XP Öldü! Yaşasın Vista!

The_PentagraM
01-01-2008, 22:36   |  #51  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
12 mesaj

vista  kötü bir  program oldugunu asla iddaa etmedım  ama kimseyede  tavsiyede  etmedım .. vista  içeriği gereği çok ağır bi program  C  yaklaşık  10 gb  alan kaplamakda  ve hali ile pc nin  performans ı düşmekde .. 512  ram la  vista çalıştıran arkadaşlarım  makınanıza  hiç  3-4   gb lık  tasarım programları yükledinizmi ? ..  işte  sorun burda  başlıyor .. vista  hala  bi çok programı desteklemıyor.. 10  gb  lık vistanın yanında   böle ağır programlarda  yükleyınce makına yerlerde  sürünüyor .. ben  biraz daha beklemesini öneririm  kullanıcılara .  ilerde  vista  çok  çok daha iyi olucakdır ..  şimdlik  xp'ye  devamm

salihaltay
05-01-2008, 14:21   |  #52  
Üye
72 mesaj

bi şeyde ben sorayım vista 32 bit mi? yoksa 64 bit mi?

yelkowan
05-01-2008, 18:34   |  #53  
OP Yıllanmış Üye
602 mesaj

salihaltay
Bu konu üzerine çok konuşuldu ve çok yazı yazıldı hepsini özetleyecek olursak.
Bu nokta da kişinin program tercihleri ve bilgisayarı ne amaçla kullandığı önem kazanıyor.
Vista 64bit altında kullanılan proramların 64bit versiyonu varsa, bu programların hızı kullanıcı açısından çok öenmliyse 64bit Vista tercih etmek daha avantajlı olacaktır. Tabi bilgisayardaki donanımlarının sürücülerinide unutmamak lazım sürücülerinin de 64bit versiyonunlarının bulunması gerekir.
Bu açıklamalara rağmen bu konu burada bitmeyecek gibime geliyo herkes 64bite geçene kadar daha çook konuşulacak :))

razgirz
06-01-2008, 22:58   |  #54  
Üye
68 mesaj

http://www.i-am-bored.com/bored_link.cfm?link_id=26436

Son Düzenleme: razgirz ~ 06 Ocak 2008 23:08
silenceandsilence
09-01-2008, 01:48   |  #55  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
275 mesaj
The_PentagraM
vista  kötü bir  program oldugunu asla iddaa etmedım  ama kimseyede  tavsiyede  etmedım .. vista  içeriği gereği çok ağır bi program  C  yaklaşık  10 gb  alan kaplamakda  ve hali ile pc nin  performans ı düşmekde .. 512  ram la  vista çalıştıran arkadaşlarım  makınanıza  hiç  3-4   gb lık  tasarım programları yükledinizmi ? ..  işte  sorun burda  başlıyor .. vista  hala  bi çok programı desteklemıyor.. 10  gb  lık vistanın yanında   böle ağır programlarda  yükleyınce makına yerlerde  sürünüyor .. ben  biraz daha beklemesini öneririm  kullanıcılara .  ilerde  vista  çok  çok daha iyi olucakdır ..  şimdlik  xp'ye  
Vista yı 7 aydır kullanıyorum ilk başlarda herkes oyun desteklemiyor program çalışmıyor dediler kurmadım o sıralar xp de aero teması kullanıyordum ve nerdeyse şimdiki kadar ram yiyordu ve daha az iş yapıyordu öyleyse vista kurarım dedim benim bilgisayarım 3 senelik bir bilgisayar upgrade olaraksa sadece ram 1 gb oldu ve 80 gb sata harddisk ekledim hepsi bu kadar başka hiç bir şey yapmadım ve sorunsuz vista kullanıyorum arkadaşlar solidworks catia kurulmuyor dediler her ikisini de kurdum sorunsuz çalıştılar hatta arkadaşın bilgisayarına kurdugum "catia" xp de bozulurken benim vistada çalışmaya devam etti oyun çalışmıyor dediler bir oyunu vistada oynayarak bitirdim niye bir oyun derseniz hem fazla oyun oynamıyorum hem de benim ekran kartım 128 mb fx 5200 yeni bir çok oyunu kaldırmıyor sürücü yok dediler cidden yok ama ekran kartı şirketi sürüm çıkarmadığı ve ses sürücüsü olmadığı halde ses var görüntü var üstelik bilgisayar kalite kallavi değil xp deymiş gibi ama daha rahat bilgisayar kullanıyorum ve vistadan xpye dönmek isteyen arkadaşlara vistayı gösterdiğimde vazgeçiyorlar bence xp mi vista mı yerine gelenek mi yenilik mi diye sorsak daha mantıklı olacak alışkanlıklar kolay kolay bırakılmıyor

