ASUS PDA TÜM DONANIM VE YAZILIM SORULARINIZI SORUN

delikanli53
31-07-2007, 16:05   |  #1  
delikanli53 avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
1,524 mesaj

ASUS P525 P535 A736 YENİ GELECEK P526 VE ESKİ MODELLER HAKKINDAKİ TÜM TEKNİK VE YAZILIMSAL SORULARINIZI BURAYA YAZIN EN KISA ZAMANDA CEVAP VERECEĞİM

İŞİN UZMANINA SORUYORSUNUZ Beğendim

Son Düzenleme: delikanli53 ~ 12 Aralık 2007 16:45
TuncaBozkurt
31-07-2007, 18:40   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4,805 mesaj

Gelirse zaten forumda görürsün. O zaman istersen cevaplarsın. Bence bu konuya yazdığın mesajı imzana eklemen daha yerinde olur.

delikanli53
01-08-2007, 08:54   |  #3  
delikanli53 avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,524 mesaj

HAKLISIN TUNCAB BU ARADA TÜRKİYEYE GELDİ DE ŞU AN BİZ İNCELİYORUZ. MOBİLE 6 WİFİ ÖZELLİĞİ YOK AMA GÖRÜNTÜ ŞIK AĞIRLIK ÇOK HAFİF. ÖZELLİK OLARAK P535 ONDAN DAHA İYİ

hakanayd
23-08-2007, 15:18   |  #4  
Taze Üye
2 mesaj

asus p525 hakkında 2 sorunum var
1-Beni arayanlar bazen bana ulaşamıyor normal çeken yerde olmama rağmen.
2-Karşı taraf kendi sesini yankılı duyuyor buda bazen her zaman değil. TELŞEKKÜRLER

delikanli53
28-08-2007, 11:00   |  #5  
delikanli53 avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,524 mesaj

ÖNCELİKLE GEÇ CEVAP YAZDIĞIM İÇİN ÖZÜR DİLERİM;

1.Bu cihazların sim kısımları çok hassas. sim kartınızda bir problem olabilir. Eğer sim kartınızda bir problem yoksa ürününüzü asus türkiye ye gönderebilirsiniz.

2.Konuşmaya başlarken sol taraftaki ses ayarını makul seviyeye çekin yankılanma düzelecektir. veya ana ekranda sağ üst köşede ses ikonu var giden ses ve gelen ses o kısımları da makul seviyeye indirin sorunun kesin çözümü budur. donanımsal bir problem değil.

hakanayd
03-09-2007, 17:04   |  #6  
Taze Üye
2 mesaj

Teşekkürler. Sanırım problem benim sim kartta çünkü çok eski. Asusu aradım onlarda aynı şeyi söyledi

delikanli53
05-09-2007, 09:04   |  #7  
delikanli53 avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,524 mesaj

Ayrı Türkcell in yeni çıkardığı 64 ve 128 kb plus sim kartlarda da problem oluyor.

delikanli53
05-09-2007, 09:09   |  #8  
delikanli53 avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,524 mesaj

bir kullanıcıdan özel mesaj olarak gelen soruyu burada cevaplasam daha güzel olur sanırım

-  asus p535 yeni aldım öncelikle çok soru sorcağım için özür dilerim

*  kurulumu sırasında sanırım bi hata yaptım ve ingilizce olarak kullanıyorum bunu tekrar nasıl türkçeye çevirebilirim
bir başka soruda gps i kullanmak için extra bi harici anten almam gerekiyo mu? sinyal hep yetersiz dioo bunu bir ayarı var mı??

delikanli53
05-09-2007, 09:21   |  #9  
delikanli53 avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,524 mesaj

P535 kurulumu

(bu hazırlamış olduğum genel bir dökümandır alıntı değildir)

ASUS P535 cihazınıza format atmak için aşağıdaki işlemleri uygulayabilirsiniz.

