XP Öldü! Yaşasın Vista!

Aras Yurtman
12-03-2008, 23:05   |  #76  
Aras Yurtman avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
571 mesaj
gladyator79
arkadasim soyledigin seyi üstüme aliniyorum (arasyurtman)
baskalarinin cözdügü seyi kendin cözememek demek cok tuhaf bir yaklasim
herkes ayni bilgi seviyesinde olucak diye bir kanun yeryüzünde mevcut degil

bizlerin vistada sorun var demesini kendince bir analiz et bakalim xp de hangi oyunu kurdunda kac cesit sorunla karsilastin???? vistada oyun kurunca kapi kapi ilac ariyorsun arayan mutlak sorunlarinin cevabini bulacakdir burda esas mesele birsürü para ver alti üstü oyun oynucaksin üstünede kapi kapi  sorunun nerden kaynaklandigini ara ögrenmeye calis paranla rezil olmak diye buna denir...
eger ortaya bir isletim sistemi cikmissa sorunsuz olmasi ve tüm kullaniciya hitap etmek durumunda haaa eger etmiyorsada elestirileride kabullenmek
İki Google sorgusuyla senin Vista'da oynayamadığını söylediğin iki oyunun da Vista'da sorunsuzca çalıştığını anlatan iki makale buldum:
Lost Planet: http://www.gamesforwindows.com/e ... tremeCondition.aspx
Ghost Recon: http://www.extremetech.com/article2/0,1558,1969001,00.asp
Bu durumda başkalarının bunu çözdüğünü söylemek yanlış değildir herhalde. Bunun bilgi seviyesiyle bir ilgisi de yok. Bazı sorunlar basit bir araştırmayla çözülebilir; bunu programların ya da işletim sistemlerinin üstüne atmamak gerekir. XP'de de bazı sorunlar var ama insanlar çözümleri ezberlediği için XP'yi sorunsuz olarak görüyorlar.

Ayrıca bir işletim sistemi nasıl bütün programlara ve donanımlara uyabilir ki? Vista'da, XP için yapılmış çoğu programın uyumluluk modunda çalışabildiğini düşünürsek, Vista, uyumluluk açısından gayet iyi bir işletim sistemi. Zaten şu anda Vista ile çalışamayan program ya da donanım neredeyse hiç satılmıyor. Tabii ki ileride daha da sorunsuz olacaktır.

gladyator79
13-03-2008, 16:16   |  #77  
Yıllanmış Üye
178 mesaj

Aras hocam umarim kizdirmiyorum seni ama bu sadece kisisel görüsüm
egri dogru veya yanlis bizler internete baglanip biseylerin ilaclarina birsekilde ulasabiliyoruz ama internet alamayipda bu ilaclara ancak internet kafelerde para verip üstünede kayit etme derdiyle giden 2 saat belirtmek isterim nakittir birde o ilac calismazsa oldu sana 4 saat yarim gün lost planet kovala bütün bunlar niye? vista cikti diye:)eller yukari bu bir vistadir:P
cok sükür bizler bu donanimlara rahatlikla alabiliyoruz alamayanlar ne yapacak? buda önemli bir etken degilmi ama? vista ultimate suan isvicrede 680 Ytl bir isletim sistemi bu kadar etmelimi? Türkiyede bu para ne demek?:(söylemek bile üzüyor beni..
aras hocam vista insanlara ne vaad ediyor extra ne var bu isletim sisteminde bunu böyle pahali kilan nedir bilgi veririseniz memnun olurum tesekür ederim..

gladyator79
13-03-2008, 16:21   |  #78  
Yıllanmış Üye
178 mesaj

elazigli hocam konu ne olursa olsun düsünceler zit olsun egri olsun dogru olsun yanlis olsun ama ne olursa sonuc herdaim dost ve arkadasca kalmak ve centilmence yasamak olmali bence..
saygiyla selamliyorum hocam seni.. ve aras hocami ;)

Aras Yurtman
13-03-2008, 18:23   |  #79  
Aras Yurtman avatarı
Yıllanmış Üye
571 mesaj

Vista'nın hızlı bir bilgisayar gerektirmesi şu an için kötü ama ilerisi için iyi. Çünkü donanımlar ileride kat kat hızlanacak ve Vista daha da yaygınlaştığında bu güçlü donanımlarda daha hızlı çalışacak. Şu anda iyi bilgisayarlarda Vista, XP'den daha hızlı çalışıyor çünkü birden fazla çekirdekli işlemcileri, bol miktarda RAM'i ve ekran kartlarını çok iyi kullanıyor.

Vista'nın pahalı olduğunu düşünmüyorum. Piyasada tekel hâline gelmiş, yaptığı işletim sistemleri dünya çapında çoğu bilgisayarda yüklü olan bir firmanın yıllar sonra geliştirdiği bir işletim sisteminin ucuz olması zaten beklenemezdi. Herkes Vista kullanacak diye bir şey de yok; bir sürü ücretsiz Linux sürümü var.

