XP Öldü! Yaşasın Vista!

omerfaydali
19-04-2008, 09:16   |  #101  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
155 mesaj

Vistaya İyi diyen sayılı insanlardansınız

kuruwa
19-04-2008, 14:03   |  #102  
Yıllanmış Üye
2,438 mesaj

uzatmayın yaww vista ii olsada sırf onun için kimse makına değiştirmez vista ram canavarı unutmayın sp1 den sonra tabiki düzeltmeler ii olmustur ama tr de denıldıgı gibi ne kadar ekmek o kadar köfte misali canavar işlemci ram ve oyunlarda da ii performasn için baba bir ekran kartı kı ram özellikle minimum 2 gb stabil olması için ama çoğaldıkca ramı performansta katlanıyor kısacası elındekı eskı makınayısatıp da ben vista için makına toplamam bana neden getirisi benim için çok fazla değil şimdilik

Five-Tech
20-06-2008, 15:17   |  #103  
Yıllanmış Üye
690 mesaj

Vistada masaüstünde dolaşmak güzel olabilir ama duyduğuma göre oyunlar ve 3b çalışmalarında photoshop gibi performans düşüyormuş.O yüzden biraz daha bekleyip xp iyice bitince kurmayı düşünüyorum

panda34
20-06-2008, 15:34   |  #104  
Yıllanmış Üye
2,344 mesaj

Vista çok ram tüketiyo diyolar .
Masaüstünde boşta beklerken bazen 500mb'a kadar düşüyor ram tüketimi .
İlk yüklediğimde 800-850mb'ı bulurdu ram kullanımı .
Şuan genelde 600-650mb arası boşta beklerken ram kullanımı .
2GB ram'im var . Vista kullandıkça açılıyor .
Makina uçuş bişey zaten bide , AMD X2 5600+ Beğendim
Windows 7'yi bile görecek inşallah bilgisayarım Gülümseme

OnnuuR
20-06-2008, 16:34   |  #105  
OnnuuR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,675 mesaj
gökhan19
7-8 tane oyun oynadım hiç sorunla karşılaşmadım vistada.
Sistemin yüksektir yadaa oynadığın oyunlar düşük performans istiyodur...

yelkowan
05-07-2008, 13:54   |  #106  
OP Yıllanmış Üye
602 mesaj

Xp'nin ömrü resmi olarak doldu :))

vistaya terfi edebilmeniz ve en iyi performansı alabilmeniz için hepinizin sistemlerinizi istediğiniz şekilde yenileyebilmenizi ve en iyi donamları alabilmenizi dilerimBeğendim

S.W.A.T
05-07-2008, 14:32   |  #107  
S.W.A.T avatarı
Yıllanmış Üye
1,872 mesaj

xp xp xp xp xp xp xp xp xp xp xp başkasını tanımam............

StatioN
05-07-2008, 14:55   |  #108  
Yıllanmış Üye
379 mesaj

benim anlamadığım vistayla xp arasındaki fark ne? tamam anladık vistanın görselleri çok daha güzel etkileyicide ee tek fark bu mu? mesela ben 2 gb ram 1 gb ATI ekran kartlarıyla vistadan gayet iyi performans alıyorum ultimate de kurdum home premiumda kurdum ikisinde de en ufak sorunum olmadı fakat şunu neden kimse kabullenmiyor xp daha hızlı daha iyi performans sergileyen bir sistem az bellek kullanıyor vista gibi herşeyi belleğe almıyor!benim vistada en büyük sıkıntım ağ bağlantılarıyla herşey iyi hoş yerel ağlar berbat!bana kalırsa görsellik için performans dan geçilmez bakın internet piyasasına ya bi xp teması kullanın yada xp için vista görsel paketleri var kurun baba mis gibi sistem yada onuda geçtim.Xp dark edition var ya aynısı vistanın göresl bakımından ama xp işte...Performansdan geçmem ben ama ne yazık ki driverlarımda xp desteği olmadığı için mecbur vista kullanıyorum ben ama xp önerimdir...

