Dünya Forum Tarihinin En Uzun Konusu

Kapalı Hesap (149655)
17-04-2010, 19:47   |  #16026  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 0
260 mesaj

bencede yaaa ne sakıncası varki forum kurallarında karadeniz türkçesi konuşmak yasaktır mı yazıyor

Kapalı Hesap (174825)
17-04-2010, 20:26   |  #16027  
Kapalı Hesap
10 mesaj

1-söz kirliliğine yol açılmasın diye eleştiriler mantık süzgecinden geçirilir.geçirilmesi gerekir.
2-Türkçeyi ayaklar altına alıyorlar derken? beni bu şekilde yargılama iznini size kim veriyo yaa

Emre_1645
17-04-2010, 20:27   |  #16028  
Yıllanmış Üye
1,056 mesaj

noluyo burda yaa:D(konu uzasın ve rekor kıralım:))

Kapalı Hesap (174825)
17-04-2010, 20:45   |  #16029  
Kapalı Hesap
10 mesaj

ya sen ağız şive diye bişey duymadın herhaldeki Türkçe sınırlerı dışında tutuyorsun.
bu kadar bilgisiz olduğunu görünce düzelteyim anlamaz dedim

Kapalı Hesap (174825)
17-04-2010, 21:07   |  #16030  
Kapalı Hesap
10 mesaj

Ağız: Bir ülkede geçerli olan genel bir şive içinde, o ülkenin çeşitli bölge ve kentlerindeki konuşma dilinde görülen söyleyiş farkları. Günlük kullanımda şive ile ağız birbirine karıştırılmaktadır. Oysa ağız, tanımda da görüldüğü gibi, şive içinde ele alınmaktadır. Somut bir örnek vermek gerekirse, Türkiye Türkçesi bir şivenin, Konya ağzı ise, bu Türkçe içinde, bir bölgede görülen söyleyiş farklarının adıdır. Söyleyiş farkları da salt bölgeler ya da kentler arasında görülmez. Köyler arasında bile bu tür ayrılıklara rastlanabilir. Söz konusu olan, biçimsel bir başkalık değil, bir ses değişimidir. Söz gelimi, Karadeniz ağzında (g) sesinin (c) gibi çıkarıldığı görülür: "Celdum, cittum".  kısacası bunlar Türkçeye aykırı değil. Türkçeyi ayaklar altına almaz. entellektüel eleştiride karşıdakinin haklı yönlerini görmek vardır.sen bu özellikten yoksunsun ama yazılı Türkçede zaten ağız ve şive yoktur gır gır amaçlı yaptığım bir selamlaşma içindeki kaba insana dokundu galiba.tekrar ve son kez söylüyorum ağız, şive Türkçeyi ayaklar altına almaz bilakis Türk kültürünün bir parçasıdır.

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (62186) ~ 17 Nisan 2010 21:09
Kapalı Hesap (174825)
17-04-2010, 21:48   |  #16031  
Kapalı Hesap
10 mesaj

biz bunları biliyoruz demişsinya pek biliyor gibi eleştiri yapmıyorsun.bence araştır. karış karışabildiğin kadar seviyeli ve mantıklı olduğu sürece bi sakıncası yok benim için seviye ve mantık kısmını vurguluyorum.

world_pc
17-04-2010, 21:55   |  #16032  
world_pc avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
3,359 mesaj
Alıntı: Rizeluu_Fadume  
biz bunları biliyoruz demişsinya pek biliyor gibi eleştiri yapmıyorsun.bence araştır. karış karışabildiğin kadar seviyeli ve mantıklı olduğu sürece bi sakıncası yok benim için seviye ve mantık kısmını vurguluyorum.
Hemşerum ortama hoşgeldun da... :) Ben da Rizeliyim...

Kapalı Hesap (174825)
17-04-2010, 21:59   |  #16033  
Kapalı Hesap
10 mesaj

Memnun odum hemşerum :)

Kapalı Hesap (158417)
17-04-2010, 22:19   |  #16034  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 8
1,060 mesaj
Alıntı: PcMaKeR  

Az daha zorlasam kötü konuşacaksın...

bence bu söz sizin için geçerli uzatmayalım artık!