Son Düzenleme: silenceandsilence ~ 09 Ocak 2008 01:50
PcMaKeR
09-01-2008, 10:56   |  #56  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj
salihaltay
Tam bir sene oldu vistayı kullanalı ve çıktığından beri 64 Bit. neden dersen. 4 gb ram ve üstünü sadece 64 bit kullanır. 64 bit derlenene programlar daha rahat çalışır (32 bit programlarda takılma görmezsin ama 4 gb rami de kullanamaz işte.) bu yüzden 64 bit işlemcin destekliyorsa. benim şuanki sisteme 32 bit kuramıyorum neden dersen max 3.5 gb ram görüyor :S:S:S

yelkowan
09-01-2008, 23:35   |  #57  
OP Yıllanmış Üye
602 mesaj
silenceandsilence
Vista yı 7 aydır kullanıyorum ilk başlarda herkes oyun desteklemiyor program çalışmıyor dediler kurmadım o sıralar xp de aero teması kullanıyordum ve nerdeyse şimdiki kadar ram yiyordu ve daha az iş yapıyordu öyleyse vista kurarım dedim benim bilgisayarım 3 senelik bir bilgisayar upgrade olaraksa sadece ram 1 gb oldu ve 80 gb sata harddisk ekledim hepsi bu kadar başka hiç bir şey yapmadım ve sorunsuz vista kullanıyorum arkadaşlar solidworks catia kurulmuyor dediler her ikisini de kurdum sorunsuz çalıştılar hatta arkadaşın bilgisayarına kurdugum "catia" xp de bozulurken benim vistada çalışmaya devam etti oyun çalışmıyor dediler bir oyunu vistada oynayarak bitirdim niye bir oyun derseniz hem fazla oyun oynamıyorum hem de benim ekran kartım 128 mb fx 5200 yeni bir çok oyunu kaldırmıyor sürücü yok dediler cidden yok ama ekran kartı şirketi sürüm çıkarmadığı ve ses sürücüsü olmadığı halde ses var görüntü var üstelik bilgisayar kalite kallavi değil xp deymiş gibi ama daha rahat bilgisayar kullanıyorum ve vistadan xpye dönmek isteyen arkadaşlara vistayı gösterdiğimde vazgeçiyorlar bence xp mi vista mı yerine gelenek mi yenilik mi diye sorsak daha mantıklı olacak alışkanlıklar kolay kolay bırakılmı
Güzel açıklamışssın zaten çoğu XPci vistayı kullanmadan sadece okuduklarıyla eleştiride bulunuyor
Kullananlarda ya donanımı düşük olan bilgisayarlarda kullanıp fikir ediniyorlar ya da 1 hafta  bile kullanmadan siliyorlar.

