Gereksiz isletim Sistemi !!!

geronimofaa
31-12-2007, 02:49   |  #26  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
6 mesaj
kevin
Arkadaslar bir cogumuz pardusu turkler yaptigina inaniyor dimi ? bende ilk basta oyle diyordum taki pardus deneyene kadar ama gorunen o ki kernelde herhangi bir degisme yok... yazik oraya dokulen paralara... bizi yukseltecek yerde kucuk dusuruyoruz kendimizi. ve kendimizi kandirmaktan baska bir sey yaptigimizda yok... allah sonumuzu hayirli etsin... grafik tasarimi haric diger tum fonksiyonlar berbat otesi...
Pardus Ulusal bir dağıtımdır. Pardus un kerneli 2.6.18.86
en son çıkan kernel ise 2.6.23.12
Pardus 2008 ile son kernele geçiş olacak.
2007.1 2007.2 ve 2007.3 ara sürümlerdir. Ana sürüm Pardus 2007 dir.(Neden son kernel değile cevaben)
Pardusa harcanan paralar Tübitak'ın diğer projelerinden elde ettiği gelirle karşılanıyor.
Küçük düşmek mi ne saçma bir düşünce. Tam tersine gurur duyulması gerekir. PArdus uzun soluklu bir proje. Daha kaç yıl oldu ki. İlk çalışan CD 2005 de çıktı.Misal google 1997 de kuruldu. tam yaygınlaşması 2004 ve sonrası diyebiiliriz.

Pardus ta yapılanlar ve yapılamayanlar açısından

geronimofaa
31-12-2007, 02:57   |  #27  
Taze Üye
6 mesaj
gökhan19
kevin bildiğim kadarıyla pardus linux kernelini kullanıyor.Pardusu geliştiren tübitak sadece görünümü janjanlayıp içine ek programlar entegre ediyor.Ama kernel linux kerneli.Pardusun kendi altyapısı yok.Yani senin xpyi alıp vista temasıyla temalayıp içine ie7 media player 11 gibi programları entegre etmenle pardus aynı
Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmayın. Ne demek alt yapısı yok.
PArdus'u öven iki makale

Son Düzenleme: geronimofaa ~ 31 Aralık 2007 03:04
coolgirl
14-01-2008, 16:52   |  #28  
Yeni Üye
28 mesaj

bence pardus alışılmadığı için böyle geliyo size biraz kullanılsa alışılabilir sanki xp çok ii..

gru
15-01-2008, 00:06   |  #29  
Taze Üye
16 mesaj

İşletim sistemi sizi kullanmasın siz kullanın.Buna uygun tek işletim sistemi ise Linux.En iyi Türkçe dağıtım ise pardus kurulumdan sonra yok efendım şunun driverı nerde şu nerde demıyorsunuz.

Kapalı Hesap (34907)
21-01-2008, 17:32   |  #30  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 5
1,440 mesaj

ÜCRETSİZ İŞLETİM SİSTEMİ ARAYAN ARKADAŞLARA
ALTARNATİF OLARAK ÜCRETSİZ YERLİ PARDUS'U TAVSİYE EDİYORUM.TÜBİTAK’ın geliştirdiği ulusal işletim sistemi Pardus’un son sürümü Pardus 2007 . Kullanıcılar, açık kaynak işletim sistemi Pardus’u ücretsiz indirilebiliyor. http://www.pardus.org.tr/indir.html

turuçi
22-01-2008, 00:10   |  #31  
Yıllanmış Üye
172 mesaj

Pardus iyi yolda şöyleki çeyrek asırlık linux dağıtımlarının
pardustan üstünlüğü yok 4 yıllık bir maziye sahip olan pardus
hepsinden iyi bence. Hele 2008 sürümünde çığır açacağını düşünüyorum İnşallah.

baDibere
22-01-2008, 15:02   |  #32  
Yıllanmış Üye
205 mesaj
kevin
Arkadaslar bir cogumuz pardusu turkler yaptigina inaniyor dimi ? bende ilk basta oyle diyordum taki pardus deneyene kadar ama gorunen o ki kernelde herhangi bir degisme yok... yazik oraya dokulen paralara... bizi yukseltecek yerde kucuk dusuruyoruz kendimizi. ve kendimizi kandirmaktan baska bir sey yaptigimizda yok... allah sonumuzu hayirli etsin... grafik tasarimi haric diger tum fonksiyonlar berbat otesi...
arkadaş zamanında galiba win98 kullanmamış ki bunları söyleyebiliyor.

kernelde değişme yapılıyor bu arada Pardus programcıları yamalıyor kernelleri.

yazık dökülen paralara demişsin.. belki sen "ORİJİNAL WINDOWS" kullanmıyorsun ama hergün bu "ORİJİNAL WINDOWS" a paralar dökülüyor.

ve yazımı bir pardus-linux.org forumunda okuduğum bir yazıyla bitiriyorum

Bir yerde gördüm paylaşayım istedim...

