Toplama mı Mağazadan mı ? yararlı bir makale...

Mesut Yıldırım
30-10-2009, 18:11   |  #1  
Mesut Yıldırım avatarı
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
46 mesaj

Toplama mı Mağazadan mı ? 

Merhaba  Sevgili arkadaşlarım ilk sayımızda hepimiz heyecanlıyız, mutluyuz. Bilişim üzerine olan yazılarımı zevkle okumanız, yararlı olması dileğiyle sözlerime başlıyorum…
        Yeni yeni işlemciler, anakartlar, ekran kartları donanımlar ve yazılımlar çıkmakta…Intel i5 ve i7 işlemcilerini çıkardı bile…ATI ve NVIDIA yarışıyor sanki model model…Yeni bir bilgisayar almak isteyen birisinin kafasının karışması doğal elbet…Sizlere çoğu insan tarafından beğenilmiş,ekran kartların ve transistor sayısı,fiyat,performans gibi değerlendirmelere tabi tutulmuş işlemcilerin arasından en iyilerini cebinizi de düşünerek bir bilgisayar topladım parçaları neden özellikle seçtiğimi tek tek açıklayacağım…

+ Intel Core2 Quad Q8300 İşlemci
(Bu işlemci piyasadaki alt, normal, üst sınıf işlemciler arasından test ile seçilmiştir.)

+ GIGABYTE EP45 DS3R Anakart
(Bu modeli seçmemdeki neden DDR2 RAMlerin yanı sıra DDR3 RAM’leri destekliyor olması… Toplam 4 RAM slot girişi var 2 tanesi DDR2 2 tanesi DDR3…8 adet USB girişi arka girişte bulunmakta ön giriş ile ( Kasadan kasaya fark gösterebilir) 10 adet USB girişi bulunmakta...Energy Saver özelliği ise işlemcinin çalışmasına göre bilgisayara voltaj gönderim ayarı…böylelikle enerji tasarrufu sağlanıyor…)

+ ATI Rodeon 512 MB HD3650 GDDR4 Ekran Kartı
(HD kalitesi ve G ( Grafik ) DDR4 birleşince mükemmel sonuçlar elde edeceksiniz. Bir bilişim dergisinin de testlerinden geçmiş ayın ürünü seçilmiştir. Ürünün 512 MB olmasını önemsemeyeceksiniz, çünkü GDDR4 ile performans kat kat kat fazla bile… )

+ KINGSTON 2 GB DDR2 RAM
( Cebinizi düşüneceğim demiştim ancak buradan kısabildim =) )

+ 20 inch Samsung 2053NW LCD Ekran
( Hem büyük ekran hem ucuz hem kaliteli görüntü…)

+ Orta sınıfın bir üst modeli iyi soğutan bir kasa…       

+  320 GB SAMSUNG HDD

+ Microsoft Klavye Mouse
( Kablolu almanızı tavsiye ederim…USB girişli olması daha iyi çünkü USB diğer girişlere nazaran daha hızlı…)

+  DVD RW
( Markasına lütfen özen gösterin…Fiyatlarda uçurum yok zaten…)

+ Herhangi bir çift hoparlör =)

Böyle bir bilgisayarı gerektiği gibi kurallara uygun şekilde kullanırsanız 10 sene boyunca sizinle arkadaş olabilir…RAM slotlarınızı yıllara oranla doldurabilir,5 sene sonra ekran kartınızı değiştirebilir veya yeni parçalar ekleyebilirsiniz.Toplamanın güzel yanıda bu zaten…Yukarıda saydığım parçaların uyum sorunu kesinlikle yoktur…)
Fiyatı ise ; sadece 1600 TL  Mağazadan ( Neredeyse aynı özelliklere sahip bilgisayarı ) oyun canavarı adı ile 2500$’a satıldığını biliyorum…)

MESUT YILDIRIM
Soru,görüş ve önerileriniz için; [email=yldrmesut@gmail.com]yldrmesut@gmail.com[/email]

Son Düzenleme: Mesut Yıldırım ~ 06 Haziran 2010 19:15
gnsg
30-10-2009, 22:53   |  #2  
Yıllanmış Üye
112 mesaj

valla ben bundan yaklaşık bir yıl önce biyere bilgisayar toplattım adam sordu ram ne kdar istiyosun ekran kartı hangisi falan ben de istediklerimi söyledim.Sonra bilgisayar eve geldi.Ben donanımdan iyi anlamıyorum diye bütün parçaları minimuma indirmiş beni kazıkladı.Ama teknosaya,gold computer e vs gidersen asla böyle birşeyle karşılaşmazsın.Bence aradaki 50-100 tl fiyat farkını düşünme git güvenilir bir mağazadan al.