Son Düzenleme: yelkowan ~ 19 Şubat 2008 15:04
kaynal
16-01-2008, 17:19   |  #58  
Üye
60 mesaj

bende vista kullanıyorum yaklaşık üç aydır gayet kullanışlı oyunlarda sorun yaşamadım.

panda34
04-02-2008, 17:08   |  #59  
Yıllanmış Üye
2,344 mesaj

Bende Temmuz 2007den beri vista kullanıyorum .
Kasımdan beri güncellemeleri düzenli yüklüyorum .
Vistadan çok memnunum .
Windows gezgininde sağ üst köşedeki hızlı arama özelliği süper .
Gerçekten çok hızlı aradığınız dosyayı buluyor , sadece anahtar sözcükler
kullanarak bile .
Eski bilgisayarımda Windows 98 vardı , Ben 98den vistaya geçtim .
Eski bilgisayardaki cdsiz çalışan oyunları olduğu gibi DVDlere topladım .
Windows 98 için bile tasarlanmış oyunlar vistada çalışıyor .
Sadece Behringer USB DJ-Mixer'im biraz sorun yaşıyor vistayla
ve eski HP printerım , HP mühendisleri özellikle eski HP printerların vistada
çalışmasını engellemek için yazılım geliştirmişler , adamların amaç yeni
printer satmak tabii onlarda güzel çalışsaydı 10 üzerinden 10 puan verirdim .

by_recep
26-02-2008, 12:02   |  #60  
Yıllanmış Üye
219 mesaj

bende nerdeyse ilk çıktıından beri vista kullanıyordum.Sp1 le resmen uçuyordu çok memnundum.Taki wincc scada ve pic programlama kartım'ın yüklenmemesiyle mecburen xp'ye dondum ve hiç stabil deil ya vistadan sonra geçince.Xp beni delirtiyor resmen explorer ikide bir yanıt vermez dosya açışı ayvaş.Crysiste masaüstüne dönmüyor ya olaya bak.

yelkowan
27-02-2008, 13:53   |  #61  
OP Yıllanmış Üye
602 mesaj
by_recep
bende nerdeyse ilk çıktıından beri vista kullanıyordum.Sp1 le resmen uçuyordu çok memnundum.Taki wincc scada ve pic programlama kartım'ın yüklenmemesiyle mecburen xp'ye dondum ve hiç stabil deil ya vistadan sonra geçince.Xp beni delirtiyor resmen explorer ikide bir yanıt vermez dosya açışı ayvaş.Crysiste masaüstüne dönmüyor ya olaya bak.
Vista ilk aldığımda eleştiriler yüzünden birde sistemi xp de denemek istedim kurduktan sonra sadece 2 gün dayanabildim.
insan deneyince daha iyi anlıyor :))

Son Düzenleme: yelkowan ~ 27 Şubat 2008 13:55
serkanyuregir
28-02-2008, 20:15   |  #62  
Üye
82 mesaj

vay ansını ya vista neymiş de haberimiz yok.yaw şaka bir yana vista bu kadar yüceltilcek bir işletim sistemi değil.Ama bende vista kullanıyorum.

aak
02-03-2008, 21:35   |  #63  
Yıllanmış Üye
224 mesaj

bilgisayar yenilik demektir. bende bilgisayarı aldığımda xp ye alışık olduğum için xp ye geçemeyi düşündüm ama verdiği bi hatadan dolayı geçemedim. şimdi iyiki vermiş o hatayı diyorum. artık vistaya da alıştım ve vazgeçmem mümkün değil. mesela çok basit ama eğlenceli bi özelliğini söyleyeyim. ses ayarı yaparken sesi komple kısmaya gerek yok o anda çalışan programlardan hangisinin sesinin açık olmasını istiyosanız onları açık bırakıp diğerlerini kapatabiliyosunuz bu benim çok hoşuma gidiyo çünkü IE daki animasyonların gereksiz seslerini dinlemek zorunda değilim

ersans
11-03-2008, 20:59   |  #64  
Yıllanmış Üye
235 mesaj

bence ikiside çok iyi ama vistanın bir sorunu var çok ram yiyo 1 gb ram var ama 512mb kullanılabiliyo

h@y@let
11-03-2008, 21:14   |  #65  
Yıllanmış Üye
887 mesaj
ersans
bence ikiside çok iyi ama vistanın bir sorunu var çok ram yiyo 1 gb ram var ama 512mb kullanı
Alttaki yazıyı okumanı tavsiye ederim arkadaşım

