Neden AMD ciyiz ?

YasinC
25-05-2009, 20:26   |  #51  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2,472 mesaj
titi_boss_14
YA bence bu forumu 2 ye ayırsınlar AMD CİLER İLE İNTELCİLER ZUHAHAHA

AMD FOREVER BENİM İÇİN HT DE 4000 MHZ İ GÖRÜNDE SONRA  KONUSUN İNTELCİLER HEHEHE

HAA BİDE FOTOKOPİ ÇEKMEZLERSE SEVİNİRİM :)  

İNTEL QPI ile 6400 de çalışıyorAğzı kulaklarına varıyor

ycsycs1907
25-05-2009, 20:29   |  #52  
Yeni Üye
37 mesaj

beyler bi soru sorduk :
İ7 bellek yöneticisini işlemci dısına cıkardı peki sonuç ne oldu ?
hala AMD mi performans bakımından üstün yoksa esdegermi ?

Diablotical
27-07-2009, 16:26   |  #53  
OP Yıllanmış Üye
593 mesaj
Alıntı: ycsycs1907  
beyler bi soru sorduk :
İ7 sentetik testlerde AMD Phenom 2 lere fark attı diyebiliriz. Ancak oyun testlerinde görülüyorki Phenom 2 nin fark attığıda oluyor genelde başa baş gidiyorlar. İntel destekli oyunlar piyasaya hakim olduğu için ve Sentetik testlerin hepsi İntelci olduğu için bu fark görülüyor. Tabikide İntel çok kaliteli ve performanslı E8*** ve i7 lerden bahsediyorum diğer hiçbir işlemcisi iyi değil intelin eminim hepsini kullanma şansım oldu. Ancak parasının hakkını veremeyen işlemciler şöyleki;

Bir ev kullanıcısı olarak PC yi en çok zorladığımız alan genelde oyunlar,3d smax gibi programlar,sıkıştırma programları. Yani i7 nin en baba işlemcisini alıpta bunu hakkıyla kullanacak değiliz haksızmıyım ? Ancak e8*** sersine bukadar para verip,aynı paraya Phenom 2 alabilecekken, üstüne pahalı bi anakart almak zorunda kalmak biraz saçmalık gibi duruyor. E8*** sersinin kalitesini biliyorum ve seviyorum ancak parası biraz tuzlu :)

Anlatmak istediğim eğer sınırlarını zorlayamayacağımız bir işlemciye yüzlerce dolar vermek ki bu krizde Türkiye halkı için doğru değil. Burada AMD devreye giriyor. Oyunlarda kendini gösteriyor fiyatıyla paramızı cebimizde koyuyor ayrıca İşlemciye vermediğimiz bir kaç yüz doları ekran kartına verip daha iyi performans almamızı sağlıyor.

Asıl sorununda cevabını vermiş oldum galiba İ7 ler harika işlemciler ama pahalı gereksiz ev kullanıcısı için,aynı performansa yakın performans verebilecek çok ucuza AMD ler mevcut. Isınmayan,hantallaşmayan tüm çekirdeklerini doğal ve tam verimde kullanabilen RAM ile ilişkisi hızlı olan oyunlarda yeterli olan,ucuz olan yani tam bize göre be abi dedirten işlemciler.

saygılar

titi_boss_14
27-07-2009, 19:21   |  #54  
Yıllanmış Üye
892 mesaj

İNTELİN AMD DEN ÜSTÜNLÜĞÜ SADECE İŞLEM YÜRÜTME BİRİMLERİNİ AMD DEN DAHA FAZLA SIKISTIRABİLİYOR YANİ AYNI ZAR ÜSTÜNE DAHA FAZLA TRANSİSTÖR YERLEŞTİRİYOR O KADAR
BAŞKA BİR ŞEY YOK ZUHAHAHA