UYARI:
1-Bu işlemi yapmakla, telefonunuzda bulunan sonradan yüklenmiş verilerinizi kaybedeceksiniz. Format işlemini gerçekleştirmeden önce önemli bilgilerinizi yedeklemeniz gerekmektedir.
2- SD kartı telefondan çıkarınız.

-Başlat
-Settings (P525te Programs)
-Sistem
-Default Settings
-Parola : 1234 yazılıp sol alt tarafta bulunan “tamam”a basılır. Geri alma işlemini onaylamak için “Evet” seçilir.
Telefon kendini kapatıp tekrar açacaktır.
-Windows Mobile ekranı geldiğinde, kurulumu başlatmak için ekrana bir kere dokunun.
-Align screen : ekranda beliren “+” işaretine PDA kaleminin ucuyla 1 sn. kadar dokunup bırakın. “+” işareti yer değiştirdikçe bu işlemi tekrarlayın.
-stylus : Next seçilir.
-pop-up menus : satır 9 üzerindeki yazının üzerinde kalemin ucu basılı tutulur, “cut” seçilir. Satır 11 üzerinde kalemin ucu basılı tutulur, “paste” seçilip “next” ikonu tıklanır.
-Data and Time  : Time Zone bölümünde “Athens,Istanbul” saat dilimini seçilir, saat ve tarih ayarları yapılarak Next tıklanır.
-password : “skip” seçilir.
-E-mail : “skip” seçilir.
-complete  : Kurulum tamamlandı. Kullanıma başlamak için ekrana kalem ucuyla bir kere dokunun.
Yükleme işlemi başlayacaktır.
Şebeke Ayarı : Kutucuk işaretleyin ve operatörler bölümünden kullanmış olduğunuz GSM operatörünü seçip üst kısımda bulunan OK’i tıklayın..
Çıkan uyarıda OK tıklanır.
Otomatik olarak yükleme tamamlanacaktır ve telefon açılışta SIM kartınızın PIN kodunu soracaktır. PIN kodunuzu girdikten sonra telefonunuz aktif olacaktır.

NOT:  Joystiki yukarı doğru basılı tutarken, aynı anda , telefonun sol alt tarafında bulunan reset düğmesine basılı tutarsanız da reset işlemini başlatabilirsiniz. Ekrana gelecek olan uyarıdan sonra telefon açma tuşuna (yeşil telefon işareti) basmanız yeterli olacaktır. Yukarıda belirtilen işlemleri sırasıyla uygulamanız gerekecektir.

GPS sorunu için;

çok resimli olduğu için upload edemedim kusuruma bakma döküman olarak gönderiyorum

A.Y.B.R.S.
06-09-2007, 15:06   |  #10  
Taze Üye
1 mesaj

merhaba..ben de bir asus p535 kullanıcısıyım..bazen telefon açıkken yani şebeke varken bir bakıyorum telefon kapalı yani çekmiyo gösteriyo..arayanlar ulaşamıyo..böyle bir pda da bu nasıl bir sorun anlamadım..yardımcı olursanız sevinirim..bir de yükleyebileceğim gps programları hakkında bilginiz var mı

yörük
10-09-2007, 02:36   |  #11  
Taze Üye
2 mesaj

merhaba, ilk kez bir pda edindim:asus p535. ancak saatlerdir uğraşmama rağmen (evimde wireless modem var ve laptop ile sorunsuz bağlanıyorum.modemime şifre koydum ancak pda da normal ayarlarla şifre istenmedi.) internete gprs ile bağlanabiliyorum ama wi-fi ile bağlanamıyorum. explorer,modem vs. ayarlarını anlatabilir veya resimle gösterebilirseniz sevinirim. teşekkürler.

delikanli53
10-09-2007, 09:22   |  #12  
delikanli53 avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,524 mesaj
A.Y.B.R.S.
merhaba..ben de bir asus p535 kullanıcısıyım..bazen telefon açıkken yani şebeke varken bir bakıyorum telefon kapalı yani çekmiyo gösteriyo..arayanlar ulaşamıyo..böyle bir pda da bu nasıl bir sorun anlamadım..yardımcı olursanız sevinirim..bir de yükleyebileceğim gps programları hakkında bilginiz var mı
Bu sorunlar genelde sim kat ile oluyor. Sim kartınızı değiştirin (Turkcell'in çıkarttığı 64 ve 128 pluslarda bu sorun kesinlikle oluyor) telsim veya avea takın kullanın sorun devam ederse ASUS Türkiye'ye götürün veya kargo ile gönderin.