Xavi92
12-08-2008, 22:26   |  #109  
Üye
56 mesaj

hala xp diyorlar :D sizin sisteminiz yetmiyo herhal :)) ben 2 gb ramde xpde kullandım bi fark göremedim. madem fark göremeyince vista kullansın daha iyi. zaten oyun oynamam

dostca
15-08-2008, 16:29   |  #110  
Yıllanmış Üye
175 mesaj

XP olsun Vista olsun ne farkeder Microsftun İşletim sistemlerine bakın ta 95 den vistaya kadar sadece görsellikten başka ne değişmiş bu güne kadar. Microsoft un çökmeyen hatasız çalışan bir işletim sistemi varmı hiç gördünüzmü vistayı övenler bir gün gelip çöktüğünü görecekler.Gelecekteki işletim sistemleri de aynı olacak.Hiç format atmadan yıllarca kullanan birisini hiç gördünüzmü.
Benim için farketmez sağlam işletim sistemi olmadıktan sonra.Xp yi de ilk çıktığında çok övmüşlerdi.
Ne farkederki donanımın jet gibi de olsa bir gün gelip çökecek.Microsoft tekel olduğu sürece asla çökmeyen bir işletim sistemini çıkaramayacak.

falcon12345
17-08-2008, 21:02   |  #111  
Taze Üye
13 mesaj

vista fiyasko:

yelkowan
18-08-2008, 10:30   |  #112  
OP Yıllanmış Üye
602 mesaj
falcon12345
vista fiyasko:

Yazıdaki kişinin vistadan bihaber olduğu yazıyı tamamiyle salladığı o kadar belliki:(
BT Uzmanlarının ve microsoftun vistanın ram yeme konusundaki yaptığı onca açıklamaya rağmen hala vista çok ram yiyor diyebiliyor helal valla...
Böyle araştırılmadan kendi kafasına göre yazılan yazılara inanmayın lütfen kusura bakmayın ama tüm yazıda saçmalamış...

Son Düzenleme: yelkowan ~ 18 Ağustos 2008 10:35
SAİNT
18-08-2008, 10:52   |  #113  
SAİNT avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
3,595 mesaj

yok arkadaşlar benim hiç niyetim yok xp öldürmeye kim ne kullanırsa kullansın vistya neden geçeyim bana bir tek neden gösterin grafikmi xp de olur artı ne vistada anlamadım gitti xp'den değişik bir extrası olsa tamam dicemde yok yok. sadece bi aero özelliği var onuda kimse kullanmıyor kullansada performansatan ödün vermek istemiyor yada sistemini çok sevdiği için yormak istemiyor

Fattur
18-08-2008, 13:24   |  #114  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
5,768 mesaj
dostca
XP olsun Vista olsun ne farkeder Microsftun İşletim sistemlerine bakın ta 95 den vistaya kadar sadece görsellikten başka ne değişmiş bu güne kadar. Microsoft un çökmeyen hatasız çalışan bir işletim sistemi varmı hiç gördünüzmü vistayı övenler bir gün gelip çöktüğünü görecekler.Gelecekteki işletim sistemleri de aynı olacak.Hiç format atmadan yıllarca kullanan birisini hiç gördünüzmü.
Benim için farketmez sağlam işletim sistemi olmadıktan sonra.Xp yi de ilk çıktığında çok övmüşlerdi.
Ne farkederki donanımın jet gibi de olsa bir gün gelip çökecek.Microsoft tekel olduğu sürece asla çökmeyen bir işletim sistemini çıkaramayacak.
bak bu şimdi biraz saçma kaçmış.hiç kimse çökmeyen bir os yapamaz ms ile ilgili değil bu ayrıca diyosun ya 95 ten bu yana sedece görsellik değişti ozmn 95 kullansana xp ile işin ne.linux da kullansan oda bir gün gelip çökecek
--
benim anlamadığım vistayla xp arasındaki fark ne? tamam anladık vistanın görselleri çok daha güzel etkileyicide ee tek fark bu mu? mesela ben 2 gb ram 1 gb ATI ekran kartlarıyla vistadan gayet iyi performans alıyorum ultimate de kurdum home premiumda kurdum ikisinde de en ufak sorunum olmadı fakat şunu neden kimse kabullenmiyor xp daha hızlı daha iyi performans sergileyen bir sistem az bellek kullanıyor vista gibi herşeyi belleğe almıyor!benim vistada en büyük sıkıntım ağ bağlantılarıyla herşey iyi hoş yerel ağlar berbat!bana kalırsa görsellik için performans dan geçilmez bakın internet piyasasına ya bi xp teması kullanın yada xp için vista görsel paketleri var kurun baba mis gibi sistem yada onuda geçtim.Xp dark edition var ya aynısı vistanın göresl bakımından ama xp işte...Performansdan geçmem ben ama ne yazık ki driverlarımda xp desteği olmadığı için mecbur vista kullanıyorum ben ama xp önerimdir...

