt bırt yeni işlemci ve anakart üretip aynı dairede dönüp duruyor.ama amd ufak tefek yenilikler ile sürekli arayı kapatıp öne geçebilmekte.
ayrıca opteron işlemcileride xeon intelden kat ve kat daha iyi ve güçlü.banamısın demiyor yüke intel xeon'un işlemci kullanımında köklediği uygulamalarda %70 civarı cpu kullanımı opteronlarda.
ayrıca server işlemci opteronlarda çok

Firat982
25-05-2009, 14:44   |  #41  
Yıllanmış Üye
162 mesaj
Firat982
Bu topici not edeceğim...Gerekli zamanda lazım olack çünkü :)...

Neyse bir kaç şeyde örnekleme yaparak eklemek istiyorum.Elimde 100 dolarlık AMD 8450(3 çekirdek) ve 100 dolarlık gigabayte anakart var...Ve bunlar bilgisayarımın yeni modifye olmuş hali.kingston ddr2 hyperx ve 4850 ekrankartı desteğiyle Sonucu örnekleme yaparak anlatacak olursam..GTA4 gibi istisna bir oyunu 1 kere bile takılmadan aralıksız 4-5 saat en üst değer olan highest(sıralama high,very high,higest tir) ayarlarda akıcı bir şekilde maxiumum işlemci 52 derece ekran kartı 58 derecelede oynayabiliyorsam.ve eski işlemcim amd 3500'ün 2006-2009 arasında bir kez bile beni yarı yolda bırakmamış ve sadece bir kere restart atmışsa(anakart ısınması) ve değiştirme sebebimin ekran kartımın shader desteği vermemesi yüzündense.Tercihimin niye hala AMD olduğunu anlatabilmişimdir umarm..AMD GERÇEKTEN FİYAT/PERFORMANS GÖ

Bana bir İNTEL kullanan arkadaş 100 dolarlık bir işlemci  ve 100 dolarlık bir ana kartla bu dediklerini bende yapabilirim diyebilirmi(ram ve ekran kartı aynı)?..Bu dediğim performansı alması için en az 200 dolarlık işlemci ve nerdeyse fiyatı bir o kadar olacak anakartla ancaaa yapabilir.Varsa aksini idda eden kanıtlasın

ycsycs1907
25-05-2009, 15:39   |  #42  
Yeni Üye
37 mesaj
Firat982
Bana bir İNTEL kullanan arkadaş 100 dolarlık bir işlemci  ve 100 dolarlık bir ana kartla bu dediklerini bende yapabilirim diyebilirmi(ram ve ekran kartı aynı)?..Bu dediğim performansı alması için en az 200 dolarlık işlemci ve nerdeyse fiyatı bir o kadar olacak anakartla ancaaa yapabilir.Varsa aksini idda eden kanıtlası
arkadasım yanlıs yapıyosunuz bu karsılastırmaları.Nasıl nokia sanmsungtan pahalı ise intelde amd den pahalı fiyatla karsılastırma yapılmaz performans için.100 dolarlık AMD işlemci ve Anakartının markasını yaz bizde ona göre aynı özellikte inteli karsılastıralım.Fiyatla performans ölçülmez.!!

Firat982
25-05-2009, 15:53   |  #43  
Yıllanmış Üye
162 mesaj
ycsycs1907
arkadasım yanlıs yapıyosunuz bu karsılastırmaları.Nasıl nokia sanmsungtan pahalı ise intelde amd den pahalı fiyatla karsılastırma yapılmaz performans için.100 dolarlık AMD işlemci ve Anakartının markasını yaz bizde ona göre aynı özellikte inteli karsılastıralım.Fiyatla performans ölçülmez.!!
İşlemcim amd 8450(3 çekirdek) ve anakartım gigabayte GA-MA770-UD3 (AMD 770, GLAN, SATA, RAID, AM2+) ve kasamdada ekstra bir soğutma sistemi takılı değil..
Sonuçta herşeyden önce ben bir tüketicimiyim.Peki burada ben neyi düşünürüm..Cebimdeki paranın en azıyla alabileceğim en iyi kalite ve avantajı düşünürüm..Yine idda ediyorum bana istisna olan GTA4 gibi bir oyunu bu süreklilikte performans gösterecek  100 dolarlık intel  işlemci tavsiye edebilirmisin?

ycsycs1907
25-05-2009, 16:08   |  #44  
Yeni Üye
37 mesaj

Ben sana anlatamadım galiba ya da sen anlamak istemiyosun.
Tamam fiyat olarak düşük o fiyata güzel işlemci ama intelinde o fiyatın üstünde aynı özellikleri tasıyan işlemcisi var yani yok deil
İntel zengin işide deil herkez alabilir 100 dolar deilde 150 dolar ama marka işte !

ycsycs1907
25-05-2009, 16:17   |  #45  
Yeni Üye
37 mesaj
Diablotical
Not: Intel en sonunda bu işin sonunun iyiye varmayacağını görerek i7 işlemcilerde bellek yöneticisini işlemci dışına çıkardı. Eee aklın yolu bir zaten...
İ7 bellek yöneticisini işlemci dısına cıkardı peki sonuç ne oldu ?
hala AMD mi performans bakımından üstün yoksa esdegermi ?

Firat982
25-05-2009, 16:58   |  #46  
Yıllanmış Üye
162 mesaj

Ben zaten intel kötü performanslı bir işlemci demiyorumki...O da sonuçta kaliteli çok iyi bir marka..Yalnız kıyaslamam aynı kaliteli 2 üründen ben bir tüketici olarak fiyatı cebime daha uygun olanı almamın mantıklı olacağından bahsediyorum...Sonuçta bırakalım kendi cebimizi sonuçta maalesef biz bu işlemcileri üretemiyoruz ithal ediyoruz..Peki o zaman niye dışarıya fazladan DOLAR gönderelimkii..
:). Ama intel türk markası olsaydı vede AMD'den pahalı olsaydı o zaman İntel alırdım..

ycsycs1907
25-05-2009, 18:28   |  #47  
Yeni Üye
37 mesaj

sunuy_555555
25-05-2009, 18:38   |  #48  
Yıllanmış Üye
354 mesaj

AMD ATI ve yeni ürünleri

titi_boss_14
25-05-2009, 19:14   |  #49  
Yıllanmış Üye
892 mesaj

YA bence bu forumu 2 ye ayırsınlar AMD CİLER İLE İNTELCİLER ZUHAHAHA

AMD FOREVER BENİM İÇİN HT DE 4000 MHZ İ GÖRÜNDE SONRA  KONUSUN İNTELCİLER HEHEHE

HAA BİDE FOTOKOPİ ÇEKMEZLERSE SEVİNİRİM :)  

ycsycs1907
25-05-2009, 19:32   |  #50  
Yeni Üye
37 mesaj
ycsycs1907