Kapalı Hesap (167336)
17-04-2010, 22:22   |  #16035  
Kapalı Hesap
55 mesaj

yorumsuza katılıyorum
Bncede  niye bu kadar sert yanıtlar yazıyosun kiii
Çok kabaca ve hiç hoş değil

Kapalı Hesap (167336)
17-04-2010, 22:24   |  #16036  
Kapalı Hesap
55 mesaj

Neyse boş verelim herkse iyi forumlaaarrrrrrrrrrrrr

Bu gereksz konunun daha fazla uzatılmaması temennisiyle hoşçakalın!

Kapalı Hesap (149655)
17-04-2010, 22:36   |  #16037  
Kapalı Hesap
260 mesaj

Bencede iyi forumlar

N-0NE
17-04-2010, 22:52   |  #16038  
Yıllanmış Üye
212 mesaj

What happend ? :D

Kapalı Hesap (158417)
17-04-2010, 22:54   |  #16039  
Kapalı Hesap
1,060 mesaj
Alıntı: N-0NE  
What happend ? :

Kahkaha

Kapalı Hesap (149655)
17-04-2010, 23:01   |  #16040  
Kapalı Hesap
260 mesaj
Alıntı: N-0NE  
What happend ? :
Bak özetleyeyim Pcmaker Türkçenin şiveli konuşunca ayaklar altına alındığını düşünüyorda şimdi ingilizceye ne der merak ediyorum !
yani tamam kabul ediyoruz şivenin yazılı dilde kullanılması uygun değil ama şu bir gerçek şiveli konuşmak TÜRKÇEYİ AYAKLAR ALTINA ALMAZ! Bunuda kabul etmek lazım

Nicoll
18-04-2010, 01:25   |  #16041  
Nicoll avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
1,352 mesaj
Gırgırına çevirmekte mi? İyi düşün.

İngilizceye bişi demiyorum çünkü zaten çökmüş önüne gelen saygısızca kötü kullanıyor. Hoş onda da aynı tepkiyi verebiliyorum bazen. Kurallara uymadan saçma cevap yazanlar beni kızdırıyor. Hoş birşey değil şivelide olsa şivesizde. Ama şunu unutmayın. Dil Standarlaşır şive ise bu standartlaşmayı ağız ortamında değişime uğramış şekilde kullanır. Şive yi yazı yazarken bir deneyin ve insanların ne düşündüğünü görün. 5 - 10 kişi birşey düşünmüyor diye şiveli konuşmak neler yaratıyor görün. Bilmiyorum üniversite okuyormusunuz ama bizim ünide özellikle doğu şivelilere karşı Türkçe öğretim görevlileri çok sert çıkardı.

Eğer bu dili öğrenecekseniz en azından şivenizi yazınıza yansıtmayın derlerdi. Okulum birde isim olarakda özel di. Mehmet Akif Ersoy... Yazar isminden dolayı çok sıkı kuralları vardı. Benimle çok dalga geçerlerdi şivemden dolayı burdurluyla iyi anlaşırken bir istanbullu kişiyle zorlaşırdı durum kabullenirsin.

Unkwon, yorumsuz_ hümeyraya gelirsek şiveli konuşmak sevimli oluyor sizlere göre. Zamanla anlarsınız...

İngilizce diyorsun sen Fransızların diline ne kadar önem verdiklerini bilmiyorsun. Bizde ingilizceyi adam tr karşılığına döndürmede üşeniyor be. Ama gel görki fransızcada yok öyle birşey.

"Abi benim windows durmadan süspend oluyor". yada" abi nvidia neden driverlarda sorun çıkartıyor".

Uyku moduna giriyor yad sürücü uyumsuzluğu demek zor sanırım. Ona bakarsan ingilizce uçmuş bile adam küfür etmek için araya f.ck ı sokup geçiyor. bu ne yaw. Kuralları boşuna mı koymuşlar canı sıkılan herhalde birşeyler çıkartmış demi.