Bill Gates Microsoft'un bir seminerinde bilgisayar sektöründeki gelişmenin hızını anlatmak için söyle bir benzetme yapmış:

"Eğer Volkswagen firması son 25 yıl içinde bilgisayar sektörü kadar hızlı gelişmiş olsaydı bugün 500 dolara alacağımız arabalara 25 dolarlik benzin koyup dünya turu atmamız mümkün olacaktı"

Birkaç gün sonra Volkswagen firmasının bir basın açıklaması yayınlanmış.

"Eğer otomotiv sektörü Bill Gates'in işletim sistemi gibi gelişmiş olsaydı, her alacağımız arabada tek koltuk olacak, diğer koltuklar için ekstra lisans parası ödemek zorunda kalacaktık. arabamız sadece bizim ürettiğimiz benzinle çalışacak; gösterge tablosundaki tüm ikaz ve uyarı ışıkları yerine üzerinde:

ARABANIZ GEÇERSİZ BİR İŞLEM YÜRÜTTÜ VE KAPATILACAKTIR

yazan tek bir lamba olacaktı. Ayrıca her kazadan sonra arabanın hava yastıkları açılmadan önce bir düğmenin üzerinde

“HAVA YASTIKLARI AÇILACAK EMİN MİSİNİZ?”

diyen bir Işık yanacaktı"

engin1975
16-02-2008, 09:39   |  #33  
Taze Üye
7 mesaj

Bu Pardusu gereksiz olarak gören arkadaşlar siz daha iyisini sıfırdan yazında Bizde kullanalım sizinle gurur duyalım dimi.

Saygılar Başka Sözüm Yok...

a.sahin
23-02-2008, 18:46   |  #34  
Üye
54 mesaj

bence de gereksiz bu pardus mudur nedir..
bu işletim sistemi yüzünden,
işletim sistemi dersinden kaldım.

nerden çıktıysa bu Zonk Zonk Zonk Zonk Zonk

baDibere
23-02-2008, 18:57   |  #35  
Yıllanmış Üye
205 mesaj

ne çok paranız sizin var ya
ne çok parası var sizin devletinizin ya

yaw kaç milyar dolar gidiyor ms'ye her sene  sırf win yüklü bilg.ler tr'ye girdi diye siz hala Pardus ya da diğer Linux sürümlerine gereksiz işletim sistemi diyorsunuz. Hiçbir şeyden haberiniz yokken boşuna konuşmayın. Hiçbir yazılım gereksiz değildir her şeyin olumlu bir sonucu vardır ki pardus gibi projenin ne kadar milli bir değer kazandığını düşünün.
madem beğenmiyorsunuz ya yardımcı olun ya da susun ve sizin o "YAMALI BOHÇA" "KENDİSİ VİRÜS" olan ve hergün bilgilerinizi "BILL AMCANIZA" gönderen işletim sistemini kullanmaya devam edin.

AZCIK EMEĞE SAYGI!!

Arsen
24-02-2008, 14:56   |  #36  
Yeni Üye
26 mesaj

Bir Windows yüklüyoruz bitti sistem hazır.
Ardından gelelim olmazsa olmaz programların yüklenmesine.
Başlıyoruz oradan buradan uygun programları aramaya.
Antivirüs, PDF, Resim işleme, Video işleme, Ofis, Görüntü yakalama, Ses kayıt, Müzik yapım, Video codec, Ses çeviri, Video çeviri, Sıkıştırma-açma, E-mail gönderme-alma, DirectX, ........ daha aklıma gelmeyen ihtiyaca göre çoğalabilen bir sürü program. Bir bakmışsınız ki "C" bölümünüzün kapasitesi yükselmiş. Antivirüs sıkmaya başlamış. Hadi biraz azaltalım, hadi şunu deneyeyim bu biraz daha hafiftir, Spam'lar, Virüs'ler, .... falan filan.
Olmadı kullanılan programaların bir çoğunun kullanım süreleri bitmiş tekrar yükleme imkanı da yok olması için formatlamak gerek. Format atmak yardımcı gerekli programları yüklemekten daha kolay.
Üstelik Windows (kopya windowslar için) güncelleme imkanını da ya kaldırıdı ya da kaldırmak üzere.
Fazla uzatmadan; Windows'u kötülediğim anlaşılmasın ben Pardus'u kötüleyen arkadaşlara katılmadığımı belirtmek istedim. Öyle ya da böyle %100 bizim diyemeyeceğimiz bir işletim sistemi var. Maddi olarak katkıda bulanamasak bile en azından manevi katkıda bulunarak yardımcı olabilirsek mutluluk duyarız. Keşke bu işlerden anlasam da programlar yapabilsem.
Son olarak duyduğum bir şeyi duyurmak istiyorum doğruluğunu bilmiyorum.
Windows Vista sistemi yıllar önce Linux tarafından zaten yapılmış.