Ayrıca Vista'nın uyumluluk sorunlarının senin belirttiğin kadar fazla olduğunu düşünmüyorum. Ben, basit bir Google aramasıyla çözülen problemleri sorun olarak görmüyorum.

silenceandsilence
14-03-2008, 01:15   |  #80  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
275 mesaj

Programlar ve "vista" nın onlara uymaları hakkında "vista" programcılara uymalı ve her eski ve yeni oyunu çalıştırmalı deniliyor az önceki yazılarda. Ben sadece yorum yapmadan karşılaştığım bir olayı anlatmak istiyorum. "Catia"nın v5r17 sürümüni bir şekilde "vista"ya kurabiliyorduk. Yeni sürümle sorun çözülür. Sadece çift tıklamayla kurarız diyorduk ki tam tersi oldu. Eski yöntem bile işe yaramıyor karşımıza "installing a 32 bit media on vista is forbidden" (Bu 32 bit medyayı vistaya kurmak yasaktır) diye bir uyarı ekranı cıkıyor.. Bir önceki sürüm çalışıyor fakat yeni sürüm çalışmıyor. Yorum yapmayacagım dedim ama bence sorun burda sonuna kadar "vista"dan kaynaklanıyor. Her şeye rağmen hatta programı yazanlara karsı bile onu kurması ve çalıştırması gerekirdi.BeğenmedimBeğenmedimBeğenmedim

Not: Catia nın son sürümünü kurmanın başka bir yolunu bulan arkadaş varsa yardımcı olursa çok sevinirim.

Kapalı Hesap (34907)
14-03-2008, 10:44   |  #81  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 5
1,440 mesaj

Vista hakkında merak ettiğiniz konuları, hala vistaya geçmemiş geçmek için sebeb arayan kullanıcalara tavsiyem Okumanızdır..

s.b.n.y.n
14-03-2008, 11:35   |  #82  
s.b.n.y.n avatarı
Yıllanmış Üye
222 mesaj

Benim bilgisayarımda Vista Home Basic kurulu geldi memnunum ama Home Basic yerine Ultimate olmasını isterdim. Home Basic'de Vista'nın bir çok özelliği yok Xp'den en önemli farkı görsellik bence. Zaten Vista'yı satın alacak birinin Ultimate yada Business dışında bi sürümünü alacağını düşünmüyorum. Tabi maddiyat önemli ama bunlarında dışında bir sürüm almak isteyenler bence bi daha düşünsünler hiç gerek yok bilgisayarınızı yormaya.

Aras Yurtman
14-03-2008, 11:35   |  #83  
Aras Yurtman avatarı
Yıllanmış Üye
571 mesaj
suat666
Vista hakkında merak ettiğiniz konuları, hala vistaya geçmemiş geçmek için sebeb arayan kullanıcalara tavsiyem Okumanızdır..
Katılıyorum. Vista'yı, XP'nin yalnız görsel açıdan zenginleştirilmiş bir sürümü olarak görenler, CHIP Online'daki bu Vista kursunu mutlaka okumalı.

Son Düzenleme: Aras Yurtman ~ 14 Mart 2008 11:36
Aras Yurtman
14-03-2008, 11:41   |  #84  
Aras Yurtman avatarı
Yıllanmış Üye
571 mesaj
ssbnn
Benim bilgisayarımda Vista Home Basic kurulu geldi memnunum ama Home Basic yerine Ultimate olmasını isterdim. Home Basic'de Vista'nın bir çok özelliği yok Xp'den en önemli farkı görsellik bence. Zaten Vista'yı satın alacak birinin Ultimate yada Business dışında bi sürümünü alacağını düşünmüyorum. Tabi maddiyat önemli ama bunlarında dışında bir sürüm almak isteyenler bence bi daha düşünsünler hiç gerek yok bilgisayarınızı yormaya.
Kısmen katılıyorum. Şu anda Vista'nın Home Basic sürümünün XP'ye tercih edilmesi için DirectX 10 dışında bir neden yok. Vista kullanılacaksa, Home Premium, Business ya da Ultimate sürümleri tercih edilmeli. Ultimate ve Business'in nispeten daha pahalı olduğu düşünülürse, standart kullanıcılar için Home Premium sürümü en mantıklısı.

cOMEoN
15-03-2008, 17:02   |  #85  
Yeni Üye
28 mesaj

Windows XP'de ilk çıktığı yıllarda kullanılması çok zor ve karmaşık bir sistem olarak anılmıştı çoğu kullanıcı 98 de kalmakla ısrar etselerde ilerleyen zamanlarda mejburi olarak xp ye geçiş yaptılar ve şu an içinde Vista - Xp için aynı kıyaslamalar yapılıyor, oysaki Vista hiç şüphe yokki çok kararlı ve performanslı bir işletim sistemi :)