bu bir

buda 2
yav 2007 de açılmış bir konu üstünde tartışıyoruz :?

Fattur
18-08-2008, 13:29   |  #115  
Yıllanmış Üye
5,768 mesaj

ayrıca:

Ama aralarında en çok ilgimi çeken bir tanesine değineceğim.

“Öyle görünüyor ki, Windows Vista bir ara işletim sistemidir”

Bu lafı söyleyen bir kişi, üzülerek söylüyorum ki işletim sistemi geliştirme sürecinden bihaberdir. Vista’yı ne kadar beğenmeseniz de şunu açık yüreklilikle söylemelisiniz ki, Vista bir major (esas) işletim sistemdir. Yani minor (ara) işletim sistemi değildir. Baştan aşağı 2 defa sıfırdan yazılan bir işletim sistemi “ara sürüm” olamaz. Yine baştan aşağı elden geçirilmiş bir sistem çekirdeği ve eski Windows sürümlerinin ancak hayalinde görebileceği WDDM (Windows Display Driver Model) sürücü modeli ancak esas bir sürümde bulunur. Yetmedi mi? Kullanım alışkanlıklarınıza göre programları hızlandıran SuperFetch? Ya da DirectX 10? GPU tabanlı donanım hızlandırmasını baz alan grafiksel kullanıcı arabirimi? İsimlerini sıralamak kolay olsa da bu saydıklarım XP’nin asla sahip olamayacağı ve Vista’yı eşsiz kılan özelliklerden bazıları. Netteki forumlarda gezip dolaştığınızda DirectX 10’u XP’ye de kurmak için türlü türlü yollar bulursunuz. Bunları sunanların hepsi de cidden işe yaradığını iddia ederek size deveye hendek atlatırcasına yöntemler sunarlar. Ama bilmezler ki, XP’nin sürücü modeli DX10’un sunduğu nimetlerden asla yararlanamaz. Çünkü gerekli altyapı yok. Ama eğer siz bu yöntemleri Microsoft mühendislerinin söylediğinden daha güvenilir buluyorsanız ya da bu paylaşımları yapanların MS’den daha gelişmiş bir topluluk olup cidden XP’ye DX 10’u tam anlamıyla entegre edecek teknik bilgiye sahip olduğuna inanıyorsanız, benim diyecek hiçbir lafım kalmadı. Siz (yani buna cidden inananlar) Windows XP altında Crysis’i “Very High” detay seviyesinde DX 10 desteği ile oynadığınızı sanmaya devam edin.