12 sene boyunca ilk okul 1 den üniversitenin 2. hatta Türkçe bölümlerinde bütün öğretim Türkçe oluyor. Şive de gösteriliyor ama tutupta hiç Türkçede vurgulama kurallarına yada cümle kurallarına şive kuralları eklenmiyor.

Anlatmak istediğim kısa ve öz dersek: "Türkçeye özen göstermek"

Bu arada @yorumsuz_ foruma üye olduğundan ber birçok mesajımı okudun ben hep sert konuştum hangi gün beni dilde gır gır geçerken gördün? Gördüysen şaşarım zaten.

Elimde olsa TDK ya girip hükümete zorunlu kural koymalarını isterim Türkçe için. Yeni nesil Türkçeyi nasıl kısaltır anlaşılmaz hale getiricez diye okul sıralarında, internette vs gibi şeylerde düşünüp uğraşıyorlar...

Ya yardım için gelen özel mesajlar bile bir komedi anlamk için uğraşmak zorunda mıyım. Bu yüzden özel mesajlarımı kapalı tutuyorum. Uzmanına soruna saçma sapan sorular geliyor. Türkçe yi mi sökeceksin soruyu mu anlayacaksın.

İşin burasından bakıp düşüncelemerimi anlamaya çalışın bakalım.

Edit: Sadece CHIP e özel dil korumam yok. Moderatör olduğum forumlarda da özen gösteriyorum. Örnek:
http://www.csharpnedir.com/forum2/forum_posts.asp?TID=29788&KW=
Yazılandan birşey anlamayınca Ya gidip soruyu kendim düzeltiyorum yada uyarıyorum.

Sizden ricam kısaca Dilimize sahip çıkın. Şive ile Yazım dilini bir tutmayın kısaca. İyi geceler hepinize.
Forumlarda, özellikle de soru soran kişilerin kullandığı; kısaltmalar, sesli harf yemeler, "k" yerine "q", "v" yerine "w" yazmalar ve anlaşılması güç cümleler, vesaire... Bunlar konusunda yerden göğe kadar haklısınız, sizlere sonuna kadar katılıyorum. Bunlar özellikle facebok gibi rezil yerlerde çok yaygın, gençler yanlışları böyle yerlerde öğrenip kendilerine kötü alışkanlık yapıyorlar...

Gelelim buradaki esas konumuza, lehçeler, ağızlar. Bunlar bir imparatorluğun 623 yıl düyaya hükmetmesinin sonucu getirdiği bir güzelliktir. Bunların Türkçeyi ayaklar altına alması bir yana dilin güzelliği ve zenginliğinin kanıtıdır; övünmeniz gerekir. Yazı dili olarak İstanbul lehçesi kullanılır ve bu bir kuraldır... Zamanında öğretmenleri bunu onlara söylemediyse "Öğretmenleriniz kim?" şeklinde zarif, mizahi bir soru yöneltip eğlenceye dahil olabilirdiniz...

Ama siz, çok af edersiniz; mevzuyu anlamadan yırtık dondan çıkar gibi dalmışsınız... Zira ben "Rizeluu_Fadume" isimli üyenin normal yazılarında bir kusur göremedim... Buradaki amaç sadece bir arkadaş gurubu arasında şiveli konuşarak eğlenmek, hoşça vakit geçirmek... Eleştirmek gibi olmasın ama arkadaşın normal yazıları sizinkilerden bile daha düzgün gözüküyor...

Son olarak; hiç kimse dilin güncel koşullarda değişmesini, etkilenmesini, gelişmesini durduramaz. Sadece yön verilebilir...

Not: lütfen yazılarınızda konuşma dilini kullanmayınız; bişi = bir şey (Kahkahabu şakaydı tabii canım, istediğiniz gibi yazın ban bişi demem ve karışmam da.)

PcMaKeR
18-04-2010, 10:20   |  #16042  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj

:P Ya oldu birkere tamam özür dilerim. Bak dünle bu gün bir değilim. Arada patlak veriyor.