Deneğimiz Barış’la tanışın. Barış yeni bir Vista kullanıcısı. Uzun zamandır Windows XP kullanmış Barış, arada bir Linux kurmuş kaldırmış, yani kısaca Windows’unda RAM’ini kontrol etmek için CTRL + ALT + DEL tuşlarının ne işe yaradığını bilen biri. Barış, Vista’sında XP’sine göre muazzam bir performans düşüklüğü yaşamıyor ama bilgisayarını açtıktan ve hiçbir program başlatmadan önce Görev Yöneticisi’nde gördüğü manzara onu hayretler içinde bırakıyor. Kara kara düşünüyor: “Vista şimdiden benim belleğimde %10 RAM bırakmış, bi oyun açmaya kalksam hiç çalıştıramam” diyor. Sağa sola forumlara koşuşturuyor Barış, girebildiği her forumda Vista sorularına “Aman aman, acayip RAM yiyor” diyerek yanıt veriyor. Psikolojik olarak gördüğü manzara onu karamsarlığa itiyor ve performans sorunlarının olduğunu canlandırıyor kafasında. Çünkü aynı bilgisayar, XP kuruluyken Görev Yöneticisinde sadece 350 mb RAM kullanılıyor gösteriyorken, sadece CHIP Online’ın ana sayfasını açtığında Vista’sında 850 mb RAM kullanıyor gösteriyor.

Ama Barış’ın ve Barış gibi bir çok Vista kullanıcısının bilmediği bir gerçek var Microsoft’un ancak Vista’da akıl edebildiği bir gerçek: “Kullanılmayan zeka, ziyan edilmiş zekadır” , daha iyi anlatmak gerekirse:

“Kullanılmayan RAM, ziyan edilmiş RAM’dir”

Peki nedir bu gerçek?
Tabii ki Windows Vista’nın XP’ye göre bir çok albenisinin XP’ye göre biraz daha kaynak tüketimi olduğu bir gerçek, örneğin Aero arabirimi Windows XP’ninkine göre biraz daha fazla kaynak tüketse de, XP + Windows Blinds kurulmuş bir sisteme göre çok daha az bellek tüketiyor. Peki nerden geliyor böylesine inanılmaz bir RAM tüketimi(!)

İşte gerçeği açıklıyorum: Windows Vista, belleği sürekli bilerek DOLU tutuyor. Neler dolduruyor? En çok açtığınız programlar örneğin internet tarayıcınız (ne olursa olsun) , Messengerınız, Posta okuyucunuz, medya oynatıcınız veya artık bilgisayarınızda en sık ne kullanıyorsanız onların en sık kullandıkları kütüphanelerini ve yeri kalırsa kendileri.

Daha önce bir çok yerde ve CHIP Online’da da bahsettiğimiz ReadyBoost özelliği aslında sadece bunun bir yan ürünü. Yani Vista, RAM’inizi de ReadyBoost’un USB belleğinize yaptığı gibi bir “SuperFetch” için kullanıyor. Yani Firefox’unu açtığınız zaman Firefox’un kütüphaneleri diskinizden değil, RAM’inizden okunuyor. Böylelikle uygulama çalıştırma zamanları, XP gibi sabit diskinizden okumadığı için XP’ye göre saniyelerce daha hızlı oluyor ve program çalışırken dahi, gerekli kütüphanlerini RAM’den sağlıyor.

Peki Gigabytelarca RAM isteyen bir uygulama açılmaya çalışınca ne oluyor? Örneğin yeni çıkan bir oyun veya programcılık açısından sistem kaynağı optimizasyonu sıfır olan Adobe Photoshop. Açılan uygulamaya yeterli belleği sağlayabilmek için kullanım sıklığınızla orantılı kısımları RAM’inizden harddiskinize (veya ReadyBoost kullanıyorsanız, SuperFetch dosyasına) yavaşça aktarıp, açılmak istenen uygulamayı RAM’e doldurmaya başlıyor. Uygulamanın istediği RAM miktarı düşünce, yine düşük öncelikli bir işlem olarak RAM’deki dengelemeyi sağlamak için yedeklediği ön belleği RAM’inize yüklüyor. Kısaca RAM’inizde sürekli olarak bir balans ayarı mevcut ve harddiskinizi mümkün olan en az şekilde kullanma telaşı yaşanıyor.

