ASUS PDA TÜM DONANIM VE YAZILIM SORULARINIZI SORUN

Bizimdenizci
04-11-2008, 14:41   |  #201  
Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
23 mesaj
delikanli53
mail içeriğinde resim veya herhangi bir döküman varsa mailinizi ikinci kez açtığınızda (bağlantıyı kesip tekrar bağlanmanız gerekebilir) resimler açılıyor, bu konuda detaylı bilgim olduğunu söyleyemem çünkü pda dan hiç mail bakma ihtiyacım olmadı Beğendim
Denedim gene olmadı. :)
Gelen maillerimi görüyorum resimsiz olanı bile açmadı.
Benimde şuan maillerime PDA ile ulaşma ihtiyacım yok ama yakında yurt dışına çıkıcam. Çıkmadan bu cihaz üzerindeki acemiliğimi atim diyorum herşeyi çıkmadan denim diyorum. PDA da yeniyim. elimde laptoop ile dolaşmaktan ise cebimde PDA ile dolaşırken gelen mailim olduğunda bakabilim diyorun ama sanırım PDA leri fazla gözümde büyüttüm.

Bankacılık işlemlerinde Güvenlimi yada ne gibi extra proğramları tavsiye edersiniz

delikanli53
05-11-2008, 20:51   |  #202  
delikanli53 avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
1,524 mesaj
Bizimdenizci
Denedim gene olmadı. :)
Gelen maillerimi görüyorum resimsiz olanı bile açmadı.
Benimde şuan maillerime PDA ile ulaşma ihtiyacım yok ama yakında yurt dışına çıkıcam. Çıkmadan bu cihaz üzerindeki acemiliğimi atim diyorum herşeyi çıkmadan denim diyorum. PDA da yeniyim. elimde laptoop ile dolaşmaktan ise cebimde PDA ile dolaşırken gelen mailim olduğunda bakabilim diyorun ama sanırım PDA leri fazla gözümde büyüttüm.

Bankacılık işlemlerinde Güvenlimi yada ne gibi extra proğramları tavsiye

1. Önce bir java yükseltimi yapın, outlook programını deneyebilirsiniz browser dan mail açamama sorunu bir yerde daha duymuştum (daha öncede söylemiştim hiç denememiştim ve şu anda pda yanımda yok :D)

2. Asus global garanti veriyor (pda ları kapsıyormu bilmiyorum) www.asus.com da yazan bütün ülkelerde garanti verir. Yani şu şekilde Türkiye'den aldığınız Asus ciyazını China de yaptırabilirsiniz.

3. Bankacılık işlemlerini normal pc den yaptığınız gibi yapamıyorsunuz (sebebini hala öğrenebilmiş değiliz) reklam olmasın garanti bankası özel bir sayfa yaptı pda lar için http://www.garanti.com.tr/subesiz/garanti_palm/palm_hakkinda.html yani www.garanti.com.tr den pda ile girip işlem yapamıyorsunuz :) biraz karışık anlattım ama :) Beğendim

Son Düzenleme: delikanli53 ~ 05 Kasım 2008 21:00
Bizimdenizci
06-11-2008, 12:41   |  #203  
Yeni Üye
23 mesaj

Java Yükseltebilmem için link verebilirmisiniz. benim şansıma girdiğim link hata veriyor.
Sonunda Mail sayfama ulaşabildim (java daha yükseltemedim) sayfam açıldı. resimler hariç gelen metinleri güzel bi şekilde okuyabildim. Resimler içinde inş java dan sonra düzelir.

4 Gb Kigstone SD kart alıp içine IGO 2006 yukletmistim. Her açtığımda Hata veriyor açılmıyor, SD kartı çıkarıp takınca IGO çalışıyordu. Bana SD kartı biçimlendirmeden yüklettiğim için bu sorunu yaşadığım söylenmişti. Dün 8 GB sandisc HD aldım ona kopyaladım (SD mi önce biçimlendirdim). gene aynı hatayı veriyor. SD kartı çıkarıp takınca çalışıyor. Reset atmadan halledebilme ihtimalim varmı.

Bide Pda ile nete bağlandığımda Pc ye ihtiyaç duymadan proğram indirip kurabileceğim adres varmı. video75 diye bir siteye girip asus p535 yazınca güzel proğramların videolarını gördüm bulmaya çalışıyorum inş bulurum.