CapanQGLU
31-10-2009, 01:33   |  #3  
CapanQGLU avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,511 mesaj
Alıntı: gnsg  
valla ben bundan yaklaşık bir yıl önce biyere bilgisayar toplattım adam sordu ram ne kdar istiyosun ekran kartı hangisi falan ben de istediklerimi söyledim.Sonra bilgisayar eve geldi.Ben donanımdan iyi anlamıyorum diye bütün parçaları minimuma indirmiş beni kazıkladı.Ama teknosaya,gold computer e vs gidersen asla böyle birşeyle karşılaşmazsın.Bence aradaki 50-100 tl fiyat farkını düşünme git güvenilir bir mağazadan al.
Toplama almanında bir uslübu vardır, bu devirde kimseye güven olmaz.
- Parçaları gidip alıcam eve gelip, kendin kurucam.

Tuti Urmeylander
31-10-2009, 03:01   |  #4  
Yıllanmış Üye
469 mesaj

Bu işlerden az buçuk anlıyorsanız ve tam emin olamadığınız yerlerde de  buradaki gibi forumlarda sorularınızı açıkça dile getirip alacağınız cevaplara göre karar verip toplatacağınız PC, her bakımdan kendinize en uygun olanıdır.Yoksa hazır PC lerde de kırk türlü tuzak var.En basitinden kasasından başlayarak beğeninize ve kesenize en uygun olanını seçme özgürlüğünden vazgeçmek ile başlar hazır PC ye yönelmek.Bu bakımdan mesutyldrm arkadaşıma hak veriyorum.Teknosa'ya veya Gold'a gittiğinizde de toplam maliyetine göre de an azından yüzde yirmi kazıklanacağınızdan emin olabilirsiniz.

Semih Özyurt
31-10-2009, 10:12   |  #5  
Semih Özyurt avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,749 mesaj

bu devirde toplama pc en iyisi bence hazır pclere pek güven olmuyor

Son Düzenleme: Semih Özyurt ~ 31 Ekim 2009 10:12
Mustafa Akın
31-10-2009, 10:41   |  #6  
Mustafa Akın avatarı
Yıllanmış Üye
3,236 mesaj

Sen şimdi bu 1.5 yıllık ekran kartına, yavaş dört çekirdeğe, 2 gb çık ram'e, 320 gb cık harddiske 1600 TL mi istiyorsun? Senin sattığın fiyatta o bilgisayardan çok daha iyi laptoplar var. LCD ekran falan filan da deme, o kadar da pahalı bir ekran değil.

Süleyman.
31-10-2009, 10:54   |  #7  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj

İki sene önce süper imiştir ama Mustafa, o kadar da küçümseme yahu. Kahkaha

OSMAN BAĞÇEVAN
31-10-2009, 10:59   |  #8  
Denetmen
Teşekkür Sayısı: 5
6,606 mesaj

günler geçiyor,aylar geçiyor , bilgisayarı eksitiyoruz..her geçen gün eskiyor  :)

yakında yazılım güncellermiş gibi ram,ekran kartı,işlemci güncelleşicez gablia :)

AnchryA
31-10-2009, 11:48   |  #9  
AnchryA avatarı
Yıllanmış Üye
734 mesaj

Bir bilgisayarcıya gidipte

çift çekirdek işlemcisi olsun 2 gigabyte rami olsun   1gb ekran kartı olsun  diye bilgisayar  toplayacaksanız eğer  Bu toplayacağınız pc ile  hazır sistemlerin arasında hiçbir avantaj kalmamış demektir.