YasinC
27-07-2009, 21:43   |  #55  
Yıllanmış Üye
2,472 mesaj

Lan bir tutturmuşsunuz bütünleşik bellek denetleyicisi AMD yıllardır kullanıyorda ne oldu anca toz yuttu bütün testler yalan söylüyor siz doğruyu söylüyorsunuz öylemi neymiş efendim Phenom2 OC olunca 920 yi geçiyor bilmeyen duysa sanar İnteller OC olmuyor kabul edin işte İntel AMD den çok daha hızlı şimdi atlar birisi İntel in fiyata bak AMd nin Duyan amd bedava sanır zaten bu üst sınıf işlemci alanların çoğunun maddi durumu yerinde Nedense Core İ7 nin en düşük işlemcisi ile kıyaslanma yapılıyor neden bir 975 veya 965 ile kıyaslanmıyorda 920 ile

titi_boss_14
27-07-2009, 22:01   |  #56  
Yıllanmış Üye
892 mesaj

ASIL SİZ KONUSMAYIN ULAN ZUHAHAHA
İLK 6 AYDAN SONRA BİLİYORUZ O İNTEL  İŞLEMCİLERİN HALİNİ 45 NM EN ÇOK ISINAN İŞLEMCİYİ BABAM MI YAPIYOR MİLLET NALET EDİYOR E8*** SERİSİ O.C YAPIN GÖREYİM BOSTA 55-60 IN ALTINA İNMİYOR
SANKİ KULLANMASAK BİLMİYOZ İNTELLERİ PİYASAYI DOMİNE ETMİŞLER SANKİ BİLMİYOZ SENTETİK TESTLERE BAKIN DİYOR İNTERNET SİTELERİNİ BİLE DOMİNE ETTİLER
EL ALTINDAN OEM CİLERE PARA WEREN BABAM SANKİ HEY YAWRUM BE BİZ YERMİYİZ

dextercan
27-07-2009, 22:08   |  #57  
Yıllanmış Üye
1,624 mesaj

Bilip bilmeden asıl sen konuşma.E8500 3.60 ghz boşta 40 tam yükte 50 yi geçmiyor.Ben kullanıyorum.Sen yemişsin ki bayağı dertlisin.

titi_boss_14
27-07-2009, 22:14   |  #58  
Yıllanmış Üye
892 mesaj

aslan sen merak etme biz enayi deiliz masaüstüne 8000 serisi koyacak kadar

o fiyata 8*** eline werecek cok AMD işlemci war 

bunun üstüne 25 dolar koyup

takla attırım ...

dextercan
27-07-2009, 22:18   |  #59  
Yıllanmış Üye
1,624 mesaj

Böyle atıp tutanlarla çok karşılaştım.

Name
29-07-2009, 01:31   |  #60  
Yıllanmış Üye
234 mesaj

Bilgisayarım Casper Oldugu Icın Zorunlu Intel Kullanıcısıyım

Krız Vardı Kendı Topladagım Pc Yı Alamadım  Teknosa Da Kampanya Yapmıstı Zorunlu Aldım Yoksa Sevmem Casper ı :D

Nese AMD VE ATİ Fiyat Performans Ta 1 . Ve Oyle Kalıcak Yeterkı Yanlıs Yollara Sapmasın Gun Gelıcek Bilgisayar Toplayıp Mıllete Satan Buyuk Sırketlerde Akıllanıcak  Amd Islemcılı Bılgısayarlar Topluycaklar Hem Malıyetı Dusuk Hem Performansı Buyuk

Name
29-07-2009, 01:38   |  #61  
Yıllanmış Üye
234 mesaj
Alıntı: YasinC  
Lan bir tutturmuşsunuz bütünleşik bellek denetleyicisi AMD yıllardır kullanıyorda ne oldu anca toz yuttu bütün testler yalan söylüyor siz doğruyu söylüyorsunuz öylemi neymiş efendim Phenom2 OC olunca 920 yi geçiyor bilmeyen duysa sanar İnteller OC olmuyor kabul edin işte İntel AMD den çok daha hızlı şimdi atlar birisi İntel in fiyata bak AMd nin Duyan amd bedava sanır zaten bu üst sınıf işlemci alanların çoğunun maddi durumu yerinde Nedense Core İ7 nin en düşük işlemcisi ile kıyaslanma yapılıyor neden bir 975 veya 965 ile kıyaslanmıyorda 920
Forumdakı Cogu Kısı Bılıyorkı O Testler Intel Islemcılerını Ustun Gosterıcek Sekılde Yapılıyor Ama Yınede Amd Pek Gerı Dusmuyor. Oyun Performanslarına Bak O zaman Amd Nın; Intelı 7 Kat Yerın Dıbıne Nasıl Soktugunu gorursun. Ben Suan Intel Kullanıcısıyım Hıc Zevk Almıyorum Laptop Umda Var AMD Turion 64 İslemcı Var Daha Performanslı Gerısını Sen Dusun . Amd Birazcık On Bellege Onem Verse Intel Toz Yutar