Bankacılık şimdilik olmuyo demek bana başka bi X bankası için lazımdı. Pc ortamına devam :)

delikanli53
07-11-2008, 11:51   |  #204  
delikanli53 avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,524 mesaj
Bizimdenizci
Java Yükseltebilmem için link verebilirmisiniz. benim şansıma girdiğim link hata veriyor.
Sonunda Mail sayfama ulaşabildim (java daha yükseltemedim) sayfam açıldı. resimler hariç gelen metinleri güzel bi şekilde okuyabildim. Resimler içinde inş java dan sonra düzelir.

4 Gb Kigstone SD kart alıp içine IGO 2006 yukletmistim. Her açtığımda Hata veriyor açılmıyor, SD kartı çıkarıp takınca IGO çalışıyordu. Bana SD kartı biçimlendirmeden yüklettiğim için bu sorunu yaşadığım söylenmişti. Dün 8 GB sandisc HD aldım ona kopyaladım (SD mi önce biçimlendirdim). gene aynı hatayı veriyor. SD kartı çıkarıp takınca çalışıyor. Reset atmadan halledebilme ihtimalim varmı.

Bide Pda ile nete bağlandığımda Pc ye ihtiyaç duymadan proğram indirip kurabileceğim adres varmı. video75 diye bir siteye girip asus p535 yazınca güzel proğramların videolarını gördüm bulmaya çalışıyorum inş bulurum.

Bankacılık şimdilik olmuyo demek bana başka bi X bankası için lazımdı. Pc ortamına devam :)

1. Javanın açıklaması http://java.com/tr/download/faq/5000080100.xml okuyabilirsiniz,

2. İGO hata vermisinin 2 sebebi var bildiğim kadarıyla, birincisi; donanım sorunu (gps anteni) ikincisi ise, yazılımın yasal olmayan lisansla çalışması. (dediğim gibi bildiğim kadarıyla)

3. Bu youtube ile ilgili açıklama mavi renk olanlar benim açıklamam değil araştırma sonucu bulunanlardır; En çok sorulan sorulardan birinin artık basit bir cevabı var. Evet, Windows Mobile/Pocket PC ile YouTube videolarını izleyebilirsiniz.

1. Önce TCPMP'yi indirip kurun. http://picard.exceed.hu/tcpmp/test/
2. Ardından bu sayfaya

gidip, FLV eklentisini (cab dosyasını) indirip Pocket PC'nize kurun.
3. TCPMP'nin Ayarlar bölümüne girin, Seçenekler menüsünden Birlikte Aç'a basın. Açılan pencerenin en altındaki MMS Protocol'u işaretleyin ve Tamam'a basın.
4. Şimdi tek yapmanız gereken www.mobytube.net yada www.ytpocket.com adresine bağlanmak! Buradan YouTube ve Google videoları üzerinde arama yapabilir, Play'e basıp herhangi bir videoyu izleyebilir, ya da Download'a basıp daha sonra izlemek üzere kaydedebilirsiniz.
- birde benimde kullandığım AvotmVppcV3 http://rapidshare.com/files/161446503/AvotmVppcV3.rar.html indirebilirsin yasaldır kesinlikle warez değildir fakat sitesi sürekli hata verdiği için rapidshare yaptım rar şifresi www.forumlazlar.com (reklam olmasın benim forumum xD)

4. Bankacılık ile ilgili zaten bir açıklama yaptım normal pcden girdiğiniz gibi giriş yapıp işlem yapamıyorsunuz ne yazıkki ama bazı bankaların özel web sayfaları var.

Bizimdenizci
07-11-2008, 18:22   |  #205  
Yeni Üye
23 mesaj

Benim sorunum Sanırım PDA ile SD kart arasında.
igo da yaptığı sorunu  SD karta yüklediğim Mp3 lerde de yaşamaya başladım..
Dün pocketMusic proğramını kurdum. SD kart üzerinde olan Mp3 dosyamdan şarkıları açtım. o an çaldı. daha sonra tekrar müzik dinlemek istediğimde SD karttan müzik dinleyemedim. Sd kartı çıkarıp taktım düzeldi. sorun igo sanıyordum ama sorun SD ile PDA arasında galiba reset olmadan yapabilicem bişi varmı.

delikanli53
07-11-2008, 19:07   |  #206  
delikanli53 avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,524 mesaj

4 gb ve üzeri sd kartlarda sorun yaşamanız çok doğal çünkü asusda böyle birşey açıklamıştı.