Nikoll mesajların silin miyor demi. Ben artık önlem alıyorum :P İki yere kopyalıyorum silindimi bir daha yapıştıracam. Senin şu verdiğin linklerdeki bütün konuşmaları okudum. SL mevzusunu hatırla TD ile özel mesaj muhabbeti oldu. Sevmiyormuş arkadaş öyle şeyleri :O

Kapalı Hesap (149655)
18-04-2010, 11:26   |  #16043  
Kapalı Hesap
260 mesaj
Alıntı: Nicoll  
Forumlarda, özellikle de soru soran kişilerin kullandığı; kısaltmalar, sesli harf yemeler, "k" yerine "q", "v" yerine "w" yazmalar ve anlaşılması güç cümleler, vesaire... Bunlar konusunda yerden göğe kadar haklısınız, sizlere sonuna kadar katılıyorum. Bunlar özellikle facebok gibi rezil yerlerde çok yaygın, gençler yanlışları böyle yerlerde öğrenip kendilerine kötü alışkanlık yapıyorlar...

Gelelim buradaki esas konumuza, lehçeler, ağızlar. Bunlar bir imparatorluğun 623 yıl düyaya hükmetmesinin sonucu getirdiği bir güzelliktir. Bunların Türkçeyi ayaklar altına alması bir yana dilin güzelliği ve zenginliğinin kanıtıdır; övünmeniz gerekir. Yazı dili olarak İstanbul lehçesi kullanılır ve bu bir kuraldır... Zamanında öğretmenleri bunu onlara söylemediyse "Öğretmenleriniz kim?" şeklinde zarif, mizahi bir soru yöneltip eğlenceye dahil olabilirdiniz...

Ama siz, çok af edersiniz; mevzuyu anlamadan yırtık dondan çıkar gibi dalmışsınız... Zira ben "Rizeluu_Fadume" isimli üyenin normal yazılarında bir kusur göremedim... Buradaki amaç sadece bir arkadaş gurubu arasında şiveli konuşarak eğlenmek, hoşça vakit geçirmek... Eleştirmek gibi olmasın ama arkadaşın normal yazıları sizinkilerden bile daha düzgün gözüküyor...

Son olarak; hiç kimse dilin güncel koşullarda değişmesini, etkilenmesini, gelişmesini durduramaz. Sadece yön verilebilir...

Not: lütfen yazılarınızda konuşma dilini kullanmayınız; bişi = bir şey (Kahkahabu şakaydı tabii canım, istediğiniz gibi yazın ban bişi demem ve karışmam da.)

süper açıklama

PcMaKeR
18-04-2010, 11:48   |  #16044  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
8,935 mesaj

Unkowndan bilindik söz gelmiş. Alkışlayın...

Birde ekşisözlükte bir video linki buldum manyak bişi. Fanatiklerin ne kadar coştuğunun kanıtı:
http://alkislarlayasiyorum.com/icerik/14650/

Küfür içeriyor mesuliyet kabul etmem.

Not: Unkown şimdi bunada alınırsın sen sana gelmedi o link!!!

PcMaKeR
18-04-2010, 12:04   |  #16045  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
8,935 mesaj

https://www.chip.com.tr/blog/mesu ... goruyordu_4998.html

world_pc
18-04-2010, 12:14   |  #16046  
world_pc avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
3,359 mesaj

Polat Alemdar Counter-Strike Oynarsa

Kapalı Hesap (158417)
18-04-2010, 13:22   |  #16047  
Kapalı Hesap
1,060 mesaj
:P Ya oldu birkere tamam özür dilerim. Bak dünle bu gün bir değilim. Arada patlak veriyor.

:)

Kapalı Hesap (149655)
18-04-2010, 13:24   |  #16048  
Kapalı Hesap
260 mesaj

:D

Kapalı Hesap (167336)
18-04-2010, 13:28   |  #16049  
Kapalı Hesap
55 mesaj
Beğendim

Kapalı Hesap (149655)
18-04-2010, 17:12   |  #16050  
Kapalı Hesap
260 mesaj

Selam chip online