XP Öldü! Yaşasın Vista!

yelkowan
24-09-2007, 11:36   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
602 mesaj

Vistaya geçmeyen arkadaşlar kendilerini vista kötü diye rahatlatmasınlar XP'ye alıştınız diye bu vistayı kötü yapmaz kötü diyenler zaten hiç kullanmadan ya da çok az kullanıp karar veriyorlar.
işletim sistemlerinden windows 2000e ve XPye geçiş döneminde de böyleydi, vistaya alışınca yeni işletim sistemine geçilince de böyle olacak.
Denemeden karar verenler her zaman oldu.
Siz deneyenlerden olun.
Microsoftun işletim sistemlerinden sadece 98me iyi değildi onuda kullanıp kararımı verdim ve şuan yaklaşık 3 aydır vista kullanıyorum her şey sorunsuz.
XP çok iyiydi fakat artık süresi doldu...
XP'ye elvada demenin zamanı geldi. Sistemi yeterli olanlar için vista dönemi başlıyor. (yeni işletim sistemi çıkana kadar!!!)

Son Düzenleme: yelkowan ~ 26 Ekim 2007 01:18
kuruwa
24-09-2007, 12:29   |  #2  
Yıllanmış Üye
2,438 mesaj

sistemi iyi olanlar için haklısın ama şu anda elinde sistemi yetersız olanlar geçmez daha vistaya ki para veripte sırf vista için hem vistaya hemde bilgisayara hiç para vermez

Son Düzenleme: kuruwa ~ 24 Eylül 2007 12:29
gökhan19
24-09-2007, 13:43   |  #3  
Yıllanmış Üye
997 mesaj

Ben 7 adır vista kullanıyorum gayet memnunum xpdeki hatalar oluşmuyor gayet iyi çalışıyor 512 ram le hiçbir sıkıntı olmadan kullanıyorum xpye dönmeyede niyetim yok bu saatten sonra..

Banned
24-09-2007, 13:47   |  #4  
Banlandı
1,148 mesaj

Oyun Oynamak isteyenler sorun yaşıyor olsada...
diğer yönden çok iyi...
Tabili karar sizin...

gökhan19
24-09-2007, 14:16   |  #5  
Yıllanmış Üye
997 mesaj
byzihh
Oyun Oynamak isteyenler sorun yaşıyor olsada...
diğer yönden çok iyi...
Tabili karar sizin...
7-8 tane oyun oynadım hiç sorunla karşılaşmadım vistada.

Sefa Adak
24-09-2007, 14:22   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,824 mesaj
kuruwa
sistemi iyi olanlar için haklısın ama şu anda elinde sistemi yetersız olanlar geçmez daha vistaya ki para veripte sırf vista için hem vistaya hemde bilgisayara hiç para
Merhaba

Katılıyorum.Benim sistemimde şu an 512 MB Ram var.Bu Ram miktarını yükseltip iyi bir ekran kartı alınca vistaya geçmeyi düşünüyorum.Başta bunlar olmak üzere birçok yenilik yapıp SP1 çıkınca geçicem.

İyi Günler..

Banned
24-09-2007, 16:53   |  #7  
Banlandı
193 mesaj

en iyi xp başka büyük yok

gökhan19
24-09-2007, 17:03   |  #8  
Yıllanmış Üye
997 mesaj
PEDE
en iyi xp başka büyük
Kanıtla

uGuR.uK
24-09-2007, 18:19   |  #9  
Yıllanmış Üye
8,316 mesaj
PEDE
en iyi xp başka büyük
ya bırakın kardesim bu ayakları, xp'yi hala korumak ya gerilik yada alıskanlıkları bırakamamaktan ibaret. ben 6aya yakındır vista kullanıorm nerdeyse xp cd'mi cope atcam(kardesimin pc icin lazım olmasa:D). adamlar cok kral os yapmıs, xp'deki hatalar falanda olmuo, ayrıca yeni cıkan güncellemeleriylede ufak tefek sorunlarıda kapatıolar. XP artık mazide kaldı desem az bile demis olurum.............

gökhan19
24-09-2007, 18:26   |  #10  
Yıllanmış Üye
997 mesaj

Bu saatten sonra attan inip eşeğe binmek istemiyosanız vista kullanın..Vistada ata binmiş gibiyken xpde eşek üzerinde seyahat ediyo gibisiniz.