Toplama bilgisayar  Her zaman daha avantajlıdır.  Neden mi hazır sistemlerde genellikle sistem üzerinde oynama yaptırılmaz firmalarca. Hazır sistemlerde Marka ürünler kullanmak yerine  direkt çin üretimi maliyeti ucuz Oem ürünler kullanılır.

Toplama bilgisayarı nasıl kazıklanmadan alırım derseniz.

* Alacağınız tüm parçaların en küçük detayına kadar bilmelisiniz ve o parçanın  işlevlerini öğrenmelisiniz.
 örn ; 2 gb Kingston  DDR2 Ram alacaksanız.   - 2 gb Kingston  DDR2 1066 mhz TEK ve 1gb*2 şeklinde  belirtmelisiniz.
Böyle belirtmezseniz Bilgisayarcıların oltasına geldiniz demektir ; 2 gb ddr2 800mhz veya 667 mhz  ram verseler bilemezsiniz.

* Aldığınız tüm parçaları kutulu , ambalajında almaya ve sonra   açtırıp toplatmaya özen gösterin.
neden mi ; Bilgisayarcıların en çok yaptığı aldatmacalardan birisi budur.

Siz sıfır ürünlerinizi kullanmak isterken  aynı ürnün 2. elini bilgisayarınıza takmaları olasıdır.

Tüm parçaları alın  bir bilgisayarcı arkadaşınız veya çevrenizde bilgisayar kurdu birisi mutlaka vardır rica edin birşey kaybetmez kazanırsınız. ;)

Garanti konusunda  Vatan , falan gibi yerler  size hiçbir avantaj sağlamaz.   Aldığınız Tüm parçaların 2 veya 3 yıl kendi garantisi mevcutken  teknosa  , vs.vs.   yerler neyin garantisini sunuyorlar.

herhangi bir arıza sorun durumunda  Chip.com.tr olarak zaten  yüzbinlerce kişiye burada  yardımcı olmaya çalışan birçok  konusunda uzman arkadaşlarımız var.( Büyük sorunlarda  donanımınızın garantiye gitmesi gerektiğine kadar bilgi alabilirsiniz. )  Seçim sizin.

Mesut Yıldırım
31-10-2009, 12:08   |  #10  
Mesut Yıldırım avatarı
OP Yeni Üye
46 mesaj

Arkadaşlar yazdığım bilgisayar özellikleri geçen sene Şubat ayı fiyatlarına göre şu an aynı özellikteki bilgisayarı daha ucuza alabiliriz.Ayrıca Toplamanın avantajlarını hepimiz biliyoruz O modeldeki anakartı seçmemdeki nedeni yazmıştım yine yazayım DDR3 destekli bu bilgisayarın ömrüne ömür katar.Ekran kartlarını diğer donanımları hepsini destekliyor.Belkide bir seferde 2000 dolar üstü PC almak yerine bu pc yi alıp DDR3 ve DDR2 slotları doldurup belkide isteyenler için ekran kartını değiştirebilirsiniz uyum sorunu da olmayacaktır inanın bana...

Süleyman.
31-10-2009, 12:26   |  #11  
Yıllanmış Üye
16,587 mesaj

1600 lira bütçe için çok zayıf o bilgisayar. Forumda gezerseniz mesela çok daha iyilerinin toplanmış olduğunu görürsünüz.

Son Düzenleme: Süleyman. ~ 31 Ekim 2009 12:26
KuR_SaD
31-10-2009, 15:07   |  #12  
KuR_SaD avatarı
Yıllanmış Üye
770 mesaj

DDR2 ve DDR3 ramler aynı anda kullanılamıyor zannedersem..ayrıca kasada soğutmadan ziyade kaç watt olduğu ve gerçek değerleri vermesi önemli..2 gb ram demişsiniz ama hangi frekansta onu da belirtmemişsiniz.ve şu an o sistem kaba bi hesapla 1200 gibi bi fiyata geliyor..belki de daha ucuz

freekays
31-10-2009, 21:24   |  #13  
freekays avatarı
Yıllanmış Üye
597 mesaj

mağazalardaki pc lerin en kralı bile ezik oluyor genelde saçma sapan pc toplayıp milleti kekliyorlar

toplama almanız daha iyi olur kanımca son 8 yıldır izliyorum piyasayı benim görüşüm bu yönnde saygılar selamlar

burdan zonguldaktaki teyzeme selam söylemek istiyorum acaba hangi kamera çekiyodu :D

ufuk_35
31-10-2009, 23:23   |  #14  
Yıllanmış Üye
800 mesaj

1000 lira vereyim bu makineye :D

Toplama bilgisayarın mantığını iyi anlattığı için beğendim yazıyı.