Yükleyebileceğiniz Gps programları çok yok. Biliyorsunuz ki Türkiye'de bu alt yapı yeni yeni oluşmaya başladı. Destinator haricinde Igo var ama ücretli.
detaylı bilgi . http://www.i-go.com/en/
veya http://www.google.com.tr/search? ... tnG=Google%27da+Ara

ama ilk sayfada yazdığım destinator ayaları ile ilgili word dökümanını incelemenizi tavsiye ederim. destinator grafiksel olarak Igo programını yetişemez ama sinyal konusunda ayarlardan sonra gayet iyi.

Son Düzenleme: delikanli53 ~ 10 Eylül 2007 09:29
delikanli53
10-09-2007, 09:33   |  #13  
delikanli53 avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,524 mesaj
yörük
merhaba, ilk kez bir pda edindim:asus p535. ancak saatlerdir uğraşmama rağmen (evimde wireless modem var ve laptop ile sorunsuz bağlanıyorum.modemime şifre koydum ancak pda da normal ayarlarla şifre istenmedi.) internete gprs ile bağlanabiliyorum ama wi-fi ile bağlanamıyorum. explorer,modem vs. ayarlarını anlatabilir veya resimle gösterebilirseniz sevinirim. teşekkürler.
Öncelikle yeni PDA nız hayırlı olsun,

P535 PDA Telefonunuzdan kablosuz ağlara bağlanabilmek için; telefon ekranının sağ alt tarafında bulunan Wi-Fi ikonunu tıklayıp “Wi-Fi Aç” seçtikten sonra bulunduğunuz ortamdaki kablosuz ağlar otomatik olarak algılanıp size listelenecektir. Bağlanmak istediğiniz ağı seçip bağlan tıklamanız yeterli olacaktır.
(Not: Seçtiğiniz kablosuz ağ bağlantısının şifresi var ise, şifreyi girmeniz gerekecektir.)

Bağlanmak istediğiniz kablosuz ağ ayarları doğru yapılandırılmışsa, telefonunuz üzerinden bağlantı sağlayabilirsiniz.

Yukarıda belirtilen işlemleri yapmanıza rağmen hala bağlanamıyorsanız, bulunduğunuz ortamdaki kablosuz ağ ayarlarınızı kontrol etmeniz gerekmektedir.
Kablosuz ağ ayarlarınızda da bir problem gözükmüyor, yani aynı ayarlar ile başka bir bilgisayardan kablosuz ağa bağlanabiliyorsanız, telefonunuzda hard reset attıktan sonra tekrar deneyebilirsiniz.

[ Tüm kodu seç ] [ Yeni Pencerede Göster ]
üst cevaplarımda reset işlemini detaylıca anlattım :)

yörük
10-09-2007, 17:21   |  #14  
Taze Üye
2 mesaj

teşekkür ederim. bağlanabiliyorum.ancak şunu söylemeliyim ki p535 wi-fi açısından çok kuvvetli değil.

delikanli53
14-09-2007, 09:14   |  #15  
delikanli53 avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,524 mesaj
yörük
teşekkür ederim. bağlanabiliyorum.ancak şunu söylemeliyim ki p535 wi-fi açısından çok kuvvetli değil.
Haklısınız ama boyut ve kapasite orantısı yaparsak alanında en başarılısı diyebiliriz. Bu arada hatırlatayım P535 için ücretsiz Mobile 6 Türkçe versiyounu bir iki hafta sonra sitede yayınlanacak. Mobile 6 P525 için ücretsiz olmayacak.