Vista’nın minor değil major bir işletim sistemi olduğunu kanıtlamak gibi bir amacım yok. Bunu anlamak için Vista’yı kullanmaya da gerek yok. Eğer sıkı takipçi bir IT fanı iseniz Vista’yı hiç sevmeseniz bile (ki buna da bazen hak veriyorum ve saygı duyuyorum) ortadaki malın bir “ara sürüm” olmadığını anlarsınız. Burada Vista’nın şu kötülüğü var şu kadar yavaş, şu kadar güzel gibi öznel ifadelerden bahsetmiyorum. Tamamen teknik açıdan bakıyorum işe. Basit bir örnek vereyim. Windows XP, SP2’den sonra bir evrim geçirdi diyebiliriz. Neden? Çünkü aslında sadece Vista’ya (yani bir sonraki ana işletim sistemine) has özellikler SP2 ile XP’ye entegre edildi ve eğer Microsoft isteseydi XP’nin bu SP2’li halini yeni bir Windows sürümü gibi lanse edebilirdi. Windows XP, SP2 ile yeni bir işletim sistemi gibi piyasaya sürülecek kadar değişime uğradı. Kaldı ki, firma bunu yapmadı ve bu devasa güncellemeyi herkese ücretsiz olarak sundu.

kaynak::

buda benim şahsi görüşüm eğer ara bir işletim sistemi olsaydı(me gibi) böyle uzun bir üreye yayılmazdı satışları veya yeni bir işletim sisteminin çıkarılması(me 1 sene bile kullanılmamıştı.hemen yeni sürüm çıkmıştı.)

2000: Microsoft Windows ME (Millennium Edition). Windows 98'in daha fazla çoklu ortam özelliği ile gelişimi. Aynı sene Microsoft Windows 2000 de piyasa çıkarıldı.

Son Düzenleme: Fattur ~ 18 Ağustos 2008 13:39
dostca
18-08-2008, 18:03   |  #116  
Yıllanmış Üye
175 mesaj

Ya gerçekten gereksiz bir konu ta 2007 de açılmış bir konu herkes kendine göre beğendiği işletim sistemini övüyor oysaki bir genelleme yapıp konuya yaklaşan yok.
Bizim amacımız ne microsoftu daha zengin etmek değilmi ben 95 ten Vistaya kadar genelleme yaptım microsftun bütün işletim sistemlerini kullandım çökmeyenini virüs kapmayanını format atılmayanını hiç görmedim.Microsoftu işletim sistemlerinin çekirdek yapısı hep aynı 95 de calışan bir program bugün vistada da çalışabiliyor değişen birşey yokki
Vistanın bu kadar övülmesine ne gerek var şurda bilemedin 2 yıl sonra vistada bitecek.
Zaten milyonlarca insan bu microsoftun yüzünden virüslerle boğuşmuyormu geriye dönüp bakın yine milyonlarca insan bu microsofun yüzünden haclanmadımı ve virüs saldırılarında hayatın durduğu günleri hatırlamıyorsunuz kaybolan veriler çöken sistemler.
Bunlar hayatın bir parçası ise microsoft ta kendini buna göre uydurmak zorunda yok efendim anti virüs programı kullan olmazsa anti spy kullan şunu güncelle bu paketi yükle vs.
İşletim sistemini çıkarıp kendini bir kenara atıp gerisi size kalmış demesi vede şunu yaparsanız sorumluluk kabul etmeyiz bu yazılım zarar verebilir vs.
Sen verilerini kaybedersin milyarlarca dolar zarara girersin microsoft u dava edemezsin ama tersi olsa kaçak yazılım kullanırsın microsoft senden tazminatını çatır çatır alır ya arkadaşlar bu mu dünyanın adaleti.
Bunların neresi övülüyor doğrusu anlam vermek mümkün değil.Bu konuyu kapatırsak çok iyi olur arkadaşlar hepinize saygılar.