Son Düzenleme: Name ~ 29 Temmuz 2009 01:41
Ahmet_79
29-07-2009, 01:54   |  #62  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
11,538 mesaj
Alıntı: titi_boss_14  
ASIL SİZ KONUSMAYIN ULAN ZUHAHAHA
İLK 6 AYDAN SONRA BİLİYORUZ O İNTEL  İŞLEMCİLERİN HALİNİ 45 NM EN ÇOK ISINAN İŞLEMCİYİ BABAM MI YAPIYOR MİLLET NALET EDİYOR E8*** SERİSİ O.C YAPIN GÖREYİM BOSTA 55-60 IN ALTINA İNMİYOR
SANKİ KULLANMASAK BİLMİYOZ İNTELLERİ PİYASAYI DOMİNE ETMİŞLER SANKİ BİLMİYOZ SENTETİK TESTLERE BAKIN DİYOR İNTERNET SİTELERİNİ BİLE DOMİNE ETTİLER
EL ALTINDAN OEM CİLERE PARA WEREN BABAM SANKİ HEY YAWRUM BE BİZ
titi bazen epey bi mübalağa yapıyorsun:)

bak bu benim imzadaki sistem

o/c li haliyle bile işlemci boşta 40-41 derece
ayrıca E8400 ile de arkadaşıma kurdum bir sistem boşta 22 derece, 3.6 yada 3.8 ghz o/c li haliyle 38-40 derece civarı,

yani amd ne kadar ısınmıyorsa intel de o kadar ısınmıyor,

ya biri seni kandırmış yada sen kendi kendini:)

Son Düzenleme: Ahmet_79 ~ 29 Temmuz 2009 02:02
dextercan
29-07-2009, 02:03   |  #63  
Yıllanmış Üye
1,624 mesaj

Kendi kendini kandıracak kadar akıllı değil başkası bunu kandırmıştır.

man on the moon
29-07-2009, 02:27   |  #64  
man on the moon avatarı
Yıllanmış Üye
2,151 mesaj

--------[ EVEREST Ultimate Edition ]----------------------------------

Sürüm                                             EVEREST v4.50.1330/tr
    Karşılaştırmalı Test Birimi                       2.3.224.0
    Anasayfa                                          http://www.lavalys.com/
    Rapor Türü                                        Rapor Sihirbazı
    Bilgisayar                                        BAYKUS-PC
    Oluşturan                                         baykus
    İşletim Sistemi                                   Microsoft Windows Vista Ultimate 6.1.7600
    Tarih                                             2009-07-29
    Saat                                              02:11

--------[ Algılayıcı ]--------------------------------------------------------------------------------------------------

Algılayıcı Özellikleri:
      Algılayıcı Türü                                   Fintek F71882F  (ISA 600h)
      GPU Algılayıcı Türü                               Diode  (ATI-Diode)
      Anakart Adı                                       MSI MS-7327

Sıcaklıklar:
      Anakart                                           27 °C  (81 °F)
      CPU                                               23 °C  (73 °F)
      CPU #1 / Çekirdek #1                              24 °C  (75 °F)
      CPU #1 / Çekirdek #2                              27 °C  (81 °F)
      GPU dioda                                         35 °C  (95 °F)
      Seagate ST3320620AS                               35 °C  (95 °F)

Soğutucu Fanlar:
      CPU                                               1092 RPM
      Güç Kaynağı                                       1427 RPM