Bizimdenizci
08-11-2008, 13:06   |  #207  
Yeni Üye
23 mesaj

Evet SD kart sorun çıkarıyor.
SD kart üzerine Kurduğum bütün proğramlar SD kartı çıkartıp takmadan kesinlikle çalışmıyor.
Bilimsel Hesap makinesi kurdum başlat menüsünden tıklıyorum açılmıyor SD kartı çıkarıp takınca açılıyor.  1 ve 2 GB kapasiteli SD kartlar yetersiz kalıyo.. ne yapmak lazım bilmemki. Yüksek kapasiteli Bi PDA öneriniz varmı.

delikanli53
08-11-2008, 16:22   |  #208  
delikanli53 avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,524 mesaj

duyduğum kadarıyla p750 çıktımı bilmiyorum ama o 8 gb ye kadar sorunsuz (sadece bir duyum)

sword97
09-11-2008, 10:21   |  #209  
Taze Üye
6 mesaj

ben p535 aldım , 1-2 tane sorum olacak yardımcı olursanız sevinirim..
Ben telefonu aldıgımda türkçeydi..Telefona format attıktan sonra ingilizce oldu..Ne kadar ugrassamda Türkçe yapamadım . Nasıl halledebilirm..

yardımlarınızı bekliyorum..Şimdiden Tşkler.

delikanli53
09-11-2008, 12:17   |  #210  
delikanli53 avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,524 mesaj
sword97
ben p535 aldım , 1-2 tane sorum olacak yardımcı olursanız sevinirim..
Ben telefonu aldıgımda türkçeydi..Telefona format attıktan sonra ingilizce oldu..Ne kadar ugrassamda Türkçe yapamadım . Nasıl halledebilirm..

yardımlarınızı bekliyorum..Şimdiden Tşkler.

Merhaba, öncelikle hayırlı olsun,

Konu içeriğini okumaya üşendiğinizi anladım Dil çıkarıyor konu içeriğinde var çünkü yinede kısaca anlatıyorum, mini sd kart takılı olmadan format atın, bu kadar Beğendim

sword97
09-11-2008, 22:40   |  #211  
Taze Üye
6 mesaj

Ben teli ilk aldıgımda türkçeydi..Sonradan deneme amaçlı format attıgımda telefon ingilizce oldu..Sizin dediginiz gibide yaptım , sd kartı çıkarıp fabrika ayarlarına döndüm ama Olmadı.. Eger format dediginiz fabrika ayarı degil başka birşeyse izah ederseniz sevinirim... İlginiz için teşekkürler

sword97
09-11-2008, 22:56   |  #212  
Taze Üye
6 mesaj

Telefona ilk sayfada p525 için anlattıgınız şekilde Format attım ama yinede olmadı bu sorunu halletmenin başka bir yolu yokmu ??

delikanli53
10-11-2008, 10:15   |  #213  
delikanli53 avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,524 mesaj
sword97
Ben teli ilk aldıgımda türkçeydi..Sonradan deneme amaçlı format attıgımda telefon ingilizce oldu..Sizin dediginiz gibide yaptım , sd kartı çıkarıp fabrika ayarlarına döndüm ama Olmadı.. Eger format dediginiz fabrika ayarı degil başka birşeyse izah ederseniz sevinirim... İlginiz için teşekkü
Joistik tuşunu yukarı doğru tutun, reset düğmesine basın, gerekli önergeleri izleyin, formatın sonunda dikkat edin size türkçe olsunmu diye bir seçenek sunacak bu P525 için, P535 için ise böyle bir seçenek yok sadece sd kart çıkartmak yeterli oluyor, sorun devam ederse tekrar görüşelim ard arda mesaj yazmanıza gerek yok.

sword97
10-11-2008, 20:40   |  #214  
Taze Üye
6 mesaj

sd kartını formattan öncemi çıkarıcağız yoksa attıktan sonramı ?İlginiz için çok teşekkür ederiz çok saolun