Aras Yurtman
18-08-2008, 20:04   |  #117  
Aras Yurtman avatarı
Yıllanmış Üye
571 mesaj
dostca
Ya gerçekten gereksiz bir konu ta 2007 de açılmış bir konu herkes kendine göre beğendiği işletim sistemini övüyor oysaki bir genelleme yapıp konuya yaklaşan yok.
Bizim amacımız ne microsoftu daha zengin etmek değilmi ben 95 ten Vistaya kadar genelleme yaptım microsftun bütün işletim sistemlerini kullandım çökmeyenini virüs kapmayanını format atılmayanını hiç görmedim.Microsoftu işletim sistemlerinin çekirdek yapısı hep aynı 95 de calışan bir program bugün vistada da çalışabiliyor değişen birşey yokki
Vistanın bu kadar övülmesine ne gerek var şurda bilemedin 2 yıl sonra vistada bitecek.
Zaten milyonlarca insan bu microsoftun yüzünden virüslerle boğuşmuyormu geriye dönüp bakın yine milyonlarca insan bu microsofun yüzünden haclanmadımı ve virüs saldırılarında hayatın durduğu günleri hatırlamıyorsunuz kaybolan veriler çöken sistemler.
Bunlar hayatın bir parçası ise microsoft ta kendini buna göre uydurmak zorunda yok efendim anti virüs programı kullan olmazsa anti spy kullan şunu güncelle bu paketi yükle vs.
İşletim sistemini çıkarıp kendini bir kenara atıp gerisi size kalmış demesi vede şunu yaparsanız sorumluluk kabul etmeyiz bu yazılım zarar verebilir vs.
Sen verilerini kaybedersin milyarlarca dolar zarara girersin microsoft u dava edemezsin ama tersi olsa kaçak yazılım kullanırsın microsoft senden tazminatını çatır çatır alır ya arkadaşlar bu mu dünyanın adaleti.
Bunların neresi övülüyor doğrusu anlam vermek mümkün değil.
Bu konuyu kapatırsak çok iyi olur arkadaşlar hepinize saygılar.
Herhalde CHIP dergisini okumuyorsunuz. CHIP'in Ağustos 2008 sayısının 80. sayfasındaki "Zaman Tüneli: Windows" yazısında, Windows 95'in MS-DOS tabanlı, Windows Vista ve XP'nin ise NT tabanlı olduğu belirtiliyor.

Beğenmiyorsanız Windows kullanmayın. Linux gibi ücretsiz alternatifleri bile olan Windows, yıllardır bu kadar yaygın olduğuna göre belli ki insanlar onu daha çok beğeniyor. Laptoplarla birlikte Windows Vista'nın 'dayatıldığı' düşüncesine ise katılmıyorum; zira pazarlama taktiklerini en iyi kullanan firmalardan birisi olan Apple, bu tür yöntemleri Microsoft'tan daha çok kullanıyor.

Son Düzenleme: Aras Yurtman ~ 18 Ağustos 2008 20:05
Uçak97
21-08-2008, 21:59   |  #118  
Taze Üye
12 mesaj

vista vistA OYUNLAR İÇİN GÖRSEL DENEYİMDE SON NOKTA

Fattur
23-08-2008, 16:20   |  #119  
Yıllanmış Üye
5,768 mesaj
dostca
Bunların neresi övülüyor doğrusu anlam vermek mümkün değil.Bu konuyu kapatırsak çok iyi olur arkadaşlar hepinize saygılar.
doğru bilgiler değil. herşey değişti.Uyumluluk x86 tabanlı os kullanırsan olur. x64 destekli bir OS kullanırsan /Dos/1/2/3,1/95/98/2000 de kullandığın programları kullanamayabilirsin.

inNteAcoME
23-08-2008, 16:41   |  #120  
Yıllanmış Üye
677 mesaj

işte tartışma konuşu dediğin böyle olur devam,devam...;)