Voltaj Değerleri:
      CPU Çekirdek                                      1.10 V
      +3.3 V                                            3.38 V
      +5 V                                              5.26 V
      +12 V                                             12.14 V
      +3.3 V Beklemede                                  3.36 V
      VBAT Akü                                          3.28 V
bunlarda benim amd3800X2 ve ati3850 raporu... şimdi kendinize şunu sorun? bilgisayar kaç katmandan oluşuyor.
Kasa
Güç
Anakart ve üzerinde ki bileşenler
Ve soğutma....
bilgisayar alırken soğutmaya önem vermezseniz kendi kendinizi yersiniz. istediğiniz kadar iyi donanımınız olsun. bilgisayar alınca kasayı tek bir parçadan ibaret görmeyin. sistemleri ayrı ayrı düşünün. Tabi önce donanım. Ama kasa ve soğutmayı ihmal edip boş yere uğraşıyorsunuz. 
Bazı konularda gerçekten eksiğiz. Sistem önerilerinde yeni yeni raid önerileri görüyorum(sanırım süleyman'dı) HDD ye hala kapasite olarak bakmayın. Çift kanal belleği kullanmaya başlayalı kaç yıl oldu bilmiyorum ama bu gidişle raid kullanan sistemlere daha bir kaç yıl geçemeyeceğimiz kesin.
İşlemciye bir üst modeli için 50 lira vermeye çekinmeyip soğutmaya gelince kısarsanız daha çok bağırıp durursunuz.

Süleyman.
29-07-2009, 11:18   |  #65  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj
Alıntı: ycsycs1907  
beyler bi soru sorduk :
Intel salt performans olarak değerlendirildiğinde AMD'nin çok önünde.
Alıntı: Name  
Forumdakı Cogu Kısı Bılıyorkı O Testler Intel Islemcılerını Ustun Gosterıcek Sekılde Yapılıyor Ama Yınede Amd Pek Gerı Dusmuyor. Oyun Performanslarına Bak O zaman Amd Nın; Intelı 7 Kat Yerın Dıbıne Nasıl Soktugunu gorursun. Ben Suan Intel Kullanıcısıyım Hıc Zevk Almıyorum Laptop Umda Var AMD Turion 64 İslemcı Var Daha Performanslı Gerısını Sen Dusun . Amd Birazcık On Bellege Onem Verse Intel Toz
Testlerin tarafsız olduğunu düşünüyorum. Taraflı olsa merak etmeyin, o testlerin taraflı olduğunuı gösteren, aslında AMD'nin daha performanslı olduğunu gösteren yığınla test çıkar ortaya, özellikle AMD fanatikleri tarafından. Intel rüşvet vererek testçileri kendi tarafına çekiyor da, bu kadar altta kalan AMD'nin birkaç test ediciye rüşvet verecek gücü yok mudur? Boş laf bunlar, komplo teorisi.

Oyunlarla işlemcinin sizin durumunuz bakımından alakası yok, yanılıyorsunuz, fark ekran kartındandır.
Alıntı: Tx3  
oyunlarla işlemci karşılaştırması yapamazsınız çünki 4çekideği tam destekleyen oyun yok piyasada gta4 de dahil.
Büyük ekran ve yüksek çözünürlükte işlemci gücü farkı görülebiliyor. Zaten diğer durumlarda grafik işlemcide bitiyor iş, zaten oyunlarla işlemciyi karşılaştıran yok.
e-eyup]Bazı konularda gerçekten eksiğiz. Sistem önerilerinde yeni yeni raid önerileri görüyorum(sanırım süleyman'dı) HDD ye hala kapasite olarak bakmayın. Çift kanal belleği kullanmaya başlayalı kaç yıl oldu bilmiyorum ama bu gidişle raid kullanan sistemlere daha bir kaç yıl geçemeyeceğimiz kesin. İşlemciye bir üst modeli için 50 lira vermeye çekinmeyip soğutmaya gelince kısarsanız daha çok bağırıp durursunuz.[/alıntı
"Raid 0" daha çok okuma, yazma, kopyalama işlemlerinde ciddi performans artışı sağlıyor, oyun performansına pek etkisi yok.. Ama forumda daha çok oyun amaçlı ve kısıtlı bütçeli sistem önerisi isteniyor ve "raid" daha çok kullanıcı tercihine kalmış birşey olduğu için ille de "raid" yapın demiyorum şahsen. Üstelik "raid" için ikinci bir sabit diske para vermektense ekran kartını güçlendirmek daha makul olabiliyor ayrıca "Raid 0"ın riski de cabası...