Ayrıca hatırlatayım Asus sitesinde yayınladığı ingilizce Mobile 6 yüklemeyin garanti kapsamı dışında kalır.

sonberkay
27-10-2007, 13:42   |  #16  
Taze Üye
4 mesaj

Ben yakın zamanda bir asus P735 almak istiyorum . Ama galiba şu an türkiye ye gelmedi . Eğer gelmedi ise ne zaman gelebileceği hakkında bilgi verebilecek olan var mı ?

delikanli53
11-11-2007, 00:23   |  #17  
delikanli53 avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,524 mesaj
sonberkay
Ben yakın zamanda bir asus P735 almak istiyorum . Ama galiba şu an türkiye ye gelmedi . Eğer gelmedi ise ne zaman gelebileceği hakkında bilgi verebilecek olan var mı ?
Sonberkay Merhaba,

P526 bile daha yeni yeni piyasaya çıkmaya başladı ki bunun bir ay önce piyasaya sürüleceği söylentileri vardı. demek istediğim şu biraz daha beklemek gerekecek sanırım. Asus bu konularda biraz yavaş özellikle pda konusunda reklam yapıyor ortalık kaynıyor ama ürün yok Dil çıkarıyor bu da teknolojiyi iyi takip eden kullanıcıları kızdırıyor. Aynen Microsoft un vista olayı gibi Cool Uzun lafın kısası satış konusunda takip edebileceğin DS lerden www.bogazici.com.tr i telecity index gibi firmaları takip edebilirsin ama en iyisi bogazici.com.tr

Benim önerimi soracak olursanız eski olmasına rağmen (daha eski sayılmaz ama) P535 kullanın çünkü istediğiniz herşey içinde mevcut; wi-fi, bluetooth, gps gibi.

JeXiR
17-01-2008, 14:17   |  #18  
Taze Üye
5 mesaj

ilk basta herkese slm ve hemen soruma gormek istiyorum..

ben senin anlattigin gibi `+` isaretine kadar geldim ama o isaret bi turlu gitmiyor ve telefon acilmiyor..bide benim telefonda wm6 yuklu rusca surumu ben bunu nasil ingilizce yaparim yada wm5 i nasil yuklerim...cok acil yanit lazim telefon patladi elimde:)

delikanli53
17-01-2008, 17:30   |  #19  
delikanli53 avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,524 mesaj

JeXiR merhaba,

Öncelikle o + işaretini geçmemenin iki sebebi vardır;
1. Lcd dokunmatik arızalı
2. Tuş takımı kilitle (hangi model yazmamışsın o yüzden genel söyledim)

1.sebepten bir problem olursa servise göndermen gerekiyor, ikinci sebebi söylememe gerek yok sanırım :)

Şimdi programsal sorununa yanıt vereyim.
   Telefonunda (yine genel yazıyorum model yok çünkü) çoklu dil desteği varsa onu değiştirebilirsin - pda, başlat, settings,multi lingual sapport. yalnız burda bir detay var farklı dillerde yüklenen wm5 veya vm6 bu ayarı çıkartmayabiliyor sadece türkçe iken çıkıyor bu ayar (benim gördüğüm sadece)
    Program sorununa tekrar ikinci bir cevap vermek istiyorum. www.asus.com sitesinde pda bölümünde rom update seçenekleri var. yükleme ile ilgili detaylı bilgiyi istersen burada yayınlayabilirim yada destek@asus.com.tw adresinden isteyebilirsin. Veya pda yı teknik servise (istanbuldaysan elden götürmeni tavsiye ederim) gönder ücret karşılığında yapıyorlar sanırım bu işi emin değilim.