bu_l_ut
01-03-2008, 15:10   |  #37  
Taze Üye
6 mesaj

pardus lınux veri tabanı kullanıyor ama pardus gıbı bınlerce lınux verı tabanı kullanan var
sonucta pardus tubitak tarafından her gun gelıstırılen bır işletim  sıstemi ve
en az xp kadar da kullanıslı bana göre
bu arada t3chNo arkadasımızn dedıgı gıbı linüx acık kaynak lı bır ısletım sıstemı oldugu ıcın ucretsız ve kamu da pardus a gecılıyor gun gectıkce  
  kelvın tabı sen korsan kullandıgın ıcın windows u bedava sanıyorsun

nEGTpc
05-03-2008, 21:33   |  #38  
Yeni Üye
36 mesaj

bir anda kernel yazamazlar ya. öyle kolay iş değil. daha oralara gelmesine zaman var

efsun
14-03-2008, 12:52   |  #39  
Yeni Üye
21 mesaj

arkadaş sanırım daha önce linux işletim sistemi hiç görmemiş hatta duymamışta ilk olark pardusla karşılaşmış...
mandrake fransız linux sismeti aynı kerneli kulanıyor; redhat amerikan linux işletim sistemi aynı kernel yazılımını kullanıyor; suse alman linux sistemi aynı kernel sistemini kullanıyor vs.... bu örnekleri çoğaltmak kolay pardus ta bir linux işletim sistemi olduğundan dolayı elbette aynı kernel sistemi kullanacak...

efsun
14-03-2008, 12:58   |  #40  
Yeni Üye
21 mesaj

ve işin dogrusu güvenlik olarak en basit şekilde bir karşılaştırma yaparsak (güvenlik herkes için önemlidir onun için güvenlik bölümünü seçtim)güvenlik sistemleri nasıl sıralanır?
a1 a2 a3 a4 a5 a6
b1 b2 b3 b4 b5 b6
c1 c2 c3 c4 c5 c6
a1 güvenlik bakımından en düşük seviyedir, c6 da son seviyedir bir windows ilk kurulduğunda a2 seviyesinde güvenlik sağlar ek program olmadan..
pardus ilk kurulduğunda c4 seviyesinde güvenlik sağlamaktadır ek program eklemeden... sanırım görsel olarakta kimse kötü diyemez ki bence windowstan çok daha iyi ve kullanışlı...
umarım pardusa laf atan arkadaşlar biraz daha mantıklı düşünebilir ve alıştıkları o basitlikten kurtulmayı yada en azından laf atmayı bırakabilirler....
en azından emeğe saygı.....

Son Düzenleme: efsun ~ 19 Mart 2008 16:55
bademgoz
20-03-2008, 17:47   |  #41  
bademgoz avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
352 mesaj

o zaman kardeşim windowsun diğer bölümleride gereksiz ama açmışlar iyi de olmuş pardus yermi daraltıyor işte insanlara yardımı oluyor bence yerinde bir karar

kawastr
25-03-2008, 11:46   |  #42  
Taze Üye
2 mesaj

Windowsa Türkiyenin ödediği parayı öğrenin ondan sonra konuşun... Yukardaki arkadaşlardan t3chNo ve gökhan19 arkadaşlar güzel yorumlar yapmışlar... Biz tarım ülkesiymişiz... Adamlar bize bir tane chipset satıyor. İki kamyon patates alıp gidiyor...Pardus için bence geç bile kalındı. Ama yinede devlet bir kısım sektörlerde pardusu kullanarak iyi bir hamle yaptı...Şu an askeriyenin %5-8lik bir oranı pardus kullanıyor...

samet1986
26-03-2008, 23:29   |  #43  
Yıllanmış Üye
944 mesaj

Ülkemizde hiç birşeye destek yok. Yaranılmıyor insanlara.

Ülke içinden biri çıkıp daha iyisini yapana kadar en iyisi pardus.