titi_boss_14
29-07-2009, 11:47   |  #66  
Yıllanmış Üye
892 mesaj

Ahmet abicim senin yorumlarına zerre kadar itiraz edmem ama bu diğerleri cıcıklar işte

bide ben stok fanla diyom ahmet abi senin sogutucunu biliyom zaten o değerler normal kendine iyiyi bak

Craterus
29-07-2009, 12:04   |  #67  
Yıllanmış Üye
881 mesaj

paylaşım güzel faydalı

MerSIRIUS
29-07-2009, 12:25   |  #68  
MerSIRIUS avatarı
Yıllanmış Üye
240 mesaj
Alıntı: e-eyup  
sahip olma maliyetinin ucuz olması.
Intele takacağın anakartın 150$ iken AMD ye takacağın anakart 75$. Çünkü AMD anakartta bellek yöneticisi yok böylece daha ucuz... böyle gider bu. işlemcinin ucuzluğundan bahsetmiyorum bile..
ucuz olduğundan kardeşim..
 tamamen haklı birde amd ve inteli laptop ta karşılaştırın ben amd yi kötülemiyorum kötüleyebilemk için o işlemciyi senin de yapabilmen gerekir ama hereksin ortak şikayeti amd işlemcilerin çok çabuk ve fazla ısınması ve buna bağlı olarak yorulması ve laptoplarda dha çok güç harcıyor olmasıdır.Ekrankartı olarak ise Nvidia ve ATI ii kapışıorlar açıkçası Zotac n Sapphire .......

Son Düzenleme: MerSIRIUS ~ 29 Temmuz 2009 12:40
MerSIRIUS
29-07-2009, 12:38   |  #69  
MerSIRIUS avatarı
Yıllanmış Üye
240 mesaj
Alıntı: Süleyman.  
Intel salt performans olarak değerlendirildiğinde AMD'nin çok önünde.

Testlerin tarafsız olduğunu düşünüyorum. Taraflı olsa merak etmeyin, o testlerin taraflı olduğunuı gösteren, aslında AMD'nin daha performanslı olduğunu gösteren yığınla test çıkar ortaya, özellikle AMD fanatikleri tarafından. Intel rüşvet vererek testçileri kendi tarafına çekiyor da, bu kadar altta kalan AMD'nin birkaç test ediciye rüşvet verecek gücü yok mudur? Boş laf bunlar, komplo teorisi.

Oyunlarla işlemcinin sizin durumunuz bakımından alakası yok, yanılıyorsunuz, fark ekran kartındandır.

Büyük ekran ve yüksek çözünürlükte işlemci gücü farkı görülebiliyor. Zaten diğer durumlarda grafik işlemcide bitiyor iş, zaten oyunlarla işlemciyi karşılaştıran yok.

"Raid 0" daha çok okuma, yazma, kopyalama işlemlerinde ciddi performans artışı sağlıyor, oyun performansına pek etkisi yok.. Ama forumda daha çok oyun amaçlı ve kısıtlı bütçeli sistem önerisi isteniyor ve "raid" daha çok kullanıcı tercihine kalmış birşey olduğu için ille de "raid" yapın demiyorum şahsen. Üstelik "raid" için ikinci bir sabit diske para vermektense ekran kartını güçlendirmek daha makul olabiliyor ayrıca "Raid 0"ın riski de cabası...

adam süper haklı AMD fanatiklerinin ezikliği sadece böle komplo teorileri kurmak salt işlem gücünden bahsedioruz okar oc testlerindeki veriler ylanmı ki

Son Düzenleme: MerSIRIUS ~ 29 Temmuz 2009 12:42
black_flood
29-07-2009, 13:41   |  #70  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj

konu okumakla bitmiyor ama malesef notebooklarda amd işlemciler fazla hararetli sebebi ne bilmiyorum masaüstü işlemcisini bile fan elektriği kesik açınca oyun açmadıkça okadar ısınmıyor 15 dakka içinde. ( dediğim düşük frekanslı amdler için geçerli yüksek değil ) intel laptop konusunda şuan için çok aşırı ileride  hernekadar masa üstünde intelin i sini anmayan birisi olsam dahi laptopta intel ama her modeli değil tabiki ucuz 800 liralık intel yerine amd tercih edilebilir. 800 tl olan notebooklarda cpuların hali malum.