Teşekkür ederim, güzel yazıydı.

Mesut Yıldırım
01-11-2009, 00:22   |  #15  
Mesut Yıldırım avatarı
OP Yeni Üye
46 mesaj

Rica ederim arkadaşlar ama yazımda genel olarak şunu belirtmek istedim "Mağazadan alınan PC ile Toplama yapılan PC hiçbir zaman bir değildir"ayrıca RAM : 800 MHZ'de ve ben şu an makalemde belirttiğim bilgisayarı kullanıyorum parçaları özenle tek tek ben seçtim ve şu an hiçbir sorunum yok çokta memnunum.320 GB'ı 4 e böldüm biri Windows 7 biri XP biri pardus 2009 ve hiçbir sorunum yok aksine bilgisayara o kadar fazla yükleniyorum ki hiç bir kasma yok.3 büyük oyun 35 Qbasic program ekranı"ki bu uygulama İşlemciyi bayağı yorar "çift çekirdekli işlemciye sahip arkadaşım 15 Qbasic program ekranına dayanabilmiş"sonra facebook,msn gibi normal şeyleri saymıyorum bilerek hepsini ard arda açtığım photoshop CS4,Macromedia firmasının bütün programları officein bütün programlarını hepsini açtım ctrl alt delete yapıp işlemci kullanımına baktım yüzde 90-100 arasında oynuyor alt tab ile uygulamalar arasında gezdim kasma yok ben bu bilgisayardan daha ne isterim ?

Mesut Yıldırım
01-11-2009, 00:27   |  #16  
Mesut Yıldırım avatarı
OP Yeni Üye
46 mesaj

DDR 2 ve DDR 3 RAM'ler aynı anda kullanılıyor 4 slot var ikisi 2 ikisi 3 için.arkadaşlar bir bilgisayar almak istiyorsanız mesaj atmanız yeterli cebinize göre toplarım inanın mağazadan alınan her pc ye acıyorum.yazımda da belirttiğim gibi biraz ram ve ileride isteyenler için ekran kartı alırsanız bilgisayarınız ömrünü iki kat arttırırsınız.mağazadan alınan pc çökerken sizinki ömrünü ikiye katlamış olacaktır unutmayın.ben bu pc nin ömrüne 10 yıl verdim bu benim fikrim ben kullanıyorum 10 sene sonra burada buluşalım =) bu kadar mı evet bu kadar iddaalıyım.