Daha iyisini yapabiliyorsanız buyrun siz yapın o zaman. Ya da susun.

Kullanmayı beceremeyipte laf atmayın lütfen !

aytemir
28-03-2008, 16:13   |  #44  
Yeni Üye
35 mesaj

Şimdi pardusu öven arkadaslara şunu sorabilirmiyim? Türk insani olarak zekiyiz ve çalışkanız ama aklımız hazira çalışır herzaman.Bizler rahatlıkla görüyoruzki pardus yetersiz ve linuxtan bir farkı yok türkce olmasıysa farkı windowsta turkce linuxda turkce.Ve en basit kullanım windowsdayken bile insanimiz egitim kalitemiz düşük oldugu icin onu bile kullanmiyor pardusu nasil kullanacak neden windowsdan daha iyisini yapmiyoruzda adamlarin yaptigi linuxu gelistiriyoruz.Tübitak olarak yapabildigimiz bu diyorlarsa turk isletim sistemi diye cikarmasinlar.Ben xpnin icine bir suru program enjekte ettim otomatik kurulum yaptim ve logolar iconlar her seyini yeniledim ama taban microsoft xpnin adinida degistirdim TRPROFESİONAL bunu yapmak icin tübitakta olmama gerek yok...pardusu övüyorsunuz milli gururumuz diye 3-5 arkadasin yaptigi yine linux tabanli opensuse 10.0.3 e bakarsaniz pardusun kendi icinde bile nedekadar igrenc bir program oldugunu görürsünüz... opensuse efektlerle grafiklerle güvenlikle vistaya kafa tutmaya calissa bile kullanıssız ve dünya istemiyor...kactane anakartin linux driverini bulabilirsiniz kac tane tv kartınin pardus driveri var. kac tane ses kartı adam gibi calisiyor? hangi yeni cikan sistemde pardus driverlari var.birseyi yamayip alın kullanın demekle olmaz..tamamen kendi tabanini olusturup cikarsinlar isletim sistemlerini sıfırdan saygı duyalim baskasinin yaptigini gelistirmekle oluyorsa bizim bir sürü dahi arkadasimiz var her turlu programi turkcelestiriyor.sıkıyorsa yazsinlar sifirdan ellerinden öpelim..Microsoftu sevmesemde şuanda işini hakkiyla yapiyor aldıgı parada helal olsun..pardusun ücretsiz olusunu öne atiyorlar. Pardus ücretsiz evet neden çünkü ücretsiz oldugu halde 3-5 bin kişi kullanıyor parali olsa kimse kullanmaz :)

samet1986
28-03-2008, 17:46   |  #45  
Yıllanmış Üye
944 mesaj

Sen emeklemeden koşmayı öğrenmeye çalışıyorsun ?

"neden windowsdan daha iyisini yapmiyoruzda adamlarin yaptigi linuxu gelistiriyoruz"

Mesajının bu kısmını okuduktan sonra gerisini okumaya değer görmedim.

Hoş; dayanamayıp yine okudum da, okumaz olaydım.

Sıkıyorsa buyur sen de destek ol o arkadaşlara ? Buradan atıp tutmak kolay. Bu bizim Türk windows'u gökten düşmez. Böyle bir beklenti içine girme, üzülürsün.

Bu her tarafı yamalı bereli windowsa "işini hakkıyla yapıyor" dedin ya. Ne diyim ki ? Sözün bittiği yer. Müstehak aslında sizlere avuç avuç parayla yamalı delik deşik işletim sistemleri aldırmak...

Emek bu emek !

Buyrun, sizin "pardus" unuzu görelim.

Son Düzenleme: samet1986 ~ 28 Mart 2008 17:49
baDibere
28-03-2008, 18:14   |  #46  
Yıllanmış Üye
205 mesaj

ÖNEMLİ ÖN BİLGİLENDİRME : UMARIM TAMAMINI ÜŞENMEDEN EKSİKSİZ OKURSUNUZ!