MerSIRIUS
29-07-2009, 14:55   |  #71  
MerSIRIUS avatarı
Yıllanmış Üye
240 mesaj

Çünkü intel bu desteği verebiliyor....

sunuy_555555
29-07-2009, 20:01   |  #72  
Yıllanmış Üye
354 mesaj

AMD kullanıcısını düşünerek üretim yapıyor

Z1mBaBwE
29-07-2009, 20:06   |  #73  
Yıllanmış Üye
2,674 mesaj

Hergün farklı özelliklerdeki birçok sistemi test ediyorum intelin performansının daha iyi olduğunu iddia edenler var malesef bu performans testlerden öteye geçemiyor.İntel  dual core,core 2 ve core2 quad serisi işlemcilerde bellek kontrolcüsü olmadığı için birden fazla işlemi aynı anda yapmaya çalışın bakalım  salt performansını görebilecekmisiniz hele cache bellek düşükse yandınız işlemci tıkanıyor ve sistemde stabilite bozuklukları yaşanabiliyor inteldeki cache belleğin yüksek olmasının sebebi bellek kontrolcüsünün yokluğudur sistemin tıkanmaması için mümkün olduğunca cache i yüksek tutuyorlar.Intel cisc AMD risc mimarisi üzerine kuruludur birinde adres ve data bilgisi aynı hat üzerinden gider diğerinde bu hatlar ayrıdır. Böylece aynı komutun işlenmesini biri diğerinden daha az cycle ile halleder.AMD intelden daha az kısa sürede tepki vermektedir.AMD işlemcilerde çekirdekler birbirinden bağımsızdır uygulamanın yüküne göre 2.3.4. çekirdek devreye girer.İntelde ise paralel olarak çalışır

Son Düzenleme: Z1mBaBwE ~ 29 Temmuz 2009 20:10
Ahmet_79
29-07-2009, 20:10   |  #74  
Yıllanmış Üye
11,538 mesaj
Alıntı: titi_boss_14  
Ahmet abicim senin yorumlarına zerre kadar itiraz edmem ama bu diğerleri cıcıklar işte

bide ben stok fanla diyom ahmet abi senin sogutucunu biliyom zaten o değerler normal kendine iyiyi

aynı işlemciyi eski sistemimde stok fan ile 1 yıl filan kullandım, def değerlerde 40-43 arasıydı ki o sistemdeki psu anakart ve kasa epey bi dandikti,

bu arada sende kendine iyi bak.

Süleyman.
29-07-2009, 20:15   |  #75  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj
Alıntı: Z1mBaBwE  
Hergün farklı özelliklerdeki birçok sistemi test ediyorum intelin performansının daha iyi olduğunu iddia edenler var malesef bu performans testlerden öteye geçemiyor.İntel  dual core,core 2 ve core2 quad serisi işlemcilerde bellek kontrolcüsü olmadığı için birden fazla işlemi aynı anda yapmaya çalışın bakalım  salt performansını görebilecekmisiniz hele cache bellek düşükse yandınız işlemci tıkanıyor ve sistemde stabilite bozuklukları yaşanabiliyor inteldeki cache belleğin yüksek olmasının sebebi bellek kontrolcüsünün yokluğudur sistemin tıkanmaması için mümkün olduğunca cache i yüksek tutuyorlar.Intel cisc AMD risc mimarisi üzerine kuruludur birinde adres ve data bilgisi aynı hat üzerinden gider diğerinde bu hatlar ayrıdır. Böylece aynı komutun işlenmesini biri diğerinden daha az cycle ile halleder.AMD intelden daha az kısa sürede tepki vermektedir.AMD işlemcilerde çekirdekler birbirinden bağımsızdır uygulamanın yüküne göre 2.3.4. çekirdek devreye girer.İntelde ise paralel olarak çalışı
Sizinki de test değil mi? Testlere değil de nereye bakacağız, göz kararı mı hesaplanacak?

Öyle ifade etmişsiniz ki Intel işlemciler ölü, hiçbir işe yaramaz, birden fazla işlem yapamaz... Yapmayın lütfen.