silenceandsilence
01-11-2009, 02:01   |  #17  
Yıllanmış Üye
275 mesaj

Konu biraz dağılmış gibi; başlığa göre bir bilgisayar alırken mağazadan mı almalı kendin mi toplamalı diye düşündüm ama konu verilen örnek iyi mi değil mi gibi olmuş. Bence bilgisayar alırken bilen insanlardan yardım alıp toplama almalı. Mümkün olsa da dizüstüleri filan da toplayabilsek ama o masaüstünden daha fazla bilgi ve deneyim gerektiriyor. Bilerek almanın ne kadar önemli olduğunu bizzat anladım. Bir tanıdık bilgisayarcıya bilgisayar toplattık, toplattığımız bilgisayarın her parçasını düzeltmek için ikinci kez para vermek zorunda kaldık. Üstüne bir de bilgisayarı biz bozduk oldu. Denildiği gibi her şey harfi harfine belitilmeli ve bilinen üreticilerden alınmalı. Mesela seagate, kingston sapphire vb... Ben toplatırken ekran kartı dedim, bilgisayarda şu anda 3. ekran kartını kullanıyorum hatta garantiden gelen 2. kartın chimera isimli garip bir ismi vardı, kalitesiz olduğu için 4 tane ram yandı, güç kaynağı o kadar kötüydü ki sata harddiski çalıştırmadı. Güç kaynağının etiketinin altında 2. bir etiket vardı ya 2. eldi veya bozulup tamir edilmiş bir üründü. 2 farklı cd ve dvd sürücü istedim combo geldi bir süre sonra dvd kısmı bozuldu yenisi geldi o da bozuk çıktı gönderdik kullanıcı hatası dediler, marka anakart dedik tam belirtmediğimiz için kaliteli anakartın kırpılmış versiyonu geldi, harici harddisk takınca bilgisayar açılmıyor, canı sıkıldıkça bios ayarlarını sıfırlıyor. Kaliteli monitör istedim onda bile bir süre sonra ekran gitti, servise götürdüm garanti süresi geçmiş servis fabrika çıkış hatalı olduğunu söyledi.

Mağazadan veya reklamı çıkan markalardan alınırsa ne olur onları söyleyeyim: Mesela çift çekirdek istediniz, şu sıralar pentium duo ile core 2 duo arasında uçurum fiyat farkı yok ama size pentium duo verilir, 4 gb ram istediniz düşük frekanslı verilir, mağazadan aldığınız için işletim sistemini onlar verecek siz almayacaksınız 4 gb çalıştırmak için 64 bit işletim sistemi gerekir size 32 bit verilir. Kasadaki her parçanın tek tek garantisi vardır ama siz kasayı bir kere bile açsanız bütün parçaların garantisi biter. Cd dvd sürücülerini hiç sormayın nasıl olsa fark etmez diye öyle markalar koyuyorlarki nasıl bulabildiklerini merak ediyorsunuz. Ekran kartı tamam biraz daha kesin sonuçta 2 çipset üreticisi var ama mesela yüksek ramli oluyor çipset karşılamıyor, çipset karşılıyor ram yetersiz gibi ya da çipsetin hakkını tam verememiş ucuz bir marka gibi. Eğer kasada da yeterli soğutma yoksa ilk günlerde sessiz olan kasa 6 aylık kullanımdan sonra kompresöre dönüyor. Sonuçta temizlemek için kasayı da açamıyorsunuz.
Bunlara bir örnek vereyim; bilinen bir markanın ürünü alındığı sırada pentium duo ile core 2 duo arasında 50 dolar fark var. 50 dolar az değil diyebilirsiniz ama bu bilgisayar zamanında (2 sene önce) 1500 liraydı, her açılışta bios ekranında 2 dakika bekliyor ve dvd sürücünün markası nahub. (Yanlış yazmadım aygıt yöneticisinin yalancısıyım.) Dahası da var.
Sonuç olarak bilen kişilere danışarak toplatın.

Düzeltme:İmla

Son Düzenleme: silenceandsilence ~ 01 Kasım 2009 02:04
Süleyman.
01-11-2009, 10:33   |  #18  
Yıllanmış Üye
16,587 mesaj

Toplama konusunda kötü bir tecrübe yaşamışsınız. Bilgisayarcılara gidip toplatmayın diyelim.

Mustafa Akın
01-11-2009, 12:08   |  #19  
Mustafa Akın avatarı
Yıllanmış Üye
3,236 mesaj
Alıntı: Süleyman.  
Toplama konusunda kötü bir tecrübe yaşamışsınız. Bilgisayarcılara gidip toplatmayın diyelim.
Evet, herkes birbirine kazık atmak için uğraşıyor çünkü.
Tavsiyem, parçaları CHIP gibi yerlerin forumlarında tartışarak belirleyin, sonra gidin Vatan Bilgisayar a ben bu bu parçaları istiyorum toplayın getirin diyin, hepsinden ucuz ve kaliteli olur. Vatan olması şart değil ama mahalle aralarındaki bilgisayarcılardan uzak durun.