Son Düzenleme: sword97 ~ 11 Kasım 2008 19:36
delikanli53
11-11-2008, 12:11   |  #215  
delikanli53 avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,524 mesaj
sword97
sd kartını formattan öncemi çıkarıcağız yoksa attıktan sonramı ?İlginiz için çok teşekkür ederiz çok saolun:
formattan önce tabiki, sim kartınızdaki bilgilere birşey olmaz

(sorularınızı aynı soru içerisinde güncelleyebilirsiniz topic muhabbet bölümüne dönmesin teşekkürler.)

Bizimdenizci
11-11-2008, 14:53   |  #216  
Yeni Üye
23 mesaj

Tekrar Merhabalar.
Şehir dışına çıkmıştım şarj cihazımı yanıma almamıştım usb kablomuda. Bi forumda Motorola v3 şarjı uyuyor demişlerdi. Aldım, Bende yemedi. kırmızı ışık yanıyor fiş sembolüde çıktı Şarja taktığımda 51 idi 2 saat sonra 48 e indi:)
Acaba böyle durumlarda PDA mıza uyan  (ASUS P535) alternatif akseuarlar varmı.

Bide internette gezinirken bellek sorunu çıkmaya başladı ne yapıpta bellek sorununu hlledebilirim. Telefonu yada interneti kapa seçeneği çıkıyor. Belleği Sd karta yönlendirebilirmiyiz??  

Ya Arkadaşlar bide Bizim bu PDA 535 ler bi şekilde 8 GB görüyormuş sorunsuz ama nasıl.?? Görenler varmış ama nasıl görüyor anlamıyorum ben deniyorum olmuyo. Ayarı mayarı yazılımı falan nasıl oluyo...  Sizler Kaç GB kullanıyorsunuz.

Son Düzenleme: Bizimdenizci ~ 11 Kasım 2008 21:54
sword97
11-11-2008, 19:54   |  #217  
Taze Üye
6 mesaj

Hard Reset Atmaya çalıştım .. Dediklerinizi yaptım ama , yaptıktan sonra Ekrana WarninG Diye bir yazı geliyo..Sonrada Tekrar telefonu açıyor.Ayrıca Fazla reset atmanın telefona zararı varmıdır ??

delikanli53
12-11-2008, 13:51   |  #218  
delikanli53 avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,524 mesaj
Bizimdenizci
Tekrar Merhabalar.
Şehir dışına çıkmıştım şarj cihazımı yanıma almamıştım usb kablomuda. Bi forumda Motorola v3 şarjı uyuyor demişlerdi. Aldım, Bende yemedi. kırmızı ışık yanıyor fiş sembolüde çıktı Şarja taktığımda 51 idi 2 saat sonra 48 e indi:)
Acaba böyle durumlarda PDA mıza uyan  (ASUS P535) alternatif akseuarlar varmı.

Bide internette gezinirken bellek sorunu çıkmaya başladı ne yapıpta bellek sorununu hlledebilirim. Telefonu yada interneti kapa seçeneği çıkıyor. Belleği Sd karta yönlendirebilirmiyiz??  

Ya Arkadaşlar bide Bizim bu PDA 535 ler bi şekilde 8 GB görüyormuş sorunsuz ama nasıl.?? Görenler varmış ama nasıl görüyor anlamıyorum ben deniyorum olmuyo. Ayarı mayarı yazılımı falan nasıl oluyo...  Sizler Kaç GB kullanıyorsunuz.

1. Motorolo şarj cihazı sadece socket e oluyor, şarj ışığı göstergesini yakıyor fakat şarj etmiyor, asusun diğer modellerinin şarj cihazları (P525 öncesi hariç) uyumlu başka uyumlu ben bilmiyorum.

2. Ana kullanılan bellekteki programları kaldırın sd karta yükleyin, resimlerinizi müziklerinizi dahil, böylece ana belleği rahatlatmış olursunuz, bu bir yöntem. Ana belleği sd karta yönlendirme şansınız ne yazıkki yok.