Dare_deviL
25-09-2007, 03:12   |  #11  
Taze Üye
6 mesaj

Merhaba arkadaşlar, yenilik, yeni teknoloji her zaman iyidir fakat sözü geçen Vista işletim sistemini büyük bir heves ve heyecan ile 1 ay kadar önce ben de kurdum ancak yüklü oyunlarımın yarısını tekrar install etmeme rağmen oynayamadım ve 5+1 ses sistemimden 6 kanal sesi piyasada çıktı ve her yerde var denilen tüm ses sürücülerini yüklememe rağmen bir türlü alamadım! Bugün dolaştığım tüm forumlarda da aşağı yukarı aynı sorunları yaşayan ve hala halledememiş birçok insan varken nasıl olur da XP öldü diyebiliyorsunuz? Bir de kullandığınız Vista sürümleri neler onları da paylaşırsanız sevinirim! Ben Vista Ultimate 32 Bit Türkçe kurmuştum ama dediğim gibi hüsran oldu ve yukarıda bir arkadaşımın dediği gibi en azından bir SP çıkana kadar Vista'yı evime sokmayı düşünmüyorum, teşekkürler..!

uGuR.uK
25-09-2007, 10:09   |  #12  
Yıllanmış Üye
8,316 mesaj

yelkovan, bende ultimate kullanırom en basından beri, ayrıca onboard'dada creative sb audigy ses kartımdada 5+1'den gayet güzel cıkıslar aldım, acamadıgım tek bi oyun veya program bile olmadı. ve performansıda cok cok iyi. hüsran oluosa büyük ihtimal adam gibi arastırma yapıp hazırlanmamanızdandır, sen vistaya gecmeden once bakıcaksın donanım sürücülerin, yazılımların falan sorunsuz calısabiliomu, gerekli güncellemeler mevcutmu? küt die gecersen yepyeni bi isletim sistemine tabiki kalırsın bole.......

gökhan19
25-09-2007, 11:00   |  #13  
Yıllanmış Üye
997 mesaj

Vistadaki ekran kartı sürücüsü çoğu oyunu çalıştırmaz kendiniz vista sürücüsünü yükleyeceksiniz.Seste ise yanlış sürücüyü yüklemiş veya bikaç şeyi enable etmemiş olabilirsin.
Bu arada benimkisi vista home premium..Eğer vista sürücüsünü bulamazsanız xp sürücüsünü kurup deneyin ben modemde öyle yaptım..

erkanc
25-09-2007, 14:15   |  #14  
Yıllanmış Üye
3,213 mesaj

Eğerki DirectX10 desteğini microsoft xp içinde verseydi o zaman çoğu insan vistaya terfi etmezdi ama vista özellikle yüksek konfigrasyonlu sistemlerde xp den daha verimli çalıştığını söyleyebilirim