“Ne yani aslında RAM’im var mı full görünse bile?”

Aynen öyle. RAM’inizin bir yere gittiği yok veya bir uygulamayı çalıştırmak istediğinizde “YETMEME” tehlikesi. Sadece PC sistemlerin belki de en hızlı parçasını kullanmamak aptallıkmış diyerek performansını arttırmak için bu hızı ziyan etmiyor. Bilmeyenler için söyleyeyim. Standart bir masaüstü ev bilgisayarındaki parça erişim hızları : RAM > USB 2.0 > Sabit Disk şeklinde sıralanabilir.

“Ben yine de sinir oldum, performans arttırmak istemiyorum, sadece RAM’im boş gözüksün, inat değil mi?” diyen varsa, Kayıt defterinden HKEY_LOCAL_MACHINE \ SYSTEM \ CurrentControlSet \ Control \ Session Manager \ Memory Management \ PrefetchParameters içindeki Enable SuperFetch anahtarındaki değeri 0 yapabilirler. Kayıt defterinizi eğer bilmiyorsanız, karıştırmanızı önermiyorum.

Microsoft bu sistemin mucidi değil elbet, ilk kullanan da değil. Bazı Linux sürümleri bu sistemi yıllardır kullanıyor ve performanslarını buna borçlular. Ama bu zamana kadar Windows’larda böyle bir optimizasyonun yapılmaması asıl ilginç olan ve beni de meraka düşüren. Kısacası Windows Vista önceki Windows’lara göre Belleği çok daha agresif bir şekilde kullanıyor, keşke kullansaydı da bu zamana kadar.

gladyator79
11-03-2008, 21:34   |  #66  
Yıllanmış Üye
178 mesaj

herkese selamlar
dikkatimi cekti vistada oyun oynuyorum sorun yok  diyen arkadaslar cok merak ediyorum ne oynuyorlar? microsoft bile vistanin oyun konusunda acikliklari oldunu itiraf ediyor siz vista sorunsuz imaji yaratiyorsunuz bende vista ultimate var
ghost recon veya lost planet yüklemeye kalktim 100 türlü sorunla karsilastim
aceba sizlerin kullandigi baska vistami..? lütfen hic kimse bilgisayarima satasmasin üstünde azman gibi bir ekran karti 3 gb ram 820 gb bellek 2 quadro inside 2.72 ghz islemci mevcut oyunu calistirmamasina tek sebep vista
vista kullanacak arkadaslara vista kullanicisi olarak yapabilecegim tek tavsiyem vistayi ofis islerinde kullanmalaridir benim gibi oyuncular xp ye devam..

h@y@let
11-03-2008, 21:40   |  #67  
Yıllanmış Üye
887 mesaj
The_PentagraM
vista  kötü bir  program oldugunu asla iddaa etmedım  ama kimseyede  tavsiyede  etmedım .. vista  içeriği gereği çok ağır bi program  C  yaklaşık  10 gb  alan kaplamakda  ve hali ile pc nin  performans ı düşmekde .. 512  ram la  vista çalıştıran arkadaşlarım  makınanıza  hiç  3-4   gb lık  tasarım programları yükledinizmi ? ..  işte  sorun burda  başlıyor .. vista  hala  bi çok programı desteklemıyor.. 10  gb  lık vistanın yanında   böle ağır programlarda  yükleyınce makına yerlerde  sürünüyor .. ben  biraz daha beklemesini öneririm  kullanıcılara .  ilerde  vista  çok  çok daha iyi olucakdır ..  şimdlik  xp'ye  
Öncelikle şunu açıklığa kavuşturalım vista bir program değildir vista işletim sistemidir.
Programla işletim sistemi terimleri birbirinden farklı cümlelerdirGöz kırpma