etoo
23-08-2008, 22:15   |  #121  
Taze Üye
1 mesaj

Vista iyidir he.Vista şöledir böyledir he.Bakıyorumda yorumlara vista savunan arkadaşların çoğu ev kullanıcısı ve özel işlerle uraşmayan,bilgisayarı oyun oynamak internete girmek eğlence için kullanan arkadaşlar.o zaman vistada photoshop,dreamweaver,coreldrive,autocad...vs vs gibi grafik isteyen programları kullanın bakalım vista nasılmış.özellikle ben 512 mb ramle kullanıyorum diyen arkadaşlar kullansın.o zaman görün siz hataları.
  Her yeni çıkan iyi olacak die bi kaide yok.ona bakarsanız autocad den photoshoptan...vs daha iyi çalışan bunlara eşdeğer programlar var.neden onlar deılde bunlar.çünki bunlar dierlerinden daha çok sistem yorar fakat dierlerinden daha stabil çalıştıkları için çok tutuluyor.Vista bence tam bir hüsran.ne alırım kullanırım nede kaçak kullanırım.şu an linux ubuntu 8.04 kullanıyorum ve çok memnunum.bir zamanlar xp kullandım.vistayıda 9 ay kullandım.ve gözlemlerimde vista makınayı çok kasan özellikle xp gibi aynı anda 4 5 programı açtın zaman resmen kendini kasıyor.512 ramle vista kullanan arkadaşa da helal olsun.ya biz bu işi bilmiyoruz yada o arkadaş çok biliyor.ben gigabyte p35 DQ6 anakart,Q6600 işlemci 2 gb crucial ballistix 1066 mhz ram,500+500 gb hdd,ve palit 8600gts ekran kartı + full soğutmalarla kullanamadım.galiba ben beceremedim.:D...bence ev kullanıcıları yani bilgisayarı internete girmek msn de konusmak oyun oynamak icin kullanan arkadaşlar kullansın.tavsiye ederim.ama ağır işlerle mesleği gereği uğraşan arkadaşlara tavsiye etmem.....hem stabil değil,hem güvenli değil,hemde vista zaten kendi basına 1 gb ram isteyen program birde kendi programınızı çalıştırdınız zaman alın size murat 131...:D

kaptanemo
24-08-2008, 21:43   |  #122  
Yeni Üye
27 mesaj
byzihh
Oyun Oynamak isteyenler sorun yaşıyor olsada...
diğer yönden çok iyi...
Tabili karar sizin...
bu oyunlarda sorunla karsilasmayan bir benmiyim arkadas bir kac basit .dll hatasi haric sorun yasamadim.kastedilen sorunlar bunlarsa o baska tabiCool

inNteAcoME
25-08-2008, 03:42   |  #123  
Yıllanmış Üye
677 mesaj

hep destek tam destek Gülümseme:
yani şöyle düşünüyorum windows bunları vista satsındıe ypıyo be ce şöyle ki: milyontana sata disk var ama vista illede bu hatayı verdiriyo xpye driverı nasıl yok ediyo bilmiyorum ama. bide boot ayarları var ki o daha vahim: microsoft, vistanın boot ayarlarında sorun oluştuğunu söyledi(inanan varsa BIRAK YA YEMEYİN BENİ) koskoca microsoft dandik ik tane boot ayarını mı yapamıyor ve sp1 dede aynı sorunlar devam ediyor. ya bırak ya anı iş bu para kazanmak için yapıyorlar adamların içi bu  bide xp ve vistayı aynı pc ye kurarsan arallahıngünü bios kafayı yemiş gibi çakış ma oluyo bırak ya vistaymış tamam iyi hoş ta bana biraz günah keçisi gibi geldi.Beğendim hakzız mıyım dikkat daha vistaya yönelik yorum bile yapmadım anlayın artık...

Banned
25-08-2008, 03:46   |  #124  
Banlandı
1,098 mesaj

oyunlarda hiç bi problem yok üstüne üstün çok daha verimli çalışıyorlar.. Vista 4ewa.. gerisi çöpe..

inNteAcoME
25-08-2008, 04:35   |  #125  
Yıllanmış Üye
677 mesaj

verim güvenli vs bendse öyle düşünüyorum ama... bi terslik var bu işte böyle ucuz numaraları insanlar yemez ve pardus vb sistemlere geçirler napıyo bu windows görsem bi box ringi düzenlicem ama adam köşeyi dönmüş emekli(ooo daha ne isterim ki) olmuş yazıkBeğendim