3. Orjinali haricinde verimli kullananlar varsa anlatsın bilelim, kullanamazsınız demedim ama bir yerde mutlaka hata veriyor, asus da şu ana kadar bunun bir açıklamasını yapmadı, fakat destek@asus.com.tw adresine mail atarsanız belki bir yolunu onlar bulmuştur Beğendim

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

delikanli53
12-11-2008, 13:55   |  #219  
delikanli53 avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,524 mesaj
sword97
Hard Reset Atmaya çalıştım .. Dediklerinizi yaptım ama , yaptıktan sonra Ekrana WarninG Diye bir yazı geliyo..Sonrada Tekrar telefonu açıyor.Ayrıca Fazla reset atmanın telefona zararı varmıdır ??
neden okumaya üşeniyorsunuz arkadaşım yaw Beğenmedim

P535 kurulumu

(bu hazırlamış olduğum genel bir dökümandır alıntı değildir)

ASUS P535 cihazınıza format atmak için aşağıdaki işlemleri uygulayabilirsiniz.

UYARI:
1-Bu işlemi yapmakla, telefonunuzda bulunan sonradan yüklenmiş verilerinizi kaybedeceksiniz. Format işlemini gerçekleştirmeden önce önemli bilgilerinizi yedeklemeniz gerekmektedir.
2- SD kartı telefondan çıkarınız.

-Başlat
-Settings (P525te Programs)
-Sistem
-Default Settings
-Parola : 1234 yazılıp sol alt tarafta bulunan “tamam”a basılır. Geri alma işlemini onaylamak için “Evet” seçilir.
Telefon kendini kapatıp tekrar açacaktır.
-Windows Mobile ekranı geldiğinde, kurulumu başlatmak için ekrana bir kere dokunun.
-Align screen : ekranda beliren “+” işaretine PDA kaleminin ucuyla 1 sn. kadar dokunup bırakın. “+” işareti yer değiştirdikçe bu işlemi tekrarlayın.
-stylus : Next seçilir.
-pop-up menus : satır 9 üzerindeki yazının üzerinde kalemin ucu basılı tutulur, “cut” seçilir. Satır 11 üzerinde kalemin ucu basılı tutulur, “paste” seçilip “next” ikonu tıklanır.
-Data and Time : Time Zone bölümünde “Athens,Istanbul” saat dilimini seçilir, saat ve tarih ayarları yapılarak Next tıklanır.
-password : “skip” seçilir.
-E-mail : “skip” seçilir.
-complete : Kurulum tamamlandı. Kullanıma başlamak için ekrana kalem ucuyla bir kere dokunun.
Yükleme işlemi başlayacaktır.
Şebeke Ayarı : Kutucuk işaretleyin ve operatörler bölümünden kullanmış olduğunuz GSM operatörünü seçip üst kısımda bulunan OK’i tıklayın..
Çıkan uyarıda OK tıklanır.
Otomatik olarak yükleme tamamlanacaktır ve telefon açılışta SIM kartınızın PIN kodunu soracaktır. PIN kodunuzu girdikten sonra telefonunuz aktif olacaktır.

NOT: Joystiki yukarı doğru basılı tutarken, aynı anda , telefonun sol alt tarafında bulunan reset düğmesine basılı tutarsanız da reset işlemini başlatabilirsiniz. Ekrana gelecek olan uyarıdan sonra telefon açma tuşuna (yeşil telefon işareti) basmanız yeterli olacaktır. Yukarıda belirtilen işlemleri sırasıyla uygulamanız gerekecektir.

P525 deki tek fark sonunda ingilizce olarak türkçe olsunmu diye bir seçenek sunuyor yes diyeceksiniz

delikanli53
12-11-2008, 16:17   |  #220  
delikanli53 avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,524 mesaj

Artık sorularınızı kısmen buradan cevaplayacağım. cevaplanan sorular buraya tek tek eklenecektir. sorularınızı sormak için lütfen http://www.forumlazlar.com/showthread.php?tid=285 forum sayfamı ziyaret ediniz. teşekkürlerimle.

Bizimdenizci
12-11-2008, 18:49   |  #221  
Yeni Üye
23 mesaj

Bi Forumdan alıntı yaptım.
Acaba Deneyen varmı.