uGuR.uK
11-03-2008, 22:57   |  #68  
Yıllanmış Üye
8,316 mesaj

o sorunların her türlü cozumu mevcuttur, ya uyumluluk modunu ayarlarsın ya oyun üretici sitesinden oyunun patch'ini indirip acarsın yada MS'in zaten sürekli yayımladıgı vista uyumluluk güncelleştirmelirini yüklersin(windows update ile otomatik yüklenmekte bunlar ayrıca). tabi oyun orj. deilse bu yontemler işe yaramaz, ama eger saglamsa oyun mutlaka acılacaktır.

Aras Yurtman
11-03-2008, 23:47   |  #69  
Aras Yurtman avatarı
Yıllanmış Üye
571 mesaj
elazigli
o sorunların her türlü cozumu mevcuttur, ya uyumluluk modunu ayarlarsın ya oyun üretici sitesinden oyunun patch'ini indirip acarsın yada MS'in zaten sürekli yayımladıgı vista uyumluluk güncelleştirmelirini yüklersin(windows update ile otomatik yüklenmekte bunlar ayrıca). tabi oyun orj. deilse bu yontemler işe yaramaz, ama eger saglamsa oyun mutlaka acılacaktır.
Tamamen katılıyorum. Vista'da şu anda neredeyse tüm programlar çalışıyor. Nedense bazıları, çoğu kişinin çözdüğü ama kendilerinin çözemediği sorunları işletim sistemlerinin üstüne atıyor. Zaten Vista'yı tam olarak bilmeyenler Vista'ya kötü diyor.

overclock35
11-03-2008, 23:58   |  #70  
Üye
86 mesaj

evet vista da bazı sorunlar karışıklıklar var bunların ilerki zamanlarda düzeltilecektir diye ümid ediyorum xp de yaşamadım bir çok sorunu vistada yaşadım ama hala vista kullanıyorum bence bu bir geçiş dönemi bu sorunların yaşanması normal şuanki en büyük sorun vistadan çok donanım bence (pc uzun yıllar önce almış olanlar için sölüyorum) hızları yetersiz ve fazla enerji tüketiyorlar ayrıca bu ülkede kaç kişi vistanın getirmiş oldu yeniliklere muhtaç acaba normal ev kullanıcısı için xp en iyi çözüm bence vistanın gelişmesi ve dananım hızlarının artmasını beklemek gerek  böylece orta seviyede kullanıcar daha ucuza yeni stabil bir pc ye geçiş yapa bilirler

gladyator79
12-03-2008, 19:25   |  #71  
Yıllanmış Üye
178 mesaj

arkadasim soyledigin seyi üstüme aliniyorum (arasyurtman)
baskalarinin cözdügü seyi kendin cözememek demek cok tuhaf bir yaklasim
herkes ayni bilgi seviyesinde olucak diye bir kanun yeryüzünde mevcut degil
bizlerin vistada sorun var demesini kendince bir analiz et bakalim xp de hangi oyunu kurdunda kac cesit sorunla karsilastin???? vistada oyun kurunca kapi kapi ilac ariyorsun arayan mutlak sorunlarinin cevabini bulacakdir burda esas mesele birsürü para ver alti üstü oyun oynucaksin üstünede kapi kapi  sorunun nerden kaynaklandigini ara ögrenmeye calis paranla rezil olmak diye buna denir...
eger ortaya bir isletim sistemi cikmissa sorunsuz olmasi ve tüm kullaniciya hitap etmek durumunda haaa eger etmiyorsada elestirileride kabullenmek durumundadir