aytemir
Bizler rahatlıkla görüyoruzki pardus yetersiz ve linuxtan bir farkı
Hangi konuda size yetersiz geldi bunu merak etmekteyim. Çünkü bunlar bildirilecek ki ona göre yazılım desteği yapılabilecek. Linuxtan bir farkı yok demişsiniz evet yok çünkü Pardus = Linux
Ve en basit kullanım windowsdayken bile insanimiz egitim kalitemiz düşük oldugu icin onu bile kullanmiyor pardusu nasil kullanacak neden windowsdan daha iyisini yapmiyoruzda adamlarin yaptigi linuxu gelistiriyoruz.
Basit kullanım derken tam olarak ne demek istediniz anlamış değilim. Windows'ta Pardus'a nazaran ne tür basitlikler vardır merak içerisindeyim. Aynı klavye-fare kullanımı, aynı çift tıklama, MSN Messenger ağına bağlanma, vs. Halkımız için eğitim kalitesi düşük demişsiz. Öyle farz ettiğiniz insanlar saydıklarımdan başkasını yapmaz sanırım. Daha fazlasını yapacak olan bilgisayar biliyor demektir ve Pardus(Linux)'ta da yapmak istediğini yapabilir. Ayrıca işletim sistemi öyle ha deyince yapılacak birşey olsaydı ortalık işletim sisteminden geçilmezdi. Herşey çekirdekte biter çekirdek yazmak da öyle kolay birşey değildir. Ama tabii ki ben de isterim ulusal işletim sistemimizin ulusal bir çekirdeği olsaydı diye.
Tübitak olarak yapabildigimiz bu diyorlarsa turk isletim sistemi diye cikarmasinlar.Ben xpnin icine bir suru program enjekte ettim otomatik kurulum yaptim ve logolar iconlar her seyini yeniledim ama taban microsoft xpnin adinida degistirdim TRPROFESİONAL bunu yapmak icin tübitakta olmama gerek yok...pardusu övüyorsunuz milli gururumuz diye 3-5 arkadasin yaptigi yine linux tabanli opensuse 10.0.3 e bakarsaniz pardusun kendi icinde bile nedekadar igrenc bir program oldugunu görürsünüz... opensuse efektlerle grafiklerle güvenlikle vistaya kafa tutmaya calissa bile kullanıssız ve dünya istemiyor...
Siz ki nasıl "TRPROFESSİONAL" ınızın Windows tabanlı olduğunu inkar etmiyorsanız, Pardus ve Tübitak da Linux tabalı olduğunu inkar etmiyor. Niye "ULUSAL İŞLETİM SİSTEMİMİZ" adıyla çıktı? Çünkü ulusal ve devlete bağlı bir projedir de ondan. Bu arada sanmıyorum ki sizin Windows'ta yaptığınız değişikliklerle, Pardus ekibinin Pardus'u tasarlamak için Linux'ta yaptığı değişiklikler aynı sınıfta olsun. Niye mi? Çünkü Pardus yazılırken Linux çekirdeği değiştiriliyor, yamalanıyor vs.vs. Fakat siz Windows'un çekirdeğine ulaşamazsınız çünkü kapalı kaynak kodludur. Ayrıca standard bir kullanıcının ihtiyaç duyduğu tüm yazılımlar otomatik olarak yüklü oluyor. Yani Windows yükledikten sonra Office yazılımını(ki korsancı değilseniz buna da para vereceksiniz) da yüklemeniz gerektiği gibi olmayacak.
kactane anakartin linux driverini bulabilirsiniz kac tane tv kartınin pardus driveri var. kac tane ses kartı adam gibi calisiyor? hangi yeni cikan sistemde pardus driverlari var.birseyi yamayip alın kullanın demekle olmaz..tamamen kendi tabanini olusturup cikarsinlar isletim sistemlerini sıfırdan saygı
Bu driversürücülerin olması sizce Pardus tarafından kaynaklanan bir sorun mudur yoksa ürünün üreticisi tarafından kaynaklanan bir sorun mudur? Ki Pardus ve birçok Lİnux tabanlı işletim sistemi ilk yüklendikleri anda birçok donanımı tanımaktadır ve başıma geldiği gibi Windows kurduktan sonra dakikalarca bin türlü donanımın sürücüsünü yüklemenizi istememektedir. Ayrıca bahsettiğiniz gibi sıfırdan işletim sistemi yazıldığında bu sorunların tümü yine yaşanacaktır çünkü donanımlar ne yazık ki Windows sürücüsü ile geliyor çoğu zaman.
baskasinin yaptigini gelistirmekle oluyorsa bizim bir sürü dahi arkadasimiz var her turlu programi turkcelestiriyor.sıkıyorsa yazsinlar sifirdan ellerinden öpelim..
Program Türkçeleştirmek dahilikse buyurun dahiliğinizi Pardus(Linux), KDE, GNOME ile çalışarak gösterin. Sıkıyorsa yazsınlar demişsiniz ki bu sözünüz ne de güzel yukardaki "Neden Windows'tan daha iyisini yapmıyorsunuz?" sözünüzle çakışıyor.. Yorumu size ve diğer okuyanlara bırakıyorum.
Microsoftu sevmesemde şuanda işini hakkiyla yapiyor aldıgı parada helal olsun..pardusun ücretsiz olusunu öne atiyorlar. Pardus ücretsiz evet neden çünkü ücretsiz oldugu halde 3-5 bin kişi kullanıyor parali olsa kimse
Ben de size helal olsun diyorum paralarını yurt dışına uçuracak nice insanlara kefil olduğunuz ve ağzında bakla ıslanmayan işletim sistemine davet ettiğiniz için.
3-5 bin kişi demekle biraz abarttınız sanki 3-4yüz deseniz tamam diyecektim(!).Merak etmeyin paralı olsa da kullanıcısı çıkardı.
:)
Evet çok komik anlattıklarınız!