Orjinalden alıntı: guzzle

Sdhc kartlar için yeni bir yama linki vericem daha önce arkadaşların önerdiği çozümler wm5 de olmuyordu yada bende olmadı.
Şimdiki vereceğim linkteki *SDHC_DRIVERS_FOR_C550_AND_N560_BY_GreateVK_AND_FreePK.cab* isimli cab dosyasını direk makineye kurun alet kendini restart edicek bendeki sandisk 8 gb lık kartı daha önce denediğim bir çok program çözüm getirmedi bunu kurduktan sonra aleti wm6 ya upgrate etmeden WM5 de kartımı gördü.
asus p535 wm5 de sdhc kullanmak isteyenler için

test edilmiştir....

umarım böyle link vermek kural dışı değildir benim gibi sorunu olup uzun zamandır çözemeyenler için verdim.

...................

Bi de bu var.
--------------------------------------------------
Arkadaşlar sdhc kartlar da stand by konumuna geçince cihaz elektriği kesiyor o yüzden kartları görmüyor kartı söküp takınca normal hale geliyor ama registry den basit bir ayarla herşey normale dönüyor
tüm sdhcleri 4-6-8GB problemsiz çalıştırmak bu kadar basit

registry ayarlarını anlatan yazıyı not etmiştim ben alıntı
yaparak anlatıyorum ;
Registry programını acıyoruz
(ben PHM registry editör kullanıyorum) HKEY_LOCAL _MACHİNE =>
Drivers => SDCARD => ClientDrivers => Class => SDMemory_Class =>
High_Capacity' nin üstünü tıklıyoruz(mavi sekilde olacak) . Ve ardından
sol alt kösedeki Edit e tıklıyoruz ve New DWORD Value yi seciyoruz,
karşımıza yeni bir sayfa çıkıyor. bu sayfayıda şu sekilde yapılandırıyoruz:
Value name => DisablePowerManagement (aynen yazdıgım gibi)
Value data => 1 Base => Decimal 'ın yanındaki kutucugu seciyorsunuz

ve ardından OK deyip sayfadan çıkıyorsunuz ve acılan sayfada:
DisablePowerMa... 1 (0*000001) seklinde, üstten 2. sırada yazı
çıkıyor ve ardından Tools, exit deyip işlemi bitiriyoruz.  

...........................

SONUÇ:

Denedim Şuanda Sorunsuz 8 GB SDHC Kartım çalışıyo Kartı çıkarıp takmıyorum :)   
                               OH BE!!

Son Düzenleme: Bizimdenizci ~ 12 Kasım 2008 21:20
delikanli53
13-11-2008, 09:53   |  #222  
delikanli53 avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,524 mesaj

Eğer böyle birşey olsaydı Asus bu işi çözerdi, bu pda sonuçta internet ortamında kullanılan bir cihaz 3.parti programlarla kendini tehlikeye atma derim. ama sonuca ulaşamayacağının iddiasında bulunmadım :)

Bizimdenizci
13-11-2008, 10:14   |  #223  
Yeni Üye
23 mesaj

Şuan Sorun yaşamadım.
Dün akşam ayarladım. Normalde SD kartı çıkarıp taktıktan sonra 1  2 saat sonra igo yu açamıyor SD kartı çıkarıp takmam gerekiyordu.
Bu sabah SD karta dokunmadan IGO yu tıkladım ve sorun çıkarmadan açıldı. Ve SD karta kurmuş olduğum Hicalc hesap makineside sorunsuz açıldı.
Akşama kadar sorun yaşamazsam tavsiye ederim :)

delikanli53
14-11-2008, 11:40   |  #224  
delikanli53 avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,524 mesaj

O zaman bunu Asus a mail atalımda bilgileri olsun xD

Bizimdenizci
14-11-2008, 18:03   |  #225  
Yeni Üye
23 mesaj
delikanli53
O zaman bunu Asus a mail atalımda bilgileri olsun
Evet Demekki atlamışlar bir yazılımı.
2 gün oldu Henüz bi hata arıza vermedi. 8 GB SD kartım ile artık sorun yaşamıyorum.

Mailimdeki resimleri açmakta halen sorun yaşıyorum. explorer den huylanmaya başlicam nerdeyse.  Opera ile denim bide sağlam bi link varmı bildiğiniz.