Son Düzenleme: cOMEoN ~ 15 Mart 2008 17:03
yelkowan
30-03-2008, 16:43   |  #86  
OP Yıllanmış Üye
602 mesaj
cOMEoN
Windows XP'de ilk çıktığı yıllarda kullanılması çok zor ve karmaşık bir sistem olarak anılmıştı çoğu kullanıcı 98 de kalmakla ısrar etselerde ilerleyen zamanlarda mejburi olarak xp ye geçiş yaptılar ve şu an içinde Vista - Xp için aynı kıyaslamalar yapılıyor, oysaki Vista hiç şüphe yokki çok kararlı ve performanslı bir işletim sistemi :)

Kesinlikle katılıyorum çok iyi özetlemişsin
SP1'in çıkmasıyla vistanın eli biraz daha güçlendi.
Şimdi tek gerekli olan şey vistaya uygun donanımlara terfi edilmesi :)

Son Düzenleme: yelkowan ~ 30 Mart 2008 16:46
Max_Real Qnx
30-03-2008, 17:07   |  #87  
Yıllanmış Üye
293 mesaj

Merhaba arkadaşlar Göz kırpma

Vista Sp1 ile gerçekten gözle görülür performans gelişimi ve kararlılığı sağlamış bunu inkar edemem.

Vistanın herkesce dile getirilen tek bir ana sorunu var oda fazlaca donanım gücü istemesi.

Microsoft geçte olsa bu durumu Sp1 ile düzeltme yoluna gitti.

Windows Xp Professional Sp3 piyasaya çıktığında nasıl bir manzara ortaya çıkacak ben asıl onu merak ediyorum.

Hala en kötü bir bilgisayarda bile Windows Xp çalıştırılabiliyorsa bu durumda Vista'yı çokta hoş karşılamamı kimse beklemesin.

Vistayı beğeniyorum ama herkesin işine yaramayan bir işletim sisteminin kime ne faydası olabilir onuda siz söyleyin.

Olmak yada olmamak işte bütün mesele bu Geek

Kolay gelsin Gülümseme

CcesusS
31-03-2008, 08:51   |  #88  
Taze Üye
9 mesaj

arkadaş lar vista kamyon gibi çalır 6 ay sonra bütün hataları düzeltildiginde o zaman vista kullananlar vistayı övebilirler şu anda onların vista hakkında ii yorum yapmaları bazı arkadaşları yanlış yönlendire bilir o yüzden biraz daha dikkatli olalım bide vista ya uyumlu olmayan piyasada bir sürü yazıcı kamera tv kartı vb ürün var o yüzden vista derken besmele çeklennn =)

h@y@let
03-04-2008, 12:35   |  #89  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
887 mesaj
CcesusS
arkadaş lar vista kamyon gibi çalır 6 ay sonra bütün hataları düzeltildiginde o zaman vista kullananlar vistayı övebilirler şu anda onların vista hakkında ii yorum yapmaları bazı arkadaşları yanlış yönlendire bilir o yüzden biraz daha dikkatli olalım bide vista ya uyumlu olmayan piyasada bir sürü yazıcı kamera tv kartı vb ürün var o yüzden vista derken besmele çeklennn =)
Bak ne güzel demişsin biraz daha dikkatli olalım diye yorum yaparken. Onun için biraz daha dikkatli ol bence insanları yanlış yönlendirmemek için vistaya istediği sistemi verince xp den çok daha hızlı çalışıyor ve artık piyasadaki hemen hemen bütün donanım parçaları vista uyumlu.

nymphea
04-04-2008, 04:11   |  #90  
Üye
61 mesaj

Vista; XP'nin makyajlı hali benim görüşüm bu. Vista kullanan arkadaşların çoğu oyun meraklısı galiba oyunlar'da pek uyuşmazlık sorunu yok. Ama programlara gelince XP üzerine tanımam. Vista tüm yazılımlara ile uyumlu diyen arkadaşlara da katılmıyorum. Herkezin kullanma amacı farklı. kimi oyun oynar, kimi yazılım ile ilgilenir. ben CAD-CAM ile ilgileniyorum. Elimde Solidworks ve AutoCAD var bunlar Vista ile uyum sorunu yaşıyor. Bile bile de Vista ya geçmem. Vista uyumlu diyen arkadaşlar her halde ufak tefek Vista uyumlu bir kaç program ile Vista kullanıyor.!