kuruwa
25-09-2007, 14:25   |  #15  
Yıllanmış Üye
2,438 mesaj

https://www.chip.com.tr/haber/pc ... e-donuyor_4551.html

Dare_deviL
26-09-2007, 08:23   |  #16  
Taze Üye
6 mesaj

Ya arkadaşlar dediğim gibi söylediklerinizin çoğuna ben de katılıyorum (Vista'nın yenilik ve performansı hakkında)! Keşke hiç problem olmayacağını bilsem de hemen yüklesem tekrar; (ki XP'de Vista arayüzü kullanıyorum) ama mutlaka bi şeyler çıkıyo! Yeterince araştırmasını yapmıştım zaten; var çıktı deniyodu her yerde bir sürü driver denedim Asus anakartımın onboard ses kartı için ama olmadı. Yani denemediğim yöntem kalmamıştı emin olabilirsiniz; şimdi yine bu sorun halloldu deniyo bilmiyorum! Ayrıca hiç anlam veremediğim oyunlar; tabi yine ekran kartı için de Asus'un sitesinden güncel Vista driverlarını indirdiğim halde! Problemsiz kullananlara ne mutlu diyorum, ama ben yine de biraz daha bekleme taraftarıyım! Zaten sistemimi de biraz yükseltmem lazım RAM ve VGA çünkü kurarsam ben de Ultimate kurarım. Saygılar..!

yelkowan
27-09-2007, 11:32   |  #17  
OP Yıllanmış Üye
602 mesaj

kuruwa
https://www.chip.com.tr/haber/pc-ureticileri-xp-ye-donuyor_4551.
Dare_deviL
nasıl olur da XP öldü diyebiliyorsunuz? Vista Ultimate 32 Bit Türkçe kurmuştum ama dediğim gibi hüsran oldu ve yukarıda bir arkadaşımın dediği gibi en azından bir SP çıkana kadar Vista'yı evime sokmayı düşünmüyorum, teşekkürler..!
Burda bahsi geçen bütün konular sistemi vistaya terfi etmeye yeten arkadaşlar için tartışılmaktadır.
sistemi düşük olan ve sürücülerde sorun yaşayanlar için zaten upgrade yapmadan vista terfisi mümkün değil.
düşük sistemli bilgisayarda xp ye dönüş istenmesi normal.
Kendimi örnek verecek olursam bilgisayarımda sürücü sorunu yaşamıyorum.
formattan sonra vista ses kartından ethernet kartına kadar bütün sürücüleri kendi yüklüyo sadece ekran kartı kalıyor onuda vista update sırasında sürücüyü bulup yüklüyor.
her şey sorunsuz çalışıyor performans iyi.
Vistaya terfi etmeye uygun sistemler ana konumuzdur...
Ayrıca xpye geçiş aşamasında da sistem yetmiyor diye xp yi bıraksaydık hala 98 kullanıyor olacaktık.
saygılar...

Son Düzenleme: yelkowan ~ 20 Mayıs 2008 00:13
make-believe
27-09-2007, 12:08   |  #18  
Yıllanmış Üye
1,836 mesaj

Dev PC üreticileri bile hala sistemlerinde XP'ye yer veriyorlar, üstelik Microsoft'a direnerek. Bunu da milyonlarca müşterinin talebi doğrultusunda yapıyorlar.
Demekki bu XP hala en ideal işletim sistemi. Vista'nın oturması bir kaç sene sürer...

ayakak89
27-09-2007, 12:43   |  #19  
Taze Üye
6 mesaj

Yeni her zaman iyidir tabi bazı açıklar olacaktır onlurın kapatılması gerek
Bu açıklar nedir die sormayın çünkü ben henüz vista kullanmadım
Ama kullanmama rağmen vistayı da kötülemem
Sistem gereksinimleri bazı durumda zorlasa bile bu aşılacaktır
Başta söylediğim gibi Yeni her zaman iyidir

tanfatma
12-10-2007, 20:05   |  #20  
Taze Üye
13 mesaj

tamam  bende  vistayı çok iyi buluyorum 8 aydır kullanıyorum işletim sisteminden tutunda efektler sesler çok süper oyunlarda da sorun yaşamadım fakat herhangi bir program indirdiğim zaman  vista uyumluluğu olmadığı için yüklenmiyor birde program ekle kaldır da kaldırıyorum programı silindi diyor ama pc yi bir daha açtığımda silinmemiş oluyor msn dede  sorun oluyor  bzm için biraz zaman gerek  sanırımm