Kolay gelsin.

ymuhtar
19-01-2008, 01:05   |  #20  
Taze Üye
1 mesaj

merhaba 2 gün önce p535 aldım herşey güzeldi ancak birden ekran beyaz oldu daha sonra sleep moduna aldım ve tekrar sleep'ten çıktığında düzeldi ancak sorun tekrarladı ve düzelmedi acaba sorun nedir? teşekkürler

delikanli53
22-01-2008, 09:23   |  #21  
delikanli53 avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,524 mesaj

ymuhtar merhaba,

Öncelikle hayırlı olsun demek isterim, yapmış olduğunuz tercih piyasanın hemen hemen en güzel pda'sı.
  Sorununuza gelince;
  Ekranın beyaz olması programsal bir sorun değildir. Hard reset atmak bir çözüm olmayacaktır. Eğer alış tarihiniz 30 iş gününü aşmadıysa Asus Türkiye'ye gönderip ürünün değişimini isteyebilirsiniz. Çünkü bu sorun donanımsaldır ve tamir olmadan değişimi olacaktır. (Gönderim ile ilgili bilgileri siz arayıp da öğrenebilirsiniz ama ben yinede bilgi vereyim. Full koli olarak ve faturasını mutlaka gönderin yoksa kabul edilmiyor, ve Aras kargo 61137 diye bir numaraları var ücret ödemiyorsunuz. İstanbuldaysanız eldende bırakabilirsiniz daha kısa sürede çözülüyor)

İyi günler.

yaroslaw
28-01-2008, 17:48   |  #22  
Taze Üye
2 mesaj

merhaba asus m530w aldım ama gprs ve mms ayarlarını bi türlü yapamadım..turkcell'i aradım telefonu tanımadı.manuel olarak denedim oda olmadı bu konuda yardımcı olursan sevinirim.

delikanli53
29-01-2008, 16:37   |  #23  
delikanli53 avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,524 mesaj
yaroslaw
merhaba asus m530w aldım ama gprs ve mms ayarlarını bi türlü yapamadım..turkcell'i aradım telefonu tanımadı.manuel olarak denedim oda olmadı bu konuda yardımcı olursan sevinirim.
Merhaba,
Öncelikle hayırlı olsun

Araçlar, bağlantılar, gprs bölümünde gsm operatörünüzü seçiyorsunu bu kadar. eğer orada turkcell veya vodafone yazmıyorsa Türkiye'den alınmamıştır. Bununla ilgili detaylı bilgi almak için lütfen Asus yetkili sevisini arayınız.

yaroslaw
30-01-2008, 22:10   |  #24  
Taze Üye
2 mesaj

dostum teşeküürler.dediğin gibi araçlar-bağlantılar-gprs kısmında turkcell gprs mms,turkcell gprs wap-turkcell internet var..3 bölümde.ama bunların içi yarı yarıya boş işte :) örneğin turkcell gprs mms kısmına giriyorum..
bağlantı hedefi seçeneğinde turkcell mms seçili.
erişim noktası mms
kullanıcı adı mms
parola var..
birinci dns ve ikinci dns boş.ip adresi boş.

turkcell gprs wap kısmında bağlantı hedefi iş yeri seçili.(diğe seçenekler internet,turkcell mms,güvenli wap agı,wap ağı)
erişim adı:wap
kullanıcı adı:gprs
birincil ve ikincil dns boş.
ip adresi boş.

turkcell internet kısmında..
bağlantı hedefi:internet
erişim noktası:internet
kullanıcı adı:gprs
birincil ve ikincil dns ve ip adresi boş.

bu ip adresinin falan boş olması normal mi..bi türlü bağlanmıyor..deli oldum olacağım.

delikanli53
01-02-2008, 08:53   |  #25  
delikanli53 avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,524 mesaj

arkadaşım sanırım ayarlarını resetlemenin zamanı gelmiştir :)
Hard format atmanı öneririm. bunu şu şekilde yapabilirsin
saol kısımdaki joistik e benzer bir tuş var (p526 larda olduğu gibi) pda kapalıyken o tuşu yukarı doğru tut ve power tuşunu bas sonra yönergeler basti zaten yapamazsan haberimiz olsun ;)

Son Düzenleme: delikanli53 ~ 01 Şubat 2008 08:54