Son Düzenleme: baDibere ~ 28 Mart 2008 18:16
aytemir
28-03-2008, 19:05   |  #47  
Yeni Üye
35 mesaj

Size Komik gelebilir..Bende size soruyorum şuanda pardus kullanmam icin neden soyleyin bana? Turkce olusumu ? Zaten tum sistemlerde bu var ?turk mali oldugu icinmi? alakasi yok? tamamen linux!! Windowsta kullandıgım tüm programlar calisiyormu ?TABİKİ HAYİR buyrun Netcat autocad photoshop? en basitleri ? microsoftun arkasinda ne olursa olsun adamlar iyi birsey yapiyorki herkes kullanıyor...ayrica okadar para ödüyor...millet eger bedava diye pardus alsa sirketlere yüklese bütün pc lere göcer hepsi cildirir ilk günden...ben bir bilisimci olarak elestirme hakkımı kulklanıyorum ve begenmedigimi söylüyorum microsoftun karsisinda bir tane + yok....bu böyle..Burda pardusu savunan 100kişi varsa önüne bir proje  versek al bunu pardusta yap hallet diye apışıp kalacagina eminim...ve burda konusanlarin hicbiri devamli pardus veya linux kullanmiyor..benim iş yerimde bir makinada özellikle pardus linux ubuntu opensuse kurdum ve en igrenci pardus...opensuse 10,0,3 vistaya rakip olacak güzellikte buda linuxun tabanini kullanıyor...şimdi microsoftun programini kullanan devletlerin güvenligi tehlikedeymis pardus kullanmamiz gerekiyormus pardusun %100bizmi yazdık kardesim nerden bilmiyorsun tabanında linuxun kodlarında bunun olmadıgını...kalite neyse onu kullanırım...pahali olabilir..emege saygıdan bahsediyorsunuz microsoftun emeginede saygı gosterin...korsan kullanmayin..neden anadol araba dururken opel vectra veya ford veya mercedes bmw kullanıyorsun...? anadolda %100turk yapimi opel motoru yok icinde emege saygı goster ozaman...anadolla mercedesi yan yana kosalar veya doganla neden mercedesi secersin ?