H@ckerCesur
01-11-2009, 18:51   |  #20  
Yıllanmış Üye
1,881 mesaj

Toplama toplama toplama... Bende topluyorum... Stajımı casperda yapmıştım. Onlarda topluyorlar. Dünyanın her yerinde topluyolar zaten. Gülümseme

silenceandsilence
01-11-2009, 23:39   |  #21  
Yıllanmış Üye
275 mesaj
Alıntı: Mustafa Akın  
Evet, herkes birbirine kazık atmak için uğraşıyor çünkü.
Tavsiyem, parçaları CHIP gibi yerlerin forumlarında tartışarak belirleyin, sonra gidin Vatan Bilgisayar a ben bu bu parçaları istiyorum toplayın getirin diyin, hepsinden ucuz ve kaliteli olur. Vatan olması şart değil ama mahalle aralarındaki bilgisayarcılardan uzak durun.
Mahalle aralarındaki bilgisayarcıların tek bildiği format atmak gerisi yalan, sata harddisk çalışmadı diye bir aldığımız yere bir de başka bilgisayarcıya götürdük. Harddisk sağlam ama çalıştıramadılar. Aldığımız yer zaten 2 tane olan sata girişinden birini kırdı, diğer yer ise çalışmıyor diye bir kutunun içinde bize geri verdi. O kadar ki güç kaynağını değiştirdiler, ondan sonra harddiski takmamışlar bile. Eve geldiğinden ben sadece harddiski taktım, çalıştı. Denildiği gibi bilgisayarcılara gidip toplatmayın, bilen ve güvendiğiniz insanlara sorun her şeyden emin olun kendiniz toplayın.

Haksu77
02-11-2009, 01:21   |  #22  
Yıllanmış Üye
409 mesaj

SAMSUNG 923NW 19" 5ms WIDE SCREEN LCD MONİTÖR ( Siyah )

ASUS M4A785TD-V EVO AMD 785G 5200 HT 4xDDR3 1800(OC) SOKET AM3 ANAKART  

AMD PHENOM II X4 955 3.2GHz (SOKET 938) AM3 BLACK EDITION KUTULU İŞLEMCİ HDZ955FBGIBOX(Toplam 8MB Cache 2mbL2 6mbL3)

TEAM ELITE 4GB DDR3 1333MHz CL9 BELLEK KİT (2x2GB) – TM3E13334GK

LG 22X  SATA DVD YAZICI 
SAMSUNG 320GB 7200RPM 16MB CAHCE SATA2 SABİT DiSK 2 ADET RAID1 YAPMAK ICIN
CANYON CNP-WF511 54MBPS 802.11 B/G KABLOSUZ AĞ KARTI 

QUATRONIC INTERNAL CARD READER SDHC USB SİYAH ( Siyah ) 

ASUS TA D51 ATX KASA 

SNOPY SN-611 1+1 SPEAKER 

MICROSOFT OEM WIRELESS OPTIK DESKTOP 700 V2 JUA-00030 KLAVYE ILE FARE 

1650 TL ye geliyor hepsi burada da yilbasinda kardesim icin toplamayi dusunuyorum. 

Ozellikle AMD sectim ASUS M4A785TD-V EVO kartindaki 785G cipi uyumlu olan 4xxxx serisi ekran kartlari  ile birlikte calisiyor boylece GPU nun ihtiyac duyulmadigi durumlarda kapatilarak ekonomik kullanimi soz konusu iken gerektigindede anakartdaki 785g cipi ile gpu birlikte calisarak Hybrid CrossFireX yapiyor. 
Daga fazla bilgiyi http://game.amd.com/us-en/crossfirex_hybrid.aspx adresinden bulabilirsiniz.