nymphea
05-04-2008, 02:52   |  #91  
Üye
61 mesaj
gökhan19
Ben 7 adır vista kullanıyorum gayet memnunum xpdeki hatalar oluşmuyor gayet iyi çalışıyor 512 ram le hiçbir sıkıntı olmadan kullanıyorum xpye dönmeyede niyetim yok bu saatten sonra..
Nasıl 512 MB ram ile hiç sorun yaşamıyorsun sen ya? ben 2GB ram kullandığım halde tam performans alamıyorum. sadece bilgisayarı açıp kapıyorsun galiba sen.

yelkowan
07-04-2008, 14:48   |  #92  
OP Yıllanmış Üye
602 mesaj
CcesusS
Kamyon gibi çalışan vista değil; senin vistayı kaldırmayan yetersiz donanımdaki bilgisayarın. :))
Tartışılan konu zaten vistayı kaldıran donanımlar için yani yetersiz sistemlere kimse vista yükleyin demiyor.
Bu konuda kimse insanları yanlış yönlendirmiyor aksine arkadaşlar son kullanıcının yanlış bir karar vermesine engel oluyor, yorum yapan arkadaşlar vistanın hangi donanım bileşenlerinde düzgün çalıştığı hakkında fikir vererek kullanıcıların yanlış bir terfi yapmasını engellemeye çalışıyor ve vista hakkındaki önyargıları ve abartılanları açıklığa kavuşturuyorlar.

666efecan
10-04-2008, 18:05   |  #93  
Yeni Üye
38 mesaj

bence vista süper bir işletim sistemi tabi donanımları yetenler için mesele ben 1 sene öncesine kadar celeren 333mghz işlemci 256 mb sdram 80 gb hd kullanıyodum ve bilgisayar çok yavaştı  vistaya laf enlerin durumuda benim duruma benziyo bilgisayar donanımları yavaş olanlar önce kendi donanımlarına yavaş desin sonra vistaya
ozaman o vistaya yavaş diyenlerin mantığına göre bende xpye yavaş demem gerekliyi ama diyemem işin özeti donanımın nekadar iyiyse işletim sistemin okadar hızlı

DavutGENC
13-04-2008, 12:50   |  #94  
Taze Üye
5 mesaj

Hocam Sen Bilirsin Donanım ın iyidir.  konuşursun  ama adam ın donanım ı iyi deilse ne yapacak + vistada ki denetim masasını nasıl çözecek bunları düşündünmü yazarken

DavutGENC
13-04-2008, 12:51   |  #95  
Taze Üye
5 mesaj

iyide arkadaşlar adamda donanım yoksa ne edecek bu adam birde denetim masasını çözemezse eger vay haline

swordmaster_65
13-04-2008, 13:36   |  #96  
Yıllanmış Üye
2,176 mesaj

Kardeşim donanım iyi degilse xp ile devam edeceksin.
Sonra vista kurup ona laf atanlardan olmuyacaksın.
Yapacak birşey yok...

Xavi92
13-04-2008, 22:35   |  #97  
Üye
56 mesaj
gökhan19
byzihh
Oyun Oynamak isteyenler sorun yaşıyor olsada...
diğer yönden çok iyi...
Tabili karar sizin...
7-8 tane oyun oynadım hiç sorunla karşılaşmadım vistada.
512 ramle mi ? enteresan valla Beğenmedim

Aras Yurtman
16-04-2008, 14:57   |  #98  
Aras Yurtman avatarı
Yıllanmış Üye
571 mesaj
DavutGENC
iyide arkadaşlar adamda donanım yoksa ne edecek bu adam birde denetim masasını çözemezse eger vay haline
Vista'nın Denetim Masası XP'ninkine göre daha kolay. Denetim Masası'nda aradığınız bir şeyi yazınca hemen karşınıza çıkıyor. Yani çözecek bir şey yok.

HolyMan
17-04-2008, 15:01   |  #99  
Yıllanmış Üye
212 mesaj

bende yaklaşık 1 haftadır vista kullanıyorum gerçekten çok güzel şimdiye kadar niye geçmedim die üzülüyorum :D:D:D:D:D   

Herkeze tavsiye ediyorum zaten şimdi.

crixallis31
19-04-2008, 04:14   |  #100  
Yıllanmış Üye
596 mesaj

Bir çok program için ek paket kurmak zorunda kalıyorum yada programa veda etmek zorunda kalıyorum kopyalama ve okuma hızı çok düşük ki ortalama bir hdd'im var ve 2gb ram'e sahibim sizin bildiğiniz benim bilmdiğim bişey olsa gerek.Hem xp hem vista kullanıyorum sp1 yüklü ama şu an açılış hariç hiç bir kouda vistadan memnun değilim xp de senede 5 yada 6 hata ya alıyorum ya almıyorum siz her gün hata mı alıyonuz ne yapıyorsunuz anlamadım.İnce ayar yaptıysanız vista yaptığınız benim yapmadığım bir ince ayar var heralde  bu ayarları yazarsanız sevinirim sp1 yüklü şu anda ayrıca.