baDibere
28-03-2008, 20:41   |  #48  
Yıllanmış Üye
205 mesaj
aytemir
Size Komik gelebilir..
Haklısınız.
Bende size soruyorum şuanda pardus kullanmam icin neden soyleyin bana? Turkce olusumu ? Zaten tum sistemlerde bu var ?turk mali oldugu icinmi? alakasi yok? tamamen linux!! Windowsta kullandıgım tüm programlar calisiyormu ?TABİKİ HAYİR buyrun Netcat autocad photoshop? en basitleri ?
Size Türkçe olduğu için cevabını veremeyeceğim. Ama bunun nedeni inanın ki diğerlerinin de Türkçe desteğinin olması değil tamamen sizin bir işinize yaramayacak olması. Yazınızı gözden geçirirseniz demek istediğimi anlarsınız. Türk Malı olduğu için olup olmadığı sorusuna size şöyle cevap verebilirim, hiç yoktan Amerikan malı değil ve bunu kullandığım için param, kişisel bilgilerim(*) vs. yurt dışına gitmiyor. Windows programları çalışıyor mu dediniz. AutoCAD, NetCat, Photoshop gibi programlardan bahsetmişsiniz ki siz tam bu aşamada ne kadar konuya hakim olmadığınızı bize belirtmiş oldunuz. Bizim asıl sorunumuz siz ve sizin gibilere o yazılımların Windows için yazılmış oldukları ve başka ortamlarda eğer Linux sürümleri yoksa ancak ve ancak emülator yardımıyla çalıştırılabilecekleri. Fakat AutoCAD için QCAD, KediCAD(Kendisi bir Türk tarafından geliştirilmiştir. Hani siz o kadar meraklısınız ya belirteyim dedim.) alternatifleri, Photoshop için Gimp adlı alternatifi sunabilirim. Belki son derece gelişmiş yazılımlar değillerdir bu konuda birşey diyemeyeceğim. Ama siz ve sizin gibiler anlamalıdır ki bu bir Pardus veya Linux sorunu değil tamamen üretici kaynaklı bir sorundur.
microsoftun arkasinda ne olursa olsun adamlar iyi birsey yapiyorki herkes kullanıyor...ayrica okadar para ödüyor...millet eger bedava diye pardus alsa sirketlere yüklese bütün pc lere göcer hepsi cildirir ilk günden...ben bir bilisimci olarak elestirme hakkımı kulklanıyorum ve begenmedigimi söylüyorum microsoftun karsisinda bir tane +
Hiçbir Pardus yüklü bilgisayar (ya da Linux olsun) sistem dosyalarıyla oynanıp ayarları katledilmediği sürece kolay kolay çökmez, mavi ekran hatası vermez, açılışta sürücü kontrolüne gerek duymaz, virüs bulaşıp sistem dosyaları zarar görmez. Bu konuda bilişimciliğinizi biraz daha geliştirseniz iyi olacak sanırım. Eleştiri hakkınızı kullanınız hiçbir şey diyecek yoktur sanırım buna fakat sınırı aşmayınız.(Aştınız diye demiyorum)
....bu böyle..Burda pardusu savunan 100kişi varsa önüne bir proje  versek al bunu pardusta yap hallet diye apışıp kalacagina eminim...ve burda konusanlarin hicbiri devamli pardus veya linux kullanmiyor..
Bilişimde olamaz diye birşey yoktur. Bu nedenle apışıp kalma olayını size iade eder ve bilişimcilik kelimesini sanırım biraz hafife aldığınız hissini bende uyandırdığını belirtmek isterim. Evet bana deseniz ki şunu yap bana Pardus'ta getir. Yapamam. Niye? Çünkü hiçbir programlama diline tam olarak hakim değilim. Ama emin olun ki yapacak kişiler çıkar ta ki sizin projeniz özellikle Windows ortamıyla alakalı bir proje olmadıkça. Burda konuşanların ne kadarı Pardus'u devamlı kullanıyor bilemeyeceğim fakat en azından ben devamlı Pardus kullanan bir insanım. Hatta yukarda da belirttiğim 'Sistem dosyalarıyla uğraşmadıkça sistem çökmez.' ifadede olduğu gibi sistem dosyasıyla oynayarak çökerttiğim Pardus'tan sonra acilen çalışan bir bilgisayara ihtiyacım olmasına rağmen elimdeki orijinal Windows XP yi yüklemeyip Pardus 1.0 ı yükleyerek devam bile ettim. Size MS'den artı özelliklerden bahsedeyim: Virüs/Antivirüs derdine bağlı bilgisayar çökmeleri YOK, MS Vista'nın pencere hareketleri filan özelliklerini ve daha fazlasını sadece 4MB'lık bir eklenti (Compiz Fusion) ve 32 MB'lik Ekran Kartı ile sağlayabilmeniz, yüklemeyle birlikte gelen ofis paketi vs vs.
benim iş yerimde bir makinada özellikle pardus linux ubuntu opensuse kurdum ve en igrenci pardus...opensuse 10,0,3 vistaya rakip olacak güzellikte buda linuxun tabanini kullanıyor...
İğrençlik görecelidir. Diyeceğim yok.
şimdi microsoftun programini kullanan devletlerin güvenligi tehlikedeymis pardus kullanmamiz gerekiyormus pardusun %100bizmi yazdık kardesim nerden bilmiyorsun tabanında linuxun kodlarında bunun olmadıgını...
Devlet güvenliği konusu biraz farklı ve derin bir konu. Onların bin türlü koruması vardır. Linux açık kaynak kodludur. Bu ne demektir bir araştır derim bilmiyorsan ki "nerden biliyorsun linux kodlarında olmadığını" sözünle bilmediğini düşündürtüyorsun insana. Bu demektir ki herkes kaynak kodu görebilir yani MS'nin yaptığı gibi kapalı kara bir sandıkta değildir. Kamuya açıktır ve isteyen istediği şekilde değiştirebilir. Pardus için değiştiren kim? TÜBİTAK. Böyle birşey yapması mümkün mü? Hayır diyelim çünkü dediğim gibi isteyen herkes kaynak kodları görebilir. Ve programlar resmi sitelerinden kullanıldıktan sonra hiçbir tehlikesi de yoktur. Bilişimcilik olayını sanırım sadece Windows üzerinden ele almışsın.
kalite neyse onu kullanırım...pahali olabilir..emege saygıdan bahsediyorsunuz microsoftun emeginede saygı gosterin...korsan kullanmayin..neden anadol araba dururken opel vectra veya ford veya mercedes bmw kullanıyorsun...? anadolda %100turk yapimi opel motoru yok icinde emege saygı goster ozaman...anadolla mercedesi yan yana kosalar veya doganla neden mercedesi secersin ?
Emeğe saygı gösteriyoruz zaten. Göstermeyen ayıp eder. Kaliteli ve güvenilir olarak neyi görüyorsan onu kullanabilirsin elbette buna da birşey diyen yok. Tercih meselesi sadece. Anadol üretimi devam etseydi, bizim çok sevgili devlet büyüklerimiz her konuda olduğu gibi bu konuda da bizi dışarı bağımlı etmeselerdi emin ol onu da kullanan çıkardı.