Mesut Yıldırım
02-11-2009, 08:03   |  #23  
Mesut Yıldırım avatarı
OP Yeni Üye
46 mesaj

Bencede arkadaşlar CHIP gibi forum sitelerinde tartışıp almalıyız ben yazıdaki bilgisayarı almak için ter döktüm diyebilirim modeline hızına koduna göre istedim dilimde tüy bitti ama istediğim oldu yoksa bir model aşağı falan kazıklamalar oluyor.

erahead
02-11-2009, 08:10   |  #24  
erahead avatarı
Taze Üye
13 mesaj

Mesut Hocam Sana bir konuda katılmıyorum. Marka Pc çok az Sayıda var anakartı işlemcisi ram i hdd si monitör ü vs vs vs tek bir firmanın ürettiği yani onlarda zaten TR de yok. TR deki marka dedikleri ise Topdancıdan topdancı distribütör den alıyor çinde kasa ürettirip üstüne Eyzır Westel Varçelik Keko (Reklam olmasın) gibi markaları yapıştırıp son kullanıcıya ulaştırıyorlar. hangisi sizin istediğinizi verebilirki.
Geçenlerde 80 adet için bir kaç yere teklif gönderdim, ama onlar bana niye bu diye soruyorlar ürünlerin kötülüğünden deil ellerinde olmadığından yada o ürünün distribütörü ile çalışamadıklarından. onun için pc almak isteyen arkadaşlar hiç bişey bilmiyorsanız forumlara başvurun, Mesut Arkadaşımız gibiler bizlere ve sizlere yardımcı olacaktır.

Bir Bilene Sorun

Son Düzenleme: erahead ~ 02 Kasım 2009 08:12
erahead
02-11-2009, 08:23   |  #25  
erahead avatarı
Taze Üye
13 mesaj
Alıntı: Haksu77  
SAMSUNG 923NW 19" 5ms WIDE SCREEN LCD MONİTÖR ( Siyah )

ASUS M4A785TD-V EVO AMD 785G 5200 HT 4xDDR3 1800(OC) SOKET AM3 ANAKART  

AMD PHENOM II X4 955 3.2GHz (SOKET 938) AM3 BLACK EDITION KUTULU İŞLEMCİ HDZ955FBGIBOX(Toplam 8MB Cache 2mbL2 6mbL3)

TEAM ELITE 4GB DDR3 1333MHz CL9 BELLEK KİT (2x2GB) – TM3E13334GK

LG 22X  SATA DVD YAZICI 
SAMSUNG 320GB 7200RPM 16MB CAHCE SATA2 SABİT DiSK 2 ADET RAID1 YAPMAK ICIN
CANYON CNP-WF511 54MBPS 802.11 B/G KABLOSUZ AĞ KARTI 

QUATRONIC INTERNAL CARD READER SDHC USB SİYAH ( Siyah ) 

ASUS TA D51 ATX KASA 

SNOPY SN-611 1+1 SPEAKER 

MICROSOFT OEM WIRELESS OPTIK DESKTOP 700 V2 JUA-00030 KLAVYE ILE FARE 

1650 TL ye geliyor hepsi burada da yilbasinda kardesim icin toplamayi dusunuyorum. 

Ozellikle AMD sectim ASUS M4A785TD-V EVO kartindaki 785G cipi uyumlu olan 4xxxx serisi ekran kartlari  ile birlikte calisiyor boylece GPU nun ihtiyac duyulmadigi durumlarda kapatilarak ekonomik kullanimi soz konusu iken gerektigindede anakartdaki 785g cipi ile gpu birlikte calisarak Hybrid CrossFireX yapiyor. 
Daga fazla bilgiyi http://game.amd.com/us-en/crossfirex_hybrid.aspx adresinden bulabilirsiniz.

ASUS M4A785TD-V EVO AMD 785G 5200 HT 4xDDR3 1800(OC) SOKET AM3 ANAKART için biraz daha araştırma yapmanı öneririm tomshardware okumuştum bazı problem var ama bazı sitelerde çok iyi olduğunu söylüyor.

SAMSUNG 320GB 7200RPM 16MB CAHCE SATA2 yerine WD 3,5" 500GB 32MB SATA2 7200 Rpm Caviar Black tavsiye ederim teslerini inceleyebilirsin.

Phenom II X4 945       372 TL
Athlon II X4 620         174 TL    Stock Fan ile 3.0 Ghz ye çıkarttım

SAMSUNG 923NW yerine
SAMSUNG 2233sw 120tl fazla vererek kardeşine daha güzel bir kıyak geçebilirsin :)

seçim senin ama benim topladığım sistemle ilgili bilgi almak istersen yardımcı olabilirim.