yelkowan
13-10-2007, 00:48   |  #21  
OP Yıllanmış Üye
602 mesaj
tanfatma
tamam  bende  vistayı çok iyi buluyorum 8 aydır kullanıyorum işletim sisteminden tutunda efektler sesler çok süper oyunlarda da sorun yaşamadım fakat herhangi bir program indirdiğim zaman  vista uyumluluğu olmadığı için yüklenmiyor birde program ekle kaldır da kaldırıyorum programı silindi diyor ama pc yi bir daha açtığımda silinmemiş oluyor msn dede  sorun oluyor  bzm için biraz zaman gerek  sanırı
Aslına bakarsan bu anlattıkların Vistanın değilde korsan bir Vistanın marifetleriymiş gibi görünüyor.

Son Düzenleme: yelkowan ~ 15 Ekim 2007 01:49
givenchy
13-10-2007, 17:00   |  #22  
Taze Üye
18 mesaj

vistada explorer aşırı derecede hızlı tabi sadece explorer değil bi çok şey hızlı  kolaylık açısından çok kullanışlı deepfreeze çalışıyor benim için çok önemli bir durumdu bu  onun dışında vista xp kıyaslaması  98-xp kıyaslaması gibi olcak  çünki  hız ve stabilite çok yüksek şu durumda bile sanırım 1 gb lik   yeni pack den sonra daha da  düzelcek...

tunahan67
18-10-2007, 22:01   |  #23  
Taze Üye
12 mesaj

vista kadar olmasa da xp de iyi BeğenmedimBeğendim

mavii35
26-10-2007, 19:16   |  #24  
Taze Üye
7 mesaj

Vista nedir ki ya kısaca görsellik adamlar basmış arayüzleri xp den bir farkıda bu he bir farkı daha war epey bir ram yemesi ve uyumsuzluk yasaması ek programlarla...suan vista zamanı deil bence oturması lazım cıkalı daha 1 sene bile olmadı
sözde 3-5 sene üzerinde calısmıslar ama 1 sene gecmeden sp1 cıktı ya bence zamanı deil

uGuR.uK
26-10-2007, 20:07   |  #25  
Yıllanmış Üye
8,316 mesaj
mavii35
Vista nedir ki ya kısaca görsellik adamlar basmış arayüzleri xp den bir farkıda bu he bir farkı daha war epey bir ram yemesi ve uyumsuzluk yasaması ek programlarla...suan vista zamanı deil bence oturması lazım cıkalı daha 1 sene bile olmadı
sözde 3-5 sene üzerinde calısmıslar ama 1 sene gecmeden sp1 cıktı ya bence zamanı
Vista hakkında bisey bilmedigin cok acık; gorsellikten cok fazlası var onda, vista'ya gerekli sistemi sagladıgın zaman aynı sistemle calısan XP'den cok daha hızlı calısır, ayrıca kendini hızlandırmakla kalmaz programlarıda hızlı calıstırır. XP'de 10-15saniyede acılan Photoshop(CS3 Extended) Vista'da en gec 3saniyede acılıo, sistemin boot süreside XP'den iyi, yani sade makyaj diil performans acısından daha iyidir. ayrıca daha stabil ve dayanıklı calısır, hatalara veya eksikliklere daha dayanıklı bi yapıda ki bunlarda hepsi deil vista'da tonlarca yeni ozellik var, sadece hepsi "aero" kadar vurgulanmadıgı icin henüz bilinmio. uyumsuzlukta ya Vista'yla alakalı deil, suan vista sürücüleri üretmemis cok az donanım firması kaldı. dünyada kullanılan binlerce cesit donanım var, her yeni isletim sistemi hepsi icin yerlesik destekmi icermeli(ki bunun icin koca bi HDD'yi sırf isletim sistemine ayırmak gerekir dimi)? yoksa o donanımlar mı dünyanın neredeyse tamamının kullandıgı sisteme uymalı? iyice bi dusun bakalım.

burda guzel bi makale var, bi oku daha iyi anlarsın:

Son Düzenleme: uGuR.uK ~ 26 Ekim 2007 20:08