(*) Chip Dergisi'nin bir sayısında bu konu ile ilgili makale yayınlanmıştı. Bir bakmanı tavsiye ederim.

Saygılarımla..

Son Düzenleme: baDibere ~ 28 Mart 2008 20:43
samet1986
28-03-2008, 22:36   |  #49  
Yıllanmış Üye
944 mesaj

baDibere; tebrik ederim... Cevapların muhteşem.

aytemir
29-03-2008, 12:28   |  #50  
Yeni Üye
35 mesaj

Size Türkçe olduğu için cevabını veremeyeceğim. Ama bunun nedeni inanın ki diğerlerinin de Türkçe desteğinin olması değil tamamen sizin bir işinize yaramayacak olması.

Dedigin dogru burda katılıyorum sana işime yaramayacak olmasi nedeniyle kullanmiyorum...ceptelefonlarındaki software bile pardustan daha iyi...hatta tv lerin teletexs leri dahi daha işlevsel..

Pardus ve Linuxun Sistem dosyalarıyla oynamassan çökmeyecegini söylemissin...dogrudur...Aynisi ms icinde gecerli..Hicbir işletim sisteminin sistem dosyasiyla oynamassan göcmez..
Virüsler yüzünden pardus bozulmaz demissin...denedinmi ? sana ben bir virüs yollayim mail adresini ve istersen özellikle bir dene bu virüsüde yazan %100 turk özellikle test ettik ce resimleride var istemen halinde yollarim.bana kimse pardusun virüsler tarafindan cökmiyecegini idda etmesin..ediyorsa buyrun kanitlamaya haziriz.microsoftun ufak bir hatada çökebilecegi dogru..Bunun icinde reapare secenegi mevcut.Param amerikaya gitmiyor demissin elindeki orjinal  xp cd sinden bahsetmissin söylediklerin birbirini tutmuyor...Bu pardusun sucu degil ureticilerin sucu demissin programlar ve driverlar icin...
Cevap : üreticinin sucu degil kullanışsız birsey icin kimse milyonlarca dolar odeyip pardus sürüm cıkarmazlar...her hardware yanına pardus driveri yazdirmazlar.siz sadece bilgisayardan internete girip mail okuyum openoffice veya officede bir belge yazip mail yolluyorsan sizlere pardus yeter ve artar bile...ama benim yapacaklarim ve işlerim bunlarla sınırlı olmadıgı icin ben kullanmiyorum ve tavsiye etmiyorum herkesin dusuncesi saygı duymak gerekli benim anlatmak istedigim sifirdan bir isletim sistemi yazsalardi linux tabanını kullanmasalardi ülkemizde bunu yapabilecek kapasitede insanlar oldugunu herkes biliyor..we ne yazikki binlerce programci insan işssiz geziyor.veya yabanci ülkelerde calisiyor..siz bunlarin farkinda degilsiniz ve herülkenin veya her programci grubun rahatlikla yapabilecegi bir isletim sistemini övüyorsunuz..önemli olan zoru başarmaktir..neden ülkemiz kendine özgü birsey yapmiyor..linuxun acık kaynak kodu oldugunu bende biliyorum sizin kadar.ve bu acik kaynak kodunun gelistirilebilecegini birakinda bunu bir üniversite yada tubitak yapmasin eger yapacaklarsa otursunlar sıfırdan yeni kodlarla ülkemize özgü yada insanlik tarihi icin microsofta rakip olsunlar.yobazlikta rakip tanımayan yurdum insani kopyaciliktada ayni kulvardaki liderligini koruyor.tubitak in basina imam getirirseniz olacagi bu