uGuR.uK
12-03-2008, 21:12   |  #72  
Yıllanmış Üye
8,316 mesaj

işletim sistemi zaten herkese hitap etmekte, biton sürümü mevcut ve gerekli güncelleştirmelerle neredeyse bütün donanım ve yazılımları desteklemekte. ayrıca işletim sisteminin bunları değil onların işletim sistemini desteklemesi gerekir: microsoft dünyadaki bütün yazılım ve donanımlar icin yerleşik destek mi koycak sisteme? bugune kadar hangi işletim sisteminde bu vardı? XP icin herhaltın sürücü ve uyumlulugu mevcut ki o 6 yıllık bir işletim sistemi. siz onla 1 yıllık vista'nın desteğini 1 tutarsanız bu eleştiri haksız eleştri olur. sürücüsü cıkartılan tüm donanımlarda vista'da calışıyor ve üreticiler yeni sürümleri yapmıyorsa bu MS'in sucu deil. o kadar begenmiyorsanız almayın kullanmayın, ki bunları diyenlerin cogu korsan yazılımcıdır eminim. oyun korsan, os korsan sora gelip laf at adamlara, vay be. hadi herşeyi gecin işletim sistemi gibi temel birşeyini değiştirceksen iyice araştırcan, o kadar yükseltme danışmanları, uyumluluk programları ve tarışma forumları-siteleri mevcut...

uGuR.uK
12-03-2008, 22:19   |  #73  
Yıllanmış Üye
8,316 mesaj

yok baba ben bireysel konuşmadım, sen orj kullanıosan helal sana o zaman. ama genel olarak yazmıştım ki bu forumda Allah'tan cok yok ancak oteki popüler forumlarda bu durum cok abartılmış o yuzden burda konusu acılmışken dile getirdim ben. teşekkür icin rica ederim ayrıca yineGöz kırpma

h@y@let
12-03-2008, 22:31   |  #74  
Yıllanmış Üye
887 mesaj

Korsan işletim sistemi kurup ondan verim alamayınca ya da korsan oyunlar, programlar vs.. kurup sorun yaşayınca suçu direk MS ye atmak çok yanlış olur.

Tamam yazılımları orjinal olup donanımlardan sıkıntı yaşayıp gene MS yi suçlamak yine yanlış olur sonuçta kullandığınız donanımların güncel sürücülerini MS çıkarmıyor.

Bir de hiç bir sıkıntısı olmayıp Xp fanatikliği yapan arkadaşlar var eminim ki var bu da yeniliklere kapalı gerici bir düşünce. Vistayı kullanmadan görmeden vista yok şöyle yok böyle yok şu sorunu var diyenler var. Belki yersiz bir benzetme olacak ama tv ilk çıktığında da bazı kesimler şeytan icadı diyorlardı şimdi millet önünden ayrılmıyor.

Demek istediğim şu ön yargılarımızı bi kıralım artık vista şöyleymiş xp böyle çalışıyormuş kardeşim adam yeni bi işletim sistemi yapmış mı yapmış kullanırsın ya da kullanmazsın bu senin tercihin. çok biliyorsan otur sen bi işletim sistemi yapta millet onu kullansın. Dışardan atıp tutması kolay.

Ben vista sıfır problemsiz demiyorum elbetteki sorunları vardır fakat orjinal yazılım kullanıp updateleri yapınca bu sorunlar zaten ortadan kalkıyor.

Çoğu arkadaşın burda yaptığı dereyi görmeden paçaları sıvamak az bi sabır. Siz kabul etsenizde etmesenizde xp vistanın yanında sıfır.

NOT: Kişisel değildir ortaya konuştum :)

uGuR.uK
12-03-2008, 22:45   |  #75  
Yıllanmış Üye
8,316 mesaj
gladyator79
Aman elazigli hocam elestirilerim hicbirzaman kisiye yönelik degil
benim pc konusunda daha 40 firin ekmek yemem lazim icimde ögrenme istegi fazlasiyla var ve buralara geleerek hergecen gün biseyler ögrenebiliyorum bu yazilarim sadece ve sadece kullanici olarak.
sizler gibi bilgili insanlarin bilgisine her daim fazlasiyla ihtiyacimiz var
herkese hayirli ve iyi geceler görüssmek üzere :)
sanadaGöz kırpma